Απο που και ως που πολεμικος λαος οι ποντιοι?

Ιστορικά γεγονότα, καταστάσεις, αναδρομές
Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Απο που και ως που πολεμικος λαος οι ποντιοι?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 11 Μάιος 2019, 22:46

DIOMEDESGR έγραψε:
11 Μάιος 2019, 17:00
Ο "εξελληνισμός" των Λαζών ουσιαστικά είναι ο ΕΚΡΩΜΑΙΣΜΟΣ τους και η πρόσδεσή τους στο Πατριαρχείο Νέας Ρώμης. Οι μη Χριστιανοί Λαζοί τη γλώσσα μιλούν σήμερα? Την Εθνική γλώσσα των Τούρκων.
Οι δε Χριστιανοί ομιλούσαν την Ρωμέϊκη και σήμερα την Ελληνική.
Αυτό είναι μπαρμπούτσαλο. Αν ήταν έτσι, όλη η ρωμαιοκαθολική Ευρώπη θα μιλούσε λατινικά, πράγμα που ασφαλώς δεν συμβαίνει.

Πόσοι σλαβικοί λαοί μιλάνε ελληνικά, που είναι η γλώσσα της ορθοδοξίας; Κανένας.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

lolek1
Δημοσιεύσεις: 2059
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 15:27

Re: Απο που και ως που πολεμικος λαος οι ποντιοι?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από lolek1 » 11 Μάιος 2019, 23:05

hellegennes έγραψε:
11 Μάιος 2019, 22:43
Ζαποτέκος έγραψε:
11 Μάιος 2019, 15:56
Το τι μου λες το καταλαβαίνω. Αλλά δεν ισχύει. Η κοινή ελληνιστική γλώσσα δεν έκανε κανέναν λαό να ξεχάσει την γλώσσα του και να ελληνοφωνήσει. Οι Αιγύπτιοι δεν ελληνοφώνησαν. Οι Αραμαίοι δεν ελληνοφώνησαν. Οι Εβραίοι ομοίως.
Οι Εβραίοι μένουν στην Ελλάδα εδώ και 2,5 χιλιάδες χρόνια και μιλάνε ακόμα την γλώσσα τους.
:o μπα λαθος κανεις
δεν μιλανε εβραικα αλλα ελληνικα. παντα μιλανε την γλωσσα της περιοχης που κατοικουν.
νομιζω οτι μετα το 1949 εγινε και γλωσσικη μεταρρυθμιση στο κρατος του ισραηλ για αυτον τον λογο

Άβαταρ μέλους
DIOMEDESGR
Δημοσιεύσεις: 6665
Εγγραφή: 24 Οκτ 2018, 19:46
Phorum.gr user: DIOMEDESGR

Re: Απο που και ως που πολεμικος λαος οι ποντιοι?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από DIOMEDESGR » 11 Μάιος 2019, 23:37

Ζαποτέκος έγραψε:
11 Μάιος 2019, 21:54
Αυτό τι ακριβώς είναι ; Ένα μικροποτοπωνύμιο που φανερώνει εγκατάσταση τουρκόφωνων Βουλγάρων στην περιοχή ; :lol:


Λοιπόν η βουλγαρική wiki λέει πως ήταν από Βούλγαρους που εγκατάστησε εκεί ο Βουλγαροκτόνος. Δηλαδή μιλάμε για σλαβόφωνους και χριστιανούς. Καμιά σχέση με Βούλγαρους Τούρκους του Βόλγα σύμφωνα με την θεωρία που έσπευσες να ασπαστείς. :smt047https://bg.wikipedia.org/wiki/Болкар#История
Κοίτα τι λέει ο δικό σου : the Karamanlides descend from beyliks of Bulgar Turks shifting to another form of Turkic and preserving their Christian religion.
Α μάλιστα! Ρώτα και τον αδερφό μου τον ψεύτη.

Αφού αποτυχαίνει ο Ελληνικός Εθνικισμός απευθυνόμαστε στον Βουλγάρικο!

Ότι και νά φέρεις Ζαπολιακόπουλε το γεγονός παραμένει:

Τουρκόφωνοι Χριστιανοί διαβάζουν στα ΤΟΎΡΚΙΚΑ το Ευαγγέλιο με ΕΛΛΗΝΙΚΟΎΣ χαρακτήρες και αυτό τους οδηγεί το 1923 στην Ελληνική Μακεδονία σαν Έλληνες "παλινοστούντες".

Καθαρή διαδικασία Ελληνοποιήσεως ΜΗ ΕΛΛΗΝΙΚΏΝ πληθυσμών υπό την προστασία του Ορθόδοξου Πατριαρχείου.

Τραγούδα τώρα.
"Patriotism is the last refuge of a scoundrel." Samuel Johnson, 1775.

Άβαταρ μέλους
DIOMEDESGR
Δημοσιεύσεις: 6665
Εγγραφή: 24 Οκτ 2018, 19:46
Phorum.gr user: DIOMEDESGR

Re: Απο που και ως που πολεμικος λαος οι ποντιοι?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από DIOMEDESGR » 11 Μάιος 2019, 23:38

hellegennes έγραψε:
11 Μάιος 2019, 22:46

Αυτό είναι μπαρμπούτσαλο. Αν ήταν έτσι, όλη η ρωμαιοκαθολική Ευρώπη θα μιλούσε λατινικά, πράγμα που ασφαλώς δεν συμβαίνει.

Πόσοι σλαβικοί λαοί μιλάνε ελληνικά, που είναι η γλώσσα της ορθοδοξίας; Κανένας.
:fp:

Άστο βρε λεβεντο-πόντιέ μου, αφού δεν το χεις.

Μην συγκρίνεις μήλα με πορτοκάλια όπως είπα, αδικείς τον εαυτό σου.
"Patriotism is the last refuge of a scoundrel." Samuel Johnson, 1775.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Απο που και ως που πολεμικος λαος οι ποντιοι?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 11 Μάιος 2019, 23:39

dna replication έγραψε:
11 Μάιος 2019, 17:10
πάντως ακόμα και το "πόντιος" "ποντιακά" είναι πρόσφατη κατασκευή,
Ρωμαίοι αυτοπροσδιορίζονταν οι κάτοικοι των ν.α. παραλίων
Ποντικοί ονομάζονταν στην αρχαιότητα οι κάτοικοι του Πόντου. Φυσικά ο όρος αυτός εξέπεσε όταν το επίθετο της φράσης «ποντικός μυς» ουσιαστικοποιήθηκε και άρχισε να σημαίνει την ίδια την φράση (όπως έγινε και με την φράση «αρουραίος μυς»). Αργότερα όλοι οι κάτοικοι του Βυζαντίου ονόμαζαν τους εαυτούς τους Ρωμιούς. Η χρήση του όρου Πόντιος και Ποντιακός είναι σχετικά πρόσφατη. Δεν θα έλεγα σκέτο πρόσφατη, γιατί άρχισε να εμφανίζεται μάλλον τον 18ο αιώνα.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Απο που και ως που πολεμικος λαος οι ποντιοι?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 11 Μάιος 2019, 23:45

lolek1 έγραψε:
11 Μάιος 2019, 23:05
hellegennes έγραψε:
11 Μάιος 2019, 22:43
Ζαποτέκος έγραψε:
11 Μάιος 2019, 15:56
Το τι μου λες το καταλαβαίνω. Αλλά δεν ισχύει. Η κοινή ελληνιστική γλώσσα δεν έκανε κανέναν λαό να ξεχάσει την γλώσσα του και να ελληνοφωνήσει. Οι Αιγύπτιοι δεν ελληνοφώνησαν. Οι Αραμαίοι δεν ελληνοφώνησαν. Οι Εβραίοι ομοίως.
Οι Εβραίοι μένουν στην Ελλάδα εδώ και 2,5 χιλιάδες χρόνια και μιλάνε ακόμα την γλώσσα τους.
:o μπα λαθος κανεις
δεν μιλανε εβραικα αλλα ελληνικα. παντα μιλανε την γλωσσα της περιοχης που κατοικουν.
νομιζω οτι μετα το 1949 εγινε και γλωσσικη μεταρρυθμιση στο κρατος του ισραηλ για αυτον τον λογο
Για την ακρίβεια, μέχρι τον Β΄ΠΠ μιλούσαν κυρίως σπανιολίτ, γιατί οι περισσότεροι ήταν σεφαρδίτες. Τώρα δεν ξέρω τι μιλάνε. Δεν είπα ότι μιλούσαν την αρχαία εβραϊκή, που στην ουσία εξαφανίστηκε και την επανέφεραν με νόμο στο Ισραήλ ως επίσημη γλώσσα. Από τον 15ο αιώνα ως τον 20ό δεν είναι καμμιά μικρή απόσταση.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
DIOMEDESGR
Δημοσιεύσεις: 6665
Εγγραφή: 24 Οκτ 2018, 19:46
Phorum.gr user: DIOMEDESGR

Re: Απο που και ως που πολεμικος λαος οι ποντιοι?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από DIOMEDESGR » 11 Μάιος 2019, 23:47

Ζαποτέκος έγραψε:
11 Μάιος 2019, 22:04
Και πώς δηλαδή μια παράθεση ενός φιλολόγου του 19ου αι. αποδεικνύει πως οι Πόντιοι είναι εξελληνισμένοι Λαζοί ; Oι ορθόδοξοι Αρμένιοι που ανήκαν στο πατριαρχείο της Πόλης γιατί δεν εξελληνίστηκαν γλωσσικά ; Αντίθετα με την ανταλλαγή του '23 μας ήρθαν εδώ αρμενόφωνοι Έλληνες. Και ξαναρωτώ, οι τουρκόφωνοι Έλληνες του Δυτικού Πόντου γιατί δεν ελληνοφώνησαν ;
Η παράθεση του Αρμένιου φιλόλογου είναι μια ισχυρή απόδειξη για Ελληνίζοντες Λαζούς στην Πόλη.

Για τους Αρμένιους πάλι τα εθνικιστικά σου γυαλιά δεν σαφηνουν να δεις ότι οι Ορθόδοξοι Αρμένιοι πήραν την "ρετσινιά" του Έλληνα και τους στείλανε πακέτο Ελλάδα, οι Αντιχαλκηδόνιοι διατήρησαν την Αρμένικη εθνότητα.

Elementary my dear Watson.

Για τους "Τουρκόφωνους Έλληνες" του Δυτικού Πόντου δεν ξέρω, θα το ψάξω και θα σου απαντήσω τι σοϊ κουμανο-λαζο-σλαβοι" Ελληνες" ήταν κι αυτοί. Σαν τους Καραμανλήδες ένα πράγμα, ε Ζαπολιακόπουλε?

Για τους Αραουκάνους ποιά η γνώμη σου, πότε εκ-αραουκανίστηκαν οι Αραουκανόφωνοι Έλληνες της Χιλής?

:003:
"Patriotism is the last refuge of a scoundrel." Samuel Johnson, 1775.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Απο που και ως που πολεμικος λαος οι ποντιοι?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 11 Μάιος 2019, 23:48

DIOMEDESGR έγραψε:
11 Μάιος 2019, 23:38
hellegennes έγραψε:
11 Μάιος 2019, 22:46

Αυτό είναι μπαρμπούτσαλο. Αν ήταν έτσι, όλη η ρωμαιοκαθολική Ευρώπη θα μιλούσε λατινικά, πράγμα που ασφαλώς δεν συμβαίνει.

Πόσοι σλαβικοί λαοί μιλάνε ελληνικά, που είναι η γλώσσα της ορθοδοξίας; Κανένας.
:fp:

Άστο βρε λεβεντο-πόντιέ μου, αφού δεν το χεις.

Μην συγκρίνεις μήλα με πορτοκάλια όπως είπα, αδικείς τον εαυτό σου.
Μα από όλην την οικουμένη και όλες τις περιόδους της ιστορίας, η μόνη περίπτωση αλλαγής γλώσσας λόγω εκκλησιαστικής επιρροής είναι αυτή που ισχυρίζεσαι. Ποια είναι τα μήλα και τα πορτοκάλια;

Άσε που δεν στηρίζεται σε ιστορικά δεδομένα. Δεν θα έπρεπε να έχει λογική;
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
DIOMEDESGR
Δημοσιεύσεις: 6665
Εγγραφή: 24 Οκτ 2018, 19:46
Phorum.gr user: DIOMEDESGR

Re: Απο που και ως που πολεμικος λαος οι ποντιοι?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από DIOMEDESGR » 11 Μάιος 2019, 23:59

hellegennes έγραψε:
11 Μάιος 2019, 23:48
Μα από όλην την οικουμένη και όλες τις περιόδους της ιστορίας, η μόνη περίπτωση αλλαγής γλώσσας λόγω εκκλησιαστικής επιρροής είναι αυτή που ισχυρίζεσαι. Ποια είναι τα μήλα και τα πορτοκάλια;

Άσε που δεν στηρίζεται σε ιστορικά δεδομένα. Δεν θα έπρεπε να έχει λογική;
Δεν την ισχυρίζομαι μόνον εγώ, και για να το θέσεις σωστά πρέπει να πεις η Εξελληνιστικη επήρεια του Ρωμαϊκου Πατριαρχίου κατά την συγκεκριμένη περίοδο της, λεγόμενης, Βυζαντινής Αυτοκρατορίας και κατόπιν η φθίνουσα εθνικιστική προσπάθεια αυτού κατά την διάρκεια της Οθωμανικής Αυτοκρατορίας.

Σίγουρα έχεις κάποια ψήγματα δίκιου για την πολυπλοκότητα του φαινομένου, αυτά όμως ειναι ΠΤΑΙΣΜΑΤΑ μπροστά στον ΧΙΜΑΙΡΙΚΟ ΚΟΛΛΟΣΟ που λέγεται "υπερτριχιλιετης παρουσία Ελλήνων" μέσα σε πολυεθνικές αυτοκρατορίες και απευθείας συγκρότηση "καθαρού" Έθνικού κράτους ξαφνικά το 1831.

:wink
"Patriotism is the last refuge of a scoundrel." Samuel Johnson, 1775.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Απο που και ως που πολεμικος λαος οι ποντιοι?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 12 Μάιος 2019, 00:04

Ναι, σωστά, την ισχυρίζονται και κάτι κατακάθια ρατσιστές που γράφουν βιβλία της πούτσας, χωρίς ιστορική έρευνα. Ειλικρινά απορώ που συμμερίζεσαι τις απόψεις ατόμων που ονομάζουν συρφετό ολόκληρους λαούς.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Απο που και ως που πολεμικος λαος οι ποντιοι?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 12 Μάιος 2019, 04:26

dna replication έγραψε:
11 Μάιος 2019, 14:37
ρε hellegennes, "έδεσες" λιγάκι, σου πάει περισσότερο :D
Έδεσα; Γέρασα, δηλαδή. :lol:
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14103
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: Απο που και ως που πολεμικος λαος οι ποντιοι?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 12 Μάιος 2019, 12:12

Γιωργης έγραψε:
11 Μάιος 2019, 15:06
Τι ακριβως διδαξε ρε παιδια? Αφου ο ιδιος το παραδεχτηκε. Εξελληνισμένος λαος ειναι. Αυτο ισχυριζομαι και εγω 30 σελιδες. Δεν διαφωνουμε καπου. Απλα οι αποψη α λεει οτι δεν παιζει ρολο η καταγωγή απο την στιγμη που ο λαος αυτος μιλαει τη γλωσσα, νιωθει ελληνας κτλ

Ενω εγψ λεω οτι η απώτερη καταγωγη παιζει ρολο.

(Αν και εγω ειμαι εξαιρεση σε αυτο για την γερμανικη μου υπηκοότητα)
Την απώτατη καταγωγή πριν από τον 8ο αιώνα δεν την ξέρεις, γιά την ακρίβεια δεν έχεις ιδέα. Μάλιστα, γιά κανένα λαό δεν την ξέρεις όχι μόνο γιά τους Ποντίους.

Το αφήγημα γιά την υποτιθέμενη απώτατη καταγωγή είναι καθαρά ναζιστικό και δεν απασχολεί τους κανονικούς ανθρώπους.
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

Γιωργης

Re: Απο που και ως που πολεμικος λαος οι ποντιοι?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γιωργης » 12 Μάιος 2019, 12:14

Ανθρωποι με ξανθα μαλλια και πρασινα ματια εχουν κοινη καταγωγη

Ανθρωποι μς μαυρα μαλλια και μαυρα ματια εχουν κοινη καταγωγη

1+1 =2

Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14103
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: Απο που και ως που πολεμικος λαος οι ποντιοι?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 12 Μάιος 2019, 12:21

Ζαποτέκος έγραψε:
11 Μάιος 2019, 15:56
Το τι μου λες το καταλαβαίνω. Αλλά δεν ισχύει. Η κοινή ελληνιστική γλώσσα δεν έκανε κανέναν λαό να ξεχάσει την γλώσσα του και να ελληνοφωνήσει. Οι Αιγύπτιοι δεν ελληνοφώνησαν. Οι Αραμαίοι δεν ελληνοφώνησαν. Οι Εβραίοι ομοίως. Οι Φρύγες μιλούσαν την γλώσσα τους ως τον 7ο αι. Οι Ίσαυροι ( λουβική ομάδα ) ομοίως. Οι Θράκες ως τον 6ο αι. Οι Λαζοί δεν ελληνοφώνησαν , όπως δεν ελληνοφώνησαν οι Γεωργιανοί και οι Αρμένιοι. Να έγινε αφομοίωση μερικών ναι. Αλλά μαζική στροφή των Λαζών προς την ελληνοφωνία όχι.
Εσύ το έφθασες στο άλλο άκρο. Προφανώς ελληνοφώνησαν οι Φρύγες (ο Βρυώνης αμφισβητεί το κατά πόσον έχουν βάση οι ενδείξεις ύπαρξης τής Φρυγικής γλώσσας τον 7ο αιώνα) και οι Λυδοί. Ομοίως ελληνοφώνησαν, λατινοφώνησαν και σλαβοφώνησαν οι Θράκες, λατινοφώνησαν οι Γαλάτες, γερμανοφώνησαν οι Σλάβοι τής Πρωσίας και τουρκοφώνησαν οι Βυζαντινοί. Οι διαφορές μου με τον Διομήδη είναι οι εξής:

- Αυτός υποστηρίζει ότι οι Πόντιοι δεν έχουν σχέση με τους Ελληνες και είναι απλώς ελληνοποιηθέντες Λαζοί. Γι'αυτό δεν υπάρχει η παραμικρή ένδειξη και δεν συμφωνεί με τα γλωσσικά δεδομένα. Το αντίστροφο, ότι δηλαδή κάποιοι Λαζοί (ή πολλοί Λαζοί) ελληνοφώνησαν, δεν αμφισβητείται.

- Δεν έχει νόημα να μιλάς γιά μη ελληνική καταγωγή, όποια και να είναι αυτή, όταν οι υποτιθέμενοι μη ελληνόφωνοι πρόγονοι έζησαν πριν 1.200 χρόνια.
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14103
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: Απο που και ως που πολεμικος λαος οι ποντιοι?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 12 Μάιος 2019, 12:22

Γιωργης έγραψε:
12 Μάιος 2019, 12:14
Ανθρωποι με ξανθα μαλλια και πρασινα ματια εχουν κοινη καταγωγη

Ανθρωποι μς μαυρα μαλλια και μαυρα ματια εχουν κοινη καταγωγη

1+1 =2
Ναζιστικές παπαριές. Ολοι αυτοί οι φαινότυποι υπάρχουν σε όλη την Ευρώπη σε διάφορες αναλογίες.
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιστορία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών