Υπερβολικά κοντός ο Μέγας Αλέξανδρος

Ιστορικά γεγονότα, καταστάσεις, αναδρομές
Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Υπερβολικά κοντός ο Μέγας Αλέξανδρος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 15 Ιούλ 2020, 12:47

Σέλευκας έγραψε:
15 Ιούλ 2020, 12:41
Επίσης πολλά αγόρια αναπτύσουν στενή σχέση μεταξύ τους σχεδόν ερωτική χωρίς αυτό να είναι σεξουαλικό. και εγώ είχα τέτοιο κολλητό και μου θυμίζει πολύ την σχέση αυτή όπως την περιγράφουν.
Αν δεν ηταν ο ενας απο τους δυο balls deep στον αλλο, τοτε nothing to worry, κατηγορηματικά σου λεω οτι δεν είσαι gay. Τωρα ενταξει να παρεις κ καμια πιπα απο τον κολλητο σου ειναι νορμαλ, ολοι το κανουμε για πλακα

Άβαταρ μέλους
Σέλευκας
Δημοσιεύσεις: 8829
Εγγραφή: 04 Αύγ 2018, 01:00
Phorum.gr user: Seleykos
Τοποθεσία: Sapan

Re: Υπερβολικά κοντός ο Μέγας Αλέξανδρος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σέλευκας » 15 Ιούλ 2020, 12:51

EKPLIKTIKOS έγραψε:
15 Ιούλ 2020, 12:26
οι γυναίκες φαίνεται οτι προτιμούν τους καπως ψηλότερους
είναι το ίδιο με τις γυναίκες.
Κανένας δεν θα προτιμήσει μια ψηλή επειδή είναι ψηλή.
Ιδιωτικές δομές παιδιών. Πως είναι δυνατόν;
Greece, Woke free

Άβαταρ μέλους
Σέλευκας
Δημοσιεύσεις: 8829
Εγγραφή: 04 Αύγ 2018, 01:00
Phorum.gr user: Seleykos
Τοποθεσία: Sapan

Re: Υπερβολικά κοντός ο Μέγας Αλέξανδρος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σέλευκας » 15 Ιούλ 2020, 12:56

EKPLIKTIKOS έγραψε:
15 Ιούλ 2020, 12:47
Σέλευκας έγραψε:
15 Ιούλ 2020, 12:41
Επίσης πολλά αγόρια αναπτύσουν στενή σχέση μεταξύ τους σχεδόν ερωτική χωρίς αυτό να είναι σεξουαλικό. και εγώ είχα τέτοιο κολλητό και μου θυμίζει πολύ την σχέση αυτή όπως την περιγράφουν.
Αν δεν ηταν ο ενας απο τους δυο balls deep στον αλλο, τοτε nothing to worry, κατηγορηματικά σου λεω οτι δεν είσαι gay. Τωρα ενταξει να παρεις κ καμια πιπα απο τον κολλητο σου ειναι νορμαλ, ολοι το κανουμε για πλακα
:lol::lol::lol:
εξηγώ οτι μπορεί να υπάρξει σχέση υπερβολικής αγάπης μεταξύ φίλων η οποία δεν είναι σεξουαλική καθόλου
και μπορεί η σχέση του Αλέξανδρου με τον Ηφαιστίωνα να ήταν κάτι τέτοιο.
Αυτό βέβαια κάποιος που έχει ορμές για το φύλο του δεν μπορεί να το καταλάβει και νομίζει οτι είναι και οι άλλοι σαν αυτόν .
Ιδιωτικές δομές παιδιών. Πως είναι δυνατόν;
Greece, Woke free

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7851
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Υπερβολικά κοντός ο Μέγας Αλέξανδρος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 15 Ιούλ 2020, 13:10

Σέλευκας έγραψε:
15 Ιούλ 2020, 12:41
Antares έγραψε:
15 Ιούλ 2020, 11:59
O Φίλιππος ήταν 1,80 κατά το άρθρο.
https://www.protothema.gr/culture/artic ... lexandrou/
πρώτη φορά τα διαβάζω αυτά και μου κάνει πάρα πολύ μεγάλη εντύπωση που δεν είναι γνωστά.
Αυτή η γνάθος έχει μια εντυπωσιακή ορθόγναθη κατασκευή. Ηταν ένας εντυπωσιακός άντρας με θεληματικό πηγούνι. :lol:
Το 180 είναι πολύ μεγάλο ύψος και λογικά αν είναι έτσι ο Αλέξανδρος θα ήταν κάπου 170-175. Ξέρουμε επίσης οτι ήταν πιο κοντός απο τον Ηφαιστίωνα.
Ο Ηφαιστίων ηταν μπατζανάκης και φίλος του και ο δεύτερος στην τάξη Μακεδόνας.
Οι περιγραφές για την υποτιθέμενη ομοφυλοφιλία του Αλέξανδρου μου θυμίζουν το συμπόσιο του Πλάτωνα όπου υπήρχε υπερβολική τάση απο τους παρευρισκόμενους να πειράζουν ο ένας τον άλλο ακόμα και οτι τον γουστάρουν. Φαίνεται όμως καθαρά απο το ύφος οτι είναι πείραγμα με βάση την ομοφοβία. Αν δεν είσαι γκέυ το καταλαβαίνεις ενώ αν είσαι μπορεί να νομίζεις οτι δικαιώνεσαι και πως ο Αλκιβιάδης τα είχε με το Σωκράτη που προφανώς δεν ισχύει.
Επίσης πολλά αγόρια αναπτύσουν στενή σχέση μεταξύ τους σχεδόν ερωτική χωρίς αυτό να είναι σεξουαλικό. και εγώ είχα τέτοιο κολλητό και μου θυμίζει πολύ την σχέση αυτή όπως την περιγράφουν.
Σίγουρα πάντως ολα αυτά που γράφουν οι αντιμακεδόνες συγγραφείς δεν δείχνουν οτι η ομοφυλοφιλία ήταν κάτι αποδεκτό και νορμάλ τότε αλλά κατηγορία προς το Μεγαλέξανδρο.
https://www.iefimerida.gr/news/228781/o ... toy-me-ton
Η σχέση του συγκρίνεται με αυτή του Αχιλλέα και Πάτροκλου που δεν φαίνεται σεξουαλική.
Ερωμένος σημαίνει αυτός που αγαπάει και στον Ιερό λόχο των Ελλήνων η σχέση ήταν ερωτική κατα αυτή την έννοια.
Ισως να μπλέχτηκαν όλα αυτά απο κάποιους μερακλήδες που υπήρχαν σε όλες τις εποχές.
Αποψή μου.
Υπάρχει γενικά μια τάση να υποβιβάζεται και να λοιδορείται οτιδήποτε δεν είναι αρεστό σε κάποιους. Ποτέ δεν θεώρησα τον Μέγα Αλέξανδρο ομοφυλόφιλο. Δεν έχω ασχοληθεί ούτε με το θέμα της ομοφυλοφιλίας στην αρχαία Ελλάδα.
Οι γυναίκες επίσης αναπτύσσουν φιλίες κυρίως στην εφηβική και νεανική ηλικία, χωρίς να υπάρχει τίποτα το σεξουαλικό, κολλητές δηλαδή. Επίσης πολλές φορές λέμε ότι έχει έρωτα με το ανιψάκι κλπ. Κατά τα άλλα δεν γνωρίζω. Υπήρχαν νόμοι νομίζω για τους ομοφυλόφιλους με απαγορεύσεις.

Άβαταρ μέλους
Σέλευκας
Δημοσιεύσεις: 8829
Εγγραφή: 04 Αύγ 2018, 01:00
Phorum.gr user: Seleykos
Τοποθεσία: Sapan

Re: Υπερβολικά κοντός ο Μέγας Αλέξανδρος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σέλευκας » 15 Ιούλ 2020, 13:20

Antares έγραψε:
15 Ιούλ 2020, 13:10
Σέλευκας έγραψε:
15 Ιούλ 2020, 12:41
Antares έγραψε:
15 Ιούλ 2020, 11:59
O Φίλιππος ήταν 1,80 κατά το άρθρο.
https://www.protothema.gr/culture/artic ... lexandrou/
πρώτη φορά τα διαβάζω αυτά και μου κάνει πάρα πολύ μεγάλη εντύπωση που δεν είναι γνωστά.
Αυτή η γνάθος έχει μια εντυπωσιακή ορθόγναθη κατασκευή. Ηταν ένας εντυπωσιακός άντρας με θεληματικό πηγούνι. :lol:
Το 180 είναι πολύ μεγάλο ύψος και λογικά αν είναι έτσι ο Αλέξανδρος θα ήταν κάπου 170-175. Ξέρουμε επίσης οτι ήταν πιο κοντός απο τον Ηφαιστίωνα.
Ο Ηφαιστίων ηταν μπατζανάκης και φίλος του και ο δεύτερος στην τάξη Μακεδόνας.
Οι περιγραφές για την υποτιθέμενη ομοφυλοφιλία του Αλέξανδρου μου θυμίζουν το συμπόσιο του Πλάτωνα όπου υπήρχε υπερβολική τάση απο τους παρευρισκόμενους να πειράζουν ο ένας τον άλλο ακόμα και οτι τον γουστάρουν. Φαίνεται όμως καθαρά απο το ύφος οτι είναι πείραγμα με βάση την ομοφοβία. Αν δεν είσαι γκέυ το καταλαβαίνεις ενώ αν είσαι μπορεί να νομίζεις οτι δικαιώνεσαι και πως ο Αλκιβιάδης τα είχε με το Σωκράτη που προφανώς δεν ισχύει.
Επίσης πολλά αγόρια αναπτύσουν στενή σχέση μεταξύ τους σχεδόν ερωτική χωρίς αυτό να είναι σεξουαλικό. και εγώ είχα τέτοιο κολλητό και μου θυμίζει πολύ την σχέση αυτή όπως την περιγράφουν.
Σίγουρα πάντως ολα αυτά που γράφουν οι αντιμακεδόνες συγγραφείς δεν δείχνουν οτι η ομοφυλοφιλία ήταν κάτι αποδεκτό και νορμάλ τότε αλλά κατηγορία προς το Μεγαλέξανδρο.
https://www.iefimerida.gr/news/228781/o ... toy-me-ton
Η σχέση του συγκρίνεται με αυτή του Αχιλλέα και Πάτροκλου που δεν φαίνεται σεξουαλική.
Ερωμένος σημαίνει αυτός που αγαπάει και στον Ιερό λόχο των Ελλήνων η σχέση ήταν ερωτική κατα αυτή την έννοια.
Ισως να μπλέχτηκαν όλα αυτά απο κάποιους μερακλήδες που υπήρχαν σε όλες τις εποχές.
Αποψή μου.
Υπάρχει γενικά μια τάση να υποβιβάζεται και να λοιδορείται οτιδήποτε δεν είναι αρεστό σε κάποιους. Ποτέ δεν θεώρησα τον Μέγα Αλέξανδρο ομοφυλόφιλο. Δεν έχω ασχοληθεί ούτε με το θέμα της ομοφυλοφιλίας στην αρχαία Ελλάδα.
Οι γυναίκες επίσης αναπτύσσουν φιλίες κυρίως στην εφηβική και νεανική ηλικία, χωρίς να υπάρχει τίποτα το σεξουαλικό, κολλητές δηλαδή. Επίσης πολλές φορές λέμε ότι έχει έρωτα με το ανιψάκι κλπ. Κατά τα άλλα δεν γνωρίζω. Υπήρχαν νόμοι νομίζω για τους ομοφυλόφιλους με απαγορεύσεις.
Η Ολυμπιαάδα φοβόταν λέει οτι ο Αλέξανδρος δεν ήθελε γυναίκες και του έστειλε μια καλλονή.
Υπήρχε θέμα δηλαδή αν κάποιος δεν μπορούσε να κάνει παιδιά επειδή δεν του άρεσαν οι γυναίκες (σήμερα αυτό ακούγεται βλακεία). Μάλλον υπήρχαν περιπτώσεις τέτοιες και αυτό ήθελε να το αποφύγει η ολυμπιάδα όπως και σήμερα. Δεν θεωρώ ότι αυτά αλλάζουν με το χρόνο ή ότι τα έφεραν οι θρησκείες και είναι κατασκευασμένη ηθική.
Ιδιωτικές δομές παιδιών. Πως είναι δυνατόν;
Greece, Woke free

sharp
Δημοσιεύσεις: 20941
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Υπερβολικά κοντός ο Μέγας Αλέξανδρος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 15 Ιούλ 2020, 14:10

EKPLIKTIKOS έγραψε:
15 Ιούλ 2020, 12:26
sharp έγραψε:
15 Ιούλ 2020, 12:05

Οι άνθρωποι τότε ήταν πολύ πιο κοντοί, έχει να κάνει με την εξέλιξη του είδους. Σε 2.000 χρόνια τα 2 μέτρα θα είναι ο μέσος όρος.
Περισσότερο εχει να κανει με τη διατροφη και το μεσο βιοτικό επίπεδο. Παιζει ρολο κ η φυσική επιλογη, οτι οι γυναίκες φαίνεται οτι προτιμούν τους καπως ψηλότερους, αλλα ειναι μια ταση που δεν ξέρω αν θα συνεχιστει απο ενα σημείο και μετα. Λενε οτι πχ οι σημερινοί Ολλανδοί είναι το optimal που μπορει να φτασει ο άνθρωπος σε ιδανικες συνθήκες (στη γη), μετα αρχίζουν τα προβλήματα*

*
https://www.bbc.com/future/article/2015 ... ing-taller
Ναι, αλλά οι κοντοί την έχουν μεγάλη.

( έτσι λένε, δεν έχω δοκιμάσει, ούτε είμαι κοντός :003: )

Άβαταρ μέλους
Fluffy
Δημοσιεύσεις: 21735
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2019, 08:54

Re: Υπερβολικά κοντός ο Μέγας Αλέξανδρος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fluffy » 17 Ιούλ 2020, 11:01

Σε αντιδιαστολή προς το Δαρείο και την οικογένειά του, που ήταν ψηλοί, εκείνος ήταν τόσο μικρόσωμος, ώστε η μητέρα του Δαρείου να νομίσει ότι βασιλιάς ήταν ο πιο σωματώδης Ηφαιστίων και ώστε να χρειαστεί ένα τραπεζάκι για τα πόδια του, που δεν έφταναν ως το πάτωμα, όταν στα Σούσα κάθισε στο θρόνο του Δαρείου.

https://www.newsbomb.gr/ellada/story/95 ... alexandroy

Ενας πραγματικά, τεράστιος νάνος.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40321
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Υπερβολικά κοντός ο Μέγας Αλέξανδρος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 17 Ιούλ 2020, 14:58

EKPLIKTIKOS έγραψε:
15 Ιούλ 2020, 12:26
sharp έγραψε:
15 Ιούλ 2020, 12:05

Οι άνθρωποι τότε ήταν πολύ πιο κοντοί, έχει να κάνει με την εξέλιξη του είδους. Σε 2.000 χρόνια τα 2 μέτρα θα είναι ο μέσος όρος.
Περισσότερο εχει να κανει με τη διατροφη και το μεσο βιοτικό επίπεδο. Παιζει ρολο κ η φυσική επιλογη, οτι οι γυναίκες φαίνεται οτι προτιμούν τους καπως ψηλότερους, αλλα ειναι μια ταση που δεν ξέρω αν θα συνεχιστει απο ενα σημείο και μετα. Λενε οτι πχ οι σημερινοί Ολλανδοί είναι το optimal που μπορει να φτασει ο άνθρωπος σε ιδανικες συνθήκες (στη γη), μετα αρχίζουν τα προβλήματα*

*
https://www.bbc.com/future/article/2015 ... ing-taller
Έτσι κι αλλιώς έχουν διάφορα προβλήματα βιολογικής φύσης οι ψηλότεροι. Βαρύτητα λέγεται.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40321
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Υπερβολικά κοντός ο Μέγας Αλέξανδρος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 17 Ιούλ 2020, 15:02

Antares έγραψε:
15 Ιούλ 2020, 13:10
Υπάρχει γενικά μια τάση να υποβιβάζεται και να λοιδορείται οτιδήποτε δεν είναι αρεστό σε κάποιους. Ποτέ δεν θεώρησα τον Μέγα Αλέξανδρο ομοφυλόφιλο.
Δεν ήταν ομοφυλόφιλος, μάλλον μπι ήταν.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Tarkovsky
Δημοσιεύσεις: 8211
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2018, 01:19
Phorum.gr user: Harry Haller's Records

Re: Υπερβολικά κοντός ο Μέγας Αλέξανδρος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Tarkovsky » 17 Ιούλ 2020, 15:03

Giorgos 574 έγραψε:
24 Οκτ 2019, 16:25
Υπερβολικά κοντός ο Μέγας Αλέξανδρος
μόνο μην το μάθει ο Χαρδαλιάς
Μητσοτάκη πομπόμ-πομ

Άβαταρ μέλους
Fluffy
Δημοσιεύσεις: 21735
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2019, 08:54

Re: Υπερβολικά κοντός ο Μέγας Αλέξανδρος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fluffy » 17 Ιούλ 2020, 22:34

Αυτή η κοντοστούπα όμως κατέκτησε τον μισό κόσμο με το σπαθί

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιστορία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών