Στοιχεία πολιτισμικής ιστορίας

Ιστορικά γεγονότα, καταστάσεις, αναδρομές
Nero

Re: Στοιχεία πολιτισμικής ιστορίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nero » 04 Σεπ 2019, 17:46

Αυτός εδώ ο ψάρακας έστειλε στον πατέρα του μόλις έπιασε λιμάνι στην Ιταλία και μάλιστα του έστειλε μαζί και φωτογραφία με την καινούγια στολή! αλλά δε σώθηκε :a040:

στέλνει χαιρετίσματα και απο κάτω στέλνουν χαιρετίσματα και 2 άλλοι, μάλλον συγχωριανοί. Τα ελληνικά είναι σχεδόν σύγχρονα νομίζω, αν ξέρεις το κοντεξτ βγάζουν νόημα
Ἀπίων Ἐπιμάχῳ τῶι πατρὶ καὶ
κυρίῳ πλεῖστα χαίρειν. πρὸ μὲν πάν-
των εὔχομαί σε ὑγιαίνειν καὶ διὰ παντὸς
ἐρωμένον(*) εὐτυχεῖν μετὰ τῆς ἀδελφῆς
5μου καὶ τῆς θυγατρὸς αὐτῆς καὶ τοῦ ἀδελφοῦ
μου. εὐχαριστῶ τῷ κυρίῳ Σεράπιδι
ὅτι μου κινδυνεύσαντος εἰς θάλασσαν
ἔσωσε εὐθέως. ὅτε εἰσῆλθον εἰς Μη-
σήνους, ἔλαβα βιάτικον παρὰ Καίσαρος
10χρυσοῦς τρεῖς καὶ καλῶς μοί ἐστιν.
ἐρωτῶ σε οὖν, κύριέ μου πάτηρ(*),
γράψον μοι ἐπιστόλιον πρῶτον
μὲν περὶ τῆς σωτηρίας σου, δεύ-
τερον περὶ τῆς τῶν ἀδελφῶν μου,
15τρ[ί]τον, ἵνα σου προσκυνήσω τὴν
χεραν(*), ὅτι με ἐπαίδευσας καλῶς,
καὶ ἐκ τούτου ἐλπίζω ταχὺ προκό-
σαι(*) τῶν θε[ῶ]ν θελόντων. ἄσπασαι
Καπίτων[α] π̣ο̣λλὰ(*) καὶ τοὺ̣ς̣(*) ἀδελφούς
20[μ]ου καὶ Σε[ρηνί]λλαν καὶ το[ὺς] φίλους μο[υ].
ἔπεμψά σο[ι εἰ]κόνιν μ[ου] διὰ Εὐκτή-
μονος. ἔσ[τ]ι̣[ν](*) μου ὄνομα Ἀντῶνις Μά-
ξιμος. ἐρρῶσθαί σε εὔχομαι.
κεντυρί(α) Ἀθηνονίκη.
r,ms

(perpendicular) 25ἀσπάζεταί σε Σερῆνος ὁ τοῦ Ἀγαθοῦ [Δα]ίμονος [καὶ ̣ ̣ ̣ ̣]ς ὁ τοῦ
25/6[ ̣ ̣ ̣]ρου̣(*)
(perpendicular) καὶ Τούρβων ὁ τοῦ Γαλλωνίου καὶ Δ[ ̣ ̣ ̣]νᾶς ὁ τ[οῦ ̣ ̣ ̣]σεν[ ̣ ̣ ̣]
[ ̣ ̣ ̣ ̣] ̣[ ̣ ̣ ̣] ̣[ -ca.?- ]

bolek
Δημοσιεύσεις: 2245
Εγγραφή: 06 Ιουν 2019, 21:40

Re: Στοιχεία πολιτισμικής ιστορίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bolek » 04 Σεπ 2019, 18:06

:p2: υπηρχε ιταλια τοτε;
εαν οχι, ειναι πολυ σοβαρο ατοπημα νερο!

Nero

Re: Στοιχεία πολιτισμικής ιστορίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nero » 04 Σεπ 2019, 20:01

bolek έγραψε:
04 Σεπ 2019, 18:06
:p2: υπηρχε ιταλια τοτε;
εαν οχι, ειναι πολυ σοβαρο ατοπημα νερο!
βεβαίως και υπήρχε. Όταν επαναστάτησαν οι ιταλιώτες σύμμαχοι στον συμμαχικό πόλεμο ζητώντας να πάρουν γίνουν ρωμαίοι πολίτες το σύνθημά τους ήταν "tota italia" :)

bolek
Δημοσιεύσεις: 2245
Εγγραφή: 06 Ιουν 2019, 21:40

Re: Στοιχεία πολιτισμικής ιστορίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bolek » 04 Σεπ 2019, 20:11

Nero έγραψε:
04 Σεπ 2019, 20:01
bolek έγραψε:
04 Σεπ 2019, 18:06
:p2: υπηρχε ιταλια τοτε;
εαν οχι, ειναι πολυ σοβαρο ατοπημα νερο!
βεβαίως και υπήρχε. Όταν επαναστάτησαν οι ιταλιώτες σύμμαχοι στον συμμαχικό πόλεμο ζητώντας να πάρουν γίνουν ρωμαίοι πολίτες το σύνθημά τους ήταν "tota italia" :)
:p2:http://ebooks.edu.gr/modules/ebook/show ... /332,1346/
:003: σωστα τα εγραψες!

Nero

Re: Στοιχεία πολιτισμικής ιστορίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nero » 04 Σεπ 2019, 20:42

Ἀπολινᾶρις Ταήσι(*) τῇ μητρεὶ(*) καὶ κυρίᾳ
πολλὰ χαίρειν. πρὸ μὲν πάντων εὔχομαί σε
ὑ(*)γειαίνειν(*) κἀγὼ(*) αὐτὸς ὑ(*)γειαίνω(*) καὶ τὸ προσκύνη-
μά σου ποιῶ παρὰ τοῖς ἐνθάδε θεοῖς. γεινώσκειν(*) σε
5θέλω, μήτηρ, ὅτι ἐρρωμένος ἐγενόμην εἰς Ῥώμην
Παχὼν μηνὶ κε καὶ ἐκληρώθην εἰς Μισηνούς.
οὔπω δὲ τὴν κετυρίαν(*) μου ἔγνων· οὐ γὰρ ἀπε-
ληλύτειν(*) εἰς Μισηνοὺς ὅτε σοι τὴν ἐπιστολὴν ταύτην
ἔγραφον. ἐρωτῶ σε οὖν, μήτηρ, σεαυτῇ πρόσεχε,
10μηδὲν δίσταζε περὶ ἐμοῦ· ἐγὼ γὰρ εἰς καλὸν τό-
πον ἦλθον. καλῶς δὲ ποιης(*) γράψασσά(*) μοι ἐπιστο-
λὴν πε[ρ]ὶ τῆς σωτηρίας σου καὶ τῶν ἀδελφῶν μου καὶ
τῶν σῶν πάντων. καὶ γὼ(*) εἴ τινα ἐὰν εὕρω γράφω
σοι· οὐ μὴ ὀκνήσω σοι γράφιν(*). ἀσπάζομαι τοὺς ἀ-
15δελφούς μου πολλὰ καὶ Ἀπολινᾶριν καὶ τὰ τέ-
κνα αὐτοῦ καὶ Καραλᾶν καὶ τὰ τέκνα αὐτοῦ.
ἀσπάζ[ο]μαι Πτολεμαῖν καὶ Πτολεμαείδα καὶ τὰ
τέκν[α] αὐτῆς καὶ Ἡρακλοῦν καὶ τὰ τέκνα αὐτῆς.
ἀσπάζομαι τοὺς φιλοῦντάς σε πάντας κατʼ ὄνο-
20μα.
ἐρρῶσθαί σε εὔχομαι
ακόμα και τόσους αιώνες μετά είχαν κρατήσει τα ονόματα Πτολεμαίος και Πτολεμαΐδα :smt023

Άβαταρ μέλους
Ζαποτέκος
Δημοσιεύσεις: 8909
Εγγραφή: 14 Ιαν 2019, 17:08

Re: Στοιχεία πολιτισμικής ιστορίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζαποτέκος » 04 Σεπ 2019, 21:06

hades έγραψε:
04 Σεπ 2019, 16:53
ρε Νέρο γιατί τους έκανε τόσο εντύπωση οτι έγραψε Ελληνικά ; Tην εποχή που γράφτηκε το γράμμα η Αίγυπτος ήταν εξελληνισμένη στην ουσία.
Εξελληνισμένη γλωσσικά δεν ήταν , αλλά στα ρωμαϊκά χρόνια η ελληνική είχε μεγάλη πέραση σε όλη την αυτοκρατορία. Ας πούμε κάποιος είχε γράψει σε έναν τοίχο της Πομπηίας για την καψούρα του :
ΦΙΛΩ ΗΣ Ο ΑΡΙΘΜΟΣ ΦΜΕ
https://en.wikipedia.org/wiki/Isopsephy

O ποιητής Ιουβενάλης λέει πως οι αριστοκράτισσες Ρωμαίες για να δείξουν πως ξέρουν ελληνικά έλεγαν όταν τέλειωναν στο κρεβάτι καρντιά μου , πσυχή μου … :giggle:
… εις μικράς μεν ατυχίας ευρεθήσεται φίλος, εις μεγίστην δε και επιμένουσαν συμφοράν μηδείς σε πλανήση , φίλος ουκ έσται . ( Στρατηγικόν Κεκαυμένου )

Nero

Re: Στοιχεία πολιτισμικής ιστορίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nero » 04 Σεπ 2019, 21:54

Ζαποτέκος έγραψε:
04 Σεπ 2019, 21:06
hades έγραψε:
04 Σεπ 2019, 16:53
ρε Νέρο γιατί τους έκανε τόσο εντύπωση οτι έγραψε Ελληνικά ; Tην εποχή που γράφτηκε το γράμμα η Αίγυπτος ήταν εξελληνισμένη στην ουσία.
Εξελληνισμένη γλωσσικά δεν ήταν , αλλά στα ρωμαϊκά χρόνια η ελληνική είχε μεγάλη πέραση σε όλη την αυτοκρατορία. Ας πούμε κάποιος είχε γράψει σε έναν τοίχο της Πομπηίας για την καψούρα του :
ΦΙΛΩ ΗΣ Ο ΑΡΙΘΜΟΣ ΦΜΕ
https://en.wikipedia.org/wiki/Isopsephy

O ποιητής Ιουβενάλης λέει πως οι αριστοκράτισσες Ρωμαίες για να δείξουν πως ξέρουν ελληνικά έλεγαν όταν τέλειωναν στο κρεβάτι καρντιά μου , πσυχή μου … :giggle:
Οχι σε όλη. Στην Ανατολή. Στη δύση δε χρειάστηκε ποτέ γιατί εντάχθηκαν κατευθείαν στον ελληνορωμαικό πολιτισμό μέσω των λατινικών. Και πάλι, ήταν η γλώσσα των αριστοκρατών, η λόγια. Ακριβώς όπως στις ευρωπαικές αυλές τον 18ο αιώνα. Οι Ρώσοι ευγενείς μίλαγαν μεταξύ τους γαλλικά αλλά ο μεγάλος ρώσικος πληθυσμός φυσικά μίλαγε κανονικά Ρώσικα. Το ίδιο και στη ρωμαϊκή Αίγυπτο, Συρία κλπ. Και εκεί με κάποιες μικρές εξαιρέσεις: στη Ρωμαϊκή Αραβία που προσαρτήθηκε αργά επι Τραΐανού και σε ένα βαθμό στην Παλμύρα νομίζω

Άβαταρ μέλους
Ζαποτέκος
Δημοσιεύσεις: 8909
Εγγραφή: 14 Ιαν 2019, 17:08

Re: Στοιχεία πολιτισμικής ιστορίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζαποτέκος » 05 Σεπ 2019, 10:54

Nero έγραψε:
04 Σεπ 2019, 21:54
Ζαποτέκος έγραψε:
04 Σεπ 2019, 21:06
hades έγραψε:
04 Σεπ 2019, 16:53
ρε Νέρο γιατί τους έκανε τόσο εντύπωση οτι έγραψε Ελληνικά ; Tην εποχή που γράφτηκε το γράμμα η Αίγυπτος ήταν εξελληνισμένη στην ουσία.
Εξελληνισμένη γλωσσικά δεν ήταν , αλλά στα ρωμαϊκά χρόνια η ελληνική είχε μεγάλη πέραση σε όλη την αυτοκρατορία. Ας πούμε κάποιος είχε γράψει σε έναν τοίχο της Πομπηίας για την καψούρα του :
ΦΙΛΩ ΗΣ Ο ΑΡΙΘΜΟΣ ΦΜΕ
https://en.wikipedia.org/wiki/Isopsephy

O ποιητής Ιουβενάλης λέει πως οι αριστοκράτισσες Ρωμαίες για να δείξουν πως ξέρουν ελληνικά έλεγαν όταν τέλειωναν στο κρεβάτι καρντιά μου , πσυχή μου … :giggle:
Οχι σε όλη. Στην Ανατολή. Στη δύση δε χρειάστηκε ποτέ γιατί εντάχθηκαν κατευθείαν στον ελληνορωμαικό πολιτισμό μέσω των λατινικών. Και πάλι, ήταν η γλώσσα των αριστοκρατών, η λόγια. Ακριβώς όπως στις ευρωπαικές αυλές τον 18ο αιώνα. Οι Ρώσοι ευγενείς μίλαγαν μεταξύ τους γαλλικά αλλά ο μεγάλος ρώσικος πληθυσμός φυσικά μίλαγε κανονικά Ρώσικα. Το ίδιο και στη ρωμαϊκή Αίγυπτο, Συρία κλπ. Και εκεί με κάποιες μικρές εξαιρέσεις: στη Ρωμαϊκή Αραβία που προσαρτήθηκε αργά επι Τραΐανού και σε ένα βαθμό στην Παλμύρα νομίζω
Ο γλωσσικός εξελληνισμός δεν είχε βάθος , αλλά τα ελληνικά ήταν πολύ της μόδας. Ακόμη και τα τελευταία λόγια του Καίσαρα ήθελαν κάποιοι να είναι στα ελληνικά ( καὶ σὺ τέκνον; ). Άλλα παραδείγματα είναι η επιγραφή πάνω απ' τον σταυρό του Ιησού στα λατινικά , ελληνικά και εβραϊκά ή ο αυτοκράτορας Κλαύδιος που έδωσε σε έναν βάρβαρο συγχαρητήρια επειδή έμαθε τις δυο γλώσσες της αυτοκρατορίας , τα λατινικά και τα ελληνικά.
… εις μικράς μεν ατυχίας ευρεθήσεται φίλος, εις μεγίστην δε και επιμένουσαν συμφοράν μηδείς σε πλανήση , φίλος ουκ έσται . ( Στρατηγικόν Κεκαυμένου )

Nero

Re: Στοιχεία πολιτισμικής ιστορίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nero » 05 Σεπ 2019, 17:17

Εικόνα

ολόφρεσκο φαίνεται αν εξαιρέσεις τη στάχτη. Η σφραγίδα πάνω είναι του μαγαζιού. Η φρατζόλα είχε ποπ :)

Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21199
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: Στοιχεία πολιτισμικής ιστορίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 05 Σεπ 2019, 17:22

Nero έγραψε:
05 Σεπ 2019, 17:17
Εικόνα

ολόφρεσκο φαίνεται αν εξαιρέσεις τη στάχτη. Η σφραγίδα πάνω είναι του μαγαζιού. Η φρατζόλα είχε ποπ :)
μου ανοίγει την όρεξη, srlsy :003:
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

Nero

Re: Στοιχεία πολιτισμικής ιστορίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nero » 05 Σεπ 2019, 18:20

και κάτι λίγο διαφορετικό: η αγαπημένη μου επιστολή του δασκάλου

το 1521 τον στείλανε αποστολή σε ένα μοναστήρι να επιλέξει ένα καλόγερο για μια τοπική γιορτή. Αυτοί θέλουνε ένα καλόγερο να τους δείξει τον δρόμο για τον παράδεισο λέει ο μεγάλος αλλά εγώ προτιμώ να τους φέρω έναν να τους δείξει τον δρόμο για την κόλαση γιατί άμα ξέρεις τον δρόμο ξέρεις και πως να τον αποφύγεις. Στο κάτω κάτω λέει όλοι οι παπάδες που ήταν υποδείγματα τάχα μου, κάνανε μεγάλους σταυρούς αλλά είναι οι μεγαλύτεροι υποκριτές και αληταράδες. Επίσης, επειδή πλήττει στο μοναστήρι, διασκεδάζει βάζοντας τους παπάδες να τσακώνονται και παρακαλάει το αφεντικό του να του στέλνει φακέλους γεμάτους με άδεια χαρτιά και να βάζει τον ταχυδρόμο να τρέχει στη διαδρομή για να νομίζουν οι παπάδες ότι συμβαίνει κάτι σημαντικό και να τους τρέχουν τα σάλια. Fun fact: αναφέρει ότι το γράμμα το γράφει ενώ κάθεται στη χέστρα :lol:

vantono ταιριάζει λίγο με την περίπτωσή μου, δε βρίσκεις; :c040:

επίσης Nandros

Εικόνα

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 22614
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Στοιχεία πολιτισμικής ιστορίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 05 Σεπ 2019, 18:31

Nero έγραψε:
05 Σεπ 2019, 18:20
και κάτι λίγο διαφορετικό: η αγαπημένη μου επιστολή του δασκάλου

το 1521 τον στείλανε αποστολή σε ένα μοναστήρι να επιλέξει ένα καλόγερο για μια τοπική γιορτή. Αυτοί θέλουνε ένα καλόγερο να τους δείξει τον δρόμο για τον παράδεισο λέει ο μεγάλος αλλά εγώ προτιμώ να τους φέρω έναν να τους δείξει τον δρόμο για την κόλαση γιατί άμα ξέρεις τον δρόμο ξέρεις και πως να τον αποφύγεις. Στο κάτω κάτω λέει όλοι οι παπάδες που ήταν υποδείγματα τάχα μου, κάνανε μεγάλους σταυρούς αλλά είναι οι μεγαλύτεροι υποκριτές και αληταράδες. Επίσης, επειδή πλήττει στο μοναστήρι, διασκεδάζει βάζοντας τους παπάδες να τσακώνονται και παρακαλάει το αφεντικό του να του στέλνει φακέλους γεμάτους με άδεια χαρτιά και να βάζει τον ταχυδρόμο να τρέχει στη διαδρομή για να νομίζουν οι παπάδες ότι συμβαίνει κάτι σημαντικό και να τους τρέχουν τα σάλια. Fun fact: αναφέρει ότι το γράμμα το γράφει ενώ κάθεται στη χέστρα :lol:

vantono ταιριάζει λίγο με την περίπτωσή μου, δε βρίσκεις; :c040:
Διακρίνω χαρακτηριστικές ομοιότητες, ειναι η αλήθεια. :003:


Nero

Re: Στοιχεία πολιτισμικής ιστορίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nero » 06 Σεπ 2019, 13:17

Η ιστορία της Μπενεντέτα: Ήταν ηγουμένη σε ένα μοναστήρι στην Τοσκάνη στα high της αντιμεταρρύθμισης η οποία ξαφνικά άρχισε να έχει περίεργα οράματα, έβλεπε λέει άντρες να της επιτίθενται για να τη σκοτώσουν. Οι μοναχές υπέθεσαν ότι είναι δαιμονισμένη και την κλείδωσαν στο κελί της ελπίζοντας να περάσουν αλλά δε γινόταν τίποτα...μέχρι που μαζί της στο κελί έβαλαν άλλη μια νεαρή καλόγρια, σωστό παστάκι, για να την προσέχει και να μη μένει μόνη της. Μόλις κλειδώθηκε στο κελί με τη Βαρθολομαία "πουφ", τα επιθετικά οράματα σταμάτησαν αν και συνέχισε να έχει υπερφυσικές εμπειρίες. Η ιερά εξέταση την μυρίστηκε και τη δουλειά και ξεκίνησε ανάκριση. Η μικρή Βαροθολομαία δεν άντεξε και ομολόγησε κάποια στιγμή ότι ηγουμένη, υπο τον έλεγχο ενός δαίμονα την υποχρέωσε να κάνουνε σεξ... :lol: και τελικά αναγκάστηκαν να τις χωρίσουν
GoBack η ταινία που λέγαμε ότι ετοιμάζει ο Verhoeven με τη Δαφνούλα, είναι βασισμένη σε πραγματική ιστορία :8)

Καλπάζει η Νέα Τάξη: Πρωτόγνωρες εικόνες στις Κάννες κατά του Χριστού και υπέρ της ομοφυλοφιλίας!

Κάννες: Αφίσα της πρώτης ομοφυλόφιλης καλόγριας που έγινε ταινία (φώτο


Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιστορία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών