9 ΜΑΗ ☭ - Αντιφασιστική νίκη - Νίκη των λαών

Ιστορικά γεγονότα, καταστάσεις, αναδρομές
run
Δημοσιεύσεις: 9314
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:02
Phorum.gr user: ran
Τοποθεσία: sterea ellada

Re: 9 ΜΑΗ ☭ - Αντιφασιστική νίκη - Νίκη των λαών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από run » 10 Μάιος 2019, 09:27

μίστερ μαξ έγραψε:
10 Μάιος 2019, 09:20
run έγραψε:
10 Μάιος 2019, 09:17
Υδράργυρος έγραψε:
09 Μάιος 2019, 23:17
Οι ρωσοι μας ζαλισαν τα @@ σημερα. Πολυ εθνοπρεζα. Πολλες αργιες, μεγαλες εκδηλωσεις, κιτς και καλτιλα



ο ...πατερουλης
o ...γαμιουλης θα έλεγα. :smt023 Τοσο βαθιά εχωσε την σημαία της ΕΣΣΔ στην τρύπα των ναζί, που πονάν και οι απογόνοι τους! :smt023:smt005:


και του πουτινουλη τα παιδια
αθάνατος καραίσκος" ρωτηκσα τον μπουτζον μου πασά και μουπε να μη σε προσκυνησω"

Άβαταρ μέλους
Βινόσαυρος
Δημοσιεύσεις: 6335
Εγγραφή: 26 Απρ 2018, 05:38

Re: 9 ΜΑΗ ☭ - Αντιφασιστική νίκη - Νίκη των λαών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βινόσαυρος » 10 Μάιος 2019, 09:30

pylothess έγραψε:
10 Μάιος 2019, 09:25
Ναζί που ήρθαν στα καλά του καθουμένου στην χώρα μου επειδή ο μαλάκας ο αρχηγός τους είχε καύλες να το παίξει αρχηγός
Λάθος. Δεν μπορεί ο μπιχεβιορισμος-ψυχολογισμός να εξηγήσει τον β'ππ.
Αλληλεγγύη στην κα. Σταυράκη-Πατούλη.
Αλληλεγγύη στην αδελφότητα Κυρίλλου και Μεθοδίου.
Αλληλεγγύη στον κ. Καιρίδη.
Αλληλεγγύη στην κα. Συγγενιώτου.

run
Δημοσιεύσεις: 9314
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:02
Phorum.gr user: ran
Τοποθεσία: sterea ellada

Re: 9 ΜΑΗ ☭ - Αντιφασιστική νίκη - Νίκη των λαών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από run » 10 Μάιος 2019, 09:32




και οι γυναικες του πουτινουλη
αθάνατος καραίσκος" ρωτηκσα τον μπουτζον μου πασά και μουπε να μη σε προσκυνησω"

pylothess
Δημοσιεύσεις: 6742
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: 9 ΜΑΗ ☭ - Αντιφασιστική νίκη - Νίκη των λαών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 10 Μάιος 2019, 09:37

Βινόσαυρος έγραψε:
10 Μάιος 2019, 09:30
pylothess έγραψε:
10 Μάιος 2019, 09:25
Ναζί που ήρθαν στα καλά του καθουμένου στην χώρα μου επειδή ο μαλάκας ο αρχηγός τους είχε καύλες να το παίξει αρχηγός
Λάθος. Δεν μπορεί ο μπιχεβιορισμος-ψυχολογισμός να εξηγήσει τον β'ππ.
Κοίτα Βινόσαυρε ,όντως αυτή είναι μια πολύ απλοϊκή και επιφανειακή θεώρηση ότι ο Χίτλερ είχε καύλες να το παίξει αρχηγός. Απλά εκεί δεν ήταν η κατάλλληλη στιγμή έκρινα για να κάνω ανάλυση.Δεν είναι όλες οι στιγμές κατάλληλες για ανάλυση.

pylothess
Δημοσιεύσεις: 6742
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: 9 ΜΑΗ ☭ - Αντιφασιστική νίκη - Νίκη των λαών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 10 Μάιος 2019, 10:39

run έγραψε:
10 Μάιος 2019, 09:32



και οι γυναικες του πουτινουλη
Είτε Ρομανόφ, είτε Στάλιν , είτε Πούτιν η Ρωσία πάντα Τσάρο έχει.

ΚΑΜΠΟΥΡΟΓΛΥΦΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 72
Εγγραφή: 10 Ιαν 2019, 10:48

Re: 9 ΜΑΗ ☭ - Αντιφασιστική νίκη - Νίκη των λαών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΚΑΜΠΟΥΡΟΓΛΥΦΤΗΣ » 10 Μάιος 2019, 12:23

Την ευρωπη και του ρωσους τους εσωσαν οι αμερικανοι
τους ευρωπαιους στρατιωτικα και τους ρωσομογγολους με οπλισμο και πρωτες υλες.
Η παρελαση θα πρεπει να γινεται στην Νορμανδια και οχι στην Ασια.
Ειναι Loosers στρατιωτικα μεχρι και μια χουφτα τσετσενοι τους εχουν μακελεψει.
Τωρα οσο αναφορα τα κομμουνια του φορουμ αν εχουν κωλο να παρουν μια σοβιετικη σημαια και να επισκευτουν μια απο τις χωρες της αν ευρωπης που υποδουλωσαν να δουν ποσα απιδια πιανει ο σακκος.

Άβαταρ μέλους
Ju-87
Δημοσιεύσεις: 4624
Εγγραφή: 19 Μάιος 2018, 14:16

Re: 9 ΜΑΗ ☭ - Αντιφασιστική νίκη - Νίκη των λαών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ju-87 » 10 Μάιος 2019, 12:40

ΚΑΜΠΟΥΡΟΓΛΥΦΤΗΣ έγραψε:
10 Μάιος 2019, 12:23
Την ευρωπη και του ρωσους τους εσωσαν οι αμερικανοι
τους ευρωπαιους στρατιωτικα και τους ρωσομογγολους με οπλισμο και πρωτες υλες.
Η παρελαση θα πρεπει να γινεται στην Νορμανδια και οχι στην Ασια.
Ειναι Loosers στρατιωτικα μεχρι και μια χουφτα τσετσενοι τους εχουν μακελεψει.
Τωρα οσο αναφορα τα κομμουνια του φορουμ αν εχουν κωλο να παρουν μια σοβιετικη σημαια και να επισκευτουν μια απο τις χωρες της αν ευρωπης που υποδουλωσαν να δουν ποσα απιδια πιανει ο σακκος.
:goodpost:
Δημοκράτης έγραψε:
31 Αύγ 2021, 14:42
Από εκεί και πέρα είναι φανερό ότι ψήφισα μαλακα
AlienWay έγραψε:
05 Οκτ 2021, 22:00
Η ΝΔ είναι βαθιά δεξιά.

Επαναλαμβάνω, η ΝΔ είναι βαθιά δεξιά.

Άβαταρ μέλους
Μπίστης
Δημοσιεύσεις: 14744
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:39
Τοποθεσία: Helsingør

Re: 9 ΜΑΗ ☭ - Αντιφασιστική νίκη - Νίκη των λαών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μπίστης » 10 Μάιος 2019, 12:51

pylothess έγραψε:
10 Μάιος 2019, 09:25
Ναζί που ήρθαν στα καλά του καθουμένου στην χώρα μου επειδή ο μαλάκας ο αρχηγός τους είχε καύλες να το παίξει αρχηγός

Ήρθαν επειδή οι Άγγλοι το έπαιζαν σύμμαχοί μας
( και επειδή τον Μπενίτο τον είχαν πιάσει καύλες πριν)
"I beseech you, in the bowels of Christ, think it possible you may be mistaken".

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32748
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: 9 ΜΑΗ ☭ - Αντιφασιστική νίκη - Νίκη των λαών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 10 Μάιος 2019, 13:02

ΜπλεΜπουμπυς έγραψε:
09 Μάιος 2019, 23:15
Σε ένα μέτωπο, το μήκος του οποίου κυμαινόταν από 3.000 έως 6.200 χιλιόμετρα, ο στρατός της ΕΣΣΔ έδωσε αδιάλειπτα μάχες για 1.418 μερόνυχτα. Κάθε λεπτό του πολέμου η ΕΣΣΔ θρηνούσε κατά μέσο όρο 9 νεκρούς, κάθε ώρα 507 και κάθε μέρα 1.400!

Σε έναν πόλεμο που η Μ. Βρετανία είχε συνολικά 375.000 νεκρούς κι οι ΗΠΑ 400.000, η ΕΣΣΔ προσέφερε περισσότερο από 20 εκατομμύρια παιδιά της! Και πάνω από 10 εκατομμύρια ανάπηροι και τραυματίες.

Ο ανθός των κομμουνιστών έφραξε με τα στήθια του το Στάλινγκραντ, το Λένινγκραντ, τη Μόσχα, το Κουρσκ, τη Σεβαστούπολη.

Στην ΕΣΣΔ πάνω από 1.700 πόλεις, περισσότερα από 70.000 χωριά, πάνω από 30.000 βιομηχανίες έγιναν
στάχτη από τους ναζί.
για ποιο λογο αισθανεστε περηφανοι που οι "δικοι σας" ειχαν πολυ περισσοτερες απωλειες απο τους λοιπους συμμαχους;

απλως δειχνει οτι οι υπολοιποι ησαν πολυ ικανοτεροι στρατιωτικα η/και οτι οι σοβιετικοι δεν εδιναν και μεγαλη αξια στη ζωη των στρατιωτων τους.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Ju-87
Δημοσιεύσεις: 4624
Εγγραφή: 19 Μάιος 2018, 14:16

Re: 9 ΜΑΗ ☭ - Αντιφασιστική νίκη - Νίκη των λαών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ju-87 » 10 Μάιος 2019, 13:08

Ασέβαστος έγραψε:
10 Μάιος 2019, 13:02
ΜπλεΜπουμπυς έγραψε:
09 Μάιος 2019, 23:15
Σε ένα μέτωπο, το μήκος του οποίου κυμαινόταν από 3.000 έως 6.200 χιλιόμετρα, ο στρατός της ΕΣΣΔ έδωσε αδιάλειπτα μάχες για 1.418 μερόνυχτα. Κάθε λεπτό του πολέμου η ΕΣΣΔ θρηνούσε κατά μέσο όρο 9 νεκρούς, κάθε ώρα 507 και κάθε μέρα 1.400!

Σε έναν πόλεμο που η Μ. Βρετανία είχε συνολικά 375.000 νεκρούς κι οι ΗΠΑ 400.000, η ΕΣΣΔ προσέφερε περισσότερο από 20 εκατομμύρια παιδιά της! Και πάνω από 10 εκατομμύρια ανάπηροι και τραυματίες.

Ο ανθός των κομμουνιστών έφραξε με τα στήθια του το Στάλινγκραντ, το Λένινγκραντ, τη Μόσχα, το Κουρσκ, τη Σεβαστούπολη.

Στην ΕΣΣΔ πάνω από 1.700 πόλεις, περισσότερα από 70.000 χωριά, πάνω από 30.000 βιομηχανίες έγιναν
στάχτη από τους ναζί.
για ποιο λογο αισθανεστε περηφανοι που οι "δικοι σας" ειχαν πολυ περισσοτερες απωλειες απο τους λοιπους συμμαχους;

απλως δειχνει οτι οι υπολοιποι ησαν πολυ ικανοτεροι στρατιωτικα η/και οτι οι σοβιετικοι δεν εδιναν και μεγαλη αξια στη ζωη των στρατιωτων τους.
:goodpost:
Δημοκράτης έγραψε:
31 Αύγ 2021, 14:42
Από εκεί και πέρα είναι φανερό ότι ψήφισα μαλακα
AlienWay έγραψε:
05 Οκτ 2021, 22:00
Η ΝΔ είναι βαθιά δεξιά.

Επαναλαμβάνω, η ΝΔ είναι βαθιά δεξιά.

Άβαταρ μέλους
Golden Age
Δημοσιεύσεις: 29215
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: 9 ΜΑΗ ☭ - Αντιφασιστική νίκη - Νίκη των λαών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Golden Age » 10 Μάιος 2019, 13:20

pylothess έγραψε:
10 Μάιος 2019, 09:25
Golden Age έγραψε:
10 Μάιος 2019, 01:10
pylothess έγραψε:
10 Μάιος 2019, 01:06


Γι αυτό πρέπει να δώσουμε συγχωροχάρτι στους Ναζί;
Έγραψα πουθενά κάτι τέτοιο;
Γενικά το γράφω . Επειδή υπάρχει μια αντίληψη και μια νοοτροπία να δίνουμε συγχωροχάρτι στους Ναζί επειδή είναι εχθροί του κομμουνισμού.
Δεν με νοιάζει εμένα προσωπικά εαν η σβάστικα ήταν αρχαιοελληνική ,βουδιστική ,κινέζικη κ.τ.λ. ούτε εαν ο χαιρετισμός ο ναζιστικός ήταν ρωμαϊκός ,ελληνικός ,κινεζικός ή από το Φεγγάρι. Έγω όταν βλέπω HH 88 αγκυλωτούς σταυρούς κ.τ.λ. το μυαλό μου πάει στους Ναζί που ήρθαν στα καλά του καθουμένου στην χώρα μου επειδή ο μαλάκας ο αρχηγός τους είχε καύλες να το παίξει αρχηγός. Στα παλιά μου τα παπούτσια για τον κομμουνισμό. Εγώ βλέπω τους Ναζί ως εγκληματίες.

Εγώ δεν υποστηρίζω τα συγχωροχάρτια. Άλλοι υποστηρίουν τα συγχωροχάρτια στον αρχιεγληματία κατα της ανθρωπότητος Στάλιν, επειδή υπήρξε εχθρός με τους Γερμανούς.

Το "ξέπλυμά" του είναι μια πραγματική φρίκη.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Golden Age την 10 Μάιος 2019, 13:44, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.

Άβαταρ μέλους
plouf
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6746
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 01:15
Τοποθεσία: Μακρια απο κνιτες

Re: 9 ΜΑΗ ☭ - Αντιφασιστική νίκη - Νίκη των λαών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από plouf » 10 Μάιος 2019, 13:26

Chainis έγραψε:
09 Μάιος 2019, 19:15
Σημερα γιορταζεται η νικη της ΕΣΣΔ της Αγγλιας και της Αμερικης κατα του ναζιστικου καθεστωτος της Γερμανιας που ειχε σαν συνεπεια την απελευθερωση της Δυτικης Ευρωπης απο τον φασισμο.
Τιποτα περισσοτερο.

Οι λαοι της ΕΣΣΔ συνεχισαν να ζουν σε ενα απανθρωπο φασιστικο καθεστως και της ανατολικης υποχρεωθηκαν να υποστουν το ιδιο καθεστως για 45 χρονια καθεστως που τους επεβληθηκε με τα οπλα.
Ολοι αυτοι απελευθερωθηκαν απο τον κοκκινο φασισμο περι το 1990.
Εδω ορθως εμιλησες αν και ειμαι σφοδρα αντιδεξιος.Η νικη εναντια στον ναζισμο ηταν μια κοινη νικη με την συνεισφορα ολων των Συμμαχων.
Το εχω πει και αλλου θα το πω και εδω:ηταν μεγαλο λαθος του Σταλιν να καταστησει σοσιαλιστικες τις χωρες που απελευθερωσε ο Κοκκινος Στρατος.
Για μενα οι πολιτες των χωρων αυτων επρεπε οσο ειναι αντιρωσοι να ειναι το ιδιο αντιγερμανοι αφου αν δεν υπηρχε ο Χιτλερ στην εξουσια δεν θα
ειχαν γινει οσα εγιναν.
Οσο για τα φασιστιτικα καθεστωτα στην Ανατολικη Ευρωπη εδω θα διαφωνησω.Στην Ελλαδα την Πορτογαλια και την Ισπανια οι λαοι εζησαν επισης υπο τον ζυγο του φασισμου.Οπως στην Πολωνια με Γιαρουζελσκηδες ετσι και στον Ευρωπαϊκο Νοτο με Παπαδοπουλους Σαλαζαρ και Φρανκους ο λαουτζικος δεινοπαθουσε αλλα για τους δεξιουληδες-δεν αναφερομαι προσωπικα σε εσενα-ολα αυτα ειναι ψιλα γραμματα.

pylothess
Δημοσιεύσεις: 6742
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: 9 ΜΑΗ ☭ - Αντιφασιστική νίκη - Νίκη των λαών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 10 Μάιος 2019, 14:11

Μπίστης έγραψε:
10 Μάιος 2019, 12:51
pylothess έγραψε:
10 Μάιος 2019, 09:25
Ναζί που ήρθαν στα καλά του καθουμένου στην χώρα μου επειδή ο μαλάκας ο αρχηγός τους είχε καύλες να το παίξει αρχηγός

Ήρθαν επειδή οι Άγγλοι το έπαιζαν σύμμαχοί μας
( και επειδή τον Μπενίτο τον είχαν πιάσει καύλες πριν)
Ναι αυτό είναι αλήθεια. Οι Γερμανοί και χεσμένους μας είχαν. Ήθελαν μάλιστα να μεσολαβήσουν να σταματήσει η συμπλοκή με τους Ιταλούς αλλά ο Μεταξάς ήθελε να συνεχίσουμε τον πόλεμο για να προσαρτήσουμε την Βόρειο Ήπειρο. Ε , δεν πειράζει προσαρτήσαμε τα δωδεκάνησα τελικά. Οι Άγγλοι μας ενέπλεξαν στον Β' παγκόσμιο πόλεμο.

pylothess
Δημοσιεύσεις: 6742
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: 9 ΜΑΗ ☭ - Αντιφασιστική νίκη - Νίκη των λαών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 10 Μάιος 2019, 14:13

Golden Age έγραψε:
10 Μάιος 2019, 13:20
pylothess έγραψε:
10 Μάιος 2019, 09:25
Golden Age έγραψε:
10 Μάιος 2019, 01:10


Έγραψα πουθενά κάτι τέτοιο;
Γενικά το γράφω . Επειδή υπάρχει μια αντίληψη και μια νοοτροπία να δίνουμε συγχωροχάρτι στους Ναζί επειδή είναι εχθροί του κομμουνισμού.
Δεν με νοιάζει εμένα προσωπικά εαν η σβάστικα ήταν αρχαιοελληνική ,βουδιστική ,κινέζικη κ.τ.λ. ούτε εαν ο χαιρετισμός ο ναζιστικός ήταν ρωμαϊκός ,ελληνικός ,κινεζικός ή από το Φεγγάρι. Έγω όταν βλέπω HH 88 αγκυλωτούς σταυρούς κ.τ.λ. το μυαλό μου πάει στους Ναζί που ήρθαν στα καλά του καθουμένου στην χώρα μου επειδή ο μαλάκας ο αρχηγός τους είχε καύλες να το παίξει αρχηγός. Στα παλιά μου τα παπούτσια για τον κομμουνισμό. Εγώ βλέπω τους Ναζί ως εγκληματίες.

Εγώ δεν υποστηρίζω τα συγχωροχάρτια. Άλλοι υποστηρίουν τα συγχωροχάρτια στον αρχιεγληματία κατα της ανθρωπότητος Στάλιν, επειδή υπήρξε εχθρός με τους Γερμανούς.

Το "ξέπλυμά" του είναι μια πραγματική φρίκη.
Άρα λοιπόν το ίδιο πράγμα είναι Χίτλερ ,Στάλιν ,Μαο ,Κεμαλ,Παπαδόπουλος ,Πινοσέτ,Πολ Ποτ, Κιμ γιονγκ Ουν,Μεταξάς, Πάγκαλος,Φράνκο,Μουσολίνι.Όλοι τους ήταν τύραννοι και εγκληματίες.

Άβαταρ μέλους
Golden Age
Δημοσιεύσεις: 29215
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: 9 ΜΑΗ ☭ - Αντιφασιστική νίκη - Νίκη των λαών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Golden Age » 10 Μάιος 2019, 14:22

pylothess έγραψε:
10 Μάιος 2019, 14:13
Golden Age έγραψε:
10 Μάιος 2019, 13:20
pylothess έγραψε:
10 Μάιος 2019, 09:25


Γενικά το γράφω . Επειδή υπάρχει μια αντίληψη και μια νοοτροπία να δίνουμε συγχωροχάρτι στους Ναζί επειδή είναι εχθροί του κομμουνισμού.
Δεν με νοιάζει εμένα προσωπικά εαν η σβάστικα ήταν αρχαιοελληνική ,βουδιστική ,κινέζικη κ.τ.λ. ούτε εαν ο χαιρετισμός ο ναζιστικός ήταν ρωμαϊκός ,ελληνικός ,κινεζικός ή από το Φεγγάρι. Έγω όταν βλέπω HH 88 αγκυλωτούς σταυρούς κ.τ.λ. το μυαλό μου πάει στους Ναζί που ήρθαν στα καλά του καθουμένου στην χώρα μου επειδή ο μαλάκας ο αρχηγός τους είχε καύλες να το παίξει αρχηγός. Στα παλιά μου τα παπούτσια για τον κομμουνισμό. Εγώ βλέπω τους Ναζί ως εγκληματίες.

Εγώ δεν υποστηρίζω τα συγχωροχάρτια. Άλλοι υποστηρίουν τα συγχωροχάρτια στον αρχιεγληματία κατα της ανθρωπότητος Στάλιν, επειδή υπήρξε εχθρός με τους Γερμανούς.

Το "ξέπλυμά" του είναι μια πραγματική φρίκη.
Άρα λοιπόν το ίδιο πράγμα είναι Χίτλερ ,Στάλιν ,Μαο ,Κεμαλ,Παπαδόπουλος ,Πινοσέτ,Πολ Ποτ, Κιμ γιονγκ Ουν,Μεταξάς, Πάγκαλος,Φράνκο,Μουσολίνι.Όλοι τους ήταν τύραννοι και εγκληματίες.
Όχι, δεν είναι όλοι το ίδιο. Ποιο έγκλημα κατα της ανθρωπότητος έκαναν πχ ο Παπαδόπουλος ή ο Μεταξάς;

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιστορία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών