Απο που και ως που πολεμικος λαος οι ποντιοι?

Ιστορικά γεγονότα, καταστάσεις, αναδρομές
Άβαταρ μέλους
Ζαποτέκος
Δημοσιεύσεις: 8939
Εγγραφή: 14 Ιαν 2019, 17:08

Re: Απο που και ως που πολεμικος λαος οι ποντιοι?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζαποτέκος » 12 Μάιος 2019, 12:28

hellegennes έγραψε:
11 Μάιος 2019, 22:43
Ζαποτέκος έγραψε:
11 Μάιος 2019, 15:56
Το τι μου λες το καταλαβαίνω. Αλλά δεν ισχύει. Η κοινή ελληνιστική γλώσσα δεν έκανε κανέναν λαό να ξεχάσει την γλώσσα του και να ελληνοφωνήσει. Οι Αιγύπτιοι δεν ελληνοφώνησαν. Οι Αραμαίοι δεν ελληνοφώνησαν. Οι Εβραίοι ομοίως.
Οι Εβραίοι μένουν στην Ελλάδα εδώ και 2,5 χιλιάδες χρόνια και μιλάνε ακόμα την γλώσσα τους.
Συγκεκριμένα προσπαθώ να του δείξω πως η ελληνοφωνία κατά την ελληνιστική και ρωμαϊκή περίοδο δεν ήταν τόσο διαδεδομένη στην Ανατολή όσο νομίζει. Παράδειγμα ο ίδιος ο Χριστός που στην Καινή Διαθήκη μιλάει αραμαϊκά.
… εις μικράς μεν ατυχίας ευρεθήσεται φίλος, εις μεγίστην δε και επιμένουσαν συμφοράν μηδείς σε πλανήση , φίλος ουκ έσται . ( Στρατηγικόν Κεκαυμένου )

Άβαταρ μέλους
Ζαποτέκος
Δημοσιεύσεις: 8939
Εγγραφή: 14 Ιαν 2019, 17:08

Re: Απο που και ως που πολεμικος λαος οι ποντιοι?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζαποτέκος » 12 Μάιος 2019, 12:33

Leporello έγραψε:
12 Μάιος 2019, 12:21
Ζαποτέκος έγραψε:
11 Μάιος 2019, 15:56
Το τι μου λες το καταλαβαίνω. Αλλά δεν ισχύει. Η κοινή ελληνιστική γλώσσα δεν έκανε κανέναν λαό να ξεχάσει την γλώσσα του και να ελληνοφωνήσει. Οι Αιγύπτιοι δεν ελληνοφώνησαν. Οι Αραμαίοι δεν ελληνοφώνησαν. Οι Εβραίοι ομοίως. Οι Φρύγες μιλούσαν την γλώσσα τους ως τον 7ο αι. Οι Ίσαυροι ( λουβική ομάδα ) ομοίως. Οι Θράκες ως τον 6ο αι. Οι Λαζοί δεν ελληνοφώνησαν , όπως δεν ελληνοφώνησαν οι Γεωργιανοί και οι Αρμένιοι. Να έγινε αφομοίωση μερικών ναι. Αλλά μαζική στροφή των Λαζών προς την ελληνοφωνία όχι.
Εσύ το έφθασες στο άλλο άκρο. Προφανώς ελληνοφώνησαν οι Φρύγες (ο Βρυώνης αμφισβητεί το κατά πόσον έχουν βάση οι ενδείξεις ύπαρξης τής Φρυγικής γλώσσας τον 7ο αιώνα) και οι Λυδοί. Ομοίως ελληνοφώνησαν, λατινοφώνησαν και σλαβοφώνησαν οι Θράκες, λατινοφώνησαν οι Γαλάτες, γερμανοφώνησαν οι Σλάβοι τής Πρωσίας και τουρκοφώνησαν οι Βυζαντινοί. Οι διαφορές μου με τον Διομήδη είναι οι εξής:

- Αυτός υποστηρίζει ότι οι Πόντιοι δεν έχουν σχέση με τους Ελληνες και είναι απλώς ελληνοποιηθέντες Λαζοί. Γι'αυτό δεν υπάρχει η παραμικρή ένδειξη και δεν συμφωνεί με τα γλωσσικά δεδομένα. Το αντίστροφο, ότι δηλαδή κάποιοι Λαζοί (ή πολλοί Λαζοί) ελληνοφώνησαν, δεν αμφισβητείται.

- Δεν έχει νόημα να μιλάς γιά μη ελληνική καταγωγή, όποια και να είναι αυτή, όταν οι υποτιθέμενοι μη ελληνόφωνοι πρόγονοι έζησαν πριν 1.200 χρόνια.
Εγώ δεν είπα πως δεν ελληνοφώνησαν οι Φρύγες ή οι Λυδοί ή οι Θράκες ή οι Ίσαυροι. Γι'υατό και έβαλα τις χρονολογίες στις οποίες έχουμε τις τελευταίες μαρτυρίες ύπαρξης των γλωσσών τους. Του έδειξα όμως πως αυτό δεν συντελέστηκε την ελληνιστική περίοδο, ούτε καν την ρωμαίκή ή την πρωτοβυζαντινή. Συνεπώς δεν έχει νόημα να επικαλείται την κοινή ελληνιστική ως παράγοντα εξελληνισμού των Λαζών.
… εις μικράς μεν ατυχίας ευρεθήσεται φίλος, εις μεγίστην δε και επιμένουσαν συμφοράν μηδείς σε πλανήση , φίλος ουκ έσται . ( Στρατηγικόν Κεκαυμένου )

Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14088
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: Απο που και ως που πολεμικος λαος οι ποντιοι?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 12 Μάιος 2019, 12:43

DIOMEDESGR έγραψε:
11 Μάιος 2019, 14:55
(είναι δε κωμικό το φαινόμενο να σε παροτρύνουν οι Εθνικιστές με φράσεις οπως"μπραβο λεπορελο, έμπαινε και σκιστον" :lol:)
Εσύ μου το λες αυτό, που συντάσσεσαι με τον ναζί Γιώργη;
DIOMEDESGR έγραψε:
11 Μάιος 2019, 14:55
Εκ πρώτης πρέπει να διασαφηνίσουμε το θέμα με τον Mackridge, τον οποίο εγώ φέρνω στο τραπέζι σαν αυθεντία που έχει αποδείξει ότι η Ποντιακή διάλεκτος είναι εξέλιξη της λινγκουα φράνκα Ελληνιστικής, και όχι απευθείας προβολή της Ιωνικης ή, κατ'άλλους, της Αττικής που ομιλούσαν στην μαύρη θάλασσα πολύ πριν εμφανιστεί στην περιοχή ο Αλέξανδρος και τα Ελληνιστική κράτη. Και αυτό ακριβώς ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΌ ΜΟΥ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑ όχι των εθνικιστών.
Ολες οι Ελληνικές διάλεκτοι κατάγονται από την Ελληνιστική Κοινή, πλην τής Τσακώνικης. Πώς είναι δικό σου επιχείρημα, αφού έχω ήδη πεί πως η Ποντιακή γλώσσα φέρεται να διαχωρίστηκε από τον Μεσαιωνική Ελληνική περί τον 8ο αιώνα.
DIOMEDESGR έγραψε:
11 Μάιος 2019, 14:55
Και φυσικά ουδέποτε μίλησα εγώ για απόσχιση της Ποντιακής από την Λαζικη επί Οθωμανικής Αυτοκρατορίας. Οι Λαζοί, οι Κρομλήδες, οι Οφλήδες ΕΚΡΩΜΑΙΣΤΗΚΑΝ απτην Ανατολική Ρωμαϊκή Αυτοκρατορία, όχι από την Οθωμανική. Αφού λοιπόν επίσημη γλώσσα αυτής είναι η Αλεξανδρινή, ή η Βυζαντινή κατά άλλους, οι λαοί αυτοί την υιοθετούν σαν ανώτερη και το μόνο που της προσδίδουν είναι οι λαζικες και άλλες λέξεις, όπως θα γίνει αργότερα και με τη Τουρκική. ΕΚΒΥΖΑΝΤΙΖΟΝΤΑΙ λοιπόν οι Λαζοι, καί με την επήρεια του Πατριαρχιου γίνονται Ρωμιοί. Κανένας "Ελληνας" μέχρι εδώ!
Κάνεις την αυθαίρετη και αστήρικτη υπόθεση πως μόνο οι Λαζοί, οι Κρομλήδες και οι Οφλήδες μίλησαν την Ποντιακή γλώσσα. Μα οι υπόλοιποι Βυζαντινοί τι ήταν; Δεν είχαν προγόνους Φρύγες, Λυδούς, Χετταίους και φυσικά και Ελληνες; Εχει καμμιά σημασία τι προγόνους είχε κανείς πριν από 1.000 χρόνια; Τους ήξερε νομίζεις; Είχε διατηρήσει στοιχεία από την γλώσσα που μιλούσαν εκείνοι;
DIOMEDESGR έγραψε:
11 Μάιος 2019, 14:55
Γράφεις για αναντιστοιχίες με τους Βλάχους και τους Αρβανίτες. Συμφωνώ, ΞΕΧΝΑΣ όμως να αναφέρεις ότι οι Βλάχοι υιοθέτησαν, ακριβώς όπως οι Λαζοι, την Ρωμαϊκή γλώσσα της εποχης τους και ΔΕΝ άλλαξαν το τυπικό απλώς παρεφθειραν λέξεις ενώ έβαλαν άλλες δικές τους. Φυσικά η γλώσσα αυτή για τα Βαλκάνια ήταν τα Λατινικά, και ναι, η πορεία προς το"εξελληνισμό" ήταν αντίστοιχη των Λαζών-Ποντίων. Οι Αρβανίτες άργησαν να εμφανιστούν στο Ρωμέϊκο γίγνεσθαι, ωστόσο και εδώ έχουμε προσπάθειες εκβυζαντινισμου, οψιμες και μέσα στην έναρξη του Εθνικιστικού οίστρου των Βαλκανίων. (αρβανιτο-ρωμέϊκο λεξικό του Μπότσαρη κ.α.) Έτσι η διγλωσσια εδώ έχει ποικίλη αίτιολογία και δεν μπορείς να τους τσουβάλιαζεις. Οι Βλάχοι διγλωσοι γιατί "ελληνοποιούνται" δύο φορές, την μία με την Λατινική, την άλλη με την νέο-ελληνική, οι Αρβανίτες κατευθείαν με την νέο-ελληνική, και οι Σλαβομακεδόνες που είναι και οι τελευταίοι που εντάσονται στο Ελληνικό εθνικό κεκτημένο με την νέο-ελληνική.
Καλό παράδειγμα οι Βλάχοι. Γενετικά, δεν διαφέρουν καθόλου από τους υπόλοιπους λαούς των Βαλκανίων. Η γλώσσα τους είναι αποτέλεσμα εξέλιξης αιώνων λατινοφωνίας απόγονος τής Ρουμανικής/Βλαχικής που εμφανίσθηκε στον Μεσαίωνα. Πώς αυτό καταρρίπτει το επιχείρημά μου; Και βέβαια, ο ελέφαντας στο δωμάτιο είναι ότι ουδέποτε δημιουργήθηκε Ελληνική διάλεκτος από τους Βλάχους, τους Αρβανίτες και τους Σλαβομακεδόνες που η ελληνοφωνία τους υπάρχει σε μικρότερο διάστημα. Αυτό όμως, το κάνεις γαργάρα.
DIOMEDESGR έγραψε:
11 Μάιος 2019, 14:55
Τέλος μην ξεχνάς ότι ναι μεν καλή η γλώσσα για να εξηγήσει την εθνολογικη ταυτότητα, αλλά υπάρχουν και άλλοι ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΆ ελεγχόμενοι παράγοντες όπως τα ήθη και τα έθιμα, οι παραδόσεις, τα πολιτιστικά στοιχεία όπως η μουσική, οι χοροί, οι θρύλοι και τα παραμύθια. Και ΜΆΝΤΕΨΕ!
Λαζοί και Πόντιοι μοιράζονται τα ΊΔΙΑ ΑΥΤΆ ΣΤΟΙΧΕΊΑ, παρολες τις ανεπαρκείς προσπάθειες των εθνικιστών να τα αποδοσουν σε μια κάποια "όσμωση" πολιτισμών επί Οθωμανικής Αυτοκρατορίας.
Οι βασικοί παράγοντας εθνικής ταυτότητας είναι η γλώσσα και η θρησκεία. Τα έθιμα, η μουσική και οι χωροί είναι δευτερεύοντα χαρακτηριστικά και μοιράζονται πολύ πιό εύκολα. Π.χ. στην Βόρεια Μακεδονία που ζώ, τα έθιμα είναι ακριβώς τα ίδια με τα Ελληνικά. Σημαίνει αυτό ότι οι κάτοικοι είναι Ελληνες; (Μόνη εξαίρεση είναι η "σλάβα" δηλαδή ο εορτασμός του προστάτη αγίου τής οικογένειας)
DIOMEDESGR έγραψε:
11 Μάιος 2019, 14:55
Θεωρώ ότι δεν ανήκεις στο γκρούπ των Εθνικιστών του phorum και ότι θα κατανοήσεις ότι η επιστημονική πεπατημένη σήμερα καταρρίπτει τις Εθνικιστικές ντιρεκτιβες του παρελθόντος που είχαν συγκεκριμένο σκοπό. Την πήξη Εθνικών, ανεξαρτητων κρατών και την διάλυση των πολύχρονων αυτοκρατοριων.
Σήμερα αυτοί οι λόγοι έχουν εκλείψει, οπότε και άφοβα μπορούμε να γκρεμίσουμε τους μύθους αυτόυς όχι γιατί μισούμε κάποιον λαό αλλά για χάρη της Ιστορικής αλήθειας.

Δεν νομίζεις?
Εσύ νομίζεις ότι αυτό κάνεις; Αν ναι, είσαι βαθιά νυχτωμένος. Απλώς, αναπαράγεις υποτίθεται αντιεθνικιστικούς μύθους χωρίς επιστημονική στήριξη.
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

Άβαταρ μέλους
Ζαποτέκος
Δημοσιεύσεις: 8939
Εγγραφή: 14 Ιαν 2019, 17:08

Re: Απο που και ως που πολεμικος λαος οι ποντιοι?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζαποτέκος » 12 Μάιος 2019, 12:49

DIOMEDESGR έγραψε:
11 Μάιος 2019, 23:37

Α μάλιστα! Ρώτα και τον αδερφό μου τον ψεύτη.

Αφού αποτυχαίνει ο Ελληνικός Εθνικισμός απευθυνόμαστε στον Βουλγάρικο!

Ότι και νά φέρεις Ζαπολιακόπουλε το γεγονός παραμένει:

Τουρκόφωνοι Χριστιανοί διαβάζουν στα ΤΟΎΡΚΙΚΑ το Ευαγγέλιο με ΕΛΛΗΝΙΚΟΎΣ χαρακτήρες και αυτό τους οδηγεί το 1923 στην Ελληνική Μακεδονία σαν Έλληνες "παλινοστούντες".

Καθαρή διαδικασία Ελληνοποιήσεως ΜΗ ΕΛΛΗΝΙΚΏΝ πληθυσμών υπό την προστασία του Ορθόδοξου Πατριαρχείου.

Τραγούδα τώρα.
Τον αδελφό σου δεν τον ξέρω για να τον χαρακτηρίσω.
Δεν επικαλούμαι κάποιον βουλγαρικό εθνικισμό. Τα γραφόμενα στην βουλγαρική wiki τεκμηριώνονται με παραπομπή σε Αρμένιο ιστορικό του 11ου αι. Τα γραφόμενα περί εγκατάστασης τουρκόφωνων Βουλγάρων της στέπας δεν τεκμηριώνονται πουθενά.
Γεγονός είναι ένα. Έλληνες Μικρασιάτες βρέθηκαν μεταξύ συμπαγέστατων τουρκικών ομάδων με αποτέλεσμα να τουρκοφωνήσουν. Διατήρησαν όμως την θρησκεία τους , κάτι που είναι δηλωτικό και της καταγωγής τους.
Δεν υπήρχε μηχανισμός ελληνοποίησης και το Πατριαρχείο δεν ελληνοποιούσε μαζικά λαούς.
DIOMEDESGR έγραψε:
11 Μάιος 2019, 23:47

Η παράθεση του Αρμένιου φιλόλογου είναι μια ισχυρή απόδειξη για Ελληνίζοντες Λαζούς στην Πόλη.

Για τους Αρμένιους πάλι τα εθνικιστικά σου γυαλιά δεν σαφηνουν να δεις ότι οι Ορθόδοξοι Αρμένιοι πήραν την "ρετσινιά" του Έλληνα και τους στείλανε πακέτο Ελλάδα, οι Αντιχαλκηδόνιοι διατήρησαν την Αρμένικη εθνότητα.

Elementary my dear Watson.

Για τους "Τουρκόφωνους Έλληνες" του Δυτικού Πόντου δεν ξέρω, θα το ψάξω και θα σου απαντήσω τι σοϊ κουμανο-λαζο-σλαβοι" Ελληνες" ήταν κι αυτοί. Σαν τους Καραμανλήδες ένα πράγμα, ε Ζαπολιακόπουλε?
Καμιά σχέση λοιπόν η μαρτυρία του Αρμένιου φιλολόγου με τον Πόντο. Αντιστοίχως θα έβρισκες στην Πόλη και ελληνίζοντες Σλάβους, Αρμένιους και Άραβες.

Εσύ όμως αδυνατείς να κατανοήσεις πως όπως δεν ελληνοφώνησαν οι ορθόδοξοι Αρμένιοι, έτσι δεν ελληνοφώνησαν μαζικά και οι ορθόδοξοι Λαζοί.

Ψάξε να μου απαντήσεις. Ελπίζω να μην αρχίσεις τις ψεκασμενιές τύπου Καραμανλίδων. Απάντησέ μου πως δεν ελληνόφωνησαν οι τουρκόφωνοι χριστιανοί Πόντιοι, αλλά ελληνοφώνησαν οι Λαζοί. :smt047


Ζαπολιακόπουλε x 2
Φαίνεται πως αυτό που δεν ανέχεσαι είναι να σε προσβάλλουν . Όταν όμως οι προσβολές προέρχονται από εσένα τότε επιτρέπονται. :smt038
Για τους Αραουκάνους ποιά η γνώμη σου, πότε εκ-αραουκανίστηκαν οι Αραουκανόφωνοι Έλληνες της Χιλής?
Χιούμορ τριτοτέταρτης ποιότητας. :roll:
… εις μικράς μεν ατυχίας ευρεθήσεται φίλος, εις μεγίστην δε και επιμένουσαν συμφοράν μηδείς σε πλανήση , φίλος ουκ έσται . ( Στρατηγικόν Κεκαυμένου )

Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14088
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: Απο που και ως που πολεμικος λαος οι ποντιοι?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 12 Μάιος 2019, 13:17

hellegennes έγραψε:
11 Μάιος 2019, 22:43
Οι Εβραίοι μένουν στην Ελλάδα εδώ και 2,5 χιλιάδες χρόνια και μιλάνε ακόμα την γλώσσα τους.
Λάθος. Οσοι Εβραίοι ζουν στην Ελλάδα εδώ και 2.000 χρόνια (γιατί 2,5; από που προκύπτει; ) δεν μιλούν εβραϊκά αλλά Ελληνική διάλεκτο, τα γιαβάνικα. Τέτοιο μεγάλο διάστημα, ναι, δημιουργεί διαλέκτους.
https://en.wikipedia.org/wiki/Yevanic_language
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40645
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Απο που και ως που πολεμικος λαος οι ποντιοι?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 12 Μάιος 2019, 13:22

Εγώ είχα στο μυαλό μου τους Σεφαρδίτες, που μιλούσαν ακόμη την γλώσσα που άφησαν 4 αιώνες πίσω. Αλλά οι εβραίοι είναι μια ειδικότερη κατηγορία, γιατί η γλώσσα τους στην ουσία έπαψε να είναι μητρική, αφού σκορπίστηκαν στους πέντε ανέμους. Οι Τούρκοι που ζούνε στην Ελλάδα εδώ και αιώνες, μιλάνε ακόμη τούρκικα.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14088
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: Απο που και ως που πολεμικος λαος οι ποντιοι?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 12 Μάιος 2019, 13:25

hellegennes έγραψε:
12 Μάιος 2019, 13:22
Εγώ είχα στο μυαλό μου τους Σεφαρδίτες, που μιλούσαν ακόμη την γλώσσα που άφησαν 4 αιώνες πίσω. Αλλά οι εβραίοι είναι μια ειδικότερη κατηγορία, γιατί η γλώσσα τους στην ουσία έπαψε να είναι μητρική, αφού σκορπίστηκαν στους πέντε ανέμους. Οι Τούρκοι που ζούνε στην Ελλάδα εδώ και αιώνες, μιλάνε ακόμη τούρκικα.
Αλλο παράδειγμα που δείχνει αυτό που λέω. Οι Γιαβανίτες που έχουν ελληνοφωνία επί χιλιάδες χρόνια, όντως δημιούργησαν Ελληνική διάλεκτο (αν και πλέον εξέλιπε). Οι Σεφαρδίτες που είναι ζήτημα αν έχουν ελληνοφωνία επι 200 χρόνια και είναι δίγλωσσοι, μιλούν την εκάστοτε στάνταρ Ελληνική. Μίλησα κάποτε με μέλος τής οικογένειας Μόλχο, ο οποίος είχε βαρειά Θεσσαλονικιώτικη προφορά (με τα με/σε και τα λλλ και απ'όλα)
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

Άβαταρ μέλους
Ζαποτέκος
Δημοσιεύσεις: 8939
Εγγραφή: 14 Ιαν 2019, 17:08

Re: Απο που και ως που πολεμικος λαος οι ποντιοι?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζαποτέκος » 12 Μάιος 2019, 13:50

Leporello έγραψε:
12 Μάιος 2019, 13:17
hellegennes έγραψε:
11 Μάιος 2019, 22:43
Οι Εβραίοι μένουν στην Ελλάδα εδώ και 2,5 χιλιάδες χρόνια και μιλάνε ακόμα την γλώσσα τους.
Λάθος. Οσοι Εβραίοι ζουν στην Ελλάδα εδώ και 2.000 χρόνια (γιατί 2,5; από που προκύπτει; ) δεν μιλούν εβραϊκά αλλά Ελληνική διάλεκτο, τα γιαβάνικα. Τέτοιο μεγάλο διάστημα, ναι, δημιουργεί διαλέκτους.
https://en.wikipedia.org/wiki/Yevanic_language
Περίπου 2250 χρόνια.


Η πρώτη μνεία εβραϊκού στοιχείου στην Ελλάδα χρονολογείται το 300-250 π.Χ. σε επιγραφή του Ωρωπού, η οποία αναφέρεται σε έναν Εβραίο δούλο ονόματι Μόσχον Μοσχίωνος.

https://el.wikipedia.org/wiki/Ιστορία_τ ... κό_πλαίσιο

In the 2nd century BCE, Hyrcanus, a leader in the Jewish community of Athens, was honoured by the raising of a statue in the agora.
https://en.wikipedia.org/wiki/History_o ... _in_Greece
… εις μικράς μεν ατυχίας ευρεθήσεται φίλος, εις μεγίστην δε και επιμένουσαν συμφοράν μηδείς σε πλανήση , φίλος ουκ έσται . ( Στρατηγικόν Κεκαυμένου )

Άβαταρ μέλους
DIOMEDESGR
Δημοσιεύσεις: 6665
Εγγραφή: 24 Οκτ 2018, 19:46
Phorum.gr user: DIOMEDESGR

Re: Απο που και ως που πολεμικος λαος οι ποντιοι?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από DIOMEDESGR » 12 Μάιος 2019, 14:14

Ζαποτέκος έγραψε:
12 Μάιος 2019, 12:49
Ζαπολιακόπουλε x 2
Φαίνεται πως αυτό που δεν ανέχεσαι είναι να σε προσβάλλουν . Όταν όμως οι προσβολές προέρχονται από εσένα τότε επιτρέπονται. :smt038
Συγνώμη αν σε πρόσβαλε, το έγραψα εν είδη χιούμορ μιας και ο Λιακόπουλος έγραψε κάτι τέτοια για αιώνιους Έλληνες των νησιών του Πάσχα και Αραουκάνους.

Μου χρωστάς έναν χαρακτηρισμό λοιπόν. Ελπίζω όχι υβριστικό, όπως το "Λιακόπουλος" δεν είναι υβριστικό.

:wave:
"Patriotism is the last refuge of a scoundrel." Samuel Johnson, 1775.

Άβαταρ μέλους
Ζαποτέκος
Δημοσιεύσεις: 8939
Εγγραφή: 14 Ιαν 2019, 17:08

Re: Απο που και ως που πολεμικος λαος οι ποντιοι?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζαποτέκος » 12 Μάιος 2019, 14:26

DIOMEDESGR έγραψε:
12 Μάιος 2019, 14:14
Ζαποτέκος έγραψε:
12 Μάιος 2019, 12:49
Ζαπολιακόπουλε x 2
Φαίνεται πως αυτό που δεν ανέχεσαι είναι να σε προσβάλλουν . Όταν όμως οι προσβολές προέρχονται από εσένα τότε επιτρέπονται. :smt038
Συγνώμη αν σε πρόσβαλε, το έγραψα εν είδη χιούμορ μιας και ο Λιακόπουλος έγραψε κάτι τέτοια για αιώνιους Έλληνες των νησιών του Πάσχα και Αραουκάνους.

Μου χρωστάς έναν χαρακτηρισμό λοιπόν. Ελπίζω όχι υβριστικό, όπως το "Λιακόπουλος" δεν είναι υβριστικό.

:wave:
:vp23:
… εις μικράς μεν ατυχίας ευρεθήσεται φίλος, εις μεγίστην δε και επιμένουσαν συμφοράν μηδείς σε πλανήση , φίλος ουκ έσται . ( Στρατηγικόν Κεκαυμένου )

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40645
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Απο που και ως που πολεμικος λαος οι ποντιοι?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 12 Μάιος 2019, 23:41

Leporello έγραψε:
12 Μάιος 2019, 13:25
hellegennes έγραψε:
12 Μάιος 2019, 13:22
Εγώ είχα στο μυαλό μου τους Σεφαρδίτες, που μιλούσαν ακόμη την γλώσσα που άφησαν 4 αιώνες πίσω. Αλλά οι εβραίοι είναι μια ειδικότερη κατηγορία, γιατί η γλώσσα τους στην ουσία έπαψε να είναι μητρική, αφού σκορπίστηκαν στους πέντε ανέμους. Οι Τούρκοι που ζούνε στην Ελλάδα εδώ και αιώνες, μιλάνε ακόμη τούρκικα.
Αλλο παράδειγμα που δείχνει αυτό που λέω. Οι Γιαβανίτες που έχουν ελληνοφωνία επί χιλιάδες χρόνια, όντως δημιούργησαν Ελληνική διάλεκτο (αν και πλέον εξέλιπε). Οι Σεφαρδίτες που είναι ζήτημα αν έχουν ελληνοφωνία επι 200 χρόνια και είναι δίγλωσσοι, μιλούν την εκάστοτε στάνταρ Ελληνική. Μίλησα κάποτε με μέλος τής οικογένειας Μόλχο, ο οποίος είχε βαρειά Θεσσαλονικιώτικη προφορά (με τα με/σε και τα λλλ και απ'όλα)
Μα, προφανώς θα μιλάνε την τοπική γλώσσα. Σημασία έχει αν είναι δίγλωσσοι. Στις αρχές των 90's, ήρθαν στο χωριό της μάνας μου δυο Αλβανοί (ζεύγος). Μέσα σε 2 χρόνια, μιλούσαν άπταιστα Χαλκιδικιώτικα και εννοείται ότι αυτήν την γλώσσα χρησιμοποιούσαν στην καθημερινότητά τους. Πώς θα γινόταν αλλιώς; Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν ήταν δίγλωσσοι.

Όπως και οι Πόντιοι, φυσικά. Όλοι ήξεραν και μιλούσαν τούρκικα. Μεταξύ τους, βέβαια, μιλούσαν ποντιακά.

Επίσης είπα ότι δεν ξέρω τι συνέβη με τους Έλληνες Εβραίους μετά Β΄ΠΠ. Μπορεί πλέον να μην μιλάνε καθόλου εβραϊκές διαλέκτους.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37756
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Απο που και ως που πολεμικος λαος οι ποντιοι?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 12 Μάιος 2019, 23:52

hellegennes έγραψε:
12 Μάιος 2019, 23:41
Leporello έγραψε:
12 Μάιος 2019, 13:25
hellegennes έγραψε:
12 Μάιος 2019, 13:22
Εγώ είχα στο μυαλό μου τους Σεφαρδίτες, που μιλούσαν ακόμη την γλώσσα που άφησαν 4 αιώνες πίσω. Αλλά οι εβραίοι είναι μια ειδικότερη κατηγορία, γιατί η γλώσσα τους στην ουσία έπαψε να είναι μητρική, αφού σκορπίστηκαν στους πέντε ανέμους. Οι Τούρκοι που ζούνε στην Ελλάδα εδώ και αιώνες, μιλάνε ακόμη τούρκικα.
Αλλο παράδειγμα που δείχνει αυτό που λέω. Οι Γιαβανίτες που έχουν ελληνοφωνία επί χιλιάδες χρόνια, όντως δημιούργησαν Ελληνική διάλεκτο (αν και πλέον εξέλιπε). Οι Σεφαρδίτες που είναι ζήτημα αν έχουν ελληνοφωνία επι 200 χρόνια και είναι δίγλωσσοι, μιλούν την εκάστοτε στάνταρ Ελληνική. Μίλησα κάποτε με μέλος τής οικογένειας Μόλχο, ο οποίος είχε βαρειά Θεσσαλονικιώτικη προφορά (με τα με/σε και τα λλλ και απ'όλα)
Μα, προφανώς θα μιλάνε την τοπική γλώσσα. Σημασία έχει αν είναι δίγλωσσοι. Στις αρχές των 90's, ήρθαν στο χωριό της μάνας μου δυο Αλβανοί (ζεύγος). Μέσα σε 2 χρόνια, μιλούσαν άπταιστα Χαλκιδικιώτικα και εννοείται ότι αυτήν την γλώσσα χρησιμοποιούσαν στην καθημερινότητά τους. Πώς θα γινόταν αλλιώς; Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν ήταν δίγλωσσοι.

Όπως και οι Πόντιοι, φυσικά. Όλοι ήξεραν και μιλούσαν τούρκικα. Μεταξύ τους, βέβαια, μιλούσαν ποντιακά.

Επίσης είπα ότι δεν ξέρω τι συνέβη με τους Έλληνες Εβραίους μετά Β΄ΠΠ. Μπορεί πλέον να μην μιλάνε καθόλου εβραϊκές διαλέκτους.
Οι εβραίοι της Σαλονίκης δε ξέρω τι κάνουν, οι Εβραίες όμως σίγουρα μιλάνε Ελληνικά και τα πάνε και καλά με τον Θεό επίσης.
:wink
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Καλαβρία
Δημοσιεύσεις: 970
Εγγραφή: 19 Φεβ 2019, 11:23
Phorum.gr user: Πέτρος

Re: Απο που και ως που πολεμικος λαος οι ποντιοι?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καλαβρία » 14 Μάιος 2019, 14:42

DIOMEDESGR έγραψε:
12 Μάιος 2019, 14:14
Ζαποτέκος έγραψε:
12 Μάιος 2019, 12:49
Ζαπολιακόπουλε x 2
Φαίνεται πως αυτό που δεν ανέχεσαι είναι να σε προσβάλλουν . Όταν όμως οι προσβολές προέρχονται από εσένα τότε επιτρέπονται. :smt038
Συγνώμη αν σε πρόσβαλε, το έγραψα εν είδη χιούμορ μιας και ο Λιακόπουλος έγραψε κάτι τέτοια για αιώνιους Έλληνες των νησιών του Πάσχα και Αραουκάνους.

Μου χρωστάς έναν χαρακτηρισμό λοιπόν. Ελπίζω όχι υβριστικό, όπως το "Λιακόπουλος" δεν είναι υβριστικό.

:wave:
Διομεδες τα ρωμεικα που μιλούσανε οι Ρωμανιωτες Εβραιοι δεν ξερω αν το καταλαβες
αλλα οι ιδιοι τα ονομαζαν '''' Γιαβανικα''' :o:o:o ' τουτεστιν ελληνικά :g030::g030: .

Στο λεω γιατι στα θεματα αυτα εισαι στο ''Λολα να ενα μηλο''' :bored::bored:

Οπως βλέπεις η γλωσσα δεν σημαίνει απαραιτητα την εθνικότητα [ αλλη μια φορά ] :bored:

Σηλαδή το οτι ειχανε μητρική γλωσσα τα ''Γιαβανικα''' δεν τους εκανε Γιαβάν ουτε θέλανε να ειναι τετοιοι .
Αντίθετα ετσι , αποκαλουσανε τους ορθοδοξους συγκατοικους τους :c020:

Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14088
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: Απο που και ως που πολεμικος λαος οι ποντιοι?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 14 Μάιος 2019, 15:57

Καλαβρία έγραψε:
14 Μάιος 2019, 14:42
Διομεδες τα ρωμεικα που μιλούσανε οι Ρωμανιωτες Εβραιοι δεν ξερω αν το καταλαβες
αλλα οι ιδιοι τα ονομαζαν '''' Γιαβανικα''' :o:o:o ' τουτεστιν ελληνικά :g030::g030: .

Στο λεω γιατι στα θεματα αυτα εισαι στο ''Λολα να ενα μηλο''' :bored::bored:

Οπως βλέπεις η γλωσσα δεν σημαίνει απαραιτητα την εθνικότητα [ αλλη μια φορά ] :bored:

Σηλαδή το οτι ειχανε μητρική γλωσσα τα ''Γιαβανικα''' δεν τους εκανε Γιαβάν ουτε θέλανε να ειναι τετοιοι .
Αντίθετα ετσι , αποκαλουσανε τους ορθοδοξους συγκατοικους τους :c020:
Xμμμ, η εθνικότητα είναι πάντοτε δύσκολο να προσδιορισθεί. Εν προκειμένω, έχω την εντύπωση ότι οι ρωμανιώτες ήταν Ιουδαίοι κατά το θρήσκευμα, αλλά Ελληνες κατά την εθνότητα, μετά από αιώνες παρουσίας στην Ελλάδα. Ρωμανιώτης ήταν ο Φριζής από την Χαλκίδα και ήταν Ελληνας πατριώτης. Ο απόγονός του πάντως είναι μάλλον ούλτρα Εβραίος. Ρωμανιώτες είναι και η οικογένεια Μάτσα από την Πάτρα (Πειραϊκή - Πατραϊκή / Μίνως Μάτσας και Υιός) αν και νομίζω έχουν εκχριστιανισθεί (δεν είμαι βέβαιος). Αντίθετα, οι Σεφραδίτες ήταν σαφώς άλλη εθνότητα και όχι Ελληνες μέχρι και το 1912. Εκτοτε βέβαια ελληνοποιήθηκαν, όσοι γλύτωσαν. Σημειωτέον ακόμη, ότι οι περισσότεροι Ρωμανιώτες γλύτωσαν από τους ναζί, εν αντιθέσει με τους Σεφραδίτες.
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

Καλαβρία
Δημοσιεύσεις: 970
Εγγραφή: 19 Φεβ 2019, 11:23
Phorum.gr user: Πέτρος

Re: Απο που και ως που πολεμικος λαος οι ποντιοι?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καλαβρία » 14 Μάιος 2019, 16:00

Leporello έγραψε:
14 Μάιος 2019, 15:57
Καλαβρία έγραψε:
14 Μάιος 2019, 14:42
Διομεδες τα ρωμεικα που μιλούσανε οι Ρωμανιωτες Εβραιοι δεν ξερω αν το καταλαβες
αλλα οι ιδιοι τα ονομαζαν '''' Γιαβανικα''' :o:o:o ' τουτεστιν ελληνικά :g030::g030: .

Στο λεω γιατι στα θεματα αυτα εισαι στο ''Λολα να ενα μηλο''' :bored::bored:

Οπως βλέπεις η γλωσσα δεν σημαίνει απαραιτητα την εθνικότητα [ αλλη μια φορά ] :bored:

Σηλαδή το οτι ειχανε μητρική γλωσσα τα ''Γιαβανικα''' δεν τους εκανε Γιαβάν ουτε θέλανε να ειναι τετοιοι .
Αντίθετα ετσι , αποκαλουσανε τους ορθοδοξους συγκατοικους τους :c020:
Xμμμ, η εθνικότητα είναι πάντοτε δύσκολο να προσδιορισθεί. Εν προκειμένω, έχω την εντύπωση ότι οι ρωμανιώτες ήταν Ιουδαίοι κατά το θρήσκευμα, αλλά Ελληνες κατά την εθνότητα, μετά από αιώνες παρουσίας στην Ελλάδα. Ρωμανιώτης ήταν ο Φριζής από την Χαλκίδα και ήταν Ελληνας πατριώτης. Ο απόγονός του πάντως είναι μάλλον ούλτρα Εβραίος. Ρωμανιώτες είναι και η οικογένεια Μάτσα από την Πάτρα (Πειραϊκή - Πατραϊκή / Μίνως Μάτσας και Υιός) αν και νομίζω έχουν εκχριστιανισθεί (δεν είμαι βέβαιος). Αντίθετα, οι Σεφραδίτες ήταν σαφώς άλλη εθνότητα και όχι Ελληνες μέχρι και το 1912. Εκτοτε βέβαια ελληνοποιήθηκαν, όσοι γλύτωσαν. Σημειωτέον ακόμη, ότι οι περισσότεροι Ρωμανιώτες γλύτωσαν από τους ναζί, εν αντιθέσει με τους Σεφραδίτες.
Ωραια στοιχεία ομως .

Δεν ηταν στον αυτοπροσδιορισμό ουτε Ρωμιοι ουτε Γιουναν .
Ετσι αποκαλουσανε τους ορθοδοξους συντοπιτες.

Αυτοι ηταν ως Ρωμανιωτες δηλαδη ο κατοικων στη Ρωμανία.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιστορία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών