Κόψιμο του ομφάλιου λώρο στη αρχαία Ελλάδα

Ιστορικά γεγονότα, καταστάσεις, αναδρομές
Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70755
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Κόψιμο του ομφάλιου λώρο στη αρχαία Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 17 Σεπ 2023, 09:29

Ζενίθεδρος έγραψε:
16 Σεπ 2023, 23:11
ΓΑΛΗ έγραψε:
16 Σεπ 2023, 22:55
Ζενίθεδρος έγραψε:
16 Σεπ 2023, 20:26


Έγραψα, πως οι Μάγιας στην ταινία Αποκαλύπτο έβγαζαν τις καρδιές με μαχαίρι από οψιδιανό. Είπα κάποια ανακρίβεια; Γιατί ακριβώς ενίστασαι;
Για την πηγή σου χαρά μου, τίποτα άλλο.

Αυτό που λέω εγώ είναι ότι η χαλαρή σύνδεση των Μάγιας με τους Αζτέκους, είναι το ίδιο ακριβώς με τη σύνδεση των Μινωϊτών με τους Αιγύπτιους... και όχι μόνον. Τίποτα λιγότερο και τίποτα περισσότερο. Προτείνω απλώς λίγο πιο έγκυρες πηγές από τις χολυγουντιανές εξάρσεις, σε ταινίες, σειρές και λοιπές έγκυρες πηγές ιστορικής γνώσης.
Γιατί, τι έχει η πηγή μου;
Ο ιστορικός σύμβουλος της συγκεκριμένης ταινίας είναι προφέσορας ανθρωπολογίας . Αλλά προφανώς εσύ θα ξέρεις περισσότερα. Έχεις δει και κάτι παραπάνω. :lol:
Eπειδή δεν θυμάμαι πολλές λεπτομέρειες από την ταινία, αναφέρεται σε κάποιο σημείο ότι είναι Μάγιας ή Αζτέκοι;

Σε κάθε περίπτωση, ο πολιτισμός των Μάγιας προηγείται των Αζτέκων. Οι Αζτέκοι ήταν κάτι σαν τους Ρωμαίους στη Νότια Αμερική. Το ότι εμείς τους βλέπουμε ίδιους σήμερα, είναι άλλο θέμα.
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9478
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Κόψιμο του ομφάλιου λώρο στη αρχαία Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 17 Σεπ 2023, 13:01

ΓΑΛΗ έγραψε:
16 Σεπ 2023, 22:07
Isildur έγραψε:
16 Σεπ 2023, 20:44
ΓΑΛΗ έγραψε:
16 Σεπ 2023, 17:11


Και η "καισαρική τομή" καθιερώθηκε ως ρωμαϊκή μέθοδος, που αφορούσε στην αφαίρεση του παιδιού μέσω της κοιλίας και όχι του κόλπου.
Αν θυμάμαι καλά, κάπου είχα διαβάσει ότι η καισαρική εφαρμόζονταν σε νεκρές εγγύους, μπας και σωθεί (μια στις τόσες) το μωρό. Μάλιστα, κάποια στιγμή είχε γίνει και νόμος, ότι δεν θάβεται έγγυος αν δεν την ανοίξουν πρώτα.
Αρχικώς, είχε να κάνει με τη σωτηρία του παιδιού και την "απεξάρτηση"* του από το σώμα της μητέρας.

Ο όρος "καισαρική τομή" πάντως προήλθε από τη Ρώμη, ανεξαρτήτως των εφαρμογών που έπαιζαν σε πιο ακαθόριστο πλαίσιο στο παρελθόν.

*Με λίγα λόγια, το ζητούμενο ήταν το ηθικιστικό και όχι το αμιγώς ιατρικό πλαίσιο.
Ο όρος, ως όρος πάντα, προήλθε από την Ρώμη επειδή έτσι γεννήθηκε ο Ιούλιος απ' όσο ξέρω.

Αλλά νομίζω πέρα από το ενδιαφέρον που έχει το θέμα του νήματος, ακόμα πιο ενδιαφέρον θα ήταν να δούμε πώς θα γίνει το κόψιμο του ομφάλιου στη σύγχρονη Ελλάδα. Αφορά πολλές οικογένειες και σχέσεις μανάδων με τα παιδιά τους (κυρίως κανακάρηδων). Τέσπα, άλλη κουβέντα αυτή...
... αγαθοί μβουκμέηκερς...

τίποτα
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: 25 Ιαν 2021, 14:04
Phorum.gr user: τίποτα

Re: Κόψιμο του ομφάλιου λώρο στη αρχαία Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από τίποτα » 18 Σεπ 2023, 16:05

Σχετικά με τους Αζτέκους, εκείνοι ζούσαν στο Μεξικό που είναι στη βόρεια Αμερική, και οι Μάγιας στο νότιο Μεξικό και στη Χερσόνησος του Γιουκατάν στην κεντρική Αμερική.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιστορία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών