E-ink tablets

Νέες τεχνολογίες, ηλεκτρονικά, ηλεκτρολογικά, μηχανολογικά, ρομποτική, σχετικές κατασκευές κ.ά.
Άβαταρ μέλους
GoBzi
Δημοσιεύσεις: 5206
Εγγραφή: 10 Απρ 2022, 23:02

Re: E-ink tablets

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoBzi » 04 Δεκ 2023, 10:48

Λεγεών έγραψε:
04 Δεκ 2023, 10:28
Που πέρασε την ημέρα κατουρώντας στο μπουκάλι και οδηγώντας σαν τρελός για 5p per hour να ευχαριστήσει τους prime customers.
Και εγώ πριν δύο εβδομάδες δούλεψα Πέμπτη/Παρασκευή ενώ οι Γιάνκιδες συνάδελφοι μου είχαν δεδομένες τις 2 μέρες αργία για το Thanksgiving. :102:

Άλλοι είναι άθεοι, άλλοι πιστεύουν σε κάτι άλλο και το δικό μας Πάσχα συνήθως πέφτει άλλη μέρα. Το αμαζον συνήθως πληρώνει κάπου στα £15 την ώρα, στην αργίες μπορεί να πάει και χ2 γιατί εχει μειωμένο προσωπικό. Εάν ο μουσουλμάνος θέλει να βγάλει £240 με μια μέρα αντί να γιορτάσει το χριστιανικό Πάσχα, γιατί όχι;
Ψευτοανρθωπιστές όλων των χωρών, ενωθείτε! https://www.youtube.com/shorts/tyOHY83IBoc
PHORUM Discord: https://discord.com/invite/GaNbtqYD

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9357
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: E-ink tablets

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 04 Δεκ 2023, 11:35

GoBzi έγραψε:
04 Δεκ 2023, 09:50
Isildur έγραψε:
03 Δεκ 2023, 08:42
Chilloutbuddy έγραψε:
03 Δεκ 2023, 08:23

Ναι αν έχεις λογαριασμό amazon prime έτσι πάει, εγγυημένη παράδοση την επόμενη μέρα, φτάνει το προϊόν να είναι στη χώρα. Αν είναι εκτός χώρας 2 μέρες. Δεν ξέρω για drone, ένας κινέζος κούριερ το έφερε :D
Μάλιστα, ενδιαφέρον. Παρεμπιπτόντως, μού έκανε εντύπωση ότι έγινε εντός ΣΚ, όχι ότι το έλαβες εντός 24ώρου.
Είχα παραγγείλει κάτι το 17 ή 18, μεγάλο Σάββατο και περίμενα να μου έρθει Δευτέρα. Τελικά μου το έφερε ενας Septemberelevenish την Κυριακή του Πάσχα. :102:
Πολύ κουφό, δεδομένων και των ημερών. Για USA μιλάς;
Βαριέμαι λίγο λιγότερο τώρα...

Άβαταρ μέλους
GoBzi
Δημοσιεύσεις: 5206
Εγγραφή: 10 Απρ 2022, 23:02

Re: E-ink tablets

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoBzi » 04 Δεκ 2023, 11:38

Isildur έγραψε:
04 Δεκ 2023, 11:35
GoBzi έγραψε:
04 Δεκ 2023, 09:50
Isildur έγραψε:
03 Δεκ 2023, 08:42

Μάλιστα, ενδιαφέρον. Παρεμπιπτόντως, μού έκανε εντύπωση ότι έγινε εντός ΣΚ, όχι ότι το έλαβες εντός 24ώρου.
Είχα παραγγείλει κάτι το 17 ή 18, μεγάλο Σάββατο και περίμενα να μου έρθει Δευτέρα. Τελικά μου το έφερε ενας Septemberelevenish την Κυριακή του Πάσχα. :102:
Πολύ κουφό, δεδομένων και των ημερών. Για USA μιλάς;
ΗΒ.

Εικόνα
Ψευτοανρθωπιστές όλων των χωρών, ενωθείτε! https://www.youtube.com/shorts/tyOHY83IBoc
PHORUM Discord: https://discord.com/invite/GaNbtqYD

Άβαταρ μέλους
Λεγεών
Δημοσιεύσεις: 11446
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 07:23

Re: E-ink tablets

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λεγεών » 04 Δεκ 2023, 11:40

GoBzi έγραψε:
04 Δεκ 2023, 10:48
Λεγεών έγραψε:
04 Δεκ 2023, 10:28
Που πέρασε την ημέρα κατουρώντας στο μπουκάλι και οδηγώντας σαν τρελός για 5p per hour να ευχαριστήσει τους prime customers.
Και εγώ πριν δύο εβδομάδες δούλεψα Πέμπτη/Παρασκευή ενώ οι Γιάνκιδες συνάδελφοι μου είχαν δεδομένες τις 2 μέρες αργία για το Thanksgiving. :102:

Άλλοι είναι άθεοι, άλλοι πιστεύουν σε κάτι άλλο και το δικό μας Πάσχα συνήθως πέφτει άλλη μέρα. Το αμαζον συνήθως πληρώνει κάπου στα £15 την ώρα, στην αργίες μπορεί να πάει και χ2 γιατί εχει μειωμένο προσωπικό. Εάν ο μουσουλμάνος θέλει να βγάλει £240 με μια μέρα αντί να γιορτάσει το χριστιανικό Πάσχα, γιατί όχι;
Άλλο καυτηρίασα (τις συνθήκες εργασίας των οδηγών και των αποθηκάριων της Άμαζον), άλλο απάντησες (γιατί να μην δουλεύει κάποιος αργία αν το θέλει;).
Ο χρήστης που γκρέμισε τον ηλονμασκισμό.

Χαῖρε, τὸ τῶν Δαιμόνων πολυθρύλητον θαῦμα·
χαῖρε, τὸ τῶν αγγέλων πολυθρήνητον τραῦμα.


FUCK DONALD TRUMP

Άβαταρ μέλους
GoBzi
Δημοσιεύσεις: 5206
Εγγραφή: 10 Απρ 2022, 23:02

Re: E-ink tablets

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoBzi » 04 Δεκ 2023, 11:48

Λεγεών έγραψε:
04 Δεκ 2023, 11:40
GoBzi έγραψε:
04 Δεκ 2023, 10:48
Λεγεών έγραψε:
04 Δεκ 2023, 10:28
Που πέρασε την ημέρα κατουρώντας στο μπουκάλι και οδηγώντας σαν τρελός για 5p per hour να ευχαριστήσει τους prime customers.
Και εγώ πριν δύο εβδομάδες δούλεψα Πέμπτη/Παρασκευή ενώ οι Γιάνκιδες συνάδελφοι μου είχαν δεδομένες τις 2 μέρες αργία για το Thanksgiving. :102:

Άλλοι είναι άθεοι, άλλοι πιστεύουν σε κάτι άλλο και το δικό μας Πάσχα συνήθως πέφτει άλλη μέρα. Το αμαζον συνήθως πληρώνει κάπου στα £15 την ώρα, στην αργίες μπορεί να πάει και χ2 γιατί εχει μειωμένο προσωπικό. Εάν ο μουσουλμάνος θέλει να βγάλει £240 με μια μέρα αντί να γιορτάσει το χριστιανικό Πάσχα, γιατί όχι;
Άλλο καυτηρίασα (τις συνθήκες εργασίας των οδηγών και των αποθηκάριων της Άμαζον), άλλο απάντησες (γιατί να μην δουλεύει κάποιος αργία αν το θέλει;).
Μα οι οδηγοί της Amazon είναι σε υπερβολικά καλύτερη μοίρα από τους αντίστοιχους Έλληνες. Έχω φίλο οδηγό στην Σκρουτζ που υποτίθεται έχει από τις καλύτερες συνθήκες εργασίας στην Ελλάδα και πάλι το Amazon είναι κλάσης ανώτερο (τουλάχιστον στο ΗΒ). Το 21-22 που οδηγοί ξεκίνησαν να φεύγουν από τις δουλειές τους λόγο χαμηλών αποδοχών, οι περισσότεροι πήγαν στην Amazon.

Τα Tesco (η μεγαλύτερη αλυσίδα σούπερ μάρκετ) είχε αναγκαστεί να πληρώνει £1000 bonus στους φορτηγατζήδες που πιάνανε δουλειά.

https://www.bbc.co.uk/news/business-57983698.amp

Απ'οσο ξέρω στις αποθήκες της Amazon είναι η μεγάλη πούτσα.
Ψευτοανρθωπιστές όλων των χωρών, ενωθείτε! https://www.youtube.com/shorts/tyOHY83IBoc
PHORUM Discord: https://discord.com/invite/GaNbtqYD

Άβαταρ μέλους
GoBzi
Δημοσιεύσεις: 5206
Εγγραφή: 10 Απρ 2022, 23:02

Re: E-ink tablets

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoBzi » 04 Δεκ 2023, 11:54

GoBzi έγραψε:
04 Δεκ 2023, 11:38
Isildur έγραψε:
04 Δεκ 2023, 11:35
GoBzi έγραψε:
04 Δεκ 2023, 09:50


Είχα παραγγείλει κάτι το 17 ή 18, μεγάλο Σάββατο και περίμενα να μου έρθει Δευτέρα. Τελικά μου το έφερε ενας Septemberelevenish την Κυριακή του Πάσχα. :102:
Πολύ κουφό, δεδομένων και των ημερών. Για USA μιλάς;
ΗΒ.

Εικόνα
Isildur μετά την ανάσταση, δηλαδή Κυριακή του Πάσχα, ποιος σερβίρει μέχρι τις 7-8 το πρωί τον μέσο Έλληνα που πάει σε κέντρα διασκέδασης; :D

Καλύτερα να οδηγάω σε άδειους δρόμους για να δώσω πακέτα.
Ψευτοανρθωπιστές όλων των χωρών, ενωθείτε! https://www.youtube.com/shorts/tyOHY83IBoc
PHORUM Discord: https://discord.com/invite/GaNbtqYD

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9357
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: E-ink tablets

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 04 Δεκ 2023, 11:58

GoBzi έγραψε:
04 Δεκ 2023, 11:54
GoBzi έγραψε:
04 Δεκ 2023, 11:38
Isildur έγραψε:
04 Δεκ 2023, 11:35

Πολύ κουφό, δεδομένων και των ημερών. Για USA μιλάς;
ΗΒ.

Εικόνα
Isildur μετά την ανάσταση, δηλαδή Κυριακή του Πάσχα, ποιος σερβίρει μέχρι τις 7-8 το πρωί τον μέσο Έλληνα που πάει σε κέντρα διασκέδασης; :D

Καλύτερα να οδηγάω σε άδειους δρόμους για να δώσω πακέτα.
Ναι, κατανοητό. Απλά μού έκανε εντύπωση που δουλεύει και όλος ο μηχανισμός παράδοσης, όχι μόνο οι τελικοί ντελιβεράδες. Άραγε, το ίδιο θα ισχύσει εκεί στο νησί και για τα Χριστούγεννα, που έχει εντελώς άλλο χαρακτήρα και βαρύτητα ως εορτή για τους Αγγλοσάξονες, απ' ό,τι το Πάσχα;
Βαριέμαι λίγο λιγότερο τώρα...

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7896
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: E-ink tablets

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 04 Δεκ 2023, 12:01

Χριστούγεννα έχω δουλέψει τόσο σε εργοστάσιο όσο και στα Mc Dolands στην Γερμανία. Πληρώνουν διπλό μισθό. Βέβαια οι κανονικοί υπάλληλοι (οι περισσότεροι) έχουν άδεια και λειτουργούν με περιστασιακούς εργαζόμενους, κυρίως φοιτητές και μαθητές.

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9357
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: E-ink tablets

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 04 Δεκ 2023, 12:15

Antares έγραψε:
04 Δεκ 2023, 12:01
Χριστούγεννα έχω δουλέψει τόσο σε εργοστάσιο όσο και στα Mc Dolands στην Γερμανία. Πληρώνουν διπλό μισθό. Βέβαια οι κανονικοί υπάλληλοι (οι περισσότεροι) έχουν άδεια και λειτουργούν με περιστασιακούς εργαζόμενους, κυρίως φοιτητές και μαθητές.
Είτε σκόπιμο, είτε από λάθος, καλά έκανες και το 'γραψες έτσι, με τους δικομανείς... :lol:
Βαριέμαι λίγο λιγότερο τώρα...

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7896
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: E-ink tablets

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 04 Δεκ 2023, 12:30

Isildur έγραψε:
04 Δεκ 2023, 12:15
Antares έγραψε:
04 Δεκ 2023, 12:01
Χριστούγεννα έχω δουλέψει τόσο σε εργοστάσιο όσο και στα Mc Dolands στην Γερμανία. Πληρώνουν διπλό μισθό. Βέβαια οι κανονικοί υπάλληλοι (οι περισσότεροι) έχουν άδεια και λειτουργούν με περιστασιακούς εργαζόμενους, κυρίως φοιτητές και μαθητές.
Είτε σκόπιμο, είτε από λάθος, καλά έκανες και το 'γραψες έτσι, με τους δικομανείς... :lol:
Από λάθος έγινε. :lol:
Mίνι εγκεφαλικό από την φασαρία σκληρά εργαζομένων στο ευρύτερο περιβάλλον.

Άβαταρ μέλους
micmic
Δημοσιεύσεις: 2006
Εγγραφή: 08 Μάιος 2023, 09:29
Phorum.gr user: micmic

Re: E-ink tablets

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από micmic » 04 Δεκ 2023, 13:08

Υπάρχει κάτι απλώς για να ζωγραφίζει η κόρη μου που να έχει όμως και ΚΑΛΗ λειτουργία σβησίματος; Για κάτι φτηνιάρικα που υποτίθεται ότι έχουν και σβήσιμο, διαβάζω σε κριτικές ότι το σβήσιμο είναι εντελώς χάλια. Μου φαίνεται λίγο too much να πάρω scribe μόνο και μόνο για να ζωγραφίζει σπιτάκια και λουλουδάκια.

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7896
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: E-ink tablets

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 04 Δεκ 2023, 16:03

Από αυτά που κυκλοφορούν με σβήσιμο έχω δοκιμάσει ένα φτηνό που το πέταξα. Μετά από λίγο καιρό δεν σβήνει καλά. Επίσης ένα τετράδιο λίγο ακριβότερο, που επίσης μετά από λίγο καιρό δεν σβήνει καλά (σβήνει με σφουγγαράκι και νερό).
Καλύτερος θα ήταν ένας πίνακας σεμιναρίου με μαρκαδόρο ή τα υλικά ζωγραφικής που υπάρχουν στα βιβλιοπωλεία.

sharp
Δημοσιεύσεις: 21210
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: E-ink tablets

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 15 Δεκ 2023, 12:08

Chilloutbuddy έγραψε:
04 Δεκ 2023, 09:09
Ήρθε και το ριμάρκαμπο, και είναι (κατά τη γνώμη μου) κακοφτιαγμένο

Το μεγαλύτερό του πρόβλημα είναι ότι μια τέτοια συσκευή σε φυσικό φως υποτίθεται ότι πρέπει να έχει την ίδια φωτεινότητα και κόντραστ με ένα φύλο χαρτί. Καμία σχέση όμως, είναι σκοτεινό
Εικόνα
Με το ριμάρκαμπο για να δουλέψεις θέλεις δυνατό φως σε σημείο πονοκέφαλου, ενώ το κιντλ έχει κουμπί και το φέρνεις ακριβώς εκεί που το θες.

Δεύτερον το στυλό υποτίθεται ότι στέκεται στο πλάϊ με μαγνήτη, καμμία σχέση, μόλις το ανασηκώσεις πέφτει από πίσω και κρέμεται από μια γωνία και είναι πολύ εύκολο να το χάσεις. Το οποίο οκ με τα κανονικά στυλό δε σε νοιάζει, αλλά αυτό έχει μόνο ένα πενάκι, και αν το χάσεις πρέπει να παραγγείλεις άλλο (και δεν είναι καθόλου φτηνά)

Τρίτο το πενάκι δεν έχει πάνω κουμπί. Στο κίντλ έχει, το πατάς και γίνεται υπογραμμιστής, στο ρεμάρκαμπολ πρέπει να μπεις στα μενού

Και τέταρτον το κίντλ σώζει τα αρχεία στο cloud τζάμπα, στο ριμάρκαμπο μετά τον πρώτο χρόνο θέλει $5 το μήνα.

Για γράψιμο το κιντλ είναι ανώτερη συσκευή. Για διάβασμα επίσης, τα υπόλοιπα δε μ'ενδιαφέρουν.
Κρατάω κιντλ.
Δικαιούσαι να το επιστρέψεις κι ας το χρησιμοποίησες, έτσι δεν είναι;

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9952
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: E-ink tablets

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 15 Δεκ 2023, 13:07

sharp έγραψε:
15 Δεκ 2023, 12:08
Δικαιούσαι να το επιστρέψεις κι ας το χρησιμοποίησες, έτσι δεν είναι;
Δεν ξέρω, ίσως, δεν το έχω κάνει ποτέ. Χριστούγεννα είναι, κάποιος θα το θέλει.
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
Σπύρος
Δημοσιεύσεις: 4425
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:50
Phorum.gr user: Σπυρος1
Τοποθεσία: έρημος
Επικοινωνία:

Re: E-ink tablets

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σπύρος » 20 Δεκ 2023, 17:53

Με το paperwhite είμουν ευχαριστημένος, αλλά στο Amazon Fire μου χάλασε η θύρα φόρτισης και έτσι δεν σκέφοταμαι να ξαναπάρω Amazon. Έτσι προσανατολίζομαι ή στο Kobo Elipsa ή σε ένα τάμπλετ τύπου Lenovo Tab P12.
ΕΙΜΙ Η ΖΩΗ = ΙΗΣΟΥΣ = 888

Απάντηση

Επιστροφή στο “Τεχνολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών