Σχολικές εργασίες

Ιστορικά γεγονότα, καταστάσεις, αναδρομές
Nero

Re: Σχολικές εργασίες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nero » 18 Αύγ 2019, 22:17

Στύγιος έγραψε:
18 Αύγ 2019, 22:14
Ντάξει, μπορεί να είχε λίγο μεγάλη μύτη αλλά καλό σχετικά προσωπάκι , μάτια που αιχμαλώτιζαν και εκφορά λόγου που μαμούσε.

Γω έμπαινα :lol:
ήτανε προϊόν 2,5 αιώνων αιμομιξίας. Η κοπέλα πρέπει να έμοιαζε στον Κάρολο τον Β' της Ισπανίας

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40712
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Σχολικές εργασίες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 18 Αύγ 2019, 22:43

Nero έγραψε:
18 Αύγ 2019, 14:46
Στο παραπάνω τετραδιάκι ο γραφικός χαρακτήρας είναι διαφορετικός, που σημαίνει ότι ο δάσκαλος έβαλε "αι" στην ενεργητική :)

Beria

hellegennes
Ναι, έτσι είναι. Τώρα αν το έκανε επίτηδες για να δει αν θα το πιάσει ο μαθητής; Χμμμ... δεν νομίζω ότι αυτή η πονηριά είναι τόσο παλιά.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40712
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Σχολικές εργασίες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 18 Αύγ 2019, 22:46

Στύγιος έγραψε:
18 Αύγ 2019, 21:52
Nero έγραψε:
18 Αύγ 2019, 21:50
stergiosbik έγραψε:
18 Αύγ 2019, 21:37
και οτι ηταν μαλλον μουν@ρ@;
συγνώμη, δεν ξέρεις ότι ήταν κοντή με μια μυτόγκα "να";
Την αδικούν τα νομίσματα, για τα μέτρα της εποχής ήταν ωραία γυναίκα.
Δεν νομίζω. Μην ξεχνάς ότι ήταν η τελευταία 15-20 γενεών αιμομιξίας μεταξύ α΄ ή β΄ συγγένειας άτομα.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
elchav
Δημοσιεύσεις: 8659
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 16:27

Re: Σχολικές εργασίες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από elchav » 18 Αύγ 2019, 22:50

Nero έγραψε:
18 Αύγ 2019, 22:06
πρέπει να θύμιζε πολύ Τούνη αλλά σκέψου με πιο "μύτη μουγατομάχαιρο"

εδώ δες ποια λένε μουνάρα :roll:

Εικόνα
ρε μλκ νέρο, εμείς είχαμε στο μυαλό μας μια εξωτική καύλα τύπου Μόνικα Μπελούτσι και εσύ μας δείχνει αυτήν την μπόχλα που είναι σα γαμώ το σόι της; :-?
Άγνωστος Πατέρας Χελώνων

Nero

Re: Σχολικές εργασίες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nero » 18 Αύγ 2019, 22:51

hellegennes έγραψε:
18 Αύγ 2019, 22:43
Nero έγραψε:
18 Αύγ 2019, 14:46
Στο παραπάνω τετραδιάκι ο γραφικός χαρακτήρας είναι διαφορετικός, που σημαίνει ότι ο δάσκαλος έβαλε "αι" στην ενεργητική :)

Beria

hellegennes
Ναι, έτσι είναι. Τώρα αν το έκανε επίτηδες για να δει αν θα το πιάσει ο μαθητής; Χμμμ... δεν νομίζω ότι αυτή η πονηριά είναι τόσο παλιά.
αν μη τι άλλο το νήμα είναι ένδειξη ότι σχεδόν τίποτα δεν είναι τόσο καινούργιο όσο νομίζουμε :D

Εικόνα

βλέπεις αυτός εδώ είναι ο Μικρός Ονφίμ απο το μεσαιωνικό Νόβγκοροντ δίπλα στον μπαμπά του. Φαίνεται βαριόταν να γράφει την α-β και προσευχές και ζωγράφιζε τις φαντασίες του να γίνει ιππότης και να καβαλάει άλογα. Τις ζωγραφιές του αν θυμάμαι καλά τις βρήκαν σε ένα καλάθι με άλλα καθημερινά σημειώματα όπως λίστες με ψώνια :D

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Σχολικές εργασίες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 18 Αύγ 2019, 22:53

hellegennes έγραψε:
18 Αύγ 2019, 22:46
Στύγιος έγραψε:
18 Αύγ 2019, 21:52
Nero έγραψε:
18 Αύγ 2019, 21:50


συγνώμη, δεν ξέρεις ότι ήταν κοντή με μια μυτόγκα "να";
Την αδικούν τα νομίσματα, για τα μέτρα της εποχής ήταν ωραία γυναίκα.
Δεν νομίζω. Μην ξεχνάς ότι ήταν η τελευταία 15-20 γενεών αιμομιξίας μεταξύ α΄ ή β΄ συγγένειας άτομα.


Δε νομίζω, οι Πτολεμαίοι δεν κυβέρνησαν τόσο πολύ.

Απ' την άλλη ο φουκαράς ο Τουταγχαμών γεννήθηκε ανάπηρος εκ γενετής ,αιμοφιλικός, συνεπεία αιμομιξίας.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40712
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Σχολικές εργασίες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 18 Αύγ 2019, 22:54

Ναι, εννοείται. Όλα είναι πιθανά. Απλά δυσκολεύομαι να πιστέψω κάτι τέτοιο γιατί προϋποθέτει έναν συγκεκριμένο τρόπο σκέψης.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40712
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Σχολικές εργασίες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 18 Αύγ 2019, 23:00

Στύγιος έγραψε:
18 Αύγ 2019, 22:53
hellegennes έγραψε:
18 Αύγ 2019, 22:46
Στύγιος έγραψε:
18 Αύγ 2019, 21:52


Την αδικούν τα νομίσματα, για τα μέτρα της εποχής ήταν ωραία γυναίκα.
Δεν νομίζω. Μην ξεχνάς ότι ήταν η τελευταία 15-20 γενεών αιμομιξίας μεταξύ α΄ ή β΄ συγγένειας άτομα.


Δε νομίζω, οι Πτολεμαίοι δεν κυβέρνησαν τόσο πολύ.

Απ' την άλλη ο φουκαράς ο Τουταγχαμών γεννήθηκε ανάπηρος εκ γενετής ,αιμοφιλικός, συνεπεία αιμομιξίας.
Ναι, θυμόμουν ότι ήταν καμμιά 15αριά βασιλείες, αλλά κάποιες απ' αυτές ήταν ανάληψη του θρόνου από αδέλφια, όχι από γονείς. Καμμιά 10αριά γενιές είναι.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Nero

Re: Σχολικές εργασίες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nero » 18 Αύγ 2019, 23:02

elchav έγραψε:
18 Αύγ 2019, 22:50
Nero έγραψε:
18 Αύγ 2019, 22:06
πρέπει να θύμιζε πολύ Τούνη αλλά σκέψου με πιο "μύτη μουγατομάχαιρο"

εδώ δες ποια λένε μουνάρα :roll:

Εικόνα
ρε μλκ νέρο, εμείς είχαμε στο μυαλό μας μια εξωτική καύλα τύπου Μόνικα Μπελούτσι και εσύ μας δείχνει αυτήν την μπόχλα που είναι σα γαμώ το σόι της; :-?
Και να φανταστείς δεν ήθελα να σε τρομάξω. Έχει πολύ χειρότερες φωτογραφίες.

Τον μύθο της Κλεοπάτρας ως μουναρας femme fatale εκτός απο τους υποστηρικτές της(προφανώς) τον έχτισε και η προπαγάνδα του Οκταβιανού δηλαδή του αντιπάλου, γιατί ήθελε να πείσει τους βλάχους ότι εκεί απέναντι υπάρχει μια πανούργα τσουλάρα που έρχεται να βάλει κόκκινο φωτάκι έξω απο τις πύλες της Ρώμης και για να το πετύχει χρησιμοποιεί το μνι της γα να ξελογιάσει τους ηθικούς ρωμαίους. Ήταν η προσωποποίηση της ξελογιάστρας ανατολής που φοβόταν παθολογικά οι συντηρητικοί Ρωμαίοι.

Όπως είπαμε, οι παππούδες τους πήδαγαν τις αδερφές τους οπότε το πιθανότερο είναι να μην έμοιαζε και τόσο στη Σάλμα Χάγιεκ

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Σχολικές εργασίες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 18 Αύγ 2019, 23:07

Nero έγραψε:
18 Αύγ 2019, 23:02
elchav έγραψε:
18 Αύγ 2019, 22:50
Nero έγραψε:
18 Αύγ 2019, 22:06
πρέπει να θύμιζε πολύ Τούνη αλλά σκέψου με πιο "μύτη μουγατομάχαιρο"

εδώ δες ποια λένε μουνάρα :roll:

Εικόνα
ρε μλκ νέρο, εμείς είχαμε στο μυαλό μας μια εξωτική καύλα τύπου Μόνικα Μπελούτσι και εσύ μας δείχνει αυτήν την μπόχλα που είναι σα γαμώ το σόι της; :-?
Και να φανταστείς δεν ήθελα να σε τρομάξω. Έχει πολύ χειρότερες φωτογραφίες.

Τον μύθο της Κλεοπάτρας ως μουναρας femme fatale εκτός απο τους υποστηρικτές της(προφανώς) τον έχτισε και η προπαγάνδα του Οκταβιανού δηλαδή του αντιπάλου, γιατί ήθελε να πείσει τους βλάχους ότι εκεί απέναντι υπάρχει μια πανούργα τσουλάρα που έρχεται να βάλει κόκκινο φωτάκι έξω απο τις πύλες της Ρώμης και για να το πετύχει χρησιμοποιεί το μνι της γα να ξελογιάσει τους ηθικούς ρωμαίους. Ήταν η προσωποποίηση της ξελογιάστρας ανατολής που φοβόταν παθολογικά οι συντηρητικοί Ρωμαίοι.

Όπως είπαμε, οι παππούδες τους πήδαγαν τις αδερφές τους οπότε το πιθανότερο είναι να μην έμοιαζε και τόσο στη Σάλμα Χάγιεκ
Ενώ οι Ρωμαίοι με παραδοσιακή Virtus και Gloria έκαναν αλλαξοκωλιές στα όργια. :003:

Nero

Re: Σχολικές εργασίες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nero » 18 Αύγ 2019, 23:36

hellegennes έγραψε:
18 Αύγ 2019, 22:54
Ναι, εννοείται. Όλα είναι πιθανά. Απλά δυσκολεύομαι να πιστέψω κάτι τέτοιο γιατί προϋποθέτει έναν συγκεκριμένο τρόπο σκέψης.
Δε νομίζω ότι το συγκεκριμένο πάντως εξασκούσε πολύ περισσότερα απο την ορθογραφία. Βλέπεις τα ηθικά τσιτάτα "άκου τους σοφούς"και "μην πιστεύεις οτι λένε οι φίλοι σου" είναι απλά είναι μάλλον για μικρό παιδάκι. Το άλλο με τους μύθος που είναι παρόμοιας εποχής είναι πιο σύνθετο, έχει και ένα κάποιο narrative
Στύγιος έγραψε:
18 Αύγ 2019, 23:07
Ενώ οι Ρωμαίοι με παραδοσιακή Virtus και Gloria έκαναν αλλαξοκωλιές στα όργια. :003:
αυτά υποτίθεται ήταν τα καινούργια ήθη. Διάβασε Κάτωνα τον γηραιότερο να πάρεις μια γεύση ποιο ήταν το πρότυπο του παλιού, δυσκοίλιου χουντόγερου ρωμαίου που τάιζε το προσωπικό του λάχανο και ξύδι για να κάνει οικονομία. Ο Αύγουστος υποτίθεται αυτό προσπαθούσε να προστατέψει, γι'αυτό μεταξύ άλλων όταν η κόρη του μπλέχτηκε σε σεξουαλικό σκάνδαλο αναγκάστηκε να την κλείσει σε μοναστήρι για να μη γίνει ρεζίλι των σκυλιών

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Σχολικές εργασίες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 18 Αύγ 2019, 23:42

Nero έγραψε:
18 Αύγ 2019, 23:36


αυτά υποτίθεται ήταν τα καινούργια ήθη. Διάβασε Κάτωνα τον γηραιότερο να πάρεις μια γεύση ποιο ήταν το πρότυπο του παλιού, δυσκοίλιου χουντόγερου ρωμαίου που τάιζε το προσωπικό του λάχανο και ξύδι για να κάνει οικονομία. Ο Αύγουστος υποτίθεται αυτό προσπαθούσε να προστατέψει, γι'αυτό μεταξύ άλλων όταν η κόρη του μπλέχτηκε σε σεξουαλικό σκάνδαλο αναγκάστηκε να την κλείσει σε μοναστήρι για να μη γίνει ρεζίλι των σκυλιών
Μπα, ο Οκταβιανός είχε μπει στην αδερφή του και τον Οβίδιο τον εξόρισε γιατί είχε αποκαλύψει ότι η κόρη του πήρε μέρος σε όργιο :003:

Nero

Re: Σχολικές εργασίες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nero » 19 Αύγ 2019, 11:29

Στύγιος έγραψε:
18 Αύγ 2019, 23:42
Nero έγραψε:
18 Αύγ 2019, 23:36


αυτά υποτίθεται ήταν τα καινούργια ήθη. Διάβασε Κάτωνα τον γηραιότερο να πάρεις μια γεύση ποιο ήταν το πρότυπο του παλιού, δυσκοίλιου χουντόγερου ρωμαίου που τάιζε το προσωπικό του λάχανο και ξύδι για να κάνει οικονομία. Ο Αύγουστος υποτίθεται αυτό προσπαθούσε να προστατέψει, γι'αυτό μεταξύ άλλων όταν η κόρη του μπλέχτηκε σε σεξουαλικό σκάνδαλο αναγκάστηκε να την κλείσει σε μοναστήρι για να μη γίνει ρεζίλι των σκυλιών
Μπα, ο Οκταβιανός είχε μπει στην αδερφή του και τον Οβίδιο τον εξόρισε γιατί είχε αποκαλύψει ότι η κόρη του πήρε μέρος σε όργιο :003:
άλλο τα προσωπικά. Το πολιτικό προσωπείο λέμε

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιστορία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών