Σαν σήμερα πριν από 193 χρόνια...

Ιστορικά γεγονότα, καταστάσεις, αναδρομές
Άβαταρ μέλους
DIOMEDESGR
Δημοσιεύσεις: 6665
Εγγραφή: 24 Οκτ 2018, 19:46
Phorum.gr user: DIOMEDESGR

Re: Σαν σήμερα πριν από 193 χρόνια...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από DIOMEDESGR » 17 Απρ 2019, 23:13

Nandros έγραψε:
17 Απρ 2019, 23:10

Τότε ήταν σχεδόν άγνωστος. Σταμάτα με τις ΜΑΛΑΚΙΕΣ και πήγαινε για ύπνο, μην σε αρχίσω, τουρκολάγνε, που - τάχα μου - δεν βρίζεις, ούτε προσβάλεις!
ΟΚ, πλάκα κάνω, goodnight καπτεν. :lol:
"Patriotism is the last refuge of a scoundrel." Samuel Johnson, 1775.

Άβαταρ μέλους
DIOMEDESGR
Δημοσιεύσεις: 6665
Εγγραφή: 24 Οκτ 2018, 19:46
Phorum.gr user: DIOMEDESGR

Re: Σαν σήμερα πριν από 193 χρόνια...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από DIOMEDESGR » 17 Απρ 2019, 23:16

Jolly Roger έγραψε:
17 Απρ 2019, 20:32
Δεν είναι ζαίος ο DIO ρε σεις. Καιρίδη θυμίζει περισσότερο.
Σκέψου φίλε πόσο ΕΘΙΣΜΈΝΟΙ στα ψέμματα είναι!

Παντού Ζαιους και Αριστερούς βλέπουν. Τραγική η κατάσταση τους!
:e040:
"Patriotism is the last refuge of a scoundrel." Samuel Johnson, 1775.

Άβαταρ μέλους
Alchemist501
Δημοσιεύσεις: 419
Εγγραφή: 02 Μαρ 2019, 23:57

Re: Σαν σήμερα πριν από 193 χρόνια...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Alchemist501 » 17 Απρ 2019, 23:29

DIOMEDESGR έγραψε:
17 Απρ 2019, 22:33
nyxtovios έγραψε:
17 Απρ 2019, 20:56
............... Ήθελα να ήξερα που τα βρίσκεις και διαβάζεις αυτά που λες, ντε και καλά να μας πείσεις πως το ελληνικό στοιχείο το δημιούργησαν οι ξένοι. Τι ζόρι τραβάς επιτέλους; μισθό σου κόβουνε;
Στα Ευρωπαϊκά και Αμερικανικά μεγαλύτερα πανεπιστήμια.

Εσύ που τις βρίσκεις τις Εθνικιστικές κοτσάνες που πιστεύεις? Στις εκπομπές του Πλεύρη και του Μπεεελοπουλου?

Περαστικά!

Ο μισθός μου είναι η συντριβή της Εθνικιστικής ΥΣΤΕΡΙΑΣ των ΕΛ και ο διαφωτισμός των νέων γενεών.

Καληνύχτα.
Εδώ είναι πιθανότερο

Εικόνα
“A half-truth is even more dangerous than a lie. A lie, you can detect at some stage, but half a truth is sure to mislead you for long.”

― Anurag Shourie

Άβαταρ μέλους
Alchemist501
Δημοσιεύσεις: 419
Εγγραφή: 02 Μαρ 2019, 23:57

Re: Σαν σήμερα πριν από 193 χρόνια...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Alchemist501 » 17 Απρ 2019, 23:51

DIOMEDESGR έγραψε:
17 Απρ 2019, 19:46
Chainis έγραψε:
17 Απρ 2019, 14:29
Ε βέβαια.

Είναι δυνατόν να μην ήταν ευχαριστημένοι με τις 5-10 κατσίκες τους και τα βελανίδια που μάζευαν από τα πουρνάρια και να θέλουν τα εύφορα κτήματα που δικαιωματικά κατείχαν οι Τούρκοι από πάππου προς πάππου;
Ακόμα χειρότερα να μην θέλουν να δουλεύουν τζάμπα στα Τούρκικα κτήματα, να μην θέλουν να ενταχθούν στην μόνη αληθινή θρησκεία του προφήτη να μην θέλουν να δίνουν τα παιδιά τους για γενίτσαρους, να μην θέλουν να πληρώνουν τον ειδικό φόρο των άπιστων;

Ο Εθνικισμός του 19ου αιώνα τους δηλητηρίασε και τους χάλασε την όμορφη ζωή που είχαν και να τα αποτελέσματα σήμερα 200 χρόνια μετά, δεν δεχόμαστε να δώσουμε 5-10 νησιά στην Τουρκία που τα δικαιούνται άλλωστε και να ζήσουμε αρμονικά κι αγαπημένοι.
Πωρε φίλε, πολλές δακρύβρεχτες ταινίες βλέπεις του Ξανθόπουλου και του Τζαίημς Πάρις!

Οι καημένοι οι ραγιάδες που ήταν ΠΡΟΝΟΜΙΟΥΧΟΙ διοικητές ολόκληρων επαρχιών της Οθωμανικής αυτοκρατορίας, Διοικητές και Δικαστές χωριών και περιοχών με δικαίωμα στην παρακράτηση φόρων από τους χωρικούς (Κοτζαμπάσηδες), πλούσιοι έμποροι και μεταπράτες στις μεγάλες πόλεις και λιμάνια της Ευρωπαϊκής Οθωμανικής Αυτοκρατορίας και την Αίγυπτο, ανώτερα μέλη της Οθωμανικής διοίκησης με άμμεση πρόσβαση στον Σουλτάνο και τις αποφάσεις του, ανεξάρτητοι Θρησκευτικά ενταγμένοι στην προστατευτική αγκαλιά του Ορθόδοξου Πατριάρχη με μόνη υποχρέωση την καταβολή της δεκάτης κλπ. Τα ξεχνάς αυτά Chainis ή θέλεις να τα ξεχνάς γιατί δεν υπηρετούν το Εθνικιστικό ψεύδος που πουλάς στους άλλους Εθνικιστές (είστε κάτι σαν τους λεπρούς, ο ένας στηρίζει τον άλλο στην ασθένειά σας).
Μάγκα μου, ήταν οι Οθωμανοί κατακτητες, ναι η όχι ?
Ολα τα υπολοιπα για το ποσό "καλοί κατακτητες" ήταν απλά είναι σκουπιδια


DIOMEDESGR έγραψε:
17 Απρ 2019, 19:46

Στα Οθωμανικά κτήματα δεν δούλευαν μόνο Ρωμιοί δουλοπάροικοι αλλά και Μουσουλμάνοι ποικίλων Εθνικοτήτων, άρα το κριτήριο δεν ήταν η καταπίεση των Ραγιάδων αλλά γενικότερα η δουλοπαροικία η οποία μάλιστα εγκαθίσταται μόλις 150 χρόνια πριν το 1821 και φυσικά ΟΧΙ στο Μωριά (κατεκτημένος οικιοθελώς το 1715) και άλλες πρώην Βενετσιάνικες κτήσεις που μακράν απείχαν των "400 χρόνων σκλαβιάς" με το οποίο κοροϊδεύετε τον κόσμο.
Αυτό πρέπει να κερδίσει Όσκαρ μαλακίας.
"Α κοίτα, η καταπίεση δεν έβλεπε εθνικότητα, αρα όλα ωραια"
DIOMEDESGR έγραψε:
17 Απρ 2019, 19:46

Όσο για τους Γενίτσαρους τάχουμε ξαναπει νομίζω. Θεσμός που οι Μουσουλμάνοι ΨΕΥΔΟΝΤΑΝ για την Θρησκεία τους ώστε να γίνουν δεκτά τα παιδιά τους σε αυτόν (βάζανε ΜΕΣΟΝ θα λέγαμε σήμερα) δεν μπορεί να είναι καταπιεστικός για τους Ραγιάδες. Σαν να ισχυρίζονται σήμερα οι ROMA ότι κάνει παιδομάζωμα το Ελληνικό κράτος που βάζει τα παιδιά τους στο σχολείο, τον Στρατό και τους άλλους Θεσμούς του Κράτους! Αα και μην ξεχνάς την παντοδυναμία των Γενιτσάρων που τελικά παρολίγον να διαλύσουν την Αυτοκρατορία.
:fp:

Την άλλη φορά εσκουζες λογω υποτιθέμενων αναχρονισμων και τώρα τσαμπουνας αυτή την παπαριά ?



-Reference to devsirme is made in a poem composed c. 1550 in Greek by Ioannes Axayiolis, who appeals to emperor Charles V of Germany to liberate the Greeks from the Turks. The text is in the Codex Vaticanus Graecus 1624.

-In another account, the Roman Catholic bishop of Chios in 1646 writes to the director of the Catholic Greek Gymnasion of Rome asking the latter to accept a 12 y.o. boy from Chios, named Paulos Omeros, to save him from the devsirme


Zoras Th. Georgios, "Some accounts on Paedomazoma", Parnassos, vol. 4, 2 (1962), pp. 217 - (Ζώρας Θ. Γεώργιος, "Μαρτυρίαι τινές περί το Παιδομάζωμα"



H ρητορική σου είναι απλά αντιγραφή του Αποικιοκρατικού απολογητισμού. Δεν εντυπωσιάζει κανέναν.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Alchemist501 την 18 Απρ 2019, 00:11, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
“A half-truth is even more dangerous than a lie. A lie, you can detect at some stage, but half a truth is sure to mislead you for long.”

― Anurag Shourie

Άβαταρ μέλους
Μηχανικός
Δημοσιεύσεις: 12036
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:31
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Σαν σήμερα πριν από 193 χρόνια...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μηχανικός » 17 Απρ 2019, 23:59

Στην Κλείσοβα τον ήπιανε οι Διομήδιδες.


Η επική μάχη της Κλείσοβας. 25 Μαρτίου 1826
Πλησιάζει την μάχη του Λεωνίδα στις Θερμοπύλες.
Το νησάκι Κλείσοβα στην λιμνοθάλασσα του Μεσσολογγίου υπερασπίζονταν 131 Έλληνες + 10 που ήρθαν στα μέσα της μάχης.
Τους επιτέθηκαν 6.000 Τούρκοι και Αιγύπτιοι, με επιθέσεις σε κύματα από το πρωί μέχρι το βράδυ.
Νίκησαν οι Έλληνες και σκοτώθηκαν πάνω από 3.000 Τούρκοι.
Μία από τις μεγαλύτερες νίκες της παγκόσμιας ιστορίας.

Στο 31:00 του βίντεο.

Jolly Roger
Δημοσιεύσεις: 8524
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2018, 00:21
Phorum.gr user: Jolly Roger

Re: Σαν σήμερα πριν από 193 χρόνια...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jolly Roger » 18 Απρ 2019, 00:09

DIOMEDESGR έγραψε:
17 Απρ 2019, 23:16
Jolly Roger έγραψε:
17 Απρ 2019, 20:32
Δεν είναι ζαίος ο DIO ρε σεις. Καιρίδη θυμίζει περισσότερο.
Σκέψου φίλε πόσο ΕΘΙΣΜΈΝΟΙ στα ψέμματα είναι!

Παντού Ζαιους και Αριστερούς βλέπουν. Τραγική η κατάσταση τους!
:e040:
όχι ρε μαν εγώ το ξέρω ότι είσαι φιλελεύθερος κοσμοπολίτης. Στα περισσότερα διαφωνώ μαζί σου, αλλά ζαίο δε θα σε έλεγα ποτέ. Αλλά κι εσύ μη λες τους άλλους ακροδεξιούς, έλεος.

Άβαταρ μέλους
DIOMEDESGR
Δημοσιεύσεις: 6665
Εγγραφή: 24 Οκτ 2018, 19:46
Phorum.gr user: DIOMEDESGR

Re: Σαν σήμερα πριν από 193 χρόνια...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από DIOMEDESGR » 18 Απρ 2019, 00:20

Jolly Roger έγραψε:
18 Απρ 2019, 00:09
όχι ρε μαν εγώ το ξέρω ότι είσαι φιλελεύθερος κοσμοπολίτης. Στα περισσότερα διαφωνώ μαζί σου, αλλά ζαίο δε θα σε έλεγα ποτέ. Αλλά κι εσύ μη λες τους άλλους ακροδεξιούς, έλεος.
Δεν διαφωνώ μαζί σου στο τελευταίο, αλλά πεσμου σε παρακαλώ, που να τους κατατάξω όταν ΣΥΜΠΛΕΟΥΝ με τους απολογητής της Χρυσής Αυγής ή τα Ακροδεξιά κόμματα του Βελόπουλου κλπ?

Μόνοι τους αυτοχαρακτηρίζονται.

Εγω απλώς διαπιστώσεις κάνω. Λυπάμαι.
"Patriotism is the last refuge of a scoundrel." Samuel Johnson, 1775.

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27034
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Σαν σήμερα πριν από 193 χρόνια...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 18 Απρ 2019, 00:22

DIOMEDESGR έγραψε:
18 Απρ 2019, 00:20
Jolly Roger έγραψε:
18 Απρ 2019, 00:09
όχι ρε μαν εγώ το ξέρω ότι είσαι φιλελεύθερος κοσμοπολίτης. Στα περισσότερα διαφωνώ μαζί σου, αλλά ζαίο δε θα σε έλεγα ποτέ. Αλλά κι εσύ μη λες τους άλλους ακροδεξιούς, έλεος.
Δεν διαφωνώ μαζί σου στο τελευταίο, αλλά πεσμου σε παρακαλώ, που να τους κατατάξω όταν ΣΥΜΠΛΕΟΥΝ με τους απολογητής της Χρυσής Αυγής ή τα Ακροδεξιά κόμματα του Βελόπουλου κλπ?

Μόνοι τους αυτοχαρακτηρίζονται.

Εγω απλώς διαπιστώσεις κάνω. Λυπάμαι.
Εσύ κάνεις τουρκολαγνική προπαγάνδα και δεν λυπάσαι.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
DIOMEDESGR
Δημοσιεύσεις: 6665
Εγγραφή: 24 Οκτ 2018, 19:46
Phorum.gr user: DIOMEDESGR

Re: Σαν σήμερα πριν από 193 χρόνια...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από DIOMEDESGR » 18 Απρ 2019, 00:25

Nandros έγραψε:
18 Απρ 2019, 00:22

Εσύ κάνεις τουρκολαγνική προπαγάνδα και δεν λυπάσαι.
Ε βέβαια, την Ιστορική αλήθεια την καταγγέλετε σαν "προπαγάνδα" γιατί απλούστατα ΔΕΝ μπορείτε να διαψεύσετε τις πηγές που τα λένε αυτά.

Περαστικά καπετάνιε.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος DIOMEDESGR την 18 Απρ 2019, 00:27, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
"Patriotism is the last refuge of a scoundrel." Samuel Johnson, 1775.

Άβαταρ μέλους
DIOMEDESGR
Δημοσιεύσεις: 6665
Εγγραφή: 24 Οκτ 2018, 19:46
Phorum.gr user: DIOMEDESGR

Re: Σαν σήμερα πριν από 193 χρόνια...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από DIOMEDESGR » 18 Απρ 2019, 00:27

Μηχανικός έγραψε:
17 Απρ 2019, 23:59
Στην Κλείσοβα τον ήπιανε οι Διομήδιδες.
:p3:
"Patriotism is the last refuge of a scoundrel." Samuel Johnson, 1775.

Jolly Roger
Δημοσιεύσεις: 8524
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2018, 00:21
Phorum.gr user: Jolly Roger

Re: Σαν σήμερα πριν από 193 χρόνια...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jolly Roger » 18 Απρ 2019, 00:29

DIOMEDESGR έγραψε:
18 Απρ 2019, 00:20
Jolly Roger έγραψε:
18 Απρ 2019, 00:09
όχι ρε μαν εγώ το ξέρω ότι είσαι φιλελεύθερος κοσμοπολίτης. Στα περισσότερα διαφωνώ μαζί σου, αλλά ζαίο δε θα σε έλεγα ποτέ. Αλλά κι εσύ μη λες τους άλλους ακροδεξιούς, έλεος.
Δεν διαφωνώ μαζί σου στο τελευταίο, αλλά πεσμου σε παρακαλώ, που να τους κατατάξω όταν ΣΥΜΠΛΕΟΥΝ με τους απολογητής της Χρυσής Αυγής ή τα Ακροδεξιά κόμματα του Βελόπουλου κλπ?

Μόνοι τους αυτοχαρακτηρίζονται.

Εγω απλώς διαπιστώσεις κάνω. Λυπάμαι.
για να γίνει πολιτισμένη συζήτηση δεν πρέπει να μπαίνουν ταμπέλες "ακροδεξιός", "ζαίος" κλπ. Αυτά που λένε τα άλλα παιδιά εδώ τα στηρίζουν με ιστορικές πηγές, όπως προσπαθείς να κάνεις κι εσύ. Καλά κάνουν και καλά κάνεις. Θα ήταν προτιμότερο, για την ομαλή διεξαγωγή της συζήτησης, να πεις, ας πούμε, ότι είναι επηρεασμένοι από την κυρίαρχη εθνοκεντρική αφήγηση των γεγονότων, παρά να τους λες στην ψύχρα φασίστες. Κάτι το οποίο είναι χοντρή κατηγορία και δεν πρέπει να την εκτοξεύεις έτσι αβασάνιστα για κανέναν.

Άβαταρ μέλους
DIOMEDESGR
Δημοσιεύσεις: 6665
Εγγραφή: 24 Οκτ 2018, 19:46
Phorum.gr user: DIOMEDESGR

Re: Σαν σήμερα πριν από 193 χρόνια...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από DIOMEDESGR » 18 Απρ 2019, 00:36

Jolly Roger έγραψε:
18 Απρ 2019, 00:29
για να γίνει πολιτισμένη συζήτηση δεν πρέπει να μπαίνουν ταμπέλες "ακροδεξιός", "ζαίος" κλπ. Αυτά που λένε τα άλλα παιδιά εδώ τα στηρίζουν με ιστορικές πηγές, όπως προσπαθείς να κάνεις κι εσύ. Καλά κάνουν και καλά κάνεις. Θα ήταν προτιμότερο, για την ομαλή διεξαγωγή της συζήτησης, να πεις, ας πούμε, ότι είναι επηρεασμένοι από την κυρίαρχη εθνοκεντρική αφήγηση των γεγονότων, παρά να τους λες στην ψύχρα φασίστες. Κάτι το οποίο είναι χοντρή κατηγορία και δεν πρέπει να την εκτοξεύεις έτσι αβασάνιστα για κανέναν.
Μα αυτό το τελευταίο που προτείνεις, ακριβώς, κάνω.

Πουθενά δεν έχω απευθυνθεί σε συζήτηση απέναντι μου με τον χαρακτηρισμό "ακροδεξιέ" ή "φασίστα".
Η μόνη πολιτική ιδιότητα που έχω αποδοσει είναι "σύντροφε εθνικοσοσιαλιστή" ή "σύντροφε σοσιαλιστη" αλλά αυτές είναι πολιτικές εκφράσεις και, θεωρώ, politically correct.
"Patriotism is the last refuge of a scoundrel." Samuel Johnson, 1775.

Jolly Roger
Δημοσιεύσεις: 8524
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2018, 00:21
Phorum.gr user: Jolly Roger

Re: Σαν σήμερα πριν από 193 χρόνια...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jolly Roger » 18 Απρ 2019, 00:41

DIOMEDESGR έγραψε:
18 Απρ 2019, 00:36
Jolly Roger έγραψε:
18 Απρ 2019, 00:29
για να γίνει πολιτισμένη συζήτηση δεν πρέπει να μπαίνουν ταμπέλες "ακροδεξιός", "ζαίος" κλπ. Αυτά που λένε τα άλλα παιδιά εδώ τα στηρίζουν με ιστορικές πηγές, όπως προσπαθείς να κάνεις κι εσύ. Καλά κάνουν και καλά κάνεις. Θα ήταν προτιμότερο, για την ομαλή διεξαγωγή της συζήτησης, να πεις, ας πούμε, ότι είναι επηρεασμένοι από την κυρίαρχη εθνοκεντρική αφήγηση των γεγονότων, παρά να τους λες στην ψύχρα φασίστες. Κάτι το οποίο είναι χοντρή κατηγορία και δεν πρέπει να την εκτοξεύεις έτσι αβασάνιστα για κανέναν.
Μα αυτό το τελευταίο που προτείνεις, ακριβώς, κάνω.

Πουθενά δεν έχω απευθυνθεί σε συζήτηση απέναντι μου με τον χαρακτηρισμό "ακροδεξιέ" ή "φασίστα".
Η μόνη πολιτική ιδιότητα που έχω αποδοσει είναι "σύντροφε εθνικοσοσιαλιστής" ή "σύντροφε σοσιαλιστης" αλλά αυτές είναι πολιτικές εκφράσεις και, θεωρώ, politically correct.
νταξ, εσύ πας και λίγο παρακάτω, ταυτίζοντας την εθνοκεντρική αφήγηση με την ακροδεξιά και τη ΧΑ, και μετά ταυτίζοντας άλλους χρήστες με την ακροδεξιά και τη ΧΑ λόγω εθνοκεντρικής αφήγησης. Εκεί το χάνεις. Τα πράγματα που λένε τα άλλα παιδιά (Χαΐνης, Αλχημιστής κλπ) τα πιστεύουν οι περισσότεροι Έλληνες - και εγώ μέσα σ' αυτούς - και όχι μόνο τα αυγά, και κανείς δεν μεταπείθεται με το να του λες με εριστικό τρόπο ότι έχει απόψεις αυγών.

Άβαταρ μέλους
DIOMEDESGR
Δημοσιεύσεις: 6665
Εγγραφή: 24 Οκτ 2018, 19:46
Phorum.gr user: DIOMEDESGR

Re: Σαν σήμερα πριν από 193 χρόνια...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από DIOMEDESGR » 18 Απρ 2019, 00:44

Jolly Roger έγραψε:
18 Απρ 2019, 00:41
νταξ, εσύ πας και λίγο παρακάτω, ταυτίζοντας την εθνοκεντρική αφήγηση με την ακροδεξιά και τη ΧΑ, και μετά ταυτίζοντας άλλους χρήστες με την ακροδεξιά και τη ΧΑ λόγω εθνοκεντρικής αφήγησης. Εκεί το χάνεις. Τα πράγματα που λένε τα άλλα παιδιά (Χαΐνης, Αλχημιστής κλπ) τα πιστεύουν οι περισσότεροι Έλληνες - και εγώ μέσα σ' αυτούς - και όχι μόνο τα αυγά, και κανείς δεν μεταπείθεται με το να του λες με εριστικό τρόπο ότι έχει απόψεις αυγών.
Ρε πουλάκι μου, αν όντως ΔΕΝ συντάσεσαι με τους ακροδεξιούς αλλά ΕΧΕΙΣ τις ίδιες Εθνικιστικές απόψεις σχετικά με την Ιστορία του τόπου, εεε δεν το βλέπεις ότι ΚΆΤΙ ΔΕΝ ΠΆΕΙ ΚΑΛΆ?

Ένα καμπανάκι ΔΕΝ χτυπάει στο μυαλό σου? Εγώ σου φταίω που σε προσγειωνω ανώμαλα?
"Patriotism is the last refuge of a scoundrel." Samuel Johnson, 1775.

Άβαταρ μέλους
Alchemist501
Δημοσιεύσεις: 419
Εγγραφή: 02 Μαρ 2019, 23:57

Re: Σαν σήμερα πριν από 193 χρόνια...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Alchemist501 » 18 Απρ 2019, 00:51

DIOMEDESGR έγραψε:
18 Απρ 2019, 00:44
Jolly Roger έγραψε:
18 Απρ 2019, 00:41
νταξ, εσύ πας και λίγο παρακάτω, ταυτίζοντας την εθνοκεντρική αφήγηση με την ακροδεξιά και τη ΧΑ, και μετά ταυτίζοντας άλλους χρήστες με την ακροδεξιά και τη ΧΑ λόγω εθνοκεντρικής αφήγησης. Εκεί το χάνεις. Τα πράγματα που λένε τα άλλα παιδιά (Χαΐνης, Αλχημιστής κλπ) τα πιστεύουν οι περισσότεροι Έλληνες - και εγώ μέσα σ' αυτούς - και όχι μόνο τα αυγά, και κανείς δεν μεταπείθεται με το να του λες με εριστικό τρόπο ότι έχει απόψεις αυγών.


Ρε πουλάκι μου, αν όντως ΔΕΝ συντάσεσαι με τους ακροδεξιούς αλλά ΕΧΕΙΣ τις ίδιες Εθνικιστικές απόψεις σχετικά με την Ιστορία του τόπου, εεε δεν το βλέπεις ότι ΚΆΤΙ ΔΕΝ ΠΆΕΙ ΚΑΛΆ?

Ένα καμπανάκι ΔΕΝ χτυπάει στο μυαλό σου? Εγώ σου φταίω που σε προσγειωνω ανώμαλα?
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Association_fallacy

Ή αλλιώς

Εικόνα
“A half-truth is even more dangerous than a lie. A lie, you can detect at some stage, but half a truth is sure to mislead you for long.”

― Anurag Shourie

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιστορία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών