Σεξουαλικά ήθη στον Κάτουλλο

Ιστορικά γεγονότα, καταστάσεις, αναδρομές
Άβαταρ μέλους
Ζαποτέκος
Δημοσιεύσεις: 8974
Εγγραφή: 14 Ιαν 2019, 17:08

Re: Σεξουαλικά ήθη στον Κάτουλλο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζαποτέκος » 16 Ιουν 2020, 13:45

Σενέκας έγραψε:
16 Ιουν 2020, 13:27
Ζαποτέκος έγραψε:
16 Ιουν 2020, 13:17
Kauldron έγραψε:
15 Ιουν 2020, 23:25


Αναρωτιέμαι αν η απειλή "θα σε γαμήσω" ξεκίνησε απ' τους Έλληνες και πήγε στους Ρωμαίους, ή αντίστροφα. Οι Βόρειοι νομίζω πως δεν το έχουν το "θα σε γαμήσω" σαν απειλή.
Εικόνα
Ερυθρόμορφη οινοχόη ( 460 - 435 π.Χ. ). Αριστερά : Είμαι ο Ευρυμέδων ( ποταμός ). Δεξιά ( λέει ο θηλυπρεπής Πέρσης και σκύβει πρόθυμα ) : Είμαι παθητικός. Αλληγορία της νίκης των Ελλήνων επί των Περσών παρά τον Ευρυμέδοντα ποταμό , περίπου το 460 π.Χ.

One of the most remarkable "monuments" of this battle is a small vase that can now be seen in the Museum für Kunst und Gewerbe in Hamburg (Germany). It shows an Athenian in heroic nudity, approaching a Persian on the other side, who is bent forward, as the pathicus, i.e. the man who is being penetrated during a homosexual intercourse. On the vase is written: "My name is Eurymedon. I am getting screwed."

Οι δύο πλευρές οινοχόης με παράσταση Έλληνα να εφορμά στα οπίσθια Πέρση τοξότη .Αναγράφεται «Είμαι ο Ευρυμέδων. Στέκομαι σκυφτός » χρονολόγηση 470-460 π.Χ.
«ΕΥΡΥΜΕΔΟΝ ΕΙΜΙ ΚΥΒΑΔΕ ΕΣΤΕΚΑ»


https://ellinondiktyo.blogspot.com/2017 ... 9-462.html
https://www.livius.org/articles/battle/eurymedon
τα βόλια που έχουν βρει στην Ιταλία από τη Μάχη της Περούτζια(Οκταβιανός vs συγγενείς του Αντωνίου) είναι γεμάτα βρισιές. Οι πελταστές πριν ρίξουν το βόλι στην άλλη μεριά στο τείχος γράφανε πάνω "καράφλα Αντωνίνε και η άλλη η πουτάνα, βγείτε έξω να σας γαμήσουμε"

Εικόνα
Ο Αστήρ ήταν Ολύνθιος τοξότης. Όταν ο Φίλιππος ο Β΄ πολιορκούσε την Μεθώνη της Θράκης ( 353 π.Χ. ) , του ζήτησε να τον πάρει ως μισθοφόρο , λέγοντας πως μπορούσε να πετύχει με το τόξο το μάτι ενός πουλιού. Ο Φίλιππος του απάντησε ειρωνικά πως θα τον έπαιρνε όταν θα κήρυττε πόλεμο στα πουλιά. Ο Αστήρ θύμωσε, προσχώρησε στους αντιπάλους του Φιλίππου και στη μάχη πέτυχε με βέλος τον δεξιό οφθαλμό του Φιλίππου. Το βέλος είχε την επιγραφή : Για το δεξί μάτι του Φιλίππου . Ο Φίλιππος έμεινε μονόφθαλμος από τότε. Έστειλε όμως πίσω το βέλος με την επιγραφή πως αν αιχμαλώτιζε τον Αστέρα , θα τον κρεμούσε. Πράγμα που έγινε όταν κατέλαβε την Μεθώνη.
… εις μικράς μεν ατυχίας ευρεθήσεται φίλος, εις μεγίστην δε και επιμένουσαν συμφοράν μηδείς σε πλανήση , φίλος ουκ έσται . ( Στρατηγικόν Κεκαυμένου )

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιστορία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών