Υπερβολικά κοντός ο Μέγας Αλέξανδρος

Ιστορικά γεγονότα, καταστάσεις, αναδρομές
Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24586
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: Υπερβολικά κοντός ο Μέγας Αλέξανδρος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 07 Ιούλ 2020, 15:36

Gherschaagk έγραψε:
07 Ιούλ 2020, 10:08
bolek έγραψε:
07 Ιούλ 2020, 09:56
Gherschaagk έγραψε:
07 Ιούλ 2020, 09:44


Ο το ύψος τους δεν ήταν πρόβλημα σε κανέναν.
Το μυαλό σου και μία λύρα θηλεο που θα μας πεις ότι το υψος τους δεν ήταν πρόβλημα για κανέναν. Εάν ο ένας δεν ήταν Αλέξανδρος και ο άλλος Ναπολεων το ύψος τους θα ήταν πρόβλημα για τους ίδιους και για όλες τις αλλες
Και του μπογιατζή ο κόπανος.

Ο Μέγας Αλέξανδρος δεν ήταν για την εποχή του τόσο κοντός που να του δημιουργεί προβλήματα. Και μάντεψε, δεν του δημιούργησε. Μην συγκρίνεις με τα σημερινά δεδομένα. Άσχετα αν λέγεται πως ο Δαρείος ήταν ψηλός, οι Πέρσες, σε μέσο όρο ήταν πιο κοντοί από εμάς. Και παραμένουν μέχρι και σήμερα.

Ο Μέγας Ναπολέων διακρίθηκε στα πεδία των μαχών απ' τα 20 του χρόνια. Εκείνος για την εποχή του ήταν κοντός. Ήταν όμως τόσο ικανός που εσύ μπροστά του μοιάζεις ηλίθιος.
δεν ήταν κοντό ο Ναπολέων.Τουλάχιστον όχι σε σχέση με τους άλλους γάλλους της εποχής του. Ο Ναπολέων ήταν κάπου στο 170 kai και ακόμα και σήμερα οι φράγκοι κοντοί είναι με μό 175. ο λόγος που υπάρχει η αντίληψη ότι ήταν κοντρός είναι ότι άλλο μέγεθος έχει το αγγλικό πόδι και άλλο είχε το γαλλικό οπότε όταν ανέγραφαν το ύψος του σε πόδια κάπως εγινε λαική γνώση ότι ήταν κοντρός

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Υπερβολικά κοντός ο Μέγας Αλέξανδρος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 07 Ιούλ 2020, 15:46

Παντως πολλοι κοντοί εχουν κόμπλεξ κ βγάζουν ένα passive aggressiveness ρε παιδι μου, δεν ξέρω γιατι. Πχ κ οι χοντροί τρώνε απειρο μπουλινγκ αλλα ειναι πιο πιθανό να δεις χοντρο να ναι κουλ κ να αυτοσαρκαζεται κιολας, σπάνια θα δεις κοντο αντρα να ναι καπως χαλαρο τυπακι

bolek
Δημοσιεύσεις: 2245
Εγγραφή: 06 Ιουν 2019, 21:40

Re: Υπερβολικά κοντός ο Μέγας Αλέξανδρος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bolek » 07 Ιούλ 2020, 15:51

EKPLIKTIKOS έγραψε:
07 Ιούλ 2020, 15:46
Παντως πολλοι κοντοί εχουν κόμπλεξ κ βγάζουν ένα passive aggressiveness ρε παιδι μου, δεν ξέρω γιατι. Πχ κ οι χοντροί τρώνε απειρο μπουλινγκ αλλα ειναι πιο πιθανό να δεις χοντρο να ναι κουλ κ να αυτοσαρκαζεται κιολας, σπάνια θα δεις κοντο αντρα να ναι καπως χαλαρο τυπακι
ναι, αυτο συμβαινει σε πολλα χαρακτηριστικα μας γιατι ενας χοντρος εαν θελει μπορει να κανει μια καλυτερη διατροφη και να αδυνατισει οποτε εκει στηριζεται η ολη ψυχολογια του ομως ενας κοντος δεν μπορει να το αλλαξει αυτο, αν και σημερα ολοι μπορουν να ψηλωσουν αρκετους ποντους με επεμβαση στα ποδια

Jolly Roger
Δημοσιεύσεις: 8524
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2018, 00:21
Phorum.gr user: Jolly Roger

Re: Υπερβολικά κοντός ο Μέγας Αλέξανδρος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jolly Roger » 07 Ιούλ 2020, 15:52

Δημοκράτης έγραψε:
07 Ιούλ 2020, 15:32
Jolly Roger έγραψε:
24 Οκτ 2019, 17:35
εγώ είμαι 1,89 οπότε δε με συμφέρει αυτό που θα πω, αλλά όλοι οι γαμιστεροί της ιστορίας ήσαν κοντοπούτανα. Μεγαλέκος, Ναπολέων, Ζούκοφ, Μαραντόνα, Μέσι...
ούτε ο ναπολέων ήταν κονυτός, ούτε ο Αλέξανδρος
ως κάτω του μέσου όρου της εποχής τους θεωρούν τον Αλέκο Αρριανός και Κούρτιος Ρούφος.

ο δε Ναπολέων, πράγματι παίζει να μην ήταν τόσο κοντός όσο θρυλούταν παλιά, νέες εκτιμήσεις τον δίνουν 1,69 - κανονικός για την εποχή αλλά φαινόταν κοντός επειδή εμφανιζόταν συνήθως ανάμεσα στην Αυτοκρατορική Φρουρά που ήταν όλοι πάνω από 1,75.

ο μέγας Γκιαπ πάντως ήταν 1,52 (κάτω του μετρίου ακόμα και για Βιετναμέζους) και ο Τίτο 1,68 (επίσης κάτω του μέσου όρου της Γιουγκοσλαβίας). Αντίθετα ο Μάο ήταν ψηλός για Κινέζος (1,80).

Άβαταρ μέλους
Thor
Δημοσιεύσεις: 12129
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 16:13
Phorum.gr user: Thor

Re: Υπερβολικά κοντός ο Μέγας Αλέξανδρος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Thor » 07 Ιούλ 2020, 15:55

Οι Κινεζοι δεν ειναι κοντοι.
Μαλακίαν φυγείν αδύνατον.

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Υπερβολικά κοντός ο Μέγας Αλέξανδρος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 07 Ιούλ 2020, 15:58

bolek έγραψε:
07 Ιούλ 2020, 15:51
ενας χοντρος εαν θελει μπορει να κανει μια καλυτερη διατροφη και να αδυνατισει οποτε εκει στηριζεται η ολη ψυχολογια του ομως ενας κοντος δεν μπορει να το αλλαξει αυτο, αν και σημερα ολοι μπορουν να ψηλωσουν αρκετους ποντους με επεμβαση στα ποδια
Easier said than done. Αν δεν είχαν θεματα προδιαθεσης και ίσως δεν ήταν τεμπεληδες δε θα ηταν χοντροι in the first place.
Thor έγραψε:
07 Ιούλ 2020, 15:55
Οι Κινεζοι δεν ειναι κοντοι.
Είναι. Φυσικά υπάρχουν κ ψηλοι, αλλα ο μεσος ορος τους ειναι κοντοι. Η wikipedia δινει μ.ο. 169 για τους άντρες. Στην Ελλαδα 177. Αν πας τωρα Ολλανδία κτλ ειναι ανω του 180.

Στην Ιταλια όμως επαιζα μπάσκετ με μια παρεα με έναν Κινεζο, ο τυπος ηταν σιγουρα ανω του 190.

Άβαταρ μέλους
Thor
Δημοσιεύσεις: 12129
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 16:13
Phorum.gr user: Thor

Re: Υπερβολικά κοντός ο Μέγας Αλέξανδρος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Thor » 07 Ιούλ 2020, 16:12

EKPLIKTIKOS έγραψε:
07 Ιούλ 2020, 15:58
bolek έγραψε:
07 Ιούλ 2020, 15:51
ενας χοντρος εαν θελει μπορει να κανει μια καλυτερη διατροφη και να αδυνατισει οποτε εκει στηριζεται η ολη ψυχολογια του ομως ενας κοντος δεν μπορει να το αλλαξει αυτο, αν και σημερα ολοι μπορουν να ψηλωσουν αρκετους ποντους με επεμβαση στα ποδια
Easier said than done. Αν δεν είχαν θεματα προδιαθεσης και ίσως δεν ήταν τεμπεληδες δε θα ηταν χοντροι in the first place.
Thor έγραψε:
07 Ιούλ 2020, 15:55
Οι Κινεζοι δεν ειναι κοντοι.
Είναι. Φυσικά υπάρχουν κ ψηλοι, αλλα ο μεσος ορος τους ειναι κοντοι. Η wikipedia δινει μ.ο. 169 για τους άντρες. Στην Ελλαδα 177. Αν πας τωρα Ολλανδία κτλ ειναι ανω του 180.

Στην Ιταλια όμως επαιζα μπάσκετ με μια παρεα με έναν Κινεζο, ο τυπος ηταν σιγουρα ανω του 190.
εγω εδω στην Ελλαδα δεν εχω δει κοντο Κινεζο.
Κι οταν λεω κοντο,κατω απο 1,70.
Μαλακίαν φυγείν αδύνατον.

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24586
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: Υπερβολικά κοντός ο Μέγας Αλέξανδρος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 07 Ιούλ 2020, 16:14

Thor έγραψε:
07 Ιούλ 2020, 16:12
EKPLIKTIKOS έγραψε:
07 Ιούλ 2020, 15:58
bolek έγραψε:
07 Ιούλ 2020, 15:51
ενας χοντρος εαν θελει μπορει να κανει μια καλυτερη διατροφη και να αδυνατισει οποτε εκει στηριζεται η ολη ψυχολογια του ομως ενας κοντος δεν μπορει να το αλλαξει αυτο, αν και σημερα ολοι μπορουν να ψηλωσουν αρκετους ποντους με επεμβαση στα ποδια
Easier said than done. Αν δεν είχαν θεματα προδιαθεσης και ίσως δεν ήταν τεμπεληδες δε θα ηταν χοντροι in the first place.
Thor έγραψε:
07 Ιούλ 2020, 15:55
Οι Κινεζοι δεν ειναι κοντοι.
Είναι. Φυσικά υπάρχουν κ ψηλοι, αλλα ο μεσος ορος τους ειναι κοντοι. Η wikipedia δινει μ.ο. 169 για τους άντρες. Στην Ελλαδα 177. Αν πας τωρα Ολλανδία κτλ ειναι ανω του 180.

Στην Ιταλια όμως επαιζα μπάσκετ με μια παρεα με έναν Κινεζο, ο τυπος ηταν σιγουρα ανω του 190.
εγω εδω στην Ελλαδα δεν εχω δει κοντο Κινεζο.
Κι οταν λεω κοντο,κατω απο 1,70.
Και επειδή δεν τους είδες εσύ είναι λάθος η στατιστική;
Επίσης από 175 και κάτω στην Ελλάδα κοντός εισαι

Άβαταρ μέλους
Thor
Δημοσιεύσεις: 12129
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 16:13
Phorum.gr user: Thor

Re: Υπερβολικά κοντός ο Μέγας Αλέξανδρος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Thor » 07 Ιούλ 2020, 16:24

Δημοκράτης έγραψε:
07 Ιούλ 2020, 16:14
Thor έγραψε:
07 Ιούλ 2020, 16:12
EKPLIKTIKOS έγραψε:
07 Ιούλ 2020, 15:58


Easier said than done. Αν δεν είχαν θεματα προδιαθεσης και ίσως δεν ήταν τεμπεληδες δε θα ηταν χοντροι in the first place.



Είναι. Φυσικά υπάρχουν κ ψηλοι, αλλα ο μεσος ορος τους ειναι κοντοι. Η wikipedia δινει μ.ο. 169 για τους άντρες. Στην Ελλαδα 177. Αν πας τωρα Ολλανδία κτλ ειναι ανω του 180.

Στην Ιταλια όμως επαιζα μπάσκετ με μια παρεα με έναν Κινεζο, ο τυπος ηταν σιγουρα ανω του 190.
εγω εδω στην Ελλαδα δεν εχω δει κοντο Κινεζο.
Κι οταν λεω κοντο,κατω απο 1,70.
Και επειδή δεν τους είδες εσύ είναι λάθος η στατιστική;
Επίσης από 175 και κάτω στην Ελλάδα κοντός εισαι
:roll:
Μαλακίαν φυγείν αδύνατον.

Antigeist

Re: Υπερβολικά κοντός ο Μέγας Αλέξανδρος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antigeist » 07 Ιούλ 2020, 16:26

Η Ελλάδα και η Ιταλία φημίζονται για τους ζουμπάδες τους. Δεν είναι ότι είναι πολλοί αναλογικά με τους φυσιολογικούς αλλά το μυαλό τους σταμπάρει και σου δίνουν την εντύπωση ότι είναι περισσότεροι. Είναι πολύ πιο πιθανό στην Ελλάδα και στην Ιταλία να πετύχεις έναν πάρα πολύ κοντό πάρα έναν πάρα πολύ ψηλό. Στην Γερμανία και στην Ολλανδία συμβαίνει το ακριβώς αντίθετο.

Άλλος κλασικός ελληνορωμαϊκός σωματότυπος είναι ο κοντοπόδαρος χοντρός. Αντίθετα οι βόρειοι αν και ψηλότεροι δεν έχουνε τόσο κρέας και κόκκαλο. Τώρα καταλαβαίνω γιατί είχε τόσο καλές επιδόσεις στη μάχη εκ του συστάδην ο ελληνορωμαϊκός κόσμος. Ήταν που ήταν βάρκες τους φοράγανε αλλά 30-40 κιλά σίδερο και άντε πιάστους μετά.

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24586
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: Υπερβολικά κοντός ο Μέγας Αλέξανδρος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 07 Ιούλ 2020, 16:30

Antigeist έγραψε:
07 Ιούλ 2020, 16:26
Η Ελλάδα και η Ιταλία φημίζονται για τους ζουμπάδες τους. Δεν είναι ότι είναι πολλοί αναλογικά με τους φυσιολογικούς αλλά το μυαλό τους σταμπάρει και σου δίνουν την εντύπωση ότι είναι περισσότεροι. Είναι πολύ πιο πιθανό στην Ελλάδα και στην Ιταλία να πετύχεις έναν πάρα πολύ κοντό πάρα έναν πάρα πολύ ψηλό. Στην Γερμανία και στην Ολλανδία συμβαίνει το ακριβώς αντίθετο.

Άλλος κλασικός ελληνορωμαϊκός σωματότυπος είναι ο κοντοπόδαρος χοντρός. Αντίθετα οι βόρειοι αν και ψηλότεροι δεν έχουνε τόσο κρέας και κόκκαλο. Τώρα καταλαβαίνω γιατί είχε τόσο καλές επιδόσεις στη μάχη εκ του συστάδην ο ελληνορωμαϊκός κόσμος. Ήταν που ήταν βάρκες τους φοράγανε αλλά 30-40 κιλά σίδερο και άντε πιάστους μετά.
Ρε συ πραγματικά καημό το έχω να διαβάσω ένα σου ποστ και να μην είναι μπαρουφα
Οι Έλληνες και οι ιταλοι είναι πιο κοντοί από τους Γερμανούς και φυσικά από τους Ολλανδός. Ο Μ. Ο των αντρών στην Ελλάδα είναι όσο είναι ο Μ. Ο. Των γυναικών στην Ολλανδία που είναι ο ψηλότερος λαός της γης. Αλλά ο Έλληνας, ο Ιταλός και ο Ισπανός δεν είναι κοντός γενικά, είναι πιο κοντός από τους βορειοςυρωπαιοτς

Antigeist

Re: Υπερβολικά κοντός ο Μέγας Αλέξανδρος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antigeist » 07 Ιούλ 2020, 16:32

Δημοκράτης έγραψε:
07 Ιούλ 2020, 16:30
Antigeist έγραψε:
07 Ιούλ 2020, 16:26
Η Ελλάδα και η Ιταλία φημίζονται για τους ζουμπάδες τους. Δεν είναι ότι είναι πολλοί αναλογικά με τους φυσιολογικούς αλλά το μυαλό τους σταμπάρει και σου δίνουν την εντύπωση ότι είναι περισσότεροι. Είναι πολύ πιο πιθανό στην Ελλάδα και στην Ιταλία να πετύχεις έναν πάρα πολύ κοντό πάρα έναν πάρα πολύ ψηλό. Στην Γερμανία και στην Ολλανδία συμβαίνει το ακριβώς αντίθετο.

Άλλος κλασικός ελληνορωμαϊκός σωματότυπος είναι ο κοντοπόδαρος χοντρός. Αντίθετα οι βόρειοι αν και ψηλότεροι δεν έχουνε τόσο κρέας και κόκκαλο. Τώρα καταλαβαίνω γιατί είχε τόσο καλές επιδόσεις στη μάχη εκ του συστάδην ο ελληνορωμαϊκός κόσμος. Ήταν που ήταν βάρκες τους φοράγανε αλλά 30-40 κιλά σίδερο και άντε πιάστους μετά.
Ρε συ πραγματικά καημό το έχω να διαβάσω ένα σου ποστ και να μην είναι μπαρουφα
Οι Έλληνες και οι ιταλοι είναι πιο κοντοί από τους Γερμανούς και φυσικά από τους Ολλανδός. Ο Μ. Ο των αντρών στην Ελλάδα είναι όσο είναι ο Μ. Ο. Των γυναικών στην Ολλανδία που είναι ο ψηλότερος λαός της γης. Αλλά ο Έλληνας, ο Ιταλός και ο Ισπανός δεν είναι κοντός γενικά, είναι πιο κοντός από τους βορειοςυρωπαιοτς
Δεν κατάλαβες τι σου λέει το ποστ.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40333
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Υπερβολικά κοντός ο Μέγας Αλέξανδρος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 07 Ιούλ 2020, 16:49

Δημοκράτης έγραψε:
07 Ιούλ 2020, 16:14
Και επειδή δεν τους είδες εσύ είναι λάθος η στατιστική;
Επίσης από 175 και κάτω στην Ελλάδα κοντός εισαι
Με μέσο ύψος 1,77*, δεν μπορείς να πεις ότι είναι κοντός κάποιος κάτω από 1,75.




* το οποίο είναι αρκετά αμφισβητήσιμο.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24586
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: Υπερβολικά κοντός ο Μέγας Αλέξανδρος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 07 Ιούλ 2020, 16:52

hellegennes έγραψε:
07 Ιούλ 2020, 16:49
Δημοκράτης έγραψε:
07 Ιούλ 2020, 16:14
Και επειδή δεν τους είδες εσύ είναι λάθος η στατιστική;
Επίσης από 175 και κάτω στην Ελλάδα κοντός εισαι
Με μέσο ύψος 1,77*, δεν μπορείς να πεις ότι είναι κοντός κάποιος κάτω από 1,75.




* το οποίο είναι αρκετά αμφισβητήσιμο.
Ακριβώς επειδή ο μο είναι στο 177 οποίος είναι κάτω από 175 είναι κοντός

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40333
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Υπερβολικά κοντός ο Μέγας Αλέξανδρος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 07 Ιούλ 2020, 16:55

EKPLIKTIKOS έγραψε:
07 Ιούλ 2020, 15:46
Παντως πολλοι κοντοί εχουν κόμπλεξ κ βγάζουν ένα passive aggressiveness ρε παιδι μου, δεν ξέρω γιατι. Πχ κ οι χοντροί τρώνε απειρο μπουλινγκ αλλα ειναι πιο πιθανό να δεις χοντρο να ναι κουλ κ να αυτοσαρκαζεται κιολας, σπάνια θα δεις κοντο αντρα να ναι καπως χαλαρο τυπακι
Ένα που αναφέρθηκε είναι η επιλογή. Κι αν είναι μια φορά ενοχλητικό να τρως μπούλινγκ για τα κιλά σου, που αποτελεί στο 99% των περιπτώσεων κάτι που προκαλεί το ίδιο το άτομο, είναι 10 φορές ενοχλητικό να τρως μπούλινγκ για χαρακτηριστικά που έχεις εξαιτίας γονιδίων, όπως το να κάνεις φαλάκρα νωρίς ή να ασπρίσουν τα μαλλιά σου, το ύψος σου, τα χαρακτηριστικά του προσώπου σου, να έχεις στραβά πόδια, κτλ.

Επίσης, όπως έχω πει και σε ένα άλλο, αυτοσαρκαστικό νήμα, με αυτό ακριβώς το θέμα*, για τους άντρες είναι ενοχλητική η αντιμετώπιση που έχουν από μεγάλη μερίδα των γυναικών, μερικές εκ των οποίων εκ προοιμίου και απρόκλητα είναι εντελώς προσβλητικές και προβαίνουν σε υποτιμητικούς χαρακτηρισμούς. Γενικά οι γυναίκες έχουν ένα θέμα με το ύψος.



hellegennes @ Being Short
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιστορία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών