Ο μεγαλύτερος στρατηγός της ιστορίας

Ιστορικά γεγονότα, καταστάσεις, αναδρομές
Άβαταρ μέλους
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ
Phorum.gr user: ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ

Re: Ο μεγαλύτερος στρατηγός της ιστορίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ » 07 Νοέμ 2019, 13:24

Ζαποτέκος έγραψε:
25 Αύγ 2019, 21:53
ΟΥΤΙΣ έγραψε:
25 Αύγ 2019, 21:44
Ζαποτέκος έγραψε:
25 Αύγ 2019, 21:40

Ουσιαστικά του είπαν ο πατριάρχης Πολύευκτος και οι άλλοι ιεράρχες πως για τον πόλεμο ισχύει ο κανόνας του Μεγάλου Βασιλείου, ο οποίος έλεγε πως όποιος σκότωσε σε πόλεμο πρέπει να απέχει από την Θεία Ευχαρισία για 3 χρόνια . Όχι να γίνεται άγιος … :lol:
Το ξέρω. Απλώς αναρωτιέμαι πώς δεν αντιλαμβάνονται ότι η πρόταση Νικηφόρου ήταν ξεκάθαρα θεοκρατική πρόταση. :)
Υπήρχε και αυτή η πλευρά καμιά φορά.

Στον ίδιο λόγο, ο Ηράκλειος εφευρίσκει την έννοια της «Τζιχάντ» όταν λέει στους άνδρες του πως «οὐκ ἔστιν ἄμισθος ὁ κίνδυνος, ἀλλ΄αἰωνίου ζωῆς πρόξενος» (δηλαδή πως ο αγώνας τους υπέρ των Χριστιανών και εναντίον των απίστων θα είναι εισιτήριο για την αιώνια σωτηρία, «αἰωνίου ζωῆς πρόξενος»).
[Θεοφάνης, 622/3, 307] Ἡράκλειος δὲ προσκαλεσάμενος τὸ ἑαυτοῦ στράτευμα λόγοις παραινετικοῖς διήγειρεν αὐτούς, λέγων·
«ἄνδρες ἀδελφοί μου, λάβωμεν εἰς νοῦν τὸν τοῦ θεοῦ φόβον καὶ ἀγωνισώμεθα τὴν τοῦ θεοῦ ὕβριν ἐκδικῆσαι. στῶμεν γενναίως κατ‘ ἐχθρῶν τῶν πολλὰ δεινὰ Χριστιανοῖς ἐργασαμένων. αἰδεσθῶμεν τὸ τῶν Ῥωμαίων αὐτοδέσποτον κράτος, καὶ στῶμεν κατ‘ ἐχθρῶν δυσσεβῶς ὡπλισμένων. λάβωμεν πίστιν τῶν φόνων φονεύτριαν. ἀναλογισώμεθα ὅτι ἔνδον· ἐσμὲν τῆς τῶν Περσῶν γῆς καὶ μέγαν κίνδυνον φυγὴ φέρει. ἐκδικήσωμεν τὰς φθορὰς τῶν παρθένων, τὰ τετμημένα μέλη τῶν στρατιωτῶν ἡμῶν ὁρῶντες πονήσωμεν τὰς καρδίας. οὐκ ἔστιν ἄμισθος ὁ κίνδυνος, ἀλλ‘ αἰωνίου ζωῆς πρόξενος. στῶμεν ἀνδρείως, καὶ κύριος ὁ θεὸς συνεργήσει ἡμῖν, καὶ ὀλέσει τοὺς ἐχθροὺς ἡμῶν.»

Anonymous @ Ιστορίες απο το Βυζάντιο

.
Κύριε Ζαποτέκο.....

Γιά ποιό λόγο όταν βάζουμε αρχαιοειδή κείμενα λείπουν φωνήεντα ;;;

:sal5:

.
Ταφόπλακα τού Μέλλοντος τών Παιδιών μας η Γραφειοκρατεία καί οί Συντάξεις άνω τών 400 € ....

Δουλειά δέν έχει ό Διάολος γαμάει τά Παιδιά του .... Έλληνική Λαική Σοφία

Δέν ξέρεις κάν τό Λόγο ..........γιά νά μάς Ύποτάξης .........Σαδιστάκο ...

Άβαταρ μέλους
Ζαποτέκος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζαποτέκος » 07 Νοέμ 2019, 16:37

ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ έγραψε:
07 Νοέμ 2019, 13:24
Ζαποτέκος έγραψε:
ΟΥΤΙΣ έγραψε:
25 Αύγ 2019, 21:44

Το ξέρω. Απλώς αναρωτιέμαι πώς δεν αντιλαμβάνονται ότι η πρόταση Νικηφόρου ήταν ξεκάθαρα θεοκρατική πρόταση. :)

Στον ίδιο λόγο, ο Ηράκλειος εφευρίσκει την έννοια της «Τζιχάντ» όταν λέει στους άνδρες του πως «οὐκ ἔστιν ἄμισθος ὁ κίνδυνος, ἀλλ΄αἰωνίου ζωῆς πρόξενος» (δηλαδή πως ο αγώνας τους υπέρ των Χριστιανών και εναντίον των απίστων θα είναι εισιτήριο για την αιώνια σωτηρία, «αἰωνίου ζωῆς πρόξενος»).
[Θεοφάνης, 622/3, 307] Ἡράκλειος δὲ προσκαλεσάμενος τὸ ἑαυτοῦ στράτευμα λόγοις παραινετικοῖς διήγειρεν αὐτούς, λέγων·
«ἄνδρες ἀδελφοί μου, λάβωμεν εἰς νοῦν τὸν τοῦ θεοῦ φόβον καὶ ἀγωνισώμεθα τὴν τοῦ θεοῦ ὕβριν ἐκδικῆσαι. στῶμεν γενναίως κατ‘ ἐχθρῶν τῶν πολλὰ δεινὰ Χριστιανοῖς ἐργασαμένων. αἰδεσθῶμεν τὸ τῶν Ῥωμαίων αὐτοδέσποτον κράτος, καὶ στῶμεν κατ‘ ἐχθρῶν δυσσεβῶς ὡπλισμένων. λάβωμεν πίστιν τῶν φόνων φονεύτριαν. ἀναλογισώμεθα ὅτι ἔνδον· ἐσμὲν τῆς τῶν Περσῶν γῆς καὶ μέγαν κίνδυνον φυγὴ φέρει. ἐκδικήσωμεν τὰς φθορὰς τῶν παρθένων, τὰ τετμημένα μέλη τῶν στρατιωτῶν ἡμῶν ὁρῶντες πονήσωμεν τὰς καρδίας. οὐκ ἔστιν ἄμισθος ὁ κίνδυνος, ἀλλ‘ αἰωνίου ζωῆς πρόξενος. στῶμεν ἀνδρείως, καὶ κύριος ὁ θεὸς συνεργήσει ἡμῖν, καὶ ὀλέσει τοὺς ἐχθροὺς ἡμῶν.»

.
Κύριε Ζαποτέκο.....

.
Δεν εννόησα :oops: κε Σκεπτικέ . :102:
… εις μικράς μεν ατυχίας ευρεθήσεται φίλος, εις μεγίστην δε και επιμένουσαν συμφοράν μηδείς σε πλανήση , φίλος ουκ έσται . ( Στρατηγικόν Κεκαυμένου )

Άβαταρ μέλους
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ » 07 Νοέμ 2019, 16:46

Ζαποτέκος έγραψε:
07 Νοέμ 2019, 16:37
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ έγραψε:
7
Ζαποτέκος έγραψε:

.
Κύριε Ζαποτέκο.....

.
.
Κύριε Ζαποτέκο....

Στό κείμενο πού παραθέσατε καθώς καί σέ άλλα κείμενα πού παραθέτουν άλλοι άλλού.....

Αρχαια ή Βιβλικοβυζαντινά......λείπουν φωνήεντα..... . :102:

Η μόνο σέ μένα φαίνονται νά λείπουν ;;; . :p2:

Γιατί συμβαίνει αυτό καί γιατί δεν μπόρεσε νά διορθωθεί γνωρίζεται ;;;

.
Ταφόπλακα τού Μέλλοντος τών Παιδιών μας η Γραφειοκρατεία καί οί Συντάξεις άνω τών 400 € ....

Άβαταρ μέλους
Ζαποτέκος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζαποτέκος » 07 Νοέμ 2019, 16:54

ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ έγραψε:
07 Νοέμ 2019, 16:46
Ζαποτέκος έγραψε:
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ έγραψε:
7

.
Κύριε Ζαποτέκο.....

.
.
Κύριε Ζαποτέκο....

Στό κείμενο πού παραθέσατε καθώς καί σέ άλλα κείμενα πού παραθέτουν άλλοι άλλού.....

.
Κατάλαβα. Αυτό συμβαίνει γιατί η συσκευή ανάγνωσής σας ( υπολογιστής, κινητό ή κάτι άλλο ) είναι αρκετά παλαιά και δεν έχει τη δυνατότητα να "διαβάσει" πολυτονικό. Συνέβαινε και με το παλαιό μου κινητό. Αν θέλετε στο συγκεκριμένο απόσπασμα μπορώ να σας πω τι λέει.
… εις μικράς μεν ατυχίας ευρεθήσεται φίλος, εις μεγίστην δε και επιμένουσαν συμφοράν μηδείς σε πλανήση , φίλος ουκ έσται . ( Στρατηγικόν Κεκαυμένου )

aljawn
Phorum.gr user: aljawn

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από aljawn » 07 Νοέμ 2019, 17:04

Jolly Roger έγραψε:
30 Οκτ 2019, 18:25
btw τις μεικτές μονάδες που ανέφερε ο aljawn, τις πρωτο-εισήγαγε ο "Ελ Γκραν Καπιτάν" Γκονθάλο Φερνάντεθ ντε Κόρντομπα, ίσως και βασιζόμενος στη μελέτη των τακτικών του Βοημού προτεστάντη πολέμαρχου Ζίζκα (που με ξυπόλητους αγρότες είχε νικήσει καμιά δεκαριά φορές όλη την ιπποσύνη της Αγίας Ρωμαϊκής Αυτοκρατορίας), τις εξέλιξε ο Μαυρίκιος του Νασάου στον ογδοηκονταετή πόλεμο (Ολλανδία v Ισπανία) για να αντιμετωπίσει τα ισπανικά τέρθιος, και αυτουνού μαθητής ήταν ο Γουστάβος Αδόλφος, που, ταυτόχρονα με τον μεγάλο του αντίπαλο Βαλλενστάιν (στο πεδίο της επιμελητείας εκείνος), έφεραν την επανάσταση στην πολεμική τέχνη στο πρώτο μισό του 17ου αιώνα.
Η αλήθεια είναι ότι οι χουσίτες ήταν σκληροί καριόληδες και πολεμώντας κάποτε έφτασαν μέχρι την βόρεια θάλασσα. Έχω την εντύπωση ότι ανέπτυξαν μια στρατηγική με κάρα/βαγόνια σε κλειστό σχηματισμό, σαν αυτή που εφάρμοσαν οι πιονέροι κατά των ινδιάνων κατά την εποχή του μανιφέστ ντέστινι.

Για να είμαστε ειλικρινείς, πλην συγκεκριμένων εξαιρέσεων (κυρίως εισαγόμενων) στρατηγών, ο αυστριακός στρατός ήταν μάλλον νούλα, γι' αυτό και τους πολέμους συνήθως τους διαχειρίζονταν οι τοπικοί κύκλοι της αυτοκρατορίας. Οι αυστριακοί έχουν καταφέρει την παγκόσμια πρωτοτυπία να χάσουν μάχη μόνοι τους (οι τούρκοι δεν το πίστευαν και τους έψαχναν εβδομάδες μετά).

Άβαταρ μέλους
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ » 10 Νοέμ 2019, 11:59

Ζαποτέκος έγραψε:
07 Νοέμ 2019, 16:54
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ έγραψε:
Ζαποτέκος έγραψε:

.
Κύριε Ζαποτέκο....

.
Κατάλαβα. Αυτό συμβαίνει γιατί η συσκευή ανάγνωσής σας ( υπολογιστής, κινητό ή κάτι άλλο ) είναι αρκετά παλαιά και δεν έχει τη δυνατότητα να "διαβάσει" πολυτονικό. Συνέβαινε και με το παλαιό μου κινητό. Αν θέλετε στο συγκεκριμένο απόσπασμα μπορώ να σας πω τι λέει.
.

Κύριε Ζαποτέκα μου.....

Ενα ταπεινό τάμπλετ Σάμσουνγκ Γκάλαξι lite τού 2015 έχω....θεωρείται αρχαίο ;;;

Δηλαδή άν δώ τό κείμενο πού πόσταρες εδώ.....από νέας γενιάς .... θά εμφανίζονται ;;;

Από τήν άλλη όμως.....πώς διαβάζει ήδη τούς τόνους απο τά τονισμένα κείμενα τών χρηστών ;;;

Καί από τήν παράλλη......πώς μου επιτρέπει νά γράφω μέ τόνους ;;;

.

Άβαταρ μέλους
Ζαποτέκος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζαποτέκος » 10 Νοέμ 2019, 12:25

ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ έγραψε:
10 Νοέμ 2019, 11:59
Ζαποτέκος έγραψε:
07 Νοέμ 2019, 16:54
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ έγραψε:

.
Κύριε Ζαποτέκο....

.
.

Κύριε Ζαποτέκα μου.....

Ενα ταπεινό τάμπλετ Σάμσουνγκ Γκάλαξι lite τού 2015 έχω....θεωρείται αρχαίο ;;;

Δηλαδή άν δώ τό κείμενο πού πόσταρες εδώ.....από νέας γενιάς .... θά εμφανίζονται ;;;

Από τήν άλλη όμως.....πώς διαβάζει ήδη τούς τόνους απο τά τονισμένα κείμενα τών χρηστών ;;;

Καί από τήν παράλλη......πώς μου επιτρέπει νά γράφω μέ τόνους ;;;

.
Και εμένα το κινητό μου που είναι Σάμσουνγκ Γκάλαξι του 2013 δεν διαβάζει πολυτονικό κε Σκεπτικέ. Και ένα τάμπλετ που έχουμε στο σπίτι πάνω - κάτω της ίδιας ηλικίας ούτε αυτό διαβάζει. Το λαπιτόπι μου που είναι του 2014 διαβάζει.

Δεν ξέρω και εγώ τι να σας πω. Ας μας διαφωτίσουν συμφορουμίτες που γνωρίζουν πιο πολύ από τεχνολογία. :102:

Απάντηση

• Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιστορία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών