Αγαπημένη γλώσσα προγραμματισμού

Νέες τεχνολογίες, ηλεκτρονικά, ηλεκτρολογικά, μηχανολογικά, ρομποτική, σχετικές κατασκευές κ.ά.

Επιλέξτε μια γλώσσα

C
3
7%
C++
6
15%
Java
1
2%
Python
13
32%
JavaScript
4
10%
Ruby
1
2%
C#
3
7%
.NET
1
2%
PHP
1
2%
Visual Basic
1
2%
Άλλο
7
17%

Σύνολο ψήφων: 41

Άβαταρ μέλους
klg
Phorum.gr user: klg

Re: Αγαπημένη γλώσσα προγραμματισμού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 07 Ιούλ 2024, 17:13

έργο_μακέτο έγραψε:
07 Ιούλ 2024, 15:34
Τέλος πάντων εγώ γράφω σε React και σε Nest αυτό τον καιρό. Γιατί τα διαχωρίζεις από την javascript. Δηλαδή αν μιλάμε για C++ για παράδειγμα θα έπρεπε να μην συμπεριλλάβουμε και τια βιβλιοθήκες της ;
Ρε φίλε όμως, όταν κάτσουμε να μιλήσουμε για το αν μας αρέσει η C++ σαν γλώσσα, θα συζητήσουμε για το ότι δεν έχει garbage collection, για τα templates, για τα exceptions, για το RTTI, κ.λ.π, αν μας ενδιαφέρει η γλώσσα per se. Τώρα ναι οκ, μπορούμε να πούμε πόσο για τον πούτσο ή όχι είναι η boost, αν το QT είναι καλύτερο από το να χρησιμοποιείς κάποιο άλλο UI framework, αλλά αυτή η συζήτηση δεν έχει να κάνει τόσο με τη γλώσσα, αλλά με το πώς έχουν κάνουν design τις συγκεκριμένες βιβλιοθήκες και frameworks.

Άμα θες να κάνουμε debate UI frameworks και βιβλιοθήκες για javascript το ακούω, αλλά εμένα το point μου είναι ότι η typescript είναι καλύτερα επιλογή για τα πάντα στα οποία θα χρησιμοποιούσες vanilla javascript.

Έχω γράψει επαγγελματικά και javascript και typescript, και για front-end και για backend. Δεν υπάρχει καν σύγκριση. Η javascript καταλήγει σε χάος, έχει πολύ περίεργα quirks και γενικά το DX είναι πολύ χειρότερο από της typescript. Όχι βέβαια ότι η typescript είναι η τελειότητα, αν και έχω παρατηρήσει ότι και πολλές παπαριές της typescript ξεκινάνε από το ότι πρέπει να κάνει transpile σε javascript.
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

Άβαταρ μέλους
foscilis

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 07 Ιούλ 2024, 17:19

Εγω εγραψα λιγη typescript τωρα προσφατα (για να κανω expose ενα go REST API που ηταν το βασικο μου εργο) και τους ειπα δεν καταλαβαινω τι κανουν τα membername! ή τα membername string l null, τα εβαλα στην τυχη μεχρι να με αφησει ησυχο ο κομπάιλερ, φτιαχτε τα μονοι σας αν δεν παιζουν και κατα τη γνωμη μου ολο αυτο θα μπορουσε και θα επρεπε να ειναι απλα μια βιβλιοθηκη Javascript χωρις να κερδιζει ή να χανει κατι σε αηδια, και σκατα στο λακκο οποιου σκεφτηκε να βασισει τους browser σε αυτα τα πραγματα του διαβολου.

Άβαταρ μέλους
klg

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 07 Ιούλ 2024, 17:28

foscilis έγραψε:
07 Ιούλ 2024, 17:19
Εγω εγραψα λιγη typescript τωρα προσφατα (για να κανω expose ενα go REST API που ηταν το βασικο μου εργο) και τους ειπα δεν καταλαβαινω τι κανουν τα membername! ή τα membername string l null, τα εβαλα στην τυχη μεχρι να με αφησει ησυχο ο κομπάιλερ, φτιαχτε τα μονοι σας αν δεν παιζουν και κατα τη γνωμη μου ολο αυτο θα μπορουσε και θα επρεπε να ειναι απλα μια βιβλιοθηκη Javascript χωρις να κερδιζει ή να χανει κατι σε αηδια, και σκατα στο λακκο οποιου σκεφτηκε να βασισει τους browser σε αυτα τα πραγματα του διαβολου.
Έλα μωρέ μαλάκα και εσύ, το ! κάνει instruct τον compiler ότι δεν μπορεί να είναι null ή undefined το value της μεταβλητής (το λένε non-null assert operator) και το "string | null" είναι ένα discriminated union για να φτιαξεις ένα nullable string. Σαν το Nullable[T any] από το gonull αν το έχεις χρησιμοποιήσει ποτέ.
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Άβαταρ μέλους
Bazoomba
Phorum.gr user: Bazoomba

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bazoomba » 07 Ιούλ 2024, 17:33

klg έγραψε:
07 Ιούλ 2024, 17:28
foscilis έγραψε:
Έλα μωρέ μαλάκα και εσύ, το ! κάνει instruct τον compiler ότι δεν μπορεί να είναι null ή undefined το value της μεταβλητής (το λένε non-null assert operator) και το "string | null" είναι ένα discriminated union για να φτιαξεις ένα nullable string. Σαν το Nullable[T any] από το gonull αν το έχεις χρησιμοποιήσει ποτέ.
αυτο.
ΓΑΛΗ έγραψε:
09 Φεβ 2021, 16:09
Προσωπικώς, βρίσκω πολύ πιο γελοία -και σε κάποιο βαθμό επίσης γραφική- τη μεταξωτή θολούρα του σοβαροφανούς λόγου.

Άβαταρ μέλους
foscilis

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 07 Ιούλ 2024, 17:36

klg έγραψε:
foscilis έγραψε:
Και ποια ειναι η διαφορα αναμεσα σε
m string
και
m string|null

τοτε; Αφου το πρωτο μπορει να εχει null εφοσον του λειπει το !

Άβαταρ μέλους
foscilis

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 07 Ιούλ 2024, 17:39

Δευτερον και κυριοτερο πώς μπορει να ξερει ο compiler αν οντως θα ειναι defined κατι που του ερχεται απεξω, πχ ενα JSON αντικειμενο που γυρναει η golang και δεν εχει καθολου μελος m?

Άβαταρ μέλους
klg

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 07 Ιούλ 2024, 17:41

foscilis έγραψε:
07 Ιούλ 2024, 17:36
klg έγραψε:
foscilis έγραψε:
Και ποια ειναι η διαφορα αναμεσα σε
m string
και
m string|null

τοτε; Αφου το πρωτο μπορει να εχει null εφοσον του λειπει το !
Δεν μπορείς να βαλεις το ! στον ορισμό του τύπου της μεταβλητής. Το χρησιμοποιείς αντί να κάνεις If(m) { // do shit }, επειδή ξέρεις a priori ότι το m δεν είναι null.

Η διαφορά είναι ότι ο compiler, άμα ορίσεις το m ως string | null, αν δεν ελέγξεις το καταπόσον το m είναι null ΠΡΙΝ το χρησιμοποιήσεις θα σου φτύνει compilation error.

Άβαταρ μέλους
klg

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 07 Ιούλ 2024, 17:43

foscilis έγραψε:
07 Ιούλ 2024, 17:39
Δευτερον και κυριοτερο πώς μπορει να ξερει ο compiler αν οντως θα ειναι defined κατι που του ερχεται απεξω, πχ ενα JSON αντικειμενο που γυρναει η golang και δεν εχει καθολου μελος m?
Δεν ξέρει και αυτό είναι το point. Όταν έχεις DTOs για πράγματα που έρχονται από το δίκτυο, συνήθως το ορίζεις ως m string? , που το ? δείχνει ότι το m μπορεί να είναι undefined.

Αν εσύ λόγω του protocοl που έχεις σχεδιάσει, ξέρεις ότι το τάδε endpoint που περιμένει το m, θα το έχει πάντα με τιμή, μπορείς να κάνεις κάτι τέτοιο do_something_with_m(request.m!) για να μην γράφεις παντού if(m) {}.

Άβαταρ μέλους
foscilis

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 07 Ιούλ 2024, 17:44

Τι δε μπορεις, αφου εγω το εκανα σχεδον για ολες (ομολογω χωρις να ξερω τι κανω, απλα μαϊμουδιζα ο,τι ειχε κανει ο μικρος στο δικο του κομματι του ΑΠΙ). Ολοκληρες κλασεις που καθε μελος ειχε ! αν θυμαμαι καλα. Ή μηπως ηταν ?. Τελος παντων ολα αυτα ειναι φρικτα.

Α τωρα βλεπω γραφαμε ταυτοχρονα

Άβαταρ μέλους
klg

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 07 Ιούλ 2024, 17:50

foscilis έγραψε:
07 Ιούλ 2024, 17:44
Τι δε μπορεις, αφου εγω το εκανα σχεδον για ολες (ομολογω χωρις να ξερω τι κανω, απλα μαϊμουδιζα ο,τι ειχε κανει ο μικρος στο δικο του κομματι του ΑΠΙ). Ολοκληρες κλασεις που καθε μελος ειχε ! αν θυμαμαι καλα. Ή μηπως ηταν ?. Τελος παντων ολα αυτα ειναι φρικτα.

Α τωρα βλεπω γραφαμε ταυτοχρονα
Καλά μαζί σου, σε σχέση με την go, είναι ουγκάντα η φάση. Εγώ τα χρησιμοποιούσα, γιατί είχαν ήδη αποφασίσει να χρησιμοποιούν typescript με node για τα backend services. Αλλά άμα είσαι λίγο disciplined στο πώς τα γράφεις είναι σίγουρα καλύτερα από το να έχεις απλά javascript.

Άβαταρ μέλους
έργο_μακέτο
Phorum.gr user: έργο μακέτο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από έργο_μακέτο » 07 Ιούλ 2024, 18:35

klg έγραψε:
07 Ιούλ 2024, 17:13
έργο_μακέτο έγραψε:
07 Ιούλ 2024, 15:34
Τέλος πάντων εγώ γράφω σε React και σε Nest αυτό τον καιρό. Γιατί τα διαχωρίζεις από την javascript. Δηλαδή αν μιλάμε για C++ για παράδειγμα θα έπρεπε να μην συμπεριλλάβουμε και τια βιβλιοθήκες της ;
Ρε φίλε όμως, όταν κάτσουμε να μιλήσουμε για το αν μας αρέσει η C++ σαν γλώσσα, θα συζητήσουμε για το ότι δεν έχει garbage collection, για τα templates, για τα exceptions, για το RTTI, κ.λ.π, αν μας ενδιαφέρει η γλώσσα per se. Τώρα ναι οκ, μπορούμε να πούμε πόσο για τον πούτσο ή όχι είναι η boost, αν το QT είναι καλύτερο από το να χρησιμοποιείς κάποιο άλλο UI framework, αλλά αυτή η συζήτηση δεν έχει να κάνει τόσο με τη γλώσσα, αλλά με το πώς έχουν κάνουν design τις συγκεκριμένες βιβλιοθήκες και frameworks.

Άμα θες να κάνουμε debate UI frameworks και βιβλιοθήκες για javascript το ακούω, αλλά εμένα το point μου είναι ότι η typescript είναι καλύτερα επιλογή για τα πάντα στα οποία θα χρησιμοποιούσες vanilla javascript.

Έχω γράψει επαγγελματικά και javascript και typescript, και για front-end και για backend. Δεν υπάρχει καν σύγκριση. Η javascript καταλήγει σε χάος, έχει πολύ περίεργα quirks και γενικά το DX είναι πολύ χειρότερο από της typescript. Όχι βέβαια ότι η typescript είναι η τελειότητα, αν και έχω παρατηρήσει ότι και πολλές παπαριές της typescript ξεκινάνε από το ότι πρέπει να κάνει transpile σε javascript.
Κι εγώ σε typescript γράφω. Δεν ξέρω αν μπορούμε να την θεωρήσουμε απλώς ένα superset της javascript η ξεχωριστή γλώσσα.
- Have you been to Samos ?
- Yes, I was one of the first.
- No, you have not been to Samos!
- Yes I have!
- Look, you are not here today to insult me.

Άβαταρ μέλους
έργο_μακέτο
Phorum.gr user: έργο μακέτο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από έργο_μακέτο » 07 Ιούλ 2024, 18:45

Nest με typescript στο back end ειναι σαν προσπάθεια να γράψεις java spring boot πιο εύκολα. Έχω γράψει και τα δύο και σε ένα personal project προρτιμώ το πρώτο.
- Have you been to Samos ?
- Yes, I was one of the first.
- No, you have not been to Samos!
- Yes I have!
- Look, you are not here today to insult me.

Imperium

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Imperium » 08 Ιούλ 2024, 04:49

foscilis έγραψε:
[...] ολο αυτο θα μπορουσε και θα επρεπε να ειναι απλα μια βιβλιοθηκη Javascript χωρις να κερδιζει ή να χανει κατι σε αηδια, και σκατα στο λακκο οποιου σκεφτηκε να βασισει τους browser σε αυτα τα πραγματα του διαβολου.
Αυτό είναι και το ενδιαφέρον της υπόθεσης.
Έστω οτι η js είναι ΓΤΠΚ, γιατί δεν προσφέρθηκε ποτέ παράλληλα κάποια εναλλακτική λύση; Αν κέρδιζε θα ατροφούσε η js και θα πήγαινε τον δρόμο των Java applets, ξέρωγω μετά από κάποια χρόνια. Η Google πώς και δεν προσέφερε κάτι τέτοιο με τον v8; Που αν τόκανε, θα άλλαζε όλος ο πλανήτης εν μία νυκτί, όπως οι Σουηδοί όταν άλλαξαν πλευρά οδήγησης.

Και για ναχουμε καλό ρώτημα, ποια γλώσσα θα βάζατε εσείς στον browser, client-side, αν ήταν στο χέρι σας; Python? Perl? Basic? :smt005:
Μήπως υπάρχει λόγος που επικράτησε η js; Δεν ξέρω, ρωτάω...
Ποτέ μην εμπιστεύεσαι επιστήμονα που φοβάται να πετάξει με αεροπλάνο.

Imperium

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Imperium » 08 Ιούλ 2024, 04:54

Δεν είναι η js, με όλα τα κουσούρια της, πολλές φορες πιο "εκφραστική" (expressive power) απο τις περισσότερες εναλλακτικές;
Ποτέ μην εμπιστεύεσαι επιστήμονα που φοβάται να πετάξει με αεροπλάνο.

Άβαταρ μέλους
foscilis

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 08 Ιούλ 2024, 10:38

Imperium έγραψε:
08 Ιούλ 2024, 04:49
foscilis έγραψε:
[...] ολο αυτο θα μπορουσε και θα επρεπε να ειναι απλα μια βιβλιοθηκη Javascript χωρις να κερδιζει ή να χανει κατι σε αηδια, και σκατα στο λακκο οποιου σκεφτηκε να βασισει τους browser σε αυτα τα πραγματα του διαβολου.
Αυτό είναι και το ενδιαφέρον της υπόθεσης.
Έστω οτι η js είναι ΓΤΠΚ, γιατί δεν προσφέρθηκε ποτέ παράλληλα κάποια εναλλακτική λύση; Αν κέρδιζε θα ατροφούσε η js και θα πήγαινε τον δρόμο των Java applets, ξέρωγω μετά από κάποια χρόνια. Η Google πώς και δεν προσέφερε κάτι τέτοιο με τον v8; Που αν τόκανε, θα άλλαζε όλος ο πλανήτης εν μία νυκτί, όπως οι Σουηδοί όταν άλλαξαν πλευρά οδήγησης.

Και για ναχουμε καλό ρώτημα, ποια γλώσσα θα βάζατε εσείς στον browser, client-side, αν ήταν στο χέρι σας; Python? Perl? Basic? :smt005:
Μήπως υπάρχει λόγος που επικράτησε η js; Δεν ξέρω, ρωτάω...
επικράτησε γιατί δεν υπήρχε άλλη. Επίσης ήταν μια χαρά (σαν lisp) για να κάνεις μια δενδροειδή δομή scriptable, να αλλάξεις ξερωγω το χρώμα μιας παραγράφου ή να ελέγξεις αν το password που βάζει ο χρήστης στο κουτάκι ξεπερνά τους 20 χαρακτήρες. Αλλά έχει γίνει ένα έκτρωμα πλέον. Σαν COBOL αλλά με φιλοσοφία lisp, είναι εκπληκτικό που δε γίνονται αυτόματα τρανς όσοι τη χρησιμοποιούν με τη θέλησή τους. Oh wait.

Απάντηση

• Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Τεχνολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών