ΚΑΠΙΤΑΛΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΔΟΥΛΕΙΑ ..

Ιστορικά γεγονότα, καταστάσεις, αναδρομές
Άβαταρ μέλους
Pedro
Δημοσιεύσεις: 3599
Εγγραφή: 14 Ιουν 2018, 00:17
Phorum.gr user: Pedro
Τοποθεσία: Dachau

Re: ΚΑΠΙΤΑΛΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΔΟΥΛΕΙΑ ..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Pedro » 17 Ιουν 2019, 00:34

DIOMEDESGR έγραψε:
16 Ιουν 2019, 23:35
Παντογνώστης έγραψε:
16 Ιουν 2019, 23:30
Ο καπιταλισμός είναι μια μορφή ζούγκλας. Στην πραγματικότητα δεν υπάρχουν κανόνες και επικρατεί ο πιο μεγάλος απατεώνας. Αν δεν είσαι απατεώνας λεφτά δεν βγάζεις. Από τον οδοντίατρο που δεν κόβει αποδείξεις μέχρι τον περιπτερά της γειτονιάς σου. Τα ίδια ισχύουν σε όλο τον κόσμο. Offshore, νησιά Καϋμάν, δικηγόροι, απάτες. Ολόκληρη amazon και google φοροδιαφευγουν, πόσο μάλλον οι κοινοί θνητοί.

Ουδεμία σχέση έχει ο κόπος. Μπορείς να δουλεύεις 15 ώρες στα χωράφια για 40ε ή για 20ε αν είσαι Πακιστανός. Εκτός και αν είσαι έξυπνος. Δηλαδή να κλέβεις το κράτος ή τους άλλους. Επίσης το σύστημα ευνοεί πάντα τα λαμόγια. Δεν πρόκειται ποτέ να μου δώσει η τράπεζα 1εκ να φτιάξω μια ξενοδοχειακή μονάδα ακόμα και αν έχω τις ικανότητες, την διάθεση για εργασία. Τα λεφτά θα τα δώσουν στα γνωστά λαμόγια τα οποία θα σταματήσουν να πληρώνουν δάνεια και απλά θα χρεοκοπήσουν και τα λεφτά τους θα είναι στα νησιά Καϋμάν. Οπότε τα σπασμένα θα τα πληρώσουν και πάλι οι μαλακες φορολογούμενοι.

Φυσικά η λύση δεν είναι ο κομμουνισμός αλλά ο σοσιαλισμός, όχι του ΠΑΣΟΚ αλλά της Νορβηγίας. Αν η Ελλάδα είχε τα πετρέλαια της Νορβηγίας ,το κράτος δεν θα είχε 100δις έσοδα όπως η Νορβηγία ,αλλά 5δις και ο Βαρδινογιάννης 95δις.
:smt005:

Ρε φίλε, εσύ το πας κατευθείαν για stand up Comedy.

Εχεις ταλέντο πάντως.

:smt023
Γιατι βρε συ? Που ακριβως διαφωνεις?

Μολις πριν κατι μερες στο ζημειο τζι των 20,οι υπουργοι οικονομικων πηραν την αποφαση να παρουν μετρα για μεγαλες εταιρεειες οπως φατσαμπουκ,γουγουλ κλπ να περιορισουν τις οφσορ σε νησια κευμαν ,ωστε να μην μπορουν πλεον με τα παραθυρακια να γλιτωνουν φορους. Διαφωνεις;
Golden Age έγραψε:
28 Νοέμ 2019, 16:42
NKVD_SMERSH έγραψε:
28 Νοέμ 2019, 16:41


Εξωκοινοβουλευτικέ ακροδεξιέ στηρίζεις Μάρτυρες του Ιαχωβά;
Εγώ απλά αγωνίζομαι για τη δημοκρατία.

Άβαταρ μέλους
DIOMEDESGR
Δημοσιεύσεις: 6665
Εγγραφή: 24 Οκτ 2018, 19:46
Phorum.gr user: DIOMEDESGR

Re: ΚΑΠΙΤΑΛΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΔΟΥΛΕΙΑ ..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από DIOMEDESGR » 17 Ιουν 2019, 00:49

Pedro έγραψε:
17 Ιουν 2019, 00:34
Γιατι βρε συ? Που ακριβως διαφωνεις?

Μολις πριν κατι μερες στο ζημειο τζι των 20,οι υπουργοι οικονομικων πηραν την αποφαση να παρουν μετρα για μεγαλες εταιρεειες οπως φατσαμπουκ,γουγουλ κλπ να περιορισουν τις οφσορ σε νησια κευμαν ,ωστε να μην μπορουν πλεον με τα παραθυρακια να γλιτωνουν φορους. Διαφωνεις;
Το ερώτημα νομίζω ότι θα έπρεπε να είναι "που ακριβώς συμφωνείς" στο παραπάνω μπερδεμένο κείμενο για να απαντήσω στην ΟΡΘΟΓΡΑΦΊΑ.

:lol:

Στα σοβαρά τώρα, εάν είσαι της άποψής της "μαγικής σοσιαλδημοκρατίας" έτσι που την παρουσιάζει ο φίλος Παντογνώστης, αν πιστεύεις ότι θα μπορέσουν οι G20 να βάλουν χέρι στους φορολογικούς παραδείσους, εάν θεωρείς ότι ο Σοσιαλισμός γενικά μπορεί σήμερα (όχι ότι μπορούσε ποτέ αλλά σε κουβέντα να βρισκόμαστε) να οδηγήσει στην 4η βιομηχανική επανάσταση δίνοντας λύσεις ζωής στον ολοένα αυξανόμενο πληθυσμό του πλανήτη τότε ΛΥΠΆΜΑΙ φίλε, αλλά δεν μπορώ να συζητήσω σοβαρά μαζί σου, όχι λόγω κάποιου εγγενούς προβλήματος της προσωπικότητάς σου αλλά λόγω των ιδεοληπτικών δεσμών που σε κρατάνε δεμένο στα σύννεφα.

:wave:
"Patriotism is the last refuge of a scoundrel." Samuel Johnson, 1775.

Άβαταρ μέλους
Pedro
Δημοσιεύσεις: 3599
Εγγραφή: 14 Ιουν 2018, 00:17
Phorum.gr user: Pedro
Τοποθεσία: Dachau

Re: ΚΑΠΙΤΑΛΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΔΟΥΛΕΙΑ ..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Pedro » 17 Ιουν 2019, 01:04

DIOMEDESGR έγραψε:
17 Ιουν 2019, 00:49
Pedro έγραψε:
17 Ιουν 2019, 00:34
Γιατι βρε συ? Που ακριβως διαφωνεις?

Μολις πριν κατι μερες στο ζημειο τζι των 20,οι υπουργοι οικονομικων πηραν την αποφαση να παρουν μετρα για μεγαλες εταιρεειες οπως φατσαμπουκ,γουγουλ κλπ να περιορισουν τις οφσορ σε νησια κευμαν ,ωστε να μην μπορουν πλεον με τα παραθυρακια να γλιτωνουν φορους. Διαφωνεις;
Το ερώτημα νομίζω ότι θα έπρεπε να είναι "που ακριβώς συμφωνείς" στο παραπάνω μπερδεμένο κείμενο για να απαντήσω στην ΟΡΘΟΓΡΑΦΊΑ.

:lol:

Στα σοβαρά τώρα, εάν είσαι της άποψής της "μαγικής σοσιαλδημοκρατίας" έτσι που την παρουσιάζει ο φίλος Παντογνώστης, αν πιστεύεις ότι θα μπορέσουν οι G20 να βάλουν χέρι στους φορολογικούς παραδείσους, εάν θεωρείς ότι ο Σοσιαλισμός γενικά μπορεί σήμερα (όχι ότι μπορούσε ποτέ αλλά σε κουβέντα να βρισκόμαστε) να οδηγήσει στην 4η βιομηχανική επανάσταση δίνοντας λύσεις ζωής στον ολοένα αυξανόμενο πληθυσμό του πλανήτη τότε ΛΥΠΆΜΑΙ φίλε, αλλά δεν μπορώ να συζητήσω σοβαρά μαζί σου, όχι λόγω κάποιου εγγενούς προβλήματος της προσωπικότητάς σου αλλά λόγω των ιδεοληπτικών δεσμών που σε κρατάνε δεμένο στα σύννεφα.

:wave:
Σαφως και θα βαλουν. Το ερωτημα ειναι εαν συμφωνεις η οχι,αλλα απο οτι καταλαβαινω μαλλον δεν συμφωνεις. Οι λογοι πιθανον να ειναι ιδεολογικοι,αφου εγω τουλαχιστον γνωριζω την δικη σου.

Τωρα,η αληθεια ειναι πως για το δευτερο σκελος,του παντογνωστη,οπου πιστευει οτι η λυση ειναι στον σοσιαλισμο,διαφωνω. Ομολγω πως ειναι δικο μου το λαθος που δεν το εσβησα οταν το παρεθεσα,γιατι εβγαλες λαθος συμπερασμα για την δικια μου ιδελογια. Ομως το ζητημα ειναι αλλο , συμφωνεις ή διαφωνεις με αυτα που περιγραφει οτι συμβαινουν στον καποταλισμο; Επισης δεν εχει καμια σχεση εαν θα βαλουν η οχι χερι οι τζι 20 και τι πιστευω εγω,αλλα εαν εσυ συμφωνεις με αυτο.
Golden Age έγραψε:
28 Νοέμ 2019, 16:42
NKVD_SMERSH έγραψε:
28 Νοέμ 2019, 16:41


Εξωκοινοβουλευτικέ ακροδεξιέ στηρίζεις Μάρτυρες του Ιαχωβά;
Εγώ απλά αγωνίζομαι για τη δημοκρατία.

Άβαταρ μέλους
blackpaint
Δημοσιεύσεις: 9596
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 00:37

Re: ΚΑΠΙΤΑΛΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΔΟΥΛΕΙΑ ..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από blackpaint » 17 Ιουν 2019, 01:12

Παντογνώστης έγραψε:
16 Ιουν 2019, 23:30

Φυσικά η λύση δεν είναι ο κομμουνισμός αλλά ο σοσιαλισμός, όχι του ΠΑΣΟΚ αλλά της Νορβηγίας. Αν η Ελλάδα είχε τα πετρέλαια της Νορβηγίας ,το κράτος δεν θα είχε 100δις έσοδα όπως η Νορβηγία ,αλλά 5δις και ο Βαρδινογιάννης 95δις.
Η λυση ειναι ο Πλήρως Αυτοματοποιημένος Πολυτελής Κομμουνισμός, για μια κοινωνία αυτοματοποιημένης «μετα-εργασίας» με 10ωρη το πολυ εργάσιμη εβδομάδα, εγγυημένο ελάχιστο δια βιου εισόδημα, δωρεάν υγεία, παιδεία, στέγαση και τροφη, δουλειά σε όλα τα ρομπότ, κοινωνικοποιηση όλων των στάδιων παραγωγής και καταργηση του κέρδους προκειμένου να επιτρέψουμε στον άνθρωπο να ζήσει δημιουργικά, απελευθερωμένος από κάθε μορφή αλλοτριωμένης εργασίας.

Άβαταρ μέλους
DIOMEDESGR
Δημοσιεύσεις: 6665
Εγγραφή: 24 Οκτ 2018, 19:46
Phorum.gr user: DIOMEDESGR

Re: ΚΑΠΙΤΑΛΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΔΟΥΛΕΙΑ ..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από DIOMEDESGR » 17 Ιουν 2019, 01:22

Pedro έγραψε:
17 Ιουν 2019, 01:04
Σαφως και θα βαλουν. Το ερωτημα ειναι εαν συμφωνεις η οχι,αλλα απο οτι καταλαβαινω μαλλον δεν συμφωνεις. Οι λογοι πιθανον να ειναι ιδεολογικοι,αφου εγω τουλαχιστον γνωριζω την δικη σου.

Τωρα,η αληθεια ειναι πως για το δευτερο σκελος,του παντογνωστη,οπου πιστευει οτι η λυση ειναι στον σοσιαλισμο,διαφωνω. Ομολγω πως ειναι δικο μου το λαθος που δεν το εσβησα οταν το παρεθεσα,γιατι εβγαλες λαθος συμπερασμα για την δικια μου ιδελογια. Ομως το ζητημα ειναι αλλο , συμφωνεις ή διαφωνεις με αυτα που περιγραφει οτι συμβαινουν στον καποταλισμο; Επισης δεν εχει καμια σχεση εαν θα βαλουν η οχι χερι οι τζι 20 και τι πιστευω εγω,αλλα εαν εσυ συμφωνεις με αυτο.
Αν είχες πράγματι καταλάβεις την ιδεολογική μου τοποθέτηση δεν θα χρειαζόταν να ρωτήσεις αυτό που με ρωτάς!

Φυσικά και είμαι ιδεολογικά αντίθετος με αυτά τα καραγκιοζηλίκια των G20. Πιο λογικό θα ήταν να αποφασίσουν να ρίξουν κανένα φορογικό συντελεστή μπας και περιορίσουν την εξαγωγή συναλάγματος στους φορολογικούς παραδείσους.
Όσο για την αποτελεσματικότητα των εξαγγελιών θα μου επιτρέψεις να καγχάσω εκ στήθους.

Ποτέ καμιά κεντρική διοίκηση δεν μπόρεσε να πολεμήσει την ελεύθερη διάθεση του πλούτου από αυτούς που τον παράγουν παρά μόνον με την άσκηση βίας και δρακόντειων νόμων και αυτό φυσικά για λίγο, μέχρι το σύστημα να βρει την επόμενη "τρύπα".

Απλώς οι δηλώσεις καθησυχάζουν τα "φορολογικά αμνοερίφια" ώστε να συνεχίζουν να παράγουν αδιαμαρτύρητα το "γάλα".

Τίποτε περισσότερο.

:e040:
"Patriotism is the last refuge of a scoundrel." Samuel Johnson, 1775.

Άβαταρ μέλους
Dante Alighieri
Δημοσιεύσεις: 848
Εγγραφή: 24 Απρ 2019, 00:13

Re: ΚΑΠΙΤΑΛΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΔΟΥΛΕΙΑ ..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dante Alighieri » 17 Ιουν 2019, 03:21

Ωπα ωπα... ποιοι παραγουν τον πλουτο ειπαμε;
Hec est vipera versa in viscera genitricis

Άβαταρ μέλους
DIOMEDESGR
Δημοσιεύσεις: 6665
Εγγραφή: 24 Οκτ 2018, 19:46
Phorum.gr user: DIOMEDESGR

Re: ΚΑΠΙΤΑΛΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΔΟΥΛΕΙΑ ..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από DIOMEDESGR » 19 Ιουν 2019, 10:30

"Patriotism is the last refuge of a scoundrel." Samuel Johnson, 1775.

Άβαταρ μέλους
DIOMEDESGR
Δημοσιεύσεις: 6665
Εγγραφή: 24 Οκτ 2018, 19:46
Phorum.gr user: DIOMEDESGR

Re: ΚΑΠΙΤΑΛΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΔΟΥΛΕΙΑ ..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από DIOMEDESGR » 19 Ιουν 2019, 10:35

Dante Alighieri έγραψε:
17 Ιουν 2019, 03:21
Ωπα ωπα... ποιοι παραγουν τον πλουτο ειπαμε;
Τον πλούτο τον παράγουν αυτοί που καινοτομούν και μπορούν να απορροφήσουν τα κεφάλαια αυτών που αποταμιεύουν παράγοντας προϊόντα που αυξάνουν την αξία των παραγόντων που καταναλώνονται για αυτήν την παραγωγή.

Τον πλούτο ΔΕΝ τον παράγουν ούτε οι τράπεζες, ούτε οι μηχανές εκτύπωσης χρήματος ούτε οι διεφθαρμένες Κυβερνήσεις του κόσμου ούτε φυσικά τα Σοσιαλιστικά συνδικαλιστικά αρπαχτικά!

:e040:
"Patriotism is the last refuge of a scoundrel." Samuel Johnson, 1775.

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 34333
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: ΚΑΠΙΤΑΛΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΔΟΥΛΕΙΑ ..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 19 Ιουν 2019, 10:43

H τεχνολογία μπορεί να χρησιμοποιηθεί και πολυποίκιλα,και να διευκολύνει τη δουλεία.Η δουλεία στον αμερικανικό νότο αναπτύχθηκε μετά από την εφεύρεση της μηχανής επεξεργασίας βάμβακος από τον Γουίτνυ.

https://en.wikipedia.org/wiki/Eli_Whitney

Άβαταρ μέλους
DIOMEDESGR
Δημοσιεύσεις: 6665
Εγγραφή: 24 Οκτ 2018, 19:46
Phorum.gr user: DIOMEDESGR

Re: ΚΑΠΙΤΑΛΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΔΟΥΛΕΙΑ ..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από DIOMEDESGR » 19 Ιουν 2019, 11:15

πατησιωτης έγραψε:
19 Ιουν 2019, 10:43
H τεχνολογία μπορεί να χρησιμοποιηθεί και πολυποίκιλα,και να διευκολύνει τη δουλεία.Η δουλεία στον αμερικανικό νότο αναπτύχθηκε μετά από την εφεύρεση της μηχανής επεξεργασίας βάμβακος από τον Γουίτνυ.

https://en.wikipedia.org/wiki/Eli_Whitney
Σοσιαλιστική μικροπρέπεια έναντι της ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΤΙΚΗΣ δύναμης που είχε και έχει η τεχνολογία, επίτρεψέ μου να απαντήσω αγαπητέ πατησιωτης στο κομμάτι αυτό της wiki.

Η εκκοκκιστική μηχανή του Whitney πυροδότησε την διαδικασία ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΣΗΣ των σκλάβων του Νότου, δεν σιγοντάρισε την Δουλεία.

:e040:
"Patriotism is the last refuge of a scoundrel." Samuel Johnson, 1775.

Άβαταρ μέλους
Dante Alighieri
Δημοσιεύσεις: 848
Εγγραφή: 24 Απρ 2019, 00:13

Re: ΚΑΠΙΤΑΛΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΔΟΥΛΕΙΑ ..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dante Alighieri » 20 Ιουν 2019, 11:02

DIOMEDESGR έγραψε:
19 Ιουν 2019, 10:35
Dante Alighieri έγραψε:
17 Ιουν 2019, 03:21
Ωπα ωπα... ποιοι παραγουν τον πλουτο ειπαμε;
Τον πλούτο τον παράγουν αυτοί που καινοτομούν και μπορούν να απορροφήσουν τα κεφάλαια αυτών που αποταμιεύουν παράγοντας προϊόντα που αυξάνουν την αξία των παραγόντων που καταναλώνονται για αυτήν την παραγωγή.

Τον πλούτο ΔΕΝ τον παράγουν ούτε οι τράπεζες, ούτε οι μηχανές εκτύπωσης χρήματος ούτε οι διεφθαρμένες Κυβερνήσεις του κόσμου ούτε φυσικά τα Σοσιαλιστικά συνδικαλιστικά αρπαχτικά!

:e040:
Ο πλουτος δεν ειναι το χρημα. Μαλλον εννουουμε διαφορετικα πραγματα.
Hec est vipera versa in viscera genitricis

Άβαταρ μέλους
DIOMEDESGR
Δημοσιεύσεις: 6665
Εγγραφή: 24 Οκτ 2018, 19:46
Phorum.gr user: DIOMEDESGR

Re: ΚΑΠΙΤΑΛΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΔΟΥΛΕΙΑ ..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από DIOMEDESGR » 20 Ιουν 2019, 11:11

Dante Alighieri έγραψε:
20 Ιουν 2019, 11:02
Ο πλουτος δεν ειναι το χρημα. Μαλλον εννουουμε διαφορετικα πραγματα.
Σωστά, τόσα λεξικά εκεί έξω που περιγράφουν τον ΠΛΟΥΤΟ σαν ένα σύνολο συναισθημάτων και μικρών δακρύων που βγαίνουν από τα μάτια ενός τρυφερού μαρουλιού που κοιτάει το φεγγάρι, εεεε λάθος έκανα εγω σύντροφε. Συγνώμη.

:e040:
"Patriotism is the last refuge of a scoundrel." Samuel Johnson, 1775.

Άβαταρ μέλους
Dante Alighieri
Δημοσιεύσεις: 848
Εγγραφή: 24 Απρ 2019, 00:13

Re: ΚΑΠΙΤΑΛΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΔΟΥΛΕΙΑ ..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dante Alighieri » 20 Ιουν 2019, 11:24

DIOMEDESGR έγραψε:
20 Ιουν 2019, 11:11
Dante Alighieri έγραψε:
20 Ιουν 2019, 11:02
Ο πλουτος δεν ειναι το χρημα. Μαλλον εννουουμε διαφορετικα πραγματα.
Σωστά, τόσα λεξικά εκεί έξω που περιγράφουν τον ΠΛΟΥΤΟ σαν ένα σύνολο συναισθημάτων και μικρών δακρύων που βγαίνουν από τα μάτια ενός τρυφερού μαρουλιού που κοιτάει το φεγγάρι, εεεε λάθος έκανα εγω σύντροφε. Συγνώμη.

:e040:
Η ειρωνια και μαλιστα σε αναλογια με το βαθμο εξυπναδας που θα χρησιμοποιησεις δεν δικαιωνει και δεν ισχυροποιει αποψεις.
Θα επαναλαβω πως αν εννοουμε αλλα πραγματα με την ιδια λεξη δεν υπαρχει συνεννοηση. Σε πρωτη φαση εγω λεω πως πλουτος δεν ειναι τα χρηματα.
Αυτο δε που εγραψες για τις καινοτομιες ειναι εντελως ακυρο. Αλλο το να ψωνιζομαστε με τη τεχνολογια επειδη μας εντυπωσιαζει και αλλο οι ανταλλακτικες δραστηριοτητες και ο χαρακτηρας τους στην κοινωνια.
Hec est vipera versa in viscera genitricis

Άβαταρ μέλους
DIOMEDESGR
Δημοσιεύσεις: 6665
Εγγραφή: 24 Οκτ 2018, 19:46
Phorum.gr user: DIOMEDESGR

Re: ΚΑΠΙΤΑΛΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΔΟΥΛΕΙΑ ..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από DIOMEDESGR » 20 Ιουν 2019, 11:30

Dante Alighieri έγραψε:
20 Ιουν 2019, 11:24

Η ειρωνια και μαλιστα σε αναλογια με το βαθμο εξυπναδας που θα χρησιμοποιησεις δεν δικαιωνει και δεν ισχυροποιει αποψεις.
Θα επαναλαβω πως αν εννοουμε αλλα πραγματα με την ιδια λεξη δεν υπαρχει συνεννοηση. Σε πρωτη φαση εγω λεω πως πλουτος δεν ειναι τα χρηματα.
Αυτο δε που εγραψες για τις καινοτομιες ειναι εντελως ακυρο. Αλλο το να ψωνιζομαστε με τη τεχνολογια επειδη μας εντυπωσιαζει και αλλο οι ανταλλακτικες δραστηριοτητες και ο χαρακτηρας τους στην κοινωνια.
Αφού ρε ξάδερφε δεν σου αρέσει η ειρωνία, για βρες μας ένα λεξικό ή μια εγκυκλοπαίδεια όπου η λέξη ΠΛΟΥΤΟΣ να μην περιλαμβάνει τα ΧΡΗΜΑΤΑ.

Βάσει των προσωπικών σου φαντασιώσεων θα συζητάμε ή βάσει της αντικειμενικής αλήθειας?

:102:

Και ΝΑΙ, η τεχνολογία ΟΔΗΓΕΙ την οικονομική ανάπτυξη. Δεν μπορείς να θέτεις την ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ σαν ατμομηχανή της οικονομίας, δεν καταλαβαίνεις την γελοιότητα του επιχειρήματός σου?

:e040:
"Patriotism is the last refuge of a scoundrel." Samuel Johnson, 1775.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32127
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: ΚΑΠΙΤΑΛΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΔΟΥΛΕΙΑ ..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 20 Ιουν 2019, 11:34

Dwarven Blacksmith έγραψε:
16 Ιουν 2019, 14:58

Για μένα αποσύνδεση της εργασίας με την επιβίωση.
Θέλω όποιος δουλεύει να το κάνει εθελοντικά επειδή έχει κάποιο ευγενή σκοπό, όχι για τα λεφτά. Επειδή θέλει να ξεναγήσει ξένους στον τόπο της, επειδή θέλει πιο ασφαλή αυτοκίνητα, επειδή θέλει να βοηθάει γέρους να περνάνε διαβάσεις, επειδή θέλει να πάμε στον Άρη, κ.ο.κ.
σημερα μπορεις πραγματι να επιβιωσεις χωρις να δουλευεις. δηλαδη δεν θα πεθανεις απο ασιτια, θα παραμεινεις ζωντανος. στο μεγαλυτερο μερος του δυτικου κοσμου τουλαχιστον, ενα πιατο φαι δωρεαν μπορεις να το βρεις.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιστορία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών