Δύο υπολογιστές - μία οθόνη

Νέες τεχνολογίες, ηλεκτρονικά, ηλεκτρολογικά, μηχανολογικά, ρομποτική, σχετικές κατασκευές κ.ά.
Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9974
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Δύο υπολογιστές - μία οθόνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 28 Φεβ 2023, 00:42

Ψάχνω μια λύση αλλά δε βγάζω άκρη, για πείτε αν ξέρει κάποιος

Έχω ένα λάπτοπ συνδεδεμένο με HDMI με μια μεγάλη οθόνη η οποία είναι σχετικά καινούργια, και έχει επίσης δυνατότητα σύνδεσης με VGA και USB 2.1/3/C. Επίσης έχω ένα άλλο λάπτοπ το οποίο κάθεται σε docking station που έχει κι αυτό τις ίδιες πόρτες.

Ψάχνω έναν τρόπο να έχω ταυτόχρονα συνδεδεμένα και τα δύο λάπτοπ με την ίδια οθόνη και μετά να διαλέγω ποιό από τα δύο θα προβάλλω, αλλά με κάποιο εύκολο και γρήγορο τρόπο γιατί θα το κάνω συχνά. Δε θέλω να συνδέω και να ξεσυνδέω καλώδια 100 φορές τη μέρα, κάτι σε στυλ διακόπτης θα ήταν ιδανικό.

Βασικά έχει κάτσει μια ηλίθια κατάσταση στη δουλειά και για ένα διάστημα πρέπει να μπαίνω σε δύο εταιρίες ταυτόχρονα με δύο διαφορετικά λάπτοπ, το citrix απέτυχε τελείως, η οθόνη των λάπτοπ είναι κωμικά μικρή για τη δουλειά που κάνω, και στο γραφείο που δουλεύω δεν υπάρχει χώρος για δεύτερη τεράστια οθόνη.
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42985
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Δύο υπολογιστές - μία οθόνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 28 Φεβ 2023, 00:46

Ας δούμε πρώτα γιατί όχι το προφανές. Τα συνδέεις και τα δύο στην οθόνη, και μετά διαλέγεις input από το μενού της οθόνης. Οκ ίσως χρειάζεται 3 πατήματα κουμπιού.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

talaipwros
Δημοσιεύσεις: 25256
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: Δύο υπολογιστές - μία οθόνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 28 Φεβ 2023, 00:47

Chilloutbuddy έγραψε:
28 Φεβ 2023, 00:42
Ψάχνω μια λύση αλλά δε βγάζω άκρη, για πείτε αν ξέρει κάποιος

Έχω ένα λάπτοπ συνδεδεμένο με HDMI με μια μεγάλη οθόνη η οποία είναι σχετικά καινούργια, και έχει επίσης δυνατότητα σύνδεσης με VGA και USB 2.1/3/C. Επίσης έχω ένα άλλο λάπτοπ το οποίο κάθεται σε docking station που έχει κι αυτό τις ίδιες πόρτες.

Ψάχνω έναν τρόπο να έχω ταυτόχρονα συνδεδεμένα και τα δύο λάπτοπ με την ίδια οθόνη και μετά να διαλέγω ποιό από τα δύο θα προβάλλω, αλλά με κάποιο εύκολο και γρήγορο τρόπο γιατί θα το κάνω συχνά. Δε θέλω να συνδέω και να ξεσυνδέω καλώδια 100 φορές τη μέρα, κάτι σε στυλ διακόπτης θα ήταν ιδανικό.

Βασικά έχει κάτσει μια ηλίθια κατάσταση στη δουλειά και για ένα διάστημα πρέπει να μπαίνω σε δύο εταιρίες ταυτόχρονα με δύο διαφορετικά λάπτοπ, το citrix απέτυχε τελείως, η οθόνη των λάπτοπ είναι κωμικά μικρή για τη δουλειά που κάνω, και στο γραφείο που δουλεύω δεν υπάρχει χώρος για δεύτερη τεράστια οθόνη.
Yes, you can ask a question in Greek! I am programmed to understand and respond to questions in several different languages, including Greek.
Μια λύση που μπορείτε να χρησιμοποιήσετε είναι ένας διακόπτης KVM (Keyboard-Video-Mouse) με πολλαπλές εισόδους και μία έξοδο για την οθόνη. Ο διακόπτης KVM σας επιτρέπει να συνδέετε δύο ή περισσότερα υπολογιστικά συστήματα στην ίδια οθόνη και να επιλέγετε ποιο σύστημα θα εμφανίζεται στην οθόνη σας, χρησιμοποιώντας έναν εύχρηστο διακόπτη.

Μπορείτε να επιλέξετε έναν KVM διακόπτη με συνδέσεις HDMI, VGA και USB 2.1/3/C για να συνδέσετε τα δύο λάπτοπ και να επιλέγετε τον υπολογιστή που θέλετε να χρησιμοποιήσετε στην οθόνη σας με το πάτημα ενός κουμπιού στον διακόπτη.

Αξίζει να σημειωθεί ότι πρέπει να βεβαιωθείτε ότι οι συνδέσεις των δύο λαπτοπ είναι συμβατές με τον KVM διακόπτη που επιλέγετε, πριν την αγορά του.
chatGPT is your friend

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9974
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Δύο υπολογιστές - μία οθόνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 28 Φεβ 2023, 00:51

Dwarven Blacksmith έγραψε:
28 Φεβ 2023, 00:46
Ας δούμε πρώτα γιατί όχι το προφανές. Τα συνδέεις και τα δύο στην οθόνη, και μετά διαλέγεις input από το μενού της οθόνης. Οκ ίσως χρειάζεται 3 πατήματα κουμπιού.
Δυστυχώς δεν είναι εύκολο στη συγκεκριμένη οθόνη, δεν έχει κανένα κουμπί από μπροστά, έχει κάτι σαν μικρό joystick από πίσω και είναι και τέτοια η θέση και το μέγεθος της οθόνης που πρέπει να στραμπουλήξω τον καρπό μου για να το φτάσω και μετά να μαλακιστώ πάνω-κάτω στα μενού. Δεν θέλω να το κάνω τόσες φορές τη μέρα, προτιμάω να πληρώσω για κάποιον επιλογέα (αν υπάρχει τέτοιο πράμα)
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo


Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9974
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Δύο υπολογιστές - μία οθόνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 28 Φεβ 2023, 00:53

talaipwros έγραψε:
28 Φεβ 2023, 00:47
]Μια λύση που μπορείτε να χρησιμοποιήσετε είναι ένας διακόπτης KVM (Keyboard-Video-Mouse) με πολλαπλές εισόδους και μία έξοδο για την οθόνη. Ο διακόπτης KVM σας επιτρέπει να συνδέετε δύο ή περισσότερα υπολογιστικά συστήματα στην ίδια οθόνη και να επιλέγετε ποιο σύστημα θα εμφανίζεται στην οθόνη σας, χρησιμοποιώντας έναν εύχρηστο διακόπτη.

Μπορείτε να επιλέξετε έναν KVM διακόπτη με συνδέσεις HDMI, VGA και USB 2.1/3/C για να συνδέσετε τα δύο λάπτοπ και να επιλέγετε τον υπολογιστή που θέλετε να χρησιμοποιήσετε στην οθόνη σας με το πάτημα ενός κουμπιού στον διακόπτη.

Αξίζει να σημειωθεί ότι πρέπει να βεβαιωθείτε ότι οι συνδέσεις των δύο λαπτοπ είναι συμβατές με τον KVM διακόπτη που επιλέγετε, πριν την αγορά του.
Χα! Καλό.

Έχει χρησιμοποιήσει κανένας διακόπτη KVM για αυτή τη δουλειά; Υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος;
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
πήζον bot
Δημοσιεύσεις: 18186
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 20:31

Re: Δύο υπολογιστές - μία οθόνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πήζον bot » 28 Φεβ 2023, 00:55

βιντεο μιξερ\?
να κανεις και καλλιτεχνιες? :003:
Εικόνα

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24773
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: Δύο υπολογιστές - μία οθόνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 28 Φεβ 2023, 00:57

sharp έγραψε:
28 Φεβ 2023, 00:51
HDMI splitter/switch

https://www.amazon.com/hdmi-switch/s?k=hdmi+switch
αυτό εδώ είναι η λύση που θες , το kvm ειναι μεν καλύτερο γιατί θα έχεις και ένα πληκτρολογιο πχ αλλά αφού μιλάμε για Laptops το hdmi switch ειναι το πιο φθηνό

υγ όχι πολύ φθηνό, κανένα 50άρικο θα πληρώσεις

sharp
Δημοσιεύσεις: 21214
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Δύο υπολογιστές - μία οθόνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 28 Φεβ 2023, 00:59

Chilloutbuddy έγραψε:
28 Φεβ 2023, 00:53
talaipwros έγραψε:
28 Φεβ 2023, 00:47
]Μια λύση που μπορείτε να χρησιμοποιήσετε είναι ένας διακόπτης KVM (Keyboard-Video-Mouse) με πολλαπλές εισόδους και μία έξοδο για την οθόνη. Ο διακόπτης KVM σας επιτρέπει να συνδέετε δύο ή περισσότερα υπολογιστικά συστήματα στην ίδια οθόνη και να επιλέγετε ποιο σύστημα θα εμφανίζεται στην οθόνη σας, χρησιμοποιώντας έναν εύχρηστο διακόπτη.

Μπορείτε να επιλέξετε έναν KVM διακόπτη με συνδέσεις HDMI, VGA και USB 2.1/3/C για να συνδέσετε τα δύο λάπτοπ και να επιλέγετε τον υπολογιστή που θέλετε να χρησιμοποιήσετε στην οθόνη σας με το πάτημα ενός κουμπιού στον διακόπτη.

Αξίζει να σημειωθεί ότι πρέπει να βεβαιωθείτε ότι οι συνδέσεις των δύο λαπτοπ είναι συμβατές με τον KVM διακόπτη που επιλέγετε, πριν την αγορά του.
Χα! Καλό.

Έχει χρησιμοποιήσει κανένας διακόπτη KVM για αυτή τη δουλειά; Υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος;
Έχω KVM με VGA η εικόνα δεν είναι τόσο καλή όσο με HDMI. Οπότε το κρατάω για keyboard, mouse, αλλάζειw PC με διπλό πάτημα Print Screen. Οθόνη σε HDMI με κάτι σαν αυτό, οπότε αλλάζει remote.



Σε άλλη οθόνη έχω switch για Display Port

Γενικώς όλα υπάρχουν :003:

sharp
Δημοσιεύσεις: 21214
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Δύο υπολογιστές - μία οθόνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 28 Φεβ 2023, 01:00

Δημοκράτης έγραψε:
28 Φεβ 2023, 00:57
sharp έγραψε:
28 Φεβ 2023, 00:51
HDMI splitter/switch

https://www.amazon.com/hdmi-switch/s?k=hdmi+switch
αυτό εδώ είναι η λύση που θες , το kvm ειναι μεν καλύτερο γιατί θα έχεις και ένα πληκτρολογιο πχ αλλά αφού μιλάμε για Laptops το hdmi switch ειναι το πιο φθηνό

υγ όχι πολύ φθηνό, κανένα 50άρικο θα πληρώσεις
Όχι ρε πιο λίγα. Το δικό μου ξέχασα να γράψω, βάζεις και τον ήχο, αλλά είναι παλιό, μόνο VGA.

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9974
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Δύο υπολογιστές - μία οθόνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 28 Φεβ 2023, 01:00

sharp έγραψε:
28 Φεβ 2023, 00:51
HDMI splitter/switch

https://www.amazon.com/hdmi-switch/s?k=hdmi+switch
Αυτό είναι ε;


Δεν υπάρχει περίπτωση να μην κάνει αυτό, απλά πρέπει να βρω ένα πολύ κοντό καλώδιο HDMI για να μη γίνει χάος στο γραφειο
Το παραγγέλνω
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

sharp
Δημοσιεύσεις: 21214
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Δύο υπολογιστές - μία οθόνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 28 Φεβ 2023, 01:02

Chilloutbuddy έγραψε:
28 Φεβ 2023, 01:00
sharp έγραψε:
28 Φεβ 2023, 00:51
HDMI splitter/switch

https://www.amazon.com/hdmi-switch/s?k=hdmi+switch
Αυτό είναι ε;


Δεν υπάρχει περίπτωση να μην κάνει αυτό, απλά πρέπει να βρω ένα πολύ κοντό καλώδιο HDMI για να μη γίνει χάος στο γραφειο
Το παραγγέλνω
Φαίνεται να κάνει.

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9974
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Δύο υπολογιστές - μία οθόνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 28 Φεβ 2023, 01:04

Eυχαριστώ ευχαριστώ, παρήγγειλα με prime. Θα σας πώ αύριο που την πάτησα γιατί κάπου θα την πατήσω, δε γίνεται :lol:
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

sharp
Δημοσιεύσεις: 21214
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Δύο υπολογιστές - μία οθόνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 28 Φεβ 2023, 01:05

Θες 3 καλώδια έτσι, μην το ξεχάσεις και ψάχνεις νυχτιάτικα

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24773
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: Δύο υπολογιστές - μία οθόνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 28 Φεβ 2023, 01:50

sharp έγραψε:
28 Φεβ 2023, 01:00
Δημοκράτης έγραψε:
28 Φεβ 2023, 00:57
sharp έγραψε:
28 Φεβ 2023, 00:51
HDMI splitter/switch

https://www.amazon.com/hdmi-switch/s?k=hdmi+switch
αυτό εδώ είναι η λύση που θες , το kvm ειναι μεν καλύτερο γιατί θα έχεις και ένα πληκτρολογιο πχ αλλά αφού μιλάμε για Laptops το hdmi switch ειναι το πιο φθηνό

υγ όχι πολύ φθηνό, κανένα 50άρικο θα πληρώσεις
Όχι ρε πιο λίγα. Το δικό μου ξέχασα να γράψω, βάζεις και τον ήχο, αλλά είναι παλιό, μόνο VGA.
εξαρτάται, αν θες αυτό που βγάζει 4κ σε πάνω από 100fps θα πάει στο 50ευρω

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Τεχνολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών