17 Νοέμβρη (επετειακό)

Ιστορικά γεγονότα, καταστάσεις, αναδρομές
Άβαταρ μέλους
Ζαποτέκος
Δημοσιεύσεις: 8928
Εγγραφή: 14 Ιαν 2019, 17:08

Re: 17 Νοέμβρη (επετειακό)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζαποτέκος » 17 Νοέμ 2020, 20:14

wooded glade έγραψε:
17 Νοέμ 2020, 15:23
stavmanr έγραψε:
17 Νοέμ 2020, 15:09
wooded glade έγραψε:
17 Νοέμ 2020, 03:15
Το λάθος του Παπαδόπουλου ήταν ότι ποτέ δεν έπεισε τον λαό για την ανάγκη της παρουσίας του.
Δηλαδή υπήρχε η ανάγκη του πραξικοπήματος κι απλά δεν επικοινωνήθηκε σωστά από το επιτελείο;
Υπήρχε απειλή κερενσκικού καθεστώτος ή τουλάχιστον το σύνθημα της εποχής "παρ τη μάνα σου και μπρος" ήταν κερενσκικό enough.
Το οξύμωρο είναι βέβαια ότι το σύνθημα ήταν εναντίον του king τον οποίο από king τον έκαναν ... από χωρίου εις χωρίον.
Μάλιστα τις παραμονές του δημοψηφίσματος του 1973 είχαν κυκλοφορήσει φέϊγ βολάν με τη φωτογραφία της Φρειδερίκης που έλεγε "θα ψηφίσετε
αυτήν, που έδιωξε τον νόμιμο πρωθυπουργό της χώρας, το γέρο της δημοκρατίας ;".
Οι ηγέτες των δεξιών ποτέ δεν φρόντιζαν για τον "λαό" τους. Χουντικοί, Αβγά, Νουδούληδες, βασιλιάδες κ.λπ. κοιτούσαν πάντα την καλοπέρασή τους και ποτέ τα κορόιδα που τους στήριζαν. Αν κάποιος θέλει ανταπόδοση στην ζωή του θα πρέπει να ψηφίζει κεντροαριστερά, αριστερά κ.λπ.

- Είσαι βλάκας που έχασες το πόδι σου για μένα. Έπρεπε να το χάσεις για την πατρίδα. Εγώ μια φορά στην υπηρεσία μου θα έχω έξυπνους ανθρώπους. Ναι ! Και αριστερούς που δεν ήθελαν να έχω τον ... θρόνο μου.




Φύγανε όλοι ... Και δεν γύρισε κάποιος να της πει "Μωρή ηλίθια, δεν ξέρεις πως ο βασιλιάς είναι πατρίδα και η πατρίδα o βασιλιάς ; Την πατρίδα συμβολίζεις και εσύ και ο σκατένιος θρόνος σου. Ένα σύμβολο είσαι. Αλλιώς σε τι νομίζεις πως διαφέρεις εσύ απ' την τελευταία ΕΠΟΝίτισσα ;"
SpoilerShow
Εγώ θα έβγαζα το περίστροφο, θα την καθάριζα και θα της έλεγα το μανιάτικο Και συ κακά χειρόβολα, και 'γω κακά δεμάτια.
… εις μικράς μεν ατυχίας ευρεθήσεται φίλος, εις μεγίστην δε και επιμένουσαν συμφοράν μηδείς σε πλανήση , φίλος ουκ έσται . ( Στρατηγικόν Κεκαυμένου )

Άβαταρ μέλους
Guybrush Threepwood
Δημοσιεύσεις: 400
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2020, 14:50
Phorum.gr user: Guybrush Threepwood
Τοποθεσία: Mêlée Island

Re: 17 Νοέμβρη (επετειακό)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Guybrush Threepwood » 17 Νοέμ 2020, 20:16

Εικόνα
I could really use a breath mint.

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: 17 Νοέμβρη (επετειακό)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 17 Νοέμ 2020, 20:20

Ζαποτέκος έγραψε:
17 Νοέμ 2020, 20:14
wooded glade έγραψε:
17 Νοέμ 2020, 15:23
stavmanr έγραψε:
17 Νοέμ 2020, 15:09


Δηλαδή υπήρχε η ανάγκη του πραξικοπήματος κι απλά δεν επικοινωνήθηκε σωστά από το επιτελείο;
Υπήρχε απειλή κερενσκικού καθεστώτος ή τουλάχιστον το σύνθημα της εποχής "παρ τη μάνα σου και μπρος" ήταν κερενσκικό enough.
Το οξύμωρο είναι βέβαια ότι το σύνθημα ήταν εναντίον του king τον οποίο από king τον έκαναν ... από χωρίου εις χωρίον.
Μάλιστα τις παραμονές του δημοψηφίσματος του 1973 είχαν κυκλοφορήσει φέϊγ βολάν με τη φωτογραφία της Φρειδερίκης που έλεγε "θα ψηφίσετε
αυτήν, που έδιωξε τον νόμιμο πρωθυπουργό της χώρας, το γέρο της δημοκρατίας ;".
Οι ηγέτες των δεξιών ποτέ δεν φρόντιζαν για τον "λαό" τους. Χουντικοί, Αβγά, Νουδούληδες, βασιλιάδες κ.λπ. κοιτούσαν πάντα την καλοπέρασή τους και ποτέ τα κορόιδα που τους στήριζαν. Αν κάποιος θέλει ανταπόδοση στην ζωή του θα πρέπει να ψηφίζει κεντροαριστερά, αριστερά κ.λπ.

- Είσαι βλάκας που έχασες το πόδι σου για μένα. Έπρεπε να το χάσεις για την πατρίδα. Εγώ μια φορά στην υπηρεσία μου θα έχω έξυπνους ανθρώπους. Ναι ! Και αριστερούς που δεν ήθελαν να έχω τον ... θρόνο μου.




Φύγανε όλοι ... Και δεν γύρισε κάποιος να της πει "Μωρή ηλίθια, δεν ξέρεις πως ο βασιλιάς είναι πατρίδα και η πατρίδα o βασιλιάς ; Την πατρίδα συμβολίζεις και εσύ και ο σκατένιος θρόνος σου. Ένα σύμβολο είσαι. Αλλιώς σε τι νομίζεις πως διαφέρεις εσύ απ' την τελευταία ΕΠΟΝίτισσα ;"
SpoilerShow
Εγώ θα έβγαζα το περίστροφο, θα την καθάριζα και θα της έλεγα το μανιάτικο Και συ κακά χειρόβολα, και 'γω κακά δεμάτια.

Μπορείς να βρίζεις και να απαξιώνεις την Γλύκατζη- Αρβελέρ , αλλά εγώ κι εσύ δεν είμαστε τίποτα μπροστά της. Αυτή είναι πρύτανης στη Σορβώνη.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Στύγιος την 17 Νοέμ 2020, 20:20, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Απολλόδωρος Βρυξελλιώτης
Δημοσιεύσεις: 916
Εγγραφή: 27 Μάιος 2018, 18:20
Phorum.gr user: Stavros ΚΟΣΜΆ Πετρης
Τοποθεσία: σ' αυτή τη χώρα που ζεις / όλοι βρίζουν την τάξη

Re: 17 Νοέμβρη (επετειακό)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Απολλόδωρος Βρυξελλιώτης » 17 Νοέμ 2020, 20:20

Με διαφορά η κορυφαία σχετική δουλειά το ντοκιμαντέρ του Ροβήρου Μανθούλη

Άβαταρ μέλους
Ζαποτέκος
Δημοσιεύσεις: 8928
Εγγραφή: 14 Ιαν 2019, 17:08

Re: 17 Νοέμβρη (επετειακό)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζαποτέκος » 17 Νοέμ 2020, 20:23

Στύγιος έγραψε:
17 Νοέμ 2020, 20:20
Ζαποτέκος έγραψε:
17 Νοέμ 2020, 20:14
wooded glade έγραψε:
17 Νοέμ 2020, 15:23


Υπήρχε απειλή κερενσκικού καθεστώτος ή τουλάχιστον το σύνθημα της εποχής "παρ τη μάνα σου και μπρος" ήταν κερενσκικό enough.
Το οξύμωρο είναι βέβαια ότι το σύνθημα ήταν εναντίον του king τον οποίο από king τον έκαναν ... από χωρίου εις χωρίον.
Μάλιστα τις παραμονές του δημοψηφίσματος του 1973 είχαν κυκλοφορήσει φέϊγ βολάν με τη φωτογραφία της Φρειδερίκης που έλεγε "θα ψηφίσετε
αυτήν, που έδιωξε τον νόμιμο πρωθυπουργό της χώρας, το γέρο της δημοκρατίας ;".
Οι ηγέτες των δεξιών ποτέ δεν φρόντιζαν για τον "λαό" τους. Χουντικοί, Αβγά, Νουδούληδες, βασιλιάδες κ.λπ. κοιτούσαν πάντα την καλοπέρασή τους και ποτέ τα κορόιδα που τους στήριζαν. Αν κάποιος θέλει ανταπόδοση στην ζωή του θα πρέπει να ψηφίζει κεντροαριστερά, αριστερά κ.λπ.

- Είσαι βλάκας που έχασες το πόδι σου για μένα. Έπρεπε να το χάσεις για την πατρίδα. Εγώ μια φορά στην υπηρεσία μου θα έχω έξυπνους ανθρώπους. Ναι ! Και αριστερούς που δεν ήθελαν να έχω τον ... θρόνο μου.




Φύγανε όλοι ... Και δεν γύρισε κάποιος να της πει "Μωρή ηλίθια, δεν ξέρεις πως ο βασιλιάς είναι πατρίδα και η πατρίδα o βασιλιάς ; Την πατρίδα συμβολίζεις και εσύ και ο σκατένιος θρόνος σου. Ένα σύμβολο είσαι. Αλλιώς σε τι νομίζεις πως διαφέρεις εσύ απ' την τελευταία ΕΠΟΝίτισσα ;"
SpoilerShow
Εγώ θα έβγαζα το περίστροφο, θα την καθάριζα και θα της έλεγα το μανιάτικο Και συ κακά χειρόβολα, και 'γω κακά δεμάτια.

Μπορείς να βρίζεις και να απαξιώνεις την Γλύκατζη- Αρβελέρ , αλλά εγώ κι εσύ δεν είμαστε τίποτα μπροστά της. Αυτή είναι πρύτανης στη Σορβώνη.
Δεν κατάλαβες καλά. Δεν βρίζω την Αρβελέρ. Την Φρ(ε)ίκη εγκαλώ για την απάντηση που έδωσε στον ανάπηρο πολέμου.
… εις μικράς μεν ατυχίας ευρεθήσεται φίλος, εις μεγίστην δε και επιμένουσαν συμφοράν μηδείς σε πλανήση , φίλος ουκ έσται . ( Στρατηγικόν Κεκαυμένου )

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: 17 Νοέμβρη (επετειακό)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 17 Νοέμ 2020, 20:24

Οκ, συγγνώμη τότε.

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: 17 Νοέμβρη (επετειακό)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 17 Νοέμ 2020, 20:25

Ζαποτέκος έγραψε:
17 Νοέμ 2020, 20:14
wooded glade έγραψε:
17 Νοέμ 2020, 15:23
stavmanr έγραψε:
17 Νοέμ 2020, 15:09


Δηλαδή υπήρχε η ανάγκη του πραξικοπήματος κι απλά δεν επικοινωνήθηκε σωστά από το επιτελείο;
Υπήρχε απειλή κερενσκικού καθεστώτος ή τουλάχιστον το σύνθημα της εποχής "παρ τη μάνα σου και μπρος" ήταν κερενσκικό enough.
Το οξύμωρο είναι βέβαια ότι το σύνθημα ήταν εναντίον του king τον οποίο από king τον έκαναν ... από χωρίου εις χωρίον.
Μάλιστα τις παραμονές του δημοψηφίσματος του 1973 είχαν κυκλοφορήσει φέϊγ βολάν με τη φωτογραφία της Φρειδερίκης που έλεγε "θα ψηφίσετε
αυτήν, που έδιωξε τον νόμιμο πρωθυπουργό της χώρας, το γέρο της δημοκρατίας ;".
Οι ηγέτες των δεξιών ποτέ δεν φρόντιζαν για τον "λαό" τους. Χουντικοί, Αβγά, Νουδούληδες, βασιλιάδες κ.λπ. κοιτούσαν πάντα την καλοπέρασή τους και ποτέ τα κορόιδα που τους στήριζαν. Αν κάποιος θέλει ανταπόδοση στην ζωή του θα πρέπει να ψηφίζει κεντροαριστερά, αριστερά κ.λπ.

- Είσαι βλάκας που έχασες το πόδι σου για μένα. Έπρεπε να το χάσεις για την πατρίδα. Εγώ μια φορά στην υπηρεσία μου θα έχω έξυπνους ανθρώπους. Ναι ! Και αριστερούς που δεν ήθελαν να έχω τον ... θρόνο μου.




Φύγανε όλοι ... Και δεν γύρισε κάποιος να της πει "Μωρή ηλίθια, δεν ξέρεις πως ο βασιλιάς είναι πατρίδα και η πατρίδα o βασιλιάς ; Την πατρίδα συμβολίζεις και εσύ και ο σκατένιος θρόνος σου. Ένα σύμβολο είσαι. Αλλιώς σε τι νομίζεις πως διαφέρεις εσύ απ' την τελευταία ΕΠΟΝίτισσα ;"
SpoilerShow
Εγώ θα έβγαζα το περίστροφο, θα την καθάριζα και θα της έλεγα το μανιάτικο Και συ κακά χειρόβολα, και 'γω κακά δεμάτια.
Δεν ήταν οικονομικό το ζήτημα για να το έλυνε με παροχές ο Παπαδόπουλος (αν κατά τη γνώμη σου δεν έκανε παροχές).
Οι παροχές είναι πάντα παροχές, αλλά δεν λυνόταν έτσι το ζήτημα.
Γιατί τα λέω αυτά τα καινοφανή ;
Τα λέω επειδή το 1964 μην μου πείτε ότι ψηφίστηκε ο παπατζίξ για να κάνει την ... τζαμαχιριά αλ αραμπία (όπως τον κατηγορούσαν) ή για να κάνει το ... λαϊκό μέτωπο. Το 1964 η ψήφος ήταν μαινομαιβρόπυ και πάσης Ελλάδος. Επομένως κάπου την είχαν ψωνισμένη όλοι.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Άβαταρ μέλους
Ζαποτέκος
Δημοσιεύσεις: 8928
Εγγραφή: 14 Ιαν 2019, 17:08

Re: 17 Νοέμβρη (επετειακό)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζαποτέκος » 25 Σεπ 2021, 21:13

Μια απ' τις μορφές του αντιδικτατορικού αγώνα ήταν ο Παναγούλης.

Γράφει η wiki : [ Ο Παναγούλης ] μαζί με στενούς του συνεργάτες σχεδίασε την απόπειρα δολοφονίας του δικτάτορα Παπαδόπουλου στις 13 Αυγούστου 1968 κοντά στη Βάρκιζα. (...) Έπειτα από συστηματική έρευνα, ανακαλύφτηκε ο Αλέξανδρος Παναγούλης, ντυμένος με μαγιό και κρυμμένος κάτω από ένα βράχο. Ο ίδιος παρέμεινε σιωπηλός, χωρίς να δηλώσει την ταυτότητά του. Είπε μόνο ότι δεν είχε συνεργούς. Μόνο έπειτα από δύο μέρες εξακριβώθηκε η ταυτότητά του.
https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%91%CE ... E%B7%CF%82

Η ταυτότητά του φαίνεται πως εξακριβώθηκε μερικώς. Βλέπω στον Ελεύθερο Κόσμο της Τετάρτης 14/8/1968 , δηλαδή μια μέρα μετά την απόπειρα, πως το επίθετό του ήταν ήδη γνωστό , αν και το όνομα είναι μάλλον του αδελφού του. Ο γενικός διευθυντής Τύπου και Πληροφοριών Βύρων Σταματόπουλος απαντά στους δημοσιογράφους :

Εικόνα
Εικόνα

Εικόνα
Φασίστας ο Παναγούλης ! :fp: Τελικά αυτή η λέξη χρησιμοποιούταν από παλιά για πολλούς. :lol:

Επίσης η wiki λέει : Οι αρχές κατόρθωσαν να συλλάβουν πολλούς από τους συναγωνιστές του Παναγούλη και γενικά η προανάκριση αποκάλυψε όλο το μηχανισμό και το δίκτυο της απόπειρας.

Αυτό πώς έγινε ; Δηλαδή πως συνελήφθησαν οι συνεργοί Βερυβάκης, Κλωνιζάκης κ.λπ. ; Έσπασε ο Παναγούλης στα βασανιστήρια της ανάκρισης και κελάηδησε ή με άλλον τρόπο ; :smt017
… εις μικράς μεν ατυχίας ευρεθήσεται φίλος, εις μεγίστην δε και επιμένουσαν συμφοράν μηδείς σε πλανήση , φίλος ουκ έσται . ( Στρατηγικόν Κεκαυμένου )

Άβαταρ μέλους
Fluffy
Δημοσιεύσεις: 21735
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2019, 08:54

Re: 17 Νοέμβρη (επετειακό)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fluffy » 14 Νοέμ 2021, 08:13

14/11/1973

Το μεσημέρι αρχίζουν στο Πολυτεχνείο γενικές συνελεύσεις, ενώ στο προαύλιο εκατοντάδες φοιτητές πραγματοποιούν συγκέντρωση φωνάζοντας αντιδικτατορικά συνθήματα. Η αστυνομία περικυκλώνει το κτίριο.

Στο άκουσμα ότι γίνονται επεισόδια, οι φοιτητές που μετείχαν στην παμφοιτητική συγκέντρωση στη Νομική αποφασίζουν να κατέβουν προς το Πολυτεχνείο για συμπαράσταση στους συναδέλφους τους. Το απόγευμα, όταν τελειώνουν οι γενικές συνελεύσεις, αρχίζει να συζητιέται η παραμονή στο χώρο του Πολυτεχνείου για το βράδυ της Τετάρτης. Προς αυτή την εξέλιξη ευνοεί το γεγονός ότι γύρω από το ίδρυμα μαζεύεται κόσμος και υπάρχει συμπαράσταση.

Όταν λαμβάνεται η απόφαση για κατάληψη, στο Πολυτεχνείο βρίσκονταν πια 1.500 φοιτητές. Ακολούθως, με πρωτοβουλία της ΚΝΕ και της Αντί-ΕΦΕΕ, συγκροτείται η πρώτη Συντονιστική Επιτροπή και οργανώνονται μια σειρά λειτουργίες (μεγάφωνα, σταθμός, σίτιση, περιφρούρηση, κ.ά.). Τυπώνονται χιλιάδες προκηρύξεις και κολλούνται αφίσες, ενώ ο κόσμος που είναι συγκεντρωμένος έξω από το Πολυτεχνείο παραμένει ως και τη 1 τα ξημερώματα.

stergiosbik
Δημοσιεύσεις: 16837
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:22
Τοποθεσία: Λαρισα-Ορεινη Καλαμπακα

Re: 17 Νοέμβρη (επετειακό)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stergiosbik » 14 Νοέμ 2021, 08:37

Fluffy έγραψε:
14 Νοέμ 2021, 08:13
14/11/1973

Το μεσημέρι αρχίζουν στο Πολυτεχνείο γενικές συνελεύσεις, ενώ στο προαύλιο εκατοντάδες φοιτητές πραγματοποιούν συγκέντρωση φωνάζοντας αντιδικτατορικά συνθήματα. Η αστυνομία περικυκλώνει το κτίριο.

Στο άκουσμα ότι γίνονται επεισόδια, οι φοιτητές που μετείχαν στην παμφοιτητική συγκέντρωση στη Νομική αποφασίζουν να κατέβουν προς το Πολυτεχνείο για συμπαράσταση στους συναδέλφους τους. Το απόγευμα, όταν τελειώνουν οι γενικές συνελεύσεις, αρχίζει να συζητιέται η παραμονή στο χώρο του Πολυτεχνείου για το βράδυ της Τετάρτης. Προς αυτή την εξέλιξη ευνοεί το γεγονός ότι γύρω από το ίδρυμα μαζεύεται κόσμος και υπάρχει συμπαράσταση.

Όταν λαμβάνεται η απόφαση για κατάληψη, στο Πολυτεχνείο βρίσκονταν πια 1.500 φοιτητές. Ακολούθως, με πρωτοβουλία της ΚΝΕ και της Αντί-ΕΦΕΕ, συγκροτείται η πρώτη Συντονιστική Επιτροπή και οργανώνονται μια σειρά λειτουργίες (μεγάφωνα, σταθμός, σίτιση, περιφρούρηση, κ.ά.). Τυπώνονται χιλιάδες προκηρύξεις και κολλούνται αφίσες, ενώ ο κόσμος που είναι συγκεντρωμένος έξω από το Πολυτεχνείο παραμένει ως και τη 1 τα ξημερώματα.
Βρωμα και δυσωδια.


Άβαταρ μέλους
Golden Age
Δημοσιεύσεις: 28689
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: 17 Νοέμβρη (επετειακό)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Golden Age » 14 Νοέμ 2021, 12:29

Fluffy έγραψε:
14 Νοέμ 2021, 08:39
εσεις ήσασταν με τα τανκς ε;
Στην Ουγγαρία και στην Τσεχοσλοβακία τα τανκς ήταν καλά;


pylothess
Δημοσιεύσεις: 6734
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: 17 Νοέμβρη (επετειακό)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 15 Νοέμ 2021, 23:04

Fluffy

Μια ερώτηση στα νερά σου ,στα χωράφια σου.
Εάν κάποιος κατέβει στην πορεία της 17/ Νοέμβρη για το Πολυτεχνείο, περνάει μήνυμα διαμαρτυρίας με αυτόν τον τρόπο για την εργασιακή του κατάσταση ; Έχουν σχέση το ένα με το άλλο ή είναι ασύνδετα; Θέλω να μου πεις την γνώμη σου/την γνώμη του κόμματος ,ό,τι θέλεις πες τέλος πάντων αρκεί να γράψεις κάτι...

Άβαταρ μέλους
Fluffy
Δημοσιεύσεις: 21735
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2019, 08:54

Re: 17 Νοέμβρη (επετειακό)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fluffy » 15 Νοέμ 2021, 23:14

Το ζήτημα δεν είναι τι κάνει ο καθένας ατομικά αλλά ο ρόλος του ατόμου σε συλλογική κινητοποίηση. Οι εργαζόμενοι δεν είναι αποκομμένοι από χίλιαδυο προβλήματα που έχει η κοινωνία. Μη ξεχνάς πως πλάι στους φοιτητές ήταν και εργάτες και οικοδόμοι μάλιστα στις εξεγερσιακές μέρες του νοέμβρη. Ξέρεις ότι απεβίωσαν και εργάτες εκεινες τις μέρες; Αυτούς δε θα τους τιμήσουμε;

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιστορία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών