Αγαπημένη γλώσσα προγραμματισμού

Νέες τεχνολογίες, ηλεκτρονικά, ηλεκτρολογικά, μηχανολογικά, ρομποτική, σχετικές κατασκευές κ.ά.

Επιλέξτε μια γλώσσα

C
2
8%
C++
2
8%
Java
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Python
10
40%
JavaScript
3
12%
Ruby
1
4%
C#
1
4%
.NET
1
4%
PHP
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Visual Basic
1
4%
Άλλο
4
16%
 
Σύνολο ψήφων: 25


Άβαταρ μέλους
micmic
Δημοσιεύσεις: 2005
Εγγραφή: 08 Μάιος 2023, 09:29
Phorum.gr user: micmic

Re: Αγαπημένη γλώσσα προγραμματισμού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από micmic » 12 Φεβ 2024, 12:28

Imperium έγραψε:
11 Φεβ 2024, 20:48
micmic έγραψε:
10 Φεβ 2024, 21:16
Javascript (εννοείται χωρίς frameworks). Γιατί βασικά web...

Αλλά κατά βάθος Assembly. Oι ώρες πάνω από το SoftICE δεν ξεχνιούνται...
:blm:

Πάντως αυτές οι εποχές, πάει, περασαν, ανεπιστρεπτί.
Μονο αν εργάζεσαι με compilers πλέον, αλλά και εκεί λίγα πράγματα
Για disassembly/reverse engineering, debugging, cracking... όλο και θα χρειαστεί η Assembly

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24550
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Αγαπημένη γλώσσα προγραμματισμού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 12 Φεβ 2024, 15:45

Imperium έγραψε:
11 Φεβ 2024, 21:20
foscilis έγραψε:
11 Φεβ 2024, 21:09
Go
Duly noted...


Βασικά για αυτά που θέλω εγώ, Julia μόνο, how can anyone live without multiple dispatch???

Αν το θες ΤΟΣΟ πολύ, από τη στιγμή που έχεις RTTI, το υλοποιείς.

Κώδικας: Επιλογή όλων


function MultiDispatcher(v interface{}...) interface{}{
     switch v[0].(type){
            case int:
                   switch v[1].(type){
                       case string:
                              return intStringCall(v[0].(int), v[1].(string))
                       case int:
                              return intIntCall(v[0].(int), v[1].(int))
                   }
            case string:
                  switch v[1].(type){
                       case time.Time:
                               return stringTimeCall(v[0].(string), v[1].(time.Time))
                       case map[int]string:
                                return stringMapCall(v[0].(string), v[1].(map[int]string))
                  }
             default:
                   panic("Unsupported argument combination")
     }
}
Φαντάζομαι έχει άλλα προτερήματα η Julia, αυτό είναι αυτό που λέμε "syntactic sugar".

Άβαταρ μέλους
break
Δημοσιεύσεις: 1152
Εγγραφή: 04 Οκτ 2018, 22:49
Phorum.gr user: break

Re: Αγαπημένη γλώσσα προγραμματισμού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από break » 12 Φεβ 2024, 15:47

Imperium έγραψε:
12 Φεβ 2024, 03:14
Ποια άλλη γλώσσα τα προσέφερε όλα αυτά και μάλιστα με interpretter για να μην παιδεύεται ο κόσμος;
Γιατί όχι java ; Εξαιρετικά δημοφιλής, διδάσκεται σε όλα τα παν/μια, πηγαίνει σφαίρα (συγκρινόμενη με την python), multithreaded, κλπ κλπ.

Γιατί έπρεπε να εφευρεθεί μία ακόμα basic από κάποιον που δεν είχε καμία δουλειά να φτιάχνει γλώσσες για να ικανοποιήσει μία ανάγκη που δεν υπήρχε ;

Όπως και με την php προσπαθούν τώρα να στρώσουν τα προβλήματα κακοσχεδίασης με νέες εκδόσεις αλλά είναι αδύνατο κρατώντας την προς τα πίσω συμβατότητα. Οπότε στα δεινά του να χρησιμοποιείς αυτό το έκτρωμα προστίθεται και αυτό το του να έχεις το πρόγραμμα σου να σταματάει να δουλεύει από έκδοση σε έκδοση !

Μπορώ να ξεθάψω προγράμματα που είχα γράψει σε c# πριν είκοσι χρόνια και ακόμα δουλεύουν. Και οι αλλαγές που έχουν γίνει στην γλώσσα είναι τεράστιες.

Και φυσικά κάποια πράγματα όπως το GIL δεν φαίνεται να φτιάχνονται ούτε στο 2124 !

Imperium
Δημοσιεύσεις: 3453
Εγγραφή: 23 Απρ 2020, 12:47

Re: Αγαπημένη γλώσσα προγραμματισμού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Imperium » 12 Φεβ 2024, 16:34

foscilis έγραψε:
12 Φεβ 2024, 15:45
Φαντάζομαι έχει άλλα προτερήματα η Julia, αυτό είναι αυτό που λέμε "syntactic sugar".
Θεωρητικά, ίσως.
Στην πράξη όχι, ιδίως σε συνδιασμό με REPL.

Με όποια γλώσσα θες μπορείς να στήσεις ένα συστημα multiple dispatch αν μπεις στιν κόπο.
Δεν θέλω να μπω σ' αυτόν το κόπο. Το έχω δοκιμάσει στο παρελθόν και δεν αξίζει.
Απ' ο,τι φαίνεται και πολλοί άλλοι επίσης δεν θέλουν να μπουν στον κόπο.
Για πειραματισμό χωρίς μπελά η Julia δεν πιάνεται. End of.

Πετυχαίνει αυτά που ήθελε να πετύχει η Python, χωρίς την συνοδοιπόρο ασχήμια.

===

Αν ήθελα να γράψω ένα μεγάλο system software, πιθανότατα να κοίταζα αλλού. Αλλά αυτό δεν με αφορά.
Ποτέ μην εμπιστεύεσαι επιστήμονα που φοβάται να πετάξει με αεροπλάνο.

Imperium
Δημοσιεύσεις: 3453
Εγγραφή: 23 Απρ 2020, 12:47

Re: Αγαπημένη γλώσσα προγραμματισμού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Imperium » 12 Φεβ 2024, 16:55

break έγραψε:
12 Φεβ 2024, 15:47
Imperium έγραψε:
12 Φεβ 2024, 03:14
Ποια άλλη γλώσσα τα προσέφερε όλα αυτά και μάλιστα με interpretter για να μην παιδεύεται ο κόσμος;
Γιατί όχι java ;
:hammer:
Εξαιρετικά δημοφιλής,
Μόνο γιατί κάααποτε παρείχε προοπτικές εργασίας (μεροκάμματον), όχι γιατι την αγαπούσαν οι χρήστες της.
διδάσκεται σε όλα τα παν/μια,
διδάσκεται KAI MIΣEITAI σε όλα τα παν/μια,
Πομπώδης, φαφλατάδική, άκομψη πέραν αηδίας, μόνο για corporate νοοτροπίες κηφήνα, και δημιουργεί άθλιες συνήθειες.
Γιατί έπρεπε να εφευρεθεί μία ακόμα basic από κάποιον που δεν είχε καμία δουλειά να φτιάχνει γλώσσες για να ικανοποιήσει μία ανάγκη που δεν υπήρχε ;
H "ανάγκη που δεν υπήρχε" φάνηκε στα εκατομύρια χρηστων, και στο οτι είναι πλέον με διαφορά η πρώτη σε χρήση γλώσσα στον πλανήτη (σορυ javascript)

Το γεγονός οτι η java δεν φτούραγε φάνηκε και με την kotlin, η οποία, υπενθυμίζω είναι πλέον και η επίσημη γλώσσα του Android με την σφραγίδα
του Google! Ε, όσο νά 'ναι κάαααποια ανάγκη θα υπήρχε, έστω για την συντήριση της ψυχολογικής υγείας των χρήστων.




Δεν είμαι φαν της Python, αλλά να λέμε και του στραβού το δίκιο.

Κοτλιν τώρα μαθαίνω όποτε μου περισεύει λίγος χρόνος, για να έχω καβάτζα για Android. Συμπαθητικούλα είναι.
Ποτέ μην εμπιστεύεσαι επιστήμονα που φοβάται να πετάξει με αεροπλάνο.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24550
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Αγαπημένη γλώσσα προγραμματισμού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 12 Φεβ 2024, 16:57

break έγραψε:
12 Φεβ 2024, 15:47

Γιατί όχι java ; Εξαιρετικά δημοφιλής, διδάσκεται σε όλα τα παν/μια, πηγαίνει σφαίρα (συγκρινόμενη με την python), multithreaded, κλπ κλπ.
Από γλωσσολογικής άποψης είναι ΠΑΡΑ πολύ φλύαρη. Ουσιαστικά δεν κάνεις δουλειά χωρίς IDE. Και όχι για να σε βοηθάει με σύνθετα πράγματα. Απλώς για να συμπληρώνει ένα κάρο εντελώ τετριμμένες υποχρεωτικές μαλακίες που αν το κάνεις εσύ θα πάθεις καρπιαίο στους 2 μήνες.

Και αυτό διαπερνά τη φιλοσοφία της συνολικά.

Για παράδειγμα το @Override είναι τελείως αρρωστημένος μαλάκας όποιος το σκέφτηκε.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24550
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Αγαπημένη γλώσσα προγραμματισμού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 12 Φεβ 2024, 16:59

Imperium έγραψε:
12 Φεβ 2024, 16:34
foscilis έγραψε:
12 Φεβ 2024, 15:45
Φαντάζομαι έχει άλλα προτερήματα η Julia, αυτό είναι αυτό που λέμε "syntactic sugar".
Θεωρητικά, ίσως.
Στην πράξη όχι, ιδίως σε συνδιασμό με REPL.
Ε το REPL είναι αυτό που λέω "άλλα προτερήματα".

Κατά τα άλλα γενικά το overloading (του οποίου γενίκευση αποτελεί το multiple dispatch) ενώ ήμουν φαν και έχει κάποιες χρησιμότητες, μάλλον μπερδεύει τα πράγματα. Ακριβώς επειδή μπορείς να κάνεις το func(x) να σημαίνει εντελώς διαφορετικά πράγματα αναλόγως το x, χωρίς αυτό να φαίνεται κάπου (άμεσα). Τα τελευταία 20 χρόνια ψιλοαποφεύγεται, η Julia είναι μάλλον εξαίρεση.

Imperium
Δημοσιεύσεις: 3453
Εγγραφή: 23 Απρ 2020, 12:47

Re: Αγαπημένη γλώσσα προγραμματισμού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Imperium » 12 Φεβ 2024, 17:02

foscilis έγραψε:
12 Φεβ 2024, 16:57
break έγραψε:
12 Φεβ 2024, 15:47

Γιατί όχι java ; Εξαιρετικά δημοφιλής, διδάσκεται σε όλα τα παν/μια, πηγαίνει σφαίρα (συγκρινόμενη με την python), multithreaded, κλπ κλπ.
Από γλωσσολογικής άποψης είναι ΠΑΡΑ πολύ φλύαρη. Ουσιαστικά δεν κάνεις δουλειά χωρίς IDE. Και όχι για να σε βοηθάει με σύνθετα πράγματα. Απλώς για να συμπληρώνει ένα κάρο εντελώ τετριμμένες υποχρεωτικές μαλακίες που αν το κάνεις εσύ θα πάθεις καρπιαίο στους 2 μήνες.

Και αυτό διαπερνά τη φιλοσοφία της συνολικά.

Για παράδειγμα το @Override είναι τελείως αρρωστημένος μαλάκας όποιος το σκέφτηκε.
:smt005:

Ναι, αλλά τα IDE κάνουν αυτόματο refactoring! Σε λίγο το έχεις αυτό;







Πάντως, και πάλι για να λέμε του στραβού το δίκιο, μπορεί η java να είναι ΓΤΠΚ, αλλά to JVM... :vp20:
Ποτέ μην εμπιστεύεσαι επιστήμονα που φοβάται να πετάξει με αεροπλάνο.

Imperium
Δημοσιεύσεις: 3453
Εγγραφή: 23 Απρ 2020, 12:47

Re: Αγαπημένη γλώσσα προγραμματισμού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Imperium » 12 Φεβ 2024, 17:06

foscilis έγραψε:
12 Φεβ 2024, 16:59
Ακριβώς επειδή μπορείς να κάνεις το func(x) να σημαίνει εντελώς διαφορετικά πράγματα αναλόγως το x, χωρίς αυτό να φαίνεται κάπου (άμεσα). Τα τελευταία 20 χρόνια ψιλοαποφεύγεται, η Julia είναι μάλλον εξαίρεση.
Υπάρχει λόγος. Ονομάζεται "Αλγεβρα". Με την πλέον ευρεία έννοια.



Η julia στην πραγματικότητα είναι lisp με παραλλαγές, πολύ καλά καμουφλαρισμένο.
Ποτέ μην εμπιστεύεσαι επιστήμονα που φοβάται να πετάξει με αεροπλάνο.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24550
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Αγαπημένη γλώσσα προγραμματισμού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 12 Φεβ 2024, 17:11

Imperium έγραψε:
12 Φεβ 2024, 17:02
foscilis έγραψε:
12 Φεβ 2024, 16:57
break έγραψε:
12 Φεβ 2024, 15:47

Γιατί όχι java ; Εξαιρετικά δημοφιλής, διδάσκεται σε όλα τα παν/μια, πηγαίνει σφαίρα (συγκρινόμενη με την python), multithreaded, κλπ κλπ.
Από γλωσσολογικής άποψης είναι ΠΑΡΑ πολύ φλύαρη. Ουσιαστικά δεν κάνεις δουλειά χωρίς IDE. Και όχι για να σε βοηθάει με σύνθετα πράγματα. Απλώς για να συμπληρώνει ένα κάρο εντελώ τετριμμένες υποχρεωτικές μαλακίες που αν το κάνεις εσύ θα πάθεις καρπιαίο στους 2 μήνες.

Και αυτό διαπερνά τη φιλοσοφία της συνολικά.

Για παράδειγμα το @Override είναι τελείως αρρωστημένος μαλάκας όποιος το σκέφτηκε.
:smt005:

Ναι, αλλά τα IDE κάνουν αυτόματο refactoring! Σε λίγο το έχεις αυτό;







Πάντως, και πάλι για να λέμε του στραβού το δίκιο, μπορεί η java να είναι ΓΤΠΚ, αλλά to JVM... :vp20:
Εντάξει γενικά δεν είναι του πεταματού, έχει γραφτεί τρομερό software σε αυτήν (και σαν ποσότητα και σαν πράγματα που γίνονται με αυτό, π.χ. Apache Lucene). Αλλά αγαπημένη δεν την έχει κανένας.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24550
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Αγαπημένη γλώσσα προγραμματισμού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 12 Φεβ 2024, 17:18

Για το JVM πάντως έχω να σχολιάσω ότι κλάσεις που έγιναν compile το 1998 θα παίξουν με την τελευταία έκδοση της Java (21 νομίζω). Εντάξει με κάποιες προφανείς εξαιρέσεις, ξερωγω δεν υπάρχουν πια applets. Αλλά τέλος πάντων έχει υποδειγματική προς τα πίσω συμβατότητα.

ΑΥΤΟ ακριβώς το τεράστιο προτέρημα, ίσως το πιο αξιόλογο σε όλον τον κόσμο της Java, οι χίπστερ που γράφουν τη Scala κατάφεραν να μην το σεβαστούν. Προγράμματα που έγιναν compiled με Scala 2.11 δεν παίζουν σε Scala 2.12 και προγράμματα που έγιναν compiled σε Scala 2.12 δεν παίζουν σε Scala 2.13. Και μάλιστα ενώ ο πηγαίος κώδικας είναι ουσιαστικά σχεδόν ο ίδιος! Όλες τις αλλαγές τις έκαναν στο πώς δουλεύει το παραγόμενο bytecode που στοχεύει μια εικονική μηχανή με 30 χρόνια προς τα πίσω συμβατότητας. Και κυρίως για αισθητικούς λόγους ("μου φαίνεται πιο κομψό να είναι έτσι αυτό κι ας σπάει ό,τι κώδικα έχει γραφτεί ως σήμερα") και κάτι εντελώς γελοία "κέρδη" 5% στο χρόνο μεταγλώττισης. Και χωρίς καν να τους κόψει να αλλάξουν το major number, έστω να υποψιάζεσαι ρε φίλε ότι 2 -> 3 είναι κάτι που θα σου γκρεμίσει τα πάντα, όόόόχι, 2.12 -> 2.13 γιατί ΕΤΣΙ.

Παίρνω πίσω το "αρρωστημένος μαλάκας" που είπα για αυτόν με το Override γιατί πραγματικά δε μου μένει λέξη να περιγράψω τους απίθανους αρχιμαλάκες της Scala.

Άβαταρ μέλους
break
Δημοσιεύσεις: 1152
Εγγραφή: 04 Οκτ 2018, 22:49
Phorum.gr user: break

Re: Αγαπημένη γλώσσα προγραμματισμού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από break » 12 Φεβ 2024, 17:20

Imperium έγραψε:
12 Φεβ 2024, 16:55
H "ανάγκη που δεν υπήρχε" φάνηκε στα εκατομύρια χρηστων, και στο οτι είναι πλέον με διαφορά η πρώτη σε χρήση γλώσσα στον πλανήτη (σορυ javascript)
Η δημοτικότητα δεν είναι κριτήριο αξίας όπως φάνηκε άλλωστε και από την PHP. Αυτά τα εκατομμύρια απλώς ακολούθησαν το ρεύμα. Θα είχαν ακολουθήσει οποιαδήποτε άλλη γλώσσα στην θέση της.
Το γεγονός οτι η java δεν φτούραγε φάνηκε και με την kotlin, η οποία, υπενθυμίζω είναι πλέον και η επίσημη γλώσσα του Android με την σφραγίδα
Που αν θυμάμαι καλά γιατί έχω καιρό να ασχοληθώ με android έβαλε στην Java πράγματα που είχε προσθέσει η C# όπως properties.

Άρα καταλήγουμε στην επιλογή μου πάλι: c# :romance-hearteyes:

Imperium
Δημοσιεύσεις: 3453
Εγγραφή: 23 Απρ 2020, 12:47

Re: Αγαπημένη γλώσσα προγραμματισμού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Imperium » 12 Φεβ 2024, 17:32

break έγραψε:
12 Φεβ 2024, 17:20
Η δημοτικότητα δεν είναι κριτήριο αξίας όπως φάνηκε άλλωστε και από την PHP.
Αλίμονο, ποτέ δεν είπα τέτοιο πράγμα.
Αυτά τα εκατομμύρια απλώς ακολούθησαν το ρεύμα. Θα είχαν ακολουθήσει οποιαδήποτε άλλη γλώσσα στην θέση της.
Τα εκατομύρια γενικά ακολουθούν όταν βρίσκουν κατι που τους λύνει τα χέρια.
Και την PHP που είπες, την ακολούθησαν γιατί ξαφνικά μπορούσαν να γράψουν ιστοσελίδες χωρίς να μάθουν perl και cgi.
Δεν είναι εντελώς χαζοί. Οι μόδες έχουν λόγο που επικρατούν.

Python μάθαν γιατί τους υποσχέθηκε το μέλλον :003:
Keras Pytorch Pandas Tensorflow

Όταν υπάρχει τέτοια στήριξη στο οικοσύστημα, μαλάκας είναι ο νουμπάς να κοιτάξει αλλού;

C# μόνο κάποιος που θέλει να πάιξει με Unity θα κοιτάξει. :P
Ποτέ μην εμπιστεύεσαι επιστήμονα που φοβάται να πετάξει με αεροπλάνο.

Imperium
Δημοσιεύσεις: 3453
Εγγραφή: 23 Απρ 2020, 12:47

Re: Αγαπημένη γλώσσα προγραμματισμού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Imperium » 12 Φεβ 2024, 17:42

foscilis έγραψε:
12 Φεβ 2024, 17:18
Για το JVM πάντως έχω να σχολιάσω ότι κλάσεις που έγιναν compile το 1998 θα παίξουν με την τελευταία έκδοση της Java (21 νομίζω). Εντάξει με κάποιες προφανείς εξαιρέσεις, ξερωγω δεν υπάρχουν πια applets. Αλλά τέλος πάντων έχει υποδειγματική προς τα πίσω συμβατότητα.

ΑΥΤΟ ακριβώς το τεράστιο προτέρημα, ίσως το πιο αξιόλογο σε όλον τον κόσμο της Java, οι χίπστερ που γράφουν τη Scala κατάφεραν να μην το σεβαστούν. Προγράμματα που έγιναν compiled με Scala 2.11 δεν παίζουν σε Scala 2.12 και προγράμματα που έγιναν compiled σε Scala 2.12 δεν παίζουν σε Scala 2.13. Και μάλιστα ενώ ο πηγαίος κώδικας είναι ουσιαστικά σχεδόν ο ίδιος! Όλες τις αλλαγές τις έκαναν στο πώς δουλεύει το παραγόμενο bytecode που στοχεύει μια εικονική μηχανή με 30 χρόνια προς τα πίσω συμβατότητας. Και κυρίως για αισθητικούς λόγους ("μου φαίνεται πιο κομψό να είναι έτσι αυτό κι ας σπάει ό,τι κώδικα έχει γραφτεί ως σήμερα") και κάτι εντελώς γελοία "κέρδη" 5% στο χρόνο μεταγλώττισης. Και χωρίς καν να τους κόψει να αλλάξουν το major number, έστω να υποψιάζεσαι ρε φίλε ότι 2 -> 3 είναι κάτι που θα σου γκρεμίσει τα πάντα, όόόόχι, 2.12 -> 2.13 γιατί ΕΤΣΙ.

Παίρνω πίσω το "αρρωστημένος μαλάκας" που είπα για αυτόν με το Override γιατί πραγματικά δε μου μένει λέξη να περιγράψω τους απίθανους αρχιμαλάκες της Scala.
Χαχα, δεν τόξερα οτι παίχτηκε τέτοια μαλακία στον κόσμο της Scala!
Έχω έναν γνωστό που ήταν βαθειά χωμένος σε Scala, μεγάλα projects, θα τον ρωτήσω.
Τώρα όποτε μπορεί καταφεύγει σε clojure.

Ήθελα κάποτε να ασχοληθώ με scala, αλλά κάτι στράβωσε και την σκαπούλαρα πάλι.


Ελλειψη backward compatibility την σήμερον ημέραν είναι απαράδεκτη.
Και η Python, απ' ο,τι έχω ακούσει κάνει κάποια νεράκια.

Η julia είναι παναγία, τρέχει κόδικας που έτρεχε με το 0.001 να πούμε, το έχουν προσέξε ιδιαίτερα, εφόσον στοχεύουν την επιστημονική κοινότητα.
Ποτέ μην εμπιστεύεσαι επιστήμονα που φοβάται να πετάξει με αεροπλάνο.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Τεχνολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών