100 χρόνια Ανδρέας Παπανδρέου. Μια ματιά στην ιδιωτική ζωη του Εθνάρχη

Ιστορικά γεγονότα, καταστάσεις, αναδρομές
Άβαταρ μέλους
under
Δημοσιεύσεις: 18499
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 17:02

Re: 100 χρόνια Ανδρέας Παπανδρέου. Μια ματιά στην ιδιωτική ζωη του Εθνάρχη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από under » 06 Φεβ 2019, 19:44

Beria έγραψε:
06 Φεβ 2019, 16:44
Δεν έχεις ιδέα πώς ήταν η κοινωνία επί Επαναστάσεως, ε; :)
Απ οσο θυμαμαι ησουν πιτσιρικας τοτε,δεν πρεπει να ηξερες ατομα που κωλοβαραγαν αλλα ζουσαν ζωη χαρισαμενη.
Και συμφωνα με οσα μου λενε οι δικοι μου,για να βγαλουν μια δραχμη δουλευαν κανονικα,δεν δουλευαν τον κοσμο οπως οι πασοκοι.
Δεν αποθνήσκουν οι θεοί. Η πίστις αποθνήσκει του αχαρίστου όχλου των θνητών.

Άβαταρ μέλους
Beria
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 25592
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:37

Re: 100 χρόνια Ανδρέας Παπανδρέου. Μια ματιά στην ιδιωτική ζωη του Εθνάρχη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Beria » 06 Φεβ 2019, 19:52

under έγραψε:
06 Φεβ 2019, 19:44
Beria έγραψε:
06 Φεβ 2019, 16:44
Δεν έχεις ιδέα πώς ήταν η κοινωνία επί Επαναστάσεως, ε; :)
Απ οσο θυμαμαι ησουν πιτσιρικας τοτε,δεν πρεπει να ηξερες ατομα που κωλοβαραγαν αλλα ζουσαν ζωη χαρισαμενη.
Και συμφωνα με οσα μου λενε οι δικοι μου,για να βγαλουν μια δραχμη δουλευαν κανονικα,δεν δουλευαν τον κοσμο οπως οι πασοκοι.
Ήμουν 13 ετών όταν μας άφησε χρόνους η Επανάσταση
Οι κανονικοί άνθρωποι ήταν στην πλειοψηφία τους δουλευτάδες, έβγαζαν με κόπο τα προς το ζην

Αυτό που άλλαζε και το ένιωθες διαβάζοντας τα έντυπα και βλέποντας τηλεόραση ήταν η εμφάνιση ενός νεοελληνικού τύπου φιγουρατζή, τοκιστή και σουλατσαδόρου που τον ενσάρκωσε εξαιρετικά στη διαφήμιση ο Λάκης ο Εισαγόμενος λίγα χρόνια μετά (αρχές 80)

gassim έγραψε:
07 Σεπ 2021, 14:12
Ωρες είναι τώρα να οικειοποιηθεί η αριστερά και την Γαλλική επανάσταση.

Άβαταρ μέλους
under
Δημοσιεύσεις: 18499
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 17:02

Re: 100 χρόνια Ανδρέας Παπανδρέου. Μια ματιά στην ιδιωτική ζωη του Εθνάρχη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από under » 06 Φεβ 2019, 20:03

Beria έγραψε:
06 Φεβ 2019, 19:52
Ήμουν 13 ετών όταν μας άφησε χρόνους η Επανάσταση
Οι κανονικοί άνθρωποι ήταν στην πλειοψηφία τους δουλευτάδες, έβγαζαν με κόπο τα προς το ζην

Αυτό που άλλαζε και το ένιωθες διαβάζοντας τα έντυπα και βλέποντας τηλεόραση ήταν η εμφάνιση ενός νεοελληνικού τύπου φιγουρατζή, τοκιστή και σουλατσαδόρου που τον ενσάρκωσε εξαιρετικά στη διαφήμιση ο Λάκης ο Εισαγόμενος λίγα χρόνια μετά (αρχές 80)

Ο Λακης ο εισαγομενος εγινε διαφημιση γιατι το φαινομενο απεκτησε καποιες διαστασεις μετα το 81.
Και επειδη την εποχη του Λακη ημουν πιτσιρικας δεν θυμαμαι κανενα παιδι στο σχολειο να εχει εισαγομενα ρουχα.
Τα εισαγομενα ρουχα σε νεοτερες ηλικιες αρχισαν να εμφανιζονται μαζικα προς τα τελη της δεκαετιας του 80.
Απο τους γονεις μου θυμαμαι να ραβουν ρουχα απο υφασματα απο Λονδινο πχ που τα εφερνε η μητερα μου λογω επαγγελματος.Αυτα ηταν τα μονα εισαγομενα που ειχαν τη δεκαετια του 80.Αντε και κανενα ουισκι.
Το 74 το μονο εισαγομενο που ειχαν ηταν τα τσιγαρα που εφερε η μανα μου στον πατερα μου και αυτος πηγε και τα μοιρασε στους απλυτους του Πολυτεχνειου.Ακομα τον ψελνει η μανα μου γι αυτο.
Δεν αποθνήσκουν οι θεοί. Η πίστις αποθνήσκει του αχαρίστου όχλου των θνητών.

Άβαταρ μέλους
Beria
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 25592
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:37

Re: 100 χρόνια Ανδρέας Παπανδρέου. Μια ματιά στην ιδιωτική ζωη του Εθνάρχη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Beria » 06 Φεβ 2019, 20:07

under έγραψε:
06 Φεβ 2019, 20:03
Beria έγραψε:
06 Φεβ 2019, 19:52
Ήμουν 13 ετών όταν μας άφησε χρόνους η Επανάσταση
Οι κανονικοί άνθρωποι ήταν στην πλειοψηφία τους δουλευτάδες, έβγαζαν με κόπο τα προς το ζην

Αυτό που άλλαζε και το ένιωθες διαβάζοντας τα έντυπα και βλέποντας τηλεόραση ήταν η εμφάνιση ενός νεοελληνικού τύπου φιγουρατζή, τοκιστή και σουλατσαδόρου που τον ενσάρκωσε εξαιρετικά στη διαφήμιση ο Λάκης ο Εισαγόμενος λίγα χρόνια μετά (αρχές 80)

Ο Λακης ο εισαγομενος εγινε διαφημιση γιατι το φαινομενο απεκτησε καποιες διαστασεις μετα το 81.
Και επειδη την εποχη του Λακη ημουν πιτσιρικας δεν θυμαμαι κανενα παιδι στο σχολειο να εχει εισαγομενα ρουχα.
Τα εισαγομενα ρουχα σε νεοτερες ηλικιες αρχισαν να εμφανιζονται μαζικα προς τα τελη της δεκαετιας του 80.
Απο τους γονεις μου θυμαμαι να ραβουν ρουχα απο υφασματα απο Λονδινο πχ που τα εφερνε η μητερα μου λογω επαγγελματος.Αυτα ηταν τα μονα εισαγομενα που ειχαν τη δεκαετια του 80.Αντε και κανενα ουισκι.
Το 74 το μονο εισαγομενο που ειχαν ηταν τα τσιγαρα που εφερε η μανα μου στον πατερα μου και αυτος πηγε και τα μοιρασε στους απλυτους του Πολυτεχνειου.Ακομα τον ψελνει η μανα μου γι αυτο.
Κανένα φαινόμενο δεν θα μπορούσε να εξελιχθεί (και να δημιουργήσει οικονομικό πρόβλημα) σε μια χώρα σε 2 χρόνια
Το φαινόμενο που σατιρίζει ο Λάκης (και η προσπάθεια να αντιμετωπιστεί το ζήτημα των εισαγόμενων) ξεκίνησε από τα τέλη του '60
Τότε που η Ελλάδα μετατρεπόταν σε ΕΛΛΑΔΕΞ





υγ και underπριν αρχίσεις πάλι τα περί αλλαγής της κουλτούρας στα χρόνια του 80, τη φράση η Ελλάδα χώρα του ΕΛΛΑΔΕΞ την έχει πει ο Σεφέρης
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Beria την 06 Φεβ 2019, 20:10, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
gassim έγραψε:
07 Σεπ 2021, 14:12
Ωρες είναι τώρα να οικειοποιηθεί η αριστερά και την Γαλλική επανάσταση.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71608
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: 100 χρόνια Ανδρέας Παπανδρέου. Μια ματιά στην ιδιωτική ζωη του Εθνάρχη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 06 Φεβ 2019, 20:10

Beria έγραψε:
06 Φεβ 2019, 19:52
under έγραψε:
06 Φεβ 2019, 19:44
Beria έγραψε:
06 Φεβ 2019, 16:44
Δεν έχεις ιδέα πώς ήταν η κοινωνία επί Επαναστάσεως, ε; :)
Απ οσο θυμαμαι ησουν πιτσιρικας τοτε,δεν πρεπει να ηξερες ατομα που κωλοβαραγαν αλλα ζουσαν ζωη χαρισαμενη.
Και συμφωνα με οσα μου λενε οι δικοι μου,για να βγαλουν μια δραχμη δουλευαν κανονικα,δεν δουλευαν τον κοσμο οπως οι πασοκοι.
Ήμουν 13 ετών όταν μας άφησε χρόνους η Επανάσταση
Οι κανονικοί άνθρωποι ήταν στην πλειοψηφία τους δουλευτάδες, έβγαζαν με κόπο τα προς το ζην

Αυτό που άλλαζε και το ένιωθες διαβάζοντας τα έντυπα και βλέποντας τηλεόραση ήταν η εμφάνιση ενός νεοελληνικού τύπου φιγουρατζή, τοκιστή και σουλατσαδόρου που τον ενσάρκωσε εξαιρετικά στη διαφήμιση ο Λάκης ο Εισαγόμενος λίγα χρόνια μετά (αρχές 80)

Αυτό ακριβώς. Μόνον και μόνον η μαζική παραγωγή βιντεοταινιών εκείνης της εποχής και η σύγκριση τους με τις προηγούμενες κινηματογραφικές παραγωγές, ηθογραφικώς τουλάχιστον είναι μια πλήρης αποτύπωση της περιόδου.
Μια ολόκληρη γενιά παλαιότερων κωμικών (Βλαχοπούλου, Βουτσάς, Ηλιόπουλος, Φωτόπουλος, Μουστάκας κλπ) ευτελίστηκε εντελώς.

Το μόνο ενδιαφέρον ήταν η παρουσία της Ελεύθερης Σκηνής στο θέατρο αλλά ακόμη και αυτή υπήρξε σχολή για μια σχεδόν μονότονη επανάληψη που ισχύει ακόμη και σήμερα.
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: 100 χρόνια Ανδρέας Παπανδρέου. Μια ματιά στην ιδιωτική ζωη του Εθνάρχη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 06 Φεβ 2019, 20:11

Ο Άντριους Παπάντριους σίγουρα προκάλεσε την επταετία.
Αν η δράση του δεν ήταν συνωμοτική, ήταν σίγουρα μαστροχαλαστική με τα γνωστά αποτελέσματα.
Μετά τη λήξη της επταετίας επεκράτησε η λογική του "όταν λέμε ισόβια εννοούμε ισόβια". Έτσι οι αντίπαλοι του Άντριους Παπάντριους έλεγαν μεν πολλά και διάφορα εναντίον του για τα "καινά δαιμόνια" που εισήγαγε αλλά τα παλιά του τα χάρισαν, δεν ανεφέροντο σ' αυτά.
Όμως το παλιό του όνομα ήταν "ο ιός Παπανδρέου".
Τελικά ήταν ο Γιώργος Καρατζαφέρης αυτός που συγκινήθηκε πολύ από το "έμαθες πατέρα" και έπεισε τον συνεργάτη χωρίς όνομα να μην κυκλοφορήσει ποτέ το βιβλίο που είχε γραφτεί για τα έργα και τις ημέρες του Άντριου. Ήδη όμως το άλλο βιβλίο, της κυρίας Τουρλουμούση, είχε κρατηθεί κι αυτό μακρυά από τα φώτα της κυκλοφορίας έναντι 60 εκατομμυρίων ...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος wooded glade την 07 Φεβ 2019, 11:49, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Άβαταρ μέλους
under
Δημοσιεύσεις: 18499
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 17:02

Re: 100 χρόνια Ανδρέας Παπανδρέου. Μια ματιά στην ιδιωτική ζωη του Εθνάρχη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από under » 06 Φεβ 2019, 20:15

Beria έγραψε:
06 Φεβ 2019, 20:07
Κανένα φαινόμενο δεν θα μπορούσε να εξελιχθεί (και να δημιουργήσει οικονομικό πρόβλημα) σε μια χώρα σε 2 χρόνια
Το φαινόμενο που σατιρίζει ο Λάκης (και η προσπάθεια να αντιμετωπιστεί το ζήτημα των εισαγόμενων) ξεκίνησε από τα τέλη του '60
Τότε που η Ελλάδα μετατρεπόταν σε ΕΛΛΑΔΕΞ





υγ και underπριν αρχίσεις πάλι τα περί αλλαγής της κουλτούρας στα χρόνια του 80, τη φράση η Ελλάδα χώρα του ΕΛΛΑΔΕΞ την έχει πει ο Σεφέρης
Ξεκινησες απο το "επι χουντας μπορουσες να ζεις ζωη χαρισαμενη ακομα και αν κωλοβαραγες" και κατεληξες στο να αναφερεσαι στην ξενομανια που οντως αρχισε να εμφανιζεται απο τη δεκαετια του 60.Ειναι δυο διαφορετικα πραγματα.
Επι επαναστασης αν κωλοβαραγες δεν ειχες στον ηλιο μοιρα.Αν εμπαινες ρουσφετολογικα στο δημοσιο θα επρεπε να δουλευεις ως κλητηρας και να παιρνεις τρεις κι εξηντα.Αρα ουισκι και bmw και κωλοβαρεμα δεν πηγαιναν μαζι.Αυτα εμφανιστηκαν επι πασοκ.
Δεν αποθνήσκουν οι θεοί. Η πίστις αποθνήσκει του αχαρίστου όχλου των θνητών.

mitsolias666
Δημοσιεύσεις: 142
Εγγραφή: 10 Οκτ 2018, 14:24
Phorum.gr user: mitsolias666

Re: 100 χρόνια Ανδρέας Παπανδρέου. Μια ματιά στην ιδιωτική ζωη του Εθνάρχη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mitsolias666 » 07 Φεβ 2019, 11:06

Μια χαρά κωλοβάραγαν οι ασφαλίτες και καταδίδαν άσχετους, για να δικαιολογούν τα πριμ των χουνταίων.
Το δεξιό παρακράτος των ηττοπαθών στρατιωτικών και των υπνοβατούντων αγράμματων γραφειοκρατών ήταν ένας αυτιστικός οργανισμός τεμπέληδων.
Εξάλλου το κακό και η βλακεία είναι συγκοινωνούντα δοχεία. :g030:

Άβαταρ μέλους
Μαυροβασίλης
Δημοσιεύσεις: 7804
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:45

Re: 100 χρόνια Ανδρέας Παπανδρέου. Μια ματιά στην ιδιωτική ζωη του Εθνάρχη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μαυροβασίλης » 07 Φεβ 2019, 11:07

mitsolias666 έγραψε:
07 Φεβ 2019, 11:06
Εξάλλου το κακό και η βλακεία είναι συγκοινωνούντα δοχεία. :g030:
Ευάγγελος Λεμπέσης λαηκζ δις :D
Χάρε, μην ψάχνεις να με βρεις στα πέρατα του κόσμου
μα σαν περάσω τα εκατό θαν έρθω αμοναχός μου

Mole
Δημοσιεύσεις: 1310
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 16:14

Re: 100 χρόνια Ανδρέας Παπανδρέου. Μια ματιά στην ιδιωτική ζωη του Εθνάρχη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Mole » 07 Φεβ 2019, 11:41

Οχι, δεν ήταν το ΠΑΣΟΚ σου λέω, ήταν ο Καραμανλης· μα η Χούντα! κλπ-κλπ
Τελικά, τώρα καταλαβαίνω το πρόβλημά σας: έχετε εσωτερικεύσει την αντιληψη ότι η ανάπτυξη και η επίδρασή της στη τεράστια μάζα των αμορφων πληβειων σημαίνει περιορισμός του βασιλείου της ελευθεριας και ευτελισμος (εκβαρβαρισμος/εκδημοκρατισμος) των καλων τρόπων.

Νομίζω ότι κάποιος πρέπει να σας επισημάνει το κοινωνιολογικα προφανες: δεν είστε, ξερωγω, Γαλλοι αριστοκράτες του 18ου αιώνα, αλλά προϊόντα ακριβώς αυτών των κοινωνικών διεργασιών των οποίων τα αποτελέσματα αντιμετώπιζετε ως ξένα προς εσάς - ακόμα και η κριτική σας είναι μπαναλ του κερατά.
So hab ich dich schon unbedingt

Άβαταρ μέλους
Maspoli
Δημοσιεύσεις: 17661
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 23:10

Re: 100 χρόνια Ανδρέας Παπανδρέου. Μια ματιά στην ιδιωτική ζωη του Εθνάρχη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Maspoli » 07 Φεβ 2019, 12:15

Ο Καραμανλής είχε την ιδέα να βάλει την Ελλάδα στην ΕΟΚ. Αν το πράγμα είχε πάει ομαλά θα το είχε καταφέρει αρκετά νωρίτερα. Το παλάτι οργάνωσε τη πτώση του Καραμανλή και η Ένωση Κέντρου του κωλόγερου, πρόσφερε στήριξη στο Παλάτι (ασχέτως του τι έγινε αμέσως μετά). Η πτώση του Καραμανλή και στη συνέχεια (και πιο καθοριστικά) η Δικτατορία, ανέστειλαν την είσοδο της Ελλάδας στην ΕΟΚ για αρκετά χρόνια. Το αποτέλεσμα ήταν η Ελλάδα να μην μπει στην ΕΟΚ (πριν από Αγγλίες, Ολλανδίες κτλ) έχουσα υψηλό ρυθμό ανάπτυξης ώστε να επωφεληθούν οι βιομηχανίες της να αναπτυχθούν σε μεγαλύτερα μεγέθη με πιο "ορθολογικό" τρόπο (με τα όποια ζόρια θα συνεπάγονταν ο ανταγωνισμός εντός ΕΟΚ-που ήταν όμως τότε μικρότερη ως μέγεθος) αλλά να πάει τελικά να μπει σε μια ακόμα μεγαλύτερη ΕΟΚ σε εποχή παγκόσμιας κρίσης οπότε: κρίση+ανταγωνισμός=οι βιομηχανίες μας τον ήπιαν ασάλιωτα (στη πλειοψηφία τους άλλωστε δε διοικούνταν και από τίποτα ατσίδες). Την ίδια στιγμή, από το 1974 και μετά, το μεταναστευτικό ρεύμα είχε πια κοπάσει, οι μετανάστες είχαν κάπως "φτιαχτεί" έρχονταν πιο εύκολα και πιο πολλά τα μάρκα κάθε μήνα. Αυτό αύξησε το διαθέσιμο εισόδημα που είχαν κάποιοι ώστε να το στρέψουν στην αγορά εισαγόμενων καταναλωτικών ειδών (κάτι που άσκησε ακόμα μεγαλύτερη πίεση στην ελληνική βιομηχανία). Από αυτή την κατάσταση ξεπήδησαν νέα μικροαστικά στρώματα. Κάποιες συμπεριφορές (με την όποια υπερβολή που έχουν κάποιες περιγραφές) που λανθασμένα αποδίδονται στην πασοκοκρατία, κατά την οποία είχαμε όχι τη δημιουργία αλλά την ολοκλήρωση του φαινομένου μέσω και της διαχείρισης των ευρωπαϊκών κονδυλίων. Το ΠΑΣΟΚ ήταν ο καρπός αυτούς του φαινομένου και όχι ο δημιουργός του. Δε θα πρέπει να παραγνωριστεί η μεγάλη συμβολή-ως χρήσιμοι ηλίθιοι-των εσωτερικάκηδων να μπολιαστεί αυτό το φαινόμενο με τέτοιον τρόπο ώστε να γεννηθεί και να ανδρωθεί το ΠΑΣΟΚ.
Αν το εγχείρημα Καραμανλή δεν είχε βιαίως ανακοπεί, από Παλάτι, Ένωση Κέντρου και Δικτατορία, η βιομηχανική και οικονομική εξέλιξη της Ελλάδας θα ήταν αρκετά διαφορετική.

Άβαταρ μέλους
sharp
Δημοσιεύσεις: 21767
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: 100 χρόνια Ανδρέας Παπανδρέου. Μια ματιά στην ιδιωτική ζωη του Εθνάρχη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 13 Φεβ 2019, 16:50

Cavaliere έγραψε:
06 Φεβ 2019, 12:51
Και μόνο που καθάρισε από τον στρατό κάτι φασιστόμουτρα της χούντας, και κατάστρεψε τους φακέλλους, μπράβο του. Σε πολλούς άλλους τομείς εκπαραθύρωσε αξιόλογους ανθρώπους για να γεμίσει τον μηχανισμό με καράμπαμπες. Στην ΑΓΕΤ Ηρακλής διόρισε διευθύντρια παραγωγής μια θεολόγο, π.χ.. Μιλάμε για σκηνές Πολάκη, όχι αστεία.
Αφού τους έκανε ψηφιακούς μπρε... :lol:
“Hard times create strong men, strong men create good times, good times create weak men, and weak men create hard times.”

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24772
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: 100 χρόνια Ανδρέας Παπανδρέου. Μια ματιά στην ιδιωτική ζωη του Εθνάρχη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 13 Φεβ 2019, 17:12

Πάντως ως πατέρας κάτι έκανε λάθος, αλλιώς πώς εξηγείτε τον Κ*****έβα;

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: 100 χρόνια Ανδρέας Παπανδρέου. Μια ματιά στην ιδιωτική ζωη του Εθνάρχη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 13 Φεβ 2019, 17:17

Ιδιωτική ζωή εθνάρχη:

Εικόνα

Εικόνα
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Άβαταρ μέλους
Drexler
Δημοσιεύσεις: 8047
Εγγραφή: 26 Ιουν 2018, 11:43

Re: 100 χρόνια Ανδρέας Παπανδρέου. Μια ματιά στην ιδιωτική ζωη του Εθνάρχη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Drexler » 08 Απρ 2019, 17:11

Με λογισμό και μ' όνειρο τσακίζουμε το ημιπρολεταριάτο!

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιστορία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών