Μακεδονία (Αρχαία χρονικά)

Ιστορικά γεγονότα, καταστάσεις, αναδρομές
Χόρχε ντελ Σάλτο

Re: Μακεδονία (Αρχαία χρονικά)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χόρχε ντελ Σάλτο » 24 Νοέμ 2019, 11:12

Aν κάποιος έχει αποφασίσει τι θέλει ..και στη συνέχεια αρχίσει να ψάχνει φράση φράση τις πηγές, θα επιβεβαιώσει την άποψη του. Κρατώντας κάποια κομμάτια ,δικαιολογώντας τα αντίθετα ..λειαίνοντας κάποιες γωνίες. Όποια άποψη και να έχει -και στη συγκεκριμένη είναι το απλοϊκό δίπολο που παίζει. Μακεδόνες=Έλληνες, Μακεδόνες=μη Έλληνες

Νομίζω πως αν κάποιος χωρίς συναισθηματική φόρτιση διάβαζε τις πηγές θα κατέληγε στο ότι στα κλασικά χρόνια οι Μακεδόνες θεωρούνταν οριακά εκτός του Ελληνικού κόσμου...στις παρυφές του βέβαια.
Ο προσανατολισμός στην Ελλάδα ξεκίνησε επί Αλεξάνδρου Α, εντάθηκε επί Αρχελάου και πλέον ακόμη περισσότερο από θέση εξουσίας, με τον Φίλιππο και τον Αλέξανδρο.
Στα ελληνιστικά χρόνια, η Μακεδονία είναι σαφέστατα στον ελληνικό κόσμο, με τις όποιες τοπικές ιδιαιτερότητές της. Η ομογενοποίηση είναι πλήρης στα ρωμαϊκά χρόνια, συνεπώς με την άφιξη των Σλάβων έχουμε 2 κόσμους.
Τον χριστιανικό, ελληνόφωνο, ελληνορωμαϊκό και τον παγανιστικό, σλαβόφωνο, βαρβαρικό.
Τα υπόλοιπα είναι για άλλο κεφάλαιο της ιστορίας.

Το αν οι αρχαίοι Μακεδόνες ήταν αρχαίοι Έλληνες γενετικά, είναι μια παράνοια. Οι ίδιοι οι Έλληνες αποτελούνταν από διαφορετικά φύλα. Επιπλέον οι προελληνικοί πληθυσμοί που βρίσκονταν από τα νεολιθικά (και σε κάποιο ποσοστό τα παλαιολιθικά) χρόνια αφομοιώθηκαν.
Γιατί δεν κάνουμε τόσο θέμα για τους Θράκες..ή τους Ανατολίτες Μικρασιάτες;

Άβαταρ μέλους
Ζαποτέκος
Δημοσιεύσεις: 8947
Εγγραφή: 14 Ιαν 2019, 17:08

Re: Μακεδονία (Αρχαία χρονικά)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζαποτέκος » 24 Νοέμ 2019, 12:41

σύντροφος διαβάτης έγραψε:
24 Νοέμ 2019, 10:56
Ζαποτέκος έγραψε:
23 Νοέμ 2019, 18:54
σύντροφος διαβάτης έγραψε:
23 Νοέμ 2019, 18:19

είπε τέτοιο πράμα;
ξέχασε όμως να πει ότι ήταν και οι δικοί του πρόγονοι μαζί με τους Πέρσες και τους λοιπούς μηδίσαντες, που εισέβαλαν στην άλλην Ελλάδα.
Σωστά. Δεν πρέπει να ξεχνάει τον πρόγονό του Αλέξανδρο τον Α΄και την στάση του πριν τη μάχη των Πλαταιών :

Ἄνδρες Ἀθηναῖοι, παραθήκην ὑμῖν τὰ ἔπεα τάδε τίθεμαι, ἀπόρρητα ποιεύμενος πρὸς μηδένα λέγειν ὑμέας ἄλλον ἢ Παυσανίην, μή με καὶ διαφθείρητε· οὐ γὰρ ἂν ἔλεγον, εἰ μὴ μεγάλως ἐκηδόμην συναπάσης τῆς Ἑλλάδος. αὐτός τε γὰρ Ἕλλην γένος εἰμὶ τὠρχαῖον, καὶ ἀντ᾽ ἐλευθέρης δεδουλωμένην οὐκ ἂν ἐθέλοιμι ὁρᾶν τὴν Ἑλλάδα. λέγω δὲ ὦν ὅτι Μαρδονίῳ τε καὶ τῇ στρατιῇ τὰ σφάγια οὐ δύναται καταθύμια γενέσθαι· πάλαι γὰρ ἂν ἐμάχεσθε. νῦν δέ οἱ δέδοκται τὰ μὲν σφάγια ἐᾶν χαίρειν, ἅμα ἡμέρῃ δὲ διαφαυσκούσῃ συμβολὴν ποιέεσθαι· καταρρώδηκε γὰρ μὴ πλεῦνες συλλεχθῆτε, ὡς ἐγὼ εἰκάζω. πρὸς ταῦτα ἑτοιμάζεσθε. ἢν δὲ ἄρα ὑπερβάληται τὴν συμβολὴν Μαρδόνιος καὶ μὴ ποιῆται, λιπαρέετε μένοντες· ὀλιγέων γάρ σφι ἡμερέων λείπεται σιτία. ἢν δὲ ὑμῖν ὁ πόλεμος ὅδε κατὰ νόον τελευτήσῃ, μνησθῆναί τινα χρὴ καὶ ἐμεῦ ἐλευθερώσιος πέρι, ὃς Ἑλλήνων εἵνεκα ἔργον οὕτω παράβολον ἔργασμαι ὑπὸ προθυμίης, ἐθέλων ὑμῖν δηλῶσαι τὴν διάνοιαν τὴν Μαρδονίου, ἵνα μὴ ἐπιπέσωσι ὑμῖν [ἐξαίφνης] οἱ βάρβαροι μὴ προσδεκομένοισί κω. εἰμὶ δὲ Ἀλέξανδρος ὁ Μακεδών.

«Άνδρες Αθηναίοι, καταθέτω εμπιστευτικά στη φύλαξή σας αυτά τα λόγια, με την παράκληση να μείνουν απόρρητα, μονάχα στον Παυσανία να τα πείτε και σε κανέναν άλλο, για να μη με πάρετε στο λαιμό σας· γιατί δεν θα μιλούσα, αν η έγνοια μου για ολόκληρη την Ελλάδα δεν ήταν μεγάλη. Γιατί κι εγώ στην καταγωγή ανέκαθεν είμαι Έλληνας και δε θα ήθελα να βλέπω την Ελλάδα να χάσει τη λευτεριά της και να γίνει σκλάβα. Λέω λοιπόν πως στάθηκε αδύνατο οι θυσίες να δώσουν προγνωστικά που να ευφράνουν την ψυχή του Μαρδονίου και του στρατού του· γιατί, τότε, θα είχατε έρθει στα χέρια εδώ και καιρό. Λοιπόν, τώρα αποφάσισε να κάνει πέρα τις θυσίες και, με το χάραμα της μέρας, να δώσει μάχη· γιατί, όπως υποθέτω, τον έζωσε φόβος μήπως συναχτείτε περισσότεροι. Μ᾽ αυτά τα δεδομένα, αρχίστε τις ετοιμασίες. Και πάλι, αν ο Μαρδόνιος αναβάλει τη σύγκρουση και δεν την επιχειρήσει, κάντε κουράγιο μένοντας στη θέση σας· γιατί τα τρόφιμα που του έμειναν είναι για λίγες μέρες. Κι αν το τέλος του πολέμου έρθει όπως το θέλει η καρδιά σας, κάποιοι ας φροντίσουν να ξαναδώσουν και σε μένα τη λευτεριά, εμένα που για χάρη της Ελλάδας έχω κάνει μια τέτοια αποκοτιά απ᾽ τη λαχτάρα μου, θέλοντας να σας κάνω φανερές τις προθέσεις του Μαρδονίου, για να μη πέσουν [ξαφνικά] οι βάρβαροι επάνω σας την ώρα που δεν το περιμένατε. Κι είμαι ο Αλέξανδρος ο Μακεδών».

http://www.greek-language.gr/digitalRes ... 0&page=222
μοιάζει με απόπειρα του Ηροδότου να ξεπλύνει τον Αλέξανδρο. Γιατί είναι λίγο απίθανο ολόκληρος βασιλιάς μέσα στη νύχτα να κάνει τον πληροφοριοδότη. Ακόμη και αληθινό να είναι το περιστατικό, θα πρέπει να θεωρηθεί πολιτική του Αλέξανδρου, να στήσει γέφυρες προς τους νικητές της επόμενης μέρας.

Λίγο πριν, στην παράγραφο 31, περιγράφει την παράταξη του περσικού στρατεύματος, και λέει ότι ο Μαρδόνιος

... Εταξε δε και Μακεδόνας τε και τους περί την Θεσσαλίην οικημένους κατά τους Αθηναίους
Αυτό μπορείς και το ερμηνεύεις. Το ότι οι Μακεδόνες και οι Ίωνες δεν ήταν οικειοθελώς μηδίσαντες δεν μπορείς ούτε καν να το υποθέσεις ; :smt017

Κι ο Μεγάβαζος, αφού έβαλε στο χέρι του τους Παίονες, στέλνει απεσταλμένους στη Μακεδονία εφτά Πέρσες, τους πιο σπουδαίους ύστερ᾽ απ᾽ αυτόν στο εκστρατευτικό σώμα. Και τους έστελνε αυτούς στον Αμύντα, για ν᾽ απαιτήσουν να δώσει γην και ύδωρ στο βασιλιά Δαρείο. (…) Όταν λοιπόν αυτοί οι Πέρσες απεσταλμένοι έφτασαν και παρουσιάστηκαν μπροστά στον Αμύντα, απαιτούσαν να δώσει γην και ύδωρ στο βασιλιά Δαρείο. Κι εκείνος κι αυτά τούς έδινε και τους καλεί να τους φιλοξενήσει· κι αφού ετοίμασε μεγαλόπρεπο δείπνο, δέχτηκε ανοιχτόκαρδα τους Πέρσες. Κι όταν απόφαγαν, οι Πέρσες το έριξαν στο πιοτό, ποιός θα τ᾽ αντέξει περισσότερο, κι είπαν τα εξής: «Ξένε Μακεδόνα, εμείς οι Πέρσες έχουμε ένα συνήθειο, όταν στρώνουμε τραπέζι μεγάλο, βάζουμε τότε να καθίσουν δίπλα μας και τις αγαπητικές μας και τις νόμιμες γυναίκες μας· εσύ λοιπόν, μια και μας δέχτηκες με τόσο καλή διάθεση και μας φιλοξενείς πλουσιοπάροχα και δίνεις γην και ύδωρ στο βασιλιά Δαρείο, συμμορφώσου με τις δικές μας συνήθειες». Σ᾽ αυτά αποκρίθηκε ο Αμύντας: «Πέρσες, εμείς δεν έχουμε αυτή τη συνήθεια, αλλά να κάθονται χωριστά οι γυναίκες από τους άντρες· αλλά, μια κι εσείς που είστε τ᾽ αφεντικά ζητάτε κι ετούτο, θα το έχετε». Αυτά αποκρίθηκε ο Αμύντας κι έστειλε και κάλεσαν τις γυναίκες. Κι αυτές ύστερ᾽ από το κάλεσμα ήρθαν και κάθισαν η μια δίπλα στην άλλη, αντικριστά με τους Πέρσες. Οι Πέρσες τότε είδαν όμορφες γυναίκες κι έλεγαν κουβέντες στον Αμύντα, πως αυτό που έγινε δεν ήταν καθόλου μα καθόλου φρόνιμο· γιατί θα ᾽ταν καλύτερο να μην έρθουν από μιας αρχής οι γυναίκες παρά που ήρθαν, πονόματος μια φορά! Τί να κάνει ο Αμύντας, έδωσε προσταγή να καθίσουν δίπλα τους· οι γυναίκες έκαναν ό,τι τους είπε κι αμέσως οι Πέρσες άπλωσαν χέρι στα βυζιά τους —οι άνθρωποι ήταν πιωμένοι με το παραπάνω— και νά που κάνα δυο τους δοκίμαζαν και να τις φιλήσουν.
Ο Αμύντας τα ᾽βλεπε αυτά κι όμως δεν αντιδρούσε, αν κι ένιωθε άσχημα, επειδή φοβόταν με το παραπάνω τους Πέρσες, αλλά ο Αλέξανδρος, ο γιος του Αμύντα, που ήταν στο τραπέζι κι έβλεπε αυτά, έτσι που ήταν νέος κι άμαθος από συμφορές, δεν ήταν τρόπος να κρατήσει πια την ψυχραιμία του, κι αγαναχτισμένος είπε στον Αμύντα τα εξής: «Πατέρα, εσύ τώρα, καθώς το θέλει η ηλικία σου, σήκω από το τραπέζι και πήγαινε να ξεκουραστείς και μη το παρακάνεις με το πιοτό, κι εγώ θα μείνω εδώ και θα τους προσφέρω ό,τι τους χρειάζεται». Κι ο Αμύντας έπιασε το νόημα, ότι ο Αλέξανδρος έχει στο νου του να προκαλέσει αναστάτωση, και του αποκρίθηκε: «Γιε μου, σχεδόν βλέπω πού το πας, από τα λόγια σου, λόγια ανθρώπου ξαναμμένου· θέλεις να με ξαποστείλεις και να φέρεις αναστάτωση· εγώ λοιπόν σε παρακαλώ να μην κάνεις καμιά αποκοτιά σ᾽ αυτούς τους ανθρώπους και μας αφανίσεις, αλλά εσύ παρακολούθα ψύχραιμα τα καμώματά τους· όσο για μένα, θα σ᾽ ακούσω και θ᾽ αποσυρθώ». Και μόλις ο Αμύντας μ᾽ αυτή την παράκληση αποσύρθηκε, ο Αλέξανδρος λέει στους Πέρσες: «Ξένοι μου, δεν υπάρχει για σας κανένα πρόβλημα μ᾽ αυτές τις γυναίκες· θέλετε να σμίξετε με όλες τους, θέλετε να σμίξετε μ᾽ όσες σας αρέσει, εσείς να μας το πείτε· τώρα όμως, γιατί πλησιάζει πια η ώρα για το κρεβάτι και βλέπω πως από κρασί δεν πρέπει να ᾽χετε παράπονο, τούτες τις γυναίκες, αν δεν έχετε αντίρρηση, αφήστε τις να παν να λουστούν, και θα σας έρθουν πίσω λουσμένες». Αυτά είπε, κι οι Πέρσες τα καλοδέχτηκαν· κι ύστερα, μόλις οι γυναίκες βγήκαν, τις έστειλε πίσω, στις κάμαρες των γυναικών, ενώ ο ίδιος ο Αλέξανδρος πήρε αμούστακα παλικάρια, πόσες ήταν οι γυναίκες, τόσα· τους έντυσε με τα ρούχα των γυναικών, τους έδωσε κοντομάχαιρα και τους πέρασε μέσα, και περνώντας τους έλεγε στους Πέρσες τα εξής: «Πέρσες, μη πείτε πως η φιλοξενία που σας προσφέρουμε δεν είναι μια πανδαισία με τα όλα της· γιατί όλα τα πάντα, όσα είχαμε, και κοντά σ᾽ αυτά όσα μπορέσαμε να σας προσφέρουμε έκτακτα, όλα είναι στη διάθεσή σας, και προπάντων το μεγαλύτερο απ᾽ όλα, ετούτο: τις μητέρες και τις αδερφές μας σας τις χαρίζουμε μ᾽ όλη μας την καρδιά, για να ξέρετε πως έχετε από μας όλες τις τιμές που σας αξίζουν· ακόμη, στο βασιλιά που σας έστειλε κάντε γνωστό πως ένας Έλληνας, ο αντιβασιλιάς των Μακεδόνων, σας καλοέστρωσε και το τραπέζι και το κρεβάτι». Ο Αλέξανδρος ύστερ᾽ απ᾽ αυτά τα λόγια έβαλε δίπλα σε κάθε Πέρση να καθίσει ένας Μακεδόνας — τάχατες γυναίκα· κι αυτοί, μόλις οι Πέρσες έκαναν να τους χαϊδέψουν, τους καθάρισαν. Κι ετούτοι με τέτοιο θάνατο αφανίστηκαν, κι οι ίδιοι και η ακολουθία τους· γιατί συνοδεύονταν κι από άμαξες κι από υπηρέτες κι από τις κάθε λογής πολλές αποσκευές· λοιπόν, όλος αυτός ο κόσμος μαζί μ᾽ όλους εκείνους αφανίστηκαν. Κι αργότερα, όταν πέρασε λίγος καιρός, οι Πέρσες έκαναν μεγάλη έρευνα για να βρουν αυτούς τους ανθρώπους, αλλά ο Αλέξανδρος μ᾽ έξυπνο τρόπο τούς σταμάτησε, δίνοντας και πολλά χρήματα και την αδερφή του, που την έλεγαν Γυγαία· σταμάτησε την έρευνα ο Αλέξανδρος δίνοντας αυτά σ᾽ έναν Πέρση, τον Βουβάρη, που ήταν επικεφαλής εκείνων που έψαχναν για τους αφανισμένους. Μ᾽ αυτό τον τρόπο λοιπόν σκεπάστηκε ο θάνατός τους και πια δεν έγινε λόγος γι᾽ αυτούς.

http://www.greek-language.gr/digitalRes ... 0&page=125
… εις μικράς μεν ατυχίας ευρεθήσεται φίλος, εις μεγίστην δε και επιμένουσαν συμφοράν μηδείς σε πλανήση , φίλος ουκ έσται . ( Στρατηγικόν Κεκαυμένου )

Άβαταρ μέλους
Ζαποτέκος
Δημοσιεύσεις: 8947
Εγγραφή: 14 Ιαν 2019, 17:08

Re: Μακεδονία (Αρχαία χρονικά)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζαποτέκος » 24 Νοέμ 2019, 12:55

Οι Μακεδόνες αποτελούν μέρος του ελληνικού κόσμου τουλάχιστον απ' τον 6ο αι. π.Χ. Ο Ψευδοησίοδος λέει πως ο Μακεδών ήταν αδελφός του Μάγνητος. Οι Μάγνητες βέβαια θεωρούνταν Έλληνες ήδη από παλαιότερα όπως βλέπουμε στον Κατάλογο των Πλοίων της Ιλιάδας .

Μαγνήτων δ᾽ ἦρχε Πρόθοος Τενθρηδόνος υἱός,
οἳ περὶ Πηνειὸν καὶ Πήλιον εἰνοσίφυλλον
ναίεσκον· τῶν μὲν Πρόθοος θοὸς ἡγεμόνευε,
τῷ δ᾽ ἅμα τεσσαράκοντα μέλαιναι νῆες ἕποντο.
Οὗτοι ἄρ᾽ ἡγεμόνες Δαναῶν καὶ κοίρανοι ἦσαν·
… εις μικράς μεν ατυχίας ευρεθήσεται φίλος, εις μεγίστην δε και επιμένουσαν συμφοράν μηδείς σε πλανήση , φίλος ουκ έσται . ( Στρατηγικόν Κεκαυμένου )

Χόρχε ντελ Σάλτο

Re: Μακεδονία (Αρχαία χρονικά)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χόρχε ντελ Σάλτο » 24 Νοέμ 2019, 12:57

Ζαποτέκος έγραψε:
24 Νοέμ 2019, 12:55
Οι Μακεδόνες αποτελούν μέρος του ελληνικού κόσμου τουλάχιστον απ' τον 6ο αι. π.Χ. Ο Ψευδοησίοδος λέει πως ο Μακεδών ήταν αδελφός του Μάγνητος. Οι Μάγνητες βέβαια θεωρούνταν Έλληνες ήδη από παλαιότερα όπως βλέπουμε στον Κατάλογο των Πλοίων της Ιλιάδας .

Μαγνήτων δ᾽ ἦρχε Πρόθοος Τενθρηδόνος υἱός,
οἳ περὶ Πηνειὸν καὶ Πήλιον εἰνοσίφυλλον
ναίεσκον· τῶν μὲν Πρόθοος θοὸς ἡγεμόνευε,
τῷ δ᾽ ἅμα τεσσαράκοντα μέλαιναι νῆες ἕποντο.
Οὗτοι ἄρ᾽ ἡγεμόνες Δαναῶν καὶ κοίρανοι ἦσαν·
αααχ.....δε διάβασε την αρχική μου παράγραφο;

λέγεται τσέρυ πίκινγκ αυτό που κάνεις.

σε άλλες κοσμογονίες ο Μακεδών απουσιάζει και σε άλλες είναι ξαδερφάκι του Έλληνα -ο οποίος έχει παιδιά τους γενάρχες των ελ φύλων (Ιωνες, Αιολεις Δωριεις ..)

Άβαταρ μέλους
Ζαποτέκος
Δημοσιεύσεις: 8947
Εγγραφή: 14 Ιαν 2019, 17:08

Re: Μακεδονία (Αρχαία χρονικά)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζαποτέκος » 24 Νοέμ 2019, 13:04

Χόρχε ντελ Σάλτο έγραψε:
24 Νοέμ 2019, 12:57
Ζαποτέκος έγραψε:
24 Νοέμ 2019, 12:55
Οι Μακεδόνες αποτελούν μέρος του ελληνικού κόσμου τουλάχιστον απ' τον 6ο αι. π.Χ. Ο Ψευδοησίοδος λέει πως ο Μακεδών ήταν αδελφός του Μάγνητος. Οι Μάγνητες βέβαια θεωρούνταν Έλληνες ήδη από παλαιότερα όπως βλέπουμε στον Κατάλογο των Πλοίων της Ιλιάδας .

Μαγνήτων δ᾽ ἦρχε Πρόθοος Τενθρηδόνος υἱός,
οἳ περὶ Πηνειὸν καὶ Πήλιον εἰνοσίφυλλον
ναίεσκον· τῶν μὲν Πρόθοος θοὸς ἡγεμόνευε,
τῷ δ᾽ ἅμα τεσσαράκοντα μέλαιναι νῆες ἕποντο.
Οὗτοι ἄρ᾽ ἡγεμόνες Δαναῶν καὶ κοίρανοι ἦσαν·
αααχ.....δε διάβασε την αρχική μου παράγραφο;

λέγεται τσέρυ πίκινγκ αυτό που κάνεις.

σε άλλες κοσμογονίες ο Μακεδών απουσιάζει και σε άλλες είναι ξαδερφάκι του Έλληνα -ο οποίος έχει παιδιά τους γενάρχες των ελ φύλων (Ιωνες, Αιολεις Δωριεις ..)
Σ' αυτήν του Ψευδοησιόδου είναι ξαδελφάκι του Έλληνα. Αλλά δεν έχει μεγάλη σημασία. Γιατί στην ίδια γενεαλογία και ο Γραικός είναι ξαδελφάκι του Έλληνα. Τεσπα , κατά τον ατθιδογράφο Ελλάνικο ο Μακεδών ήταν γιός του Αιόλου.
… εις μικράς μεν ατυχίας ευρεθήσεται φίλος, εις μεγίστην δε και επιμένουσαν συμφοράν μηδείς σε πλανήση , φίλος ουκ έσται . ( Στρατηγικόν Κεκαυμένου )

Άβαταρ μέλους
Fluffy
Δημοσιεύσεις: 21735
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2019, 08:54

Re: Μακεδονία (Αρχαία χρονικά)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fluffy » 24 Νοέμ 2019, 13:15

Ζαποτέκος έγραψε:
23 Νοέμ 2019, 18:54
σύντροφος διαβάτης έγραψε:
23 Νοέμ 2019, 18:19
Ζαποτέκος έγραψε:
03 Οκτ 2019, 23:05
Ήταν η Μακεδονία … Ελλάδα ; Για να δούμε τι λέει ο ίδιος ο Μ. Αλέξανδρος μέσω Αρριανού :

Οἱ ὑμέτεροι πρόγονοι ἐλθόντες εἰς Μακεδονίαν καὶ εἰς τὴν ἄλλην Ἑλλάδα κακῶς ἐποίησαν ἡμᾶς οὐδὲν προηδικημένοι· ἐγὼ δὲ τῶν Ἑλλήνων ἡγεμὼν κατασταθεὶς καὶ τιμωρήσασθαι βουλόμενος Πέρσας διέβην ἐς τὴν Ἀσίαν, ὑπαρξάντων ὑμῶν.

Οι πρόγονοί σου εισέβαλαν στη Μακεδονία και την υπόλοιπη Ελλάδα και μας προξένησαν καταστροφές, χωρίς εμείς να τους έχουμε κάμει προηγουμένως κανένα κακό· εμένα οι Έλληνες με όρισαν για αρχηγό τους και εισέβαλα στην Ασία, επειδή ήθελα να τιμωρήσω τους Πέρσες, εφόσον εσείς πρώτοι αρχίσατε τις εχθροπραξίες.
είπε τέτοιο πράμα;
ξέχασε όμως να πει ότι ήταν και οι δικοί του πρόγονοι μαζί με τους Πέρσες και τους λοιπούς μηδίσαντες, που εισέβαλαν στην άλλην Ελλάδα.
Σωστά. Δεν πρέπει να ξεχνάει τον πρόγονό του Αλέξανδρο τον Α΄και την στάση του πριν τη μάχη των Πλαταιών :

Ἄνδρες Ἀθηναῖοι, παραθήκην ὑμῖν τὰ ἔπεα τάδε τίθεμαι, ἀπόρρητα ποιεύμενος πρὸς μηδένα λέγειν ὑμέας ἄλλον ἢ Παυσανίην, μή με καὶ διαφθείρητε· οὐ γὰρ ἂν ἔλεγον, εἰ μὴ μεγάλως ἐκηδόμην συναπάσης τῆς Ἑλλάδος. αὐτός τε γὰρ Ἕλλην γένος εἰμὶ τὠρχαῖον, καὶ ἀντ᾽ ἐλευθέρης δεδουλωμένην οὐκ ἂν ἐθέλοιμι ὁρᾶν τὴν Ἑλλάδα. λέγω δὲ ὦν ὅτι Μαρδονίῳ τε καὶ τῇ στρατιῇ τὰ σφάγια οὐ δύναται καταθύμια γενέσθαι· πάλαι γὰρ ἂν ἐμάχεσθε. νῦν δέ οἱ δέδοκται τὰ μὲν σφάγια ἐᾶν χαίρειν, ἅμα ἡμέρῃ δὲ διαφαυσκούσῃ συμβολὴν ποιέεσθαι· καταρρώδηκε γὰρ μὴ πλεῦνες συλλεχθῆτε, ὡς ἐγὼ εἰκάζω. πρὸς ταῦτα ἑτοιμάζεσθε. ἢν δὲ ἄρα ὑπερβάληται τὴν συμβολὴν Μαρδόνιος καὶ μὴ ποιῆται, λιπαρέετε μένοντες· ὀλιγέων γάρ σφι ἡμερέων λείπεται σιτία. ἢν δὲ ὑμῖν ὁ πόλεμος ὅδε κατὰ νόον τελευτήσῃ, μνησθῆναί τινα χρὴ καὶ ἐμεῦ ἐλευθερώσιος πέρι, ὃς Ἑλλήνων εἵνεκα ἔργον οὕτω παράβολον ἔργασμαι ὑπὸ προθυμίης, ἐθέλων ὑμῖν δηλῶσαι τὴν διάνοιαν τὴν Μαρδονίου, ἵνα μὴ ἐπιπέσωσι ὑμῖν [ἐξαίφνης] οἱ βάρβαροι μὴ προσδεκομένοισί κω. εἰμὶ δὲ Ἀλέξανδρος ὁ Μακεδών.


«Άνδρες Αθηναίοι, καταθέτω εμπιστευτικά στη φύλαξή σας αυτά τα λόγια, με την παράκληση να μείνουν απόρρητα, μονάχα στον Παυσανία να τα πείτε και σε κανέναν άλλο, για να μη με πάρετε στο λαιμό σας· γιατί δεν θα μιλούσα, αν η έγνοια μου για ολόκληρη την Ελλάδα δεν ήταν μεγάλη. Γιατί κι εγώ στην καταγωγή ανέκαθεν είμαι Έλληνας και δε θα ήθελα να βλέπω την Ελλάδα να χάσει τη λευτεριά της και να γίνει σκλάβα. Λέω λοιπόν πως στάθηκε αδύνατο οι θυσίες να δώσουν προγνωστικά που να ευφράνουν την ψυχή του Μαρδονίου και του στρατού του· γιατί, τότε, θα είχατε έρθει στα χέρια εδώ και καιρό. Λοιπόν, τώρα αποφάσισε να κάνει πέρα τις θυσίες και, με το χάραμα της μέρας, να δώσει μάχη· γιατί, όπως υποθέτω, τον έζωσε φόβος μήπως συναχτείτε περισσότεροι. Μ᾽ αυτά τα δεδομένα, αρχίστε τις ετοιμασίες. Και πάλι, αν ο Μαρδόνιος αναβάλει τη σύγκρουση και δεν την επιχειρήσει, κάντε κουράγιο μένοντας στη θέση σας· γιατί τα τρόφιμα που του έμειναν είναι για λίγες μέρες. Κι αν το τέλος του πολέμου έρθει όπως το θέλει η καρδιά σας, κάποιοι ας φροντίσουν να ξαναδώσουν και σε μένα τη λευτεριά, εμένα που για χάρη της Ελλάδας έχω κάνει μια τέτοια αποκοτιά απ᾽ τη λαχτάρα μου, θέλοντας να σας κάνω φανερές τις προθέσεις του Μαρδονίου, για να μη πέσουν [ξαφνικά] οι βάρβαροι επάνω σας την ώρα που δεν το περιμένατε. Κι είμαι ο Αλέξανδρος ο Μακεδών».

http://www.greek-language.gr/digitalRes ... 0&page=222
Ο αλέξανδρος ήταν από τον αργεάδικο οίκο
και;

Άβαταρ μέλους
Ζαποτέκος
Δημοσιεύσεις: 8947
Εγγραφή: 14 Ιαν 2019, 17:08

Re: Μακεδονία (Αρχαία χρονικά)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζαποτέκος » 24 Νοέμ 2019, 13:18

Fluffy έγραψε:
24 Νοέμ 2019, 13:15
Ζαποτέκος έγραψε:
23 Νοέμ 2019, 18:54
σύντροφος διαβάτης έγραψε:
23 Νοέμ 2019, 18:19

είπε τέτοιο πράμα;
ξέχασε όμως να πει ότι ήταν και οι δικοί του πρόγονοι μαζί με τους Πέρσες και τους λοιπούς μηδίσαντες, που εισέβαλαν στην άλλην Ελλάδα.
Σωστά. Δεν πρέπει να ξεχνάει τον πρόγονό του Αλέξανδρο τον Α΄και την στάση του πριν τη μάχη των Πλαταιών :

Ἄνδρες Ἀθηναῖοι, παραθήκην ὑμῖν τὰ ἔπεα τάδε τίθεμαι, ἀπόρρητα ποιεύμενος πρὸς μηδένα λέγειν ὑμέας ἄλλον ἢ Παυσανίην, μή με καὶ διαφθείρητε· οὐ γὰρ ἂν ἔλεγον, εἰ μὴ μεγάλως ἐκηδόμην συναπάσης τῆς Ἑλλάδος. αὐτός τε γὰρ Ἕλλην γένος εἰμὶ τὠρχαῖον, καὶ ἀντ᾽ ἐλευθέρης δεδουλωμένην οὐκ ἂν ἐθέλοιμι ὁρᾶν τὴν Ἑλλάδα. λέγω δὲ ὦν ὅτι Μαρδονίῳ τε καὶ τῇ στρατιῇ τὰ σφάγια οὐ δύναται καταθύμια γενέσθαι· πάλαι γὰρ ἂν ἐμάχεσθε. νῦν δέ οἱ δέδοκται τὰ μὲν σφάγια ἐᾶν χαίρειν, ἅμα ἡμέρῃ δὲ διαφαυσκούσῃ συμβολὴν ποιέεσθαι· καταρρώδηκε γὰρ μὴ πλεῦνες συλλεχθῆτε, ὡς ἐγὼ εἰκάζω. πρὸς ταῦτα ἑτοιμάζεσθε. ἢν δὲ ἄρα ὑπερβάληται τὴν συμβολὴν Μαρδόνιος καὶ μὴ ποιῆται, λιπαρέετε μένοντες· ὀλιγέων γάρ σφι ἡμερέων λείπεται σιτία. ἢν δὲ ὑμῖν ὁ πόλεμος ὅδε κατὰ νόον τελευτήσῃ, μνησθῆναί τινα χρὴ καὶ ἐμεῦ ἐλευθερώσιος πέρι, ὃς Ἑλλήνων εἵνεκα ἔργον οὕτω παράβολον ἔργασμαι ὑπὸ προθυμίης, ἐθέλων ὑμῖν δηλῶσαι τὴν διάνοιαν τὴν Μαρδονίου, ἵνα μὴ ἐπιπέσωσι ὑμῖν [ἐξαίφνης] οἱ βάρβαροι μὴ προσδεκομένοισί κω. εἰμὶ δὲ Ἀλέξανδρος ὁ Μακεδών.


«Άνδρες Αθηναίοι, καταθέτω εμπιστευτικά στη φύλαξή σας αυτά τα λόγια, με την παράκληση να μείνουν απόρρητα, μονάχα στον Παυσανία να τα πείτε και σε κανέναν άλλο, για να μη με πάρετε στο λαιμό σας· γιατί δεν θα μιλούσα, αν η έγνοια μου για ολόκληρη την Ελλάδα δεν ήταν μεγάλη. Γιατί κι εγώ στην καταγωγή ανέκαθεν είμαι Έλληνας και δε θα ήθελα να βλέπω την Ελλάδα να χάσει τη λευτεριά της και να γίνει σκλάβα. Λέω λοιπόν πως στάθηκε αδύνατο οι θυσίες να δώσουν προγνωστικά που να ευφράνουν την ψυχή του Μαρδονίου και του στρατού του· γιατί, τότε, θα είχατε έρθει στα χέρια εδώ και καιρό. Λοιπόν, τώρα αποφάσισε να κάνει πέρα τις θυσίες και, με το χάραμα της μέρας, να δώσει μάχη· γιατί, όπως υποθέτω, τον έζωσε φόβος μήπως συναχτείτε περισσότεροι. Μ᾽ αυτά τα δεδομένα, αρχίστε τις ετοιμασίες. Και πάλι, αν ο Μαρδόνιος αναβάλει τη σύγκρουση και δεν την επιχειρήσει, κάντε κουράγιο μένοντας στη θέση σας· γιατί τα τρόφιμα που του έμειναν είναι για λίγες μέρες. Κι αν το τέλος του πολέμου έρθει όπως το θέλει η καρδιά σας, κάποιοι ας φροντίσουν να ξαναδώσουν και σε μένα τη λευτεριά, εμένα που για χάρη της Ελλάδας έχω κάνει μια τέτοια αποκοτιά απ᾽ τη λαχτάρα μου, θέλοντας να σας κάνω φανερές τις προθέσεις του Μαρδονίου, για να μη πέσουν [ξαφνικά] οι βάρβαροι επάνω σας την ώρα που δεν το περιμένατε. Κι είμαι ο Αλέξανδρος ο Μακεδών».

http://www.greek-language.gr/digitalRes ... 0&page=222
Ο αλέξανδρος ήταν από τον αργεάδικο οίκο
και;
Ήταν όμως και Μακεδών . Εἰμὶ δὲ Ἀλέξανδρος ὁ Μακεδών. Άρα κακώς και πονηρά προσπαθείς να διακρίνεις τον λαό απ' την ηγεσία του. :wave:
… εις μικράς μεν ατυχίας ευρεθήσεται φίλος, εις μεγίστην δε και επιμένουσαν συμφοράν μηδείς σε πλανήση , φίλος ουκ έσται . ( Στρατηγικόν Κεκαυμένου )

Άβαταρ μέλους
Fluffy
Δημοσιεύσεις: 21735
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2019, 08:54

Re: Μακεδονία (Αρχαία χρονικά)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fluffy » 24 Νοέμ 2019, 13:22

Ζαποτέκος έγραψε:
24 Νοέμ 2019, 13:04
Χόρχε ντελ Σάλτο έγραψε:
24 Νοέμ 2019, 12:57
Ζαποτέκος έγραψε:
24 Νοέμ 2019, 12:55
Οι Μακεδόνες αποτελούν μέρος του ελληνικού κόσμου τουλάχιστον απ' τον 6ο αι. π.Χ. Ο Ψευδοησίοδος λέει πως ο Μακεδών ήταν αδελφός του Μάγνητος. Οι Μάγνητες βέβαια θεωρούνταν Έλληνες ήδη από παλαιότερα όπως βλέπουμε στον Κατάλογο των Πλοίων της Ιλιάδας .

Μαγνήτων δ᾽ ἦρχε Πρόθοος Τενθρηδόνος υἱός,
οἳ περὶ Πηνειὸν καὶ Πήλιον εἰνοσίφυλλον
ναίεσκον· τῶν μὲν Πρόθοος θοὸς ἡγεμόνευε,
τῷ δ᾽ ἅμα τεσσαράκοντα μέλαιναι νῆες ἕποντο.
Οὗτοι ἄρ᾽ ἡγεμόνες Δαναῶν καὶ κοίρανοι ἦσαν·
αααχ.....δε διάβασε την αρχική μου παράγραφο;

λέγεται τσέρυ πίκινγκ αυτό που κάνεις.

σε άλλες κοσμογονίες ο Μακεδών απουσιάζει και σε άλλες είναι ξαδερφάκι του Έλληνα -ο οποίος έχει παιδιά τους γενάρχες των ελ φύλων (Ιωνες, Αιολεις Δωριεις ..)
Σ' αυτήν του Ψευδοησιόδου είναι ξαδελφάκι του Έλληνα. Αλλά δεν έχει μεγάλη σημασία. Γιατί στην ίδια γενεαλογία και ο Γραικός είναι ξαδελφάκι του Έλληνα. Τεσπα , κατά τον ατθιδογράφο Ελλάνικο ο Μακεδών ήταν γιός του Αιόλου.
και ο αιγυπτος αντερφι με δαναο, την μυθολογια προσπαθείς να χρησημοποιήσεις για να δόσεις κυρος στις θεσεις σου;

Χόρχε ντελ Σάλτο

Re: Μακεδονία (Αρχαία χρονικά)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χόρχε ντελ Σάλτο » 24 Νοέμ 2019, 13:23

Ζαποτέκος έγραψε:
24 Νοέμ 2019, 13:18

Ήταν όμως και Μακεδών . Εἰμὶ δὲ Ἀλέξανδρος ὁ Μακεδών. Άρα κακώς και πονηρώς προσπαθείς να διακρίνεις τον λαό απ' την ηγεσία του. :wave:
βρε φίλε....δε μπορεί να έχεις μπει τόσο σε αυτό που να μην το βλέπεις...

είναι σα να πολεμάνε στην Κορέα και να ρχεται ένας από τον Κινέζικο στρατό και να λέει στους Έλληνες: "παιδγιά, είμαι με τους Βόρειους τώρα , αλλά ήρθα να σας βοηθήσω. Εμπιστευθείτε με, γιατί είμαι και γω Έλληνας, είχα έναν παππού το 1821 από την Δημητσάνα, που μετανάστευσε στη Μαζτουρία."

Αν ήταν θα τους έλεγε, παιδιά εγώ μαζί σας είμαι...γιατί ως γνωστόν οι Μαντζουριανοί Έλληνες είμαστε.

Άβαταρ μέλους
Ζαποτέκος
Δημοσιεύσεις: 8947
Εγγραφή: 14 Ιαν 2019, 17:08

Re: Μακεδονία (Αρχαία χρονικά)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζαποτέκος » 24 Νοέμ 2019, 13:26

Fluffy έγραψε:
24 Νοέμ 2019, 13:22
Ζαποτέκος έγραψε:
24 Νοέμ 2019, 13:04
Χόρχε ντελ Σάλτο έγραψε:
24 Νοέμ 2019, 12:57


αααχ.....δε διάβασε την αρχική μου παράγραφο;

λέγεται τσέρυ πίκινγκ αυτό που κάνεις.

σε άλλες κοσμογονίες ο Μακεδών απουσιάζει και σε άλλες είναι ξαδερφάκι του Έλληνα -ο οποίος έχει παιδιά τους γενάρχες των ελ φύλων (Ιωνες, Αιολεις Δωριεις ..)
Σ' αυτήν του Ψευδοησιόδου είναι ξαδελφάκι του Έλληνα. Αλλά δεν έχει μεγάλη σημασία. Γιατί στην ίδια γενεαλογία και ο Γραικός είναι ξαδελφάκι του Έλληνα. Τεσπα , κατά τον ατθιδογράφο Ελλάνικο ο Μακεδών ήταν γιός του Αιόλου.
και ο αιγυπτος αντερφι με δαναο, την μυθολογια προσπαθείς να χρησημοποιήσεις για να δόσεις κυρος στις θεσεις σου;
Ο Δαναός όμως δεν καταγόταν απ' τον Δευκαλίωνα. Η γενεαλογία αυτή αντιστοιχεί σε γενάρχες ελληνικών φύλων.
Επίσης τόσο ο Δαναός όσο και ο Αίγυπτος κατάγονταν απ' τον Ίναχο του Άργους. :smt047
… εις μικράς μεν ατυχίας ευρεθήσεται φίλος, εις μεγίστην δε και επιμένουσαν συμφοράν μηδείς σε πλανήση , φίλος ουκ έσται . ( Στρατηγικόν Κεκαυμένου )

Άβαταρ μέλους
Fluffy
Δημοσιεύσεις: 21735
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2019, 08:54

Re: Μακεδονία (Αρχαία χρονικά)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fluffy » 24 Νοέμ 2019, 13:27

Ζαποτέκος έγραψε:
24 Νοέμ 2019, 13:18
Fluffy έγραψε:
24 Νοέμ 2019, 13:15
Ζαποτέκος έγραψε:
23 Νοέμ 2019, 18:54

Σωστά. Δεν πρέπει να ξεχνάει τον πρόγονό του Αλέξανδρο τον Α΄και την στάση του πριν τη μάχη των Πλαταιών :

Ἄνδρες Ἀθηναῖοι, παραθήκην ὑμῖν τὰ ἔπεα τάδε τίθεμαι, ἀπόρρητα ποιεύμενος πρὸς μηδένα λέγειν ὑμέας ἄλλον ἢ Παυσανίην, μή με καὶ διαφθείρητε· οὐ γὰρ ἂν ἔλεγον, εἰ μὴ μεγάλως ἐκηδόμην συναπάσης τῆς Ἑλλάδος. αὐτός τε γὰρ Ἕλλην γένος εἰμὶ τὠρχαῖον, καὶ ἀντ᾽ ἐλευθέρης δεδουλωμένην οὐκ ἂν ἐθέλοιμι ὁρᾶν τὴν Ἑλλάδα. λέγω δὲ ὦν ὅτι Μαρδονίῳ τε καὶ τῇ στρατιῇ τὰ σφάγια οὐ δύναται καταθύμια γενέσθαι· πάλαι γὰρ ἂν ἐμάχεσθε. νῦν δέ οἱ δέδοκται τὰ μὲν σφάγια ἐᾶν χαίρειν, ἅμα ἡμέρῃ δὲ διαφαυσκούσῃ συμβολὴν ποιέεσθαι· καταρρώδηκε γὰρ μὴ πλεῦνες συλλεχθῆτε, ὡς ἐγὼ εἰκάζω. πρὸς ταῦτα ἑτοιμάζεσθε. ἢν δὲ ἄρα ὑπερβάληται τὴν συμβολὴν Μαρδόνιος καὶ μὴ ποιῆται, λιπαρέετε μένοντες· ὀλιγέων γάρ σφι ἡμερέων λείπεται σιτία. ἢν δὲ ὑμῖν ὁ πόλεμος ὅδε κατὰ νόον τελευτήσῃ, μνησθῆναί τινα χρὴ καὶ ἐμεῦ ἐλευθερώσιος πέρι, ὃς Ἑλλήνων εἵνεκα ἔργον οὕτω παράβολον ἔργασμαι ὑπὸ προθυμίης, ἐθέλων ὑμῖν δηλῶσαι τὴν διάνοιαν τὴν Μαρδονίου, ἵνα μὴ ἐπιπέσωσι ὑμῖν [ἐξαίφνης] οἱ βάρβαροι μὴ προσδεκομένοισί κω. εἰμὶ δὲ Ἀλέξανδρος ὁ Μακεδών.


«Άνδρες Αθηναίοι, καταθέτω εμπιστευτικά στη φύλαξή σας αυτά τα λόγια, με την παράκληση να μείνουν απόρρητα, μονάχα στον Παυσανία να τα πείτε και σε κανέναν άλλο, για να μη με πάρετε στο λαιμό σας· γιατί δεν θα μιλούσα, αν η έγνοια μου για ολόκληρη την Ελλάδα δεν ήταν μεγάλη. Γιατί κι εγώ στην καταγωγή ανέκαθεν είμαι Έλληνας και δε θα ήθελα να βλέπω την Ελλάδα να χάσει τη λευτεριά της και να γίνει σκλάβα. Λέω λοιπόν πως στάθηκε αδύνατο οι θυσίες να δώσουν προγνωστικά που να ευφράνουν την ψυχή του Μαρδονίου και του στρατού του· γιατί, τότε, θα είχατε έρθει στα χέρια εδώ και καιρό. Λοιπόν, τώρα αποφάσισε να κάνει πέρα τις θυσίες και, με το χάραμα της μέρας, να δώσει μάχη· γιατί, όπως υποθέτω, τον έζωσε φόβος μήπως συναχτείτε περισσότεροι. Μ᾽ αυτά τα δεδομένα, αρχίστε τις ετοιμασίες. Και πάλι, αν ο Μαρδόνιος αναβάλει τη σύγκρουση και δεν την επιχειρήσει, κάντε κουράγιο μένοντας στη θέση σας· γιατί τα τρόφιμα που του έμειναν είναι για λίγες μέρες. Κι αν το τέλος του πολέμου έρθει όπως το θέλει η καρδιά σας, κάποιοι ας φροντίσουν να ξαναδώσουν και σε μένα τη λευτεριά, εμένα που για χάρη της Ελλάδας έχω κάνει μια τέτοια αποκοτιά απ᾽ τη λαχτάρα μου, θέλοντας να σας κάνω φανερές τις προθέσεις του Μαρδονίου, για να μη πέσουν [ξαφνικά] οι βάρβαροι επάνω σας την ώρα που δεν το περιμένατε. Κι είμαι ο Αλέξανδρος ο Μακεδών».

http://www.greek-language.gr/digitalRes ... 0&page=222
Ο αλέξανδρος ήταν από τον αργεάδικο οίκο
και;
Ήταν όμως και Μακεδών . Εἰμὶ δὲ Ἀλέξανδρος ὁ Μακεδών. Άρα κακώς και πονηρά προσπαθείς να διακρίνεις τον λαό απ' την ηγεσία του. :wave:
Εντάξει, σε όλα, ιστορια και μυθους, το συναντάμε αυτό, πτολεμαίοι, σελευκίδες, γλίξμπουργκ, περδίκκας Α' (ο ιδρυτής), κάρανος α (ο ιδρυτής)
τα ξέρεις καλλυτερα απο μένα μη μπουμε σε αυτό τώρα.

Άβαταρ μέλους
Fluffy
Δημοσιεύσεις: 21735
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2019, 08:54

Re: Μακεδονία (Αρχαία χρονικά)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fluffy » 24 Νοέμ 2019, 13:29

Ζαποτέκος έγραψε:
24 Νοέμ 2019, 13:26
Fluffy έγραψε:
24 Νοέμ 2019, 13:22
Ζαποτέκος έγραψε:
24 Νοέμ 2019, 13:04

Σ' αυτήν του Ψευδοησιόδου είναι ξαδελφάκι του Έλληνα. Αλλά δεν έχει μεγάλη σημασία. Γιατί στην ίδια γενεαλογία και ο Γραικός είναι ξαδελφάκι του Έλληνα. Τεσπα , κατά τον ατθιδογράφο Ελλάνικο ο Μακεδών ήταν γιός του Αιόλου.
και ο αιγυπτος αντερφι με δαναο, την μυθολογια προσπαθείς να χρησημοποιήσεις για να δόσεις κυρος στις θεσεις σου;
Ο Δαναός όμως δεν καταγόταν απ' τον Δευκαλίωνα. Η γενεαλογία αυτή αντιστοιχεί σε γενάρχες ελληνικών φύλων.
Επίσης τόσο ο Δαναός όσο και ο Αίγυπτος κατάγονταν απ' τον Ίναχο του Άργους. :smt047
Γενικά με τον μύθο δε βγάζεις άκρη εκτός από κατευθύνσεις.

Άβαταρ μέλους
Fluffy
Δημοσιεύσεις: 21735
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2019, 08:54

Re: Μακεδονία (Αρχαία χρονικά)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fluffy » 24 Νοέμ 2019, 13:30

Fluffy έγραψε:
24 Νοέμ 2019, 13:29
Ζαποτέκος έγραψε:
24 Νοέμ 2019, 13:26
Fluffy έγραψε:
24 Νοέμ 2019, 13:22

και ο αιγυπτος αντερφι με δαναο, την μυθολογια προσπαθείς να χρησημοποιήσεις για να δόσεις κυρος στις θεσεις σου;
Ο Δαναός όμως δεν καταγόταν απ' τον Δευκαλίωνα. Η γενεαλογία αυτή αντιστοιχεί σε γενάρχες ελληνικών φύλων.
Επίσης τόσο ο Δαναός όσο και ο Αίγυπτος κατάγονταν απ' τον Ίναχο του Άργους. :smt047
Γενικά με τον μύθο δε βγάζεις άκρη εκτός από κατευθύνσεις.
π.χ. αν ένας αρχαιότερος μύθος δεν δίνει κάποια σχέση και ένας νεότερος δίνει τότε μπορούμε να πούμε με επιφύλαξη πως κάτι στην συνείδηση των ανθρώπων δημιούργησε έναν δεσμό από ένα σημείο και μετά.

Άβαταρ μέλους
Ζαποτέκος
Δημοσιεύσεις: 8947
Εγγραφή: 14 Ιαν 2019, 17:08

Re: Μακεδονία (Αρχαία χρονικά)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζαποτέκος » 24 Νοέμ 2019, 13:36

Χόρχε ντελ Σάλτο έγραψε:
24 Νοέμ 2019, 13:23
Ζαποτέκος έγραψε:
24 Νοέμ 2019, 13:18

Ήταν όμως και Μακεδών . Εἰμὶ δὲ Ἀλέξανδρος ὁ Μακεδών. Άρα κακώς και πονηρώς προσπαθείς να διακρίνεις τον λαό απ' την ηγεσία του. :wave:
βρε φίλε....δε μπορεί να έχεις μπει τόσο σε αυτό που να μην το βλέπεις...

είναι σα να πολεμάνε στην Κορέα και να ρχεται ένας από τον Κινέζικο στρατό και να λέει στους Έλληνες: "παιδγιά, είμαι με τους Βόρειους τώρα , αλλά ήρθα να σας βοηθήσω. Εμπιστευθείτε με, γιατί είμαι και γω Έλληνας, είχα έναν παππού το 1821 από την Δημητσάνα, που μετανάστευσε στη Μαζτουρία."

Αν ήταν θα τους έλεγε, παιδιά εγώ μαζί σας είμαι...γιατί ως γνωστόν οι Μαντζουριανοί Έλληνες είμαστε.
Βρε αδελφέ ο Ηρόδοτος έχει δώσει αλλού ξεκάθαρα πως οι Μακεδόνες ήταν Έλληνες. Δεν χρειάζεται τις δηλώσεις του Αλεξάνδρου :

ἐστρατεύοντο δὲ οἵδε· ἐκ μὲν Πελοποννήσου Λακεδαιμόνιοι ἑκκαίδεκα νέας παρεχόμενοι, Κορίνθιοι δὲ τὸ αὐτὸ πλήρωμα παρεχόμενοι τὸ καὶ ἐπ᾽ Ἀρτεμισίῳ· Σικυώνιοι δὲ πεντεκαίδεκα παρείχοντο νέας, Ἐπιδαύριοι δὲ δέκα, Τροιζήνιοι δὲ πέντε, Ἑρμιονέες δὲ τρεῖς, ἐόντες οὗτοι πλὴν Ἑρμιονέων Δωρικόν τε καὶ Μακεδνὸν ἔθνος, ἐξ Ἐρινεοῦ τε καὶ Πίνδου καὶ τῆς Δρυοπίδος ὕστατα ὁρμηθέντες. οἱ δὲ Ἑρμιονέες εἰσὶ Δρύοπες, ὑπὸ Ἡρακλέος τε καὶ Μηλιέων ἐκ τῆς νῦν Δωρίδος καλεομένης χώρης ἐξαναστάντες.

Στο στρατόπεδο παρατάχτηκαν οι εξής: από την Πελοπόννησο, οι Λακεδαιμόνιοι που έδιναν δεκαέξι καράβια κι οι Κορίνθιοι που έδιναν τον ίδιο στρογγυλό αριθμό που έδωσαν και στο Αρτεμίσιο· κι οι Σικυώνιοι έδιναν δεκαπέντε καράβια, κι οι Επιδαύριοι δέκα, κι οι Τροιζήνιοι πέντε, κι οι Ερμιονείς τρία (όλοι αυτοί, με εξαίρεση τους Ερμιονείς, ανήκουν στο έθνος το Δωρικό και Μακεδνό, κι ήταν αυτοί που κίνησαν τελευταίοι από τον Ερινεό και την Πίνδο και τη χώρα των Δρυόπων· οι Ερμιονείς όμως είναι Δρύοπες, που τους ξεσήκωσαν με τη βία από τη χώρα που σήμερα λέγεται Δωρίδα ο Ηρακλής και οι Μαλιείς).


http://www.greek-language.gr/digitalRes ... 0&page=198
… εις μικράς μεν ατυχίας ευρεθήσεται φίλος, εις μεγίστην δε και επιμένουσαν συμφοράν μηδείς σε πλανήση , φίλος ουκ έσται . ( Στρατηγικόν Κεκαυμένου )

Άβαταρ μέλους
Ζαποτέκος
Δημοσιεύσεις: 8947
Εγγραφή: 14 Ιαν 2019, 17:08

Re: Μακεδονία (Αρχαία χρονικά)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζαποτέκος » 24 Νοέμ 2019, 13:40

Fluffy έγραψε:
24 Νοέμ 2019, 13:27
Εντάξει, σε όλα, ιστορια και μυθους, το συναντάμε αυτό, πτολεμαίοι, σελευκίδες, γλίξμπουργκ, περδίκκας Α' (ο ιδρυτής), κάρανος α (ο ιδρυτής)
τα ξέρεις καλλυτερα απο μένα μη μπουμε σε αυτό τώρα.
Κοίτα για τον Κάρανο και τον Περδίκκα μπορείς να μιλήσεις για μύθους. Αν θέλεις και για τον Πτολεμαίο και τον Σελευκίδη. Αλλά ο Γλύξμπουργκ ιστορικά αποδεδειγμένα είχε καταγωγή ( και ) απ' τους Παλαιολόγους :


George I of GREECE
Christian IX of Denmark
Friedrich Wilhelm, Duke of Schleswig-Holstein-Sonderburg-Glücksburg
Friedrich Karl Ludwig, Duke of Schleswig-Holstein-Sonderburg-Beck
Prince Karl Anton August of Schleswig-Holstein-Sonderburg-Beck
Peter August, Duke of Schleswig-Holstein-Sonderburg-Beck
Frederick Louis, Duke of Schleswig-Holstein-Sonderburg-Beck
Countess Marie Sibylle of Nassau-Saarbrücken
Anna Amalia of Baden-Durlach
Georg Friedrich, Margrave of Baden-Durlach
Anna of Veldenz
Rupert, Count Palatine of Veldenz
Margarete of Hohenlohe-Neuenstein
Helene of Württemberg
Margaret of Savoy, Duchess of Anjou
Amadeus VIII of Savoy
Amadeus VII, Count of Savoy
Amadeus VI, Count of Savoy
Yolande Palaeologina of Montferrat
Theodore I, Marquess of Montferrat
Andronikos II Palaiologos
Michael VIII Palaiologos

:p060::p060::p060::p060::p060:
… εις μικράς μεν ατυχίας ευρεθήσεται φίλος, εις μεγίστην δε και επιμένουσαν συμφοράν μηδείς σε πλανήση , φίλος ουκ έσται . ( Στρατηγικόν Κεκαυμένου )

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιστορία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών