E-ink tablets

Νέες τεχνολογίες, ηλεκτρονικά, ηλεκτρολογικά, μηχανολογικά, ρομποτική, σχετικές κατασκευές κ.ά.
Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29832
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: E-ink tablets

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 02 Δεκ 2023, 15:29

mao mao έγραψε:
02 Δεκ 2023, 15:28
Otto Weininger έγραψε:
02 Δεκ 2023, 15:22
Το tablet pro της Apple κάνει ότι και το remarkable, συν όλα τα υπόλοιπα.
το θέμα είναι να αποφύγεις τα υπόλοιπα για να είσαι παραγωγικός.
Τότε, το remarkable είναι μονόδρομος.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9953
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: E-ink tablets

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 03 Δεκ 2023, 07:21

mao mao έγραψε:
02 Δεκ 2023, 13:46
Chilloutbuddy έγραψε:
02 Δεκ 2023, 13:42
mao mao έγραψε:
02 Δεκ 2023, 12:08
και γω σκέφτομαι να αγοράσω. Value for money είναι το scribe της Amazon. Σε κατάστημα είδα το Remarkable 2 που μου άρεσε πολύ.
Λοιπόν κι εγώ εκεί καταλήγω, τα παρήγγειλα και τα δύο και βλέπουμε
το σκράϊμπ λέει θα έρθει αύριο, το ριμάρκαμπολ με dhl express από Σανγκάϊ, καλά κρασιά
να μας γράψεις εντυπώσεις όταν τα παραλάβεις γιατί και γω μεταξύ αυτών των δύο είμαι.
ήρθε το σκράϊμπ
Εικόνα

εύκολο σετ απ, 10 λεπτά συνολικά για να κατεβάσω την εφαρμογή στο κινητό, σύνδεση με wireless και λογ/σμό άμαζον, κατέβασμα και αναβάθμιση λογισμικού, φόρτιση στο 50% (με φορτιστή για λάπτοπ). Κανονικά δε μου αρέσουν όλες αυτές οι συνδέσεις με έξτρα απ στο κινητό αλλά στην προκειμένη περίπτωση το θέλω γιατί α) μου επιτρέπει να βλέπω τα πάντα στο κινητό όταν δεν έχω την ταμπλέτα μαζί μου και β) τζάμπα και αυτόματο μπακάπ.

Από μέγεθος άφησα το σταϊλους πάνω για να πάρετε μια ιδέα, είναι ακριβώς μέγεθος όσο ένα στυλό μπικ
Εικόνα

Από γράψιμο πολύ καλό, καμμία χρονοκαθυστέρηση. Πολύ χαλαρή αίσθηση και στο χέρι και στο μάτι. Το σκράϊμπ συγκεκριμένα έχει λίγο φως από πίσω αν θες αλλά μπορείς να το αφαιρέσεις εντελώς αν έχεις καλό φώς στο δωμάτιο.

Εικόνα

Μου αρέσει που μπορείς να επιλέγεις κομματάκια απ'το κείμενο και να τα μετακινείς αλλού ή να τα κάνεις μικρότερα, το έχουν κάνει καλά και εύκολα. Μου αρέσεις που έχει highlighter με ένα κουμπί πάνω στο στάϊλους, και μου αρέσει το περιθώριο αριστερά για να το πιάνω χωρίς να πατάω την οδόνη. Επίσης μου αρέσει το εύκολο μπακάπ, το εύκολο email το οποίο φτάνει στον άλλο σε pdf, και ο μαγνήτης που κολλάει σφιχτά στο πλάϊ το στυλό να μην το χάσεις. Όλα τα υπόλοιπα δε με ενδιαφέρουν, το θέλω αποκλειστικά για σημειώσεις. Γενικά εγκρίνεται, το μόνο που θα άλλαζα είναι ότι ιδανικά θα ήθελα λίγο μεγαλύτερο αλλά οκ, επίσης η οθόνη τρεμοπαίζει λίγο σε διάφορες λειτουργείες, αλλά όχι σε ενοχλητικό σημείο.

Περιμένω το ριμπάρκαμπο για να συγκρίνω.
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
Bazoomba
Δημοσιεύσεις: 9233
Εγγραφή: 22 Σεπ 2019, 09:33
Phorum.gr user: Bazoomba

Re: E-ink tablets

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bazoomba » 03 Δεκ 2023, 07:42

Στα Τεμου εχει με 5 ευρω.
ΓΑΛΗ έγραψε:
09 Φεβ 2021, 16:09
Προσωπικώς, βρίσκω πολύ πιο γελοία -και σε κάποιο βαθμό επίσης γραφική- τη μεταξωτή θολούρα του σοβαροφανούς λόγου.

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9953
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: E-ink tablets

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 03 Δεκ 2023, 08:07

Bazoomba έγραψε:
03 Δεκ 2023, 07:42
Στα Τεμου εχει με 5 ευρω.
έχω πάρει ένα τέτοιο σε ανήψι :D
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9357
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: E-ink tablets

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 03 Δεκ 2023, 08:17

Chilloutbuddy έγραψε:
03 Δεκ 2023, 07:21
mao mao έγραψε:
02 Δεκ 2023, 13:46
Chilloutbuddy έγραψε:
02 Δεκ 2023, 13:42

Λοιπόν κι εγώ εκεί καταλήγω, τα παρήγγειλα και τα δύο και βλέπουμε
το σκράϊμπ λέει θα έρθει αύριο, το ριμάρκαμπολ με dhl express από Σανγκάϊ, καλά κρασιά
να μας γράψεις εντυπώσεις όταν τα παραλάβεις γιατί και γω μεταξύ αυτών των δύο είμαι.
ήρθε το σκράϊμπ
:o

Σάββατο βράδυ (σ' εσάς) το παράγγειλες και το είχες Κυριακή μεσημέρι; Δουλεύει η Amazon με drones εκεί down under;;; :o
Βαριέμαι λίγο λιγότερο τώρα...

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9953
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: E-ink tablets

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 03 Δεκ 2023, 08:23

Isildur έγραψε:
03 Δεκ 2023, 08:17
Chilloutbuddy έγραψε:
03 Δεκ 2023, 07:21
mao mao έγραψε:
02 Δεκ 2023, 13:46


να μας γράψεις εντυπώσεις όταν τα παραλάβεις γιατί και γω μεταξύ αυτών των δύο είμαι.
ήρθε το σκράϊμπ
:o

Σάββατο βράδυ (σ' εσάς) το παράγγειλες και το είχες Κυριακή μεσημέρι; Δουλεύει η Amazon με drones εκεί down under;;; :o
Ναι αν έχεις λογαριασμό amazon prime έτσι πάει, εγγυημένη παράδοση την επόμενη μέρα, φτάνει το προϊόν να είναι στη χώρα. Αν είναι εκτός χώρας 2 μέρες. Δεν ξέρω για drone, ένας κινέζος κούριερ το έφερε :D
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9357
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: E-ink tablets

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 03 Δεκ 2023, 08:42

Chilloutbuddy έγραψε:
03 Δεκ 2023, 08:23
Isildur έγραψε:
03 Δεκ 2023, 08:17
Chilloutbuddy έγραψε:
03 Δεκ 2023, 07:21

ήρθε το σκράϊμπ
:o

Σάββατο βράδυ (σ' εσάς) το παράγγειλες και το είχες Κυριακή μεσημέρι; Δουλεύει η Amazon με drones εκεί down under;;; :o
Ναι αν έχεις λογαριασμό amazon prime έτσι πάει, εγγυημένη παράδοση την επόμενη μέρα, φτάνει το προϊόν να είναι στη χώρα. Αν είναι εκτός χώρας 2 μέρες. Δεν ξέρω για drone, ένας κινέζος κούριερ το έφερε :D
Μάλιστα, ενδιαφέρον. Παρεμπιπτόντως, μού έκανε εντύπωση ότι έγινε εντός ΣΚ, όχι ότι το έλαβες εντός 24ώρου.
Βαριέμαι λίγο λιγότερο τώρα...

mao mao
Δημοσιεύσεις: 7423
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:33

Re: E-ink tablets

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mao mao » 03 Δεκ 2023, 11:32

To πενάκι είναι το basic? Εμένα περισσότερο με ενδιαφέρει η ανάγνωση pdf και να σημειώνω με το πενάκι πάνω τους. Αν δοκιμάσεις κάτι τέτοιο πες μας εντυπώσεις.

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9953
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: E-ink tablets

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 03 Δεκ 2023, 12:48

mao mao έγραψε:
03 Δεκ 2023, 11:32
To πενάκι είναι το basic? Εμένα περισσότερο με ενδιαφέρει η ανάγνωση pdf και να σημειώνω με το πενάκι πάνω τους. Αν δοκιμάσεις κάτι τέτοιο πες μας εντυπώσεις.
δεν έχω ιδέα πώς να βάλω pdf εδώ μέσα όμως
όχι δεν είναι το basic, είναι το άλλο με το κουμπί και τη "γόμα"
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 27173
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:47

Re: E-ink tablets

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ » 03 Δεκ 2023, 13:21

Παίζει και ebooks το της αμαζόνας;
Ο χρήστης που γκρέμισε τον εθνολαϊκισμό

mao mao
Δημοσιεύσεις: 7423
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:33

Re: E-ink tablets

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mao mao » 03 Δεκ 2023, 13:25

ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
03 Δεκ 2023, 13:21
Παίζει και ebooks το της αμαζόνας;
εννοείται. παίζει epub,pdf και προφανώς το φορμάτ της άμαζον.

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9953
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: E-ink tablets

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 03 Δεκ 2023, 14:24

βρήκα πώς δουλεύει με τα pdf
έχει ένα σάϊτ η άμαζον, το ρίχνεις εκεί μέσα και σε μερικά δευτερόλεπτα σου εμφανίζεται, πολύ εύκολο. Το αν μπορείς να γράψεις πάνω εξαρτάται αν είναι προστατευμένο ή όχι, ανέβασα ένα πιστοποιητικό κόβιντ και δε με άφηνε να γράψω, αλλά το βιογραφικό μου με άφηνε.
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9953
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: E-ink tablets

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 04 Δεκ 2023, 09:09

Ήρθε και το ριμάρκαμπο, και είναι (κατά τη γνώμη μου) κακοφτιαγμένο

Το μεγαλύτερό του πρόβλημα είναι ότι μια τέτοια συσκευή σε φυσικό φως υποτίθεται ότι πρέπει να έχει την ίδια φωτεινότητα και κόντραστ με ένα φύλο χαρτί. Καμία σχέση όμως, είναι σκοτεινό
Εικόνα
Με το ριμάρκαμπο για να δουλέψεις θέλεις δυνατό φως σε σημείο πονοκέφαλου, ενώ το κιντλ έχει κουμπί και το φέρνεις ακριβώς εκεί που το θες.

Δεύτερον το στυλό υποτίθεται ότι στέκεται στο πλάϊ με μαγνήτη, καμμία σχέση, μόλις το ανασηκώσεις πέφτει από πίσω και κρέμεται από μια γωνία και είναι πολύ εύκολο να το χάσεις. Το οποίο οκ με τα κανονικά στυλό δε σε νοιάζει, αλλά αυτό έχει μόνο ένα πενάκι, και αν το χάσεις πρέπει να παραγγείλεις άλλο (και δεν είναι καθόλου φτηνά)

Τρίτο το πενάκι δεν έχει πάνω κουμπί. Στο κίντλ έχει, το πατάς και γίνεται υπογραμμιστής, στο ρεμάρκαμπολ πρέπει να μπεις στα μενού

Και τέταρτον το κίντλ σώζει τα αρχεία στο cloud τζάμπα, στο ριμάρκαμπο μετά τον πρώτο χρόνο θέλει $5 το μήνα.

Για γράψιμο το κιντλ είναι ανώτερη συσκευή. Για διάβασμα επίσης, τα υπόλοιπα δε μ'ενδιαφέρουν.
Κρατάω κιντλ.
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
GoBzi
Δημοσιεύσεις: 5206
Εγγραφή: 10 Απρ 2022, 23:02

Re: E-ink tablets

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoBzi » 04 Δεκ 2023, 09:50

Isildur έγραψε:
03 Δεκ 2023, 08:42
Chilloutbuddy έγραψε:
03 Δεκ 2023, 08:23
Isildur έγραψε:
03 Δεκ 2023, 08:17

:o

Σάββατο βράδυ (σ' εσάς) το παράγγειλες και το είχες Κυριακή μεσημέρι; Δουλεύει η Amazon με drones εκεί down under;;; :o
Ναι αν έχεις λογαριασμό amazon prime έτσι πάει, εγγυημένη παράδοση την επόμενη μέρα, φτάνει το προϊόν να είναι στη χώρα. Αν είναι εκτός χώρας 2 μέρες. Δεν ξέρω για drone, ένας κινέζος κούριερ το έφερε :D
Μάλιστα, ενδιαφέρον. Παρεμπιπτόντως, μού έκανε εντύπωση ότι έγινε εντός ΣΚ, όχι ότι το έλαβες εντός 24ώρου.
Είχα παραγγείλει κάτι το 17 ή 18, μεγάλο Σάββατο και περίμενα να μου έρθει Δευτέρα. Τελικά μου το έφερε ενας Septemberelevenish την Κυριακή του Πάσχα. :102:
Ψευτοανρθωπιστές όλων των χωρών, ενωθείτε! https://www.youtube.com/shorts/tyOHY83IBoc
PHORUM Discord: https://discord.com/invite/GaNbtqYD

Άβαταρ μέλους
Λεγεών
Δημοσιεύσεις: 11446
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 07:23

Re: E-ink tablets

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λεγεών » 04 Δεκ 2023, 10:28

Που πέρασε την ημέρα κατουρώντας στο μπουκάλι και οδηγώντας σαν τρελός για 5p per hour να ευχαριστήσει τους prime customers.
Ο χρήστης που γκρέμισε τον ηλονμασκισμό.

Χαῖρε, τὸ τῶν Δαιμόνων πολυθρύλητον θαῦμα·
χαῖρε, τὸ τῶν αγγέλων πολυθρήνητον τραῦμα.


FUCK DONALD TRUMP

Απάντηση

Επιστροφή στο “Τεχνολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών