Αγαπημένη γλώσσα προγραμματισμού

Νέες τεχνολογίες, ηλεκτρονικά, ηλεκτρολογικά, μηχανολογικά, ρομποτική, σχετικές κατασκευές κ.ά.

Επιλέξτε μια γλώσσα

C
3
9%
C++
3
9%
Java
1
3%
Python
11
32%
JavaScript
3
9%
Ruby
1
3%
C#
2
6%
.NET
1
3%
PHP
1
3%
Visual Basic
1
3%
Άλλο
7
21%
 
Σύνολο ψήφων: 34

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3328
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: Αγαπημένη γλώσσα προγραμματισμού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 01 Μάιος 2024, 00:31

enaon έγραψε:
30 Απρ 2024, 18:05
τωρα θα τσακωθουμε space, περίμενε λίγο. Παντως καλα καταλαβες, μου άρεσε πάρα πολυ.

klg μπορείς να δεις εδω και να μου μια εκτίμηση ποσο δυσκολο ηταν αυτο; Μεσα σε 4 μηνες το ειχε τελειώσει, μετά εξαφανίστηκε και οι επόμενοι 200 δεν κανανε και τίποτα, δεν κατάφεραν ποτε να δουλεψει σωστα στο επομενο esp.
Φαίνεται αρκετά δύσκολο, δεν ξέρω τι ανάλυση ακριβώς θες. Στα πρωτα commits φαίνεται ότι είχα ανεβασμένο το binary του firmware, οπότε τι εννοείς πήρε 4 μήνες; Ι mean από τα πρώτα 20 commits (με το μάτι) ήδη είχε binary blobs το project. Εκτός αν δεν καταλαβαίνω εγώ κάτι.
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 23496
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Αγαπημένη γλώσσα προγραμματισμού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 01 Μάιος 2024, 00:34

klg έγραψε:
01 Μάιος 2024, 00:31
Φαίνεται αρκετά δύσκολο, δεν ξέρω τι ανάλυση ακριβώς θες. Στα πρωτα commits φαίνεται ότι είχα ανεβασμένο το binary του firmware, οπότε τι εννοείς πήρε 4 μήνες; Ι mean από τα πρώτα 20 commits (με το μάτι) ήδη είχε binary blobs το project. Εκτός αν δεν καταλαβαίνω εγώ κάτι.
το παλευε σε ενα φορουμακι στην αρχη, μετα το ανεβασε στο git, 4 μηνες του πηρε, το εδεινε γα δοκιμες πριν ομως, γιαυτο σου ειπα τον χρονο. Μου ειχε φανει πολυ δυνατος, δεν μπορω να εκτιμησω αληθεια ομως. Απο περιεργεια ρωταω, αν θελει χρονο μην φας προφανως, δεν εχει σημασια.

αυτός ειναι, εχει και την πρωτη εκδοση εκει.

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3328
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: Αγαπημένη γλώσσα προγραμματισμού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 02 Μάιος 2024, 13:12

enaon έγραψε:
01 Μάιος 2024, 00:34
klg έγραψε:
01 Μάιος 2024, 00:31
Φαίνεται αρκετά δύσκολο, δεν ξέρω τι ανάλυση ακριβώς θες. Στα πρωτα commits φαίνεται ότι είχα ανεβασμένο το binary του firmware, οπότε τι εννοείς πήρε 4 μήνες; Ι mean από τα πρώτα 20 commits (με το μάτι) ήδη είχε binary blobs το project. Εκτός αν δεν καταλαβαίνω εγώ κάτι.
το παλευε σε ενα φορουμακι στην αρχη, μετα το ανεβασε στο git, 4 μηνες του πηρε, το εδεινε γα δοκιμες πριν ομως, γιαυτο σου ειπα τον χρονο. Μου ειχε φανει πολυ δυνατος, δεν μπορω να εκτιμησω αληθεια ομως. Απο περιεργεια ρωταω, αν θελει χρονο μην φας προφανως, δεν εχει σημασια.

αυτός ειναι, εχει και την πρωτη εκδοση εκει.
Εντάξει firmware είναι, το λες και περίπλοκο. H αλήθεια είναι ότι και εγώ έχω ψηθεί να γράψω ένα firmware για το ulanzi ρολόι που τσίμπησα (και αυτό έχει ένα esp controller).
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 23496
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Αγαπημένη γλώσσα προγραμματισμού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 02 Μάιος 2024, 13:15

klg έγραψε:
02 Μάιος 2024, 13:12
Εντάξει firmware είναι, το λες και περίπλοκο. H αλήθεια είναι ότι και εγώ έχω ψηθεί να γράψω ένα firmware για το ulanzi ρολόι που τσίμπησα (και αυτό έχει ένα esp controller).
οκ με εχεις ψαρωσει λιγο με την ορολογία, εχω καταλαβει οτι που και που πετυχαινω γκουρου απο το πουθενα, ειπα μηπως ησουν και εσυ. NFR52840 βρε νομιζω κοιτα για ρολοι, το εσπ δεν εχει νοημα για wearable νομιζω.

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3328
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: Αγαπημένη γλώσσα προγραμματισμού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 02 Μάιος 2024, 13:21

enaon έγραψε:
02 Μάιος 2024, 13:15
klg έγραψε:
02 Μάιος 2024, 13:12
Εντάξει firmware είναι, το λες και περίπλοκο. H αλήθεια είναι ότι και εγώ έχω ψηθεί να γράψω ένα firmware για το ulanzi ρολόι που τσίμπησα (και αυτό έχει ένα esp controller).
οκ με εχεις ψαρωσει λιγο με την ορολογία, εχω καταλαβει οτι που και που πετυχαινω γκουρου απο το πουθενα, ειπα μηπως ησουν και εσυ. NFR52840 βρε νομιζω κοιτα για ρολοι, το εσπ δεν εχει νοημα για wearable νομιζω.
Ποιά ορολογία λες; Κοίτα το ulanzi (δεν είναι wearable) από ότι έχω καταλάβω (δε το έχω ψάξει ακόμα αναλυτικά βέβαια, δεν έχω βρει χρόνο) τρέχει σε ESP8266. Συνήθως του περνάνε awtrix, απλά πάντα μου φαινόταν πολύ σιχαμερή η μαλακία και δεν θέλω να έχω extra hardware για να στέλνω data στο awtrix (για να υλοποιήσω κάτι custom). Κοιτάζω golang αυτό τον καιρό, οπότε έχω ψηθεί να γράψω μόνος μου firmware σε go έτσι για learning exercise.
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 23496
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Αγαπημένη γλώσσα προγραμματισμού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 02 Μάιος 2024, 13:24

klg έγραψε:
02 Μάιος 2024, 13:21
Ποιά ορολογία λες; Κοίτα το ulanzi (δεν είναι wearable) από ότι έχω καταλάβω (δε το έχω ψάξει ακόμα αναλυτικά βέβαια, δεν έχω βρει χρόνο) τρέχει σε ESP8266. Συνήθως του περνάνε awtrix, απλά πάντα μου φαινόταν πολύ σιχαμερή η μαλακία και δεν θέλω να έχω extra hardware για να στέλνω data στο awtrix (για να υλοποιήσω κάτι custom). Κοιτάζω golang αυτό τον καιρό, οπότε έχω ψηθεί να γράψω μόνος μου firmware σε go έτσι για learning exercise.

α ωραιο ναι, νομιζα ρολογακι χειρός, μια χαρα το esp8266 για αυτο. Σε αυτο της λυα εχω κανει και κοπο καποτε, εχω βαλει ipforward και nat, αν σε ενδιαφερει, αλλα οκ, απλα πειραξα λιγο εδω και εκει. :)

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3328
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: Αγαπημένη γλώσσα προγραμματισμού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 02 Μάιος 2024, 13:30

enaon έγραψε:
02 Μάιος 2024, 13:24
klg έγραψε:
02 Μάιος 2024, 13:21
Ποιά ορολογία λες; Κοίτα το ulanzi (δεν είναι wearable) από ότι έχω καταλάβω (δε το έχω ψάξει ακόμα αναλυτικά βέβαια, δεν έχω βρει χρόνο) τρέχει σε ESP8266. Συνήθως του περνάνε awtrix, απλά πάντα μου φαινόταν πολύ σιχαμερή η μαλακία και δεν θέλω να έχω extra hardware για να στέλνω data στο awtrix (για να υλοποιήσω κάτι custom). Κοιτάζω golang αυτό τον καιρό, οπότε έχω ψηθεί να γράψω μόνος μου firmware σε go έτσι για learning exercise.

α ωραιο ναι, νομιζα ρολογακι χειρός, μια χαρα το esp8266 για αυτο. Σε αυτο της λυα εχω κανει και κοπο καποτε, εχω βαλει ipforward και nat, αν σε ενδιαφερει, αλλα οκ, απλα πειραξα λιγο εδω και εκει. :)
Έχεις τσεκάρει το ρολόι της pine btw; Το είχα δει στη fossdem, δεν το πήρα, ήθελα να πάρω το κινητό αλλά ήταν soldout και απλά πήρα το arm λάπτοπ τους. Σκέφτομαι να τσιμπήσω το watch αν έχουν απόθεμα πάντως για να φτιάξω καμιά μαλακία.
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 23496
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Αγαπημένη γλώσσα προγραμματισμού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 02 Μάιος 2024, 13:50

klg έγραψε:
02 Μάιος 2024, 13:30
Έχεις τσεκάρει το ρολόι της pine btw; Το είχα δει στη fossdem, δεν το πήρα, ήθελα να πάρω το κινητό αλλά ήταν soldout και απλά πήρα το arm λάπτοπ τους. Σκέφτομαι να τσιμπήσω το watch αν έχουν απόθεμα πάντως για να φτιάξω καμιά μαλακία.
ναι βρε, εχω γραψει και λογισμικό για αυτο εδω και 3-4 χρόνια (δεν ειναι της pinetime μονο, ta P8, P22 ειναι πιο καλα απο οθόνη κλπ, ιδια στα αλλα) για να συνδεομαι στα μονοκυκλα, το πιο μεγαλο μου φρεε προτζεκτακι στο github, σας το ειχα γραψει και εδω αλλα στα παπαρια σας :003:

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3328
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: Αγαπημένη γλώσσα προγραμματισμού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 02 Μάιος 2024, 14:18

enaon έγραψε:
02 Μάιος 2024, 13:50
klg έγραψε:
02 Μάιος 2024, 13:30
Έχεις τσεκάρει το ρολόι της pine btw; Το είχα δει στη fossdem, δεν το πήρα, ήθελα να πάρω το κινητό αλλά ήταν soldout και απλά πήρα το arm λάπτοπ τους. Σκέφτομαι να τσιμπήσω το watch αν έχουν απόθεμα πάντως για να φτιάξω καμιά μαλακία.
ναι βρε, εχω γραψει και λογισμικό για αυτο εδω και 3-4 χρόνια (δεν ειναι της pinetime μονο, ta P8, P22 ειναι πιο καλα απο οθόνη κλπ, ιδια στα αλλα) για να συνδεομαι στα μονοκυκλα, το πιο μεγαλο μου φρεε προτζεκτακι στο github, σας το ειχα γραψει και εδω αλλα στα παπαρια σας :003:
Ε εντάξει ρε μαν, είστε και όλοι μάστορες εδώ μεσα, δεν τα θυμάμαι όλα σορρυ.
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3328
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: Αγαπημένη γλώσσα προγραμματισμού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 02 Μάιος 2024, 14:19

Επίσης σοβαρά τώρα ποιά μαλακισμένα επιλέξανε τη javascript στο poll;
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 23496
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Αγαπημένη γλώσσα προγραμματισμού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 02 Μάιος 2024, 14:21

klg έγραψε:
02 Μάιος 2024, 14:18
Ε εντάξει ρε μαν, είστε και όλοι μάστορες εδώ μεσα, δεν τα θυμάμαι όλα σορρυ.
οχι βρε αλλα οκ, ασχετος ειμαι απο προγραμματισμό εγω, χομπιστας, αλλά αυτο το πινετιμε που λες, που ειναι κοπυ αλλων ρολογιων βεβαια, ειναι λιγο φοβερό, απο τοτε που εβλεπα κιττ ηθελα ενα ρολοι να το γραφω μονος μου. Μουεκανε λιγη εντυπωση που κανεις δεν τσιμπησε εδω, αν μπεις στο αλιεχπρεσσ θα δεις οτι το εχουν αγοράσει πολλοι απλα για να βαλουν το λογισμικο ενος χομπιστα, πανω απο 3 χιλιαδες εγκαταστασεις, στο φορουμ κανεις δεν εγραψε κατι :)

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 23496
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Αγαπημένη γλώσσα προγραμματισμού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 02 Μάιος 2024, 14:23

klg έγραψε:
02 Μάιος 2024, 14:19
Επίσης σοβαρά τώρα ποιά μαλακισμένα επιλέξανε τη javascript στο poll;
:smt005:
σε javascript το εχω το ρολοι :003:

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3328
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: Αγαπημένη γλώσσα προγραμματισμού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 02 Μάιος 2024, 14:25

enaon έγραψε:
02 Μάιος 2024, 14:23
klg έγραψε:
02 Μάιος 2024, 14:19
Επίσης σοβαρά τώρα ποιά μαλακισμένα επιλέξανε τη javascript στο poll;
:smt005:
σε javascript το εχω το ρολοι :003:
Ναι ρε μπρο, αυτό το θυμάμαι πάντως. Μου ρθε φλασιά, είχα τσεκαει το repo σου. Βέβαια το να το έχεις σε javascript vs το να σου αρέσει η javascript είναι άλλη ιστορία.
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 23496
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Αγαπημένη γλώσσα προγραμματισμού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 02 Μάιος 2024, 14:31

klg έγραψε:
02 Μάιος 2024, 14:25
Ναι ρε μπρο, αυτό το θυμάμαι πάντως. Μου ρθε φλασιά, είχα τσεκαει το repo σου. Βέβαια το να το έχεις σε javascript vs το να σου αρέσει η javascript είναι άλλη ιστορία.
α γιαυτο το ειπες; :003:

τυχαιο ητσν, δεν ειχα ιδεα απο javascript, απλα πετυχα ενα γκουρου που την χρησιμοποιουσε και με βολεψε γιατι ηθελα εξερχομενες συνδεσεις και δουλευαν καλα εκει, και ειχα και τον γκουρου να μαθαινω και τιποτα. :lol:

Άβαταρ μέλους
GoBzi
Δημοσιεύσεις: 5427
Εγγραφή: 10 Απρ 2022, 23:02

Re: Αγαπημένη γλώσσα προγραμματισμού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoBzi » 02 Μάιος 2024, 14:37

klg έγραψε:
02 Μάιος 2024, 14:19
Επίσης σοβαρά τώρα ποιά μαλακισμένα επιλέξανε τη javascript στο poll;
:goodpost:

Κάθομαι φτιάχνω ένα app σε Django για να αυτοματοποίησω ένα μέρος της δουλειάς μου και χρειάζομαι JavaScript για κάποιες παπαριές στο front end. Χθες το βράδυ έστειλα αυτό σε φίλο:
Εικόνα
Ψευτοανρθωπιστές όλων των χωρών, ενωθείτε! https://www.youtube.com/shorts/tyOHY83IBoc
PHORUM Discord: https://discord.com/invite/GaNbtqYD

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Τεχνολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών