Αρκάδες: Αυτόχθονες ή Επήλυδες στην Αρκαδία;

Ιστορικά γεγονότα, καταστάσεις, αναδρομές
Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37812
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Αρκάδες: Αυτόχθονες ή Επήλυδες στην Αρκαδία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 29 Οκτ 2019, 19:22

Leporello έγραψε:
16 Σεπ 2019, 20:50
Χωρίς γκουερίνο, άπατο θα πάει το νήμα
Εφτασέϊ, Gouerino 4
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
deCaritaine
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 1195
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 15:56

Re: Αρκάδες: Αυτόχθονες ή Επήλυδες στην Αρκαδία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από deCaritaine » 04 Νοέμ 2019, 16:06

Hector Buas έγραψε:
25 Σεπ 2019, 14:05
Chainis έγραψε:
25 Σεπ 2019, 13:58
Χαθηκε κι αυτός, έχω πολύ καιρό να τον δω μέσα.
Κρίμα που τα παράτησε. Σε σχέση με το τι "κυκλοφορεί" εδώ, ήταν αιώνες μπροστά (και παρόλες τις διαφωνίες μας). Τον φαντάζεσαι να κάνει αναρτήσεις σε αυτό εδώ το θέμα?
Τι μου κανετε ρε, επικήδειο :smt005:
Γενικά βαρέθηκα το φόρουμ, τώρα είμαι άρρωστος στο σπίτι και είπα να διαβασω και να γραψω τπτ να περάσει η ώρα.

Αυτό που πόσταρε ο φίλος ο Μεξικάνος απο τον Ευαγγελίδη τα έχω ποστάρει στο παλιό μου μπλογκ προ δεκαετίας. Επομένως αποδεχομαι ότι οι αρχαίοι Αρκάδες όπως και τα υπόλοιπα ελληνικά, ήταν ΙΕ φύλο που εγκαταστάθηκε στην ιστορική τους περιοχή και αφομοίωσε τους προηγούμενους κατοίκους Πελασγούς. Για του λόγου ο αληθές.

BTW, με εσένα αρχικά είχα διαφωνίες γιατί πίστευα ότι μπορούσαμε να συζητήσουμε ακολουθώντας βασικούς κανόνες λογικής και επιχειρηματολογίας, από τότε που διαπίστωσα ότι έχω να κάνω με Ζηλωτή δεν εχω καμία διάθεση για συνομιλία, όπως δεν θα συζητουσα για θεολογικά ζητήματα με εναν παλαιοημερολογήτη ή έναν ουαχαμπιστή. Παρεμπιπτόντως, εσύ είσαι αυτός έχεις πλακωθεί επί προσωπικού με καμιά δεκαριά εδώ μέσα, μετά τις κλασικές σου αντχομινιές όταν δεν μπορείς να αντεπιχειρηματολογήσεις σοβαρά, ενώ τις προάλλες έκραζε τις συνήθεις παραδοξολογίες σου και ο Σμερδαλεος.

Eμείς στα λέγαμε από παλιότερα :cry
Κάτι δεν πρέπει να λειτουργεί καλά στο μυαλό σου, για να θεωρείς ότι οι Epirot(a)e = Arbëneshë/Arnautlar του Bardhi είναι διαφορετικοί από τους Albanenses/Arbaneses των ενετικών αρχείων και των καταστατικών που αντιπαραβάλλονται στους Latini/citadini/Scutarini.
[...]
Όταν βλέπεις σε μια σελίδα τους ‘citadini’ να αντιπαραβάλονται στους ‘arbaneses’ και, εντελώς παράλογα (και χωρίς καν να έχεις διαβάσει το υπόλοιπο κείμενο από το οποίο πήρες την σελίδα, όπου εξηγεί αναλυτικότατα την σημασία των όρων), επιλέγεις να παρουσιάσεις τους πρώτους ως Αλβανούς, τότε έχεις κάποιο βασικότατο πρόβλημα στην κατανόηση της ιστορίας.
[...]
Εσύ δεν κάνεις κάτι που να πλησιάζει στα παραπάνω. Ιστορίες για αγρίους διηγείσαι επιπέδου phorum.gr. Αν είναι δυνατόν να μου έρχεσαι και να μου ισχυρίζεσαι (όπως έκανες χθες) ότι στην διάκριση citadini-arbaneses του καταστατικού στης Σκόδρας, οι Αλβανοί είναι οι πρώτοι και οι arbaneses κάτι διαφορετικό των Αλβανών. Δεν υπάρχει περίπτωση σοβαρός άνθρωπος να σε πάρει στα σοβαρά, όταν ακούει τέτοια ψυχανώμαλα συμπεράσματα.

https://smerdaleos.wordpress.com/2019/0 ... %8c%cf%82/

Άβαταρ μέλους
Hector Buas
Δημοσιεύσεις: 5640
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 00:53

Re: Αρκάδες: Αυτόχθονες ή Επήλυδες στην Αρκαδία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Hector Buas » 04 Νοέμ 2019, 23:26

deCaritaine έγραψε:
04 Νοέμ 2019, 16:06
...
BTW, με εσένα αρχικά είχα διαφωνίες γιατί πίστευα ότι μπορούσαμε να συζητήσουμε ακολουθώντας βασικούς κανόνες λογικής και επιχειρηματολογίας, από τότε που διαπίστωσα ότι έχω να κάνω με Ζηλωτή δεν εχω καμία διάθεση για συνομιλία, όπως δεν θα συζητουσα για θεολογικά ζητήματα με εναν παλαιοημερολογήτη ή έναν ουαχαμπιστή. Παρεμπιπτόντως, εσύ είσαι αυτός έχεις πλακωθεί επί προσωπικού με καμιά δεκαριά εδώ μέσα, μετά τις κλασικές σου αντχομινιές όταν δεν μπορείς να αντεπιχειρηματολογήσεις σοβαρά, ενώ τις προάλλες έκραζε τις συνήθεις παραδοξολογίες σου και ο Σμερδαλεος.
...
Καρυτινέ θα είχες καταλάβει ήδη από το παλιό phorum πως ποτέ δεν αναζήτησα την αποδοχή την δική σου η αυτών που σε αποδέχονται/υποστηρίζουν. Αν θυμάμαι καλά (που θυμάμαι και μπορώ και να το βρώ) κάποιος εδώ μέσα σε είχε αποκαλέσει αρβανιτοφάγο και είχες απαντήσει πως είσαι αρβανιτομυθοφάγος. Απο την μεριά μου δεν επιδίωξα στις προηγούμενες αντιπαραθέσεις μας να καταρρίψω τους δικού σου μύθους. Απλώς να σου πάρω εκείνο το ελληνόμετρο...

Σε σχέση με τον Σμερδαλέο: όσο και αν σου φαίνεται παράξενο ο συγκεκριμένος μου είναι πολύ χρήσιμος. Αλλά αυτό θα πρέπει να περιμένει το δικό του χρόνο και το δικό του "τόπο".

Άβαταρ μέλους
relativer777
Δημοσιεύσεις: 4145
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:11
Phorum.gr user: relativer777
Τοποθεσία: Χαλκηδόνα

Re: Αρκάδες: Αυτόχθονες ή Επήλυδες στην Αρκαδία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από relativer777 » 26 Δεκ 2019, 21:25

Ρέ παιδιά για να καταλάβω λίγο κι'εγώ
ο μπουμπούνας: Ο Δευκαλίων υπήρξε πρίν 13.850 χρόνια, κατά της έρευνες Και αναφορές των αρχαιολόγων και ιστορικών. Ποιάς εθνικότητας είταν αυτός ο ημεδαπός ?
Για να μου λυθεί κι'εμενα η απορία.
Η ζωή είναι ωραία γι'αυτούς που ξέρουν να την ομορφαίνουν

Άβαταρ μέλους
Ζαποτέκος
Δημοσιεύσεις: 8974
Εγγραφή: 14 Ιαν 2019, 17:08

Re: Αρκάδες: Αυτόχθονες ή Επήλυδες στην Αρκαδία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζαποτέκος » 27 Δεκ 2019, 18:20

relativer777 έγραψε:
26 Δεκ 2019, 21:25
Ρέ παιδιά για να καταλάβω λίγο κι'εγώ
ο μπουμπούνας: Ο Δευκαλίων υπήρξε πρίν 13.850 χρόνια, κατά της έρευνες Και αναφορές των αρχαιολόγων και ιστορικών. Ποιάς εθνικότητας είταν αυτός ο ημεδαπός ?
Για να μου λυθεί κι'εμενα η απορία.
Ο Δευκαλίων και ο Έλλην είναι μυθολογικά πρόσωπα. Δεν μπορείς να προσδιορίσεις πότε έζησαν. Και αν υπήρξαν θα ήταν της Μυκηναϊκής Περιόδου και όχι της Παλαιολιθικής Εποχής.
… εις μικράς μεν ατυχίας ευρεθήσεται φίλος, εις μεγίστην δε και επιμένουσαν συμφοράν μηδείς σε πλανήση , φίλος ουκ έσται . ( Στρατηγικόν Κεκαυμένου )

Άβαταρ μέλους
relativer777
Δημοσιεύσεις: 4145
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:11
Phorum.gr user: relativer777
Τοποθεσία: Χαλκηδόνα

Re: Αρκάδες: Αυτόχθονες ή Επήλυδες στην Αρκαδία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από relativer777 » 27 Δεκ 2019, 18:32

Ζαποτέκος έγραψε:
27 Δεκ 2019, 18:20
relativer777 έγραψε:
26 Δεκ 2019, 21:25
Ρέ παιδιά για να καταλάβω λίγο κι'εγώ
ο μπουμπούνας: Ο Δευκαλίων υπήρξε πρίν 13.850 χρόνια, κατά της έρευνες Και αναφορές των αρχαιολόγων και ιστορικών. Ποιάς εθνικότητας είταν αυτός ο ημεδαπός ?
Για να μου λυθεί κι'εμενα η απορία.
Ο Δευκαλίων και ο Έλλην είναι μυθολογικά πρόσωπα. Δεν μπορείς να προσδιορίσεις πότε έζησαν. Και αν υπήρξαν θα ήταν της Μυκηναϊκής Περιόδου και όχι της Παλαιολιθικής Εποχής.
Φίλε Ζαποτέκο δεν είμαι Αρχαιολόγως ούτε ιστορικός για να είμαι γνώστης του θέματος ώστε να παρέχω στοιχεία. Έγραψα ότι μάς λένε οι ειδικοί.
Η Μυκηναϊκή εποχή είναι κάτι χιλιάδες χρόνια αργότερα από τον κατακλυσμό του Δευκαλίωνα
Τον οποίον αποδέχονται οι αρχαιολόγοι όλου του πλανήτη ως γεγονός.
Αυτό ισχυρίζονται αυτοί.
Η ζωή είναι ωραία γι'αυτούς που ξέρουν να την ομορφαίνουν

Άβαταρ μέλους
Ζαποτέκος
Δημοσιεύσεις: 8974
Εγγραφή: 14 Ιαν 2019, 17:08

Re: Αρκάδες: Αυτόχθονες ή Επήλυδες στην Αρκαδία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζαποτέκος » 27 Δεκ 2019, 18:47

relativer777 έγραψε:
27 Δεκ 2019, 18:32
Ζαποτέκος έγραψε:
27 Δεκ 2019, 18:20
relativer777 έγραψε:
26 Δεκ 2019, 21:25
Ρέ παιδιά για να καταλάβω λίγο κι'εγώ
ο μπουμπούνας: Ο Δευκαλίων υπήρξε πρίν 13.850 χρόνια, κατά της έρευνες Και αναφορές των αρχαιολόγων και ιστορικών. Ποιάς εθνικότητας είταν αυτός ο ημεδαπός ?
Για να μου λυθεί κι'εμενα η απορία.
Ο Δευκαλίων και ο Έλλην είναι μυθολογικά πρόσωπα. Δεν μπορείς να προσδιορίσεις πότε έζησαν. Και αν υπήρξαν θα ήταν της Μυκηναϊκής Περιόδου και όχι της Παλαιολιθικής Εποχής.
Φίλε Ζαποτέκο δεν είμαι Αρχαιολόγως ούτε ιστορικός για να είμαι γνώστης του θέματος ώστε να παρέχω στοιχεία. Έγραψα ότι μάς λένε οι ειδικοί.
Η Μυκηναϊκή εποχή είναι κάτι χιλιάδες χρόνια αργότερα από τον κατακλυσμό του Δευκαλίωνα.
Αυτό ισχυρίζονται αυτοί.
Φίλε μου δεν είναι ειδικοί. Βασίζονται σε συγγραφείς του 19ου αι. και ερασιτέχνες του 20ου αι. , αλλά και αυτοί δεν ήταν επιστήμονες . Ή τουλάχιστον δεν είχε προχωρήσει η επιστήμη τόσο πολύ στην εποχή τους. Για να δείς πως έχω γνώση αυτών των "ειδικών" θα σου αναφέρω τι λένε.

- Ο κατακλυσμός του Ωγύγου έγινε το 12.500 π.Χ.
- Ο κατακλυσμός του Δευκαλίωνος έγινε το 9500 π.Χ. ή το 9654 π.Χ. ή το 6528 π.Χ. ή το 10.000 π.Χ. ή το 3500 π.Χ.
- Ο κατακλυσμός του Δαρδάνου έγινε το 3400 π.Χ.
- Ο Διόνυσος εκστράτευσε στην Ινδία το 3100 π.Χ. και ο Ηρακλής το 2900 π.Χ.

Ο Αθανάσιος Σταγειρίτης ( 19ος αι. ) έδειξε μεγαλύτερη σοβαρότητα : Δευκαλίων - 1573 π.Χ. , Έλλην - 1523 π.Χ , κατακλυσμός Δευκαλίωνος - 1529 π.χ. , Αίολος - 1457 π.Χ. :D
… εις μικράς μεν ατυχίας ευρεθήσεται φίλος, εις μεγίστην δε και επιμένουσαν συμφοράν μηδείς σε πλανήση , φίλος ουκ έσται . ( Στρατηγικόν Κεκαυμένου )

Άβαταρ μέλους
relativer777
Δημοσιεύσεις: 4145
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:11
Phorum.gr user: relativer777
Τοποθεσία: Χαλκηδόνα

Re: Αρκάδες: Αυτόχθονες ή Επήλυδες στην Αρκαδία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από relativer777 » 27 Δεκ 2019, 19:22

Ζαποτέκος έγραψε:
27 Δεκ 2019, 18:47
relativer777 έγραψε:
27 Δεκ 2019, 18:32
Ζαποτέκος έγραψε:
27 Δεκ 2019, 18:20

Ο Δευκαλίων και ο Έλλην είναι μυθολογικά πρόσωπα. Δεν μπορείς να προσδιορίσεις πότε έζησαν. Και αν υπήρξαν θα ήταν της Μυκηναϊκής Περιόδου και όχι της Παλαιολιθικής Εποχής.
Φίλε Ζαποτέκο δεν είμαι Αρχαιολόγως ούτε ιστορικός για να είμαι γνώστης του θέματος ώστε να παρέχω στοιχεία. Έγραψα ότι μάς λένε οι ειδικοί.
Η Μυκηναϊκή εποχή είναι κάτι χιλιάδες χρόνια αργότερα από τον κατακλυσμό του Δευκαλίωνα.
Αυτό ισχυρίζονται αυτοί.
Φίλε μου δεν είναι ειδικοί. Βασίζονται σε συγγραφείς του 19ου αι. και ερασιτέχνες του 20ου αι. , αλλά και αυτοί δεν ήταν επιστήμονες . Ή τουλάχιστον δεν είχε προχωρήσει η επιστήμη τόσο πολύ στην εποχή τους. Για να δείς πως έχω γνώση αυτών των "ειδικών" θα σου αναφέρω τι λένε.

- Ο κατακλυσμός του Ωγύγου έγινε το 12.500 π.Χ.
- Ο κατακλυσμός του Δευκαλίωνος έγινε το 9500 π.Χ. ή το 9654 π.Χ. ή το 6528 π.Χ. ή το 10.000 π.Χ. ή το 3500 π.Χ.
- Ο κατακλυσμός του Δαρδάνου έγινε το 3400 π.Χ.
- Ο Διόνυσος εκστράτευσε στην Ινδία το 3100 π.Χ. και ο Ηρακλής το 2900 π.Χ.

Ο Αθανάσιος Σταγειρίτης ( 19ος αι. ) έδειξε μεγαλύτερη σοβαρότητα : Δευκαλίων - 1573 π.Χ. , Έλλην - 1523 π.Χ , κατακλυσμός Δευκαλίωνος - 1529 π.χ. , Αίολος - 1457 π.Χ. :D
Φίλε μου με τόσες αντιφατικές προσεγγίσεις, τί σκατά στα μούτρα τους επιστήμονες είναι ?
Νάσε Καλά για τις διευκρινίσεις σου, μου έλυσαν τις απορίες μου. Έτσι θα μπορούσαμε να δεχθούμε την περιγραφή του Πλάτωνα στους διάλογους του τίμαιος και Κριτίας που λέει ότι οι Έλληνες ήρθαμε από την υπέρ βορεία. Ποιά και πού είταν αυτή, δεν αναφέρει πάρα μόνο ότι είταν πέρα από τις στήλες του Ηρακλέους αρκετά βόρεια της Ατλαντίδας. Το πού είταν η Ατλαντίδα και άν όντως υπήρξε όπως και η υπέρ βορεία, άντε να βρείς άκρη.
Η ζωή είναι ωραία γι'αυτούς που ξέρουν να την ομορφαίνουν

Άβαταρ μέλους
Ζαποτέκος
Δημοσιεύσεις: 8974
Εγγραφή: 14 Ιαν 2019, 17:08

Re: Αρκάδες: Αυτόχθονες ή Επήλυδες στην Αρκαδία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζαποτέκος » 13 Φεβ 2022, 20:16

Οι Αθηναίοι της κλασικής περιόδου είχαν μεγάλη ιδέα για τον εαυτό τους. Πίστευαν πως ήταν αυτόχθονες , οι "καθαρότεροι" και οι σπουδαιότεροι Έλληνες.

Θουκυδίδης Β 36 και Β 41 ( απ' τον επιτάφιο του Περικλή )
Τὴν γὰρ χώραν οἱ αὐτοὶ αἰεὶ οἰκοῦντες διαδοχῇ τῶν ἐπιγιγνομένων μέχρι τοῦδε ἐλευθέραν δι᾽ ἀρετὴν παρέδοσαν. (...) ‘ξυνελών τε λέγω τήν τε πᾶσαν πόλιν τῆς Ἑλλάδος παίδευσιν εἶναι

Οι πρόγονοί μας , κατοικούντες οι ίδιοι πάντοτε μέχρι σήμερον την χώραν αυτήν κατά την διαδοχήν των αλλεπαλλήλων γενεών μας την παρέδωσαν ελευθέραν δια της ανδρείας των. (...) Συγκεφαλαιώνων, λοιπόν, λέγω ότι και το σύνολον της πόλεως είναι γενικόν της Ελλάδος σχολείον.

Πλάτων , Μενέξενος 245c-d
ἠθέλησαν γὰρ αὐτῷ ἐκδιδόναι καὶ συνέθεντο καὶ ὤμοσαν Κορίνθιοι καὶ Ἀργεῖοι καὶ Βοιωτοὶ καὶ οἱ ἄλλοι σύμμαχοι, εἰ μέλλοι χρήματα παρέξειν, ἐκδώσειν τοὺς ἐν τῇ ἠπείρῳ Ἕλληνας: μόνοι δὲ ἡμεῖς οὐκ ἐτολμήσαμεν οὔτε ἐκδοῦναι οὔτε ὀμόσαι. οὕτω δή τοι τό γε τῆς πόλεως γενναῖον καὶ ἐλεύθερον βέβαιόν τε καὶ ὑγιές ἐστιν καὶ φύσει μισοβάρβαρον, διὰ τὸ εἰλικρινῶς εἶναι Ἕλληνας καὶ ἀμιγεῖς βαρβάρων. οὐ γὰρ Πέλοπες οὐδὲ Κάδμοι οὐδὲ Αἴγυπτοί τε καὶ Δαναοὶ οὐδὲ ἄλλοι πολλοὶ φύσει μὲν βάρβαροι ὄντες, νόμῳ δὲ Ἕλληνες, συνοικοῦσιν ἡμῖν, ἀλλ᾽ αὐτοὶ Ἕλληνες, οὐ μειξοβάρβαροι οἰκοῦμεν, ὅθεν καθαρὸν τὸ μῖσος ἐντέτηκε τῇ πόλει τῆς ἀλλοτρίας φύσεως.

Οι Κορίνθιοι και οι Αργείοι και οι Βοιωτοί κι όλοι οι άλλοι σύμμαχοί μας δεχτήκανε τους όρους του Πέρση βασιλιά κι εκλείσανε συμφωνία μαζί του κι ορκιστήκανε να του παραδώσουν τους Έλληνες της Μ. Ασίας, εάν έμελλε να τους δώσει χρήματα. Μονάχα εμείς απ᾽ όλους τους άλλους Έλληνες και στη στιγμή αυτή δεν ετολμήσαμε ούτε να παραδώσουμε τους Έλληνες της Μ. Ασίας στους βαρβάρους, ούτε να πάρουμε όρκο πως θα τηρήσουμε μια τέτοια αισχρή συμφωνία. Τόσο λοιπόν ηρωική κι ελευθερόψυχη και τόσο γερή στο φρόνημα και ρωμαλέα στην ψυχή είναι η πολιτεία μας και τόσο στην ουσία της μισοβάρβαρη, γιατ᾽ είμαστε πραγματικά και ειλικρινά γνήσιοι Έλληνες και δεν έρρευσε ποτέ στις φλέβες μας βαρβαρικό αίμα. Κι όλα αυτά γιατί στ᾽ αληθινά δε συγκατοικούνε και δε ζούνε μαζί μ᾽ εμάς στη χώρα μας ούτε Πέλοπες ούτε Κάδμοι ούτε Αίγυπτοι ούτε Δαναοί κι ούτε άλλοι πολλοί λογής λογής βάρβαροι στη φύση κι Έλληνες μονάχα με το νόμο, αλλά γνήσιοι Έλληνες κι όχι βαρβαρόσποροι, κατοικούμε αιώνες απάνω στη γη αυτή κι έχουμε γι᾽ αυτό το λόγο φυσικά έμφυτο κι αιώνιο βαθιά μέσα μας ριζωμένο το μίσος εναντίον των βαρβάρων.

Ισοκράτης , Περί Αντιδόσεως 293 και 299
[ Ο Ισοκράτης χαρακτηριστικό παράδειγμα ακραίου τοπικιστή και εθνικιστή ( "φιλέλλην" ) ταυτόχρονα. ]
Ὥσθ’ ἅπασι μὲν βούλεσθαι προσήκει πολλοὺς εἶναι τοὺς ἐκ παιδείας δεινοὺς εἰπεῖν γιγνομένους, μάλιστα δ’ ὑμῖν· καὶ γὰρ αὐτοὶ προέχετε καὶ διαφέρετε τῶν ἄλλων οὐ ταῖς περὶ τὸν πόλεμον ἐπιμελείαις, οὐδ’ ὅτι κάλλιστα πολιτεύεσθε καὶ μάλιστα φυλάττετε τοὺς νόμους οὓς ὑμῖν οἱ πρόγονοι κατέλιπον, ἀλλὰ τούτοις οἷς περ ἡ φύσις ἡ τῶν ἀνθρώπων τῶν ἄλλων ζῴων, καὶ τὸ γένος τὸ τῶν Ἑλλήνων τῶν βαρβάρων τῷ καὶ πρὸς τὴν φρόνησιν καὶ πρὸς τοὺς λόγους ἄμεινον πεπαιδεῦσθαι τῶν ἄλλων (...) οἶμαι δ᾽ ὑμᾶς οὐκ ἀγνοεῖν ὅτι τῶν Ἑλλήνων οἱ μὲν δυσκόλως πρὸς ὑμᾶς ἔχουσιν, οἱ δ᾽ ὡς οἷόν τε μάλιστα φιλοῦσι καὶ τὰς ἐλπίδας τῆς σωτηρίας ἐν ὑμῖν ἔχουσιν. ‘καί φασιν οἱ μὲν τοιοῦτοι μόνην εἶναι ταύτην πόλιν, τὰς δ᾽ ἄλλας κώμας, καὶ δικαίως ἂν αὐτὴν ἄστυ τῆς Ἑλλάδος προσαγορεύεσθαι καὶ διὰ τὸ μέγεθος καὶ διὰ τὰς εὐπορίας τὰς ἐνθένδε τοῖς ἄλλοις γιγνομένας καὶ μάλιστα διὰ τὸν τρόπον τῶν ἐνοικούντων


Ούτω λοιπόν όλοι μεν οι άνθρωποι αρμόζει να θέλουν να είναι πολλοί εκείνοι, οι οποίοι διά της μορφώσεως γίνονται ικανοί να ομιλούν, προ πάντων δε σεις· διότι σεις προσέχετε και διαφέρετε των άλλων όχι με τας πολεμικάς προπαρασκευάς, ούτε διότι έχετε το ωραιότατον πολίτευμα (ζήτε άριστα ως πολίται) και φυλάσσετε περισσότερον από όλους τους άλλους τους νόμους, τους οποίους σας άφησαν οι πρόγονοί σας, αλλά διά των χαρακτηριστικών γνωρισμάτων, τα οποία θέτουν την ανθρωπίνη φύσιν υπεράνω των άλλων ζώων, και την ελληνικήν φυλήν υπεράνω των βαρβάρων, με το ότι και ως προς την σκέψιν και τους λόγους έχετε μορφωθή καλύτερα από τους άλλους. (...) Δεν αγνοείτε πιστεύω ότι άλλοι Έλληνες διάκεινται δυσμενώς απέναντί σας, ενώ άλλοι τρέφουν για σας αισθήματα βαθιάς αφοσίωσης και στηρίζουν επάνω σας τις ελπίδες τους για σωτηρία. Οι τελευταίοι λένε ότι μόνον η Αθήνα είναι πόλη, ενώ οι άλλες κώμες, και ότι θα ήταν δίκαιο να ονομαστεί πρωτεύουσα της Ελλάδας, λόγω και της έκτασής της και των πόρων και της βοήθειας που προσφέρει στους άλλους ανθρώπους, και, κυρίως λόγω του χαρακτήρα των κατοίκων της.

Ισοκράτης , Πανηγυρικός 24 και 50

Ταύτην γὰρ οἰκοῦμεν οὐχ ἑτέρους ἐκβαλόντες οὐδ᾽ ἐρήμην καταλαβόντες οὐδ᾽ ἐκ πολλῶν ἐθνῶν μιγάδες συλλεγέντες, ἀλλ᾽ οὕτω καλῶς καὶ γνησίως γεγόναμεν ὥστ᾽ ἐξ ἧσπερ ἔφυμεν, ταύτην ἔχοντες ἅπαντα τὸν χρόνον διατελοῦμεν, αὐτόχθονες ὄντες καὶ τῶν ὀνομάτων τοῖς αὐτοῖς οἷσπερ τοὺς οἰκειοτάτους τὴν πόλιν ἔχοντες προσειπεῖν. Μόνοις γὰρ ἡμῖν τῶν Ἑλλήνων τὴν αὐτὴν τροφὸν καὶ πατρίδα καὶ μητέρα καλέσαι προσήκει. καίτοι χρὴ τοὺς εὐλόγως μέγα φρονοῦντας καὶ περὶ τῆς ἡγεμονίας δικαίως ἀμφισβητοῦντας καὶ τῶν πατρίων πολλάκις μεμνημένους τοιαύτην τὴν ἀρχὴν τοῦ γένους ἔχοντας φαίνεσθαι. (...)Τοσοῦτον δ᾽ ἀπολέλοιπεν ἡ πόλις ἡμῶν περὶ τὸ φρονεῖν καὶ λέγειν τοὺς ἄλλους ἀνθρώπους, ὥσθ᾽ οἱ ταύτης μαθηταὶ τῶν ἄλλων διδάσκαλοι γεγόνασιν, καὶ τὸ τῶν Ἑλλήνων ὄνομα πεποίηκεν μηκέτι τοῦ γένους, ἀλλὰ τῆς διανοίας δοκεῖν εἶναι, καὶ μᾶλλον Ἕλληνας καλεῖσθαι τοὺς τῆς παιδεύσεως τῆς ἡμετέρας ἢ τοὺς τῆς κοινῆς φύσεως μετέχοντας.


Στη χώρα ετούτη κατοικούμε χωρίς να διώξουμε άλλους· ούτε τη βρήκαμε έρημη· ούτε και μαζευτήκαμε εδώ πέρα ανάκατοι από διάφορα έθνη. Είναι τόσο ωραία και γνήσια, λέω, η καταγωγή μας, ώστε εκεί που γεννηθήκαμε εκεί και κατοικούμε χωρίς καμιά διακοπή, γέννημα–θρέμμα αυτού του τόπου. Έτσι μπορούμε να ονομάσουμε την πόλη μας με τις ίδιες τρυφερές λέξεις που χρησιμοποιούμε για τους στενούς μας συγγενείς. Μονάχα εμείς δηλαδή από τους Έλληνες έχουμε το δικαίωμα να την αποκαλέσουμε τροφό, πατρίδα, μάνα. Και αλήθεια πρέπει να είναι σε θέση να προβάλουν μια τόση λαμπρή καταγωγή αυτοί που έχουν εύλογη περηφάνια, διεκδικούν την ηγεμονία με το δίκιο τους και αναφέρονται συχνά στο παρελθόν τους. (...)Τόσο πολύ ξεπέρασε η πόλη μας όλους τους άλλους στην πνευματική ανάπτυξη και στην τέχνη του λόγου, ώστε οι δικοί της μαθητές έγιναν δάσκαλοι στους άλλους· το όνομα πάλι Έλληνες κατόρθωσε να μη συμβολίζει πια την καταγωγή, αλλά την καλλιέργεια του πνεύματος, και Έλληνες να ονομάζονται πιο πολύ όσοι δέχτηκαν τον τρόπο της δικιάς μας αγωγής και μόρφωσης παρά αυτοί που έχουν την ίδια με εμάς καταγωγή.
… εις μικράς μεν ατυχίας ευρεθήσεται φίλος, εις μεγίστην δε και επιμένουσαν συμφοράν μηδείς σε πλανήση , φίλος ουκ έσται . ( Στρατηγικόν Κεκαυμένου )

Άβαταρ μέλους
argouen
Δημοσιεύσεις: 4518
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 19:53

Re: Αρκάδες: Αυτόχθονες ή Επήλυδες στην Αρκαδία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από argouen » 13 Φεβ 2022, 20:29

ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ έγραψε:
17 Σεπ 2019, 17:45
.
Αυτά τά περί "προ-σελήνιας" ύπαρξης..... σε τί εποχή μάς πάνε ρέ παλαίμποροι ;;;

Τί μάς κρύβετε πάλι ;;;

:a108:

.
αυτό απαντήθηκε? :smt047
Νήφε και μέμνησο απιστείν

Άβαταρ μέλους
Ζαποτέκος
Δημοσιεύσεις: 8974
Εγγραφή: 14 Ιαν 2019, 17:08

Re: Αρκάδες: Αυτόχθονες ή Επήλυδες στην Αρκαδία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζαποτέκος » 13 Φεβ 2022, 20:34

argouen έγραψε:
13 Φεβ 2022, 20:29
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ έγραψε:
17 Σεπ 2019, 17:45
.
Αυτά τά περί "προ-σελήνιας" ύπαρξης..... σε τί εποχή μάς πάνε ρέ παλαίμποροι ;;;

Τί μάς κρύβετε πάλι ;;;

:a108:

.
αυτό απαντήθηκε? :smt047
Η Γη δημιουργήθηκε πριν 4,6 δισ. χρόνια. Η Σελήνη ελάχιστα πιο νωρίς. Άρα, όσοι υπάρχουν πριν την Σελήνη , υπάρχουν και πριν την Γη . Μάλλον ήρθαν από άλλους πλανήτες. :smt047
… εις μικράς μεν ατυχίας ευρεθήσεται φίλος, εις μεγίστην δε και επιμένουσαν συμφοράν μηδείς σε πλανήση , φίλος ουκ έσται . ( Στρατηγικόν Κεκαυμένου )

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16607
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: Αρκάδες: Αυτόχθονες ή Επήλυδες στην Αρκαδία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 14 Φεβ 2022, 04:46

...απογονοι του Ιναχου...

γηγενεις πιθηκανθρωποι... homo sapiens...

ολα τα αλλα ειναι προπαγανδα βενζινοπωλων που προμοταρουν τις παγκοσμιες μετακινησεις πληθυσμων για να πουλανε βενζινη :smt005: με ψευδεπιστημονικη προϊστορια περι ανεκαθεν μετακινησεις λαων σε εποχες που σε ετρωγε το λιονταρι αν εσκαγες μυτη εξω απο την σπηλια μοναχος σου...

και καποιοι στον 19, 20 και 21ο αιωνα ονειρευονται ομαδικα μεταναστευτικα tour την εποχη των θηριων, με αναχρονιστικες σκεψεις, μονο μερικων χιλαιδων ετων :003: , ως ατρανταχτα επιχειρηματα.

...απογονοι του Ιναχου...

γηγενεις πιθηκανθρωποι... homo sapiens...
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιστορία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών