Γιατι οι ελληνες εθνικιστες μισουν τον Χοτζα?

Ιστορικά γεγονότα, καταστάσεις, αναδρομές
Jolly Roger
Δημοσιεύσεις: 8524
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2018, 00:21
Phorum.gr user: Jolly Roger

Re: Γιατι οι ελληνες εθνικιστες μισουν τον Χοτζα?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jolly Roger » 01 Δεκ 2021, 18:52

Obi Wan Iakobi έγραψε:
01 Δεκ 2021, 18:51
Jolly Roger έγραψε:
01 Δεκ 2021, 18:49
Dwarven Blacksmith έγραψε:
01 Δεκ 2021, 18:48
Εικόνα
ΑΚΟΜΑ ΠΟΝΑΤΕ ΤΕΝΓΚΙΚΟΙ ΑΠΟ ΤΟ ΞΕΒΡΑΚΩΜΑ ΠΟΥ ΣΑΣ ΕΚΑΝΕ ΣΤΟ ΙΜΠΕΡΙΑΛΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ.
Στο webwar ειχε εμφανιστει ενας Χοτζικος και δεχτηκε επιθεση απο παντου!
τον θυμάμαι, έχεις μήπως λινκ;

Άβαταρ μέλους
Eθνικοκοινωνιστης
Δημοσιεύσεις: 39727
Εγγραφή: 05 Μάιος 2018, 12:13

Re: Γιατι οι ελληνες εθνικιστες μισουν τον Χοτζα?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Eθνικοκοινωνιστης » 01 Δεκ 2021, 18:55

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Eθνικοκοινωνιστης την 01 Δεκ 2021, 18:58, έχει επεξεργασθεί 3 φορές συνολικά.
"Καλύτερα να φορέσω το κράνος του Κόκκινου Στρατού παρά να φάω χάμπουργκερ στα mc Donald's"

Αλαιν ντε Μπενουα

Άβαταρ μέλους
nostromos
Δημοσιεύσεις: 24145
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2018, 22:06
Phorum.gr user: nostromos

Re: Γιατι οι ελληνες εθνικιστες μισουν τον Χοτζα?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nostromos » 01 Δεκ 2021, 18:56

αυτοι που μισουνε τον Χοτζα ειναι οι ιδιοι οι Αλβανοι ... σαν χθες θυμαμαι να εχουνε φτασει στη χωρα μας πεινασμενοι και εξαθλιωμενοι ... τους αφησε 100 χρονια πισω απο τον υπολοιπο κοσμο
η προσοχη μας στο Καστελοριζο

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 44003
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Γιατι οι ελληνες εθνικιστες μισουν τον Χοτζα?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 01 Δεκ 2021, 18:59

Jolly Roger έγραψε:
01 Δεκ 2021, 18:49
Dwarven Blacksmith έγραψε:
01 Δεκ 2021, 18:48
Εικόνα
ΑΚΟΜΑ ΠΟΝΑΤΕ ΤΕΝΓΚΙΚΟΙ ΑΠΟ ΤΟ ΞΕΒΡΑΚΩΜΑ ΠΟΥ ΣΑΣ ΕΚΑΝΕ ΣΤΟ ΙΜΠΕΡΙΑΛΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ.
:P
Εικόνα
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
Obi Wan Iakobi
Δημοσιεύσεις: 15683
Εγγραφή: 19 Ιαν 2020, 22:20

Re: Γιατι οι ελληνες εθνικιστες μισουν τον Χοτζα?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Obi Wan Iakobi » 01 Δεκ 2021, 19:01

Jolly Roger έγραψε:
01 Δεκ 2021, 18:52

τον θυμάμαι, έχεις μήπως λινκ;
Στο δευτερο του εθνι η ομολογια του :lol:
Η αλήθεια είναι μια μικροαστική εμμονή.

Βλαδίμηρος Ίλιτς Λένιν

Άβαταρ μέλους
Μαυροβασίλης
Δημοσιεύσεις: 7804
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:45

Re: Γιατι οι ελληνες εθνικιστες μισουν τον Χοτζα?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μαυροβασίλης » 01 Δεκ 2021, 19:19

Υδράργυρος έγραψε:
01 Δεκ 2021, 18:27
Μαυροβασίλης έγραψε:
01 Δεκ 2021, 18:24
δεν υπάρχει άνθρωπος που να μισεί τον Χότζα, τουναντίον, μόνο ευγνωμοσύνη που κράτησε τους αλβανούς μαντρωμένους τόσα χρόνια
Ακομα με τους αλβανους πηζεις εσυ;
αλήθεια θα έπηζα άσχημα αν παρεπιδημούσαν στο νατουραλ χαμπιτατ, δεν έχω απωλέσει κάθε ψήγμα αισθητικής αντίληψης
Χάρε, μην ψάχνεις να με βρεις στα πέρατα του κόσμου
μα σαν περάσω τα εκατό θαν έρθω αμοναχός μου

Άβαταρ μέλους
Fipps
Δημοσιεύσεις: 891
Εγγραφή: 23 Μάιος 2020, 15:08
Phorum.gr user: Fipps
Τοποθεσία: Καβάλα

Re: Γιατι οι ελληνες εθνικιστες μισουν τον Χοτζα?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fipps » 01 Δεκ 2021, 19:54

Δεν υπάρχει γέρος Βορειοηπειρώτης που να βρίζει τον Χότζα. Οι περισσότεροι κιόλας τον νοσταλγούν σε τέτοιο βαθμό που τα εγγόνια τους τους θεωρούν ξεκουτιασμένους.
Ο παππούς μου, επτά χρονών παιδάκι, έμεινε ορφανός από πατέρα στον πόλεμο. Είχε έναν αδερφό 10μηνών.Δούλευε αγωγιάτης στα χωράφια ξυπόλυτος. Ο προπάππους μου πέθανε από ίκτερο κάπου στα βουνά που τους είχαν βάλει οι Ιταλοί να ανοίξουν δρόμους. Ο παππούς μου δεν είχε παπούτσια να φορέσει. Ζούσαν με μία λαχανόπιτα που τους έδινε που και που η εκκλησία...Και όχι γιατί τους λυπόντουσαν, αλλά επειδή ο προ-προπάππους μου τύγχαινε να ήταν αρχιερέας στην εκκλησία αυτή. Άλλους τους έφαγε η πείνα...
Θυμάται ακόμα με ευγνωμοσύνη την πρώτη εκείνη ημέρα του 1945, που μάζεψαν όλα τα παιδιά στο χωριό, από τα σπίτια, τους αγρούς όπου δούλευαν,από τους δρόμους που ζητιάνευαν, και τους πήγαν στο σχολείο και τους είπαν πως πλέον κάθε πρωί θα πρέπει να πηγαίνουν εκεί για να μορφωθούν και να γίνουν σωστοί πολίτες.Και πως πλέον δεν θα χρειαζόταν να δουλεύουν στα χωράφια αλλά να πηγαίνουν στο σχολείο. Θυμάται πως την πρωτη αυτή ημέρα τους έδωσαν μία φρατζόλα ψωμί και ένα σαπούνι και κάθε μέρα τους έδιναν από μια φρατζόλα και μία φορά την εβδομάδα ένα σαπούνι απλά για να πηγαινουν στο σχολείο.
Ο παππούς μου κατάφερε επί Χότζα,από ένας ορφανός,ξυπόλυτος αγωγιάτης να γίνει πολιτικός μηχανικός και έθρεψε 4 παιδιά και 7 εγγόνια.Και ακόμη κρατάει σαν Ευαγγέλιο,όπως πολλοί άλλοι βορειοηπειρώτες την κομματική ταυτότητα του Κ.Ε.Α.
Του την έχω ζητήσει να την φυλάξω αλλά δεν μου την δίνει...Τόσο πολύ την αγαπάει.
Από την άλλη η γιαγιά μου το έχει ακόμα καημό που δεν κατάφερε να γίνει μέλος του Κ.Ε.Α.
Η αίτησή της απορρήφθηκε γιατί κάποιος καλοθελητής, την κάρφωσε πως τον Φλεβάρη 1967, όταν στην κρατική βιοτεχνία που εργαζόταν, ήρθε η διαταγή να πάνε όλοι-ες τους να βγάλουν από μια πέτρα από την εκκλησία των Αγίων Σαράντα, εκείνη όντας πιστή Χριστιανή αρνήθηκε...

Άβαταρ μέλους
Scouser
Δημοσιεύσεις: 11929
Εγγραφή: 13 Αύγ 2020, 23:18

Re: Γιατι οι ελληνες εθνικιστες μισουν τον Χοτζα?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Scouser » 02 Δεκ 2021, 00:22

Υδράργυρος έγραψε:
01 Δεκ 2021, 18:36
Scouser έγραψε:
01 Δεκ 2021, 18:29
Υδράργυρος έγραψε:
01 Δεκ 2021, 18:20
Το καλυτερο που εκανε ο χοτζα ηταν που απαγορευσε τις θρησκειες
Ένα περίεργο πράγμα, όπου βλέπεις πόλεμο κατά της θρησκείας από καθεστώς, καταρρέει τελικά το καθεστώς, και οι θρησκείες ζουν και βασιλεύουν. Μπόνους ότι οι χώρες όπου διεξάγονται τέτοιοι πόλεμοι, είναι ή καταλήγουν τελικά διαλυμένες σκατοτρυπες όπου κανένας φυσιολογικός άνθρωπος δεν θα ήθελε να ζήσει. :-?
Εγω στο χαρτη βλεπω οτι οσο λιγοτερο θρησκευομενη μια χωρα τοσο πιο σταθερη. Οι θρησκευομενες χωρες ειναι κατι σκατοτρυπες


Εικόνα
Είναι επειδή δεν ξέρεις να διαβάζεις τους χάρτες, για αυτό. Σε κάθε περίπτωση όμως, άσχετο, εδώ δεν μιλάμε για το επίπεδο της επιρροής της θρησκείας σε κάθε χώρα, μιλάμε για τον πόλεμο στη θρησκεία. Ε, όσα καθεστώτα υιοθέτησαν τέτοιες τακτικές κατέληξαν στον σκουπιδότοπο της Ιστορίας.
''That's not what your fucking job is. You are bullshiting people, you are acting as a propagandist. It's not 'mostly peaceful' when a car is on fire''. Joe Rogan

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 35486
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Γιατι οι ελληνες εθνικιστες μισουν τον Χοτζα?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 02 Δεκ 2021, 09:10

Jolly Roger έγραψε:
01 Δεκ 2021, 18:49
Dwarven Blacksmith έγραψε:
01 Δεκ 2021, 18:48
Εικόνα
ΑΚΟΜΑ ΠΟΝΑΤΕ ΤΕΝΓΚΙΚΟΙ ΑΠΟ ΤΟ ΞΕΒΡΑΚΩΜΑ ΠΟΥ ΣΑΣ ΕΚΑΝΕ ΣΤΟ ΙΜΠΕΡΙΑΛΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ.
Το 1979 έγινε φοιτητική συνέλευση στο πολυτεχνείο για να συζητήσει τη ρήξη Αλβανίας - Κίνας.Πλακώθηκαν οι μαοικές φράξιες μεταξύ τους και έπεσε ξύλο. :D
Μετά τη φασαρία βρήκα ένα φίλο μου που ήταν φανατικός μαοικός και τα είχε πάρει με τη φυλάκιση της χήρας του Μάο από τον Τενγκ και σκεφτόταν να υποστηρίξει τους Αλβανόφιλους και του λέω μην είσαι κορόιδο,αυτοί είναι απατεώνες.
Τι εννοείς μου λέει;
Δεν ενδιαφέρονται για όλα αυτά τα ιδεολογικά που λένε.Ψάχνουν μια μεγάλη δύναμη για να τους δώσει το Κόσοβο.
Τι είναι αυτό; :lol: με ρωτάει.
Μια επαρχία της Γιουγκοσλαβίας που κατοικείται κυρίως από Αλβανούς και θέλουν να την πάρουν.Δεν μπορούν μόνοι τους να τα βάλουν με τη Γιουγκοσλαβία και ψάχνουν κάποιον άλλο να καθαρίσει.Πάντα συμμαχούν με όποιον είναι στα μαχαίρια με τη Γιουγκοσλαβία.Τα έσπασαν με τη Ρωσία επειδή ο Χρουστσώφ αποκατέστησε τις σχέσεις με τον Τίτο ενώ ήλπιζαν ότι ο Στάλιν θα τους δώσει το Κόσοβο και κατέφυγαν στον Μάο και τώρα τα σπάνε με τον Χούα Κούο Φένγκ επειδή αποκατέστησε και αυτός τις σχέσεις με τη Γιουγκοσλαβία.Μπούρδες είναι τα ιδεολογικά για τους αφελείς.Ενώ δεν δέχονται κουβέντα για τη Βόρειο Ήπειρο θέλουν την αλλαγή συνόρων εκεί που τους συμφέρει εις βάρος της Γιουγκοσλαβίας.
Αγρίεψε αυτός,σκέφτεσαι αστικά μου λέει,οι κομμουνιστές δεν σκέφτονται έτσι.Καλά του λέω.
Τελικά όμως οι Αλβανοί βρήκαν αυτόν που τους έδωσε το Κόσοβο : δεν ήταν ο Μουσσολίνι,δεν ήταν ο Χίτλερ,δεν ήταν ο Στάλιν,δεν ήταν ο Μάο αλλά ήταν ο Μπιλ Κλίντον :smt005: και του έστησαν και άγαλμα.

Άβαταρ μέλους
Πορφύριος Εξαρχίδης
Δημοσιεύσεις: 9878
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 10:03
Phorum.gr user: Πορφύριος Εξαρχίδης

Re: Γιατι οι ελληνες εθνικιστες μισουν τον Χοτζα?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πορφύριος Εξαρχίδης » 02 Δεκ 2021, 09:21

Η κατάσταση που έχει περιέλθει σήμερα η Αλβανία είναι απείρως χειρότερη από την εποχή του Χότζα που που ας σημειωθεί πως με το σύστημα διακυβέρνησης του ωφελούσε την Ελλάδα μα και σίγουρα θα έφερνε κάποιου είδους ανάπτυξης και στην Αλβανία.
Ας μη ξεχνούμε ότι ο Χότζα υπήρξε γαλλοτραφής και τέρας γεωπολιτικής γνώσης. Ίσως το σημαντικότερο, υπήρξε κομουνιστής κι όχι μουσουλμάνος. Αυτό που σιχαίνονται οι εθνιστές ακόμα περισσότερο από τον κομουνισμό είναι το Ισλάμ.
Φυσικά ούτε τώρα αποτελεί η Αλβανία σοβαρή απειλή για την Ελλάδα. Οι περισσότεροι Αλβανοί συνεχίζουν να είναι άθεοι με λίγη παιδεία. Το σύστημα διακυβέρνηση τους ταλανίζεται από διαφθορά. Οι υποδομές τους ανύπαρκτες.

Αν ο Χότζα συνέχιζε να κυβερνά σήμερα θα είχαμε γείτονες με παιδεία κι όχι αυτά τα καήμενα παιδιά που ποτέ δεν έμαθαν να σκέφτονται.

Άβαταρ μέλους
Σέλευκας
Δημοσιεύσεις: 9299
Εγγραφή: 04 Αύγ 2018, 01:00
Phorum.gr user: Seleykos
Τοποθεσία: Sapan

Re: Γιατι οι ελληνες εθνικιστες μισουν τον Χοτζα?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σέλευκας » 02 Δεκ 2021, 11:44

Καdy έγραψε:
22 Νοέμ 2021, 00:33
Ο αλβανος εθνικοσοσιαλιστης Ενβερ Χοτζα,γνωριζοντας την ποιοτητα του λαου που ειχε να κυβερνησει,κρατουσε πεισματικα μαντρωμενους τους αλβανους επι 40 χρονια εντος της χωρας τους,εμποδιζοντας την διοχετευση τους,μεταξυ αλλων χωρων,και στην ελλαδα

με τον τροπο αυτο εσωσε χιλιαδες ελληνες απο δολοφονιες και εκατονταδες χιλιαδες αλλους απο ληστειες,κλοπες,απαγωγες κτλ,χωρια τα δις σε δραχμες που αποταμιευτηκαν απο εργατοωρες σε φυλακες,εξιχνιαση εγκληματων,δικαστηρια,ανασφαλιστη εργασια κτλ

αρα το ερωτημα ειναι.για ποιο λογο οι ελ εθνικιστες δεν θεωρουν τον Χοτζα ως εναν πραγματι μεγαλο φιλλεληνα?
αυτό κρατάει απο τον ψυχρό πόλεμο.
Κάποτε είπα σε έναν Αλβανό οτι ο Χοτζας καταπίεσε την ελληνική μειονότητα, τους εγκλώβισε και τους έβαζε φυλακή. Και μου απάντησε ότι πολλοί συνεργάτες του Χότζα ήταν Ελληνες κάτι που είναι αλήθεια.
Σίγουρα δεν είναι αποδεκτός ο Χότζας απο κανένα λογικό άνθρωπο (μη κομουνιστή δηλαδή) αλλά αυτό δε νομίζω οτι έχει να κάνει με την πάλη των εθνοτήτων, είναι θέμα καθαρά πολιτικών ελευθεριών.
Ιδιωτικές δομές παιδιών. Πως είναι δυνατόν;
Κοινοβουλευτισμός είναι η εκπροσώπηση των φεουδαρχών απέναντι στον βασιλιά.
Azzurra Carnelos

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 44003
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Γιατι οι ελληνες εθνικιστες μισουν τον Χοτζα?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 02 Δεκ 2021, 11:57

Fipps έγραψε:
01 Δεκ 2021, 19:54
Δεν υπάρχει γέρος Βορειοηπειρώτης που να βρίζει τον Χότζα. Οι περισσότεροι κιόλας τον νοσταλγούν σε τέτοιο βαθμό που τα εγγόνια τους τους θεωρούν ξεκουτιασμένους.
Ο παππούς μου, επτά χρονών παιδάκι, έμεινε ορφανός από πατέρα στον πόλεμο. Είχε έναν αδερφό 10μηνών.Δούλευε αγωγιάτης στα χωράφια ξυπόλυτος. Ο προπάππους μου πέθανε από ίκτερο κάπου στα βουνά που τους είχαν βάλει οι Ιταλοί να ανοίξουν δρόμους. Ο παππούς μου δεν είχε παπούτσια να φορέσει. Ζούσαν με μία λαχανόπιτα που τους έδινε που και που η εκκλησία...Και όχι γιατί τους λυπόντουσαν, αλλά επειδή ο προ-προπάππους μου τύγχαινε να ήταν αρχιερέας στην εκκλησία αυτή. Άλλους τους έφαγε η πείνα...
Θυμάται ακόμα με ευγνωμοσύνη την πρώτη εκείνη ημέρα του 1945, που μάζεψαν όλα τα παιδιά στο χωριό, από τα σπίτια, τους αγρούς όπου δούλευαν,από τους δρόμους που ζητιάνευαν, και τους πήγαν στο σχολείο και τους είπαν πως πλέον κάθε πρωί θα πρέπει να πηγαίνουν εκεί για να μορφωθούν και να γίνουν σωστοί πολίτες.Και πως πλέον δεν θα χρειαζόταν να δουλεύουν στα χωράφια αλλά να πηγαίνουν στο σχολείο. Θυμάται πως την πρωτη αυτή ημέρα τους έδωσαν μία φρατζόλα ψωμί και ένα σαπούνι και κάθε μέρα τους έδιναν από μια φρατζόλα και μία φορά την εβδομάδα ένα σαπούνι απλά για να πηγαινουν στο σχολείο.
Ο παππούς μου κατάφερε επί Χότζα,από ένας ορφανός,ξυπόλυτος αγωγιάτης να γίνει πολιτικός μηχανικός και έθρεψε 4 παιδιά και 7 εγγόνια.Και ακόμη κρατάει σαν Ευαγγέλιο,όπως πολλοί άλλοι βορειοηπειρώτες την κομματική ταυτότητα του Κ.Ε.Α.
Του την έχω ζητήσει να την φυλάξω αλλά δεν μου την δίνει...Τόσο πολύ την αγαπάει.
Από την άλλη η γιαγιά μου το έχει ακόμα καημό που δεν κατάφερε να γίνει μέλος του Κ.Ε.Α.
Η αίτησή της απορρήφθηκε γιατί κάποιος καλοθελητής, την κάρφωσε πως τον Φλεβάρη 1967, όταν στην κρατική βιοτεχνία που εργαζόταν, ήρθε η διαταγή να πάνε όλοι-ες τους να βγάλουν από μια πέτρα από την εκκλησία των Αγίων Σαράντα, εκείνη όντας πιστή Χριστιανή αρνήθηκε...
:smt023
Ευχαριστούμε για την ιστορία.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
Obi Wan Iakobi
Δημοσιεύσεις: 15683
Εγγραφή: 19 Ιαν 2020, 22:20

Re: Γιατι οι ελληνες εθνικιστες μισουν τον Χοτζα?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Obi Wan Iakobi » 02 Δεκ 2021, 12:06

Dwarven Blacksmith έγραψε:
02 Δεκ 2021, 11:57
Fipps έγραψε:
01 Δεκ 2021, 19:54
Δεν υπάρχει γέρος Βορειοηπειρώτης που να βρίζει τον Χότζα. Οι περισσότεροι κιόλας τον νοσταλγούν σε τέτοιο βαθμό που τα εγγόνια τους τους θεωρούν ξεκουτιασμένους.
Ο παππούς μου, επτά χρονών παιδάκι, έμεινε ορφανός από πατέρα στον πόλεμο. Είχε έναν αδερφό 10μηνών.Δούλευε αγωγιάτης στα χωράφια ξυπόλυτος. Ο προπάππους μου πέθανε από ίκτερο κάπου στα βουνά που τους είχαν βάλει οι Ιταλοί να ανοίξουν δρόμους. Ο παππούς μου δεν είχε παπούτσια να φορέσει. Ζούσαν με μία λαχανόπιτα που τους έδινε που και που η εκκλησία...Και όχι γιατί τους λυπόντουσαν, αλλά επειδή ο προ-προπάππους μου τύγχαινε να ήταν αρχιερέας στην εκκλησία αυτή. Άλλους τους έφαγε η πείνα...
Θυμάται ακόμα με ευγνωμοσύνη την πρώτη εκείνη ημέρα του 1945, που μάζεψαν όλα τα παιδιά στο χωριό, από τα σπίτια, τους αγρούς όπου δούλευαν,από τους δρόμους που ζητιάνευαν, και τους πήγαν στο σχολείο και τους είπαν πως πλέον κάθε πρωί θα πρέπει να πηγαίνουν εκεί για να μορφωθούν και να γίνουν σωστοί πολίτες.Και πως πλέον δεν θα χρειαζόταν να δουλεύουν στα χωράφια αλλά να πηγαίνουν στο σχολείο. Θυμάται πως την πρωτη αυτή ημέρα τους έδωσαν μία φρατζόλα ψωμί και ένα σαπούνι και κάθε μέρα τους έδιναν από μια φρατζόλα και μία φορά την εβδομάδα ένα σαπούνι απλά για να πηγαινουν στο σχολείο.
Ο παππούς μου κατάφερε επί Χότζα,από ένας ορφανός,ξυπόλυτος αγωγιάτης να γίνει πολιτικός μηχανικός και έθρεψε 4 παιδιά και 7 εγγόνια.Και ακόμη κρατάει σαν Ευαγγέλιο,όπως πολλοί άλλοι βορειοηπειρώτες την κομματική ταυτότητα του Κ.Ε.Α.
Του την έχω ζητήσει να την φυλάξω αλλά δεν μου την δίνει...Τόσο πολύ την αγαπάει.
Από την άλλη η γιαγιά μου το έχει ακόμα καημό που δεν κατάφερε να γίνει μέλος του Κ.Ε.Α.
Η αίτησή της απορρήφθηκε γιατί κάποιος καλοθελητής, την κάρφωσε πως τον Φλεβάρη 1967, όταν στην κρατική βιοτεχνία που εργαζόταν, ήρθε η διαταγή να πάνε όλοι-ες τους να βγάλουν από μια πέτρα από την εκκλησία των Αγίων Σαράντα, εκείνη όντας πιστή Χριστιανή αρνήθηκε...
:smt023
Ευχαριστούμε για την ιστορία.
Αγιε Χοτζα.
Η αλήθεια είναι μια μικροαστική εμμονή.

Βλαδίμηρος Ίλιτς Λένιν

Άβαταρ μέλους
Fipps
Δημοσιεύσεις: 891
Εγγραφή: 23 Μάιος 2020, 15:08
Phorum.gr user: Fipps
Τοποθεσία: Καβάλα

Re: Γιατι οι ελληνες εθνικιστες μισουν τον Χοτζα?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fipps » 02 Δεκ 2021, 17:51

Obi Wan Iakobi έγραψε:
02 Δεκ 2021, 12:06
Dwarven Blacksmith έγραψε:
02 Δεκ 2021, 11:57
Fipps έγραψε:
01 Δεκ 2021, 19:54
Δεν υπάρχει γέρος Βορειοηπειρώτης που να βρίζει τον Χότζα. Οι περισσότεροι κιόλας τον νοσταλγούν σε τέτοιο βαθμό που τα εγγόνια τους τους θεωρούν ξεκουτιασμένους.
Ο παππούς μου, επτά χρονών παιδάκι, έμεινε ορφανός από πατέρα στον πόλεμο. Είχε έναν αδερφό 10μηνών.Δούλευε αγωγιάτης στα χωράφια ξυπόλυτος. Ο προπάππους μου πέθανε από ίκτερο κάπου στα βουνά που τους είχαν βάλει οι Ιταλοί να ανοίξουν δρόμους. Ο παππούς μου δεν είχε παπούτσια να φορέσει. Ζούσαν με μία λαχανόπιτα που τους έδινε που και που η εκκλησία...Και όχι γιατί τους λυπόντουσαν, αλλά επειδή ο προ-προπάππους μου τύγχαινε να ήταν αρχιερέας στην εκκλησία αυτή. Άλλους τους έφαγε η πείνα...
Θυμάται ακόμα με ευγνωμοσύνη την πρώτη εκείνη ημέρα του 1945, που μάζεψαν όλα τα παιδιά στο χωριό, από τα σπίτια, τους αγρούς όπου δούλευαν,από τους δρόμους που ζητιάνευαν, και τους πήγαν στο σχολείο και τους είπαν πως πλέον κάθε πρωί θα πρέπει να πηγαίνουν εκεί για να μορφωθούν και να γίνουν σωστοί πολίτες.Και πως πλέον δεν θα χρειαζόταν να δουλεύουν στα χωράφια αλλά να πηγαίνουν στο σχολείο. Θυμάται πως την πρωτη αυτή ημέρα τους έδωσαν μία φρατζόλα ψωμί και ένα σαπούνι και κάθε μέρα τους έδιναν από μια φρατζόλα και μία φορά την εβδομάδα ένα σαπούνι απλά για να πηγαινουν στο σχολείο.
Ο παππούς μου κατάφερε επί Χότζα,από ένας ορφανός,ξυπόλυτος αγωγιάτης να γίνει πολιτικός μηχανικός και έθρεψε 4 παιδιά και 7 εγγόνια.Και ακόμη κρατάει σαν Ευαγγέλιο,όπως πολλοί άλλοι βορειοηπειρώτες την κομματική ταυτότητα του Κ.Ε.Α.
Του την έχω ζητήσει να την φυλάξω αλλά δεν μου την δίνει...Τόσο πολύ την αγαπάει.
Από την άλλη η γιαγιά μου το έχει ακόμα καημό που δεν κατάφερε να γίνει μέλος του Κ.Ε.Α.
Η αίτησή της απορρήφθηκε γιατί κάποιος καλοθελητής, την κάρφωσε πως τον Φλεβάρη 1967, όταν στην κρατική βιοτεχνία που εργαζόταν, ήρθε η διαταγή να πάνε όλοι-ες τους να βγάλουν από μια πέτρα από την εκκλησία των Αγίων Σαράντα, εκείνη όντας πιστή Χριστιανή αρνήθηκε...
:smt023
Ευχαριστούμε για την ιστορία.
Αγιε Χοτζα.
Ε καλά το μάμησες... Δεν ήταν Άγιος, αλλά όπως όλοι οι δικτάτορες έκανε και κάποια καλά για κάποιους. Αυτό δεν συμένει όμως ότι δεν ήταν εγκληματίας.

Άβαταρ μέλους
Chainis
Δημοσιεύσεις: 21282
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:39
Phorum.gr user: Chainis

Re: Γιατι οι ελληνες εθνικιστες μισουν τον Χοτζα?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chainis » 02 Δεκ 2021, 19:28

Καdy έγραψε:
22 Νοέμ 2021, 00:33

αρα το ερωτημα ειναι.για ποιο λογο οι ελ εθνικιστες δεν θεωρουν τον Χοτζα ως εναν πραγματι μεγαλο φιλλεληνα?
Κομουνιστής και φιλέλληνας είναι αντιφατικές έννοιες.
Όπου δεν κατάφερε να επικρατήσει ο ΕΛΑΣ εξοντωνοντας τις άλλες αντιστασιακες οργανώσεις δεν υπήρξαν και τάγματα ασφαλείας

Μάργκαρετ Θάτσερ:
Ο σοσιαλισμός είναι πολύ καλός μέχρι να τελειώσουν τα λεφτά των αλλων

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιστορία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών