ΤΖΕΣΕ ΟΟΥΕΝΣ ΚΑΙ ΨΕΥΔΗ

Ιστορικά γεγονότα, καταστάσεις, αναδρομές
Άβαταρ μέλους
Sid Vicious
Δημοσιεύσεις: 11911
Εγγραφή: 13 Σεπ 2018, 19:43

Re: ΤΖΕΣΕ ΟΟΥΕΝΣ ΚΑΙ ΨΕΥΔΗ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sid Vicious » 26 Ιουν 2019, 13:42

Κάπου υπάρχει αναφορά του ιδιου του Όουενς ότι στην Αμερική αντιμετώπιζε χειρότερη συμπεριφορά παρά στην Γερμανία.
Πάντως η σύζυγος του Ρούντολφ Ες, Ίλζε Ες, έχει αναφέρει το παρακάτω περιστατικό από την Βρεττανίδα Λαίδη Βανζιταρτ με την οποία παρακολουθούσαν μαζί τους Ολυμπιακούς αγώνες :

Μια κουβέντα της λαίδης Βάνζιταρτ μπορεί να φανεί λιγάκι παράξενη. Λίγο μετά την τρίτη νίκη του Τζέσε Όουενς, είπε, σχεδόν περιφρονητικά: "Μια ωραία ημέρα, οι Αμερικανοί θα το μετανοιώσουν που αφήσαν τους νέγρους να τρέχουν για αυτούς!", Το έλεγε ειλικρινά. Τα λόγια έβγαιναν απ' το στόμα της πολύ φυσικά, στη συνηθισμένη πορεία της κουβέντας, και δεν ήταν μικρή η έκπληξη για μένα. Ούτε ο άνδρας μου, ο Ρούντολφ Ες, ούτε εγώ, θα κάναμε ποτέ τέτοια σκέψη, πόσο μάλλον και να την εκφράζαμε.
"Ο πατέρας μου Ρούντολφ Εςς", Wolf Rudiger Hess, 1984
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Sid Vicious την 26 Ιουν 2019, 13:46, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
yet say this to the Possum: a bang, not a whimper,
with a bang not with a whimper,
To build the city of Dioce whose terraces are the colour of stars

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: ΤΖΕΣΕ ΟΟΥΕΝΣ ΚΑΙ ΨΕΥΔΗ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 26 Ιουν 2019, 13:45

Sid Vicious έγραψε:
26 Ιουν 2019, 13:42
Κάπου υπάρχει αναφορά του ιδιου του Όουενς ότι στην Αμερική αντιμετώπιζε χειρότερη συμπεριφορά παρά στην Γερμανία.
Πάντως η σύζυγος του Ρούντολφ Ες, Ίλζε Ες, έχει αναφέρει το παρακάτω περιστατικό από την Βρεττανίδα Λαίδη Βανζιταρτ με την οποία παρακολουθούσαν μαζί τους Ολυμπιακούς αγώνες :

Μια κουβέντα της λαίδης Βάνζιταρτ μπορεί να φανεί λιγάκι παράξενη. Λίγο μετά την τρίτη νίκη του Τζέσε Όουενς, είπε, σχεδόν περιφρονητικά: "Μια ωραία ημέρα, οι Ανερικανοί θα το μετανοιώσουν που αφήσαν τους νέγρους να τρέχουν για αυτούς!", Το έλεγε ειλικρινά. Τα λόγια έβγαιναν απ' το στόμα της πολύ φυσικά, στη συνηθισμένη πορεία της κουβέντας, και δεν ήταν μικρή η έκπληξη για μένα. Ούτε ο άνδρας μου, ο Ρούντολφ Ες, ούτε εγώ, θα κάναμε ποτέ τέτοια σκέψη, πόσο μάλλον και να την εκφράζαμε.
"Ο πατέρας μου Ρούντολφ Εςς", Wolf Rudiger Hess, 1984
Για τους Γερμανούς ισχύει ότι λόγω βλακείας.
Ούτε μία ρατσιστική θεωρία δεν ήξεραν να γράψουν σωστά.
Για το αγγλοαβγό, no surprise.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Jolly Roger
Δημοσιεύσεις: 8524
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2018, 00:21
Phorum.gr user: Jolly Roger

Re: ΤΖΕΣΕ ΟΟΥΕΝΣ ΚΑΙ ΨΕΥΔΗ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jolly Roger » 26 Ιουν 2019, 13:47

Tην ίδια τους τη ρατσιστική θεωρία οι ναζί την είχαν πάρει από έναν Γάλλο (Γκομπινώ) κι έναν Άγγλο (Τσάμπερλεν) που το έπαιζε Γερμανός.

Μετά πήγε να τη συμπληρώσει ο Ρόζεμπεργκ αλλά γελούσαν και τα τσιμέντα με τις αρλούμπες που έγραφε.

Άβαταρ μέλους
Ζαποτέκος
Δημοσιεύσεις: 8941
Εγγραφή: 14 Ιαν 2019, 17:08

Re: ΤΖΕΣΕ ΟΟΥΕΝΣ ΚΑΙ ΨΕΥΔΗ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζαποτέκος » 26 Ιουν 2019, 13:59

πατησιωτης έγραψε:
26 Ιουν 2019, 13:15
Ζαποτέκος έγραψε:
26 Ιουν 2019, 11:17
ΤΑΥΓΕΤΗΣ έγραψε:
26 Ιουν 2019, 10:20
χθες ειχε μια ταινια με τιτλο
Ακριβώς ! Μόλις είδα τον τίτλο στο ζάπινγκ είπα Ρε ουστ από δω.

Το 2004 η εφημερίδα Σπόρτάιμ έδινε σειρά DVD Οι Θρύλοι των Ολυμπιακών Αγώνων. Εκεί είχε τον Όουενς που έλεγε :


Όταν γύρισα στην πατρίδα με ρώτησαν «πώς σου φέρθηκαν οι βρωμιάρηδες οι ναζί;». «Δεν συνάντησα κανέναν βρωμιάρη ναζί» απάντησα. «Όπου πήγαινα ήθελαν να μας σφίξουν το χέρι και να φωτογραφηθούν μαζί μας. Τουλάχιστον εκεί δεν χρειαζόταν να κρέμομαι στο πίσω μέρος ενός λεωφορείου». Το είπα αυτό…

Kαι η χθεσινή ταινία είχε μία παρόμοια φάση πάντως : όταν φθάνει ο Όουενς στο ξενοδοχείο στο Βερολίνο ρωτάει που είναι τα δωμάτια για έγχρωμους μαύρους και του απαντούν δεν υπάρχουν δωμάτια για έγχρωμους. :D Τότε στην Αμερική υπήρχαν ειδικές θέσεις και δωμάτια για μαύρους στα πάντα.Μέχρι και στον στρατό τα συντάγματα ήσαν χωρισμένα.Το πρόβλημα των Γερμανών ήταν πολύ περισσότεροι οι Εβραίοι παρά οι μαύροι.
Έτσι είναι. Απ' το 1922 - 1923 ο Χίτλερ προέβλεπε για τους Εβραίους :

Ωστόσο πρέπει να βρεθεί μια λύση για το εβραϊκό πρόβλημα. Αν το πρόβλημα μπορεί να λυθεί με την κοινή λογική, τόσο το καλύτερο για όλους. Αν όχι, τότε υπάρχουν δύο πιθανότητες : είτε μια αιματηρή σύγκρουση, είτε μια Αρμενοποίηση.
( David Irving, Ο Πόλεμος του Χίτλερ , σελ. 58 ).


Βέβαια για τους προσωπικούς του φίλους έκανε κάποιες εξαιρέσεις, όπως για τον οδηγό του Emil Maurice.

He was one of the few persons of mixed Jewish and ethnic German ancestry to serve in the SS.

Hitler compelled Himmler to make an exception for Maurice and his brothers, who were informally declared "Honorary Aryans" and allowed to stay in the SS.


Honorary Aryan
https://en.wikipedia.org/wiki/Honorary_Aryan
… εις μικράς μεν ατυχίας ευρεθήσεται φίλος, εις μεγίστην δε και επιμένουσαν συμφοράν μηδείς σε πλανήση , φίλος ουκ έσται . ( Στρατηγικόν Κεκαυμένου )

run
Δημοσιεύσεις: 9314
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:02
Phorum.gr user: ran
Τοποθεσία: sterea ellada

Re: ΤΖΕΣΕ ΟΟΥΕΝΣ ΚΑΙ ΨΕΥΔΗ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από run » 26 Ιουν 2019, 14:16

Jolly Roger έγραψε:
26 Ιουν 2019, 13:47
Tην ίδια τους τη ρατσιστική θεωρία οι ναζί την είχαν πάρει από έναν Γάλλο (Γκομπινώ) κι έναν Άγγλο (Τσάμπερλεν) που το έπαιζε Γερμανός.

Μετά πήγε να τη συμπληρώσει ο Ρόζεμπεργκ αλλά γελούσαν και τα τσιμέντα με τις αρλούμπες που έγραφε.

και επειδή ηταν οι ναζοδολοφονοι οι δολοφονοι των κουμουνιστων δικαιολογουνται

τα 20.000.000 που εφαγε ο γεωργιανος φονιας επρεπε να δολοφονηθουν

για αυτό υπαρχει ο τενεκές της ιστοριας που πηγαν τα ναζα και κουμουνιστες

αερα ωρε η χολερα του 20 ου αιωνα είναι στον σκουπιδοτενεκε
αθάνατος καραίσκος" ρωτηκσα τον μπουτζον μου πασά και μουπε να μη σε προσκυνησω"

run
Δημοσιεύσεις: 9314
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:02
Phorum.gr user: ran
Τοποθεσία: sterea ellada

Re: ΤΖΕΣΕ ΟΟΥΕΝΣ ΚΑΙ ΨΕΥΔΗ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από run » 26 Ιουν 2019, 14:18

παντως τα ναζα φαγανε στη μουρη τη σκονη του αμερικανου αθλητη
αθάνατος καραίσκος" ρωτηκσα τον μπουτζον μου πασά και μουπε να μη σε προσκυνησω"

run
Δημοσιεύσεις: 9314
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:02
Phorum.gr user: ran
Τοποθεσία: sterea ellada

Re: ΤΖΕΣΕ ΟΟΥΕΝΣ ΚΑΙ ΨΕΥΔΗ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από run » 26 Ιουν 2019, 14:21

εγινε κατά πολύ χειροτερα η αρμενοποιηση και πηγαν στον ταφο οι ναζι

και ανεπνευσαν μονο με την αγγλοαμερικανικη βοηθεια που τους χρειαζονταν κατά των σοβιετικων
αθάνατος καραίσκος" ρωτηκσα τον μπουτζον μου πασά και μουπε να μη σε προσκυνησω"

σύντροφος διαβάτης
Δημοσιεύσεις: 539
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2018, 10:16
Τοποθεσία: πόλις-κράτος των Αθηνών

Re: ΤΖΕΣΕ ΟΟΥΕΝΣ ΚΑΙ ΨΕΥΔΗ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από σύντροφος διαβάτης » 26 Ιουν 2019, 14:26

αλήτες χολιγουντιανοί μην διαστρεβλώνετε τον αδόλφο μας.
η Αόρατος Αρχή είναι όχι μόνο αόρατος αλλά και ανύπαρκτος.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ιστορία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών