Τελικα οι αρβανιτες ειναι Αλβανοί

Ιστορικά γεγονότα, καταστάσεις, αναδρομές
Καλαβρία
Δημοσιεύσεις: 970
Εγγραφή: 19 Φεβ 2019, 11:23
Phorum.gr user: Πέτρος

Re: Τελικα οι αρβανιτες ειναι Αλβανοί

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καλαβρία » 25 Απρ 2019, 11:29

grtex 7381 έγραψε:
25 Απρ 2019, 11:25
Τα επώνυμα αυτα όμως τα είχαν από πριν ή απέκτησαν από τους ντόπιους με τους οποίους συγχωνεύθηκαν;
Ειναι από τις αρχικές απογραφές [προ του 1600] οποτε τα πιο πολλα τα ειχανε

Καλαβρία
Δημοσιεύσεις: 970
Εγγραφή: 19 Φεβ 2019, 11:23
Phorum.gr user: Πέτρος

Re: Τελικα οι αρβανιτες ειναι Αλβανοί

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καλαβρία » 25 Απρ 2019, 11:33

Ενδιαφέρουσα ειναι και η απογραφη των ρωμεικων χωριων οπως η Τοπολια αλλα και της πολης των Θηβών

Καλαβρία
Δημοσιεύσεις: 970
Εγγραφή: 19 Φεβ 2019, 11:23
Phorum.gr user: Πέτρος

Re: Τελικα οι αρβανιτες ειναι Αλβανοί

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καλαβρία » 25 Απρ 2019, 11:49

grtex 7381 έγραψε:
23 Απρ 2019, 13:30
Καλαβρία έγραψε:
23 Απρ 2019, 13:25
grtex 7381 έγραψε:
23 Απρ 2019, 13:23


Οι Σουλιώτες ήταν ξεχωριστή περίπτωση αφού είχαν ανάμεικτη καταγωγή.
Έχουμε όμως αποδείξεις για το πως αυτοπροσδιορίζονταν στη γλωσσα τους;
Αυτοί στο Φανάρι νομίζω πως ναι, έτσι αυτοπροσδιορίζονταν, αν γνωρίζεις περισσότερα πες μου.

Το πως ακριβώς έγινε η μετονομασία πραγματικά δε το γνωρίζω, ερευνάται ακόμη. Όμως υπάρχουν ενδείξεις πως στις αρχές του 18ου αιώνα η παλιά ονομασία δεν είχε ξεχαστεί ακόμη, αφού οι Γκεγκηδες που μετανάστευσαν στις αρχές του 18ου αιώνα από το Μαυροβούνιο στην Κροατία αυτοαποκαλούνται "Arbëneshë'' (Αρβανίτες)

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Arbanasi_people
Οι Φαναριώτες από που προκύπτει οτι αυτοπροσδιοριζονταν ως Σκιπεταροι;;;;
Για αρχή, wiki: (δεν έχω χειροπιαστές αποδείξεις) https://en.m.wikipedia.org/wiki/Arvanites#Names

"There is some uncertainty to what extent the term Arvanites also includes the small remaining Christian Albanophone population groups in Epirus and West Macedonia. Unlike the southern Arvanites, these speakers are reported to use the name Shqiptarë both for themselves and for Albanian nationals, although these communities also espouse a Greek national identity nowadays. The word Shqiptár is also used in a few villages of Thrace, where Arvanites migrated from the mountains of Pindus during the 19th century. However they also use the name Arvanitis speaking in Greek, while the Euromosaic (1996) reports notes that the designation Chams is today rejected by the group."

Υπάρχει συμφωνία μεταξύ Σουλιωτών και Αλβανών που φαίνετα πως αυτιοπροσδιορίζονταν ο κάθε ένας

Καλαβρία
Δημοσιεύσεις: 970
Εγγραφή: 19 Φεβ 2019, 11:23
Phorum.gr user: Πέτρος

Re: Τελικα οι αρβανιτες ειναι Αλβανοί

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καλαβρία » 25 Απρ 2019, 11:58

'''Ημείς οι υπογεγραμμένοι Αγαδο-Αλβανοί και Καπετανέοι Σουλιώται ορκωνόμεθα ο καθείς εις την Πίστιν του, να βαστάξωμεν το παρόν γράμμα στερεόν, βέβαιον και αμετάτρεπτον και ότι, επειδή και ο Αφέντης μας Αλή Πάσσας, πολιορκείται στενά από τον Ισμαήλ και λοιπούς Πασσάδες, να ήμαστε αδέλφια, ένα κορμί και μία ψυχή, και να χύσωμεν το αίμα μας δια το σελαμέτι (σωτηρία) αυτού του Αφεντός και, εάν κανένας από ημάς τους Τουρκους γένη άπιστος και αρνηθή τον όρκον, να ήναι όξω από το ντιν-ισλάμ και να αποθάνη Οβριός
ειδέ και από ημάς του Ρωμιους κανένας, να ήναι αρνητής του Χριστού.
Αυτά στέργομεν όλοι μας, και, ως άνωθεν, μεθ΄όρκους μας υπογράφομεν.

Σούλι 15 Ιανουαρίου 1821

Οι Αγάδες Αλβανοί
(Τ.Σ.)
Σιλιχτάρ Πόττας
Άγο Μουχουρδάρης
Ταχήρ Αμπάζης
Τσέγκο Βέγης
Μουρτοτσάλης
Ελμάς Μέτσης
Σουλεϊμάν Μέτος
Λεάζ Λουλέχης
Κοζτάρ Μίτσανης
Χασσάν Πελούσης
Τέμης Σαλίτσας

Οι Καπεταναίοι Σουλιώται
Μάρκος Βότσαρης
Νότης Βότσαρης
Γεώργιος Δράκος
Κίτσος Τζαβέλλας
Γιώτης Δαγγλής
Λάμπρος Βέϊκος
Τούσας Ζέρβας
Νάστος Καραμπίνης
Κίτσος Διαμαντή Τσαβέλλας
Κότσης Λώπης'
'''

Φιλήμων '''Δοκιμιον ιστορικον περι της ελληνικης επαναστάσεως '' τόμος 2 σελ 246

Οι Αμπάζης ,Τσεγκό Βεης,Μουρτοτσάλης Μετσος ητανΤοσκηδες ενώ οι Σαλίτσας κλπ Τσάμηδες

Giorgos 574

Re: Τελικα οι αρβανιτες ειναι Αλβανοί

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Giorgos 574 » 25 Απρ 2019, 12:17

Καλαβρία έγραψε:
25 Απρ 2019, 11:58
'''Ημείς οι υπογεγραμμένοι Αγαδο-Αλβανοί και Καπετανέοι Σουλιώται ορκωνόμεθα ο καθείς εις την Πίστιν του, να βαστάξωμεν το παρόν γράμμα στερεόν, βέβαιον και αμετάτρεπτον και ότι, επειδή και ο Αφέντης μας Αλή Πάσσας, πολιορκείται στενά από τον Ισμαήλ και λοιπούς Πασσάδες, να ήμαστε αδέλφια, ένα κορμί και μία ψυχή, και να χύσωμεν το αίμα μας δια το σελαμέτι (σωτηρία) αυτού του Αφεντός και, εάν κανένας από ημάς τους Τουρκους γένη άπιστος και αρνηθή τον όρκον, να ήναι όξω από το ντιν-ισλάμ και να αποθάνη Οβριός
ειδέ και από ημάς του Ρωμιους κανένας, να ήναι αρνητής του Χριστού.
Αυτά στέργομεν όλοι μας, και, ως άνωθεν, μεθ΄όρκους μας υπογράφομεν.

Σούλι 15 Ιανουαρίου 1821

Οι Αγάδες Αλβανοί
(Τ.Σ.)
Σιλιχτάρ Πόττας
Άγο Μουχουρδάρης
Ταχήρ Αμπάζης
Τσέγκο Βέγης
Μουρτοτσάλης
Ελμάς Μέτσης
Σουλεϊμάν Μέτος
Λεάζ Λουλέχης
Κοζτάρ Μίτσανης
Χασσάν Πελούσης
Τέμης Σαλίτσας

Οι Καπεταναίοι Σουλιώται
Μάρκος Βότσαρης
Νότης Βότσαρης
Γεώργιος Δράκος
Κίτσος Τζαβέλλας
Γιώτης Δαγγλής
Λάμπρος Βέϊκος
Τούσας Ζέρβας
Νάστος Καραμπίνης
Κίτσος Διαμαντή Τσαβέλλας
Κότσης Λώπης'
'''

Φιλήμων '''Δοκιμιον ιστορικον περι της ελληνικης επαναστάσεως '' τόμος 2 σελ 246

Οι Αμπάζης ,Τσεγκό Βεης,Μουρτοτσάλης Μετσος ητανΤοσκηδες ενώ οι Σαλίτσας κλπ Τσάμηδες
Μήπως είχαν θρησκευτική σημασία οι προσδιορισμοί της συνθήκης;

Το 1828 έχουμε αυτήν εδώ την επιστολή του τουρκαλβανού Νεπρεβίστα προς τον Κίτσο Τζαβέλλα:

Ο Αλβανός Δερβέναγας της περιοχής Κραβάρων Αχμέτ Νεπρεβίστα, πολιορκούμενος στην Λομποτινά απαντά προς τον Κίτσο Τζαβέλα, όταν ο τελευταίος τον κάλεσε να παραδοθεί και να εγκαταλείψει τον τόπο:

«Αγαπητέ μοι κίτζο τζαβέλα,το γράμμα σου έλαβα τα γραφόμενα σου καλώς εκατάλαβα.Τζαβέλα,΄ήξευρε ότι απο τον καιρόν οπού έβαλα το ντουφέκι εις τον ώμον στοχάζομαι τον εαυτόν μου τω όντι δια βασιλέα και τα εδικά σου τα ελληνοκορομπλίσματα να τα ειπείς εκεί οπου περνάνε ειδέ εις εμένα μένουν άκαιρα ορφανέ.

Οτι αν θελης να δείξης το ελληνικόν σου έρχεσαι εδώ και τότε θέλεις καταλάβει δυστυχισμένε εκείνους οπου τρώγουν τα ψημένα κάστανα.

Ορέ κίτζο τζαβέλα το να μου λέγεις οτι η υψηλή πόρτα της ρωσσίας πολεμά εις τα κάστρα της Πόλεως,και τον βασιλέα μας έχουν κλεισμένον εις το ουτζκαλεση,το γνωρίζω καιμένε,οτι μ’αυτά σας γελούν οι φράγκοι,και σας στέλνουν εδώθε δια να σας σκοτώνωμεν σαν τα σκυλιά,και έχομεν ελπίδα εις τον θεόν,οπου ο πολυχρονεμένος βασιλέας μας την υψηλήν πόρταν της ρωσσίας σας θέλει την χαμηλώσει,τζαβέλα περισσότερα δεν σου γράφω και θεόθεν υγίαν.

Τη 8 76ρ/ 1828, Λομπότινα
Ο του κραβάρου ντερβέναγας αχμέτ νεπρεβιστάνης»

Ο ίδιος ξαναγράφει λίγο αργότερα, προς τον Κίτσο:

«Λέγεις ότι είναι τόπος Ελληνικός , ήξευρε ότι εγώ όπου έχυσα τόσον αίμα ως καθώς λέγεις άλλον τόπον θέλεις χύσει και εσύ και τότε θα φας κράβαρα και λοιδορίκι, πλην μη στέλνεις και μαζώνεις καρβουναραίους ότι αυτοί δια κάρβουνα ηξεύρουν και όχι δια ντουφέκι, πολλά λόγια δεν σου λέω σύρε από κει όπου ήλθες ορφανέ, ότι σας λυπούμαι όπου εμείνατε τρείς σουλιώτες και θα χαθήτε όλοι.

Και δια τόπον ελληνικόν όπου τον λέγεις εδώ, τόπος είμαι εγώ και νησάλα θέλεις με γνωρίσεις ογλίγορα.

Μωρέ κίτζο εγώ σε ηξεύρω ΑΡΒΑΝΙΤΗΝ ΩΣΑΝ ΕΜΕΝΑ, εσύ που στον διάβολον τα έμαθες αυτά τα ελληνικά και εγώ δεν τα ηξεύρω;

Καλαβρία
Δημοσιεύσεις: 970
Εγγραφή: 19 Φεβ 2019, 11:23
Phorum.gr user: Πέτρος

Re: Τελικα οι αρβανιτες ειναι Αλβανοί

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καλαβρία » 25 Απρ 2019, 12:18

grtex 7381 έγραψε:
25 Απρ 2019, 12:17
Καλαβρία έγραψε:
25 Απρ 2019, 11:58
'''Ημείς οι υπογεγραμμένοι Αγαδο-Αλβανοί και Καπετανέοι Σουλιώται ορκωνόμεθα ο καθείς εις την Πίστιν του, να βαστάξωμεν το παρόν γράμμα στερεόν, βέβαιον και αμετάτρεπτον και ότι, επειδή και ο Αφέντης μας Αλή Πάσσας, πολιορκείται στενά από τον Ισμαήλ και λοιπούς Πασσάδες, να ήμαστε αδέλφια, ένα κορμί και μία ψυχή, και να χύσωμεν το αίμα μας δια το σελαμέτι (σωτηρία) αυτού του Αφεντός και, εάν κανένας από ημάς τους Τουρκους γένη άπιστος και αρνηθή τον όρκον, να ήναι όξω από το ντιν-ισλάμ και να αποθάνη Οβριός
ειδέ και από ημάς του Ρωμιους κανένας, να ήναι αρνητής του Χριστού.
Αυτά στέργομεν όλοι μας, και, ως άνωθεν, μεθ΄όρκους μας υπογράφομεν.

Σούλι 15 Ιανουαρίου 1821

Οι Αγάδες Αλβανοί
(Τ.Σ.)
Σιλιχτάρ Πόττας
Άγο Μουχουρδάρης
Ταχήρ Αμπάζης
Τσέγκο Βέγης
Μουρτοτσάλης
Ελμάς Μέτσης
Σουλεϊμάν Μέτος
Λεάζ Λουλέχης
Κοζτάρ Μίτσανης
Χασσάν Πελούσης
Τέμης Σαλίτσας

Οι Καπεταναίοι Σουλιώται
Μάρκος Βότσαρης
Νότης Βότσαρης
Γεώργιος Δράκος
Κίτσος Τζαβέλλας
Γιώτης Δαγγλής
Λάμπρος Βέϊκος
Τούσας Ζέρβας
Νάστος Καραμπίνης
Κίτσος Διαμαντή Τσαβέλλας
Κότσης Λώπης'
'''

Φιλήμων '''Δοκιμιον ιστορικον περι της ελληνικης επαναστάσεως '' τόμος 2 σελ 246

Οι Αμπάζης ,Τσεγκό Βεης,Μουρτοτσάλης Μετσος ητανΤοσκηδες ενώ οι Σαλίτσας κλπ Τσάμηδες
Μήπως είχαν θρησκευτική σημασία οι προσδιορισμοί της συνθήκης;

Το 1828 έχουμε αυτήν εδώ την επιστολή του τουρκαλβανού Νεπρεβίστα προς τον Κίτσο Τζαβέλλα:

Ο Αλβανός Δερβέναγας της περιοχής Κραβάρων Αχμέτ Νεπρεβίστα, πολιορκούμενος στην Λομποτινά απαντά προς τον Κίτσο Τζαβέλα, όταν ο τελευταίος τον κάλεσε να παραδοθεί και να εγκαταλείψει τον τόπο:

«Αγαπητέ μοι κίτζο τζαβέλα,το γράμμα σου έλαβα τα γραφόμενα σου καλώς εκατάλαβα.Τζαβέλα,΄ήξευρε ότι απο τον καιρόν οπού έβαλα το ντουφέκι εις τον ώμον στοχάζομαι τον εαυτόν μου τω όντι δια βασιλέα και τα εδικά σου τα ελληνοκορομπλίσματα να τα ειπείς εκεί οπου περνάνε ειδέ εις εμένα μένουν άκαιρα ορφανέ.

Οτι αν θελης να δείξης το ελληνικόν σου έρχεσαι εδώ και τότε θέλεις καταλάβει δυστυχισμένε εκείνους οπου τρώγουν τα ψημένα κάστανα.

Ορέ κίτζο τζαβέλα το να μου λέγεις οτι η υψηλή πόρτα της ρωσσίας πολεμά εις τα κάστρα της Πόλεως,και τον βασιλέα μας έχουν κλεισμένον εις το ουτζκαλεση,το γνωρίζω καιμένε,οτι μ’αυτά σας γελούν οι φράγκοι,και σας στέλνουν εδώθε δια να σας σκοτώνωμεν σαν τα σκυλιά,και έχομεν ελπίδα εις τον θεόν,οπου ο πολυχρονεμένος βασιλέας μας την υψηλήν πόρταν της ρωσσίας σας θέλει την χαμηλώσει,τζαβέλα περισσότερα δεν σου γράφω και θεόθεν υγίαν.

Τη 8 76ρ/ 1828, Λομπότινα
Ο του κραβάρου ντερβέναγας αχμέτ νεπρεβιστάνης»

Ο ίδιος ξαναγράφει λίγο αργότερα, προς τον Κίτσο:

«Λέγεις ότι είναι τόπος Ελληνικός , ήξευρε ότι εγώ όπου έχυσα τόσον αίμα ως καθώς λέγεις άλλον τόπον θέλεις χύσει και εσύ και τότε θα φας κράβαρα και λοιδορίκι, πλην μη στέλνεις και μαζώνεις καρβουναραίους ότι αυτοί δια κάρβουνα ηξεύρουν και όχι δια ντουφέκι, πολλά λόγια δεν σου λέω σύρε από κει όπου ήλθες ορφανέ, ότι σας λυπούμαι όπου εμείνατε τρείς σουλιώτες και θα χαθήτε όλοι.

Και δια τόπον ελληνικόν όπου τον λέγεις εδώ, τόπος είμαι εγώ και νησάλα θέλεις με γνωρίσεις ογλίγορα.

Μωρέ κίτζο εγώ σε ηξεύρω ΑΡΒΑΝΙΤΗΝ ΩΣΑΝ ΕΜΕΝΑ, εσύ που στον διάβολον τα έμαθες αυτά τα ελληνικά και εγώ δεν τα ηξεύρω;
Δεν εχεις αδικο οτι ειχε θρησκευτικο αυτοχαρακτηρισμό , αν και εγώ θα επιμείνω στο εθνοθρησκευτικο
και αυτό γιατί οι μουσουλμάνοι εκτός από Τούρκοι αυτοπροσδιορίζοντε και ως Αλβανοί πράγμα που δεν κάνουν οι Σουλιώτες παροτι διγλωσσοι

'''Οι Αγάδες Αλβανοί
(Τ.Σ.)
Σιλιχτάρ Πόττας...
...'''
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Καλαβρία την 25 Απρ 2019, 12:29, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Giorgos 574

Re: Τελικα οι αρβανιτες ειναι Αλβανοί

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Giorgos 574 » 25 Απρ 2019, 12:25

Καλαβρία έγραψε:
25 Απρ 2019, 12:18
grtex 7381 έγραψε:
25 Απρ 2019, 12:17
Καλαβρία έγραψε:
25 Απρ 2019, 11:58
'''Ημείς οι υπογεγραμμένοι Αγαδο-Αλβανοί και Καπετανέοι Σουλιώται ορκωνόμεθα ο καθείς εις την Πίστιν του, να βαστάξωμεν το παρόν γράμμα στερεόν, βέβαιον και αμετάτρεπτον και ότι, επειδή και ο Αφέντης μας Αλή Πάσσας, πολιορκείται στενά από τον Ισμαήλ και λοιπούς Πασσάδες, να ήμαστε αδέλφια, ένα κορμί και μία ψυχή, και να χύσωμεν το αίμα μας δια το σελαμέτι (σωτηρία) αυτού του Αφεντός και, εάν κανένας από ημάς τους Τουρκους γένη άπιστος και αρνηθή τον όρκον, να ήναι όξω από το ντιν-ισλάμ και να αποθάνη Οβριός
ειδέ και από ημάς του Ρωμιους κανένας, να ήναι αρνητής του Χριστού.
Αυτά στέργομεν όλοι μας, και, ως άνωθεν, μεθ΄όρκους μας υπογράφομεν.

Σούλι 15 Ιανουαρίου 1821

Οι Αγάδες Αλβανοί
(Τ.Σ.)
Σιλιχτάρ Πόττας
Άγο Μουχουρδάρης
Ταχήρ Αμπάζης
Τσέγκο Βέγης
Μουρτοτσάλης
Ελμάς Μέτσης
Σουλεϊμάν Μέτος
Λεάζ Λουλέχης
Κοζτάρ Μίτσανης
Χασσάν Πελούσης
Τέμης Σαλίτσας

Οι Καπεταναίοι Σουλιώται
Μάρκος Βότσαρης
Νότης Βότσαρης
Γεώργιος Δράκος
Κίτσος Τζαβέλλας
Γιώτης Δαγγλής
Λάμπρος Βέϊκος
Τούσας Ζέρβας
Νάστος Καραμπίνης
Κίτσος Διαμαντή Τσαβέλλας
Κότσης Λώπης'
'''

Φιλήμων '''Δοκιμιον ιστορικον περι της ελληνικης επαναστάσεως '' τόμος 2 σελ 246

Οι Αμπάζης ,Τσεγκό Βεης,Μουρτοτσάλης Μετσος ητανΤοσκηδες ενώ οι Σαλίτσας κλπ Τσάμηδες
Μήπως είχαν θρησκευτική σημασία οι προσδιορισμοί της συνθήκης;

Το 1828 έχουμε αυτήν εδώ την επιστολή του τουρκαλβανού Νεπρεβίστα προς τον Κίτσο Τζαβέλλα:

Ο Αλβανός Δερβέναγας της περιοχής Κραβάρων Αχμέτ Νεπρεβίστα, πολιορκούμενος στην Λομποτινά απαντά προς τον Κίτσο Τζαβέλα, όταν ο τελευταίος τον κάλεσε να παραδοθεί και να εγκαταλείψει τον τόπο:

«Αγαπητέ μοι κίτζο τζαβέλα,το γράμμα σου έλαβα τα γραφόμενα σου καλώς εκατάλαβα.Τζαβέλα,΄ήξευρε ότι απο τον καιρόν οπού έβαλα το ντουφέκι εις τον ώμον στοχάζομαι τον εαυτόν μου τω όντι δια βασιλέα και τα εδικά σου τα ελληνοκορομπλίσματα να τα ειπείς εκεί οπου περνάνε ειδέ εις εμένα μένουν άκαιρα ορφανέ.

Οτι αν θελης να δείξης το ελληνικόν σου έρχεσαι εδώ και τότε θέλεις καταλάβει δυστυχισμένε εκείνους οπου τρώγουν τα ψημένα κάστανα.

Ορέ κίτζο τζαβέλα το να μου λέγεις οτι η υψηλή πόρτα της ρωσσίας πολεμά εις τα κάστρα της Πόλεως,και τον βασιλέα μας έχουν κλεισμένον εις το ουτζκαλεση,το γνωρίζω καιμένε,οτι μ’αυτά σας γελούν οι φράγκοι,και σας στέλνουν εδώθε δια να σας σκοτώνωμεν σαν τα σκυλιά,και έχομεν ελπίδα εις τον θεόν,οπου ο πολυχρονεμένος βασιλέας μας την υψηλήν πόρταν της ρωσσίας σας θέλει την χαμηλώσει,τζαβέλα περισσότερα δεν σου γράφω και θεόθεν υγίαν.

Τη 8 76ρ/ 1828, Λομπότινα
Ο του κραβάρου ντερβέναγας αχμέτ νεπρεβιστάνης»

Ο ίδιος ξαναγράφει λίγο αργότερα, προς τον Κίτσο:

«Λέγεις ότι είναι τόπος Ελληνικός , ήξευρε ότι εγώ όπου έχυσα τόσον αίμα ως καθώς λέγεις άλλον τόπον θέλεις χύσει και εσύ και τότε θα φας κράβαρα και λοιδορίκι, πλην μη στέλνεις και μαζώνεις καρβουναραίους ότι αυτοί δια κάρβουνα ηξεύρουν και όχι δια ντουφέκι, πολλά λόγια δεν σου λέω σύρε από κει όπου ήλθες ορφανέ, ότι σας λυπούμαι όπου εμείνατε τρείς σουλιώτες και θα χαθήτε όλοι.

Και δια τόπον ελληνικόν όπου τον λέγεις εδώ, τόπος είμαι εγώ και νησάλα θέλεις με γνωρίσεις ογλίγορα.

Μωρέ κίτζο εγώ σε ηξεύρω ΑΡΒΑΝΙΤΗΝ ΩΣΑΝ ΕΜΕΝΑ, εσύ που στον διάβολον τα έμαθες αυτά τα ελληνικά και εγώ δεν τα ηξεύρω;
Δεν εχεις αδικο , αν και εγώ θα επιμείνω στο εθνοθρησκευτικη
και αυτό γιατί οι μουσουλμάνοι εκτός από Τούρκοι αυτοπροσδιορίζοντε και ως Αλβανοί πράγμα που δεν κάνουν οι Σουλιώτες παροτι διγλωσσοι

'''Οι Αγάδες Αλβανοί
(Τ.Σ.)
Σιλιχτάρ Πόττας...
...'''
Υπάρχουν αλλες παρόμοιες δηλώσεις Αλβανών προς Αρβανίτες κατά τη διάρκεια τις επανάστασης;

Σε ένα αλβανικό σάιτ είχα διαβάσει ότι ο Γκέκας που πυροβόλησε τον Μπότσαρη τον άκουσε να μιλάει αλβανικά και τον ρώτησε "είσαι Αλβανός;"

Αλλά δεν ξερω αν είναι αλήθεια

Καλαβρία
Δημοσιεύσεις: 970
Εγγραφή: 19 Φεβ 2019, 11:23
Phorum.gr user: Πέτρος

Re: Τελικα οι αρβανιτες ειναι Αλβανοί

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καλαβρία » 25 Απρ 2019, 12:27

Τι εννοείς παρόμοιες δηλώσεις;;;

Για το Μποτσαρη θα σου πω αφου μου εξηγησεις

Giorgos 574

Re: Τελικα οι αρβανιτες ειναι Αλβανοί

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Giorgos 574 » 25 Απρ 2019, 12:31

Καλαβρία έγραψε:
25 Απρ 2019, 12:27
Τι εννοείς παρόμοιες δηλώσεις;;;

Για το Μποτσαρη θα σου πω αφου μου εξηγησεις
Αλβανοί που λένε σε Αρβανίτες ότι είναι το ίδιο με αυτούς.

Καλαβρία
Δημοσιεύσεις: 970
Εγγραφή: 19 Φεβ 2019, 11:23
Phorum.gr user: Πέτρος

Re: Τελικα οι αρβανιτες ειναι Αλβανοί

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καλαβρία » 25 Απρ 2019, 12:32

Οκ θα προσπαθησω να θυμηθώ.

Καλαβρία
Δημοσιεύσεις: 970
Εγγραφή: 19 Φεβ 2019, 11:23
Phorum.gr user: Πέτρος

Re: Τελικα οι αρβανιτες ειναι Αλβανοί

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καλαβρία » 25 Απρ 2019, 12:42

Να σου πω ενα προχειρο που βρήκα από το βιβλίο
The New Annual Register, Or, General Repository of History, Politics, and Literature for the Year ... Front Cover. G.G.J. and J. Robinson, σελ 66

Γράμμα του Αλή Πασά στους Σουλιώτες για να τους πάρeι με το μέρος του , οπως το γράφει ο συγγραφέας

My friends, Captain Bogia and Captain Giavella, I, Ali Pasha, salute you, and kiss your eyes, because I well know your courage and heroic minds……..
…Your paycheck will be double that which I give to the Albanians,

Επίσης αμέσως παρακάτω αναφέρει οτι ο Αλη Πασας ειναι ενας Αλβανος που μιλάει Αλβανικά και Ελληνικα
[ αυτό για να δειξω οτι η γλώσσα δεν κανει απαραιτητα την εθνικοτητα]

Καλαβρία
Δημοσιεύσεις: 970
Εγγραφή: 19 Φεβ 2019, 11:23
Phorum.gr user: Πέτρος

Re: Τελικα οι αρβανιτες ειναι Αλβανοί

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καλαβρία » 25 Απρ 2019, 12:56

grtex 7381 έγραψε:
25 Απρ 2019, 12:25

Σε ένα αλβανικό σάιτ είχα διαβάσει ότι ο Γκέκας που πυροβόλησε τον Μπότσαρη τον άκουσε να μιλάει αλβανικά και τον ρώτησε "είσαι Αλβανός;"

Αλλά δεν ξερω αν είναι αλήθεια
Oύτε εγώ .

Αυτό που με βεβαιότητα μπορώ να σου πώ είναι ότι οι Σουλιώτες προκάλεσαν συγχυση στο αλβανικο στρατόπεδο
όπως περιγράφει ο Πουκεβιλ


Έκαστος ανεχώρησε, ο δέ Μάρκος Μπότσαρης, προσευχηθείς περί τήν 10ην ώραν τής εσπέρας όπως καί οι στρατιώται αυτού, έδωκε τό σημείον τής αναχωρήσεως κραυγάζων: "Ο Θεός μάς βλέπει καί μάς οδηγεί!" Τηρούντες τήν βαθυτέραν σιγήν εξεκίνησαν παραχρήμα κραυγάζοντες: "Ο Θεός μάς βλέπει καί μάς οδηγεί! Ο 'Υψιστος ας μάς βοηθήση."

Ήτο μεσονύκτιον, ότε ο Μάρκος Μπότσαρης μετά τών διακοσίων τεσσαράκοντα παλληκαρίων καταλαμβάνουσι τήν εχθρικήν προφυλακήν τής οποίας οι στρατιώται διεσκορπισμένοι ανά τόν λειμώνα εκοιμώντο ουδέν προφυλακτικόν λαβόντες.

Εις διάστημα μιάς ώρας άνω τών 500 βαρβάρων σφάζονται καί ο Μάρκος ικανοποιηθείς εκ τού φόβου τόν οποίον διέσπειρε πρός τό μέρος τούτο ωπισθοχώρει πρός τήν εφεδρείαν, ήτις είχεν ακολουθήσει αυτόν εις απόστασιν ωρισμένην.

Έτεινε τό ούς εις τάς φωνάς αίτινες ήρχιζον ν' ακούονται, ότε συνηντήθη πρός δεκαπεντάδα τινά στρατιωτών του.
Ούτοι χάσαντες τά ίχνη αυτού καί μή δυνάμενοι νά τόν ακολουθήσωσιν εν τή ταχύτητει τής οπισθοχωρήσεως
ενέπεσαν εν τώ μέσω τήν Γκέκηδων Σκυπετάρων (Αλβανοί τής Σκόδρας), οίτινες έκραζον ότι τούς εδολοφόνουν καί ότι οι Αλβανοί Ηπειρώται τούς επρόδιδον.

Ο Μάρκος εξακολούθει νά ερωτά: "Πού είναι οι πασσάδες; οι Έλληνες προσβάλουσι τάς προφυλακάς!
(Οι Σουλιώτες μιλούσαν [μονο , δικιά μου σημείωση] αλβανικά,
ώστε οι εχθροί νά νομίζουν ότι είναι δικοί τους καί ο Μάρκος έψαχνε τάχα τίς σκηνές τών πασάδων γιά νά τούς σώσει από τούς Έλληνες πού έκαναν επίθεση.
Οι Τουρκαλβανοί βλέποντας νά τούς κτυπούν οι Σουλιώτες θεώρησαν ότι έπεσαν θύματα προδοσίας καί άρχισαν νά κτυπιούνται μεταξύ τους)

Απομνημονεύματα Πουκεβίλ β

Με λίγα λόγια οι διγλωσσοι φουστανελοφόροι Σουλιώτες μιλώντας επιτηδες μόνο αλβανικά
προκάλεσαν συγχυση γιατι ακριβως οι Γκεκηδες νομιζαν οτι οι φουστανελοφοροι αυτοι αλβανοφωνοι
ηταν οι Τοσκηδες του στρατοπέδου και οτι του ειχαν ανανδρα επιτεθει και οτι τους επρόδιδαν [ πραγμα που συνεβαινε συχνα πυκνα μεταξυ των 2]
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Καλαβρία την 25 Απρ 2019, 13:04, έχει επεξεργασθεί 4 φορές συνολικά.

Καλαβρία
Δημοσιεύσεις: 970
Εγγραφή: 19 Φεβ 2019, 11:23
Phorum.gr user: Πέτρος

Re: Τελικα οι αρβανιτες ειναι Αλβανοί

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καλαβρία » 25 Απρ 2019, 13:02

Καλαβρία έγραψε:
25 Απρ 2019, 11:29
grtex 7381 έγραψε:
25 Απρ 2019, 11:25
Τα επώνυμα αυτα όμως τα είχαν από πριν ή απέκτησαν από τους ντόπιους με τους οποίους συγχωνεύθηκαν;
Ειναι από τις αρχικές απογραφές [προ του 1600] οποτε τα πιο πολλα τα ειχανε
Απογραφή του 1506 αν δεν κανω λάθος

Giorgos 574

Re: Τελικα οι αρβανιτες ειναι Αλβανοί

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Giorgos 574 » 25 Απρ 2019, 13:07

Καλαβρία έγραψε:
25 Απρ 2019, 12:56
grtex 7381 έγραψε:
25 Απρ 2019, 12:25

Σε ένα αλβανικό σάιτ είχα διαβάσει ότι ο Γκέκας που πυροβόλησε τον Μπότσαρη τον άκουσε να μιλάει αλβανικά και τον ρώτησε "είσαι Αλβανός;"

Αλλά δεν ξερω αν είναι αλήθεια
Oύτε εγώ .

Αυτό που με βεβαιότητα μπορώ να σου πώ είναι ότι οι Σουλιώτες προκάλεσαν συγχυση στο αλβανικο στρατόπεδο
όπως περιγράφει ο Πουκεβιλ


Έκαστος ανεχώρησε, ο δέ Μάρκος Μπότσαρης, προσευχηθείς περί τήν 10ην ώραν τής εσπέρας όπως καί οι στρατιώται αυτού, έδωκε τό σημείον τής αναχωρήσεως κραυγάζων: "Ο Θεός μάς βλέπει καί μάς οδηγεί!" Τηρούντες τήν βαθυτέραν σιγήν εξεκίνησαν παραχρήμα κραυγάζοντες: "Ο Θεός μάς βλέπει καί μάς οδηγεί! Ο 'Υψιστος ας μάς βοηθήση."

Ήτο μεσονύκτιον, ότε ο Μάρκος Μπότσαρης μετά τών διακοσίων τεσσαράκοντα παλληκαρίων καταλαμβάνουσι τήν εχθρικήν προφυλακήν τής οποίας οι στρατιώται διεσκορπισμένοι ανά τόν λειμώνα εκοιμώντο ουδέν προφυλακτικόν λαβόντες.

Εις διάστημα μιάς ώρας άνω τών 500 βαρβάρων σφάζονται καί ο Μάρκος ικανοποιηθείς εκ τού φόβου τόν οποίον διέσπειρε πρός τό μέρος τούτο ωπισθοχώρει πρός τήν εφεδρείαν, ήτις είχεν ακολουθήσει αυτόν εις απόστασιν ωρισμένην.

Έτεινε τό ούς εις τάς φωνάς αίτινες ήρχιζον ν' ακούονται, ότε συνηντήθη πρός δεκαπεντάδα τινά στρατιωτών του.
Ούτοι χάσαντες τά ίχνη αυτού καί μή δυνάμενοι νά τόν ακολουθήσωσιν εν τή ταχύτητει τής οπισθοχωρήσεως
ενέπεσαν εν τώ μέσω τήν Γκέκηδων Σκυπετάρων (Αλβανοί τής Σκόδρας), οίτινες έκραζον ότι τούς εδολοφόνουν καί ότι οι Αλβανοί Ηπειρώται τούς επρόδιδον.

Ο Μάρκος εξακολούθει νά ερωτά: "Πού είναι οι πασσάδες; οι Έλληνες προσβάλουσι τάς προφυλακάς!
(Οι Σουλιώτες μιλούσαν [μονο , δικιά μου σημείωση] αλβανικά,
ώστε οι εχθροί νά νομίζουν ότι είναι δικοί τους καί ο Μάρκος έψαχνε τάχα τίς σκηνές τών πασάδων γιά νά τούς σώσει από τούς Έλληνες πού έκαναν επίθεση.
Οι Τουρκαλβανοί βλέποντας νά τούς κτυπούν οι Σουλιώτες θεώρησαν ότι έπεσαν θύματα προδοσίας καί άρχισαν νά κτυπιούνται μεταξύ τους)

Απομνημονεύματα Πουκεβίλ β

Με λίγα λόγια οι διγλωσσοι φουστανελοφόροι Σουλιώτες μιλώντας επιτηδες μόνο αλβανικά
προκάλεσαν συγχυση γιατι ακριβως οι Γκεκηδες νομιζαν οτι οι φουστανελοφοροι αυτοι αλβανοφωνοι
ηταν οι Τοσκηδες του στρατοπέδου και οτι του ειχαν ανανδρα επιτεθει και οτι τους επρόδιδαν [ πραγμα που συνεβαινε συχνα πυκνα μεταξυ των 2]


Εκεί έλεγε ότι ήταν τα τελευταία του λόγια όταν είχε ήδη χτυπηθεί, για αυτό μου έκανε εντύπωση (αν δεν είναι ψέματα).
Πάντως αλβανικά στους άντρες του μιλούσε και στο ελληνικό στρατόπεδο.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Giorgos 574 την 25 Απρ 2019, 15:18, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Καλαβρία
Δημοσιεύσεις: 970
Εγγραφή: 19 Φεβ 2019, 11:23
Phorum.gr user: Πέτρος

Re: Τελικα οι αρβανιτες ειναι Αλβανοί

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καλαβρία » 25 Απρ 2019, 13:12

Ε, σιγουρα

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιστορία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών