AI και μαγνητικη = διαβασμα σκεψης

Νέες τεχνολογίες, ηλεκτρονικά, ηλεκτρολογικά, μηχανολογικά, ρομποτική, σχετικές κατασκευές κ.ά.
Άβαταρ μέλους
Τζιτζιμιτζιχότζιρας
Δημοσιεύσεις: 11523
Εγγραφή: 10 Απρ 2020, 15:13
Phorum.gr user: 2.Χόρχε ντελ Σάλτο 1.Brainstorm
Τοποθεσία: Δημοκρατία του Καμπαρτίνο Μπαλκάρια

Re: AI και μαγνητικη = διαβασμα σκεψης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Τζιτζιμιτζιχότζιρας » 07 Μαρ 2023, 16:58

hellegennes έγραψε:
07 Μαρ 2023, 16:43
Antares έγραψε:
07 Μαρ 2023, 16:32
Όσο θα αυξάνεται η χωρητικότητα και η ταχύτητα ανάλυσης, τόσο καλύτερα θα μπορεί να μαντεύει όμως.
Οπότε σε καμιά δεκαετία ακόμη, θα είναι σε επίπεδο να διαβάζει πολλά πράγματα.
Να σε συνδέσουν με κάτι τέτοιο μετά και να κατευθύνουν την σκέψη σου. Πρέπει να του προκαλείς σύγχυση συνέχεια, αλλά νομίζω ότι ο ανθρώπινος εγκέφαλος θα τα κατάφερνε σε αυτό.
Αρχικά, το τι μαντεύει δεν είναι "τι σκέφτεσαι", είναι "τι βλέπεις", το οποίο είναι τελείως άλλο πράγμα. Τι βλέπεις με τα μάτια σου, όχι τι εικόνες σκέφτεσαι. Στην ουσία είναι σαν να διαχειρίζεται τα μάτια σου σαν φωτογραφικές κάμερες αλλά μόνο live. Δεν ξέρω τι είδους χρησιμότητα έχει αυτό. Για να μαντέψει τι είδες θα πρέπει να πάρει αποτύπωμα της δραστηριότητάς σου την στιγμή που το βλέπεις.

Τελείως θεωρητικά, μπορεί να το κάνει κι ένας άνθρωπος με καλή μνήμη αυτό. Δηλαδή να μου δώσεις 100 εικόνες και να δω 100 αποτυπώσεις της δραστηριότητάς σου που αντιστοιχούν σ' αυτές, κατόπιν να μου δώσουν άλλες 100 εικόνες και να προσπαθήσω από τις νέες αποτυπώσεις να μαντέψω ποια εικόνα είδες. Μάλιστα μπορεί ο άνθρωπος να το κάνει μακράν πιο αποδοτικά από τα σύγχρονα νευρωνικά δίκτυα.
Δεν είναι ακριβώς έτσι. Αν ήταν ένας κόκκινος κύκλος και ένα μαύρο τετράγωνο ίσως να ήταν έτσι.

Το ότι κάποιος βλέπει μια καμηλοπάρδαλη και στην πρώτη και στην τρίτη εικόνα, είναι μια κατασκευή του μυαλού του , και όχι απλά μια οπτική απεικόνιση. Ένας σκύλος ή ένας αυτιστικός ανθρωπος ενδεχόμενος να ανέλυε διαφορετικά την εικόνα από την έννοια "καμηλοπάρδαλη"
Για σας τα κάνω όλα- Θα μπορούσα να 'μουνα στο χωριό να διαλογιζόμουνα τώρα ρε.

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7882
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: AI και μαγνητικη = διαβασμα σκεψης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 07 Μαρ 2023, 16:59

Για να το λες, μακάρι να έχεις δίκιο.
Δεν έχω καμία νοσηρή περιέργεια, για το τι σκέφτεται κάποιος, εκτός και αν βρίσκεται σε κίνδυνο και μπορώ να βοηθήσω. Έτσι θα πάω στο επίπεδο που ήμουν πριν ή και παραπάνω, αυτή είναι η πίστη μου.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40669
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: AI και μαγνητικη = διαβασμα σκεψης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 07 Μαρ 2023, 17:14

Τζιτζιμιτζιχότζιρας έγραψε:
07 Μαρ 2023, 16:58
Δεν είναι ακριβώς έτσι. Αν ήταν ένας κόκκινος κύκλος και ένα μαύρο τετράγωνο ίσως να ήταν έτσι.

Το ότι κάποιος βλέπει μια καμηλοπάρδαλη και στην πρώτη και στην τρίτη εικόνα, είναι μια κατασκευή του μυαλού του , και όχι απλά μια οπτική απεικόνιση. Ένας σκύλος ή ένας αυτιστικός ανθρωπος ενδεχόμενος να ανέλυε διαφορετικά την εικόνα από την έννοια "καμηλοπάρδαλη"
Δεν ξέρω κατά πόσο αλλάζει η δραστηριότητα που απεικονίζεται με βάση αυτό που λες, αλλά αν είναι έτσι μιλάμε για ακόμη πιο άχρηστη μαντεψιά γιατί τότε εγώ κι εσύ θα έχουμε διαφορετικές απεικονίσεις.

Εντούτοις, δεν καταλαβαίνω ότι ισχύει ακριβώς όπως το λες, διαβάζοντας τις αντίστοιχες μελέτες. Το σήμα είναι σε μεγάλο βαθμό στάνταρ, γιατί είναι εικόνα που κατοπτρίζεται στον φακό και στέλνεται στον αμφιβληστροειδή και η ανάλυση σχημάτων που κάνει ο εγκέφαλος επίσης, με διαφορές ίσως στην εστίαση.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Τεχνολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών