Ήταν ο Θ. Κολοκοτρώνης προδότης του Ελληνισμού;(hear me out, δεν είναι τρολάρισμα)

Ιστορικά γεγονότα, καταστάσεις, αναδρομές
Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 38221
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Ήταν ο Θ. Κολοκοτρώνης προδότης του Ελληνισμού;(hear me out, δεν είναι τρολάρισμα)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 23 Φεβ 2020, 14:09

Νομικά από όσο καταλαβαίνω η σημερινή κατάσταση, το να παίρνει πίπες δηλαδή η πολιτική και δικαστική εξουσία στους Γερμανούς ευρωγαμιάδες για να γαμάνε-αρμέγουν κι αυτοί με την σειρά τους το ελληνικό κράτος υπογράφοντας τυφλά ότι τους βάζουν μπροστά τους στο τραπέζι, δεν μπορεί να σταθεί ως προδοσία, ποιος θα τους δικάσει; αυτός που έχει ήδη σκύψει>πούστης με ξένο κώλο>πήρε το βαζάκι με το μέλι και έφυγε;
Θέλω να πω, το είμαστε τα πουτανάκια της Γερμανίας είναι ένα πράμα, ένα άλλο πράμα είναι να σας αρέσει αυτό που είστε.
Φάτε Ευρώπη τώρα μαλάκες μου και σκάστε, που με θέλετε και ιστορικούς αναχρονισμούς με προβληματικές από τα Λιντλ, πούτσες βούρτσες και μαλλιά κουβάρια.
Για πότε λέτε να μας καλέσει η Γερμανία στα συμβούλια ασφαλείας που αφορούν τον ζωτικό μας χώρο;
Πόσο, πόσο μαλάκες θε μου.
:D

υγ: σιγά το πολύ μυαλό που θέλουν τα d&d (έστω και αναλογικά) , λελ.
:D
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
Ζαποτέκος
Δημοσιεύσεις: 9130
Εγγραφή: 14 Ιαν 2019, 17:08

Re: Ήταν ο Θ. Κολοκοτρώνης προδότης του Ελληνισμού;(hear me out, δεν είναι τρολάρισμα)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζαποτέκος » 23 Φεβ 2020, 14:11

Ρουμ έγραψε:
23 Φεβ 2020, 14:01
Nero έγραψε:
22 Φεβ 2020, 22:37
Προδοτες καταρχην ειναι οι Κωλετης και οι περι αυτον.

Ανθρωποι δηλαδη που συνειδητα επεδιωξαν τον εμφυλιο πολεμο για δικο τους οφελος.

Αυτοι κλεισανε και τον Κολοκοτρωνη φυλακη
Εγώ πάντως δεν θεωρώ κανέναν προδότη, ούτε τον Κωλέττη , ούτε τους τουρκοκοτζιαμπάσηδες , ούτε τον Νενέκο , ούτε τους τουρκοπροσκυνημένους της Ρούμελης , ούτε τους Μπακόλα , Βάγια , γερο-Μπόσινα ( αν ήταν υπαρκτό πρόσωπο και αν όντως πρόδωσε ) , ούτε τον Εφιάλτη, ούτε τους Θηβαίους , τους Αλευάδες και τους Αιγινήτες , ούτε τους Αινιάνες ( γαλατική εισβολή ), ούτε τους Δούκες στο Μαντζικέρτ κ.λπ. :102:
… εις μικράς μεν ατυχίας ευρεθήσεται φίλος, εις μεγίστην δε και επιμένουσαν συμφοράν μηδείς σε πλανήση , φίλος ουκ έσται . ( Στρατηγικόν Κεκαυμένου )

Nero

Re: Ήταν ο Θ. Κολοκοτρώνης προδότης του Ελληνισμού;(hear me out, δεν είναι τρολάρισμα)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nero » 23 Φεβ 2020, 14:12

deCaritaine έγραψε:
23 Φεβ 2020, 14:00
Ζαποτέκος έγραψε:
23 Φεβ 2020, 13:56
Nero έγραψε:
23 Φεβ 2020, 13:54
ψάχνοντας έπεσε πάνω σε μια διασκεδαστική αφήγηση,σύμφωνα με την οποία η πράξη υποτέλειας είναι μεν προδοσία, αλλά χρεώνεται σε σατανικό σχέδιο του Μαυροκορδάτου, που στο εθνικιστικό playbook είναι a priori καταχωρημένος ως προδότης οπότε δεν υπάρχει θέμα, και ο Κολοκοτρώνης υποχρεώθηκε να υπογράψει γιατί τον οδήγησαν σε θέση απελπισίας οργανώνοντας την ήττα στα Τρίκορφα, οπότε χωράνε μέσα και οι σατανικές δυνάμεις που υπονομεύουν τη χώρα. Όπως καταλαβαίνεις, η συζήτηση έχει προοπτικές αλλά δεν τολμάει ως τώρα να περάσει κανείς τους να μας τα πει κι εδώ για να δούμε που μπορεί να φτάσει η αφήγηση
Ο Μαυροκορδάτος όμως υπέγραψε ; Νομίζω δεν υπέγραψε.
Και εγώ αυτό νομίζω. Ισως είχε παραιτηθεί και δεν είχε θεση εξουσίας.
Οι σουπιές οι Αγγλοι τον Κολοκοτρώνη και τον Μιαούλη ζήτησαν κατά βαση. Νομίζω ο Ρώμας εκ Ζακύνθου ανέλαβε να διεκπεραιώσει την ιστορία αυτή.
Είχε, πριν απο λίγο ψάχνοντας στα αρχεία της παλιγγενεσίας απ'οτι είδα είχε πήρε θέση στο βουλευτικό μερικές βδομάδες πριν έρθει το έγγραφο σε διαβούλευση σε αντικατάσταση κάποιου μου μόλις είχε πεθάνει. Δεν ξέρω αν μπορώ να το ξαναβρώ γιατί το ψάξτήρι στα αρχεία της παλιγγενεσίας είναι τραγικό, πρέπει να ψάχνεις σελίδα σελίδα :lol:

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19450
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Ήταν ο Θ. Κολοκοτρώνης προδότης του Ελληνισμού;(hear me out, δεν είναι τρολάρισμα)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 23 Φεβ 2020, 14:13

sys3x έγραψε:
23 Φεβ 2020, 14:09
Νομικά από όσο καταλαβαίνω η σημερινή κατάσταση, το να παίρνει πίπες δηλαδή η πολιτική και δικαστική εξουσία στους Γερμανούς ευρωγαμιάδες για να γαμάνε-αρμέγουν κι αυτοί με την σειρά τους το ελληνικό κράτος υπογράφοντας τυφλά ότι τους βάζουν μπροστά τους στο τραπέζι, δεν μπορεί να σταθεί ως προδοσία, ποιος θα τους δικάσει; αυτός που έχει ήδη σκύψει>πούστης με ξένο κώλο>πήρε το βαζάκι με το μέλι και έφυγε;
Θέλω να πω, το είμαστε τα πουτανάκια της Γερμανίας είναι ένα πράμα, ένα άλλο πράμα είναι να σας αρέσει αυτό που είστε.
Φάτε Ευρώπη τώρα μαλάκες μου και σκάστε, που με θέλετε και ιστορικούς αναχρονισμούς με προβληματικές από τα Λιντλ, πούτσες βούρτσες και μαλλιά κουβάρια.
Για πότε λέτε να μας καλέσει η Γερμανία στα συμβούλια ασφαλείας που αφορούν τον ζωτικό μας χώρο;
Πόσο, πόσο μαλάκες θε μου.
:D

υγ: σιγά το πολύ μυαλό που θέλουν τα d&d (έστω και αναλογικά) , λελ.
:D
Μην ξεχνάς ότι ο ελληνικός λαός για της ψήφους του στηρίζει τέτοιες κυβερνήσεις , όπως είχε στηρίξει και την κυβέρνηση του Σημίτη , στις εκλογές που έγιναν λίγους μήνες μετά τα γεγονότα των Ιμίων ..

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19450
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Ήταν ο Θ. Κολοκοτρώνης προδότης του Ελληνισμού;(hear me out, δεν είναι τρολάρισμα)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 23 Φεβ 2020, 14:16

Ζαποτέκος έγραψε:
23 Φεβ 2020, 14:11
Ρουμ έγραψε:
23 Φεβ 2020, 14:01
Nero έγραψε:
22 Φεβ 2020, 22:37
Προδοτες καταρχην ειναι οι Κωλετης και οι περι αυτον.

Ανθρωποι δηλαδη που συνειδητα επεδιωξαν τον εμφυλιο πολεμο για δικο τους οφελος.

Αυτοι κλεισανε και τον Κολοκοτρωνη φυλακη
Εγώ πάντως δεν θεωρώ κανέναν προδότη, ούτε τον Κωλέττη , ούτε τους τουρκοκοτζιαμπάσηδες , ούτε τον Νενέκο , ούτε τους τουρκοπροσκυνημένους της Ρούμελης , ούτε τους Μπακόλα , Βάγια , γερο-Μπόσινα ( αν ήταν υπαρκτό πρόσωπο και αν όντως πρόδωσε ) , ούτε τον Εφιάλτη, ούτε τους Θηβαίους , τους Αλευάδες και τους Αιγινήτες , ούτε τους Αινιάνες ( γαλατική εισβολή ), ούτε τους Δούκες στο Μαντζικέρτ κ.λπ. :102:
Εφόσον τότε δεν υπήρχε νέο ελληνικό κράτος με την σημερινή νομοθεσια του , όχι δεν μπορείς !!
Χρησιμοποιείς τον όρο προδότης για εθνικά ζητήματα όρο δημιουργίας νεοελληνικού κράτους η και νεοελληνικού έθνους με τα σημερινά δεδομένα

Είναι το ίδιο λάθος σαν να χρησιμοποιούμε τον όρο γενοκτονία για εποχές που αυτός ο όρος δεν υπήρχε και που οι πόλεμοι γίνονταν με ολοκληρωτική εξολόθρευση του αντιπάλου μαζί με τα γυναικόπαιδα του ..

nemo
Δημοσιεύσεις: 7537
Εγγραφή: 04 Ιούλ 2018, 11:08

Re: Ήταν ο Θ. Κολοκοτρώνης προδότης του Ελληνισμού;(hear me out, δεν είναι τρολάρισμα)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nemo » 23 Φεβ 2020, 14:17

Spiros252 έγραψε:
23 Φεβ 2020, 06:50
Όχι για μένα, σαφώς.

Η πράξη αυτή δεν μοιάζει υποτέλειας. Πιο πολύ είναι αίτημα εγγυήσεως από την Αγγλία, της ελευθερίας και ανεξαρτησίας μας.
Αυτό! και απορώ με τις τόσες αναλύσεις- μετέπειτα στράφηκε προς την ρωσία και λόγω ορθοδοξίας και ως προς έντιμης στάσης

Nero

Re: Ήταν ο Θ. Κολοκοτρώνης προδότης του Ελληνισμού;(hear me out, δεν είναι τρολάρισμα)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nero » 23 Φεβ 2020, 14:18

sys3x έγραψε:
23 Φεβ 2020, 14:09
Νομικά από όσο καταλαβαίνω η σημερινή κατάσταση, το να παίρνει πίπες δηλαδή η πολιτική και δικαστική εξουσία στους Γερμανούς ευρωγαμιάδες για να γαμάνε-αρμέγουν κι αυτοί με την σειρά τους το ελληνικό κράτος υπογράφοντας τυφλά ότι τους βάζουν μπροστά τους στο τραπέζι, δεν μπορεί να σταθεί ως προδοσία, ποιος θα τους δικάσει; αυτός που έχει ήδη σκύψει>πούστης με ξένο κώλο>πήρε το βαζάκι με το μέλι και έφυγε;
Θέλω να πω, το είμαστε τα πουτανάκια της Γερμανίας είναι ένα πράμα, ένα άλλο πράμα είναι να σας αρέσει αυτό που είστε.
Φάτε Ευρώπη τώρα μαλάκες μου και σκάστε, που με θέλετε και ιστορικούς αναχρονισμούς με προβληματικές από τα Λιντλ, πούτσες βούρτσες και μαλλιά κουβάρια.
Για πότε λέτε να μας καλέσει η Γερμανία στα συμβούλια ασφαλείας που αφορούν τον ζωτικό μας χώρο;
Πόσο, πόσο μαλάκες θε μου.
:D

υγ: σιγά το πολύ μυαλό που θέλουν τα d&d (έστω και αναλογικά) , λελ.
:D
ε, άμα είναι προβληματική απο τα λιντλ, κάντηνα κομμάτια ρε αδερφέ, αυτό παρακαλώ απο χτες. Και ξέρεις ότι δεν έχω κανένα πρόβλημα να παραδεχτώ τα λάθη μου και να κάνω πίσω ή να αναθεωρήσω, θαρρώ το έχω αποδείξει και στο πχορουμ πολλές φορές.

σκίσε μας τον πάτο λοιπόν....

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 38221
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Ήταν ο Θ. Κολοκοτρώνης προδότης του Ελληνισμού;(hear me out, δεν είναι τρολάρισμα)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 23 Φεβ 2020, 14:21

Nero έγραψε:
23 Φεβ 2020, 14:12
deCaritaine έγραψε:
23 Φεβ 2020, 14:00
Ζαποτέκος έγραψε:
23 Φεβ 2020, 13:56

Ο Μαυροκορδάτος όμως υπέγραψε ; Νομίζω δεν υπέγραψε.
Και εγώ αυτό νομίζω. Ισως είχε παραιτηθεί και δεν είχε θεση εξουσίας.
Οι σουπιές οι Αγγλοι τον Κολοκοτρώνη και τον Μιαούλη ζήτησαν κατά βαση. Νομίζω ο Ρώμας εκ Ζακύνθου ανέλαβε να διεκπεραιώσει την ιστορία αυτή.
Είχε, πριν απο λίγο ψάχνοντας στα αρχεία της παλιγγενεσίας απ'οτι είδα είχε πήρε θέση στο βουλευτικό μερικές βδομάδες πριν έρθει το έγγραφο σε διαβούλευση σε αντικατάσταση κάποιου μου μόλις είχε πεθάνει. Δεν ξέρω αν μπορώ να το ξαναβρώ γιατί το ψάξτήρι στα αρχεία της παλιγγενεσίας είναι τραγικό, πρέπει να ψάχνεις σελίδα σελίδα :lol:
Μπορείς νομίζω αντί να τα κατεβάζεις ένα ένα να βάλεις κάνα web spider app να στα κατεβάσει και στην συνέχεια να τα ενώσεις ανά ότι ενότητα θέλεις σε pdf doc ή ότι και να βρίσκεις μπαμ μπαμ αυτό που θέλεις.
Αν ανατρέχεις συχνά ή είναι η δουλειά σου αυτή αξίζει νομίζω.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Nero

Re: Ήταν ο Θ. Κολοκοτρώνης προδότης του Ελληνισμού;(hear me out, δεν είναι τρολάρισμα)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nero » 23 Φεβ 2020, 14:21

nemo έγραψε:
23 Φεβ 2020, 14:17
Spiros252 έγραψε:
23 Φεβ 2020, 06:50
Όχι για μένα, σαφώς.

Η πράξη αυτή δεν μοιάζει υποτέλειας. Πιο πολύ είναι αίτημα εγγυήσεως από την Αγγλία, της ελευθερίας και ανεξαρτησίας μας.
Αυτό! και απορώ με τις τόσες αναλύσεις- μετέπειτα στράφηκε προς την ρωσία και λόγω ορθοδοξίας και ως προς έντιμης στάσης
ξαναβάζω σε παράθεση όλο το κείμενο που χάθηκε στην αλλαγή σελίδας για να μην έχουμε διαφωνίες για το τι ήταν ή δεν ήταν
Πράξη της υποτέλειας

263. (ΑΙΤΗΣΙΣ TOY ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΕΘΝΟΥΣ ΠΡΟΣ ΤΟ ΒΡΕΤΤΑΝΙΚΟΝ)
(Φάκελλος ίδιος εν τv τμήματι των χειρογράφων
της Εθνικής βιβλιοθήκης)




Ο Κλήρος, οι Παραστάται, οι Αρχηγοί, Πολιτικοί και Στρατιωτικοί ξηράς και θαλάσσης, του Ελληνικού ΈθνουςΑ ον Παρατηρούντες ότι δια τα ανεξάλειπτα δικαιώματα της ιδιοκτησίας και κυριότητος, δια τας επικρατούσας αρχάς της Θρησκείας και Ελευθερίας και δια το εκ φύσεως έμφυτον, του να διατηρή και ασφαλίζη έκαστος την ιδίαν ύπαρξιν, οι Έλληνες ενωπλίσθησαν με τα όπλα της Δικαιοσύνης και εις διάστημα πλέον των τεσσάρων ετών υπέστησαν αποφασιστικώς και σταθερώς κατά των Δυνάμεων της Ασίας, της Αφρικής και της Αιγύπτου, πεζών τε και ναυτικών, και εις όλους τούτους τους κινδύνους τώρα ηφάνισαν και τώρα άμπωσαν τας κολοσιαίας δυνάμεις των εχθρών, και, τελευταίον, στερημένοι παντός μέσου ανήκοντος εις τοιούτον υψηλόν εγχείρημα, καθιέρωσαν ούτοι δια του αίματος των τα πολύτιμα αυτών δικαιώματα και έδωκαν εις τον εκπεπληγμένον κόσμον όχι τόσον κοινάς αποδείξεις, δι' όσον είναι ικανός ένας λαός, εκ φύσεως γεννημένος δια να ζη ελεύθερος και όστις ήδη εδυνήθη να διάσπαση τους βρόχους μιας ικανώς πολυχρονίου καταθλιπτικής δουλείας.

Β ον Παρατηρούντες, ότι εκ των αποτελεσμάτων μιας πάλης ούτως ανόμοιου, απέκτησαν οι Έλληνες την απαράμιλλον απόφασιν της πολιτικής αυτών κατα­στάσεως.

Γ ον Σκεπτόμενοι, ότι πράκτορες τίνων ηπειρωτικών Δυνάμεων, αν και χριστιανών, δεν διεφύλαξαν οδηγίαν, συνεχομένην με τας αρχάς, τας οποίας αυτοί εστερέωσαν, αλλά από μέρους των αυτών δεν έλειψαν να εκβώσιν συνεχώς αντιρρήσεις πολιτικαί πολυμόρφου ουσίας και χαρακτήρος.

Δ ον Παρατηρούντες, ότι τινές τούτων των πρακτόρων παίζουν δια των απεσταλμένων των εντός της Ελλάδος, ώστε να εισχώρηση εις τινός Έλληνας η κλίσις, δια να συστήσουν νέους σχηματισμούς πολιτικούς, αρμοδίους προς το πνεύμα και τα τέλη των τοιούτων παρακινητών.
Ε ον Παρατηρούντες, ότι όχι ολίγους κατατρεγμούς και παρεκβάσεις υποφέ­ρει η νόμιμος και τακτική κίνησις του ελληνικού Ναυτικού από τους Αρχηγούς των Θαλασσίων Δυνάμεων τινών Βασιλειών, οίτινες κατά πάντα τρόπον πειρά­ζουν τα καθήκοντα της διακηρυχθείσης ουδετερότητος από τας Αυλάς των εις τας Συνελεύσεις του Λέϊβάχ και Βερώνης.

Στ ον Παρατηρούντες με μεγάλην θλίψιν αυτούς τους Χριστιανούς οπλιζομένους εναντίον των οπαδών του Ευαγγελίου και εις βοήθειαν εκείνων του Αλκορανίου, εις τρόπον, ώστε, στρατιώται ευρωπαίοι, εναντίον πάσης αρχής αληθούς πολιτικής και ηθικής σπεύδουν να διδάξουν, διορίσουν και οδηγήσουν τα στίφη των βαρβάρων, διευθυνόμενα να λεηλατήσουν την ιεράν εκεί νην γην, ήτις σκεπάζει ανάμικτα και συγκεχυμένα τα αθάνατα κόκκαλα των Κιμώνων, των Τσαμαδών, των Λεωνιδών, των Βοτσαρών, των Φιλοποιμένων, των Νικηταραίων και Κολιαίων, όπερ εμποδίζει τας προόδους της ιεράς υποθέσεως της Ελλάδος.

Ζ ον Παρατηρούντες, ότι η Διοίκησις της Μεγάλης Βρεττανίας, ευτυχής εις το να διευθύνη λαόν ελεύθερον, είναι η μόνη, ήτις διετήρησε μέχρι λεπτού καθαράν την ουδετερότητα, περιφρονούσα να μιμηθή τας αναφανδόν βίας ή τας νεφώδεις διαχειρίσεις, αι οποίαι απ' άλλους αδιακό πως επράχθησαν και πράττο­νται εις την Ελλάδα, Κωνσταντινούπολιν και Αίγυπτον.

Η ον Σκεπτόμενοι, ότι η Βρεττανική αδιαφορία δεν αρκεί να αντιρροπήση τον ήδη επηυξημένον εξωτερικόν κατατρεγμόν προς βλάβην της Ελλάδος.

Θ ον Παρατηρούντες, ότι η Ελλάς, όχι από χαύνωσιν δυνάμεων, ούτε από αδυνατισμένην απόφασιν, δεν ηδυνήθη μέχρι τούδε να προσεπιχειρή, αλλά δια τα προρρηθέντα αίτια και μά λιστα την πηγάζουσαν από του να μην έλαβε ποτέ Διοίκησιν υπερτέραν των παθών και σχέσεων.

Ι ον Παρατηρούντες, ότι οι Έλληνες, εις τοιαύτην γενναίαν μάχην, ή πρέπει να εκβώσιν από ταύτην νικηταί, ή θέλουν είσθαι τελείως αφανισμένοι, επειδή ουδέν μέσον είναι, το οποίον να δύναται να τους απόσπαση από ταύτην την απόφασιν. ήτις ήδη κατήντησεν από τας φοράς του πολέμου και του χρόνου άφευκτος

ΙΑ ον Παρατηρούντες, τελευταίον, ότι αν από υπερτάτην χάριν της Προνοίας, ευρίσκωνται στερεωμένοι πλησίον μας αι βρεττανικαί δυνάμεις, χρεωστεί η Ελλάς εις την παρούσαν αυτής κατάστασιν να ωφεληθή από τούτο εγκαίρως, ως και να έλπιση εις την ευθύτητα και φιλανθρωπίαν της ισχυρής αυτής Διοικήσεως.
Όθεν, προς ασφάλειαν των ιερών δικαιωμάτων της του Κράτους ελευθερίας και ικανώς στερεάς πολιτικής υπάρξεως, η Ελλάς, δια της παρούσης δημοσίας πράξεως, προσδιορίζει, θεσπίζει, απο φασίζει και βούλεται τον επόμενον Νόμον
Α'.) Το Ελληνικόν Έθνος, δυνάμει της παρούσης πράξεως, θέτει εκουσίως την ιεράν παρακαταθήκην της αυτού Ελευθερίας, Εθνικής Ανεξαρτησίας και της πολιτικής αυτού υπάρξεως υπό την μοναδικήν υπεράσπισιν της Μεγάλης Βρεττανίας.
Β'.) Η παρούσα αύτη οργανική Πράξις του ελληνικού Έθνους συνοδεύεται με επί τούτω διπλούν υπόμνημα προς την Σεβασμίαν Διοίκησιν της Αυτού Βρεττανικής Μεγαλειότητος κατ' ευθείαν εις Λονδίνον και συγχρόνως αποστέλ­λεται εμμέσως δια της Αυτού Εξοχότητος του Λόρδου Μεγάλου Αρμοστού της Αυτού Μεγαλειότητος εις τας Ενωμένος επαρχίας των Ιονι κών Νήσων.
Γ'.) Οι Πρόεδροι των εύτακτων Βουλευτηρίων του Κράτους, ξηράς και θαλάσσης θέλουν ετοίμως εκπλήρωση τον παρόντα ΝΟΜΟΝ.
(Υπό το πρώτον τούτο πρωτόγραφον, ως και υπό το τελευταίον, φέρεται χρονολογία:)
Εν Πελοποννήσω τη... Ιουνίου 1825.
(Και μία υπογραφή:)
Ο Πρόεδρος των κατά ξηράν εύτακτων Βουλευτηρίων του Ελληνικού Κράτους και Γενικός Αρχηγός των κατά γην Δυνάμεων θ. Κολοκοτρώνης.
(Τα λοιπά τέσσαρα φέρουσιν εν τέλει το εξης:)
Ο Πρόεδρος των εύτακτων συσσωματώσεων των Νήσων του Αιγαίου Πελάγους και λοιπών μερών του Ελληνικού Κράτους και αρχιναύαρχος των κατά θάλασσαν Δυνάμεων.
(Έχουσι δε ταύτα χρονολογίας: Το μεν 26 Ιουλίου 1825, τα έτερα τρία απλώς: Ιουλίου 1825 και το τελευταίον 14 Ιουλίου 1825). ( Υπό το πρώτον υπάρχει η υπογραφή:
Ανδρέας Μιαούλης » και μετ' αυτήν αι λοιπαί υπογραφαί, ως εξής:)
Ανατολική και Δυτική Χέρσος Ελλάς
Ο Κλήρος
Ο Μητροπολίτης Ναυπάκτου και Άρτης Πορφύριος, Νικοπόλεως και πάσης Αιτωλίας, ο Επίσκοπος Ρογών
νομίζω το κείμενο μιλάει απο μόνο του

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 38221
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Ήταν ο Θ. Κολοκοτρώνης προδότης του Ελληνισμού;(hear me out, δεν είναι τρολάρισμα)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 23 Φεβ 2020, 14:22

ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
23 Φεβ 2020, 14:13
sys3x έγραψε:
23 Φεβ 2020, 14:09
Νομικά από όσο καταλαβαίνω η σημερινή κατάσταση, το να παίρνει πίπες δηλαδή η πολιτική και δικαστική εξουσία στους Γερμανούς ευρωγαμιάδες για να γαμάνε-αρμέγουν κι αυτοί με την σειρά τους το ελληνικό κράτος υπογράφοντας τυφλά ότι τους βάζουν μπροστά τους στο τραπέζι, δεν μπορεί να σταθεί ως προδοσία, ποιος θα τους δικάσει; αυτός που έχει ήδη σκύψει>πούστης με ξένο κώλο>πήρε το βαζάκι με το μέλι και έφυγε;
Θέλω να πω, το είμαστε τα πουτανάκια της Γερμανίας είναι ένα πράμα, ένα άλλο πράμα είναι να σας αρέσει αυτό που είστε.
Φάτε Ευρώπη τώρα μαλάκες μου και σκάστε, που με θέλετε και ιστορικούς αναχρονισμούς με προβληματικές από τα Λιντλ, πούτσες βούρτσες και μαλλιά κουβάρια.
Για πότε λέτε να μας καλέσει η Γερμανία στα συμβούλια ασφαλείας που αφορούν τον ζωτικό μας χώρο;
Πόσο, πόσο μαλάκες θε μου.
:D

υγ: σιγά το πολύ μυαλό που θέλουν τα d&d (έστω και αναλογικά) , λελ.
:D
Μην ξεχνάς ότι ο ελληνικός λαός για της ψήφους του στηρίζει τέτοιες κυβερνήσεις , όπως είχε στηρίξει και την κυβέρνηση του Σημίτη , στις εκλογές που έγιναν λίγους μήνες μετά τα γεγονότα των Ιμίων ..
Σε καλύπτει νομίζω ήδη αυτό που έγραψα :D
Τα έχω λάβει υπόψιν μου όλα αυτά, το νου σου.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
Μαύρο Πρόβατο
Δημοσιεύσεις: 697
Εγγραφή: 27 Ιαν 2020, 21:59

Re: Ήταν ο Θ. Κολοκοτρώνης προδότης του Ελληνισμού;(hear me out, δεν είναι τρολάρισμα)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μαύρο Πρόβατο » 23 Φεβ 2020, 14:24

Ευτυχως που υπαρχει η λιστα αγνοησης και δεν χρειαζεται να διαβαζω τις πιπες του ΑΙΝΕΙΑΝ...

Άβαταρ μέλους
deCaritaine
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 1195
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 15:56

Re: Ήταν ο Θ. Κολοκοτρώνης προδότης του Ελληνισμού;(hear me out, δεν είναι τρολάρισμα)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από deCaritaine » 23 Φεβ 2020, 14:24

Ζαποτέκος έγραψε:
23 Φεβ 2020, 14:03
deCaritaine έγραψε:
23 Φεβ 2020, 14:00
Ζαποτέκος έγραψε:
23 Φεβ 2020, 13:56

Ο Μαυροκορδάτος όμως υπέγραψε ; Νομίζω δεν υπέγραψε.
Και εγώ αυτό νομίζω. Ισως είχε παραιτηθεί και δεν είχε θεση εξουσίας.
Οι σουπιές οι Αγγλοι τον Κολοκοτρώνη και τον Μιαούλη ζήτησαν κατά βαση. Νομίζω ο Ρώμας εκ Ζακύνθου ανέλαβε να διεκπεραιώσει την ιστορία αυτή.
Επίσης να δούμε αν ήταν τότε ο Κολοκοτρώνης Ναπαίος ή αν έγινε αργότερα. Γιατί στα Επτάνησα είχε υπηρετήσει στους Άγγλους.
O φίλος του Ανδρέας Μεταξάς τον έκανε λογικά, γνωστός και ως Κόντε Λάλας ένεκα του τραυματισμού του στην ομώνυμη μάχη στις αρχες της Επανάστασης

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 38221
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Ήταν ο Θ. Κολοκοτρώνης προδότης του Ελληνισμού;(hear me out, δεν είναι τρολάρισμα)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 23 Φεβ 2020, 14:28

Nero έγραψε:
23 Φεβ 2020, 14:18
sys3x έγραψε:
23 Φεβ 2020, 14:09
Νομικά από όσο καταλαβαίνω η σημερινή κατάσταση, το να παίρνει πίπες δηλαδή η πολιτική και δικαστική εξουσία στους Γερμανούς ευρωγαμιάδες για να γαμάνε-αρμέγουν κι αυτοί με την σειρά τους το ελληνικό κράτος υπογράφοντας τυφλά ότι τους βάζουν μπροστά τους στο τραπέζι, δεν μπορεί να σταθεί ως προδοσία, ποιος θα τους δικάσει; αυτός που έχει ήδη σκύψει>πούστης με ξένο κώλο>πήρε το βαζάκι με το μέλι και έφυγε;
Θέλω να πω, το είμαστε τα πουτανάκια της Γερμανίας είναι ένα πράμα, ένα άλλο πράμα είναι να σας αρέσει αυτό που είστε.
Φάτε Ευρώπη τώρα μαλάκες μου και σκάστε, που με θέλετε και ιστορικούς αναχρονισμούς με προβληματικές από τα Λιντλ, πούτσες βούρτσες και μαλλιά κουβάρια.
Για πότε λέτε να μας καλέσει η Γερμανία στα συμβούλια ασφαλείας που αφορούν τον ζωτικό μας χώρο;
Πόσο, πόσο μαλάκες θε μου.
:D

υγ: σιγά το πολύ μυαλό που θέλουν τα d&d (έστω και αναλογικά) , λελ.
:D
ε, άμα είναι προβληματική απο τα λιντλ, κάντηνα κομμάτια ρε αδερφέ, αυτό παρακαλώ απο χτες. Και ξέρεις ότι δεν έχω κανένα πρόβλημα να παραδεχτώ τα λάθη μου και να κάνω πίσω ή να αναθεωρήσω, θαρρώ το έχω αποδείξει και στο πχορουμ πολλές φορές.

σκίσε μας τον πάτο λοιπόν....
Είναι πολύ λάσκα ρε, ήδη.
:P
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 43882
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Ήταν ο Θ. Κολοκοτρώνης προδότης του Ελληνισμού;(hear me out, δεν είναι τρολάρισμα)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 23 Φεβ 2020, 14:29

sys3x έγραψε:
23 Φεβ 2020, 14:09
Νομικά από όσο καταλαβαίνω η σημερινή κατάσταση, το να παίρνει πίπες δηλαδή η δημοτική και νομαρχιακή εξουσία στους Αθηναίους γαμιάδες για να γαμάνε-αρμέγουν κι αυτοί με την σειρά τους το Δήμο Σαλονίκης υπογράφοντας τυφλά ότι τους βάζουν μπροστά τους στο τραπέζι, δεν μπορεί να σταθεί ως προδοσία, ποιος θα τους δικάσει; αυτός που έχει ήδη σκύψει>πούστης με ξένο κώλο>πήρε το βαζάκι με το μέλι και έφυγε;
Θέλω να πω, το είμαστε τα πουτανάκια της Αθήνας είναι ένα πράμα, ένα άλλο πράμα είναι να σας αρέσει αυτό που είστε.
Φάτε Ελλάδα τώρα μαλάκες μου και σκάστε, που με θέλετε και ιστορικούς αναχρονισμούς με προβληματικές από τα Λιντλ, πούτσες βούρτσες και μαλλιά κουβάρια.
Για πότε λέτε να μας καλέσει η Αθήνα στα συμβούλια ασφαλείας που αφορούν τον ζωτικό μας χώρο;
Πόσο, πόσο μαλάκες θε μου.
:D

υγ: σιγά το πολύ μυαλό που θέλουν τα d&d (έστω και αναλογικά) , λελ.
:D
forked to ZBAUG edition
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 38221
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Ήταν ο Θ. Κολοκοτρώνης προδότης του Ελληνισμού;(hear me out, δεν είναι τρολάρισμα)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 23 Φεβ 2020, 14:29

Μαύρο Πρόβατο έγραψε:
23 Φεβ 2020, 14:24
Ευτυχως που υπαρχει η λιστα αγνοησης και δεν χρειαζεται να διαβαζω τις πιπες του ΑΙΝΕΙΑΝ...
Ο αίνει είναι δάσκαλος ρε μλκ σε αυτά τα θέματα, να τον διαβάζεις μην είσαι προ όου γουέητ.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιστορία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών