Πόσα κοινά έχουν οι Έλληνες με τους Τούρκους;

Ιστορικά γεγονότα, καταστάσεις, αναδρομές
Άβαταρ μέλους
NewModelArmy
Δημοσιεύσεις: 5187
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:39

Re: Πόσα κοινά έχουν οι Έλληνες με τους Τούρκους;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από NewModelArmy » 24 Ιούλ 2020, 23:48

Chainis έγραψε:
24 Ιούλ 2020, 23:31

Νομίζω ότι είναι αρκετά απλό.
Κάποιος που πάει σήμερα στην κεντρική Ασία (εγώ δεν έχω πάει) μπορεί να δει αν υπάρχει σαν παραδοσιακό τους γλυκό ο μπακλαβάς η το κατιφι η το λουκούμι.
Αν υπάρχουν σαφως είναι τουρκικά, αν δεν υπάρχουν τι συμπέρασμα μπορούμε να βγάλουμε;

Κανενα γιατι η μαγειρικη εξελισεται.Τι σχεση εχει τι τρωγανε οι νομαδες στις Ασιατικες στεππες το 1100 με την Οθωμανικη Κουζινα το 1700;Εδω θεωρειται πλεον παραδοσιακο φαγητο ο..Μουσακας που στην σημερινη του μορφη εμφανιστηκε το 1910.


Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης
Δημοσιεύσεις: 23342
Εγγραφή: 19 Σεπ 2018, 10:47

Re: Πόσα κοινά έχουν οι Έλληνες με τους Τούρκους;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης » 24 Ιούλ 2020, 23:49

Maejima έγραψε:
24 Ιούλ 2020, 23:35
Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
24 Ιούλ 2020, 22:49

Εμένα πάντως η μιλφοτουρκαλα μου έλεγε στο φβ πως είμαστε ο ίδιος λαός. Σύμφωνησα.
Δεν είμαστε ο ίδιος λαός γενετικά, αυτοί έχουν 5-20% καθαρόαιμο μογγολικό DNA, που δεν έχει κανένας ελληνικός πληθυσμός ούτε 1%. Πολλοί από αυτούς είναι όντως εκ-τουρκισμένοι Ρωμιοί, Αρμένιοι, Ασσύριοι, Κούρδοι, κλπ., αλλά βασικό χαρακτηριστικό τους που τους καθιστά συμπαγή εθνοτική ομάδα είναι το Τουρανικό αίμα που έχουν και που δεν έχει κανένας άλλος λαός της Ανατ. Μεσογείου (Λεβάντ, Βόρεια Αφρική, εννοείται, κλπ).

Αυτοί που θέλουν να το παίξουν ότι είναι ίδιοι με μάς είναι αυτοί που ντρέπονται για το μογγολικό τους αίμα, αλλά "αρμαρτίες γονέων παιδεύωσεν τέκνα, το αίμα νερό δεν γίνεται, κλπ". Υπάρχουν, βέβαια, και οι Γκρίζοι Λύκοι and friends, που το τονίζουν και χαίρονται για την Τουρανική τους καταγωγή, προωθούν Παντουρανισμό, κλπ.

Όσο και να προσπαθείτε, τουρκόσποροι και λοιπά πρακτόρια, να μας πείσετε ότι "είμαστε ίδιοι, κλπ", όχι δεν είμαστε ίδιοι, και η γενετική το αποδεικνύει.

source: Eurogenes G25 open source database, 1000genomes academic samples.
SpoilerShow
Εικόνα

legend: Το RUS_Devils_gate_Cave είναι ΚΑΘΑΡΟΑΙΜΟ ΜΟΓΓΟΛΙΚΟ sample από τη νεολιθική περίοδο. Κανένας Έλληνας δεν το σκοράρει.


Edit: Ψέμματα είπα, κάποιοι "Έλληνες" το σκοράρουν, τα επικανθικά διπλώματα των Τουρανικών ματιών δεν κρύβονται εύκολα.
SpoilerShow
Εικόνα
Τι να σου πω. Εγώ στα σιριαλ και στο fb, όλο τουρκαβλακια βλέπω. Δεν καταλαβαινω διαφορά. Πιθανόν στα βάθη της ανατολιας. Αλλά έτσι ειμασταν κι εμείς πριν δεκαετιες στα χωριά.κατσιβελοασχημια.ο αστικός μητροπολιτισμός σε ομορφαίνει.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης την 24 Ιούλ 2020, 23:50, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Maejima

Re: Πόσα κοινά έχουν οι Έλληνες με τους Τούρκους;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Maejima » 24 Ιούλ 2020, 23:49

Ζενίθεδρος έγραψε:
24 Ιούλ 2020, 23:46

Δεν είδες το table μου, είπα κάποιος θα το προσέξει αλλά μπά.

Hint:
SpoilerShow
Check-αρε το Turkish_Trabzon και πόσο Rus_Devils_Gate_Cave σκοράρει.

Maejima

Re: Πόσα κοινά έχουν οι Έλληνες με τους Τούρκους;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Maejima » 24 Ιούλ 2020, 23:50

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
24 Ιούλ 2020, 23:49
Τι να σου πω. Εγώ στα σιριαλ και στο fb, όλο τουρκαβλακια βλέπω. Δεν καταλαβαινω διαφορά. Πιθανόν στα βάθη της ανατολιας. Αλλά έτσι ειμασταν κι εμείς πριν χρόνια στα χωριά.κατσιβελοασχημια.ο αστικός μητροπολιτισμός σε ομορφαίνει.
Καλά, φίλε, εσύ κοίτα τα σίριαλ, μήν ασχολείσαι με την γενετική και την αρχαιο-γενετική. Ό,τι μπορεί ο καθένας.

Άβαταρ μέλους
Juno
Δημοσιεύσεις: 17530
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:46

Re: Πόσα κοινά έχουν οι Έλληνες με τους Τούρκους;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Juno » 24 Ιούλ 2020, 23:56

Myrsini έγραψε:
24 Ιούλ 2020, 22:31

Μάλλον δεν μιλάς Ελληνικά. :lol: Στα οποία οι μισές σχεδόν λέξεις είναι απο τους Τούρκους.(Προσοχή δεν γράφω ότι είναι γνήσια Τούρκικες , γράφω τις πήραμε απο τους Τούρκους) Για πες να γελάσουμε. :lol:

Ούτε έχεις ακούσει ''ελληνική'' λαική μουσική. Αν για σένα λαϊκή μουσική είναι τα σκυλάδικα, ξεκίνα από καλαματιανό στο YouTube και βλέπουμε.
Ούτε έχεις δει να χορεύουν τσιφτετέλι στα σκυλάδικα. Έτσι λοιπόν. Πολιτισμός σκυλάδικου.

Myrsini έγραψε:
24 Ιούλ 2020, 22:55
Ούτε έχεις δει να χορεύουμε ζειμπέκικο. :lol:
Εικόνα:lol:

Εικόνα:lol:


Myrsini έγραψε:
24 Ιούλ 2020, 22:55
Juno έγραψε:
24 Ιούλ 2020, 22:45
Myrsini έγραψε:
24 Ιούλ 2020, 22:31
Ούτε έχεις φάει μπαγκλαβά.
Ούτε λουκούμια.
Ούτε έχεις πιεί ''ελληνικό'' καφέ. Όπως είπα, δεν τα πήραν όλα από εμάς. Είμαστε πολλοί λαοί στην περιοχή. Πήραν από όλους, έφτιαξαν έναν Φρανκενστάιν και τον είπαν "πολιτισμό". Αν και θέλω να τσεκάρω την κουζίνα του Βυζαντίου πριν σου απαντήσω για ένα-ένα ξεχωριστά.

Ούτε σουτζουκάκια.
Ούτε κιοφτεδάκια. Υπήρχαν στην αρχαία Αθήνα, ο κεφτές λεγόταν μύμα, δες στο link στο τέλος. Όχι που θα καθόταν να ψιλοκόβει η βεδουΐνα της ασιατικής στέππας.

Ούτε ντολμαδάκια γιαλαντζί. Έχεις ακούσει τα τυλιχτάρια ή μπα; Επίσης δεν χρησιμοποιούσαν μόνον αμπελόφυλλα, αλλά και φύλλα συκιάς, κερασιάς και άλλα..

Ούτε...ούτε...ούτε...
100.000 ούτε....

Έχεις δίκαιο.Κανένα κοινό δεν έχουμε με τους Τούρκους. :smt005:
Ό,τι πεις εσύ, Εσθήρ μου.







(Μη φάμε και ξύλο).
Άντε πάλι.Κοίτα...μπορώ να σε πω και γω πολλά.Αλλά δεν είναι του επιπέδου μου.

Δεν σε ξέρω, δεν με ξέρεις απο μακρά και αγαπημένες. :D

Δεν νομίζω να απευθύνθηκα σε σένα ,ούτε σου έχω επιτεθεί ποτέ. :102:
Είναι πολύ ηλίθιο να λες ότι είμαι κάποια, επειδή απλά θες να με τσιγκλήσεις και δεν έχεις επιχειρήματα.Το έχω πει τόσες φορές δεν είμαι αυτή που λες.

Επιμένοντας δείχνεις την ανεπάρκεια σου στην επιχειρηματογία και κάνεις μόνο μπούλνιγκ. :102:
Λέω το απλό,πόσα κοινά έχουμε με τους Τούρκους,δεν λέω κάτι άλλο, σε αυτό έχεις να πεις κάτι;Που έχω άδικο; :102:
Ναι έχεις άδικο. Παντού.
Πάρε και αυτό εδώ. https://www.athinorama.gr/umami/food/ar ... 02170.html


Και δεν φταίω εγώ που γράφεις σαν την Εσθήρ μετά από μαθήματα διαχείρισης θυμού.
Και δεν είναι μόνον ο τρόπος γραφής, οι λέξεις, η αναβλύζουσα λαχτάρα για αποδοχή, αλλά πλέον και οι προτιμήσεις: και αυτή υποστηρίζει τα μεμέτια.
How are Albanians distorting history
Leporello έγραψε:
24 Ιαν 2019, 18:07
Nέα τζουνιά! Ο Αβέρωφ με αυτά που δήλωνε το ... 1962 θα διαψεύσει ΕΜΕΝΑ που μιλάω την γλώσσα.
Leporello: γιατί ο Αβέρωφ δεν ήξερε τι έλεγε!

Άβαταρ μέλους
Jimmy81
Δημοσιεύσεις: 6542
Εγγραφή: 04 Ιαν 2019, 05:42
Phorum.gr user: Jimmy81
Τοποθεσία: Ουκρανικές στέπες

Re: Πόσα κοινά έχουν οι Έλληνες με τους Τούρκους;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jimmy81 » 25 Ιούλ 2020, 00:05

Υπενθύμιση: το αρχικό μήνυμα δεν εξετάζει την προέλευση ή το ποιος προηγείται σε ένα έθιμο ή σε ένα φαγητό. Το τόπικ διερευνά τα κοινά των δύο λαών. Επομένως το να φέρνουμε αρχαία αγάλματα να χορεύουν Σφακιανάκη ή να αναρωτιώμαστε αν είχαν το τάδε φαγητό στις στέπες οι Τούρκοι είναι άσχετο. Η κοινή χρήση έχει σημασία εδώ στο βαθμό που έχει καταστεί παραδοσιακή κουλτούρα πλέον.
Ροζάκης-Κοτζιάς-Δένδιας: Οι 3 σύγχρονοι Τιτάνες της ελληνικής εξωτερικής πολιτικής
Κράτη με Σύνθετη Ονομασία αλλά ιθαγένεια από τη μία λέξη της κρατικής ονομασίας

Άβαταρ μέλους
Ζενίθεδρος
Δημοσιεύσεις: 14619
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2018, 18:56
Phorum.gr user: Ζενίθεδρος
Επικοινωνία:

Re: Πόσα κοινά έχουν οι Έλληνες με τους Τούρκους;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζενίθεδρος » 25 Ιούλ 2020, 00:06

NewModelArmy έγραψε:
24 Ιούλ 2020, 23:48
Chainis έγραψε:
24 Ιούλ 2020, 23:31

Νομίζω ότι είναι αρκετά απλό.
Κάποιος που πάει σήμερα στην κεντρική Ασία (εγώ δεν έχω πάει) μπορεί να δει αν υπάρχει σαν παραδοσιακό τους γλυκό ο μπακλαβάς η το κατιφι η το λουκούμι.
Αν υπάρχουν σαφως είναι τουρκικά, αν δεν υπάρχουν τι συμπέρασμα μπορούμε να βγάλουμε;

Κανενα γιατι η μαγειρικη εξελισεται.Τι σχεση εχει τι τρωγανε οι νομαδες στις Ασιατικες στεππες το 1100 με την Οθωμανικη Κουζινα το 1700;Εδω θεωρειται πλεον παραδοσιακο φαγητο ο..Μουσακας που στην σημερινη του μορφη εμφανιστηκε το 1910.
Τη σημερινή μορφή του μουσακά την εφηύρε ο Νίκος Τσελεμεντες.
Ακόμα τούτη ή άνοιξη ραγιάδες, ραγιάδες, τούτο το καλοκαίρι, μέχρι να ρθεί ο Μόσκοβος να φέρει το σεφέρι.
☦𓀢

Άβαταρ μέλους
Κόκκορας
Δημοσιεύσεις: 19391
Εγγραφή: 03 Ιουν 2018, 17:20
Phorum.gr user: Κόκορας
Τοποθεσία: Συμβασιλεύουσα Πόλις

Re: Πόσα κοινά έχουν οι Έλληνες με τους Τούρκους;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κόκκορας » 25 Ιούλ 2020, 00:07

παντως τιποτα το συγκεκριμενο δεν εχει γραφτει ακομα
για τα κοινα
ας αρχισει καποιος με τα φαγητα,αφου εκει γυριζει το μυαλο ολων,με τα τσιφτετελια και ξερω γω τι αλλο;

mao mao
Δημοσιεύσεις: 7570
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:33

Re: Πόσα κοινά έχουν οι Έλληνες με τους Τούρκους;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mao mao » 25 Ιούλ 2020, 00:08

αν βγάλεις έξω τη θρησκεία, δεν υπάρχει καμία διαφορά. ίσως οι έλληνες έχουν μεγαλύτερη ροπή στην απάτη.

Άβαταρ μέλους
Jimmy81
Δημοσιεύσεις: 6542
Εγγραφή: 04 Ιαν 2019, 05:42
Phorum.gr user: Jimmy81
Τοποθεσία: Ουκρανικές στέπες

Re: Πόσα κοινά έχουν οι Έλληνες με τους Τούρκους;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jimmy81 » 25 Ιούλ 2020, 00:09

Ο κοινός πολιτισμός μας είναι αυτός πλέον. :lol:
Ροζάκης-Κοτζιάς-Δένδιας: Οι 3 σύγχρονοι Τιτάνες της ελληνικής εξωτερικής πολιτικής
Κράτη με Σύνθετη Ονομασία αλλά ιθαγένεια από τη μία λέξη της κρατικής ονομασίας

mao mao
Δημοσιεύσεις: 7570
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:33

Re: Πόσα κοινά έχουν οι Έλληνες με τους Τούρκους;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mao mao » 25 Ιούλ 2020, 00:10

Κόκκορας έγραψε:
25 Ιούλ 2020, 00:07
παντως τιποτα το συγκεκριμενο δεν εχει γραφτει ακομα
για τα κοινα

σε όποια χώρα της ευρώπης και να πας θα σου μιλήσουν στα Αγγλικά γιατί θα καταλάβουν οτι είσαι τουρίστας.Στην τουρκία θα σε περάσουν για ντόπιο. αυτά.

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Πόσα κοινά έχουν οι Έλληνες με τους Τούρκους;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 25 Ιούλ 2020, 00:14

Καζάν ντιπί :romance-hearteyes::romance-hearteyes:

Άβαταρ μέλους
NewModelArmy
Δημοσιεύσεις: 5187
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:39

Re: Πόσα κοινά έχουν οι Έλληνες με τους Τούρκους;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από NewModelArmy » 25 Ιούλ 2020, 00:15

Στύγιος έγραψε:
25 Ιούλ 2020, 00:14
Καζάν ντιπί :romance-hearteyes::romance-hearteyes:
Κατσε θα ερθει ο Χαινης και ο Μοτζεγιμας και θα μας πουν "ειχαν καζανια οι μογγολοι στις στεπες";

Άβαταρ μέλους
Κόκκορας
Δημοσιεύσεις: 19391
Εγγραφή: 03 Ιουν 2018, 17:20
Phorum.gr user: Κόκορας
Τοποθεσία: Συμβασιλεύουσα Πόλις

Re: Πόσα κοινά έχουν οι Έλληνες με τους Τούρκους;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κόκκορας » 25 Ιούλ 2020, 00:20

mao mao έγραψε:
25 Ιούλ 2020, 00:10
Κόκκορας έγραψε:
25 Ιούλ 2020, 00:07
παντως τιποτα το συγκεκριμενο δεν εχει γραφτει ακομα
για τα κοινα

σε όποια χώρα της ευρώπης και να πας θα σου μιλήσουν στα Αγγλικά γιατί θα καταλάβουν οτι είσαι τουρίστας.Στην τουρκία θα σε περάσουν για ντόπιο. αυτά.
αυτο που λες συμβαινει με τους ιταλους(και βασικα με τους νοτιοιταλους περισσοτερο)
μενω σε ακρως τουριστικο μερος για αυτο σου το λεω,δεν το αναφερω κουτουρου ..με σταματανε διαρκως και μου μιλανε ιταλικα νομιζοντας ειμαι απο καποιο γκρουπ και εγω :lol:

με τους τουρκους υπαρχουν διακυμανσεις με αλλους μοιαζουμε φατσικα αλλα με αλλους καθολου,μοιαζουν με αραβες ή οτι αλλο
Εικόνα

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιστορία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών