Ελένη Παπαδάκη - η δολοφονία

Ιστορικά γεγονότα, καταστάσεις, αναδρομές
Άβαταρ μέλους
arvanitis
Δημοσιεύσεις: 118
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 14:46
Phorum.gr user: arvanitis

Re: Ελένη Παπαδάκη - η δολοφονία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από arvanitis » 12 Ιούλ 2019, 11:56

Maspoli


να τα βάλουμε στη πάντα όλα

Οτι αποδεδειγμένα απο αυτή την σχέση σώθηκαν καμιά 30αρια ανθρώποι αριστεροί κυρίως, απο το ασπασμα , φαντάζομαι δεν σου λέει τίποτα.
δεν πιστεύω σε τιποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα, δεν φοβάμαι τίποτα, ...... είμαι παντρεμένος.

Άβαταρ μέλους
Maspoli
Δημοσιεύσεις: 17661
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 23:10

Re: Ελένη Παπαδάκη - η δολοφονία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Maspoli » 12 Ιούλ 2019, 12:03

arvanitis έγραψε:
12 Ιούλ 2019, 11:56
Maspoli


να τα βάλουμε στη πάντα όλα

Οτι αποδεδειγμένα απο αυτή την σχέση σώθηκαν καμιά 30αρια ανθρώποι αριστεροί κυρίως, απο το ασπασμα , φαντάζομαι δεν σου λέει τίποτα.
Αν ίσχυε, να πήγαιναν να την προστατεύσουν ή να τους έπαιρνε μάρτυρες υπεράσπισης μαζί της όταν της ζητήθηκαν εξηγήσεις για τη στάση της αντί να πουλά ειρωνείες

Άβαταρ μέλους
arvanitis
Δημοσιεύσεις: 118
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 14:46
Phorum.gr user: arvanitis

Re: Ελένη Παπαδάκη - η δολοφονία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από arvanitis » 12 Ιούλ 2019, 12:21

Maspoli έγραψε:
12 Ιούλ 2019, 12:03

Αν ίσχυε, να πήγαιναν να την προστατεύσουν ή να τους έπαιρνε μάρτυρες υπεράσπισης μαζί της όταν της ζητήθηκαν εξηγήσεις για τη στάση της αντί να πουλά ειρωνείες
Κατα την διαγραφή της απο το σώμα ηθοποιών ο Φρίξος Θεοφανίδης είπε το αμίμητο « αν είμαι ζωντανός, το οφείλω στην Παπαδάκη, παρ’ όλα αυτά, ψηφίζω τη διαγραφή της γιατί δεν είναι άξια ελληνίδα!..»
δεν πιστεύω σε τιποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα, δεν φοβάμαι τίποτα, ...... είμαι παντρεμένος.

Άβαταρ μέλους
Sid Vicious
Δημοσιεύσεις: 12188
Εγγραφή: 13 Σεπ 2018, 19:43

Re: Ελένη Παπαδάκη - η δολοφονία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sid Vicious » 12 Ιούλ 2019, 12:40

arvanitis έγραψε:
12 Ιούλ 2019, 12:21
Maspoli έγραψε:
12 Ιούλ 2019, 12:03

Αν ίσχυε, να πήγαιναν να την προστατεύσουν ή να τους έπαιρνε μάρτυρες υπεράσπισης μαζί της όταν της ζητήθηκαν εξηγήσεις για τη στάση της αντί να πουλά ειρωνείες
Κατα την διαγραφή της απο το σώμα ηθοποιών ο Φρίξος Θεοφανίδης είπε το αμίμητο « αν είμαι ζωντανός, το οφείλω στην Παπαδάκη, παρ’ όλα αυτά, ψηφίζω τη διαγραφή της γιατί δεν είναι άξια ελληνίδα!..»
Πραγματικά αμίμητο, ανέντιμο, τιποτένιο και αισχρό επίσης
yet say this to the Possum: a bang, not a whimper,
with a bang not with a whimper,
To build the city of Dioce whose terraces are the colour of stars

Άβαταρ μέλους
plouf
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6746
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 01:15
Τοποθεσία: Μακρια απο κνιτες

Re: Ελένη Παπαδάκη - η δολοφονία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από plouf » 12 Ιούλ 2019, 13:21

ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
12 Ιούλ 2019, 07:46
plouf έγραψε:
12 Ιούλ 2019, 07:26
ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
12 Ιούλ 2019, 07:19


Πόσα γυναικόπαιδα φασιστών έχεις ονειρώξεις για να σφάξεις ;
Θα βιασεις πρώτα και τις γυναίκες τους ; :003:
Στον ερωτα και στον πολεμο ολα επιτρεπονται. :smt047 και κατα δευτερον ζουμε σε περιοδο ειρηνης.
Οι ιεχωβαδες του Περισσου λειτουργουν σαν παραθρησκευτικη οργανωση βασικα εγω τωρα πια αυτοπροσδιοριζομαι σαν ευρωκομμουνιστης.
Αν παντως ποτε γινει πολεμος με καποια ξενη χωρα η κοκοτα του δωσιλωγου πρωθυπουργου αν αυτος ποτε υπαρξει ορθως θα σφαχτει σαν κοτα. :bored:
Άρα συμφωνείς για το σφάξιμο στο πόδι ( για την Ελένη Παπαδάκη ΔΕΝ έγινε λαϊκό δικαστήριο ούτε της αποδόθηκαν κάποιες κατηγορίες από το Κομμα ) γυναικών αλλα και μικρών παιδιων ( υπόθεση Μαραθέα Άρης Βελουχιώτης) από ενοπλους επαναστάτες
Στο ξαναλεω καραβανα της κακιας ωρας δεν ειμαι απο αυτους που πιστευουν οτι θα ερθουν ξανα οι συνθηκες εκεινες για να
δρασει το κοκοε οπως εδρασε την δεκαετια του 40.Για μενα το κοκοε παντως ορθως εσφαξε τους δωσιλογους στον Μελιγαλα και την κοκοτα του Ραλλη για την οποια γινεται λογος στο νημα.Οι ιεχωβαδες του Περισσου πιστευουν οτι θα ερθουν οι συνθηκες και θα επικρατησουν στην εξουσια εγω αντως δεν το πιστευω.Το κοκοε ισως εχει μεινει στην ιστορια
με μελανα γραμματα δικαιως η αδικως δεν ξερω να πω.Απο την αλλη ομως οι συναδερφοι σου καραβαναδες με την ανατροπη του δημοκρατικα εκλεγμενου Μακαριου το 1974 εδωσαν
την αφορμη στον Ατιλλα να επεμβει στην Κυπρο και ο Κυπριακος Ελληνισμος βιωσε τον ξεριζωμο και την προσφυγια.
Το καθεστως βεβαια του Καραμαν Αλη τους εχωσε σε κελια πολυτελειας αντι να τους στειλει στο εκτελεστικο αποσπασμα
Αυτο δεν νομιζω να σε χαλασε γατακι.Τις ομορφες καλημερες μου. :wave:

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71608
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Ελένη Παπαδάκη - η δολοφονία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 12 Ιούλ 2019, 13:28

Sid Vicious έγραψε:
12 Ιούλ 2019, 12:40
arvanitis έγραψε:
12 Ιούλ 2019, 12:21
Maspoli έγραψε:
12 Ιούλ 2019, 12:03

Αν ίσχυε, να πήγαιναν να την προστατεύσουν ή να τους έπαιρνε μάρτυρες υπεράσπισης μαζί της όταν της ζητήθηκαν εξηγήσεις για τη στάση της αντί να πουλά ειρωνείες
Κατα την διαγραφή της απο το σώμα ηθοποιών ο Φρίξος Θεοφανίδης είπε το αμίμητο « αν είμαι ζωντανός, το οφείλω στην Παπαδάκη, παρ’ όλα αυτά, ψηφίζω τη διαγραφή της γιατί δεν είναι άξια ελληνίδα!..»
Πραγματικά αμίμητο, ανέντιμο, τιποτένιο και αισχρό επίσης
Σε ένα άσχετο με το παρόν θέμα, έγραφα ότι μου προκαλούν αηδία τα νερά της λίμνης.

Την ίδια ακριβώς αίσθηση έχω και για το σκεπτικό αυτών των γυμνοσάλιαγκων.
Μια μυρωδιά σαπίλας και αρρωστημένων απωθημένων.

Σ' άλλους αρέσουν τα λιμνάζοντα ύδατα, γούστα είναι αυτά.
Gavalas for President! :grfl:

Άρτεμις
Δημοσιεύσεις: 120
Εγγραφή: 06 Οκτ 2018, 13:03

Re: Ελένη Παπαδάκη - η δολοφονία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Άρτεμις » 12 Ιούλ 2019, 13:31

Μπίστης έγραψε:
09 Ιούλ 2019, 21:52
Σκατοψυχιά είναι να σκοτώνεις από φθόνο και να βρίσκεις επιχειρήματα υπέρ του εγκλήματός σου.
Ακριβώς.

Άβαταρ μέλους
Maspoli
Δημοσιεύσεις: 17661
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 23:10

Re: Ελένη Παπαδάκη - η δολοφονία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Maspoli » 12 Ιούλ 2019, 13:35

Sid Vicious έγραψε:
12 Ιούλ 2019, 12:40
arvanitis έγραψε:
12 Ιούλ 2019, 12:21
Maspoli έγραψε:
12 Ιούλ 2019, 12:03

Αν ίσχυε, να πήγαιναν να την προστατεύσουν ή να τους έπαιρνε μάρτυρες υπεράσπισης μαζί της όταν της ζητήθηκαν εξηγήσεις για τη στάση της αντί να πουλά ειρωνείες
Κατα την διαγραφή της απο το σώμα ηθοποιών ο Φρίξος Θεοφανίδης είπε το αμίμητο « αν είμαι ζωντανός, το οφείλω στην Παπαδάκη, παρ’ όλα αυτά, ψηφίζω τη διαγραφή της γιατί δεν είναι άξια ελληνίδα!..»
Πραγματικά αμίμητο, ανέντιμο, τιποτένιο και αισχρό επίσης
Αυτός ο Φρίξος Ιωαννίδης που λέτε, έζησε μετά το 1944; Επιβεβαίωσε ότι το είπε αυτό που αναφέρθηκε; Ανέφερε τους λόγους που το είπε και τους λόγους για τους οποίους ψήφισε υπέρ της διαγραφής;

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19466
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Ελένη Παπαδάκη - η δολοφονία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 12 Ιούλ 2019, 13:36

Maspoli έγραψε:
12 Ιούλ 2019, 12:03
arvanitis έγραψε:
12 Ιούλ 2019, 11:56
Maspoli


να τα βάλουμε στη πάντα όλα

Οτι αποδεδειγμένα απο αυτή την σχέση σώθηκαν καμιά 30αρια ανθρώποι αριστεροί κυρίως, απο το ασπασμα , φαντάζομαι δεν σου λέει τίποτα.
Αν ίσχυε, να πήγαιναν να την προστατεύσουν ή να τους έπαιρνε μάρτυρες υπεράσπισης μαζί της όταν της ζητήθηκαν εξηγήσεις για τη στάση της αντί να πουλά ειρωνείες
Δεν δικάστηκε από λαϊκό δικαστήριο

Άβαταρ μέλους
Maspoli
Δημοσιεύσεις: 17661
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 23:10

Re: Ελένη Παπαδάκη - η δολοφονία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Maspoli » 12 Ιούλ 2019, 13:44

ΓΑΛΗ έγραψε:
12 Ιούλ 2019, 13:28
Sid Vicious έγραψε:
12 Ιούλ 2019, 12:40
arvanitis έγραψε:
12 Ιούλ 2019, 12:21


Κατα την διαγραφή της απο το σώμα ηθοποιών ο Φρίξος Θεοφανίδης είπε το αμίμητο « αν είμαι ζωντανός, το οφείλω στην Παπαδάκη, παρ’ όλα αυτά, ψηφίζω τη διαγραφή της γιατί δεν είναι άξια ελληνίδα!..»
Πραγματικά αμίμητο, ανέντιμο, τιποτένιο και αισχρό επίσης
Σε ένα άσχετο με το παρόν θέμα, έγραφα ότι μου προκαλούν αηδία τα νερά της λίμνης.

Την ίδια ακριβώς αίσθηση έχω και για το σκεπτικό αυτών των γυμνοσάλιαγκων.
Μια μυρωδιά σαπίλας και αρρωστημένων απωθημένων.

Σ' άλλους αρέσουν τα λιμνάζοντα ύδατα, γούστα είναι αυτά.
Φωτιά και το τσεκούρι στους προσκυνημένους
Αφήνω εδώ αυτό, απλά για να υπάρχει επειδή μου προκαλείς αίσθηση πατσαβούρας
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Maspoli την 12 Ιούλ 2019, 13:46, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Maspoli
Δημοσιεύσεις: 17661
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 23:10

Re: Ελένη Παπαδάκη - η δολοφονία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Maspoli » 12 Ιούλ 2019, 13:45

ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
12 Ιούλ 2019, 13:36
Δεν δικάστηκε από λαϊκό δικαστήριο
Αναφέρομαι στην υπόθεση της διαγραφής της όπου δεν πήγε παρότι την κάλεσαν

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71608
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Ελένη Παπαδάκη - η δολοφονία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 12 Ιούλ 2019, 13:57

Maspoli έγραψε:
12 Ιούλ 2019, 13:44
Φωτιά και το τσεκούρι στους προσκυνημένους
Όπα ρε ήρωες, με το μαλακό δεν αντέχεται τέτοια επαναστατική οργή.

Συνεχίστε να παριστάνετε το λαγό ράμπο που βγάζει διάγγελμα, είναι η μόνη σας διέξοδος. :e045:
Gavalas for President! :grfl:

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 35466
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Ελένη Παπαδάκη - η δολοφονία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 12 Ιούλ 2019, 13:58

Αρρηνmax41postspermonth έγραψε:
11 Ιούλ 2019, 23:29
και μια ερώτηση για το τέλος
μέχρι τώρα δεν είχαμε κάποια ανάλυση για δέον γενέσθαι μέσα στην κατοχή
ανάλυσή που να την κάνουν οι εθνικόφρονες, ας τους πούμε έτσι ,του παρόντος ιστότοπου
δηλαδή όσοι εχθρεύονται τους κομμουνιστές τι κατά τη γνώμη τους _και σας παρακαλώ πολύ να τοποθετηθείτε -έπρεπε να κάνουν τα ΚΚΕδια επί κατοχής ,να κάτουν στα αυγά τους ;αυτό το κατσιμο επί αυγών θέλω λίγο να το δουλέψουμε.
θέλω να πιστεύω ότι ειλικρινά θα παίξει το επιχείρημα :να μην τους σε έβαζε να τρέχουν πανικόβλητοι ο Ζαχαριάδης να μην τους πέταγε απ'τα μπαλκόνια ο μεταξάς, ας ακούσουμε κιαυτό τον επιχείρημα, κακό δεν είναι.

διότι χωρίς αυτά δεν έχεις ούτε πηγάδες Μελιγαλά, ούτε δεκεμβριανά ,ούτε καμία Παπαδάκη σκοτωμένο.
φυσικά εάν δεν γίνει ουσιαστική συζήτηση σε αυτά που θέλω ,δεν μπορώ να σας αναγκάσω να συμμετάσχετε,
θα πρέπει να πάω σε άλλον ιστότοπο, να διατυπώσω αυτά τα επιχειρήματα να εισπράξω σιχτίρισμα καιαντίλογο και να μου λυθούν οι απορίες.
Πολλές φορές έχουν συζητηθεί αυτά και δεν είναι καμμιά δύσκολη ερώτηση μια και η Ευρώπη ήταν γεμάτη από κατεχόμενες χώρες με κυβερνήσεις στην εξορία.Ότι π.χ. και το ΚΚ Γαλλίας που αναγνώρισε νόμιμη κυβέρνηση τον Ντε Γκωλ που έκανε αντίσταση σε συνεργασία με αυτόν.
Στην Ελλάδα μετά το 1941 υπήρχαν δύο κυβερνήσεις,μια στην εξορία που αναγνώριζε το ένα εμπόλεμο στρατόπεδο (Αγγλία,ΗΠΑ ΚΑΙ ΕΣΣΔ) και η κατοχική στην Αθήνα που αναγνώριζαν και εγκατέστησαν οι Γερμανοί.Ξέρεις,η ιδέα ότι πρέπει να υπάρξει μια τρίτη εξουσία έξω από αυτές που πρόσκεινταν στα δύο στρατόπεδα δεν έρχεται έτσι αυτόματα στο νου. :D Δεν ήλθε πάντως σε αρκετές από τις χώρες που ήσαν υπό κατοχή.Πρέπει να έχεις τη μύγα για να μυγιάζεσαι.Ειδικά στην περίπτωση της Ελλάδος που η κυβέρνηση της εξορίας κυκλοφορούσε στους συμμαχικούς κύκλους με το παράσημο του πολέμου της Αλβανίας και δεν γινόταν να αμφισβητηθεί από κανένα.




Παρέλαση στη Ν.Υόρκη κατά τη διάρκεια του πολέμου με τον βασιλιά δίπλα στον αντιπρόεδρο των ΗΠΑ,δηλαδή στην καλύτερη θέση αφού ο Ρούσβελτ δεν πήγαινε σε παρελάσεις λόγω αναπηρίας.0.38.
Αυτά βέβαια δεν τα έλεγαν στα χωριά που πήγαιναν να ξεσηκώσουν αλλά ήταν η τρέχουσα διεθνής πραγματικότητα.

Άβαταρ μέλους
Maspoli
Δημοσιεύσεις: 17661
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 23:10

Re: Ελένη Παπαδάκη - η δολοφονία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Maspoli » 12 Ιούλ 2019, 14:08

ΓΑΛΗ έγραψε:
12 Ιούλ 2019, 13:57
Maspoli έγραψε:
12 Ιούλ 2019, 13:44
Φωτιά και το τσεκούρι στους προσκυνημένους
Όπα ρε ήρωες, με το μαλακό δεν αντέχεται τέτοια επαναστατική οργή.

Συνεχίστε να παριστάνετε το λαγό ράμπο που βγάζει διάγγελμα, είναι η μόνη σας διέξοδος. :e045:
Τα παράπονά σου σε αυτόν που είχε πει αυτή τη φράση

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71608
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Ελένη Παπαδάκη - η δολοφονία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 12 Ιούλ 2019, 14:37

Maspoli έγραψε:
12 Ιούλ 2019, 14:08
ΓΑΛΗ έγραψε:
12 Ιούλ 2019, 13:57
Maspoli έγραψε:
12 Ιούλ 2019, 13:44

Όπα ρε ήρωες, με το μαλακό δεν αντέχεται τέτοια επαναστατική οργή.

Συνεχίστε να παριστάνετε το λαγό ράμπο που βγάζει διάγγελμα, είναι η μόνη σας διέξοδος. :e045:
Τα παράπονά σου σε αυτόν που είχε πει αυτή τη φράση
Ακόμη και να είχα τη δυνατότητα χρονομεταφοράς δεν θα το έκανα.
Δεν τον συσχέτισα ποτέ μαζί σας ώστε να του εκφράσω κάποιο παράπονο ή απορία σχετικά με το συνάφι σας.

Νομίζω ότι σας ταιριάζει καλύτερα αυτό.

Εικόνα

Από τις Αντιδικίες του Πατρίκιου.
Gavalas for President! :grfl:

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιστορία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών