Happy Matzikert Day

Ιστορικά γεγονότα, καταστάσεις, αναδρομές
Άβαταρ μέλους
perseus
Δημοσιεύσεις: 15265
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 08:58
Phorum.gr user: Perseus
Τοποθεσία: Ιωαννινα

Re: Happy Matzikert Day

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από perseus » 18 Σεπ 2019, 08:36

Αυτα παθαινεις οταν βάζεις κουμμουνια στον στρατό,παντα σε προδιδουν

Άβαταρ μέλους
Υδράργυρος
Δημοσιεύσεις: 25513
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 17:47

Re: Happy Matzikert Day

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υδράργυρος » 18 Σεπ 2019, 08:38

Υπήρχαν κομμουνιστές τότε; Νόμιζα οτι κομμουνιστές υπαρχουν από το 1917, άντε 20 χρόνια νωριτερα

Άβαταρ μέλους
νύχτα
Δημοσιεύσεις: 8702
Εγγραφή: 03 Μαρ 2019, 12:18

Re: Happy Matzikert Day

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από νύχτα » 18 Σεπ 2019, 08:46

Γ' Γυμνασίου

μου είχαν μηδενίσει την κόλλα γι αυτή τη μάχη πολύ άδικα
fear as night can’t be shut off

Άβαταρ μέλους
Υδράργυρος
Δημοσιεύσεις: 25513
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 17:47

Re: Happy Matzikert Day

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υδράργυρος » 18 Σεπ 2019, 09:00

νύχτα έγραψε:
18 Σεπ 2019, 08:46
Γ' Γυμνασίου

μου είχαν μηδενίσει την κόλλα γι αυτή τη μάχη πολύ άδικα
Τι τους είχες γράψει; Πες μας το τραύμα σου

Άβαταρ μέλους
Maspoli
Δημοσιεύσεις: 17551
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 23:10

Re: Happy Matzikert Day

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Maspoli » 18 Σεπ 2019, 09:07

Υδράργυρος έγραψε:
18 Σεπ 2019, 09:00
νύχτα έγραψε:
18 Σεπ 2019, 08:46
Γ' Γυμνασίου

μου είχαν μηδενίσει την κόλλα γι αυτή τη μάχη πολύ άδικα
Τι τους είχες γράψει; Πες μας το τραύμα σου
Δεν τρως μηδενισμό για κάτι που έγραψες αλλά γιατί (θεωρήθηκε ότι) αντέγραψες

Άβαταρ μέλους
νύχτα
Δημοσιεύσεις: 8702
Εγγραφή: 03 Μαρ 2019, 12:18

Re: Happy Matzikert Day

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από νύχτα » 18 Σεπ 2019, 09:18

Maspoli έγραψε:
18 Σεπ 2019, 09:07
Υδράργυρος έγραψε:
18 Σεπ 2019, 09:00
νύχτα έγραψε:
18 Σεπ 2019, 08:46
Γ' Γυμνασίου

μου είχαν μηδενίσει την κόλλα γι αυτή τη μάχη πολύ άδικα
Τι τους είχες γράψει; Πες μας το τραύμα σου
Δεν τρως μηδενισμό για κάτι που έγραψες αλλά γιατί (θεωρήθηκε ότι) αντέγραψες
ακριβώς

εγώ επειδή είχα πρόβλημα στην αποστήθιση, καθόμουν και σημείωνα
περιληπτικά όλες τις μάχες και τα γεγονότα τότε, ώστε με το γράψιμο να
μου μείνουν περισσότερες πληροφορίες

είχα πάει λοιπόν στην εξέταση, και είχα ξεχάσει το σημειωματάριο
κάτω από το θρανίο, δεν είχα σκοπό να το χρησιμοποιήσω

όλως τυχαίως, το είχα ξεχάσει ανοιχτό στη μάχη του ματζικέρτ, και
για κακή μου τύχη, ήταν και στα θέματα του διαγωνίσματος

ο επιτηρητής ήταν θείος μου αλλά δεν με είχε πιστέψει


την ίδια χρονιά είχα μηδενιστεί και στη φυσική, δεν είχα ξυπνήσει έγκαιρα :oops:
fear as night can’t be shut off

Άβαταρ μέλους
perseus
Δημοσιεύσεις: 15265
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 08:58
Phorum.gr user: Perseus
Τοποθεσία: Ιωαννινα

Re: Happy Matzikert Day

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από perseus » 18 Σεπ 2019, 09:21

Υδράργυρος έγραψε:
18 Σεπ 2019, 08:38
Υπήρχαν κομμουνιστές τότε; Νόμιζα οτι κομμουνιστές υπαρχουν από το 1917, άντε 20 χρόνια νωριτερα
Παντοτε υπαρχουν προδοτες

Άβαταρ μέλους
Ζαποτέκος
Δημοσιεύσεις: 8939
Εγγραφή: 14 Ιαν 2019, 17:08

Re: Happy Matzikert Day

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζαποτέκος » 19 Σεπ 2019, 03:08

Για το Μυριοκέφαλο :

As the Byzantine army moved back through the pass after the battle it was seen that the dead had been scalped and their genitals mutilated, "It was said that the Turks took these measures so that the circumcised could not be distinguished from the uncircumcised and the victory therefore disputed and contested since many had fallen on both sides." Presumably the scalping took place because the Turks wore their hair in a distinctive style.

https://en.wikipedia.org/wiki/Battle_of ... on#Outcome

οἱ δὲ τῆς ὁδοῦ ἡγεμόνες κατ' αὐτὸ τοῦτο μᾶλλον ἐπὶ τὴν ἐκεῖσε προῆγον, ἵν' ὀφθαλμοῖς οἰκείοις ἐπόψοιτο τὰ οἰκτρότατα ἐκεῖνα θεάματα.
καὶ ἦν γὰρ ἀληθῶς δακρύων ἄξια τὰ ὁρώμενα, ἢ ἀληθέστερον εἰπεῖν, μείζω τοῦ ἀνακλαυσθῆναι διὰ τὸ τοῦ κακοῦ μέγεθος.
αἵ τε γὰρ φάραγγες ἐς ἰσόπεδον ἀνέβαινον καὶ αἱ κοιλάδες εἰς κολωνοὺς ἀνηγείροντο, καὶ τὰ ἄλση τοῖς θνησιμαίοις ἐκεκάλυπτο.
ἅπας δὲ κείμενος ἀποσυρεὶς ἦν τὸ δέρμα τῆς κορυφῆς, πολλοὶ δὲ καὶ τοὺς ἰθυφάλλους ἀπεκαυλίσθησαν.
ἐλέγετο δὲ τοὺς Πέρσας τοῦτο τεχνάσασθαι, ἵνα μὴ τοῦ ἀκροβύστου ὁ ἐμπερίτομος διαστέλλοιτο καὶ ἡ νίκη οὕτως εἴη ἀμφιπαλὴς καὶ ἀμφήριστος, ὡς ἐξ ἑκατέρων τῶν στρατοπέδων καταβληθέντων πολλῶν. οὐδεὶς τοίνυν ἀντιπαρῆλθεν, ἀλλὰ μέγα πάντες ἀνέκλαυσαν καὶ ὀνομαστὶ τοὺς ἀπολωλότας ἑταίρους καὶ συνήθεις ἐκάλεσαν.


σελ. 87
http://khazarzar.skeptik.net/pgm/PG_Mig ... storia.pdf
… εις μικράς μεν ατυχίας ευρεθήσεται φίλος, εις μεγίστην δε και επιμένουσαν συμφοράν μηδείς σε πλανήση , φίλος ουκ έσται . ( Στρατηγικόν Κεκαυμένου )

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Happy Matzikert Day

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 19 Σεπ 2019, 19:01

νύχτα έγραψε:
18 Σεπ 2019, 08:46
Γ' Γυμνασίου

μου είχαν μηδενίσει την κόλλα γι αυτή τη μάχη πολύ άδικα
Ορίστε; Στη Β' Γυμνασίου διδάσκεται η Μεσαιωνική και Νεότερη Ιστορία ,τουλάχιστον απ' το 2006 που τη διδάσκω :roll:

Χόρχε ντελ Σάλτο

Re: Happy Matzikert Day

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χόρχε ντελ Σάλτο » 19 Σεπ 2019, 19:21

Υδράργυρος έγραψε:
18 Σεπ 2019, 08:34
Happy Myriokefalo day
Η Μάχη του Μυριοκέφαλου

Στις 17 Σεπτεμβρίου 1176, οι Βυζαντινοί υπό τον αυτοκράτορα Μανουήλ Α Κομνηνό υφίστανται δεινή ήττα από τους Σελτζούκους Τούρκους του σουλτάνου Κιλίτζ Αρσλάν Β’ στην κλεισούρα του Μυριοκέφαλου και εγκαταλείπουν κάθε σκέψη για την ανακατάληψη της Μικράς Ασίας.

Μετά την μεγάλη τους νίκη στο Ματζικέρτ (1071) και την εδραίωση της κυριαρχίας τους στο εσωτερικό της Μικράς Ασίας, οι Σελτζούκοι Τούρκοι αύξησαν δραματικά την πίεσή τους στην Βυζαντινή Αυτοκρατορία, που βρισκόταν σε παρακμή. Το 1146, ο αυτοκράτορας Μανουήλ Α’ Κομνηνός εξεστράτευσε εναντίον τους και προέλασε μέχρι το Ικόνιο, αναγκάζοντας τον σουλτάνο Μασούντ Α’ να υπογράψει συνθήκη ειρήνης το επόμενο έτος, δια της οποίας οι ανακαταληφθείσες περιοχές και πόλεις από τον Μανουήλ επανήρχοντο στο Βυζάντιο. Ο διάδοχος του Μασούντ, Κιλίτζ Αρσλάν Β’ παραβίασε χρόνια αργότερα τους όρους της συνθήκης και άρχισε και πάλι τις επιδρομές στα εδάφη της αυτοκρατορίας

Ο Μανουήλ απάντησε με μια καλά οργανωμένη εκστρατεία, ηγούμενος πολυάριθμης στρατιάς από περίπου 30.000 άνδρες, στην οποία συμμετείχαν και σύμμαχες δυνάμεις από την Ουγγαρία, την Σερβία και από το Πριγκιπάτο της Αντιοχείας το οποίο εξουσίαζαν οι σταυροφόροι. Ο Κιλίτζ Αρσλάν με σαφώς μικρότερες δυνάμεις υποχωρούσε διαρκώς, παρενοχλώντας τους Βυζαντινούς με δυνάμεις ατάκτων και εφαρμόζοντας την τακτική της «καμμένης γης». Έτσι πριν ακόμη αρχίσει η μάχη, ο βυζαντινός στρατός άρχισε να αποδεκατίζεται από την έλλειψη εφοδίων και από δυσεντερία,εξαιτίας του μολυσμένου νερού.

Παρά την ευνοϊκή συγκυρία, ο σουλτάνος πρότεινε την σύναψη ειρήνης, την οποία ο Μανουήλ απέρριψε, παρά τις συστάσεις των στρατηγών του. Παράλληλα, έψαχνε την κατάλληλη τοποθεσία για να αντιμετωπίσει κατά μέτωπο τους Βυζαντινούς. Η αποφασιστική μάχη δόθηκε στις 17 Σεπτεμβρίου 1176, σ’ ένα δύσβατο ορεινό πέρασμα κοντά στο εγκαταλελειμμένο χωριό Μυριοκέφαλο (Τσαρντάκ), στην περιοχή του Ικονίου, από το οποίο θα περνούσε υποχρεωτικά ο στρατός του Μανουήλ. Ο Κιλίτζ Αρσλάν πρόλαβε και έλαβε επίκαιρες θέσεις με τους άνδρες του, πιάνοντας στον ύπνο τους Βυζαντινούς, οι οποίοι υπέστησαν φοβερή καταστροφή. Την σύγχυση επέτεινε και μια σφοδρή αμμοθύελλα, που ελάττωσε τόσο πολύ ελαττώσει την ορατότητα, ώστε να μην είναι δυνατό οι πολεμιστές να διακρίνουν τους αντιπάλους τους και να σκοτώνονται μεταξύ τους.

Το περίεργο πάντως είναι ότι ο Κιλίτζ Αρσλάν ζήτησε την σύναψη ειρήνης, την οποία ο Μανουήλ αποδέχτηκε. Στους όρους της περιλαμβάνονται οι κατεδαφίσεις οχυρώσεων στα Βυζαντινο-Τουρκικά σύνορα (Δορύλαιο και Σουβλαίο) και την καταβολή φόρου.

Ο ίδιος ο αυτοκράτορας, σε μήνυμά του στην Κωνσταντινούπολη, παραλλήλισε την ήττα του στο Μυριοκέφαλο με την καταστροφή του Ρωμανού Δ’ Διογένη στο Ματζικέρτ, πριν από έναν αιώνα. Μετά την νίκη τους, οι Σελτζούκοι Τούρκοι δεν αντιμετώπισαν δυσκολίες για την επέκτασή τους στην Μικρά Ασία, καθώς η η Μάχη του Μυριοκέφαλου αποδιοργάνωσε το αμυντικό σύστημα της Βυζαντινής Αυτοκρατορίας στην ευρύτερη περιοχή.

https://www.sansimera.gr/articles/1306
Η τελευταία και απέλπιδα προσπάθεια των Ρωμαίων να καταστρέψουν το Σουλτανάτο του Ικονίου. Μετά απ αυτό οι Σελτζούκοι ισχυροποιούνταν διαρκώς
Δεν ήταν η μάχη στο Μυριοκέφαλο μοιραία. Ήττα μεν, αλλά η βασική απώλεια ήταν των μαγγάνων και των άλλων πολιορκητικών που θα άλωναν το Ικόνιο. Αμέσως την επόμενη χρονιά οι Ρωμαίοι νικήσαμε τους Τούρκους.

Το σύνορο δεν άλλαξε ως τον θάνατο του Μανουήλ προς τα δυτικά και μετά το 1204 προς την Αττάλεια. Σε λίγα δε χρόνια (1240) οι ίδιοι οι Σελτζούκοι καταστράφηκαν από τους Μογγόλους.

Με άλλα λόγια, ήταν μια σειρά από συγκυρίες (με σημαντικότερη το 1204) που συνετέλεσαν στην οριστική απώλεια της Μικράς Ασίας. Όμως ουσιαστικός λόγος για μένα δεν ήταν το ένα ή το άλλο γεγονός, αλλά η πληθυσμιακή πίεση των νομάδων Τούρκων και Τουρκομάνων από τον 10ο αιώνα ,ως και την εποχή των Μογγόλων προς τα δυτικά.

Χόρχε ντελ Σάλτο

Re: Happy Matzikert Day

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χόρχε ντελ Σάλτο » 19 Σεπ 2019, 19:23

νύχτα έγραψε:
18 Σεπ 2019, 08:46
Γ' Γυμνασίου

μου είχαν μηδενίσει την κόλλα γι αυτή τη μάχη πολύ άδικα
Σα να λέμε, ήταν το προσωπικό σου Μάτζικερτ.

Άβαταρ μέλους
νύχτα
Δημοσιεύσεις: 8702
Εγγραφή: 03 Μαρ 2019, 12:18

Re: Happy Matzikert Day

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από νύχτα » 19 Σεπ 2019, 20:51

Στύγιος έγραψε:
19 Σεπ 2019, 19:01
νύχτα έγραψε:
18 Σεπ 2019, 08:46
Γ' Γυμνασίου

μου είχαν μηδενίσει την κόλλα γι αυτή τη μάχη πολύ άδικα
Ορίστε; Στη Β' Γυμνασίου διδάσκεται η Μεσαιωνική και Νεότερη Ιστορία ,τουλάχιστον απ' το 2006 που τη διδάσκω :roll:
-10
fear as night can’t be shut off

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Happy Matzikert Day

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 19 Σεπ 2019, 20:56

νύχτα έγραψε:
19 Σεπ 2019, 20:51
Στύγιος έγραψε:
19 Σεπ 2019, 19:01
νύχτα έγραψε:
18 Σεπ 2019, 08:46
Γ' Γυμνασίου

μου είχαν μηδενίσει την κόλλα γι αυτή τη μάχη πολύ άδικα
Ορίστε; Στη Β' Γυμνασίου διδάσκεται η Μεσαιωνική και Νεότερη Ιστορία ,τουλάχιστον απ' το 2006 που τη διδάσκω :roll:
-10
-10 τι χρόνια ; Το 1996 ήσουν Γ΄ Γυμνασίου; Εγώ τότε δίδασκα σε φροντιστήριο.

Άβαταρ μέλους
νύχτα
Δημοσιεύσεις: 8702
Εγγραφή: 03 Μαρ 2019, 12:18

Re: Happy Matzikert Day

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από νύχτα » 19 Σεπ 2019, 21:04

Στύγιος έγραψε:
19 Σεπ 2019, 20:56
νύχτα έγραψε:
19 Σεπ 2019, 20:51
Στύγιος έγραψε:
19 Σεπ 2019, 19:01


Ορίστε; Στη Β' Γυμνασίου διδάσκεται η Μεσαιωνική και Νεότερη Ιστορία ,τουλάχιστον απ' το 2006 που τη διδάσκω :roll:
-10
-10 τι χρόνια ; Το 1996 ήσουν Γ΄ Γυμνασίου; Εγώ τότε δίδασκα σε φροντιστήριο.
nai
fear as night can’t be shut off

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Happy Matzikert Day

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 19 Σεπ 2019, 21:07

νύχτα έγραψε:
19 Σεπ 2019, 21:04
Στύγιος έγραψε:
19 Σεπ 2019, 20:56
νύχτα έγραψε:
19 Σεπ 2019, 20:51


-10
-10 τι χρόνια ; Το 1996 ήσουν Γ΄ Γυμνασίου; Εγώ τότε δίδασκα σε φροντιστήριο.
nai
Οκ :smt023

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιστορία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών