ΚΑΠΙΤΑΛΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΔΟΥΛΕΙΑ ..

Ιστορικά γεγονότα, καταστάσεις, αναδρομές
Άβαταρ μέλους
DIOMEDESGR
Δημοσιεύσεις: 6665
Εγγραφή: 24 Οκτ 2018, 19:46
Phorum.gr user: DIOMEDESGR

Re: ΚΑΠΙΤΑΛΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΔΟΥΛΕΙΑ ..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από DIOMEDESGR » 16 Ιουν 2019, 11:11

paul25 έγραψε:
16 Ιουν 2019, 01:14
Κατα μια εννοια ηταν...οχι του κρατικοδιαιτισμου (βαρια λεξη) αλλα μιας καποιας μορφης κρατικης παρεμβασης.
Να το έλεγες αυτό για τον Friedman ρε φίλε, να το καταλάβω.

Αλλά για τον Ludwig von Mises ρε συ? Της Αυστριακής σχολής που πρεσβεύουν μέχρι και Ιδιωτικά, ανεξάρτητα Δικαστήρια?

Μάλλον κάτι έχεις καταλάβει λάθος.

:102:
"Patriotism is the last refuge of a scoundrel." Samuel Johnson, 1775.

Άβαταρ μέλους
paul25
Δημοσιεύσεις: 6583
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 12:43

Re: ΚΑΠΙΤΑΛΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΔΟΥΛΕΙΑ ..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από paul25 » 16 Ιουν 2019, 12:19

DIOMEDESGR έγραψε:
16 Ιουν 2019, 11:11
paul25 έγραψε:
16 Ιουν 2019, 01:14
Κατα μια εννοια ηταν...οχι του κρατικοδιαιτισμου (βαρια λεξη) αλλα μιας καποιας μορφης κρατικης παρεμβασης.
Να το έλεγες αυτό για τον Friedman ρε φίλε, να το καταλάβω.

Αλλά για τον Ludwig von Mises ρε συ? Της Αυστριακής σχολής που πρεσβεύουν μέχρι και Ιδιωτικά, ανεξάρτητα Δικαστήρια?

Μάλλον κάτι έχεις καταλάβει λάθος.

:102:
Καλημερα! Ναι εχεις δικιο, νομιζα οτι ηταν ορντο. Αφου ηταν κυριος εκφραστης της Αυστριακης σχολης, καθαρος απολογητης του Ανταμ Σμιθ ηταν.
«Μνημείο περιβαλλοντικού χάους, αρρώστιας και ανθρώπινου πόνου».
Για τον ΧΥΤΑ ΦΥΛΗΣ η Επιτροπη Αναφορων του Ευρωπαικου Κοινοβουλιου.

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27000
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: ΚΑΠΙΤΑΛΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΔΟΥΛΕΙΑ ..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 16 Ιουν 2019, 14:23

ΓΕΣΑΡ έγραψε:
16 Ιουν 2019, 02:24
blackpaint έγραψε:
16 Ιουν 2019, 02:17
Ο συγχρονος αμερικανικος καπιταλισμος ακομα επενδυει στην δουλεια, μονο που σημερα το ονομαζει ιδιωτικες φυλακες.
Δεν χρειάζεται καν να καταφύγεις σε τέτοια παραδείγματα. Κάποιος μπορεί να είναι εκ των πραγμάτων "δούλος" και ας λαμβάνει μισθό. Μισθωτή σκλαβιά
Αποφθέγματα αέργων εργασιόφοβων συντηρούμενων από το χαρτζιλίκι του μπαμπά! :003:
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
ΓΕΣΑΡ
Δημοσιεύσεις: 1175
Εγγραφή: 09 Φεβ 2019, 11:30

Re: ΚΑΠΙΤΑΛΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΔΟΥΛΕΙΑ ..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΕΣΑΡ » 16 Ιουν 2019, 14:45

Nandros έγραψε:
16 Ιουν 2019, 14:23
ΓΕΣΑΡ έγραψε:
16 Ιουν 2019, 02:24
blackpaint έγραψε:
16 Ιουν 2019, 02:17
Ο συγχρονος αμερικανικος καπιταλισμος ακομα επενδυει στην δουλεια, μονο που σημερα το ονομαζει ιδιωτικες φυλακες.
Δεν χρειάζεται καν να καταφύγεις σε τέτοια παραδείγματα. Κάποιος μπορεί να είναι εκ των πραγμάτων "δούλος" και ας λαμβάνει μισθό. Μισθωτή σκλαβιά
Αποφθέγματα αέργων εργασιόφοβων συντηρούμενων από το χαρτζιλίκι του μπαμπά! :003:
Πραγματικότητα της εποχής για μεγάλες μάζες στην εποχή μας :smt018
Δεν μίλησα για τον εαυτό μου άλλωστε

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27000
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: ΚΑΠΙΤΑΛΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΔΟΥΛΕΙΑ ..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 16 Ιουν 2019, 14:52

ΓΕΣΑΡ έγραψε:
16 Ιουν 2019, 14:45
Nandros έγραψε:
16 Ιουν 2019, 14:23
ΓΕΣΑΡ έγραψε:
16 Ιουν 2019, 02:24

Δεν χρειάζεται καν να καταφύγεις σε τέτοια παραδείγματα. Κάποιος μπορεί να είναι εκ των πραγμάτων "δούλος" και ας λαμβάνει μισθό. Μισθωτή σκλαβιά
Αποφθέγματα αέργων εργασιόφοβων συντηρούμενων από το χαρτζιλίκι του μπαμπά! :003:
Πραγματικότητα της εποχής για μεγάλες μάζες στην εποχή μας :smt018
Δεν μίλησα για τον εαυτό μου άλλωστε
Nandros έγραψε:
31 Μάιος 2019, 23:51
Δούλεψα 40 τόσα χρόνια στον καπιταλισμό, έκανα καλά και με αγάπη το επάγγελμα που σπούδασα και διάλεξα εγώ και όχι κάποιος κομισάριος, ανταμείφθηκα καλά και τώρα απολαμβάνω τους κόπους μου.

Όσους αριστερούς συνάντησα στην επαγγελματική μου ζωή ήταν τεμπελχανάδες του κερατά, που καμουφλάριζαν την ακαματιά τους με την αριστερίλα τους.
Πάντα έφταιγε κάτι: η δουλειά, το αφεντικό, το σύστημα, η ΝΤΠ, η κακούργα κενωνία, ο ανάδρομος Ερμής, το κέρατο μου, οτιδήποτε, αλλά ποτέ η τεμπελιά τους!
Πικρόχολα παράσιτα της κοινωνίας.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

pylothess
Δημοσιεύσεις: 6738
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: ΚΑΠΙΤΑΛΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΔΟΥΛΕΙΑ ..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 16 Ιουν 2019, 14:55

ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
14 Ιουν 2019, 14:05
Ο Φον Μιζες αποδίδει την κατάρρευση της Ρώμης στην ωμή παρέμβαση της πολιτείας στο εμπόριο , την δήμευση περιουσιών , την κιβδηλωση του νομίσματος τον 3ο και 4ο αιώνα μΧ για την χρηματοδότηση πολεμικών περιπετειών αλλά κυρίως στην προϊούσα αναποτελεσματικότητα της εργασίας των δούλων στα μεγάλα latitundia (αγροκτήματα ) .
Τούτο παρατηρήθηκε και στις ΗΠΑ όπου η κατάργηση της δουλειας δεν έγινε για να βελτιωθεί η θέση των μαύρων (σύγχρονες μελέτες δείχνουν ότι το βιοτικό επίπεδο των απελευθερων νέγρων χειροτέρευσε στις πολιτείες του Νότου αμέσως μετά την κατάργηση της δουλειας ) αλλά διότι οι πολιτείες του βιομηχανικού βορρά είχαν ανάγκη από ελευθέρως διακεινουμενη και προσφερόμενη προς μίσθωση αδέσμευτη εργατική δύναμη .

ΠΩΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΊ Ο ΚΑΠΙΤΑΛΙΣΜΟΣ
Μάρκος Δραγούμης
Ο καπιταλισμός απαιτεί καταναλωτές .Οι μαύροι που ήταν σκλάβοι δεν μπορούσαν να αγοράσουν τίποτα.Επίσης απαιτεί και εργάτες. Όντως γι αυτό έγινε ο εμφύλιος πόλεμος στις ΗΠΑ . Να ρωτήσω και εγώ κάτι άλλοι . Οι αυξήσεις μισθών,το 8ωρο και γενικά τα εργατικά δικαιώματα είναι κατάκτηση των εργαζομένων μέσω των αγώνων τους ή μήπως παραχώρηση από την άρχουσα τάξη ; Αν οι εργαζόμενοι δουλεύει 16 ώρες την ημέρα δεν θα μπορούνε να αποδώσουνε μετά.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42862
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: ΚΑΠΙΤΑΛΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΔΟΥΛΕΙΑ ..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 16 Ιουν 2019, 14:58

DIOMEDESGR έγραψε:
16 Ιουν 2019, 11:09
blackpaint έγραψε:
16 Ιουν 2019, 02:42
ΓΕΣΑΡ έγραψε:
16 Ιουν 2019, 02:24

Δεν χρειάζεται καν να καταφύγεις σε τέτοια παραδείγματα. Κάποιος μπορεί να είναι εκ των πραγμάτων "δούλος" και ας λαμβάνει μισθό. Μισθωτή σκλαβιά
Καμια αντιρρηση, αν και αυτος πειθαρχειται με την προοπτικη να πεσει ακομα πιο κατω, εαν χασει τη δουλεια του η μεινει λιγα μηνιατικα πισω, και να εχει να διαλεξει ειτε αναμεσα στην εξαθλιωση, στην παρανομια, και στο βαθος, σε μια φυλακη σχεδιασμενη και θεσμισμενη για να ειναι συνεχως γεματη και αποδοτικη.
Ναι, δηλαδή για εσάς ΠΟΙΟΣ είναι ο ιδανικός τύπος ανθρώπινης απασχόλησης?

Να κάθεστε με τα πόδια πάνω και να πέφτουν επιδόματα και "κοινωνικά" προγράμματα τουρισμού? Αυτό λέγεται ΤΕΜΠΕΛΙΑ δεν λέγεται "πολεμώ την δουλεία".

Σας έπηξε το μυαλό ο πολύς ο Μαρξισμός μου φαίνεται.

:e040:
Για μένα αποσύνδεση της εργασίας με την επιβίωση.
Θέλω όποιος δουλεύει να το κάνει εθελοντικά επειδή έχει κάποιο ευγενή σκοπό, όχι για τα λεφτά. Επειδή θέλει να ξεναγήσει ξένους στον τόπο της, επειδή θέλει πιο ασφαλή αυτοκίνητα, επειδή θέλει να βοηθάει γέρους να περνάνε διαβάσεις, επειδή θέλει να πάμε στον Άρη, κ.ο.κ.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
ΓΕΣΑΡ
Δημοσιεύσεις: 1175
Εγγραφή: 09 Φεβ 2019, 11:30

Re: ΚΑΠΙΤΑΛΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΔΟΥΛΕΙΑ ..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΕΣΑΡ » 16 Ιουν 2019, 15:01

Nandros έγραψε:
16 Ιουν 2019, 14:52
ΓΕΣΑΡ έγραψε:
16 Ιουν 2019, 14:45
Nandros έγραψε:
16 Ιουν 2019, 14:23
Αποφθέγματα αέργων εργασιόφοβων συντηρούμενων από το χαρτζιλίκι του μπαμπά! :003:
Πραγματικότητα της εποχής για μεγάλες μάζες στην εποχή μας :smt018
Δεν μίλησα για τον εαυτό μου άλλωστε
Nandros έγραψε:
31 Μάιος 2019, 23:51
Δούλεψα 40 τόσα χρόνια στον καπιταλισμό, έκανα καλά και με αγάπη το επάγγελμα που σπούδασα και διάλεξα εγώ και όχι κάποιος κομισάριος, ανταμείφθηκα καλά και τώρα απολαμβάνω τους κόπους μου.

Όσους αριστερούς συνάντησα στην επαγγελματική μου ζωή ήταν τεμπελχανάδες του κερατά, που καμουφλάριζαν την ακαματιά τους με την αριστερίλα τους.
Πάντα έφταιγε κάτι: η δουλειά, το αφεντικό, το σύστημα, η ΝΤΠ, η κακούργα κενωνία, ο ανάδρομος Ερμής, το κέρατο μου, οτιδήποτε, αλλά ποτέ η τεμπελιά τους!
Πικρόχολα παράσιτα της κοινωνίας.
Άστοχο σχόλιο. Δεν συζητάμε εδώ για το αν υπάρχουν και τεμπέληδες, καρμοιριδες και χαραμοφάηδες κτλ. Προφανώς και υπάρχουν και αυτοί

Άβαταρ μέλους
DIOMEDESGR
Δημοσιεύσεις: 6665
Εγγραφή: 24 Οκτ 2018, 19:46
Phorum.gr user: DIOMEDESGR

Re: ΚΑΠΙΤΑΛΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΔΟΥΛΕΙΑ ..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από DIOMEDESGR » 16 Ιουν 2019, 18:56

Dwarven Blacksmith έγραψε:
16 Ιουν 2019, 14:58
Για μένα αποσύνδεση της εργασίας με την επιβίωση.
Θέλω όποιος δουλεύει να το κάνει εθελοντικά επειδή έχει κάποιο ευγενή σκοπό, όχι για τα λεφτά. Επειδή θέλει να ξεναγήσει ξένους στον τόπο της, επειδή θέλει πιο ασφαλή αυτοκίνητα, επειδή θέλει να βοηθάει γέρους να περνάνε διαβάσεις, επειδή θέλει να πάμε στον Άρη, κ.ο.κ.
Ώρε τι κάνει η "παγκόσμια πιστωτική επέκταση"!

Άρε Friedman, καλά τάλεγες εσύ. Ποιός σε ακούει όμως.


Εικόνα
"Patriotism is the last refuge of a scoundrel." Samuel Johnson, 1775.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42862
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: ΚΑΠΙΤΑΛΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΔΟΥΛΕΙΑ ..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 16 Ιουν 2019, 20:20

DIOMEDESGR έγραψε:
16 Ιουν 2019, 18:56
Dwarven Blacksmith έγραψε:
16 Ιουν 2019, 14:58
Για μένα αποσύνδεση της εργασίας με την επιβίωση.
Θέλω όποιος δουλεύει να το κάνει εθελοντικά επειδή έχει κάποιο ευγενή σκοπό, όχι για τα λεφτά. Επειδή θέλει να ξεναγήσει ξένους στον τόπο της, επειδή θέλει πιο ασφαλή αυτοκίνητα, επειδή θέλει να βοηθάει γέρους να περνάνε διαβάσεις, επειδή θέλει να πάμε στον Άρη, κ.ο.κ.
Ώρε τι κάνει η "παγκόσμια πιστωτική επέκταση"!

Άρε Friedman, καλά τάλεγες εσύ. Ποιός σε ακούει όμως.
:smt017
Όντως έχει πει ο Φριντμαν ότι η εργασία πρέπει να είναι συνδεδεμένη με την επιβίωση;
Ή απλά τρόμαξες και τον επικαλέστηκες να διώξει τα δαιμόνια;
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
Dante Alighieri
Δημοσιεύσεις: 848
Εγγραφή: 24 Απρ 2019, 00:13

Re: ΚΑΠΙΤΑΛΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΔΟΥΛΕΙΑ ..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dante Alighieri » 16 Ιουν 2019, 20:51

Ποια πιστωτικη επεκταση καλοι μου; καπιταλισμος θα πει ταξικη θεσπιση. Ταξεις θα πει εξουσια ανθρωπων πανω σε ανθρωπους.
Το χρεις ειναι ενα οπλο η ενα εργαλειο εστω για την επιτευξη αυτης τ5ης εξουσιας. Πιστευετε οτι στ αληθεια χρωσταμε; Λειπουν λεφτα απο καποιους που τα εχουμε εμεις και ικανοποιουμε αναγκες μας εις βαρος αυτων που υποτιθεται οτι χρωσταμε;


Μονο σε μενα ειναι προφανες; :smt017
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Dante Alighieri την 16 Ιουν 2019, 21:17, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Hec est vipera versa in viscera genitricis

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27000
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: ΚΑΠΙΤΑΛΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΔΟΥΛΕΙΑ ..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 16 Ιουν 2019, 21:04

Dante Alighieri έγραψε:
16 Ιουν 2019, 20:51
Ποια πιστωτικη επεκταση καλοι μου; καπιταλισμος θα πει ταξικη θεσπιση. Ταξεις θα πει εξουσια ανθρωπων πανω σε ανθρωπους.
Το χρεις ειναι ενα οπλο η ενα εργαλειο εστω για την επιτευξη αυτης τ5ης εξουσιας. Πιστευετε οτι στ αλξθεια χρωσταμε; λειπουν κεφτα απο καποιους που τα εχουμε εμεις και ικανοποιουμε αναγκες μας εις βαρος αυτων που υποτιθεται οτι χρωσταμε;

Μονο σε μενα ειναι προφανες; :smt017
Άλα του και οικονομολόγος ο Κήνσορας και SJW του πχόρουμ! :003:
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
DIOMEDESGR
Δημοσιεύσεις: 6665
Εγγραφή: 24 Οκτ 2018, 19:46
Phorum.gr user: DIOMEDESGR

Re: ΚΑΠΙΤΑΛΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΔΟΥΛΕΙΑ ..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από DIOMEDESGR » 16 Ιουν 2019, 22:13

Dwarven Blacksmith έγραψε:
16 Ιουν 2019, 20:20
:smt017
Όντως έχει πει ο Φριντμαν ότι η εργασία πρέπει να είναι συνδεδεμένη με την επιβίωση;
Ή απλά τρόμαξες και τον επικαλέστηκες να διώξει τα δαιμόνια;
Κουκιά τρως, κουκιά μολογάς!

Το ότι η εργασία συνδέεται ΆΜΕΣΑ με την επιβίωση και κάθε ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ, αυτής, κατάσταση αποτελεί ΑΝΩΜΑΛΊΑ το λέει η ΊΔΙΑ Η ΖΩΉ.

Και δυστυχώς το φωνάζει ΑΔΥΣΩΠΗΤΑ.

Μακάρι κάποτε το όνειρό σου να γίνει πραγματικότητα το βλέπω όμως λίγο επιστημονική φαντασία.
"Patriotism is the last refuge of a scoundrel." Samuel Johnson, 1775.

Άβαταρ μέλους
DIOMEDESGR
Δημοσιεύσεις: 6665
Εγγραφή: 24 Οκτ 2018, 19:46
Phorum.gr user: DIOMEDESGR

Re: ΚΑΠΙΤΑΛΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΔΟΥΛΕΙΑ ..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από DIOMEDESGR » 16 Ιουν 2019, 22:14

Dante Alighieri έγραψε:
16 Ιουν 2019, 20:51
Ποια πιστωτικη επεκταση καλοι μου; καπιταλισμος θα πει ταξικη θεσπιση. Ταξεις θα πει εξουσια ανθρωπων πανω σε ανθρωπους.
Το χρεις ειναι ενα οπλο η ενα εργαλειο εστω για την επιτευξη αυτης τ5ης εξουσιας. Πιστευετε οτι στ αληθεια χρωσταμε; Λειπουν λεφτα απο καποιους που τα εχουμε εμεις και ικανοποιουμε αναγκες μας εις βαρος αυτων που υποτιθεται οτι χρωσταμε;


Μονο σε μενα ειναι προφανες; :smt017
:fp:

Μπαρουφάκεια ανάλυση εν είδη σανού. Ούτε καν ορθόδοξος Μαρξισμός.

:e040:
"Patriotism is the last refuge of a scoundrel." Samuel Johnson, 1775.

Άβαταρ μέλους
Dante Alighieri
Δημοσιεύσεις: 848
Εγγραφή: 24 Απρ 2019, 00:13

Re: ΚΑΠΙΤΑΛΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΔΟΥΛΕΙΑ ..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dante Alighieri » 16 Ιουν 2019, 22:21

DIOMEDESGR έγραψε:
16 Ιουν 2019, 22:14
Dante Alighieri έγραψε:
16 Ιουν 2019, 20:51
Ποια πιστωτικη επεκταση καλοι μου; καπιταλισμος θα πει ταξικη θεσπιση. Ταξεις θα πει εξουσια ανθρωπων πανω σε ανθρωπους.
Το χρεις ειναι ενα οπλο η ενα εργαλειο εστω για την επιτευξη αυτης τ5ης εξουσιας. Πιστευετε οτι στ αληθεια χρωσταμε; Λειπουν λεφτα απο καποιους που τα εχουμε εμεις και ικανοποιουμε αναγκες μας εις βαρος αυτων που υποτιθεται οτι χρωσταμε;


Μονο σε μενα ειναι προφανες; :smt017
:fp:

Μπαρουφάκεια ανάλυση εν είδη σανού. Ούτε καν ορθόδοξος Μαρξισμός.

:e040:
Ναι και λοιπον; Εσυ τι το ορθοδοξο επικαλεισαι; Δετερον ποιος σου ειπε οτι ειμαι Μαρξιστης επειδη ανεφερα τον μαρξ σε ενα ποστ μου.Τριτον εισαι τζιβιτζιλης :D

Που διαφωνεις σε αυτο που ειπα; Πιστευεις οτι χρωσταμε; Εσυ καθοσουν πολλα χρονια και ετρωγες τζαμπα; Το εκανε κανεις γνωστος σου; Το εκναε η πλειοψηφοα των Ελληνων; Πως το αισθανεσαι; Ανεπτυξε το.
Hec est vipera versa in viscera genitricis

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιστορία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών