ποντος 19 μαίου

Ιστορικά γεγονότα, καταστάσεις, αναδρομές
Άβαταρ μέλους
Τζιτζιμιτζιχότζιρας
Δημοσιεύσεις: 11513
Εγγραφή: 10 Απρ 2020, 15:13
Phorum.gr user: 2.Χόρχε ντελ Σάλτο 1.Brainstorm
Τοποθεσία: Δημοκρατία του Καμπαρτίνο Μπαλκάρια

Re: ποντος 19 μαίου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Τζιτζιμιτζιχότζιρας » 21 Μάιος 2021, 01:36

Πάνας έγραψε:
20 Μάιος 2021, 00:48
sys3x έγραψε:
19 Μάιος 2021, 15:55
Ζήτω!
Τι ζήτω ρε, για γενοκτονία μιλάνε.
Στην Φλώρινα υπήρχε (υπάρχει?) μνημείο με επιγραφή "Μνημείο υπέρ της Γενοκτονίας των Ποντίων"

κάπως έτσι βγήκαν τα ανέκδοτα.
Για σας τα κάνω όλα- Θα μπορούσα να 'μουνα στο χωριό να διαλογιζόμουνα τώρα ρε.

Άβαταρ μέλους
Ζαποτέκος
Δημοσιεύσεις: 8939
Εγγραφή: 14 Ιαν 2019, 17:08

Re: ποντος 19 μαίου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζαποτέκος » 19 Νοέμ 2021, 18:36

Μία μαρτυρία για το ποντιακό αντάρτικο από την άλλη πλευρά: αποσπάσματα συνέντευξης του Τοπάλ Οσμάν Αγά στον δημοσιογράφο Αχμέτ Εμίν Γιαλμάν
https://www.istorikathemata.com/2016/11/blog-post.html
… εις μικράς μεν ατυχίας ευρεθήσεται φίλος, εις μεγίστην δε και επιμένουσαν συμφοράν μηδείς σε πλανήση , φίλος ουκ έσται . ( Στρατηγικόν Κεκαυμένου )

Άβαταρ μέλους
Ζαποτέκος
Δημοσιεύσεις: 8939
Εγγραφή: 14 Ιαν 2019, 17:08

Re: ποντος 19 μαίου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζαποτέκος » 06 Νοέμ 2022, 17:50

- Σύμφωνα με τον Γερμανό Καραβαγγέλη ο πληρεξούσιος Ραφέτ πασάς και ο πολιτικός υπάλληλος Βαχαδεδίν κρέμασαν στην Αμισό 45 νέους Έλληνες φυγόστρατους στις πλατείες. Η γυναίκα του Βαχαδεδίν , σωστή μαινόμενη Ηρωδιάδα , μαζί με άλλες Τουρκάλες και με τη συνοδεία του πατρός της και του Ραφέτ , ήρθαν στον τόπο της εκτελέσεως για να απολαύσουν το θέαμα. Κι επειδή οι χωροφύλακες είχαν κιόλας κατεβάσει μερικά σώματα , ο Ραφέτ διέταξε και ξανακρέμασαν τους νεκρούς. Κι έφυγαν όλοι ευχαριστημένοι , αφού εκόρεσαν τα αιμοχαρή τους ένστικτα.

- Σύμφωνα με τα Πρακτικά της Γ΄Εθνοσυνέλευσης στην Αθήνα τον Απρίλιο του 1921 , στην περιοχή της Κερασούντας ( Δεκέμβριος 1916 - Φεβρουάριος 1917 ) , εξαιτίας 300 φυγοστράτων , πυρποπλήθηκαν 88 ελληνικά χωριά . 30.000 κάτοικοι μεταφέρθηκαν βιαίως στην επαρχία Αγκύρας. Κατά την εκτόπιση το 1/4 αυτών πέθανε απ' το ψύχος και την πείνα.

- Ο γερουσιαστής και πρώην Μέγας Βεζύρης Δαμάτ Φερήτ Πασάς δηλώνει σε συνεδρίαση της τουρκικής γερουσίας ( 22/10/1918 ) πως η εκμηδένιση των χριστιανικών πληθυσμών είναι αχρείαστο έγκλημα του "Κομιτάτου Ένωσις - Πρόοδος" . Υπολογιζει τους εξολοθρεμένους χριστιανούς τουλάχιστον εις 550.000 .
Την ίδια ημέρα η δημοσιογράφος Χαλιδέ Εδίπ Χανούμ γράφει στην εφημερίδα "Βακίτ" πως διώξαμε τους Έλληνες και τους Αρμενίους με μεθόδους του Μεσαίωνος. Το Κομιτάτο τα έπραξε αυτά χρησιμοποιώντας διοικητές , υπαλλήλους , νομάρχες , ληστές και δολοφόνους. Εξαιτίας τους έπεσε στους ώμους του αθώου τουρκικού στοιχείου όλο το βάρος των κακουργημάτων.

- Σύμφωνα με τα Πρακτικά της Γ΄Εθνοσυνέλευσης στην Αθήνα τον Απρίλιο του 1921 ,η ελληνική πρεσβεία της Πετρούπολης ενημέρωνε στις 30/8/1916 για τα εξής : Στις 15/4/1916 6.000 κάτοικοι 16 χωριών των περιοχών Βαζελώνος και Τραπεζούντος προορίζονταν για εκτόπιση. Αλλά για να μην σφαγούν όπως οι Αρμένιοι κατέφυγαν στα δάση. Γυναίκες και νεάνιδες για να μην ατιμαστούν ρίχτηκαν στα ποτάμια και πνίγηκαν.

- Σύμφωνα με τα Πρακτικά της Γ΄ Συντακτικής Εθνοσυνέλευσης στην Αθήνα το 1921 , 727.286 Έλληνες της Μικρασίας και της Θράκης εκτοπίστηκαν απ' τις εστίες τους ( 30/5 - 8/6/1914 , Ροδόπολις , Έφεσος , Μοσχονήσια , Αϊβαλί , Φιλαδέλφεια , Σμύρνη , Τσεσμέ , Ηλιούπολις , Καλλίπολις , Ηράκλεια , Αδριανούπολις , Βιζά , Αίνος , Σωζόπολις , Σαράντα Εκκλησιές , Πάφρα , Χαλδία , Κερασούντα , Νεοκαισάρεια κ.α. ). 240.000 εκτοπισμένοι προστέθηκαν για την περίοδο 1915 - 18.

- Οι εκτοπισθεντες κατά τον Α΄ΠΠ στην περιοχή του Πόντου ( Αμάσεια , Χαλδία , Νεοκαισάρεια , Τραπεζούντα , Ροδόπολις , Κολωνία ) υπολογίζονται σε 483.918. [ Ο συνολικός ελληνικός πληθυσμός του Πόντου το 1914 υπολογίζεται σε 697.000. Ανεξάρτητα απ' τα νούμερα , κατά την Μικρασιατική Εκστρατεία, περίπου τα 2/3 του ελληνοποντιακού πληθυσμού είχαν καταφύγει στην Ρωσία , στον Καύκασο και στην Ελλάδα ή είχαν εξοντωθεί. Γι' αυτό και ο αρχιεπίσκοπος Τραπεζούντας δεν ήθελε με τίποτα οι Έλληνες της Ρωσίας και του Καυκάσου να εγκατασταθούν στην Μακεδονία. Τους ήθελε πίσω στον Πόντο γιατί γνώριζε καλώς πως ο ελληνισμός στον μικρασιατικό Πόντο κινδύνευε να σβήσει εντελώς . ]

- Γενικά κατά τους ελληνικούς ισχυρισμούς ( Κεντρικό Συμβούλιο Πόντου 1922 ) η ποντιακή γενοκτονία περιλαμβάνει 353.238 θύματα. Τα 303.238 είναι της περιόδου 1914 - 1922 :
Αμάσεια 134.078
Χαλδία - Κερασούντα 64.582
Νεοκαισάρεια 27.216
Τραπεζούντα 38.435
Ροδόπολις 17.479
Κολωνία 21.448.
Για το 1922 - άνοιξη 1924 προστέθηκαν άλλοι 50.000 εξοντωθέντες.

- Το 1921 τα τουρκικά στρατοδικεία στον Πόντο καταδίκαζαν Ποντίους με την κατηγορία Γιουνάν φικριντέ ( ελληνικά φρονήματα ) και επιδίωξη ίδρυσης της Δημοκρατίας του Πόντου αποσπώντες μέγα τμήμα του οθωμανικού κράτους . ( Μεταξύ των καταδικασθέντων - ερήμην - ήταν και ο Μακεδονομάχος και μητροπολίτης Αμάσειας Γερμανός Καραβαγγέλης , ο μητροπολίτης Τραπεζούντας Χρύσανθος , ο μητροπολίτης Νεοκαισαρείας Πολύκαρπος και ο Χαλδίας - Κερασούντος Λαυρέντιος ).
Ο επίσκοπος Ζήλων Ευθύμιος είχε ήδη πεθάνει και δεν έφαγε ποινή.
Στον θάνατο οδηγήθηκαν απ' τον Εμίν μπέη 400 - 450 άτομα ( ιερωμένοι , έμποροι , ιατροί , φαρμακοποιοί , δικηγόροι κ.λπ. 8/21 - 9 - 1921 ).
Εικόνα
( για να μην το αντιγράφω απ' το βιβλίο πήρα το συγκινητικό αυτό κομμάτι απ' το santeos.blogspot.com )

- Επιστολές μελλοθάνατων

Ο βουλευτής Τραπεζούντας Ματθαίος Κωφίδης στις 15/9/1921 προς την γυναίκα του πριν τον κρεμάσουν
Φιλτάτη Ουρανία
Χθες, ημέρα της Σταυροπροσκυνήσεως επαρουσιάσθην εις το δικαστήριον Ιστικλάλ. Καμμίαν ελπίδα δεν έχω πλέον.
Σήμερον θα δοθεί η απόφασις, η οποία βεβαίως θα είναι καταδικαστική. Σας αφήνω υγείαν και εις την προστασίαν του Παναγάθου. Περιττά τα πολλά λόγια, θάρρος και εγκαρτέρησις και ελπίς επί Κύριον, δια να ημπορέσης το κατά δύναμιν να σηκώσης το βαρύ φορτίον σου.
Σας γλυκοφιλώ όλους
ο Ματθαίος σου.
Υ.Γ. Εις τα φίλτατα την ευχήν μου, καλήν πρόοδον και καλήν διαγωγήν, όπως η ψυχή μου και μακρόθεν αγάλλεται.
ο ίδιος


Αλέξανδρος Ακριτίδης
Γλυκυτάτη μου Κλειώ
Σήμερον ετελέσθη εν τη φυλακή λειτουργία και εκοινωνήσαμε όλοι, περί τους 100 από διάφορα μέρη. Έχει αποφασισθεί ο δια κρεμάλας θάνατος. Αύριο θα πηγαίνουν οι εξήντα , μεταξύ αυτών και πέντε Τραπεζούντιοι, και θα γίνει ο δι’ αγχόνης θάνατος. Την Τρίτη δεν θα είμαστε εν ζωή, ο Θεός να μας αξιώσει τους ουρανούς και σε σας να δώσει ευλογία και υπομονή και άλλο κακό να μη δοκιμάσετε.

Οταν θα μάθετε το λυπηρό γεγονός να μην χαλάσετε τον κόσμον, να έχετε υπομονή, τα παιδία ας παίξουν και ας χορέψουν. Ας σε βλέπω να κανονίσεις όλα όπως ξέρεις εσύ. Ο αγαπητός μου Θεόδωρος ας αναλαμβάνει πατρικά καθήκοντα και να μην αδικήσει κανένα από τα παιδιά. Τον Γιώργο να τελειώσει το Σχολείο και να γίνει καλός πολίτης. Τον Γιάννη ας τον έχει μαζί του στη δουλειά. Από τα μικρά τον Παναγιώτη να στείλεις στο Σχολείο, την Βαλεντίνη να την μάθεις ραπτική. Την Φωφώ να μην χωρίζεσαι εν όσω ζεις. Εις τον Στάθιον τας ευχάς μου και την υποχρέωσιν όπως χωρίς αμοιβήν διεκπεραιώσει όλας τας οικογενειακάς μου υποθέσεις, που θα του αναθέσητε. Ο παπά Συμεών ας με μνημονεύσει εν όσω ζει. Να δώσεις 5 πέντε λίρες στην Φιλόπτωχο, 5 πέντε λίρες στην Μέριμνα, 5 πέντε λίρες στου Λυκαστή στο Σχολείο. Και ας με συγχωρέσουν όλοι οι αδελφοί μου, οι νυφάδες και όλοι οι συγγενείς και φίλοι.
Αντίο, βαίνω προς τον Πατέρα και συγχωρήσατέ μου.
Ο υμέτερος
Αλέξ. Γ. Ακριτίδης


Αντώνιος Τζινόγλου ( Φυλακές Αμάσειας , Δευτέρα 6/10/1921 )
Σεβαστοί μου γονείς, προσφιλής μου σύζυγος, τέκνα μου αγαπητά, λοιποί συγγενείς και φίλοι.
Κατεδικάσθην αθώος ων εις θάνατον, ήτο θέλημα Θεού, δια τούτο και εγώ δεν λυπούμαι, και σεις μη λυπηθήτεֹ, έχω πίστιν , ότι θα συναντηθούμε εις την άλλην ζωήν. Σας στέλω τον χαιρετισμό και την αγάπη μουֹ, εν όσω ζείτε να με μνημονεύετε.
Αντιόπη, ο Θεός δε με αξίωσε να γηροκομήσω τους γονείς μας, το έργον τούτο το αφήνω μόνον εις σε. Δια σε και δια τα τέκνα μας είμαι βέβαιος, ότι θα φροντίσει ο καλός Θεός. Να μη λυπηθής και αγανακτήσεις εναντίον του θελήματος του Θεού.
Εάν επιζήσετε της καταιγίδας αυτής, να πάτε στους γονείς μας κοντά και να γράψεις δε και στον Φώτιον και τον Χρύσανθον την παράκλησίν μου, όπως λάβουσιν υπό την μέριμναν των την Ιουλίαν και την Χρυσάνθην. Τη βεργέτα και το ωρολόγι μου παρέδωσα εις τον κ. Π. Βαλιούλην. Τα ρούχα μου θα διαμοιρασθούν εδώ. Πήρα την τελευταία σου επιστολήν και είμαι ήσυχος εν τη φυλακή. Εξομολογήθην, εγένετο λειτουργία και εκοινώνησα, θα αποθάνω ήσυχος και ατάραχος. Επιθυμώ να μη κλαύσητε πολύ.
Ο Θεός μαζί σας
Σας φιλώ όλους εκ ψυχής
Ο ιδικός σας
Αντώνιος Τζινόγλου


Γεώργιος Κακουλίδης προς την γυναίκα του ( 8/9/1923 )
Αγαπητή μου Κυριακή:
Πλησιάζει το τέλος μας, ο θάνατος περιίπταται των κεφαλών μας. Χθeς ενενήκοντα πέντε Αμισηνοί και Παφραίοι κατεδικάσθησαν είς θάνατον δι' αγχόνης, εκ των οποίων οι περισσότεροι ήσαν το άνθος των άνω πόλεων, επιστήμονες, έμποροι, τραπεζίται, τυχόντες πάσης ηλικίας, ώστε και εις ημάς το ίδιο θα συμβή.
Μήπως είμεθα ένοχοι ; Το μόνο που εκάμαμεν ήτο ότι εβοηθούμεν τα ορφανά και τους πτωχούς πρόσφυγας και εφροντίζαμεν όπως επανέλθουν εις τας εστίας των.
Όταν λάβης αυτήν την επιστολήν μου, γλυκειά μου Κυριακή και γλυκύτατά μου τέκνα, δεν θα υπάρχω πλέον, δεν θα επανίδω πλέον την γλυκείαν σου μορφήν και των τέκνων μας.
Αγαπητή μου, εις τον βίον μου, υπέφερα, υπέφερες και σύ, την στιγμήν, καθ' ην θα αναπαυόμεθα, φευ! αποχωριζόμεθα.
Χαίρετε , αγαπητή μου, και υγιαίνετε, φρόντισε δια την υγείαν σου, δια να μπορείς να αναθρέψης, όπως πρέπει τα τέκνα μας, να γίνουν καλοί πολίτες. Όπως σου έγραφα, εάν ενθυμείσαι, εάν αποθάνω, θα γίνης εσύ άνδρας, να μπορής να φέρης το βάρος το οποίον σου αφήνω.
Φίλησε την θυγατέραν μου Δέσποινα, τους υιούς μου Χάρην, Θεοδωράκην, Βάσον, Παναγιώτην, Κωστάκην και Λευτεράκην.
Ο δυστυχής εγώ δεν θα σας επανίδω εις τον κόσμον τον επίγειον, αλλά εκ του ουρανίου κόσμου, όπου θα ευρίσκωμαι, θα σας επιβλέπω ευτυχής.
Φιλώ τους αδελφούς μου Νικόλαον, Ηλίαν, τας αδερφάς μου Ευανθίαν και Κυριακήν, τους γαμβρούς μου Γιάγκον και Σωκράτην. Επίσης τους αδελφούς σου Νικολάκην, Παναγήν και Αντώνην και πάντας συγγενείς και φίλους.
Σας φιλώ με άπειρα φιλήματα. Υγιαίνετε! Γεώργιος Κακουλίδης


πηγή : Αλησμόνητες Πατρίδες του Ελληνισμού , τόμος 8
… εις μικράς μεν ατυχίας ευρεθήσεται φίλος, εις μεγίστην δε και επιμένουσαν συμφοράν μηδείς σε πλανήση , φίλος ουκ έσται . ( Στρατηγικόν Κεκαυμένου )

Άβαταρ μέλους
Ζαποτέκος
Δημοσιεύσεις: 8939
Εγγραφή: 14 Ιαν 2019, 17:08

Re: ποντος 19 μαίου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζαποτέκος » 06 Νοέμ 2022, 18:32

Μετά την ήττα της Τουρκία στον Α΄ΠΠ υπήρχαν εσωτερικές έριδες μεταξύ των Νεοτούρκων. Σε αυτές ανακατεύθηκε και ο Μουσταδά Κεμάλ Ατατούρκ και μια απ' τις κατηγορίες κατά των αντιπάλων του ήταν πως διέπραξαν ωμότητες κατά των ... χριστιανών. Μεταξύ άλλων κατέθεσε στο Ανώτατο Στρατοδικείο της Κωνσταντινούπολης :

... oι πασάδες διέπραξαν εγκλήματα, που δεν μπορεί να συλλάβει η φαντασία του ανθρώπου ... Oργάνωσαν εκτοπίσεις και σφαγές, έκαψαν βρέφη, που τα θήλαζαν, με πετρέλαιο , βίασαν γυναίκες και μικρά παιδιά μπροστά στα μάτια των γονιών τους . Επιβίβασαν σε πλοία χιλιάδες αθώους και τους πέταξαν στη θάλασσα... Γεγονότα που δεν έχουν προηγούμενο στην ιστορία οποιουδήποτε λαού...

πηγή : Αλησμόνητες Πατρίδες του Ελληνισμού , τόμος 8


In 1920, before the Turkish Parliament, Atatürk called the genocides a "shameful act" and made no effort to publicly deny them at that time.
https://en.wikipedia.org/wiki/Mustafa_K ... at%C3%BCrk
… εις μικράς μεν ατυχίας ευρεθήσεται φίλος, εις μεγίστην δε και επιμένουσαν συμφοράν μηδείς σε πλανήση , φίλος ουκ έσται . ( Στρατηγικόν Κεκαυμένου )

Άβαταρ μέλους
Ζαποτέκος
Δημοσιεύσεις: 8939
Εγγραφή: 14 Ιαν 2019, 17:08

Re: ποντος 19 μαίου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζαποτέκος » 22 Νοέμ 2022, 12:29

- Σύσκεψη Νεοτούρκων υπό την προεδρία του Ταλαάτ πασά.
Μιλάει το στέλεχος δρ. Σακίρ Μπεχαεντίν :
Τα έθνη που απόμειναν από παλιά στην Αυτοκρατορία μας μοιάζουν με ξένα και βλαβερά χόρτα που πρέπει να ξεριζωθούν. Να ξεκαθαρίσουμε τη γη μας. Αυτός άλλωστε είναι ο σκοπός της επανάστασής μας.
Στην ίδια σύσκεψη ο δρ. Ναζίμ λέει :
Θέλω να ζήσει ο Τούρκος . Και θέλω να ζήσει μόνο σ' αυτά τα εδάφη και να είναι ανεξάρτητος . Εκτός των Τούρκων όλα τα άλλα στοιχεία να εξοντωθούν, άσχετα σε ποια θρησκεία ή πίστη ανήκουν. Αυτή η χώρα πρέπει να καθαρίσει από τα ξένα στοιχεία. Οι Τούρκοι πρέπει να κάνουν εκκαθάριση.

- Έκθεση ελληνικής πρεσβείας της Κωνσταντινούπολης προς το ελληνικό υπουργείο εξωτερικών το 1911 :
Μεταξύ των υπό του Νεοτουρκικού κομιτάτου ληφθεισών αποφάσεων είναι και ο εκτουρκισμός των ελληνικών πληθυσμών, ο οποίος δεν είναι δυνατός , εφόσον υπάρχουν συμπαγείς ελληνικοί συνοικισμοί.

- Σύμφωνα με το ελληνικό υπουργείο εξωτερικών , η εφημερίδα Ηχώ της Σαμψούντας ( 13/10/1911 ) είχε άρθρο με τίτλο "Οθωμανοί εις τα όπλα" και έλεγε :
Ο ιερός πόλεμος είναι θεία εντολή , της οποίας η εγκατάλειψις εις τοιαύτην εποχή είναι αδύνατος. Εμπρός αδελφοί , ας ετοιμασθούμε από σήμερον να συγκρουσθώμεν μετά των εχθρών, να πίωμεν το αίμα των.

- Σε έγγραφο του Αυστριακού υπουργού Εξωτερικών προς το Βερολίνο αναφέρονται τα εξής για την πολιτική των συμμάχων τους:
Η πολιτική των Τούρκων είναι μέσω μιας γενικευμένης καταδίωξης του ελληνικού στοιχείου, να εξοντώσει τους Έλληνες ως εχθρούς του Κράτους, όπως πριν τους Αρμένιους. Οι Τούρκοι εφαρμόζουν τακτική εκτόπισης των πληθυσμών, δίχως διάκριση και δυνατότητα επιβίωσης, απ’ τις ακτές στο εσωτερικό της χώρας, ώστε οι εκτοπιζόμενοι να είναι εκτεθειμένοι στην αθλιότητα και τον θάνατο από πείνα. Τα εγκαταλειπόμενα σπίτια των εξοριζομένων λεηλατούνται από τα τούρκικα τάγματα τιμωρίας ή καίονται και καταστρέφονται. Και όλα τα άλλα μέτρα, τα οποία εις τους διωγμούς των Αρμενίων ευρίσκοντο εις ημερησίαν διάταξιν, επαναλαμβάνονται τώρα εναντίον των Ελλήνων.

- Αναφέρει η Κεντρική Ένωση Ποντίων Ελλήνων το 1921 :
Οι Τούρκοι εκτόπιζαν και εξώριζαν τους Έλληνες μέσα στην βαρύτερη κακοκαιρία, χωρίς να τους επιτρέψουν να παραλάβουν ούτε τρόφιμα, ούτε στρώματα. Τα κυβερνητικά όργανα που συνόδευαν τους εκτοπιζόμενους δεν επέτρεπαν στα θύματά τους να σταθμεύουν σε κατοικημένα μέρη, αλλά μόνο σε μέρη έρημα και εκτεθειμένα στις χειμερινές συνθήκες. Ο σκοπός ήταν διπλός: πρώτα να μην μπορούν να στεγασθούν και έπειτα να μην μπορούν να αγοράσουν τρόφιμα. Δεν επέτρεπαν για κανένα λόγο να δώσουν βοήθεια στους γέρους γονείς ή στα ανήλικα παιδιά και στους αρρώστους, οι οποίοι εγκαταλείπονταν στα φαράγγια και στα δάση και πέθαιναν από την πείνα ή αποτελειώνονταν από την λόγχη των Τούρκων.
Σε διάφορα μέρη της χώρας ιδρύθηκαν λουτρώνες δήθεν για στρατιωτικούς λόγους. Τα κυβερνητικά και αστυνομικά όργανα που οδηγούσαν τους μετατοπιζόμενους εξανάγκαζαν τους δυστυχείς για λόγους δήθεν υγιεινής να λουσθούν. Έβαζαν κατά εκατοντάδες άνδρες, γυναίκες και παιδιά στα λουτρά, γυμνούς, με θερμοκρασία 40 βαθμών. Τα ενδύματα των δυστυχών λεηλατούνταν. Όταν έβγαιναν από το λουτρό, τους εξανάγκαζαν να παρατάσσονται στο χιόνι και με θερμοκρασία κάτω του μηδενός και να περιμένουν επίσκεψη του αστυνόμου για καταμέτρηση, ο οποίος ποτέ δεν ερχόταν πριν από μία ώρα. Έπειτα άλλη μία ώρα περίμεναν τον γιατρό για ιατρική επιθεώρηση. Κατά την επιθεώρηση χαρακτηρίζονταν άρρωστοι οι νεώτεροι και υγιέστεροι , οι οποίοι θανατώνονταν κατά την αποστολή στο νοσοκομείο.


- Ο μαρκήσιος Pallavicini γράφει τον Ιανουάριο του 1918:
Είναι σαφές ότι οι εκτοπισμοί του ελληνικού στοιχείου δεν υπαγορεύονται ουδαμώς από στρατιωτικούς λόγους και επιδιώκουν κακώς εννοουμένως πολιτικούς σκοπούς.

- Ο Αυστριακός πρόξενος της Αμισού Κβιατόφσκι αναφέρει το 1918 :
Όπως επανειλημμένως ετόνισα , θεωρώ τον εκτοπισμόν των Ελλήνων της ποντιακής παραλίας εν τω πλαισίω της εκτελέσεώς του προγράμματος των Νεοτούρκων , το οποίον επιδιώκει την εξασθένησιν του χριστιανικού στοιχείου , ως μία καταστροφήν μεγίστης απηχήσεως , ήτις θα έχει εις την Ευρώπην ζωηρότερον αντίκτυπον από τας αγριότητας εναντίον των Αρμενίων.

- Ποντιακό τραγούδι:
Στα βουνά της Πάφρας
οι πληγωμένοι είναι πολλοί.
Μην έρθεις γιατρε , μην έρθεις, δεν υπάρχει ελπίδα να σωθούν.
Εκτός από το Θεό
δεν έχουν κανέναν άλλο προστάτη.


- Ο Σοβιετικός απεσταλμένος στην Τουρκία Φρούνζε :
Συναντήσαμε μια μικρή ομάδα από 60-70 Έλληνες, οι οποίοι μόλις είχαν καταθέσει τα όπλα. Όλοι τους είχαν εξαντληθεί στο έπακρο… Άλλοι έμοιαζαν κυριολεκτικά με σκελετούς. Αντί για ρούχα κρέμονταν από τους ώμους τους κάτι απίθανα κουρέλια. Στο κέντρο της ομάδας βρίσκονταν ένας ψηλός κι’ αδύνατος παπάς, φορώντας το καλυμμαύκι του… Φυσούσε κρύος αέρας και όλη η ομάδα κάτω από τα σπρωξίματα των συνοδών-στρατιωτών, κατευθυνόταν με πηδηματάκια προς τη Χάβζα. Μερικοί, όταν μας αντίκρισαν, άρχισαν να κλαίνε δυνατά ή άλλοι να ουρλιάζουν, μια και ο ήχος που ξέφευγε από τα στήθη τους έμοιαζε περισσότερο με ουρλιαχτό κυνηγημένου ζώου.

πηγή : Αλησμόνητες πατρίδες του Ελληνισμού , τόμος 4
… εις μικράς μεν ατυχίας ευρεθήσεται φίλος, εις μεγίστην δε και επιμένουσαν συμφοράν μηδείς σε πλανήση , φίλος ουκ έσται . ( Στρατηγικόν Κεκαυμένου )

Άβαταρ μέλους
Ζαποτέκος
Δημοσιεύσεις: 8939
Εγγραφή: 14 Ιαν 2019, 17:08

Re: ποντος 19 μαίου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζαποτέκος » 01 Δεκ 2022, 21:14

Στις 24 Φεβρουαρίου 1994 , κατόπιν εισήγησης του τότε Πρωθυπουργού Ανδρέα Παπανδρέου, η Βουλή των Ελλήνων ψήφισε ομόφωνα την ανακήρυξη της 19ης Μαϊου ως «Ημέρα Μνήμης για τη Γενοκτονία των Ελλήνων στο Μικρασιατικό Πόντο», ημέρα που ο Μουσταφά Κεμάλ αποβιβάστηκε στη Σαμψούντα.
Επίσης, στο 1998 η Βουλή ψήφισε ομόφωνα την ανακήρυξη «της 14ης Σεπτεμβρίου ως ημέρας εθνικής μνήμης της γενοκτονίας των Ελλήνων της Μικράς Ασίας από το Τουρκικό Κράτος».
Στο πλαίσιο της συνολικής θεώρησης του θέματος, έχει προταθεί από Φορείς και Ενώσεις προσφύγων η ενιαία και καθολική αναγνώριση της Γενοκτονίας των Ελλήνων της Ανατολής και όχι η αποσπασματική ανάδειξή της με τοπικιστικά χαρακτηριστικά.

https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%93%CE ... E%BF%CF%85

- Τον Σεπτέμβριο του 2001 δημοσιεύθηκε σχετικό προεδρικό διάταγμα : "Οργάνωση εκδηλώσεων μνήμης της 14ης Σεπτεμβρίου".

- Ο νομικός όρος "γενοκτονία" δημιουργήθηκε μετά τον Β΄ΠΠ για την ναζιστική προσπάθεια εξολόθρευσης των Εβραίων. Οι ελληνικοί όροι για κάτι παρόμοιο μέχρι τότε ήταν διωγμός , αφανισμός , εξολόθρευση, εξόντωση και χαλασμός.

- Οι διωγμοί των Ελλήνων της Ανατολής απ' τους Τούρκους είχαν ξεκινήσει απ' το 1913 , δηλαδή απ' την εποχή των Βαλκανικών Πολέμων.

- Ο Σκαλιέρης ( "Λαοί και Φυλαί της Μικράς Ασίας" ) ισχυριζόταν το 1922 πως το διάστημα 1913 - 1918 οι Έλληνες εκτοπισμένοι της Ανατολικής Θράκης και της Μικράς Ασίας ήταν συνολικά 775.000. Απ' αυτούς , οι 198.000 θεωρούνταν αγνοούμενοι.

- Σύμφωνα με τον ΗΠΑνό πρόξενο της Σμύρνης Τζωρτζ Χόρτον , όταν έγινε η ελληνική απόβαση στην Σμύρνη , οι περισσότεροι χριστιανοί αγρότες της Μ. Ασίας , εκτός από όσους ζούσαν στην Σμύρνη , είχαν ήδη ξεριζωθεί απ' τα μέρη τους. Όσοι δεν είχαν εξοντωθεί , είχαν καταφύγει στα ελληνικά νησιά και στην Θεσσαλονίκη. Έτσι , όταν έφθασε ο ελληνικός στρατός στην Μικρασία , δεν είχε απομείνει σημαντικό ελληνικό στοιχείο στην ενδοχώρα.

- Γερμανός πρέσβυς Wanganheim προς τον Γερμανό καγκελάριο von Bulow, αναφερόμενος στα λόγια του Τούρκου πρωθυπουργού Σεφκέτ Πασά στις 24/7/1909 : Οι Τούρκοι έχουν αποφασίσει να διεξαγάγουν πόλεμο εξοντώσεως εναντίον των χριστιανών υπηκόων τους.

- Aπ' το 1909 οι Νεότουρκοι διεκήρυξαν το δόγμα "Η Τουρκία στους Τούρκους".

- Η διαταγή του Ταλαάτ Πασά στις τουρκικές επαρχιακές αρχές που θα υποδέχονταν τους εκτοπισθέντες χριστιανούς των παραλίων μιλούσε για "Φέφτ-ι μεδενί" , δηλαδή για "πεπολιτισμένο θάνατο" . Γι' αυτό και οι εκτοπισμοί αυτοί ονομάστηκαν "λευκή σφαγή" ( massacre blanc ).

- Otto Carl Leiman von Sanders : Έμεινε γνωστός και ως ο "Γερμανός στρατηγός του διαβόλου" ( Almanli Seytanin Pasasi ). Γεννήθηκε το 1855. Ήταν γιος Πομερανού γαιοκτήμονα. Κατατάχθηκε στον στρατό το 1874. Το 1913 είχε γίνει στρατηγός και πήρε τίτλο ευγενείας. Τον Δεκέμβριο του 1913 στάλθηκε στην Τουρκία για να βοηθήσει στην αναδιοργάνωση του τουρκικού στρατού. Διορίστηκε Γενικός Επιθεωρητής του Τουρκικού Στρατού. Πραγματοποίησε περιοδεία στα μικρασιατικά παράλια και όταν έφτασε στις Κυδωνίες είπε το περίφημο : "Υπάρχουν ακόμα Έλληνες εδώ ;" . Ως διοικητής του Ε΄ΣΣ αντιμετώπισε με επιτυχία την Ανταντική απόβαση στην Καλλίπολη το 1915. Τον Σεπτέμβριο του 1918 επιχείρησε να αναχαιτίσει τους Άγγλους στην Παλαιστίνη , αλλά ηττήθηκε από τον Άλλενμπυ. Μετά βίας απέφυγε την αιχμαλωσία , αλλά κατάφερε να συγκρατήσει του άτακτη τουρκική υποχώρηση προς το Χαλέπι. Μετά την ανακωχή παρέδωσε την διοίκηση στον Μουσταφά Κεμάλ , έφυγε για την Πόλη και από εκεί για την Γερμανία . Οι Άγγλοι τον εκτόπισαν στην Μάλτα ως τον Αύγουστο του 1919. Έγραψε τις αναμνήσεις του : Πέντε χρόνια στην Τουρκία ( Funf Jahre Turkei, εκδόθηκε το 1920 ). Πέθανε το 1929. Γενικώς θεωρείται απ' τους ανθρώπους που προέτρεψαν τους Τούρκους να πάρουν την οικονομία της χώρας στα χέρια τους "παραγκωνίζοντας" τους αλλόθρησκους.

- Ο πατήρ Johannes Lepsius ήταν Γερμανός κληρικός και εκπρόσωπος των γερμανικών ιεραποστολικών οργανώσεων στην Οθωμανική Αυτοκρατορία. Έζησε τις σφαγές των Αρμενίων το 1895. Το 1915 επέστρεψε στην Τουρκία . Οι Τούρκοι του απαγόρευσαν την μετάβαση στο εσωτερικό. Αυτός όμως συνέλεξε πλήθος στοιχείων που δημοσίευσε το 1916 στο Πότσδαμ. Η γερμανική κυβέρνηση κατάσχεσε το βιβλίο του. Εκείνος όμως είχε προλάβει να στείλει 2.000 αντίτυπα σε διάφορες προσωπικότητες. Το 1919 δημοσίευσε γερμανικά διπλωματικά έγγραφα που τεκμηριώνουν την αρμενική γενοκτονία. Για τις 31/7/1915 γράφει ο Lepsius : Οι ανθελληνικοί και αντιαρμενικοί διωγμοί είναι δυο φάσεις του αυτού προγράμματος της εξοντώσεως του χριστιανικού στοιχείου της Τουρκίας.

- Το 1911 οι Τούρκοι ξεκίνησαν εμπορικό αποκλεισμό των Ελλήνων.

- Στον Α΄ΠΠ οι Τούρκοι ισχυρίζονταν πως ο εκτοπισμός των χριστιανών των παραλίων γινόταν για την δική τους προστασία !

- Σύμφωνα με πράκτορα της Αυστροουγγαρίας ( 31/1/1917 ) ο Ταλαάτ Μπέης είπε το 1915 : Είναι κοντά η στιγμή για την Τουρκία να τελειώνει με τους Έλληνες όπως τελειώσαμε με τους Αρμένιους .

- Γερμανός καγκελάριος Hollweg , 9/2/1917 : Σύμφωνα με όλες τις ενδείξεις οι Τούρκοι σχεδιάζουν να εξοντώσουν το ελληνικό στοιχείο ως εχθρό του κράτους, όπως έκαναν προηγουμένως με τις Αρμενίους. Η στρατηγική που εφαρμόζεται από τους Τούρκους είναι ο εκτοπισμός των ανθρώπων στο εσωτερικό, χωρίς λήψη μέτρων για την επιβίωσή τους και εκθέτοντάς τους στο θάνατο, την πείνα και την ασθένεια. Έπειτα τα εγκαταλελειμμένα σπίτια λεηλατούνται κι έπειτα καίγονται ή καταστρέφονται. Ο,τι έγινε με τους Αρμενίους επαναλαμβάνεται με τους Έλληνες.

- 16/9/1915
Προς τον Περιφερειακό Διοικητή Χαλεπίου
Σας πληροφορούμε ότι η Κυβέρνηση αποφάσισε την ολοκληρωτική εξολόθρευση του Αρμενικού πληθυσμού που ζει στην Τουρκία.
Όποιος έχει αντίθετη γνώμη δεν αποτελεί πλέον μέλος της Κρατικής Διοίκησης.
Πρέπει να δοθεί ένα τέλος στην ύπαρξή τους χωρίς κανένα οίκτο για τις γυναίκες, τα παιδιά ή τα ανίσχυρα πρόσωπα ανεξάρτητα αν θεωρείται φρικτή αυτή η εξολόθρευση.
Υπουργός Εσωτερικών
Μεχμέτ Τααλάτ


- Λουτφή εφένδην αρχιεργοδηγόν εις Άργανα
Επληροφορήθημεν ότι οι προδόται της πατρίδος Pωμιοί στρατιώται δεν οδηγούνται εις εργασίαν οσάκις βρέχει. Eπειδή ούτω αφ’ ενός μεν το Δημόσιον Tαμείον επιβαρύνεται ημερησίως με 860 γραμ. σίτου κλπ. αφ’ ετέρου δε αδυνατούμεν να επιτύχωμεν τον σκοπόν μας, εντελλόμεθα υμίν όπως του λοιπού, κατόπιν συνεννοήσεως μετά του διοικητού των εργατικών ταγμάτων, αποστέλλητε αυτούς άνευ ουδεμιάς εξαιρέσεως να εργάζωνται υπό βροχήν και χιόνια.
(Υπογρ.)
Oμέρ αρχιμηχανικός των δημοσίων έργων.
Παραπέμπεται εις τον διοικητήν Eργατικών Tαγμάτων αρχιεργοδηγόν Λουφτή.


πηγή πληροφοριών : "Χρύσανθος Βασιλειάδης" , Η Γενοκτονία των Ελλήνων της Μικράς Ασίας
… εις μικράς μεν ατυχίας ευρεθήσεται φίλος, εις μεγίστην δε και επιμένουσαν συμφοράν μηδείς σε πλανήση , φίλος ουκ έσται . ( Στρατηγικόν Κεκαυμένου )

Άβαταρ μέλους
Sid Vicious
Δημοσιεύσεις: 11903
Εγγραφή: 13 Σεπ 2018, 19:43

Re: ποντος 19 μαίου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sid Vicious » 19 Μάιος 2023, 18:32

Εικόνα
yet say this to the Possum: a bang, not a whimper,
with a bang not with a whimper,
To build the city of Dioce whose terraces are the colour of stars

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37758
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: ποντος 19 μαίου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 19 Μάιος 2023, 19:30

ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Παλαιοελλαδίτης
Δημοσιεύσεις: 5410
Εγγραφή: 12 Σεπ 2018, 12:51

Re: ποντος 19 μαίου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Παλαιοελλαδίτης » 20 Μάιος 2023, 00:40

sys3x έγραψε:
19 Μάιος 2023, 19:30
Αυτό το αίσχος, κάποια "μπροοδευτικά" ΜΜΕ αλλά και ορισμένοι εδώ μέσα το χαρακτήριζαν ως ένα είδος "λεκτικής υπερβολής". :giggle:

Άβαταρ μέλους
Κόκκορας
Δημοσιεύσεις: 18208
Εγγραφή: 03 Ιουν 2018, 17:20
Phorum.gr user: Κόκορας
Τοποθεσία: Συμβασιλεύουσα Πόλις

Re: ποντος 19 μαίου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κόκκορας » 20 Μάιος 2023, 00:54

αιωνια η μνημη

Άβαταρ μέλους
Υδράργυρος
Δημοσιεύσεις: 25511
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 17:47

Re: ποντος 19 μαίου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υδράργυρος » 20 Μάιος 2023, 00:57

Re: ποντος 19 μαίου
Ποντους 19 διαβασα, και μπηκα απο περιεργεια. Ηταν για τον Ποντο ομως :roll:

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιστορία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών