Υπερβολικά κοντός ο Μέγας Αλέξανδρος

Ιστορικά γεγονότα, καταστάσεις, αναδρομές
Giorgos 574

Υπερβολικά κοντός ο Μέγας Αλέξανδρος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Giorgos 574 » 24 Οκτ 2019, 16:25

Εικόνα

Ο Αλέξανδρος ήταν υπερβολικά κοντός, αφού το ύψος του μόλις έφθανε το 1,45 μ. Ιστορικές πηγές όπως η ιστοριογραφία του Ψευδοκαλλισθένη επιβεβαιώνουν πως το κεφάλι του Αλεξάνδρου έφθανε μέχρι τους ώμους του πατέρα του βασιλέα Φιλίππου. Ο Πλούταρχος αναφέρει οτι ο Αλέξανδρος έφτανε μέχρι τους ώμους του Φιλίππου. Ο Φίλιππος είχε ύψος περίπου 1.60 εκ. και αυτό μπορεί να υπολογιστεί με ακρίβεια απο τα ευρήματα της Βεργίνας, ιδίως απο τον θώρακα, τα οποία βρέθηκαν από τον καθηγητή Μανώλη Ανδρόνικο. Τα όπλα του Φίλιππου, με τα οποία και τάφηκε, έχουν διατηρηθεί σε εξαιρετική κατάσταση και εκτίθενται στο Αρχαιολογικό Μουσείο Θεσσαλονίνκης.

Ο Μέγας Αλέξανδρος λοιπόν, όπως πολλοί άλλοι στρατηλάτες ήταν υπερβολικά κοντός, σχεδόν νάνος. Το γεγονός αυτό δεν τον παρεμπόδισε να κατακτήσει τον μισό από τον τότε γνωστό κόσμο. Αλλωστε έκανε τα πάντα από την ράχη του Βουκεφάλα.

Άβαταρ μέλους
Juno
Δημοσιεύσεις: 16757
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:46
Phorum.gr user: ΝΕΜΕΣΙΣ, Juno

Re: Υπερβολικά κοντός ο Μέγας Αλέξανδρος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Juno » 24 Οκτ 2019, 16:27

Χαμηλά επίπεδα αυξητική ορμόνης ή προσπαθούσαν να τον μειώσουν οι υποτελείς ομοεθνείς; Ποιος ξέρει! :102:
Leporello έγραψε:
24 Ιαν 2019, 18:07
Nέα τζουνιά! Ο Αβέρωφ με αυτά που δήλωνε το ... 1962 θα διαψεύσει ΕΜΕΝΑ που μιλάω την γλώσσα.
Leporello: γιατί ο Αβέρωφ δεν ήξερε τι έλεγε!

Άβαταρ μέλους
Thor
Δημοσιεύσεις: 12129
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 16:13
Phorum.gr user: Thor

Re: Υπερβολικά κοντός ο Μέγας Αλέξανδρος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Thor » 24 Οκτ 2019, 16:32

ναι αλλα ειχε μεγαλο ''ξιφος''.
Μαλακίαν φυγείν αδύνατον.

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29637
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Υπερβολικά κοντός ο Μέγας Αλέξανδρος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 24 Οκτ 2019, 16:35

Κάπου δεν τα λέτε καλά. Δλδ δεν ήταν νάνος, ήταν κοντός αλλά πρέπει να συνυπολογίσουμε πως 2.500 χρόνια πριν οι άνθρωποι ήταν πιο κοντοί απ' ότι σήμερα. Αν ήταν νάνος δεν θα μπορούσε να πολεμήσει (θα ήταν σαν να συμμετείχε ένα παιδί στη μάχη) ούτε να κουμαντάρει ολόκληρο πολεμικό άτι.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Υπερβολικά κοντός ο Μέγας Αλέξανδρος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 24 Οκτ 2019, 16:46

Giorgos 574 έγραψε:
24 Οκτ 2019, 16:25
[img]https://i.postimg.cc/nrj72SsX/0-C6 ... .jpg[/img]

Ο Αλέξανδρος ήταν υπερβολικά κοντός, αφού το ύψος του μόλις έφθανε το 1,45 μ. Ιστορικές πηγές όπως η ιστοριογραφία του Ψευδοκαλλισθένη επιβεβαιώνουν πως το κεφάλι του Αλεξάνδρου έφθανε μέχρι τους ώμους του πατέρα του βασιλέα Φιλίππου. Ο Πλούταρχος αναφέρει οτι ο Αλέξανδρος έφτανε μέχρι τους ώμους του Φιλίππου. Ο Φίλιππος είχε ύψος περίπου 1.60 εκ. και αυτό μπορεί να υπολογιστεί με ακρίβεια απο τα ευρήματα της Βεργίνας, ιδίως απο τον θώρακα, τα οποία βρέθηκαν από τον καθηγητή Μανώλη Ανδρόνικο. Τα όπλα του Φίλιππου, με τα οποία και τάφηκε, έχουν διατηρηθεί σε εξαιρετική κατάσταση και εκτίθενται στο Αρχαιολογικό Μουσείο Θεσσαλονίνκης.

Ο Μέγας Αλέξανδρος λοιπόν, όπως πολλοί άλλοι στρατηλάτες ήταν υπερβολικά κοντός, σχεδόν νάνος. Το γεγονός αυτό δεν τον παρεμπόδισε να κατακτήσει τον μισό από τον τότε γνωστό κόσμο. Αλλωστε έκανε τα πάντα από την ράχη του Βουκεφάλα.
Ούτε ο θώρακας ούτε η περικνημίδα επιβεβαιώνουν κάτι τέτοιο .

1.65-1.68 ήταν ο Φίλιππος και 1.70 περίπου ο Αλέξανδρος, φυσιολογικοί για τα μέτρα της εποχής.

Άβαταρ μέλους
OrderAndChaos
Δημοσιεύσεις: 628
Εγγραφή: 02 Οκτ 2018, 17:30

Re: Υπερβολικά κοντός ο Μέγας Αλέξανδρος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από OrderAndChaos » 24 Οκτ 2019, 17:13

Στύγιος έγραψε:
24 Οκτ 2019, 16:46
Giorgos 574 έγραψε:
24 Οκτ 2019, 16:25
[img]https://i.postimg.cc/nrj72SsX/0-C6 ... .jpg[/img]

Ο Αλέξανδρος ήταν υπερβολικά κοντός, αφού το ύψος του μόλις έφθανε το 1,45 μ. Ιστορικές πηγές όπως η ιστοριογραφία του Ψευδοκαλλισθένη επιβεβαιώνουν πως το κεφάλι του Αλεξάνδρου έφθανε μέχρι τους ώμους του πατέρα του βασιλέα Φιλίππου. Ο Πλούταρχος αναφέρει οτι ο Αλέξανδρος έφτανε μέχρι τους ώμους του Φιλίππου. Ο Φίλιππος είχε ύψος περίπου 1.60 εκ. και αυτό μπορεί να υπολογιστεί με ακρίβεια απο τα ευρήματα της Βεργίνας, ιδίως απο τον θώρακα, τα οποία βρέθηκαν από τον καθηγητή Μανώλη Ανδρόνικο. Τα όπλα του Φίλιππου, με τα οποία και τάφηκε, έχουν διατηρηθεί σε εξαιρετική κατάσταση και εκτίθενται στο Αρχαιολογικό Μουσείο Θεσσαλονίνκης.

Ο Μέγας Αλέξανδρος λοιπόν, όπως πολλοί άλλοι στρατηλάτες ήταν υπερβολικά κοντός, σχεδόν νάνος. Το γεγονός αυτό δεν τον παρεμπόδισε να κατακτήσει τον μισό από τον τότε γνωστό κόσμο. Αλλωστε έκανε τα πάντα από την ράχη του Βουκεφάλα.
Ούτε ο θώρακας ούτε η περικνημίδα επιβεβαιώνουν κάτι τέτοιο .

1.65-1.68 ήταν ο Φίλιππος και 1.70 περίπου ο Αλέξανδρος, φυσιολογικοί για τα μέτρα της εποχής.
1,70; Οι τελευταίες έρευνες στον τάφο της Βεργίνας δείχνουν 1.80! Πανύψηλος ήταν για την εποχή του.

https://www.protothema.gr/culture/artic ... lexandrou/

Άβαταρ μέλους
enterprise-psi
Υπερσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 12514
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 07:29
Phorum.gr user: enterprise-psi
Τοποθεσία: Sector 001
Επικοινωνία:

Re: Υπερβολικά κοντός ο Μέγας Αλέξανδρος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enterprise-psi » 24 Οκτ 2019, 17:28

Για να δούμε την πηγή.
People blow their minds ,They choose to resign
This deformed society is part of a design
It'll never go away , It's in the cards that way
The masses of humanity have always had to suffer


Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Υπερβολικά κοντός ο Μέγας Αλέξανδρος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 24 Οκτ 2019, 17:33

OMG :fp:

Jolly Roger
Δημοσιεύσεις: 8524
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2018, 00:21
Phorum.gr user: Jolly Roger

Re: Υπερβολικά κοντός ο Μέγας Αλέξανδρος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jolly Roger » 24 Οκτ 2019, 17:35

εγώ είμαι 1,89 οπότε δε με συμφέρει αυτό που θα πω, αλλά όλοι οι γαμιστεροί της ιστορίας ήσαν κοντοπούτανα. Μεγαλέκος, Ναπολέων, Ζούκοφ, Μαραντόνα, Μέσι...

Παρταλι

Re: Υπερβολικά κοντός ο Μέγας Αλέξανδρος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Παρταλι » 24 Οκτ 2019, 17:36

vantono έγραψε:
24 Οκτ 2019, 17:33
Το αλβανομακεδονίτικο κοντοπούτανο ειχε γούστο πάντως, του άρεσαν τα γομάρια. Ο Ηφαιστίωνας απ'όσο ξέρω ήταν κοντά στο 1,88-90.
αν κρινουμε απο την λατρεια που ειχε στο Ζασταβ....εεεε Βουκεφαλα, του αρεσανε και τα αλογατα

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 22893
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Υπερβολικά κοντός ο Μέγας Αλέξανδρος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 24 Οκτ 2019, 17:40

Jolly Roger έγραψε:
24 Οκτ 2019, 17:35
εγώ είμαι 1,89 οπότε δε με συμφέρει αυτό που θα πω, αλλά όλοι οι γαμιστεροί της ιστορίας ήσαν κοντοπούτανα. Μεγαλέκος, Ναπολέων, Ζούκοφ, Μαραντόνα, Μέσι...
έλα μωρέ, αδικούλης γίνεσαι :-?
Εικόνα
Εικόνα

Jolly Roger
Δημοσιεύσεις: 8524
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2018, 00:21
Phorum.gr user: Jolly Roger

Re: Υπερβολικά κοντός ο Μέγας Αλέξανδρος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jolly Roger » 24 Οκτ 2019, 17:45

vantono έγραψε:
24 Οκτ 2019, 17:40
Jolly Roger έγραψε:
24 Οκτ 2019, 17:35
εγώ είμαι 1,89 οπότε δε με συμφέρει αυτό που θα πω, αλλά όλοι οι γαμιστεροί της ιστορίας ήσαν κοντοπούτανα. Μεγαλέκος, Ναπολέων, Ζούκοφ, Μαραντόνα, Μέσι...
έλα μωρέ, αδικούλης γίνεσαι :-?
Εικόνα
Εικόνα
ναι τώρα που το ξανασκέφτομαι, και ο Τίμος ήταν ντερέκι, αλλά και ο Ροκοσόφσκι

Εικόνα

o άλλος από κάτω καλός είναι ρε γαμώτη, αλλά έχει όσα Τσάμπιονς Λιγκ όσο κι ο Λουκάς ο Βύντρα.

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Υπερβολικά κοντός ο Μέγας Αλέξανδρος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 24 Οκτ 2019, 17:57

Jolly Roger έγραψε:
24 Οκτ 2019, 17:35
εγώ είμαι 1,89 οπότε δε με συμφέρει αυτό που θα πω, αλλά όλοι οι γαμιστεροί της ιστορίας ήσαν κοντοπούτανα. Μεγαλέκος, Ναπολέων, Ζούκοφ, Μαραντόνα, Μέσι...
Κι εγώ είμαι 1.92 και το επιχείρημα σου είναι ΓΤΠΚ και αχταρμάς. Ο Αννίβας ήταν 1.85 σύμφωνα με ιστορικές πηγές.

Jolly Roger
Δημοσιεύσεις: 8524
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2018, 00:21
Phorum.gr user: Jolly Roger

Re: Υπερβολικά κοντός ο Μέγας Αλέξανδρος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jolly Roger » 24 Οκτ 2019, 18:05

Στύγιος έγραψε:
24 Οκτ 2019, 17:57
Jolly Roger έγραψε:
24 Οκτ 2019, 17:35
εγώ είμαι 1,89 οπότε δε με συμφέρει αυτό που θα πω, αλλά όλοι οι γαμιστεροί της ιστορίας ήσαν κοντοπούτανα. Μεγαλέκος, Ναπολέων, Ζούκοφ, Μαραντόνα, Μέσι...
Κι εγώ είμαι 1.92 και το επιχείρημα σου είναι ΓΤΠΚ και αχταρμάς. Ο Αννίβας ήταν 1.85 σύμφωνα με ιστορικές πηγές.
κι ο Σκιπίωνας που τον γλέντησε πατόκορφα, 1,70. Την κολοκυθιά θα παίξουμε τώρα;

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιστορία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών