Άμα το 'χε κάνει ο Παπαδόπουλος....

Ιστορικά γεγονότα, καταστάσεις, αναδρομές
Άβαταρ μέλους
Γάταρος
Δημοσιεύσεις: 7761
Εγγραφή: 05 Σεπ 2018, 03:12
Phorum.gr user: Φορουμίτης ο Δίκαιος

Re: Άμα το 'χε κάνει ο Παπαδόπουλος....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γάταρος » 03 Σεπ 2019, 04:51

Ζενίθεδρος έγραψε:
03 Σεπ 2019, 00:33
Chainis έγραψε:
01 Σεπ 2019, 07:48
Γάταρος έγραψε:
01 Σεπ 2019, 05:15

Aν η χούντα έδωσε την Κύπρο, τότε η δημοκρατία γιατί δεν την πήρε πίσω; Εκεί είναι οι Τούρκοι.
Ίσως αυτό να σε βοηθήσει.

Αν η γυναίκα σου σου φέρει ένα δίμετρο μπρατσαρά μέσα στο σπίτι σου που θα κάνει κατοχή στο κρεβάτι σου θα φταις εσύ που δεν τον διώχνεις κι όχι αυτή που τον έφερε.
Την μεραρχια από την Κύπρο την απέσυρε η Χούντα. Οπότε η σωστή παραβολή είναι να πάει ένας άντρας μέσα σε έναν προσφυγικο καταυλισμό με λιγουρηδες Πακιστανούς και να ξεγυμνωσει την γυναίκα του.
Καμία μεραρχία δεν υπήρχε στην Κύπρο.



Οι δημοκράτες δεν υπάκουσαν τον Ιωαννίδη που τάχθηκε υπέρ του πολέμου. Όπως και να έχει, οι Τούρκοι εκεί είναι, γιατί δεν τους διώχνει η ελληνική δημοκρατία;
Η αλήθεια είναι μίσος γι' αυτούς που μισούν την αλήθεια.

Άβαταρ μέλους
Γάταρος
Δημοσιεύσεις: 7761
Εγγραφή: 05 Σεπ 2018, 03:12
Phorum.gr user: Φορουμίτης ο Δίκαιος

Re: Άμα το 'χε κάνει ο Παπαδόπουλος....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γάταρος » 03 Σεπ 2019, 04:56

Chainis έγραψε:
03 Σεπ 2019, 00:25
Γάταρος έγραψε:
02 Σεπ 2019, 16:34
Chainis έγραψε:
01 Σεπ 2019, 07:48


Ίσως αυτό να σε βοηθήσει.

Αν η γυναίκα σου σου φέρει ένα δίμετρο μπρατσαρά μέσα στο σπίτι σου που θα κάνει κατοχή στο κρεβάτι σου θα φταις εσύ που δεν τον διώχνεις κι όχι αυτή που τον έφερε.
Δηλαδή τι θα μ' εμποδίσει να τον διώξω;
Έλα ντε;
Άρα παραδέχεσαι ότι αν η γυναίκα σου φέρει στο κρεβάτι σου έναν δίμετρο μπρατσαρά τότε εσύ θα κοιμάσαι στο χαλάκι. Και τολμάς ν' αναφέρεσαι σε άντρες που γαμάγανε και δέρνανε, σαν τους χουντικούς, οι οποίοι γαμάγανε και δέρνανε Γερμανούς, Ιταλούς, Βούλγαρους και κομμουνιστές από το 1940 μέχρι το 1949 (κομμουνιστές κι αργότερα).
Η αλήθεια είναι μίσος γι' αυτούς που μισούν την αλήθεια.

Άβαταρ μέλους
perseus
Δημοσιεύσεις: 15265
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 08:58
Phorum.gr user: Perseus
Τοποθεσία: Ιωαννινα

Re: Άμα το 'χε κάνει ο Παπαδόπουλος....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από perseus » 03 Σεπ 2019, 08:24

Νεοπροδοτες νεοδημοκρατες

Άβαταρ μέλους
Kauldron
Δημοσιεύσεις: 48026
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 18:53

Re: Άμα το 'χε κάνει ο Παπαδόπουλος....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kauldron » 03 Σεπ 2019, 13:13

Chainis έγραψε:
03 Σεπ 2019, 00:32
Kauldron έγραψε:
02 Σεπ 2019, 16:43
Chainis έγραψε:
01 Σεπ 2019, 07:48


Ίσως αυτό να σε βοηθήσει.

Αν η γυναίκα σου σου φέρει ένα δίμετρο μπρατσαρά μέσα στο σπίτι σου που θα κάνει κατοχή στο κρεβάτι σου θα φταις εσύ που δεν τον διώχνεις κι όχι αυτή που τον έφερε.
Η Δημοκρατία σας, έδωσε τα Ίμια και τη Μακεδονία. Και μάλιστα εντελώς αμαχητί.
Έχεις δίκιο, μας χρειάζονται ξανά μερικοί αρβυλοφύλακες το τιμόνι και η Ελλάδα θα απογειωθεί.
:sal9:
Εγώ απλά είπα οτι τα ίδια που έκανε η "Χούντα", έκανε και η Δημοπρασία, εεεε, Δημοκρατία ήθελα να πώ, συγγνώμη.
Τώρα, αν εσύ έχεις δυσκολία να καταλάβεις μια τόσο απλή δήλωση, δε φταίω εγώ.
Kappa έγραψε:
04 Φεβ 2024, 15:56
Κάποιες φορές, τα κρύα απογεύματα του χειμώνα, σκέφτομαι μήπως όλα είχαν εξελιχθεί αλλιώς αν της είχα στείλει dickpick.

Άβαταρ μέλους
vatraxos
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 10375
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 22:26
Τοποθεσία: Ειδυλλιακή

Re: Άμα το 'χε κάνει ο Παπαδόπουλος....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vatraxos » 03 Σεπ 2019, 13:47

Golden Age έγραψε:
01 Σεπ 2019, 01:51
SpoilerShow
Συχνά πυκνά στη Μεταπολίτευση, οι ινστρούχτορες του καθεστώτος μας υπενθυμίζουν για το πόσο βασάνισε η ΕΣΑ τους επίδοξους δολοφόνους του πρώην πρωθυπουργού Γεωργίου Παπαδοπούλου. Αρκετοί απο αυτούς (οι περισσότεροι) είναι φανατικοί οπαδοί του φρικτού τυρρανικού καθεστώτος που είχε εγκαθιδρύσει ο παρανοϊκός δικτάτορας Λένιν στη Ρωσία. Φυσικά, παραλείπουν να αναφέρουν ότι ο Παπαδόπουλος είχε δώσει χάρη στους επιδόξους δολοφόνους του. Για να δούμε όμως την τύχη που είχνα στη μπολσεβικική Ρωσία όσοι επεδίωκαν κάτι ανάλογο...
Φάνια Καπλάν. Η μικροκαμωμένη Εβραία που πυροβόλησε τρεις φορές τον Λένιν, επειδή πρόδωσε την επανάσταση. Πώς την τιμώρησαν οι Μπολσεβίκοι...


Εικόνα

Έναν χρόνο μετά την Οκτωβριανή Επανάσταση του 1917, ο ηγέτης της νεοσύστατης Σοβιετικής Ένωσης Βλαντιμίρ Λένιν, έκανε περιοδείες σε όλη τη χώρα απευθύνοντας ομιλίες με σκοπό να περάσει τις ιδέες της επανάστασης.

Όμως, οι εσωτερικοί και εξωτερικοί αντίπαλοι των μπολσεβίκων ήταν ακόμη πολλοί και η έχθρα απέναντι στον φυσικό της ηγέτη εκδηλώθηκε με απόπειρα δολοφονίας.

Η ομιλία στο εργοστάσιο και η δολοφονική επίθεση

Ο Βλαντιμίρ Λένιν μόλις είχε ολοκληρώσει μία από τις πολλές του ομιλίες σε εργοστάσιο της σοβιετικής πρωτεύουσας, στις 30 Αυγούστου 1918. Όταν η ομιλία τελείωσε και ο Λένιν ετοιμαζόταν να επιβιβαστεί στο αυτοκίνητό του, μία μικροκαμωμένη γυναίκα, η Εβραία Φάνια Καπλάν, τον πλησίασε ζητώντας του τον λόγο σχετικά με τη διακυβέρνηση της χώρας και την επανάσταση. Πριν ο Λένιν προλάβει να της απαντήσει, η Καπλάν σήκωσε το όπλο και τον πυροβόλησε τρεις φορές εξ επαφής....

Εικόνα
Ο Λένιν κατά τη διάρκεια ομιλίας του στη σοβιετική πρωτεύουσα / Wikimedia Commons...

Οι δύο σφαίρες είχαν βρει το στόχο τους. Η μία σφηνώθηκε στο στήθος Σοβιετικού ηγέτη και η άλλη τον πέτυχε στον ώμο. Από καθαρή τύχη η τρίτη σφαίρα πέρασε ελάχιστα εκατοστά από το κεφάλι του και του τρύπησε το κασκέτο που φορούσε. Η Φάνια Καπλάν συνελήφθη αμέσως. Ο Λένιν βαριά τραυματισμένος μεταφέρθηκε αμέσως στο Κρεμλίνο. Οι γιατροί για λόγους ασφαλείας τον εγχείρησαν εκεί για να του αφαιρέσουν τις σφαίρες και όχι σε κάποιο νοσοκομείο. Τελικά από καθαρή τύχη επέζησε με βαριά τραύματα.

«Προδότης της Επανάστασης»

Κατά τη διάρκεια της ανάκρισής της, η μικροκαμωμένη γυναίκα ανέφερε χωρίς περιστροφές στους πράκτορες ότι πυροβόλησε τον Λένιν διότι τον θεωρούσε προδότη της επανάστασης. Η Καπλάν κατηγόρησε τον Λένιν επειδή είχε κλείσει την Καταστατική Συνέλευση στην οποία είχαν την πλειοψηφία οι Σοσιαλεπαναστάτες (Εσέρους), τους οποίους υποστήριζε η ίδια. Το Σοσιαλεπαναστατικό Κόμμα ήταν μία μη μαρξιστική σοσιαλδημοκρατική παράταξη, αντίπαλος των Μπολσεβίκων και με μεγάλη απήχηση στον αγροτικό κόσμο της χώρας.

Η καταδίκη

Η Φάνια Καπλάν καταδικάστηκε σε θάνατο με συνοπτικές διαδικασίες. Στις 3 Σεπτεμβρίου 1918 εκτελέστηκε με μία σφαίρα στον αυχένα από τον ναύτη Πάβελ Μάλκοφ. Ο Λένιν επέζησε της δολοφονικής επίθεσης, αλλά η υγεία του κλονίστηκε σοβαρά και έφυγε από τη ζωή έξι χρόνια αργότερα. Πηγή αρχικής εικόνας: Wikimedia Commons...

http://www.mixanitouxronou.gr/fania-kap ... FS-iqDDiy4
Αναδουλειές;
Όποιος δε θέλει να ζυμώσει, είκοσι χρόνια σεχταρίζει

Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21305
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: Άμα το 'χε κάνει ο Παπαδόπουλος....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 03 Σεπ 2019, 15:29

vatraxos έγραψε:
03 Σεπ 2019, 13:47

Αναδουλειές;
τι έγινε βάτραχε, δεν καταδικάζομε; :003:
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

alexandroso
Δημοσιεύσεις: 2121
Εγγραφή: 20 Απρ 2018, 16:11

Re: Άμα το 'χε κάνει ο Παπαδόπουλος....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από alexandroso » 03 Σεπ 2019, 15:34

ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
03 Σεπ 2019, 15:29
vatraxos έγραψε:
03 Σεπ 2019, 13:47

Αναδουλειές;
τι έγινε βάτραχε, δεν καταδικάζομε; :003:
Τί να καταδικάσουμε; Οτι δεν εκτέλεσε ο Παπαδόπουλος τον Παναγούλη; Θα ταν ότι ήταν μεγάλη ψυχή, ήταν γνωστός άλλωστε για τους μειλίχιους τρόπους του κι αυτός και όλη η παρέα. Το ότι υπήρχε τεράστιο κίνημα στο εξωτερικό που αντιδρούσε κι ότι δεν ήταν πια στη δεκαετία του 50 δεν θα παιξε σίγουρα κανένα ρόλο. Ηταν ότι είχαν μεγάλη καρδιά οι χουντικοί και συγχωρούσαν.
Don't knock on masturbation. It's sex with someone I love. "Woody Allen"
Never underestimate the power of denial. "American beauty"

Άβαταρ μέλους
vatraxos
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 10375
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 22:26
Τοποθεσία: Ειδυλλιακή

Re: Άμα το 'χε κάνει ο Παπαδόπουλος....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vatraxos » 03 Σεπ 2019, 15:39

ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
03 Σεπ 2019, 15:29
vatraxos έγραψε:
03 Σεπ 2019, 13:47

Αναδουλειές;
τι έγινε βάτραχε, δεν καταδικάζομε; :003:
Είναι τώρα αυτό σοβαρό θέμα για συζήτηση; Είμαι ενάντια στη θανατική ποινή από θέση αρχής. Αλλά τι να σχολιάσω; Ότι τη δεκαετία του 20 πήγε κάποια να φάει τον αρχηγό του κράτους και την εκτελέσανε;
Όποιος δε θέλει να ζυμώσει, είκοσι χρόνια σεχταρίζει

Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21305
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: Άμα το 'χε κάνει ο Παπαδόπουλος....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 03 Σεπ 2019, 16:27

alexandroso έγραψε:
03 Σεπ 2019, 15:34
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
03 Σεπ 2019, 15:29
vatraxos έγραψε:
03 Σεπ 2019, 13:47

Αναδουλειές;
τι έγινε βάτραχε, δεν καταδικάζομε; :003:
Τί να καταδικάσουμε; Οτι δεν εκτέλεσε ο Παπαδόπουλος τον Παναγούλη; Θα ταν ότι ήταν μεγάλη ψυχή, ήταν γνωστός άλλωστε για τους μειλίχιους τρόπους του κι αυτός και όλη η παρέα. Το ότι υπήρχε τεράστιο κίνημα στο εξωτερικό που αντιδρούσε κι ότι δεν ήταν πια στη δεκαετία του 50 δεν θα παιξε σίγουρα κανένα ρόλο. Ηταν ότι είχαν μεγάλη καρδιά οι χουντικοί και συγχωρούσαν.
μπορούσε να είχε αυτοκτονήσει ο παναγούλης, αλλά δεν το επέτρεψε ο Επαναστάτης
η συγχώρεσή του πήγασε από το μεγαλείο της ψυχής του
πήξτε αντιδραστικοί και αντεπαναστάτες
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

Άβαταρ μέλους
Chainis
Δημοσιεύσεις: 21282
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:39
Phorum.gr user: Chainis

Re: Άμα το 'χε κάνει ο Παπαδόπουλος....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chainis » 03 Σεπ 2019, 16:45

Kauldron έγραψε:
03 Σεπ 2019, 13:13
Chainis έγραψε:
03 Σεπ 2019, 00:32
Kauldron έγραψε:
02 Σεπ 2019, 16:43


Η Δημοκρατία σας, έδωσε τα Ίμια και τη Μακεδονία. Και μάλιστα εντελώς αμαχητί.
Έχεις δίκιο, μας χρειάζονται ξανά μερικοί αρβυλοφύλακες το τιμόνι και η Ελλάδα θα απογειωθεί.
:sal9:
Εγώ απλά είπα οτι τα ίδια που έκανε η "Χούντα", έκανε και η Δημοπρασία, εεεε, Δημοκρατία ήθελα να πώ, συγγνώμη.
Τώρα, αν εσύ έχεις δυσκολία να καταλάβεις μια τόσο απλή δήλωση, δε φταίω εγώ.
Κι εγώ θέλω απλά να πω πως αν βάζεις στην ίδια ζυγαριά τα Ίμια και το Μακεδονικό με την Εθνική συμφορά της Κύπρου δεν φταίω εγώ που δεν έχεις στοιχειώδη κρίση.
Όπου δεν κατάφερε να επικρατήσει ο ΕΛΑΣ εξοντωνοντας τις άλλες αντιστασιακες οργανώσεις δεν υπήρξαν και τάγματα ασφαλείας

Μάργκαρετ Θάτσερ:
Ο σοσιαλισμός είναι πολύ καλός μέχρι να τελειώσουν τα λεφτά των αλλων

Άβαταρ μέλους
Kauldron
Δημοσιεύσεις: 48026
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 18:53

Re: Άμα το 'χε κάνει ο Παπαδόπουλος....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kauldron » 03 Σεπ 2019, 16:47

Chainis έγραψε:
03 Σεπ 2019, 16:45
Kauldron έγραψε:
03 Σεπ 2019, 13:13
Chainis έγραψε:
03 Σεπ 2019, 00:32


Έχεις δίκιο, μας χρειάζονται ξανά μερικοί αρβυλοφύλακες το τιμόνι και η Ελλάδα θα απογειωθεί.
:sal9:
Εγώ απλά είπα οτι τα ίδια που έκανε η "Χούντα", έκανε και η Δημοπρασία, εεεε, Δημοκρατία ήθελα να πώ, συγγνώμη.
Τώρα, αν εσύ έχεις δυσκολία να καταλάβεις μια τόσο απλή δήλωση, δε φταίω εγώ.
Κι εγώ θέλω απλά να πω πως αν βάζεις στην ίδια ζυγαριά τα Ίμια και το Μακεδονικό με την Εθνική συμφορά της Κύπρου δεν φταίω εγώ που δεν έχεις στοιχειώδη κρίση.
Δεν φταίω εγώ που δε γνωρίζεις από πολιτική.
Όσο για Εθνικές συμφορές επί Δημοκρατίας, όταν έγινε η Μικρασιατική Καταστροφή ο Βενιζέλος κυβερνούσε. Οπότε ΚΑΙ επί Δημοκρατίας έχουμε εθνικές συμφορές. Και μη μου πείς τώρα οτι το Μικρασιατικό ήταν μικρότερο απ' την Κύπρο.
Υπόψη, στην Κύπορ ο Μακάριος ήταν που κάλεσε τους Τούρκους να μπούν.
Kappa έγραψε:
04 Φεβ 2024, 15:56
Κάποιες φορές, τα κρύα απογεύματα του χειμώνα, σκέφτομαι μήπως όλα είχαν εξελιχθεί αλλιώς αν της είχα στείλει dickpick.

Άβαταρ μέλους
Beria
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 24855
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:37

Re: Άμα το 'χε κάνει ο Παπαδόπουλος....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Beria » 03 Σεπ 2019, 16:51

Kauldron έγραψε:
03 Σεπ 2019, 16:47
Chainis έγραψε:
03 Σεπ 2019, 16:45
Kauldron έγραψε:
03 Σεπ 2019, 13:13


Εγώ απλά είπα οτι τα ίδια που έκανε η "Χούντα", έκανε και η Δημοπρασία, εεεε, Δημοκρατία ήθελα να πώ, συγγνώμη.
Τώρα, αν εσύ έχεις δυσκολία να καταλάβεις μια τόσο απλή δήλωση, δε φταίω εγώ.
Κι εγώ θέλω απλά να πω πως αν βάζεις στην ίδια ζυγαριά τα Ίμια και το Μακεδονικό με την Εθνική συμφορά της Κύπρου δεν φταίω εγώ που δεν έχεις στοιχειώδη κρίση.
Δεν φταίω εγώ που δε γνωρίζεις από πολιτική.
Όσο για Εθνικές συμφορές επί Δημοκρατίας, όταν έγινε η Μικρασιατική Καταστροφή ο Βενιζέλος κυβερνούσε. Οπότε ΚΑΙ επί Δημοκρατίας έχουμε εθνικές συμφορές. Και μη μου πείς τώρα οτι το Μικρασιατικό ήταν μικρότερο απ' την Κύπρο.
Υπόψη, στην Κύπορ ο Μακάριος ήταν που κάλεσε τους Τούρκους να μπούν.
Στην Κύπορ μπορεί
Στην Κύπρο όχι
gassim έγραψε:
07 Σεπ 2021, 14:12
Ωρες είναι τώρα να οικειοποιηθεί η αριστερά και την Γαλλική επανάσταση.

Nero

Re: Άμα το 'χε κάνει ο Παπαδόπουλος....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nero » 03 Σεπ 2019, 16:54

Kauldron έγραψε:
03 Σεπ 2019, 16:47
Δεν φταίω εγώ που δε γνωρίζεις από πολιτική.
Όσο για Εθνικές συμφορές επί Δημοκρατίας, όταν έγινε η Μικρασιατική Καταστροφή ο Βενιζέλος κυβερνούσε. Οπότε ΚΑΙ επί Δημοκρατίας έχουμε εθνικές συμφορές. Και μη μου πείς τώρα οτι το Μικρασιατικό ήταν μικρότερο απ' την Κύπρο.
Υπόψη, στην Κύπορ ο Μακάριος ήταν που κάλεσε τους Τούρκους να μπούν.

"Δε γνωρίζεις απο πολιτική" λεει, και στην αμέσως επόμενη γραμμή "στη μικρασιατική κυβερνούσε ο Βενιζέλος" :lol:

Άβαταρ μέλους
Kauldron
Δημοσιεύσεις: 48026
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 18:53

Re: Άμα το 'χε κάνει ο Παπαδόπουλος....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kauldron » 03 Σεπ 2019, 16:56

Στην Κύπρο όχι
Ναι, στην Κύπρο.
"Δε γνωρίζεις απο πολιτική" λεει, και στην αμέσως επόμενη γραμμή "στη μικρασιατική κυβερνούσε ο Βενιζέλος" :lol:
Σωστή η παρατήρηση, ο Βενιζέλος είχε αποδράσει μέσω εκλογών λίγο καιρό πρίν, έχοντας στήσει όλο το σκηνικό για την καταστροφή.
Σε κάθε περίπτωση, επί Δημοκρατίας έγινε η Καταστροφή, δεν κυβερνούσε καμία "Χούντα", Δημοκράτη μου.
Kappa έγραψε:
04 Φεβ 2024, 15:56
Κάποιες φορές, τα κρύα απογεύματα του χειμώνα, σκέφτομαι μήπως όλα είχαν εξελιχθεί αλλιώς αν της είχα στείλει dickpick.

Άβαταρ μέλους
Chainis
Δημοσιεύσεις: 21282
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:39
Phorum.gr user: Chainis

Re: Άμα το 'χε κάνει ο Παπαδόπουλος....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chainis » 04 Σεπ 2019, 09:13

Kauldron έγραψε:
03 Σεπ 2019, 16:47
Chainis έγραψε:
03 Σεπ 2019, 16:45
Kauldron έγραψε:
03 Σεπ 2019, 13:13


Εγώ απλά είπα οτι τα ίδια που έκανε η "Χούντα", έκανε και η Δημοπρασία, εεεε, Δημοκρατία ήθελα να πώ, συγγνώμη.
Τώρα, αν εσύ έχεις δυσκολία να καταλάβεις μια τόσο απλή δήλωση, δε φταίω εγώ.
Κι εγώ θέλω απλά να πω πως αν βάζεις στην ίδια ζυγαριά τα Ίμια και το Μακεδονικό με την Εθνική συμφορά της Κύπρου δεν φταίω εγώ που δεν έχεις στοιχειώδη κρίση.
Δεν φταίω εγώ που δε γνωρίζεις από πολιτική.
Όσο για Εθνικές συμφορές επί Δημοκρατίας, όταν έγινε η Μικρασιατική Καταστροφή ο Βενιζέλος κυβερνούσε. Οπότε ΚΑΙ επί Δημοκρατίας έχουμε εθνικές συμφορές. Και μη μου πείς τώρα οτι το Μικρασιατικό ήταν μικρότερο απ' την Κύπρο.
Υπόψη, στην Κύπορ ο Μακάριος ήταν που κάλεσε τους Τούρκους να μπούν.
Είσαι και ιστορικά αστοιχείωτος
Ψάξε που ήταν ο Βενιζέλος το 19 22 και από πότε και τα ξαναλέμε.
Όπου δεν κατάφερε να επικρατήσει ο ΕΛΑΣ εξοντωνοντας τις άλλες αντιστασιακες οργανώσεις δεν υπήρξαν και τάγματα ασφαλείας

Μάργκαρετ Θάτσερ:
Ο σοσιαλισμός είναι πολύ καλός μέχρι να τελειώσουν τα λεφτά των αλλων

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιστορία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών