Μεγάλες Μορφές του Αντιτουρκικού Αγώνα

Ιστορικά γεγονότα, καταστάσεις, αναδρομές
Άβαταρ μέλους
Sid Vicious
Δημοσιεύσεις: 11911
Εγγραφή: 13 Σεπ 2018, 19:43

Re: Μεγάλες Μορφές του Αντιτουρκικού Αγώνα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sid Vicious » 01 Ιούλ 2019, 17:22

Γεωργάκης Ολύμπιος μέρος πρώτον


Ο χειμώνας μόλις είχε τελειώσει και ήταν οι πρώτες μέρες του Μαρτίου του 1772 όταν ο Νικόλαος και η Νικολέτα, στο Λιβάδι μεταξύ Λάρισας και Πιερίας, ψηλά στα 1200 μέτρα απέκτησαν τον γιο τους, τον Γεωργάκη. Λίγα χρόνια μετά η Νικολέτα πέθανε και ο πατέρας του μαζί με την γιαγιά του την Αγνή φρόντισαν το παιδί να μορφωθεί. Όταν τελείωσε το σχολείο και πήρε τα εφόδια αυτά της ψυχής και του μυαλού ο πατέρας του αποφάσισε πως ήταν ώρα πια να μάθει και τη τέχνη του Αγώνα. Γρήγορα ο Γεωργάκης Ολύμπιος ξεχώρισε σε βαθμό τέτοιο που τον επικήρυξε ο Αλή Πασάς. Το 1804 ξεσπάει η επανάσταση των Σέρβων ενάντια στους Τούρκους στην οποία συμμετέχει ο Ολύμπιος για να πολεμήσει τον κοινό εχθρό. Κι άλλοι Έλληνες συμμετέχουν στην Σέρβικη επανάσταση όπως ο Καρατάσος, ο Νικοτσαράς και ο μακρινός μου συγγενής εκπρόσωπος της Σερβικής διπλωματίας, Πέτρος Ίτσκος. Συντάσσεται με τις δυνάμεις του Σέρβου ήρωα Βέλικο Πέτροβιτς (για τον οποίο θα γίνει μνεία σε άλλη δημοσίευση) και τσακίζουν μαζί το στρατό του Τοπάλ Πασά. Γνωρίζει τον θαυμασμό και την αγάπη των Σέρβων οι οποίοι τον αποκαλούν Καπετάν Γιόργκατς. Το 1806 σε συνεργασία με τον Κωνσταντίνο Υψηλάντη δημιουργεί Ελληνικό στρατιωτικό σώμα 1300 ανδρών το οποίο συμμετέχει στον Ρωσοτουρκικό πόλεμο το οποίο μαζί με τους Ρώσους νικάει τους Τούρκους στην μάχη της Όστροβας. Οι Ρώσοι παρσημοφορούν τον Γεωργάκη Ολύμπιο και του απονέμουν το αξίωμα του Συνταγματάρχη. Τα επόμενα χρόνια θα συνεχίσει να πολεμάει τους Τούρκους μια στο πλευρό των Σέρβων, μια στο πλευρό των Ρώσων. Το 1814 θα παντρευτεί την χήρα του Βέλικο Πέτροβιτς, Στάνα (άλλη μια μεγάλη μορφή αντιτουρκικού αγώνα) και θα αποκτήσει μαζί της τρία παιδιά. Το 1815 θα συμπεριληφθεί στην Ρωσική αντιπροσωπεία στο Συνέδριο της Βιέννης.

Συνέδριο Βιέννης, 1815

Ιωάννης Καποδίστριας: Νομίζω πως χρέος των Μεγαλειοτάτων, είναι να λάβετε οποιαδήποτε πρόνοιαν και δια το καταδυναστευόμενον ελληνικόν έθνος παρά της Οθωμανικής εξουσίας, το οποίον υποφέρει τόσους αιώνας τον τυραννικόν οθωμανικόν ζυγόν και το οποίον διακινδυνεύει να πέση εις την τελευταίαν εξόντωσιν και τον μηδενισμόν, όθεν δεν μου φαίνεται δίκαιον το να αδιαφορήσουν οι Βασιλείς.

Μέττερνιχ: Κύριε Κόμη! Η Ευρώπη δεν γνωρίζει Έλληνας, γνωρίζει την Οθωμανικήν Αυτοκρατορίαν υπό της οποίας την εξουσίαν είναι οι κατοικούντες σ' αυτήν Έλληνες. Δια τούτο φαίνεται, Κύριε Κόμη, υποστήριξες τόσον, και άφησες εκτός Συνδέσμου της Ιεράς Συμμαχίας, το απέραντον Οθωμανικόν Κράτος, αλλά δεν θα επιτύχεις τις ελπίδες σου περί τούτων

Τσάρος Αλέξανδρος, διακόπτοντας τον Μεττερνιχ: Οι Έλληνες δια της Θείας Πρόνοιας και της Ευρωπαϊκής αιχμής ενόπλου βοήθειας θέλουν ελευθερωθούν ταχέως και συμφώνως προς τα αρχαία πατρογονικά των δίκαια, θα μείνουν ελεύθεροι, αυτόνομοι και ανεξάρτητοι.


Ο Μέττερνιχ δεν απάντησε.






Εικόνα
yet say this to the Possum: a bang, not a whimper,
with a bang not with a whimper,
To build the city of Dioce whose terraces are the colour of stars

Άβαταρ μέλους
Ζαποτέκος
Δημοσιεύσεις: 8941
Εγγραφή: 14 Ιαν 2019, 17:08

Έτσι γλεντάμε οι Ελ την τουρκιά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζαποτέκος » 01 Ιούλ 2019, 17:22

Η μάχη στην Αντιόχεια του Μαιάνδρου ( 1211 )

Οι Βυζαντινοί του κράτους της Νίκαιας γλεντάνε τους Σελτζούκους και παίρνουν εκδίκηση για το Μαντζικέρτ και το Μυριοκέφαλο. Οι Βυζαντινοί ήταν 2000 ( 1200 Ρωμαίοι = Έλληνες και 800 μισθοφόροι Ιταλοί ). Οι Σελτζούκοι ήταν δεκαπλάσιοι. Ο Θεόδωρος Α΄Λάσκαρις σκοτώνει σε προσωπική μονομαχία τον Σελτζούκο σουλτάνο Καϊχοσρόη.

Γράφει ο βυζαντινολόγος Αλέξιος Σαββίδης για τις παλιές εκδόσεις Περισκόπιο :
SpoilerShow
Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
… εις μικράς μεν ατυχίας ευρεθήσεται φίλος, εις μεγίστην δε και επιμένουσαν συμφοράν μηδείς σε πλανήση , φίλος ουκ έσται . ( Στρατηγικόν Κεκαυμένου )

Γραφικός

Re: Μεγάλες Μορφές του Αντιτουρκικού Αγώνα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γραφικός » 01 Ιούλ 2019, 17:23

μίστερ μαξ έγραψε:
01 Ιούλ 2019, 17:14
Εξηγησα οτι δεν υποστηριζω κανενα εθνικισμο, ειμαι κατα των εθνικιστων και της Ελ και της Τουρκ.
1ον. Τον υποστήριξες στα παραδείγματα που έφερα στην προηγούμενη ανάρτηση, εκτός κι αν πιστεύεις ότι είναι άλλο το να υποστηρίζεις κάποιον εθνικισμό, άλλο εθνικιστικές πράξεις.
2ον. Δεν εξήγησες ότι δεν υποστηρίζεις κανέναν εθνικισμό, προσπάθησες να εξηγήσεις το λόγο που υποστήριξες τον Τούρκικο.
3ον. Η προσπάθειά σου εξαντλήθηκε σε ένα
μίστερ μαξ έγραψε:
01 Ιούλ 2019, 17:01
Ναι. Είναι πολύπλοκο ομως να το εξηγήσω.

Άβαταρ μέλους
Sid Vicious
Δημοσιεύσεις: 11911
Εγγραφή: 13 Σεπ 2018, 19:43

Re: Έτσι γλεντάμε οι Ελ την τουρκιά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sid Vicious » 01 Ιούλ 2019, 17:24

Ζαποτέκος έγραψε:
01 Ιούλ 2019, 17:22
Η μάχη στην Αντιόχεια του Μαιάνδρου ( 1211 )

Οι Βυζαντινοί του κράτους της Νίκαιας γλεντάνε τους Σελτζούκους και παίρνουν εκδίκηση για το Μαντζικέρτ και το Μυριοκέφαλο. Οι Βυζαντινοί ήταν 2000 ( 1200 Ρωμαίοι = Έλληνες και 800 μισθοφόροι Ιταλοί ). Οι Σελτζούκοι ήταν δεκαπλάσιοι. Ο Θεόδωρος Α΄Λάσκαρις σκοτώνει σε προσωπική μονομαχία τον Σελτζούκο σουλτάνο Καϊχοσρόη.

Γράφει ο βυζαντινολόγος Αλέξιος Σαββίδης για τις παλιές εκδόσεις Περισκόπιο :
SpoilerShow
Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
Ωραίο ποστ!
yet say this to the Possum: a bang, not a whimper,
with a bang not with a whimper,
To build the city of Dioce whose terraces are the colour of stars

Άβαταρ μέλους
Sid Vicious
Δημοσιεύσεις: 11911
Εγγραφή: 13 Σεπ 2018, 19:43

Re: Μεγάλες Μορφές του Αντιτουρκικού Αγώνα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sid Vicious » 01 Ιούλ 2019, 17:24

Τελικά ο Ταμερλάνος τον ξεβράκωσε πολύ άσχημα τον Μιστερ Μαξ :lol:
yet say this to the Possum: a bang, not a whimper,
with a bang not with a whimper,
To build the city of Dioce whose terraces are the colour of stars

Jolly Roger
Δημοσιεύσεις: 8524
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2018, 00:21
Phorum.gr user: Jolly Roger

Re: Μεγάλες Μορφές του Αντιτουρκικού Αγώνα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jolly Roger » 01 Ιούλ 2019, 17:26

Sid Vicious έγραψε:
01 Ιούλ 2019, 17:22
Γεωργάκης Ολύμπιος
μου 'λεγε ο παππούς μου, που ήταν από το Λιβάδι Ολύμπου, ότι ήταν από τη γενιά του. Δεν το εξακρίβωσα.

Άβαταρ μέλους
μίστερ μαξ
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 9289
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2018, 11:18

Re: Μεγάλες Μορφές του Αντιτουρκικού Αγώνα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από μίστερ μαξ » 01 Ιούλ 2019, 17:30

Γραφικός έγραψε:
01 Ιούλ 2019, 17:23
μίστερ μαξ έγραψε:
01 Ιούλ 2019, 17:14
Εξηγησα οτι δεν υποστηριζω κανενα εθνικισμο, ειμαι κατα των εθνικιστων και της Ελ και της Τουρκ.
1ον. Τον υποστήριξες στα παραδείγματα που έφερα στην προηγούμενη ανάρτηση, εκτός κι αν πιστεύεις ότι είναι άλλο το να υποστηρίζεις κάποιον εθνικισμό, άλλο εθνικιστικές πράξεις.
2ον. Δεν εξήγησες ότι δεν υποστηρίζεις κανέναν εθνικισμό, προσπάθησες να εξηγήσεις το λόγο που υποστήριξες τον Τούρκικο.
3ον. Η προσπάθειά σου εξαντλήθηκε σε ένα
μίστερ μαξ έγραψε:
01 Ιούλ 2019, 17:01
Ναι. Είναι πολύπλοκο ομως να το εξηγήσω.
Αν θες να το συζητησουμε διεξοδικα δεν εχω προβλημα. Θες ομως;
Αντι-Πουτιν, Αντι-Ζελενσκυ
Τα κράτη ματώνουν της γειτονιας τον χάρτη

Γραφικός

Re: Μεγάλες Μορφές του Αντιτουρκικού Αγώνα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γραφικός » 01 Ιούλ 2019, 17:32

μίστερ μαξ έγραψε:
01 Ιούλ 2019, 17:30
Αν θες να το συζητησουμε διεξοδικα δεν εχω προβλημα. Θες ομως;
Προς τι η ερώτηση;
Ναι θέλω, αλλά δεν θα δεσμευτώ για γρήγορες απαντήσεις, σε λίγο θα πάω για ύπνο.

Άβαταρ μέλους
Sid Vicious
Δημοσιεύσεις: 11911
Εγγραφή: 13 Σεπ 2018, 19:43

Re: Μεγάλες Μορφές του Αντιτουρκικού Αγώνα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sid Vicious » 01 Ιούλ 2019, 17:35

Γεωργάκης Ολύμπιος, μέρος δεύτερον


Το 1817 γίνεται η μύηση του στην Φιλκή Εταιρία και το 1820 ο Αλέξανδρος Υψηλάντης τον διορίζει αρχηγό των επαναστατικών δυνάμεεων στην Μολδοβλαχία
διορίζω διά του παρόντος μου Αρχιστράτηγον του Δουναβικού στρατεύματος τον Γεώργιον Ολυμπίτην, γνωρίσας αυτόν ενάρετον, πρόθυμον και άξιον να το διοική και να το διευθύνη κατά την περίστασιν


Έγγραφη απάντηση Γεωργάκη Ολύμπιου: Τώρα δεν μένει άλλο να σας ειπώ παρά να σας διαβεβαιώσω και εγγράφως την γνώμη μου, ότι οπόταν κριθή αρμόδιος ο καιρός να μας δοθή η αποφασιστική σας προσταγή, υπόσχομαι να την εξακολουθήσω με την υστερινή ρανίδα του αίματος μου, χωρίς ποτέ να με δειλιάση καμιά ανθρώπινος περίστασις


Γυρίζει από πόλη σε πόλη κάνοντας ομιλίες στην προσπάθεια του να ενισχύσει τον Αγώνα. Στην ακαδημία του Ιασίου θα πει
ο αγωνιστής την ελευθερία ή την κερδίζει μαχόμενος ή την καθαγιάζει πεθαίνοντας
για να συνεχίσει στην προσπάθεια οικονομικής ενίσχυσης του Αγώνα
είναι μεγάλο έγκλημα το να συγκεντρώνει κανείς στην κατοχή του αγαθά περισσότερα από αυτά που του χρειάζονται για να ζήσει, γιατί αφαιρεί τη ζωή από άλλους ανθρώπους που στερούνται παντελώς αγαθών

Τον Φεβρουάριο του 1821 μαζί με 1500 άντρες συμμετέχει στο πλευρό του Αλέξανδρου Υψηλάντη στην Μάχη του Δραγατσανίου. Ο επανασταικός στρατός ηττάται και ο Ολύμπιος τραυματίζεται αλλά με προσωπική αυτοθυσία κατορθώνει να περισώσει την σημαία του Ιερού Λόχου. Μετά την μάχη συναντάει για τελευταία φορά την γυναίκα του Στάνα, η οποία είναι εγγυος στο τρίτο τους παιδί. Το σχέδιο του είναι μέσω Μολδοβλαχίας να περάσει στα Ρωσικά σύνορα και από εκεί να πάει στην Ελλάδα. Αποχαιρετάει την Στάνα λέγοντας της:
Αν σκοτωθώ μη με κλάψεις, γιατί από μωρό παιδί είχα τάξει τη ζωή μου στην Πατρίδα. Τους γιους μου θέλω να τους δώσεις στην Ελλάδα. Η Ελευθερία της Ελλάδος αξίζει κάθε θυσία


Στην διαδρομή το σώμα του συνενώνεται με αυτό του Ιωάννη Φαρμάκη και ο Ολύμπιος απευθύνει έναν εμπνευσμένο λόγο στους άντρες:

Ανδρείοι Έλληνες! Όλοι μας, ευγενείς, αδελφοί, υποκύψαμε σε μια τρομερή μοίρα. Από τους ομόδοξους γείτονές μας εκείνοι που μας υποσχέθηκαν βοήθεια, μας εγκατέλειψαν, οι άλλοι με συκοφαντίες εχαρακτήρισαν σαν έγκλημα τους αιματηρούς αγώνες μας για τη θρησκεία μας και την ύπαρξή μας. Ψηλά το κεφάλι αδέλφια. Δείξτε πως είστε αντάξιοι των προγόνων σας.Εσώσαμεν εν τούτοις τη τιμήν μας. Η Ευρώπη εγνώρισε τους γυιούς της Ελλάδας. Η βοήθεια που υποσχέθηκε η Ρωσία έρχεται πολύ αργά για μας... Ας πεθάνωμε κοιτάζοντας άφοβα τον θάνατο στα μάτια. Ζήτω η θρησκεία και η ελευθερία της Ελλάδας! Θάνατος στους βαρβάρους

Έχουν μείνει 350 άντρες και οχυρώνονται στην Μονή Σέκου ενω τους πολιορκεί στρατιωτικό σώμα 2000 τούρκων υπό τον Σαλήχ Πασά στο οποίο προστίθονται σύντομα άλλοι 4000. Η πρώτη επίθεση του εχθρού αποτυγχάνει και οι επαναστάες καταφέρνουν να σκοτώσουν 200 τούρκους. Την δωδέκατη μέρα της πολιορκίας και ενώ τα τροφιμα έχουν τελειώσει και έχει αποκοπεί και η πρόσβασησυο νερό, ο Σαλήχ Πασάς προσπαθεί να δελέασει τον Γιωργάκη Ολύμπιο ο οποίος έχει εγκλωβιστεί στο κωδωνοστάσιο την Μονής με μόλις άλλους 11 άντρες. Του προσφέρει ελευθερία και την ηγεμονία της περιοχής. Ο Ολύμπιος αρνείται και απευθυνεται στους 11 που βρίσκονται μαζί του:

Εγώ θα μείνω εδώ και θα καώ ζωντανός. Εσείς αν θέλετε βγείτε. Σας ανοίγω ο ίδιος την πόρτα.

Δεν φεύγει κανείς.
Λίγο πρωτύτερα ο Αυστριακός πρόξενος Βολφ του είχε προτείνει να τον βοηθήσει να διαφύγει για να λάβει την απάντηση:

Πήρα τα όπλα για να χύσω το αίμα των εχθρών της πατρίδας και όχι για να σώσω τον εαυτό μου. Η ευκαιρία είναι πολύ ευνοϊκή για να τη χάσω.

Τελικά ένα σώμα τριών χιλιάδων τούρκων θα καταφέρει παραβιάσει την είσοδο του κωδωνοστασιού και ο Γεωργάκης Ολύμπιος με τους συντρόφους τους θα βάλουν φωτιά στην πυρίτιδα ανατιζοντας τους εαυτούς τους μαζί με εναν μεγάλο αριθμό τούρκων.

Μνήμη του λαού μου σε λένε Πίνδο και σε λένε Άθω!
Σε λένε Όλυμπο και σε λένε δόξα της Μακεδονίας!
Βοηθός και σκέπη μας Άη Κανάρη!
Βοηθός και σκέπη μας πρωτομάρτυρα Ρήγα Φεραίε!
Βοηθοί και σκέπη μας Άγιοι Λαζαίοι!
Βοηθός και σκέπη μας θρύλε των Πιερίων και των Βαλκανίων
Γεωργάκη Ολύμπιε απελευθερωτή!

Οδυσσέας Ελύτης
yet say this to the Possum: a bang, not a whimper,
with a bang not with a whimper,
To build the city of Dioce whose terraces are the colour of stars

Άβαταρ μέλους
Sid Vicious
Δημοσιεύσεις: 11911
Εγγραφή: 13 Σεπ 2018, 19:43

Re: Μεγάλες Μορφές του Αντιτουρκικού Αγώνα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sid Vicious » 01 Ιούλ 2019, 17:37

Jolly Roger έγραψε:
01 Ιούλ 2019, 17:26
Sid Vicious έγραψε:
01 Ιούλ 2019, 17:22
Γεωργάκης Ολύμπιος
μου 'λεγε ο παππούς μου, που ήταν από το Λιβάδι Ολύμπου, ότι ήταν από τη γενιά του. Δεν το εξακρίβωσα.
άρα κατά κάποιο τρόπο μακρινοί συγγενείς μας συμμετείχαν μαζί στη Σέρβικη επανάσταση του 1804, μικρός κόσμος!
yet say this to the Possum: a bang, not a whimper,
with a bang not with a whimper,
To build the city of Dioce whose terraces are the colour of stars

Άβαταρ μέλους
Drexler
Δημοσιεύσεις: 8047
Εγγραφή: 26 Ιουν 2018, 11:43

Re: Μεγάλες Μορφές του Αντιτουρκικού Αγώνα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Drexler » 01 Ιούλ 2019, 17:38

Jolly Roger έγραψε:
01 Ιούλ 2019, 17:11
Άλλη μια παλιοσχολίτικη νηματάρα

http://webwar.createaforum.com/92895995 ... 1962-2016/
Η κουφαλα ο Μαξ εκει λεει για ανκαπ εδω μας το παιζει κινεζος.
Με λογισμό και μ' όνειρο τσακίζουμε το ημιπρολεταριάτο!

Άβαταρ μέλους
Ζαποτέκος
Δημοσιεύσεις: 8941
Εγγραφή: 14 Ιαν 2019, 17:08

Re: Έτσι γλεντάμε οι Ελ την τουρκιά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζαποτέκος » 01 Ιούλ 2019, 17:45

Sid Vicious έγραψε:
01 Ιούλ 2019, 17:24
Ζαποτέκος έγραψε:
01 Ιούλ 2019, 17:22
Η μάχη στην Αντιόχεια του Μαιάνδρου ( 1211 )

Οι Βυζαντινοί του κράτους της Νίκαιας γλεντάνε τους Σελτζούκους και παίρνουν εκδίκηση για το Μαντζικέρτ και το Μυριοκέφαλο. Οι Βυζαντινοί ήταν 2000 ( 1200 Ρωμαίοι = Έλληνες και 800 μισθοφόροι Ιταλοί ). Οι Σελτζούκοι ήταν δεκαπλάσιοι. Ο Θεόδωρος Α΄Λάσκαρις σκοτώνει σε προσωπική μονομαχία τον Σελτζούκο σουλτάνο Καϊχοσρόη.

Γράφει ο βυζαντινολόγος Αλέξιος Σαββίδης για τις παλιές εκδόσεις Περισκόπιο :
SpoilerShow
Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
Ωραίο ποστ!
:vp23:
… εις μικράς μεν ατυχίας ευρεθήσεται φίλος, εις μεγίστην δε και επιμένουσαν συμφοράν μηδείς σε πλανήση , φίλος ουκ έσται . ( Στρατηγικόν Κεκαυμένου )

Άβαταρ μέλους
μίστερ μαξ
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 9289
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2018, 11:18

Re: Μεγάλες Μορφές του Αντιτουρκικού Αγώνα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από μίστερ μαξ » 01 Ιούλ 2019, 17:45

Γραφικός έγραψε:
01 Ιούλ 2019, 17:32
μίστερ μαξ έγραψε:
01 Ιούλ 2019, 17:30
Αν θες να το συζητησουμε διεξοδικα δεν εχω προβλημα. Θες ομως;
Προς τι η ερώτηση;
Ναι θέλω, αλλά δεν θα δεσμευτώ για γρήγορες απαντήσεις, σε λίγο θα πάω για ύπνο.
Απαντα οποτε θες. Λοιπον, οπως σου ειπα, ο στοχος μου ειναι να αναδείξω τα εγκληματα της πλευρας μας. Παράλληλα με αυτά ειναι να προσπαθω να αντικρουω εθνικιστικές κορώνες όπως "τι γαματος ηταν αυτός που σκοτωσε τόσους τουρκους". Δλδ εξύμνηση της βιας και της εγκληματικοτητας. Δειχνοντας λοιπον οτι η βια μπορει να εχει δυο όψεις, ίσως τα ΟΡΚ κατανοήσουν πως η βια δεν ειναι λύση.
Drexler έγραψε:
01 Ιούλ 2019, 17:38
Jolly Roger έγραψε:
01 Ιούλ 2019, 17:11
Άλλη μια παλιοσχολίτικη νηματάρα

http://webwar.createaforum.com/92895995 ... 1962-2016/
Η κουφαλα ο Μαξ εκει λεει για ανκαπ εδω μας το παιζει κινεζος.
:P
Αντι-Πουτιν, Αντι-Ζελενσκυ
Τα κράτη ματώνουν της γειτονιας τον χάρτη

Jolly Roger
Δημοσιεύσεις: 8524
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2018, 00:21
Phorum.gr user: Jolly Roger

Re: Μεγάλες Μορφές του Αντιτουρκικού Αγώνα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jolly Roger » 01 Ιούλ 2019, 17:51

Sid Vicious έγραψε:
01 Ιούλ 2019, 17:37
Jolly Roger έγραψε:
01 Ιούλ 2019, 17:26
Sid Vicious έγραψε:
01 Ιούλ 2019, 17:22
Γεωργάκης Ολύμπιος
μου 'λεγε ο παππούς μου, που ήταν από το Λιβάδι Ολύμπου, ότι ήταν από τη γενιά του. Δεν το εξακρίβωσα.
άρα κατά κάποιο τρόπο μακρινοί συγγενείς μας συμμετείχαν μαζί στη Σέρβικη επανάσταση του 1804, μικρός κόσμος!
:smt023

Άβαταρ μέλους
Ju-87
Δημοσιεύσεις: 4624
Εγγραφή: 19 Μάιος 2018, 14:16

Re: Μεγάλες Μορφές του Αντιτουρκικού Αγώνα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ju-87 » 01 Ιούλ 2019, 18:21

μίστερ μαξ έγραψε:
30 Ιουν 2019, 21:49
Juno έγραψε:
30 Ιουν 2019, 21:47
μίστερ μαξ έγραψε:
30 Ιουν 2019, 21:41


Φιλε, δεν ηταν ικανοί να επιβιώσουν, δεν επιβίωσαν. Απλα τα πράγματα. :smt023
SpoilerShow
Άρης :hebit::hebit::hebit:
Εικόνα
Στα ππρια μου ο Αρης, εφαγε περισσοτερους αναρχικους απο οτι ο Μεταξας και η Χουντα μαζί. :smt023
Ααα τον πουστη! Εκανε δηλαδη και κατι σωστο...
Δημοκράτης έγραψε:
31 Αύγ 2021, 14:42
Από εκεί και πέρα είναι φανερό ότι ψήφισα μαλακα
AlienWay έγραψε:
05 Οκτ 2021, 22:00
Η ΝΔ είναι βαθιά δεξιά.

Επαναλαμβάνω, η ΝΔ είναι βαθιά δεξιά.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιστορία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών