Απο που και ως που πολεμικος λαος οι ποντιοι?

Ιστορικά γεγονότα, καταστάσεις, αναδρομές
ΚΑDYRΟV
Δημοσιεύσεις: 420
Εγγραφή: 09 Οκτ 2018, 14:52

Re: Απο που και ως που πολεμικος λαος οι ποντιοι?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΚΑDYRΟV » 10 Μάιος 2019, 10:25

Βινόσαυρος έγραψε:
10 Μάιος 2019, 10:09
'Εχουν γραφτεί για την γενοκτονια των αρμενίων και την
καταφανή προσπάθεια συνταιριασμού αρμένικης και
"ποντιακής" γενοκτονίας.
Ο αρμένικος λαός, όπως και ο τούρκικος αλλά και κάθε λαός έχει την συμπαράσταση μας στην αναγνώριση της ιστορικής του μνήμης και σε ημέρες μνήμης ακόμα περισσότερο. Οι ρωμιοί όμως τι σκούζουν; Δεν τους έχει αναγνωριστεί καμιά τέτοια μέρα μνήμης αντιθέτως βαρύνονται με την μικρασιατική καταστροφή που έστρεψαν την μήνη των νεότουρκων στους ίωνες της μικράς ασίας, έναν λαό που ευημερούσε επί χιλιετίες στα δυτικά παράλια της μικράς ασίας τον εξαφάνισε με τα καουμπουλίκια τους και τους μεγαλοιδεατισμούς τους.
στον πόντο ήταν λάζοι κυρίως, και βέβαια έχουν την πλήρη υποστήριξη μας αν και δεν ήταν σωστό να πέσουν σαν τα όρνια πάνω στο πτώμα της πάλαι ποτέ μεγαλόπρεπης και κληρονόμου του βυζαντίου, οθωμανικής αυτοκρατορίας
φιλε λαθος,οι μικρασιατες ρωμιοι δεν βρισκονταν εκει για χιλιετιες αλλα ηταν ελληνοφωνοι ρωμιοι που μεταναστευσαν εκει απο τα απεναντι νησια του αιγαιου τον 18 αιωνα

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29696
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Απο που και ως που πολεμικος λαος οι ποντιοι?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 10 Μάιος 2019, 10:26

DIOMEDESGR έγραψε:
10 Μάιος 2019, 10:02
Gherschaagk έγραψε:
10 Μάιος 2019, 09:53
Εμένα μπορείς να με αμφισβητήσεις όσο θέλεις. Αυτούς που επέζησαν της γενοκτονίας, ζουν κάποιοι ακόμη, όχι.

Είχα την ατυχία να μου γίνει λεπτομερέστατη περιγραφή των γεγονότων. Αν σου συμβεί ποτέ θα καταλάβεις πως αυτά που ισχυρίζεσαι προσβάλλουν την ίδια την ιστορία.

Ποιος είπε πως δεν δικαιούμαι να εκφέρω άποψη;
Δηλαδή? Αυτοί που επιβίωσαν των σφαγων θα ορίσουν αν ήταν ή δεν ήταν γενοκτονία οι σφαγές των Ποντίων και Μικρασιατων? Αν το θέτεις αυτό σοβαρά προς συζήτηση λυπάμαι, δεν έχει νόημα η περαιτέρω ανταλλαγή απόψεων.

Προσωπικά δεν αμφισβητώ εσένα σαν πρόσωπο, απλώς υποθέτω ότι έχεις λάθος εικονα για το τι λέω για το θέμα. Καμία μομφή για κανέναν. Και φυσικά ποτέ δεν αμφισβήτησα την ελευθερία λόγου για κανέναν, όχι μόνο για συντονιστές ή ειδικά εσένα. Που το είδες εσύ αυτό? Βλέπεις ότι μου προσαπτεις πράγματα που δεν έχω κάνει ή γράψει? :102:

Όσο για το θυμικό που φέρεις στην κουβέντα, το ότι άκουσες ζωντανές μαρτυρίες ανθρώπων που επέζησαν, αυτό, το συναίσθημα δλδ, είναι ο εον ΑΚΑΤΑΛΛΗΛΟΣ τρόπος να προσεγγίσεις μια τραγωδία όπως ο εξαπονδρισμος τοσων ανθρώπων, αποτελεί δε τον προθάλαμο της μισαλλοδοξίας και του Σοβινισμου.
Ελπίζω να το καταλαβαίνεις.

Για τον Εθνικισμό κάποιο σχόλιο?
Στο ίδιο ποστ αναφέρεις ότι, εφόσον έχω άποψη και είναι διαφορετική από τη δική σου, δεν κάνω για συντονίστρια.

Επίσης αναφέρεις πως ίσως να ανήκω στους Πόντιους εθνικιστές (πανάθεμά με κι αν κατάλαβα τι είναι αυτό) και μου το κοτσάρεις και αυτό.

Μου αναφέρεις για θυμικό και δεν ξέρω τι άλλο, εντελώς πληροφοριακά ήταν καθηγήτρια στο Πανεπιστήμιο, ανέφερε τα γεγονότα από μαρτυρίες που η ίδια κατέγραψε και εξήγησε γιατί ήταν γενοκτονία. Θες να την αμφισβητήσεις; Κάντο. Θα αλλάξει κάτι; Όχι.

Μέσα από 3 γραμμές είδες με x-rays σε βάθος χρόνου, ανέλυσες τα γεγονότα, έβαλες τα κομμάτια του παζλ στη θέση τους, έλυσες τον γρίφο. Είχα πρόγονους Πόντιους, άκουσα μαρτυρίες συγγενικών μου προσώπων και είμαι εξαιτίας όλων των προηγούμενων Πόντια εθνικίστρια.

Δεν ισχύει.

Όσο για τα υπόλοιπα, δεν χρειάζεται να αναφερθώ. Άκυρα τα προηγούμενα, άκυρα και τα επόμενα.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
Alchemist501
Δημοσιεύσεις: 419
Εγγραφή: 02 Μαρ 2019, 23:57

Re: Απο που και ως που πολεμικος λαος οι ποντιοι?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Alchemist501 » 10 Μάιος 2019, 10:30

DIOMEDESGR έγραψε:
10 Μάιος 2019, 10:02
Gherschaagk έγραψε:
10 Μάιος 2019, 09:53
Εμένα μπορείς να με αμφισβητήσεις όσο θέλεις. Αυτούς που επέζησαν της γενοκτονίας, ζουν κάποιοι ακόμη, όχι.

Είχα την ατυχία να μου γίνει λεπτομερέστατη περιγραφή των γεγονότων. Αν σου συμβεί ποτέ θα καταλάβεις πως αυτά που ισχυρίζεσαι προσβάλλουν την ίδια την ιστορία.

Ποιος είπε πως δεν δικαιούμαι να εκφέρω άποψη;
Δηλαδή? Αυτοί που επιβίωσαν των σφαγων θα ορίσουν αν ήταν ή δεν ήταν γενοκτονία οι σφαγές των Ποντίων και Μικρασιατων? Που ήταν όλοι αυτοί πριν το 1981 και τον Παπανδρέου? Αν το θέτεις αυτό σοβαρά προς συζήτηση λυπάμαι, δεν έχει νόημα η περαιτέρω ανταλλαγή απόψεων.


Όχι. Το ορίζουν οι ακαδημαϊκοί που συνεχίζεις να αγνοεις
“A half-truth is even more dangerous than a lie. A lie, you can detect at some stage, but half a truth is sure to mislead you for long.”

― Anurag Shourie

Άβαταρ μέλους
O I
Δημοσιεύσεις: 4268
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2018, 22:11
Phorum.gr user: Ο.Ι.
Τοποθεσία: Χαλκιδική

Re: Απο που και ως που πολεμικος λαος οι ποντιοι?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από O I » 10 Μάιος 2019, 10:32

DIOMEDESGR έγραψε:
10 Μάιος 2019, 10:14
O I έγραψε:
10 Μάιος 2019, 10:06
Gherschaagk έγραψε:
10 Μάιος 2019, 09:53

Είχα την ατυχία να μου γίνει λεπτομερέστατη περιγραφή των γεγονότων. Αν σου συμβεί ποτέ θα καταλάβεις πως αυτά που ισχυρίζεσαι προσβάλλουν την ίδια την ιστορία.

Ποιος είπε πως δεν δικαιούμαι να εκφέρω άποψη;
Η γιαγιά μου γεννήθηκε το 1907 και πέθανε το 2003 και κάπου το 1993 μου είχε διηγηθεί από 1ο χέρι τα γεγονότα που έζησε τότε με τον διωγμό.
Όσον αφορά το "Άλλο αυτό όμως και άλλο το να συμμετέχουμε συσσωμοι όλοι σε μια φανταστική γενοκτονία για να ικανοποιήσουμε τις πολιτικές βλέψεις και την προσοδοφόρια των Πόντιοπατέρων και των εκμεταλλευτών της σφαγής αυτών των ανθρώπων." ...για τις πολιτικές σκοπιμότητες τού σήμερα, αυτό δεν είναι λόγος για να αλλάξουμε την ιστορία :lol:


Ο.Ι.
Φυσικά και συμφωνώ ΑΠΌΛΥΤΑ μαζί σου. Κανείς δεν δικαιούται να αλλάξει ή να παραποιήσει τα πραγματικά γεγονότα. Το να βαφτιζει όμως κανείς ένα γεγονός σαν κάτι που δεν πληρεί τα αντικειμενικά κριτήρια, δεν αποτελεί κιαυτο μια χάλκευση της Ιστορικής αλήθειας?
Ποια είναι τα κριτήρια πέραν των γνωστών γεγονότων;
DIOMEDESGR έγραψε:
10 Μάιος 2019, 10:17
Βινόσαυρος έγραψε:
10 Μάιος 2019, 10:09
'Εχουν γραφτεί για την γενοκτονια των αρμενίων και την
καταφανή προσπάθεια συνταιριασμού αρμένικης και
"ποντιακής" γενοκτονίας.
Ο αρμένικος λαός, όπως και ο τούρκικος αλλά και κάθε λαός έχει την συμπαράσταση μας στην αναγνώριση της ιστορικής του μνήμης και σε ημέρες μνήμης ακόμα περισσότερο. Οι ρωμιοί όμως τι σκούζουν; Δεν τους έχει αναγνωριστεί καμιά τέτοια μέρα μνήμης αντιθέτως βαρύνονται με την μικρασιατική καταστροφή που έστρεψαν την μήνη των νεότουρκων στους ίωνες της μικράς ασίας, έναν λαό που ευημερούσε επί χιλιετίες στα δυτικά παράλια της μικράς ασίας τον εξαφάνισε με τα καουμπουλίκια τους και τους μεγαλοιδεατισμούς τους.
στον πόντο ήταν λάζοι κυρίως, και βέβαια έχουν την πλήρη υποστήριξη μας αν και δεν ήταν σωστό να πέσουν σαν τα όρνια πάνω στο πτώμα της πάλαι ποτέ μεγαλόπρεπης και κληρονόμου του βυζαντίου, οθωμανικής αυτοκρατορίας
Το ότι ήταν Λαζοί ή Τούρκοι ή Ρωμιοί τους κάνει λιγότερο ανθρώπους?
Γιατί σε διακατέχει μια προκαταλειψη για τους ανθρώπους εκείνης της εποχής?
Εχθρός ειναι ο σημερινός Εθνικισμός από που κιαν προέρχεται.
Συμφωνώ
Προφανώς αυτή η άποψη προέρχεται από εδώ και η προκατάληψη φαίνεται από αυτό
SpoilerShow
"Οι ρωμιοί όμως τι σκούζουν;"

Ο.Ι.
Η μεγάλη ιδέα που έχουμε για τον εαυτό μας, είναι το μεγάλο κενό που θα πέσουμε μέσα.

Άβαταρ μέλους
Chainis
Δημοσιεύσεις: 21282
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:39
Phorum.gr user: Chainis

Re: Απο που και ως που πολεμικος λαος οι ποντιοι?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chainis » 10 Μάιος 2019, 10:32

Βινόσαυρος έγραψε:
10 Μάιος 2019, 10:09
'Εχουν γραφτεί για την γενοκτονια των αρμενίων και την
καταφανή προσπάθεια συνταιριασμού αρμένικης και
"ποντιακής" γενοκτονίας.
Ο αρμένικος λαός, όπως και ο τούρκικος αλλά και κάθε λαός έχει την συμπαράσταση μας στην αναγνώριση της ιστορικής του μνήμης και σε ημέρες μνήμης ακόμα περισσότερο. Οι ρωμιοί όμως τι σκούζουν; Δεν τους έχει αναγνωριστεί καμιά τέτοια μέρα μνήμης αντιθέτως βαρύνονται με την μικρασιατική καταστροφή που έστρεψαν την μήνη των νεότουρκων στους ίωνες της μικράς ασίας, έναν λαό που ευημερούσε επί χιλιετίες στα δυτικά παράλια της μικράς ασίας τον εξαφάνισε με τα καουμπουλίκια τους και τους μεγαλοιδεατισμούς τους.
στον πόντο ήταν λάζοι κυρίως, και βέβαια έχουν την πλήρη υποστήριξη μας αν και δεν ήταν σωστό να πέσουν σαν τα όρνια πάνω στο πτώμα της πάλαι ποτέ μεγαλόπρεπης και κληρονόμου του βυζαντίου, οθωμανικής αυτοκρατορίας
Αυτο που παρεθεσες δειχνει την αγνοια των γεγονοτων αυτου που το εγραψε και την δικη σου μαζι η την ηθελημενη διαστρευλωση τους.

Το μεγαλο ποσοστο που εξοντωθηκαν η καταφεραν να φυγουν απο την Τουρκια, Αρμενιοι, Ελληνες και Συριοι ηταν απο το 1915 μεχρι το 1918 οταν η Ελλαδα λογω του διχασμου δεν συμμετειχε σε κανενα πολεμο.
Με την ανταλαγη των πληθυσμων ηρθαν στην Ελλαδα 500.000 Ελληνες, ολοι οι αλλοι οι πολυ περισσοτεροι ειχαν ερθει πολυ νωριτερα για να γλυτωσουν τον θανατο.

Οτι πιρουετα κι αν κανετε με τον Διομηδη, δεν μπορειτε να εξαληψετε το γεγονος πως στην σημερινη Τουρκια ζουσαν 2,5 εκ. Ελληνες που οι μισοι εξοντωθηκαν και οι αλλοι μισοι διωχτηκαν μεσα σε λιγα χρονια ωστε σημερα να μην υπαρχει κανενας εκει και οτι αυτο ειναι ο ορισμος της γενοκτονιας.

Τα περι Λαζων που εκαναν φροντιστηριο και εμαθαν Ελληνικα δεν αξιζει να σχολιαστουν, ειναι ιδιου επιπεδου με την εξαφανιση των Ελληνων απο τον Αλαριχο.
Όπου δεν κατάφερε να επικρατήσει ο ΕΛΑΣ εξοντωνοντας τις άλλες αντιστασιακες οργανώσεις δεν υπήρξαν και τάγματα ασφαλείας

Μάργκαρετ Θάτσερ:
Ο σοσιαλισμός είναι πολύ καλός μέχρι να τελειώσουν τα λεφτά των αλλων

Άβαταρ μέλους
Βινόσαυρος
Δημοσιεύσεις: 6335
Εγγραφή: 26 Απρ 2018, 05:38

Re: Απο που και ως που πολεμικος λαος οι ποντιοι?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βινόσαυρος » 10 Μάιος 2019, 10:34

Alchemist501 έγραψε:
10 Μάιος 2019, 10:25
Βινόσαυρος έγραψε:
10 Μάιος 2019, 10:05
τα πάντα,
αρχικά τον όρο «γεννοκτονία».
κατα δευτερον και τον όρο «σφαγές» γιατί είναι φορτισμένος αρνητικά
και ξέρουμε πολύ καλά ότι προσπαθούν να δ'ωσουν ηθική διάσταση
στα προοδευτικά τουρκικα κινήματα και τις πρακτικές τους.
Εικόνα
Και τότε γιατί θέλετε το ψήφισμα;
πάρτε το πέιπερ και γυρνάτε σαν την λουκά
στον ψηφιακό και πραγματικό κόσμο.


'Ολα αυτά που γυροφέρνετε σεις τα μαβήδια και ο εθνικιστικός κατιμάς
του διαδικτύου είναι σαν στο μακεδονικό που ζουσατε σε γυάλα. Από
την μια νιώθατε κατώτερη που όλος ο κόσμος σας πολεμά και από την
΄λλη νιώθατε περήφανη για το αρχαίο παρελθόν.
Αλληλεγγύη στην κα. Σταυράκη-Πατούλη.
Αλληλεγγύη στην αδελφότητα Κυρίλλου και Μεθοδίου.
Αλληλεγγύη στον κ. Καιρίδη.
Αλληλεγγύη στην κα. Συγγενιώτου.

Άβαταρ μέλους
Βινόσαυρος
Δημοσιεύσεις: 6335
Εγγραφή: 26 Απρ 2018, 05:38

Re: Απο που και ως που πολεμικος λαος οι ποντιοι?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βινόσαυρος » 10 Μάιος 2019, 10:36

ΚΑDYRΟV έγραψε:
10 Μάιος 2019, 10:25
Βινόσαυρος έγραψε:
10 Μάιος 2019, 10:09
'Εχουν γραφτεί για την γενοκτονια των αρμενίων και την
καταφανή προσπάθεια συνταιριασμού αρμένικης και
"ποντιακής" γενοκτονίας.
Ο αρμένικος λαός, όπως και ο τούρκικος αλλά και κάθε λαός έχει την συμπαράσταση μας στην αναγνώριση της ιστορικής του μνήμης και σε ημέρες μνήμης ακόμα περισσότερο. Οι ρωμιοί όμως τι σκούζουν; Δεν τους έχει αναγνωριστεί καμιά τέτοια μέρα μνήμης αντιθέτως βαρύνονται με την μικρασιατική καταστροφή που έστρεψαν την μήνη των νεότουρκων στους ίωνες της μικράς ασίας, έναν λαό που ευημερούσε επί χιλιετίες στα δυτικά παράλια της μικράς ασίας τον εξαφάνισε με τα καουμπουλίκια τους και τους μεγαλοιδεατισμούς τους.
στον πόντο ήταν λάζοι κυρίως, και βέβαια έχουν την πλήρη υποστήριξη μας αν και δεν ήταν σωστό να πέσουν σαν τα όρνια πάνω στο πτώμα της πάλαι ποτέ μεγαλόπρεπης και κληρονόμου του βυζαντίου, οθωμανικής αυτοκρατορίας
φιλε λαθος,οι μικρασιατες ρωμιοι δεν βρισκονταν εκει για χιλιετιες αλλα ηταν ελληνοφωνοι ρωμιοι που μεταναστευσαν εκει απο τα απεναντι νησια του αιγαιου τον 18 αιωνα
Αν αναγνωρίζεις ότι ο ξεκληρισμός τους βαρύνει 101% τους ρωμιούς του ελλαδικού χώρου
δεν έχω πρόβλημα σε αυτην τημ συνθηκολόγηση.
Αλληλεγγύη στην κα. Σταυράκη-Πατούλη.
Αλληλεγγύη στην αδελφότητα Κυρίλλου και Μεθοδίου.
Αλληλεγγύη στον κ. Καιρίδη.
Αλληλεγγύη στην κα. Συγγενιώτου.

Άβαταρ μέλους
DIOMEDESGR
Δημοσιεύσεις: 6665
Εγγραφή: 24 Οκτ 2018, 19:46
Phorum.gr user: DIOMEDESGR

Re: Απο που και ως που πολεμικος λαος οι ποντιοι?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από DIOMEDESGR » 10 Μάιος 2019, 10:39

Gherschaagk έγραψε:
10 Μάιος 2019, 10:26
Στο ίδιο ποστ αναφέρεις ότι, εφόσον έχω άποψη και είναι διαφορετική από τη δική σου, δεν κάνω για συντονίστρια.


Λάθος, δεν γράφω αυτό. Γράφω ότι οι άλλοι μπορεί να παρασύρονται απτην κουβέντα και να ερμηνεύουν λάθος τις απόψεις μου, εσύ σαν συντονίστρια δεν θα πρέπει να πέφτεις σε τέτοιες παγίδες. Πουθενά δεν αμφισβήτησα την θεσμική σου θέση ίσα-ίσα που μου προσφέρεις υπηρεσία για την οποία θα πρεπε να πω ευχαριστώ. :102:
Gherschaagk έγραψε:
10 Μάιος 2019, 10:26
Επίσης αναφέρεις πως ίσως να ανήκω στους Πόντιους εθνικιστές (πανάθεμά με κι αν κατάλαβα τι είναι αυτό) και μου το κοτσάρεις και αυτό.

Αν δεν καταλαβαινεις ρώτα, μην τσουβάλιαζεις. Πως δεν καταλαβαινεις αλλά βγάζεις το συμπέρασμα ότι είμαι εναντίον των Ποντίων? Εκτίθεσαι.
Gherschaagk έγραψε:
10 Μάιος 2019, 10:26
Μου αναφέρεις για θυμικό και δεν ξέρω τι άλλο, εντελώς πληροφοριακά ήταν καθηγήτρια στο Πανεπιστήμιο, ανέφερε τα γεγονότα από μαρτυρίες που η ίδια κατέγραψε και εξήγησε γιατί ήταν γενοκτονία. Θες να την αμφισβητήσεις; Κάντο. Θα αλλάξει κάτι; Όχι.

Μα φυσικά και δεν θα αλλάξει κάτι, τα πράγματα θα πάρουν τον δρόμο τους διεθνώς και εμείς θα συζητάμε για τα υπέρ και τα κατά. Τι φοβάσαι, ότι θα εμποδίσω εγώ την αναγνώριση της Ποντιακής γενοκτονίας? :lol:
Gherschaagk έγραψε:
10 Μάιος 2019, 10:26
Μέσα από 3 γραμμές είδες με x-rays σε βάθος χρόνου, ανέλυσες τα γεγονότα, έβαλες τα κομμάτια του παζλ στη θέση τους, έλυσες τον γρίφο. Είχα πρόγονους Πόντιους, άκουσα μαρτυρίες συγγενικών μου προσώπων και είμαι εξαιτίας όλων των προηγούμενων Πόντια εθνικίστρια.

Δεν ισχύει.

Όσο για τα υπόλοιπα, δεν χρειάζεται να αναφερθώ. Άκυρα τα προηγούμενα, άκυρα και τα επόμενα.
Τώρα τα μπέρδεψες μάλλον γιατί θυμώσες.
Εθνικιστρια δεν σε αποκάλεσα, ρώτησα απλώς αν ενστερνίζεσαι την ιδεολογία και μου απάντησες πως δεν καταλαβαινεις τι πάει να πει Εθνικιστής. Το ότι έχεις Ποντίους προγονους δεν με δεσμεύει στην συζήτηση της αληθειας. Αλίμονο αν φιμωναμε τις αντίθετες απόψεις γιατί θεωρούνται "προσβλητικές" από κάποιους διαδόχους.
Αλλά ΟΎΤΕ και είναι προσβλητικές για τους νεκρούς που πέσαν θύματα. Η Ιστορική ακριβεια εξασφαλίζει την πλήρη αποκάλυψη των κινήτρων και των σφαλμάτων και εξασφαλίζει την εμπόδιση της επανάληψή τους. Τι καλύτερο μνημόσυνο για τους νεκρούς μας?
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος DIOMEDESGR την 10 Μάιος 2019, 11:00, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
"Patriotism is the last refuge of a scoundrel." Samuel Johnson, 1775.

Άβαταρ μέλους
Alchemist501
Δημοσιεύσεις: 419
Εγγραφή: 02 Μαρ 2019, 23:57

Re: Απο που και ως που πολεμικος λαος οι ποντιοι?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Alchemist501 » 10 Μάιος 2019, 10:40

Βινόσαυρος έγραψε:
10 Μάιος 2019, 10:34
Alchemist501 έγραψε:
10 Μάιος 2019, 10:25
Βινόσαυρος έγραψε:
10 Μάιος 2019, 10:05
τα πάντα,
αρχικά τον όρο «γεννοκτονία».
κατα δευτερον και τον όρο «σφαγές» γιατί είναι φορτισμένος αρνητικά
και ξέρουμε πολύ καλά ότι προσπαθούν να δ'ωσουν ηθική διάσταση
στα προοδευτικά τουρκικα κινήματα και τις πρακτικές τους.
Εικόνα
Και τότε γιατί θέλετε το ψήφισμα;
πάρτε το πέιπερ και γυρνάτε σαν την λουκά
στον ψηφιακό και πραγματικό κόσμο.


'Ολα αυτά που γυροφέρνετε σεις τα μαβήδια και ο εθνικιστικός κατιμάς
του διαδικτύου είναι σαν στο μακεδονικό που ζουσατε σε γυάλα. Από
την μια νιώθατε κατώτερη που όλος ο κόσμος σας πολεμά και από την
΄λλη νιώθατε περήφανη για το αρχαίο παρελθόν.
"Είναι καλύτερα να είσαι σιωπηλός και να θεωρείσαι βλάκας παρά να μιλάς και να αίρεις κάθε αμφιβολία"
“A half-truth is even more dangerous than a lie. A lie, you can detect at some stage, but half a truth is sure to mislead you for long.”

― Anurag Shourie

Άβαταρ μέλους
O I
Δημοσιεύσεις: 4268
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2018, 22:11
Phorum.gr user: Ο.Ι.
Τοποθεσία: Χαλκιδική

Re: Απο που και ως που πολεμικος λαος οι ποντιοι?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από O I » 10 Μάιος 2019, 10:42

Ακριβώς
Αυτό που λες αναφέρεται στους Έλληνες και ξένους πολιτικούς τής εποχής που ξεπούλησαν τους κατοίκους τής Μικράς Ασίας και όχι οι "Ρωμιοί" ως λαός.

Ο.Ι.
Η μεγάλη ιδέα που έχουμε για τον εαυτό μας, είναι το μεγάλο κενό που θα πέσουμε μέσα.

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29696
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Απο που και ως που πολεμικος λαος οι ποντιοι?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 10 Μάιος 2019, 10:43

DIOMEDESGR έγραψε:
10 Μάιος 2019, 10:39

Τέλος
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
akirav
Δημοσιεύσεις: 2603
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 05:47
Phorum.gr user: akirav

Re: Απο που και ως που πολεμικος λαος οι ποντιοι?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από akirav » 10 Μάιος 2019, 10:54

Gherschaagk έγραψε:
10 Μάιος 2019, 10:43
DIOMEDESGR έγραψε:
10 Μάιος 2019, 10:39

Τέλος
Νταιομεντες φορ δι γουιν ρε
Merlinus Sum, Qui Me Tangit Turbat Mundum

Άβαταρ μέλους
DIOMEDESGR
Δημοσιεύσεις: 6665
Εγγραφή: 24 Οκτ 2018, 19:46
Phorum.gr user: DIOMEDESGR

Re: Απο που και ως που πολεμικος λαος οι ποντιοι?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από DIOMEDESGR » 10 Μάιος 2019, 11:38

ΚΑDYRΟV έγραψε:
10 Μάιος 2019, 10:25
φιλε λαθος,οι μικρασιατες ρωμιοι δεν βρισκονταν εκει για χιλιετιες αλλα ηταν ελληνοφωνοι ρωμιοι που μεταναστευσαν εκει απο τα απεναντι νησια του αιγαιου τον 18 αιωνα
Για ποιούς ακριβώς μιλάμε?
"Patriotism is the last refuge of a scoundrel." Samuel Johnson, 1775.

Άβαταρ μέλους
DIOMEDESGR
Δημοσιεύσεις: 6665
Εγγραφή: 24 Οκτ 2018, 19:46
Phorum.gr user: DIOMEDESGR

Re: Απο που και ως που πολεμικος λαος οι ποντιοι?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από DIOMEDESGR » 10 Μάιος 2019, 12:03

Chainis έγραψε:
10 Μάιος 2019, 10:32
............................
Οτι πιρουετα κι αν κανετε με τον Διομηδη, δεν μπορειτε να εξαληψετε το γεγονος πως στην σημερινη Τουρκια ζουσαν 2,5 εκ. Ελληνες που οι μισοι εξοντωθηκαν και οι αλλοι μισοι διωχτηκαν μεσα σε λιγα χρονια ωστε σημερα να μην υπαρχει κανενας εκει και οτι αυτο ειναι ο ορισμος της γενοκτονιας.
..............................
Αφού, λοιπόν, αυτός είναι ο ορισμός της γενοκτονίας κε πρύτανη, που αποδίδεις την ΓΕΝΙΚΕΥΜΈΝΗ ΆΡΝΗΣΗ της διεθνούς κοινότητας (Ευρώπη, ΗΠΑ, ΟΗΕ) να την ανακυρήξει επισήμως όπως αυτήν των Αρμενίων ή το Ολοκαύτωμα?

Οι χαρακτηρισμοί και οι λοιδορίες είναι εύκολοι. Ανέλυσε μας λίγο και την αρνητική στάση του διεθνούς παράγοντα.
:p2:
"Patriotism is the last refuge of a scoundrel." Samuel Johnson, 1775.

Άβαταρ μέλους
Ζαποτέκος
Δημοσιεύσεις: 8947
Εγγραφή: 14 Ιαν 2019, 17:08

Re: Απο που και ως που πολεμικος λαος οι ποντιοι?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζαποτέκος » 10 Μάιος 2019, 12:27

DIOMEDESGR έγραψε:
10 Μάιος 2019, 08:03
Ζαποτέκος έγραψε:
02 Μάιος 2019, 21:27
Άγιος Θεόδωρος ο Μεγαλομάρτυρας ο Γαβράς

Ο Άγιος Θεόδωρος ο Μεγαλομάρτυρας ο Γαβράς, γεννήθηκε τον 10ο αιώνα μ.Χ. στην κωμόπολη της Χαλδίας Άρτα (ή Άτρα), από γονείς ευσεβείς και ένδοξους (Η Χαλδία ήταν ένα από τα 3 θέματα του Πόντου με πρωτεύουσα την Τραπεζούντα).

Χρημάτισε στρατιωτικός αρχηγός και κυβερνήτης της Τραπεζούντος και ανεδείχθη υπερασπιστής της Ορθοδόξου πίστεως και προστάτης των πτωχών και των αδυνάτων.

Σε μία συμπλοκή με τους Σελτζούκους Τούρκους συνελήφθη αιχμάλωτος και προκειμένου να μην αρνηθεί το Χριστό και την πίστη του, μαρτύρησε μετά από φρικτά και μεγάλα βασανιστήρια, στις 2 Οκτωβρίου 1098 μ.Χ. στη Θεοδοσιούπολη (Ερζερούμ).


http://www.saint.gr/2575/saint.aspx
https://www.mixanitouxronou.gr/theodoro ... a-ton-agi/
Gabr (Persian: گبر‎) (also geuber, geubre, gabrak, gawr, gaur, gyaur, gabre) is a New Persian term originally used to denote a Zoroastrian.

Historically, gabr was a technical term synonymous with mōg, "magus", denoting a follower of Zoroastrianism, and it is with this meaning that the term is attested in very early New Persian texts such as the Shahnameh. In time, gabr came to have a pejorative implication and was superseded in literature by the respectable Zardoshti, "Zoroastrian".

By the 13th century the word had come to be applied to a follower of any religion other than Islam, and it has "also been used by the Muslim Kurds, Turks, and some other ethnic groups in modified forms to denote various religious communities other than Zoroastrians, sometimes even in the sense of unbeliever."[1] As a consequence of the curtailment of social rights, non-Muslims were compelled to live in restricted areas, which the Muslim populace referred to as Gabristans.[2]

In the Ottoman Empire, the Turkish version gâvur, borrowed into English via French as "giaour", was used to refer to Christians. This is sometimes still used today in former Ottoman territories and carries a strong pejorative meaning.
Πηγη:https://en.m.wikipedia.org/wiki/Gabr

Μερικοί Ρώσοι συγγραφείς θεωρούν τους Γαβράδες Αρμένιους, το όνομα εξελίχθηκε να σημαίνει τον ΑΠΙΣΤΟ (giaour).

Άλλο ένα πόϊντ στην πλευρά που θέλει τους Πόντιους να προέρχονται από Ελληνοποιημένους (εκρωμαϊσμένους για την ακρίβεια) Λαζούς και άλλους ντόπιους λαούς που ασπάστηκαν τον Χριστιανισμό και υποτάχθηκαν στο Rum millet.

:102:
Και όλοι οι George, Georg κ.λπ. της Ευρώπης είναι ελληνικής καταγωγής γιατί το "Γεώργιος' είναι ελληνικό όνομα. :-?
… εις μικράς μεν ατυχίας ευρεθήσεται φίλος, εις μεγίστην δε και επιμένουσαν συμφοράν μηδείς σε πλανήση , φίλος ουκ έσται . ( Στρατηγικόν Κεκαυμένου )

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιστορία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών