Όταν ο Γ.Παπαδόπουλος χάρισε τα χρέη των αγροτών

Ιστορικά γεγονότα, καταστάσεις, αναδρομές
Cloud87
Δημοσιεύσεις: 3607
Εγγραφή: 26 Μάιος 2018, 11:58
Phorum.gr user: Cloud87

Re: Όταν ο Γ.Παπαδόπουλος χάρισε τα χρέη των αγροτών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cloud87 » 16 Απρ 2019, 17:15

wooded glade έγραψε:
16 Απρ 2019, 17:12
Cloud87 έγραψε:
16 Απρ 2019, 17:05
wooded glade έγραψε:
16 Απρ 2019, 16:59


Παρεμφερές μπορεί να υπάρχει.
Εγώ μιά φορά βγήκα ραντεβού με μία ζαία και πήγαμε στο Σινέ Παρί στην Πλάκα.
Όπως κατεβαίναμε τα σκαλοπατάκια δύο γνωστοί που ανέβαιναν έπαθαν την πλάκα της ζωής τους, στο τσακ δεν έπεσαν προς τα πίσω να σκοτωθούν επί τόπου.
Αλλά τι να το κάνεις ; Ζαία ίσον ζαία.
Δεν ήταν γνωστό σ' εμένα βέβαια - πασοκάκι δικό μας νόμιζα.
Δεν πρέπει να κατηγοριοποιείς τον άλλον με βάση τα πολιτικά του πιστεύω. Αν ήταν ωραίο μ*νάκι δηλαδή τα υπόλοιπα...
Μας τάπανε άλλοι αυτά.
Κατηγοριοποιούνται μέχρι τελευταίου σεντς.
Εσυ ξέρεις. :wave:
Ένα το Χελιδόνι κι η Ανοιξη ακριβή
Warn your gods about our wrath. None may stand against space marines.

brb και tyt
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6812
Εγγραφή: 17 Οκτ 2018, 15:11

Re: Όταν ο Γ.Παπαδόπουλος χάρισε τα χρέη των αγροτών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από brb και tyt » 16 Απρ 2019, 17:19

wooded glade έγραψε:
16 Απρ 2019, 16:04
Μα ... μετά τον Τζωρτζ Παπ μας έβαλαν στην ΕΟΚ έστω και με λίγο σπρώξιμο και ο άλλος έλεγε "οι οιωνοί είναι άριστοι".
Δεν ήταν ότι πιό glorious, εμένα μου αρνήθηκαν δάνειο για pet commodore, αλλά δεν θυμάμαι να ήταν εποχή με ... συναυλίες για καθαρίστριες, απεργία πείνας Μιχελογιαννάκου, σκύλου λουκάνικου. Φασόλια τρώγαμε το 1966, φασόλια τρώγαμε και το 1976.

Ούτε και με Άντριου επήλθε άμεση καταστροφή βέβαια, διότι εξακολουθούσαν να υπάρχουν οι βάσεις και τα πυρηνικά μας (άσε τι έλεγε
το πανώ του δήμου Δάφνης). Από το 2000 και μετά άρχισαν ζλόουλυ να μας λένε "ουουουο χαραμοφάηδες".
Έχω παραγγείλει στην Οξφόρδη το woodedελληνικό λεξικό. :giggle:
Ο Λεωνίδας, ο Κολοκοτρώνης και οι Ταγματασφαλίτες
Γάταρος έγραψε:
05 Φεβ 2019, 15:27

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Όταν ο Γ.Παπαδόπουλος χάρισε τα χρέη των αγροτών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 16 Απρ 2019, 17:29

Ο Κωνσταντίνος τήρησε μία στάση σιωπηρής δυσαρέσκειας, η οποία υπέκρυπτε την άρνηση πολιτικής αλλά και κοινωνικής νομιμοποίησης του στρατιωτικού καθεστώτος. Η Δυναστεία και η Χούντα ήταν δύο διαφορετικοί κόσμοι, και η σύγκρουση ήταν ζήτημα χρόνου.

Οι σχέσεις της Χούντας με το Βασιλιά δεν ήταν αρμονικές σε καμία περίπτωση από την πρώτη στιγμή. Η Χούντα ήταν απρόθυμη να δώσει απτές αποδείξεις πως η επέμβασή της ήταν ένα προσωρινό στάδιο. Οι στρατιωτικοί δεν φαίνονταν πρόθυμοι να προετοιμάσουν το έδαφος για την επιστροφή στη Δημοκρατία. Αντίθετα, προσεκτικά και συστηματικά, έδιωχναν ανθρώπους του Βασιλιά από όλες τις κρίσιμες θέσεις στο στρατό, υποβάλλοντας τακτικά νέες καταστάσεις αποστρατείας αξιωματικών που επέμεναν να υπογράψει ο Βασιλιάς. Ήταν φανερό πως ετοιμάζονταν για μακροχρόνια παραμονή στην εξουσία.

Ο Βασιλιάς λάβαινε καθημερινά προειδοποιήσεις από το περιβάλλον του πως αργά ή γρήγορα θα αναγκαζόταν να πάρει θέση και να αρνηθεί να ικανοποιήσει τις αξιώσεις του Γεωργίου Παπαδόπουλου που είχαν στόχο την αποσύνθεση της δομής δύναμης, πάνω στην οποία στηριζόταν η θέση του Βασιλιά. Έπρεπε λοιπόν να βιαστεί, πριν αποστρατευθούν από τις Ένοπλες Δυνάμεις όλοι οι δικοί του αξιωματικοί.

Τον Σεπτέμβριο του 1967 ο Βασιλιάς επισκέφθηκε τις ΗΠΑ όπου στο Κογκρέσο, στις 11 Σεπτεμβρίου, πολλοί φιλελεύθεροι πολιτικοί τον έφεραν σε αμηχανία, υποβάλλοντας του ερωτήσεις για την καταπίεση του λαού και των ελεύθερων θεσμών στην Ελλάδα από τη Δικτατορία. Ο Βασιλιάς Κωνσταντίνος μπόρεσε και δήλωσε ότι «Δεν είναι η Κυβέρνησίς μου» .

Μόλις επέστρεψε από τις ΗΠΑ, ο Γεώργιος Παπαδόπουλος του παρουσίασε μια κατάσταση τετρακοσίων αξιωματικών για αποστρατεία. Αρνήθηκε να υπογράψει αλλά ο Παπαδόπουλος πίεσε σκληρά και τελικά έφθασαν σε συμβιβασμό μειώνοντας την αποστρατεία σε 144 αξιωματικούς. Ο Βασιλιάς άρχισε τις προετοιμασίες του Αντικινήματος του και ζήτησε και πήρε τις ευλογίες του Γεωργίου Παπανδρέου και του Παναγιώτη Κανελλόπουλου.

Η οργή του Βασιλιά για τον Παπαδόπουλο και η ελπίδα του να τον ανατρέψει δημιουργούσαν καθημερινά προστριβές που προκαλούσαν κωλύματα στο «εποικοδομητικό» πρόγραμμα της Χούντας. Η λύση, για το καθεστώς, ήταν να ενθαρρυνθεί ο Βασιλιάς να παίξει το χαρτί του και αν έχανε θα απαλλασσόταν η Χούντα από ένα ενοχλητικό είδος ισχυρής αντιπολίτευσης, αυτή του Βασιλέως. Με αφορμή τη Σύνταξη του νέου Συντάγματος ο Βασιλιάς κινήθηκε στις 13 Δεκεμβρίου.

Αν πετύχαινε το κίνημα τότε ο Βασιλιάς θα καλούσε τον Κ. Καραμανλή ο οποίος βρισκόταν τότε στο Παρίσι, να σχηματίσει μεταβατική κυβέρνηση. Η κυβέρνηση θα κατάρτιζε νέο Σύνταγμα και θα προκήρυσσε εκλογές το 1969.

Ο Κωνσταντίνος έκανε τον Παπαδόπουλο γενικό διοικητή λεκανοπεδίου Αττικής τον Μάρτιο του 1967.
Οι "δημοκρατικές" εφημερίδες ωρύοντο γι αυτό.
Δεν μπορεί να κάνεις αυτό το πράγμα και να σου παίρνει τα ηνία από τη "μεγάλη" η τριανδρία !
Αυτά δεν γίνονται, ήταν κόλπο (που φαίνεται κιόλας από την ιστορία της Ελένης Βλάχου - αυτή μιά-δυό μέρες πριν την 21η/4ου έγραφε "να γίνει μία μιρή δικτατορία").

Μετά στις ΗΠΑ γιατί να καρφωθεί και να πει "δεν είναι η κυβέρνησις μου" ;
Ούτε στην Άννα Μαρία δεν θα το έλεγε αυτό αν είχε σκοπό να την απατήσει με την Αλίκη Βουγιουκλάκη.
Άρα είχε διαπιστώσει ότι ο Παπαδόπουλος δεν ανατρέπεται και έκανε κινήσεις πολιτικού απεγκλωβισμού πλέον.

Τα μετά 13-δεκεμβριακά, αν παρ' ελπίδα πετύχαινε το κίνημα, κάπως έτσι θα ήταν.
Θα έκανε κυβέρνηση με τη μεγάλη και αν τα πράγματα πήγαιναν καλά στη συνέχεια εκλογές.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Όταν ο Γ.Παπαδόπουλος χάρισε τα χρέη των αγροτών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 16 Απρ 2019, 17:31

brb και tyt έγραψε:
16 Απρ 2019, 17:19
wooded glade έγραψε:
16 Απρ 2019, 16:04
Μα ... μετά τον Τζωρτζ Παπ μας έβαλαν στην ΕΟΚ έστω και με λίγο σπρώξιμο και ο άλλος έλεγε "οι οιωνοί είναι άριστοι".
Δεν ήταν ότι πιό glorious, εμένα μου αρνήθηκαν δάνειο για pet commodore, αλλά δεν θυμάμαι να ήταν εποχή με ... συναυλίες για καθαρίστριες, απεργία πείνας Μιχελογιαννάκου, σκύλου λουκάνικου. Φασόλια τρώγαμε το 1966, φασόλια τρώγαμε και το 1976.

Ούτε και με Άντριου επήλθε άμεση καταστροφή βέβαια, διότι εξακολουθούσαν να υπάρχουν οι βάσεις και τα πυρηνικά μας (άσε τι έλεγε
το πανώ του δήμου Δάφνης). Από το 2000 και μετά άρχισαν ζλόουλυ να μας λένε "ουουουο χαραμοφάηδες".
Έχω παραγγείλει στην Οξφόρδη το woodedελληνικό λεξικό. :giggle:
Άρε πχόρουμ. Όλο το Αλμπάνια έχεις μαζέψει κακομίτσικο.

Εικόνα
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32127
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Όταν ο Γ.Παπαδόπουλος χάρισε τα χρέη των αγροτών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 16 Απρ 2019, 18:44

Chainis έγραψε:
16 Απρ 2019, 14:59
Ασέβαστος έγραψε:
16 Απρ 2019, 10:54
Chainis έγραψε:
15 Απρ 2019, 17:05

Στα σοβαρά τώρα, ποιος θα ένοιωθε τύψεις που 600.000 οικογένειες μόνιμα αδικημένες οικονομικά και κοινωνικά σε όλη την ιστορία της χώρας (κι όχι μόνο) πήραν ένα μπόνους που δεν το περίμεναν;
οι υπολοιπες, εξισου αδικημένες οικογενειες, που δεν πηραν μπονους, και κληθηκαν να πληρωσουν το μπονους των αλλονων.
Δεν θυμαμαι να αυξησε φορους η να εβαλε νεους στα 7 χρονια.
μπορει να ηταν η σαιζον των λεφτοδεντρων. αν δεν ηταν, απο καπου τα πηρε.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

brb και tyt
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6812
Εγγραφή: 17 Οκτ 2018, 15:11

Re: Όταν ο Γ.Παπαδόπουλος χάρισε τα χρέη των αγροτών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από brb και tyt » 16 Απρ 2019, 20:51

wooded glade έγραψε:
16 Απρ 2019, 17:31
Άρε πχόρουμ. Όλο το Αλμπάνια έχεις μαζέψει κακομίτσικο.
Συνεχίζεις το ποτό; Κοίταξε μην τα μπερδεύεις, σε χαλάει. :giggle:
Ο Λεωνίδας, ο Κολοκοτρώνης και οι Ταγματασφαλίτες
Γάταρος έγραψε:
05 Φεβ 2019, 15:27

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Όταν ο Γ.Παπαδόπουλος χάρισε τα χρέη των αγροτών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 16 Απρ 2019, 21:00

brb και tyt έγραψε:
16 Απρ 2019, 20:51
wooded glade έγραψε:
16 Απρ 2019, 17:31
Άρε πχόρουμ. Όλο το Αλμπάνια έχεις μαζέψει κακομίτσικο.
Συνεχίζεις το ποτό; Κοίταξε μην τα μπερδεύεις, σε χαλάει. :giggle:
Εμένα το ποτό περνάει το πρωϊ. Δεν είμαι ΑΜΕΑ.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

brb και tyt
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6812
Εγγραφή: 17 Οκτ 2018, 15:11

Re: Όταν ο Γ.Παπαδόπουλος χάρισε τα χρέη των αγροτών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από brb και tyt » 16 Απρ 2019, 21:02

wooded glade έγραψε:
16 Απρ 2019, 21:00
brb και tyt έγραψε:
16 Απρ 2019, 20:51
wooded glade έγραψε:
16 Απρ 2019, 17:31
Άρε πχόρουμ. Όλο το Αλμπάνια έχεις μαζέψει κακομίτσικο.
Συνεχίζεις το ποτό; Κοίταξε μην τα μπερδεύεις, σε χαλάει. :giggle:
Εμένα το ποτό περνάει το πρωϊ. Δεν είμαι ΑΜΕΑ.
ΑΜΕΑ δεν είσαι, ΖΑΒΕΑ είσαι. :D
Ο Λεωνίδας, ο Κολοκοτρώνης και οι Ταγματασφαλίτες
Γάταρος έγραψε:
05 Φεβ 2019, 15:27

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Όταν ο Γ.Παπαδόπουλος χάρισε τα χρέη των αγροτών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 16 Απρ 2019, 21:10

brb και tyt έγραψε:
16 Απρ 2019, 21:02
wooded glade έγραψε:
16 Απρ 2019, 21:00
brb και tyt έγραψε:
16 Απρ 2019, 20:51


Συνεχίζεις το ποτό; Κοίταξε μην τα μπερδεύεις, σε χαλάει. :giggle:
Εμένα το ποτό περνάει το πρωϊ. Δεν είμαι ΑΜΕΑ.
ΑΜΕΑ δεν είσαι, ΖΑΒΕΑ είσαι. :D
Είπε το πχορουμικό laughing stock.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιστορία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών