Ο ΣΤΡΑΤΗΓΟΣ ΠΑΤΤΑΚΟΣ ΟΠΩΣ ΤΟΝ ΓΝΩΡΙΣΑ

Ιστορικά γεγονότα, καταστάσεις, αναδρομές
Άβαταρ μέλους
Obi Wan Iakobi
Δημοσιεύσεις: 15683
Εγγραφή: 19 Ιαν 2020, 22:20

Re: Ο ΣΤΡΑΤΗΓΟΣ ΠΑΤΤΑΚΟΣ ΟΠΩΣ ΤΟΝ ΓΝΩΡΙΣΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Obi Wan Iakobi » 21 Απρ 2021, 21:03

Ο Στυλιανός Παττακός ομιλεί εκ του τάφου!..

Γράφει ο Θ. ΧΑΤΖΗΓΩΓΟΣ

Πρίν 3 ακριβώς χρόνια, την Παρασκευή 20 Απριλίου 2018, ο Γιώργος Καρατζαφέρης πρόβαλε από την εκπομπή του στο «ΑΡΤ» μια συνέντευξη που είχε πάρει πρίν 18 χρόνια (22/4/2003) από τον αλησμόνητο Υπαρχηγό της Εθνικής Επαναστάσεως, Στυλιανό Παττακό. Ο Παττακός ήταν τότε 91 ετών και πήγε με τα δημόσια μέσα συγκοινωνίας στο στούντιο του «Τηλεάστυ», όπως ονομαζόταν τότε το κανάλι του Καρατζαφέρη. Μερικά από όσα είπε, δεν έχουν ποτέ καταγραφεί στο χαρτί και είναι όντως αποκαλυπτικά. Ο «Στόχος» σπεύδει να τα καταγράψει για να μη χαθούν στην απεραντοσύνη του Σύμπαντος…

Ο ΤΟΤΕ ΑΡΧΙΕΠΙΣΚΟΠΟΣ ΙΕΡΩΝΥΜΟΣ ΤΟΡΠΙΛΙΣΕ ΤΟ «ΤΑΜΑ ΤΟΥ ΕΘΝΟΥΣ»!..

ΣΤΥΛΙΑΝΟΣ ΠΑΤΤΑΚΟΣ: «Ο Παπαδόπουλος μού είπε να αναλάβω υπεύθυνος για το Τάμα του Έθνους. Και του είπα: «Να με συμπαθάς, αλλά δεν ανακατεύομαι με δουλειές που ανακατεύονται με λεφτά. Διότι ποιός ανακατεύεται με το μέλι και δεν γλείφει τα δάκτυλά του;. Δεν θέλω ούτε να τ’ ακούω. Δεν ανακατεύομαι με λεφτά…» Το Τάμα του Έθνους είχε αρχίσει να γίνεται. Αλλά κάθε δύο χρόνια εγινόταν μία αναβολή από τον Παπαδόπουλο, λόγω του ότι η Επιτροπή που είχε συγκροτηθεί, δεν άρεσε στον Αρχιεπίσκοπο (σ.σ.: Ιερώνυμο Κοτσώνη). Δεν άρεσε στον Αρχιεπίσκοπο το Τάμα»!..

ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΥΝΤΑΞΗ ΠΟΥ ΕΔΙΝΕ Η 21Η ΑΠΡΙΛΙΟΥ ΣΤΟΝ «ΕΘΝΑΡΧΗ»: «Έχω πεί κάτι στο παρελθόν και έχω μετανιώσει που τόπα. Είπα για τον Αχιλλέα Καραμανλή, τον αδελφό του Κωνσταντίνου, ότι ήρχετο κάθε μήνα και επέμενε να στείλωμε στον Κωστάκη το χιλιάρικο των δολαρίων που στέλναμε κάθε μήνα (σ.σ.: η πρωθυπουργική του σύνταξις). Και μετανοώ που το είπα. Στέλναμε χίλια δολάρια τον μήνα στον Καραμανλή στο Παρίσι…»

ΕΓΡΑΨΕ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΓΙΑΤΙ ΤΟΥ ΕΚΟΨΑΝ ΤΗΝ ΣΥΝΤΑΞΗ: «Εγώ αυτή την στιγμή, ως αποβιώσας λέει η συντακτική πράξις μεταφέρεται η σύνταξίς του εις την σύζυγόν του κατά πέντε δέκατα. Δηλαδή, το ήμισυ της συντάξεως που θα έπαιρνα εγώ, παίρνει η κυρία Παττακού. Και αν δεν είχα τα βιβλία, θα ψοφάγαμε!.. »



ΠΩΣ Ο ΠΑΤΤΑΚΟΣ ΕΚΑΝΕ ΑΝΤΙΒΑΣΙΛΕΑ ΤΟΝ ΖΩΪΤΑΚΗ…

ΣΤΥΛΙΑΝΟΣ ΠΑΤΤΑΚΟΣ: «Οι Άρχοντές μας να ξέρουν ότι: Εκείνος που θέλει να είναι πρώτος, πρέπει να είναι έσχατος, να είναι δούλος πάντων. Να είναι ανιδιοτελής. Με ρωτήσατε πρίν, γιατί δέχθηκα εγώ ο ταξίαρχος να είμαι κάτω από τον συνταγματάρχη τον Παπαδόπουλο. Για να δώσω το παράδειγμα και στους υπολοίπους ότι δεν πάω για πρωτιές. Στο δεύτερο πραξικόπημα του Βασιλέως (σ.σ.: 13 Δεκεμβρίου 1967) μούπε ο Παπαδόπουλος: «Τώρα, Στέλιο, τι κάνουμε;». Μπορούσα κάλλιστα να του πώ, τώρα εγώ πρωθυπουργός κι εσύ αντιπρόεδρος. Είπα: Εγώ και ο Νίκος, δηλαδή ο Μακαρέζος, όπως είμαστε. Ο κύριος Ζωϊτάκης αντιπρόεδρος της Κυβερνήσεως. Όταν έφυγε ο Βασιλεύς και προέκυψε θέμα Αντιβασιλείας, ο νομικός μας σύμβουλος μάς είπε: Μπορείτε να κάνετε Αντιβασιλεία οι τρείς σας, μπορείτε να κάνετε Αντιβασιλεία ολόκληρος η κυβέρνησις, μπορείτε να κάνετε αντιβασιλέα έναν. Επειδή όπου λαλούν πολλά κοκκόρια αργεί να ξημερώσει, απεφασίσαμε να κάνωμε έναν Αντιβασιλέα. Πήρα τον Γκίκα (σ.σ.: Σόλων Γκίκας 1898-1978, πρώην αρχηγός ΓΕΣ και υπουργός Δημοσίας Τάξεως του Καραμανλή το 1974-76) στο τηλέφωνο. Πήρα τον Τσακαλώτο (σ.σ.: Θρασύβουλος Τσακαλώτος 1897-1989), πήρα κι άλλους. Ο Γκίκας μου είπε ότι δεν του πάει να γίνει Αντιβασιλεύς, διότι ευγνωμονεί τον Καραμανλή, ο οποίος τον έκανε υπουργό κατ’ επανάληψιν. Προς τιμήν του ο άνθρωπος είπε την αλήθεια. Ο Τσακαλώτος έθεσε όρους απαραδέκτους: Εντός 6 μηνών να κάνωμε Εκλογές και τα λοιπά. Οπότε… άρπαξα τον Ζωϊτάκη από τον βραχίονα και του λέω: «Μεγαλειότατε, περάστε να ορκιστήτε»!!.. Είχα πεί και στον Αγγελή, μού λέει δεν δέχομαι. Δεν είπα να γίνω εγώ Αντιβασιλεύς… Λοιπόν, ο Άρχων χρειάζεται να έχει ανιδιοτέλεια, δικαιοσύνη, εργατικότητα. Να αγαπάτε τον κόσμο. Όταν καβαλάτε, να χαιρετάτε, διότι κάποτε θα ξεπεζέψετε κι όταν ξεπεζέψετε, δεν θα σας λέει κανείς καλημέρα»…



Η ΕΜΜΟΝΗ ΤΟΥ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ ΝΑ ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΝΕΙ ΤΟΥΣ ΑΝΤΙΣΤΑΣΙΑΚΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟ ΛΑΜΟΓΙΟ Ο ΙΩΑΝΝΙΔΗΣ

ΓΙΑΤΙ Ο ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΝΕ ΤΟΥΣ ΑΝΤΙΣΤΑΣΙΑΚΟΥΣ; «Όποιος ήρχετο και έλεγε στον Παπαδόπουλο να απελευθερώσει «αντιστασιακούς» λέγων: «Δώστε μου τον και θα σας βοηθήσω εγώ κατόπιν». Τον πίστευε ο Παπαδόπουλος και τον έδινε. Πήγαινα εγώ: «Βρέ Γιώργο, γιατί τον άφησες ελεύθερο αυτόν;» «Έπρεπε να τον αφήσω, γιατί έτσι κι έτσι…» Όταν έφυγε ο Μαγκάκης, πήγα και του είπα: «Πάλι την έκανες την κουτσουλιά»!..

ΟΛΟΙ ΗΞΕΡΑΝ ΟΤΙ ΕΤΟΙΜΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΤΟΝ ΑΝΑΤΡΕΨΕΙ Ο ΙΩΑΝΝΙΔΗΣ: «Εγώ ειδοποίησα τον Παπαδόπουλο επανειλημμένως μέχρι και της 23ης Νοεμβρίου 1973, που του είπα για τον Ιωαννίδη αυτά που γράφω στο βιβλίο μου. Οιοσδήποτε άλλος δεν θα έπρεπε να πιστέψη τον Ιωαννίδη, αλλά τον Παττακό τον οποίο εγνώριζε πολύ καλύτερα. Ο Παπαδόπουλος εκάλεσε τον Ιωαννίδη το Σάββατο 24 Νοεμβρίου ενώπιον του Μαρκεζίνη, αλλά ο Ιωαννίδης ηρνήθη ότι σκοπεύει να τον ανατρέψει. Το απογευματάκι της 23 Νοεμβρίου λέω στον Παπαδόπουλο: Μού ήλθε εδώ ο Τσουδερός ο Γιάννης (σ.σ. ο αδελφός της Βιργινίας Τσουδερού) και μού είπε ότι του είπε ο Ανδρουτσόπουλος να παραλάβει υπουργός Συντονισμού. Και με ρώτησε αν πρέπει να παραλάβει, νομίζοντας ότι είμαι κι εγώ συνεργάτης του Ιωαννίδη. Και του είπα ΟΧΙ, να μην παραλάβει»…

ΓΙΑ ΤΗΝ ΘΕΩΡΙΑ ΤΣΑΚΩΝΑ ΟΤΙ Η ΑΝΑΤΡΟΠΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΙΩΑΝΝΙΔΗ ΗΤΑΝ «ΣΙΚΕ»…

ΥΠΕΝΘΥΜΙΣΗ «ΣΤΟΧΟΥ»: Το 1996, ο Γρηγόρης Μιχαλόπουλος είχε κυκλοφορήσει σε βιβλίο τις αποκαλύψεις του Δημητρίου Τσάκωνα (1921-2004, επανειλημμένως υπουργός του Παπαδόπουλου, αλλά και του καθεστώτος Ιωαννίδη το 1974) ότι η ανατροπή του Γ. Παπαδόπουλου από τον Δ. Ιωαννίδη τον Νοέμβριο του 1973 έγινε εν γνώσει του Παπαδόπουλου, για να γλυτώσει από την πίεση των μικρών αξιωματικών που δεν ήθελαν την λύση Μαρκεζίνη. Το σχέδιο των δύο φίλων (κατά τον Τσάκωνα, που ήταν ο πνευματικός πατέρας τόσο του Παπαδόπουλου, όσο και του Ιωαννίδη) ήταν να γίνει η Ένωση της Κύπρου με την Ελλάδα το καλοκαίρι του 1974 και να ξαναγυρίσει θριαμβευτής ο Παπαδόπουλος αμέσως μετά... Ο Παττακός σχολίασε τους ισχυρισμούς του Δ. Τσάκωνα, λέγοντας στον Καρατζαφέρη…

ΣΤΥΛΙΑΝΟΣ ΠΑΤΤΑΚΟΣ: «Δεν έχει καμμία σχέση το σικέ που λέει ο φίλος μου ο Γρηγόρης ο Μιχαλόπουλος. Είπα μάλιστα ότι αν μού υποδείξει ο οιοσδήποτε ότι ο Παπαδόπουλος έφτιαξε με τον Ιωαννίδη την ανατροπή του για να σωθεί ο Παπαδόπουλος από τον Ιωαννίδη, τότε όχι Μέγας Επαναστάτης δεν είναι, αλλά ούτε νάνος. Έχω αποδείξεις εγώ ότι δεν συνέβη τέτοιο πράγμα. Όλα συνέβησαν από την ευκολοπιστία που είχε ο Παπαδόπουλος στον Ιωαννίδη. Είναι γεγονός ότι τον είχε σώσει πέντε – έξι φορές...



ΤΑ ΑΓΝΩΣΤΑ ΚΙΝΗΜΑΤΑ ΤΟΥ ΒΑΣΙΛΕΩΣ ΚΑΙ ΟΙ ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΤΕΣ

ΓΙΑ ΤΑ ΑΓΝΩΣΤΑ ΚΙΝΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΣΧΕΔΙΑΖΕ Ο ΒΑΣΙΛΕΥΣ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΤΗΣ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΕΩΣ: «Ο Κωνσταντίνος έκανε πολλές φορές Κίνημα εναντίον μας. Έκανε και στις 26 Οκτωβρίου του 1967. Είχε οργανώσει ανθρώπους να σκοτώσουν τους Τρείς (σ.σ.: Παπαδόπουλο, Παττακό και Μακαρέζο) κατά την στιγμή της Παρελάσεως, ό,τι έγινε με τον Σαντάμ στην Αίγυπτο. Επήγα εγώ, γιατί το μάθαμε το πράγμα, στον Περίδη τον μακαρίτη και στον Βιδάλη τον μακαρίτη και τους είπα: «Ξέρομε τι ετοιμάζετε, θα βρήτε τον μπελά σας. Εμείς αντικαθιστώμεν εκείνους οι οποίοι είναι ύποπτοι και βάζομε επικεφαλής των Παρελάσεων εκείνους που ξέρομε ότι είναι σίγουροι…»

ΓΙΑΤΙ Η 21Η ΑΠΡΙΛΙΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΣΕ ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΤΕΣ; «Μετά την εδραίωσιν της Επαναστάσεως, η κυβέρνησις έκανε ό,τι μπορούσε για να αποδείξει ότι είναι αληθής η διακήρυξίς της ότι του λοιπού δεν υπάρχουν για εμάς ούτε αριστεροί, ούτε δεξιοί, ούτε κεντρώοι. Υπάρχουν μόνον Έλληνες, όμως Έλληνες που υπακούουν στους Νόμους της Πατρίδος. Όποιος δεν υπακούει στους Νόμους, θα πατάσσεται αμειλίκτως. Το είπαμε και το κάναμε…»

ΑΥΤΑ ΕΙΠΕ ο αλησμόνητος Παττακός στον Καρατζαφέρη και ο «Στόχος» έσπευσε να τα καταγράψει για τον Ιστορικό του Μέλλοντος, δεδομένου ότι ορισμένα από αυτά δεν έχουν καταγραφεί ούτε στα θρυλικά βιβλία του Υπαρχηγού της 21ης Απριλίου…
Η αλήθεια είναι μια μικροαστική εμμονή.

Βλαδίμηρος Ίλιτς Λένιν

Άβαταρ μέλους
Ζαποτέκος
Δημοσιεύσεις: 8928
Εγγραφή: 14 Ιαν 2019, 17:08

Re: Ο ΣΤΡΑΤΗΓΟΣ ΠΑΤΤΑΚΟΣ ΟΠΩΣ ΤΟΝ ΓΝΩΡΙΣΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζαποτέκος » 26 Σεπ 2021, 10:17

Υπήρχε μια τάση των αντιδικτατορικών εντύπων να εμφανίσουν του Παπαδόπουλο τρελό ή βασίζονταν σε πραγματικά στοιχεία ; :smt017

Αντίσταση - Όργανο της πάλης των επιτροπών για την ανατροπή της Διχτατορίας ( sic ρε ) και κατάργηση της Μοναρχίας ... Νοέμβρης - Δεκέμβρης 1967 :

... τρόφιμος των φρενοκομείων Συντ/ρχης Παπαδόπουλος ...

Λευτεριά 12/1/1968 :

...τρόφιμος ψυχοθεραπευτικής κλινικής "πρωθυπουργός" της Ελλάδας Γ. Παπαδόπουλος ...


_____________________________________

Το σύνθημα Ελλάς Ελλήνων Χριστιανών πρωτοακούστηκε σε ομιλία του Παπαδόπουλου στις 30/3/1968.

________________________________
Οι Ιταλοί συκοφαντούν το καθεστώς στην Ελλάδα για να πλήξουν τον τουρισμό. Μακεδονία 6/5/1967 :
Εικόνα

______________________

Πριν την Χούντα το πολιτικό κλίμα ήταν πολύ πολωμένο.

Τα ΝΕΑ 17/7/1965 , 19/7/1965 :

... συνταγματικό πραξικόπημα ...

... εκδήλωση πραξικοπήματος ...


Δυο χρόνια μετά ήρθε το πραγματικό πραξικόπημα. :P

Δημοκρατικοί πολίτες και αστυνομικοί ανταλλάσσουν ειρηνικά πολιτικοκοινωνικές απόψεις :

Εικόνα
( ΤΑ ΝΕΑ 19/7/1965 )

Αυτοί ήταν μάγκες διαδηλωτές και αστυνομικοί ! :smt038 Όχι τα σημερινά φλώρια με τα κράνη , τις μολότοφ και τα χημικά. :lol:

______________________________
Ενδιαφέρον πως σε μεγάλο ποσοστό της σημερινής ελλαδικής ιστοριογραφικής γνώμης έχει περάσει η αριστερίστικη άποψη της δεκαετίας του '60 πως για την Κύπρο μεγάλος φταίχτης είναι η Ελλάδα , ο Γρίβας , η Δεξιά κ.λπ.
Αντίσταση - Όργανο της πάλης των επιτροπών για την ανατροπή της Διχτατορίας και κατάργηση της Μοναρχίας ... Νοέμβρης - Δεκέμβρης 1967 :
( με αριστερό κλικ μεγαλώνει )
Εικόνα
Εικόνα
Άρα οι συγκεκριμένοι αντιχουντικοί ήταν ευχαριστημένοι με την αποχώρηση ; :p2:

_____________________________________
Η Ειρήνη Γκίνη ( Μίρκα Γκίνοβα ) ( για την δράση της βλ. εδώ http://ethnologic.blogspot.com/2017/02/ ... st_13.html ) , ηρωίδα της Αριστεράς , έχει την τιμητική της ( μαζί με την Ηλέκτρα ) στον Τύπο του αντιδικτατορικού αγώνα. Ελεύθερη Πατρίδα, Δημοκρατική Εφημερίδα Ελλήνων του Εξωτερικού , Λονδίνο 26/71970 :
( με αριστερό κλικ μεγαλώνει )
Εικόνα
… εις μικράς μεν ατυχίας ευρεθήσεται φίλος, εις μεγίστην δε και επιμένουσαν συμφοράν μηδείς σε πλανήση , φίλος ουκ έσται . ( Στρατηγικόν Κεκαυμένου )

Άβαταρ μέλους
Ζαποτέκος
Δημοσιεύσεις: 8928
Εγγραφή: 14 Ιαν 2019, 17:08

Re: Ο ΣΤΡΑΤΗΓΟΣ ΠΑΤΤΑΚΟΣ ΟΠΩΣ ΤΟΝ ΓΝΩΡΙΣΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζαποτέκος » 27 Σεπ 2021, 15:53

Οι ευθύνες για τον ερχομό της Χούντας σύμφωνα με μια άποψη.

εφημερίδα Μακεδονία 6/5/1967 :

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
… εις μικράς μεν ατυχίας ευρεθήσεται φίλος, εις μεγίστην δε και επιμένουσαν συμφοράν μηδείς σε πλανήση , φίλος ουκ έσται . ( Στρατηγικόν Κεκαυμένου )

Παλαιοελλαδίτης
Δημοσιεύσεις: 5393
Εγγραφή: 12 Σεπ 2018, 12:51

Re: Ο ΣΤΡΑΤΗΓΟΣ ΠΑΤΤΑΚΟΣ ΟΠΩΣ ΤΟΝ ΓΝΩΡΙΣΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Παλαιοελλαδίτης » 27 Σεπ 2021, 15:57

Ζαποτέκος έγραψε:
26 Σεπ 2021, 10:17
Υπήρχε μια τάση των αντιδικτατορικών εντύπων να εμφανίσουν του Παπαδόπουλο τρελό ή βασίζονταν σε πραγματικά στοιχεία ; :smt017
Πρώτη φορά διαβάζω κάτι τέτοιο για τον Παπαδόπουλο. Από την άλλη, τόσο ο Χατζηδάκης όσο και ο Κύπριος (μακαριακός) Γιάννης Λάμπρου έχουν υποστηρίξει πως ο Ιωαννίδης έπαιρνε ψυχοφάρμακα.

Άβαταρ μέλους
Parrot
Δημοσιεύσεις: 6763
Εγγραφή: 31 Ιούλ 2019, 19:48

Re: Ο ΣΤΡΑΤΗΓΟΣ ΠΑΤΤΑΚΟΣ ΟΠΩΣ ΤΟΝ ΓΝΩΡΙΣΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Parrot » 27 Σεπ 2021, 16:01

Τα χουντοτέρατα, κατέστρεψαν την Ελλάδα..

Άβαταρ μέλους
Ζαποτέκος
Δημοσιεύσεις: 8928
Εγγραφή: 14 Ιαν 2019, 17:08

Re: Ο ΣΤΡΑΤΗΓΟΣ ΠΑΤΤΑΚΟΣ ΟΠΩΣ ΤΟΝ ΓΝΩΡΙΣΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζαποτέκος » 27 Σεπ 2021, 16:45

Το 1968 διασπάστηκε η Αριστερά και μετά τρώγονταν . Συζητιόταν εκείνη την εποχή και το θέμα της βασιλείας. Μια γελοιογραφία του ΚΥΡ απ' το 1973 ( εκδόσεις Εμφύλιος Τύπος ) :
Εικόνα
Εικόνα
… εις μικράς μεν ατυχίας ευρεθήσεται φίλος, εις μεγίστην δε και επιμένουσαν συμφοράν μηδείς σε πλανήση , φίλος ουκ έσται . ( Στρατηγικόν Κεκαυμένου )

Άβαταρ μέλους
Ζαποτέκος
Δημοσιεύσεις: 8928
Εγγραφή: 14 Ιαν 2019, 17:08

Re: Ο ΣΤΡΑΤΗΓΟΣ ΠΑΤΤΑΚΟΣ ΟΠΩΣ ΤΟΝ ΓΝΩΡΙΣΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζαποτέκος » 28 Σεπ 2021, 09:28

Πριν τον ερχομό της Χούντας ένα γεγονός που στιγμάτισε την ελλαδική πολιτική ζωή ήταν ο θάνατος του Λαμπράκη.
ΕΡΕ και Ένωση Κέντρου , Καραμανλής και Παπανδρέου, ανταλλάσσουν ανακοινώσεις .

Μακεδονία 24/5/1963 :

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Και νομίζαμε πως το πολιτικό επίπεδο το έριχναν οι Μπουλούκος , Τζέφρυ , Σαμ, Πίκος και Κούλης. Αμ οι παλιοί ήταν κατά πολύ χειρότεροι. :011:
… εις μικράς μεν ατυχίας ευρεθήσεται φίλος, εις μεγίστην δε και επιμένουσαν συμφοράν μηδείς σε πλανήση , φίλος ουκ έσται . ( Στρατηγικόν Κεκαυμένου )

Άβαταρ μέλους
Ζαποτέκος
Δημοσιεύσεις: 8928
Εγγραφή: 14 Ιαν 2019, 17:08

Re: Ο ΣΤΡΑΤΗΓΟΣ ΠΑΤΤΑΚΟΣ ΟΠΩΣ ΤΟΝ ΓΝΩΡΙΣΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζαποτέκος » 23 Απρ 2022, 13:30

Παλαιοελλαδίτης έγραψε:
27 Σεπ 2021, 15:57
Ζαποτέκος έγραψε:
26 Σεπ 2021, 10:17
Υπήρχε μια τάση των αντιδικτατορικών εντύπων να εμφανίσουν του Παπαδόπουλο τρελό ή βασίζονταν σε πραγματικά στοιχεία ; :smt017
Πρώτη φορά διαβάζω κάτι τέτοιο για τον Παπαδόπουλο. Από την άλλη, τόσο ο Χατζηδάκης όσο και ο Κύπριος (μακαριακός) Γιάννης Λάμπρου έχουν υποστηρίξει πως ο Ιωαννίδης έπαιρνε ψυχοφάρμακα.
Φαίνεται πως και μεταδικτατορικά ήθελαν να τον παρουσιάσουν ψυχιατρικά διαταραγμένο.
3m49s - 7m10s
Στο 7m
- Τι γίνεται ο Παπαδόπουλος ;
- Τον εξετάζει ο ψυχίατρος.

… εις μικράς μεν ατυχίας ευρεθήσεται φίλος, εις μεγίστην δε και επιμένουσαν συμφοράν μηδείς σε πλανήση , φίλος ουκ έσται . ( Στρατηγικόν Κεκαυμένου )

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Ο ΣΤΡΑΤΗΓΟΣ ΠΑΤΤΑΚΟΣ ΟΠΩΣ ΤΟΝ ΓΝΩΡΙΣΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 23 Απρ 2022, 23:34

Η εποχή των sixties ήταν μία εποχή αθωώτητος.
Γι' αυτούς που υποστήριζαν το κέντρο, οι ιδέα του πρασινοφρουριστάν ήταν κάτι άγνωστο, τα αντικειμενικά κριτήρια Γιάννου στους καστανάδες επίσης άγνωστα. Αλλά και στην ΕΡΕ ήταν άγνωστα, αλλοιώς θα ακούγαμε α-ου και δεν ακούγαμε. Έλεγαν μόνο "αυτή η δραχμή είναι δική σου" που δεν είχε και κανένα νόημα αφού η δραχμή δεν έπεφτε στις ισοτιμίες.
Επίσης κανένας δεν πίστευε σε Παπανδρεϊκό καθεστώς τζαμαχιρία αλ αραμπία που υπαινίσσεται ο Αμερικάνος μερικά ποστ πιό πάνω. Θεωρείτο σαν μία παπάτζα εφάμιλλη δηλώσεων σημερινού Καρανίκα - άλλων γραφικών συνέδρων του Σύριζα.
Υπήρχε μόνο η "αληθής δημοκρατία".

Όμως ο Άντριου πήγε όντως να κάνει την επικίνδυνη στροφή.
Ένα καμπανάκι ήταν η αντιβασιλική παράσταση "όταν οι Ατρείδες" που πήγαν να ανεβάσουν στην Επίδαυρο.
Η ταινία "ο εμίρης και ο κακομοίρης" με τον εμίρη Αβδουραχμάν (Μίμης Φωτόπουλος) που τον ανατρέπουν οι δημοκρατικοί ήταν ένα άλλο καμπανάκι, αφού ο ελληνικός κινηματογράφος είναι πάντα κοντά στο λαϊκό ασθητήριο και δεν λογοκρινόταν βέβαια ακόμα.
Αλλά δεν έδωσε σημασία κανένας σ' αυτά.

Καταλήγουμε σε μία Ελληνική τραγωδία του Σοφοκλέους.
Ο Κρέων (Γεώργιος Παπαδόπουλος) αρχικά αγωνιστής που πολέμησε τους seven upon Thebes, καταλήγει να γίνει τύραννος,
Η Αντιγόνη (δημοκρατία) γίνεται μιά αμαρτωλή και παραστρατημένη που περιμένει σαράντα χρόνια μία Αναστασία Αθήνη να αποκαταστήσει το κύρος της.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Άβαταρ μέλους
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ
Δημοσιεύσεις: 8147
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:44
Phorum.gr user: ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ

Re: Ο ΣΤΡΑΤΗΓΟΣ ΠΑΤΤΑΚΟΣ ΟΠΩΣ ΤΟΝ ΓΝΩΡΙΣΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ » 24 Απρ 2022, 00:40

bolek έγραψε:
09 Οκτ 2019, 15:39
Cavaliere έγραψε:
09 Οκτ 2019, 11:25
Δεν ήταν τόσο large, τον Παπανδρέου τον είχε με ουίσκια και ξηρούς καρπούς. Και τους κομουνιστές με αστακούς.
:003: απο οτι ξερω οι αστακοι ηταν μεσα στο νερο και οι κουμουνιστες λογω της εμφυτης ραθυμιας τους δεν βουτουσαν στο νερο τα μπατζακια τους για να τους πιασουν
ετσι τρωγαν μονο απο αυτα που τους παρειχε το κρατος τα ετοιμα δηλαδη οταν δεν μαζευαν μυιγες σε σπιρτοκουτα


.



Τι κάνανε με τις μυιγες στα σπιρτόκουτα ρε μεγάλε ;;; . :p2:



.
Ταφόπλακα τού Μέλλοντος τών Παιδιών μας η Γραφειοκρατεία καί οί Συντάξεις άνω τών 400 € ....

Δουλειά δέν έχει ό Διάολος γαμάει τά Παιδιά του .... Έλληνική Λαική Σοφία

Δέν ξέρεις κάν τό Λόγο ..........γιά νά μάς Ύποτάξης .........Σαδιστάκο ...

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Ο ΣΤΡΑΤΗΓΟΣ ΠΑΤΤΑΚΟΣ ΟΠΩΣ ΤΟΝ ΓΝΩΡΙΣΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 24 Απρ 2022, 00:42

ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ έγραψε:
24 Απρ 2022, 00:40
bolek έγραψε:
09 Οκτ 2019, 15:39
Cavaliere έγραψε:
09 Οκτ 2019, 11:25
Δεν ήταν τόσο large, τον Παπανδρέου τον είχε με ουίσκια και ξηρούς καρπούς. Και τους κομουνιστές με αστακούς.
:003: απο οτι ξερω οι αστακοι ηταν μεσα στο νερο και οι κουμουνιστες λογω της εμφυτης ραθυμιας τους δεν βουτουσαν στο νερο τα μπατζακια τους για να τους πιασουν
ετσι τρωγαν μονο απο αυτα που τους παρειχε το κρατος τα ετοιμα δηλαδη οταν δεν μαζευαν μυιγες σε σπιρτοκουτα


.



Τι κάνανε με τις μυιγες στα σπιρτόκουτα ρε μεγάλε ;;; . :p2:



.
Στην Παλαιοκαστρίτσα είναι οι αστακοί στο γυαλό.
Είχε πιάσει ο μπαμπάς μου και τον φάγαμε στο σπίτι.
Μπορεί και στη Γυάρο όταν σηκώνει μπονάτσα.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιστορία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών