Το βασίλειο του Λαζισταν. (Πόντιοι)

Ιστορικά γεγονότα, καταστάσεις, αναδρομές
Georg Von Balkanen
Δημοσιεύσεις: 1646
Εγγραφή: 04 Σεπ 2019, 11:33

Re: Το βασίλειο του Λαζισταν. (Πόντιοι)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Georg Von Balkanen » 24 Δεκ 2019, 11:30

Maejima έγραψε:
24 Δεκ 2019, 09:46
Ζαποτέκος έγραψε:
24 Δεκ 2019, 00:23
Νεωτερική Γεωγραφία, 1792 :
Οι νεώτεροι Έλληνες ώντας πολλά μακρυσμένοι από αναμεταξύ τους και κατοικώντας διάφορα κλίματα, έχωντας επιμιξία με διάφορα έθνη, άλλοι με άλλα και άλλοι με άλλα, ώντας και μερικοί από κάτω εις άλλη εξουσία, πρόσθεσε ακόμη και τη στέρηση όπου έχομεν από βιβλία εις τη γλώσσα μας, ακολουθεί δι’ αυτά να διαφέρωμεν αναμεταξύ μας και εις τα χρώματα και εις τη μορφή και εις τα ήθη και εις τη διάλεκτο.
Συμφωνώ μαζί σου και νομίζω ότι ήδη τα περισσότερα από τα οποία γράφω εδώ για τη γενετική και την ανθρωπολογία του Καυκάσου είναι κοινός τόπος με μία απλή αναζήτηση στο internet.

Δεν καταλαβαίνω τη ψύχωση μερικών σώνει και καλά να αποδείξουν στο μυαλό τους ότι τάχαμ οι Πόντιοι δεν είναι 100% αρχαίοι Ίωνες. Καλά είναι δυνατόν; Ένας πληθυσμός να έχει παρουσία σε έναν τόπο χιλιάδες χρόνια και να μην έχει προσμίξεις με τους εντόπιους; Σε ποιό σημείο του πλανήτη συνέβει αυτό ακριβώς; Οι Πόντιοι (Ρωμιοί και νύν Τούρκοι) και οι Χεμσίν Αρμένιοι (όχι αυτοί στην Αρμενία, δηλαδή οι Αρμένιοι proper) έχουν αδιαμφισβήτητη κλίση προς την Μεσόγειο, λόγω της καταγωγής τους και των ιστορικών διαδικασιών που έλαβαν χώρα.

Και τα Ρωμέικα δεν είναι divergent γλώσσα που λέει ο φίλος πιο πάνω. Η Οφιτική Ποντιακή διάλεκτος (Ophitic) είναι σχεδόν ατόφια η ελληνιστική κοινή. Και έχω φίλο Τούρκο από εκείνα τα μέρη (Όφι, ανατολική Τραπεζούντα) που τα μιλάει άπταιστα (https://en.wikipedia.org/wiki/Pontic_Greek).
nyxtovios έγραψε:
24 Δεκ 2019, 00:51
Το έχω πει αρκετές φορές και όσοι επίσης επισκέπτονται τη βόρεια Μακεδονία το βλέπουν και μόνοι τους. Είναι τρομερά ανομοιογενής πληθυσμός τουλάχιστον στην εξωτερική εμφάνιση και το λέω χωρίς να έχω κάτι με τους ανθρώπους εκεί η οπουδήποτε αλλού και χωρίς να το λέω υποτιμητικά. Μερικοί μοιάζουν ακόμα και με Φιλιππινέζους. Είναι αστείο να λένε τέτοιες μαλακίες για τους ελληνικούς πληθυσμούς της Μακεδονίας οι συγκεκριμένοι.
Ο Σλαβικός εθνικισμός των Βαλκανίων παίζει να είναι ο πιο βλακώδης και καθυστερημένος του κόσμου. Αφού λυσάξανε να βγάλουν τους Αλβανούς έποικους από τον Καύκασο και όχι εντόπιους και αποτύχαν οικτρά (οι Αλβανοί γενετικά είναι από τους πιο λιγότερο ανεμιγμένους, αν όχι ο λιγότερος, παλαιο-βαλκανικούς πληθυσμούς) οι σλαβομακεδόνες τώρα το γύρισαν να μισούν τους Πόντιους και τους Μικρασιάτες ότι δήθεν τους κλέψαν την γή. Άλλη όρεξη δεν είχαν οι Έλληνες της Ανατολής, να αφήσουν τον δρόμο του μεταξιού και τις μετροπόλεις τους που έσφυζαν από ζωή και πλούτο και να έρθουν στα κωλοχώρια της Μακεδονίας που οι σλαβομακεδόνες ζούσαν με τα ζώα μέσα σε σπίτια χωρίς πατώματα. Άλλα ήταν οι ιστορικές διαδικασίες τέτοιες που επέβαλλαν αυτές τις μετακινήσεις, τώρα τί να λέμε 100 χρόνια μετά.

Τέλος πάντων, γραφτήκαν ενδιαφέροντα πράγματα από αρκετούς και νομίζω ότι το νήμα πήρε άλλη τροπή από αυτήν που προσδοκούσε ο εμπνευστής του.
Πήγε ακριβώς εκεί που έπρεπε. Εγώ έχω συμφωνήσει και στο παρελθόν ότι και οι Μακεδόνες είναι εξίσου ανόητοι που προωθούν την δήθεν μακεδονική καταγωγή τους. Ούτε καν Σλάβοι δεν είναι.

Άβαταρ μέλους
Μπίστης
Δημοσιεύσεις: 14673
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:39
Τοποθεσία: Helsingør

Re: Το βασίλειο του Λαζισταν. (Πόντιοι)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μπίστης » 24 Δεκ 2019, 11:40

Maejima έγραψε:
24 Δεκ 2019, 09:46
... λυσάξανε να βγάλουν τους Αλβανούς έποικους από τον Καύκασο και όχι εντόπιους και αποτύχαν οικτρά (οι Αλβανοί γενετικά είναι από τους πιο λιγότερο ανεμιγμένους, αν όχι ο λιγότερος, παλαιο-βαλκανικούς πληθυσμούς)
:vp6:
"I beseech you, in the bowels of Christ, think it possible you may be mistaken".

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37774
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Το βασίλειο του Λαζισταν. (Πόντιοι)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 24 Δεκ 2019, 11:46

Οθωμανέλλην έγραψε:
24 Δεκ 2019, 11:30
Maejima έγραψε:
24 Δεκ 2019, 09:46
Ζαποτέκος έγραψε:
24 Δεκ 2019, 00:23
Νεωτερική Γεωγραφία, 1792 :
Οι νεώτεροι Έλληνες ώντας πολλά μακρυσμένοι από αναμεταξύ τους και κατοικώντας διάφορα κλίματα, έχωντας επιμιξία με διάφορα έθνη, άλλοι με άλλα και άλλοι με άλλα, ώντας και μερικοί από κάτω εις άλλη εξουσία, πρόσθεσε ακόμη και τη στέρηση όπου έχομεν από βιβλία εις τη γλώσσα μας, ακολουθεί δι’ αυτά να διαφέρωμεν αναμεταξύ μας και εις τα χρώματα και εις τη μορφή και εις τα ήθη και εις τη διάλεκτο.
Συμφωνώ μαζί σου και νομίζω ότι ήδη τα περισσότερα από τα οποία γράφω εδώ για τη γενετική και την ανθρωπολογία του Καυκάσου είναι κοινός τόπος με μία απλή αναζήτηση στο internet.

Δεν καταλαβαίνω τη ψύχωση μερικών σώνει και καλά να αποδείξουν στο μυαλό τους ότι τάχαμ οι Πόντιοι δεν είναι 100% αρχαίοι Ίωνες. Καλά είναι δυνατόν; Ένας πληθυσμός να έχει παρουσία σε έναν τόπο χιλιάδες χρόνια και να μην έχει προσμίξεις με τους εντόπιους; Σε ποιό σημείο του πλανήτη συνέβει αυτό ακριβώς; Οι Πόντιοι (Ρωμιοί και νύν Τούρκοι) και οι Χεμσίν Αρμένιοι (όχι αυτοί στην Αρμενία, δηλαδή οι Αρμένιοι proper) έχουν αδιαμφισβήτητη κλίση προς την Μεσόγειο, λόγω της καταγωγής τους και των ιστορικών διαδικασιών που έλαβαν χώρα.

Και τα Ρωμέικα δεν είναι divergent γλώσσα που λέει ο φίλος πιο πάνω. Η Οφιτική Ποντιακή διάλεκτος (Ophitic) είναι σχεδόν ατόφια η ελληνιστική κοινή. Και έχω φίλο Τούρκο από εκείνα τα μέρη (Όφι, ανατολική Τραπεζούντα) που τα μιλάει άπταιστα (https://en.wikipedia.org/wiki/Pontic_Greek).
nyxtovios έγραψε:
24 Δεκ 2019, 00:51
Το έχω πει αρκετές φορές και όσοι επίσης επισκέπτονται τη βόρεια Μακεδονία το βλέπουν και μόνοι τους. Είναι τρομερά ανομοιογενής πληθυσμός τουλάχιστον στην εξωτερική εμφάνιση και το λέω χωρίς να έχω κάτι με τους ανθρώπους εκεί η οπουδήποτε αλλού και χωρίς να το λέω υποτιμητικά. Μερικοί μοιάζουν ακόμα και με Φιλιππινέζους. Είναι αστείο να λένε τέτοιες μαλακίες για τους ελληνικούς πληθυσμούς της Μακεδονίας οι συγκεκριμένοι.
Ο Σλαβικός εθνικισμός των Βαλκανίων παίζει να είναι ο πιο βλακώδης και καθυστερημένος του κόσμου. Αφού λυσάξανε να βγάλουν τους Αλβανούς έποικους από τον Καύκασο και όχι εντόπιους και αποτύχαν οικτρά (οι Αλβανοί γενετικά είναι από τους πιο λιγότερο ανεμιγμένους, αν όχι ο λιγότερος, παλαιο-βαλκανικούς πληθυσμούς) οι σλαβομακεδόνες τώρα το γύρισαν να μισούν τους Πόντιους και τους Μικρασιάτες ότι δήθεν τους κλέψαν την γή. Άλλη όρεξη δεν είχαν οι Έλληνες της Ανατολής, να αφήσουν τον δρόμο του μεταξιού και τις μετροπόλεις τους που έσφυζαν από ζωή και πλούτο και να έρθουν στα κωλοχώρια της Μακεδονίας που οι σλαβομακεδόνες ζούσαν με τα ζώα μέσα σε σπίτια χωρίς πατώματα. Άλλα ήταν οι ιστορικές διαδικασίες τέτοιες που επέβαλλαν αυτές τις μετακινήσεις, τώρα τί να λέμε 100 χρόνια μετά.

Τέλος πάντων, γραφτήκαν ενδιαφέροντα πράγματα από αρκετούς και νομίζω ότι το νήμα πήρε άλλη τροπή από αυτήν που προσδοκούσε ο εμπνευστής του.
Πήγε ακριβώς εκεί που έπρεπε. Εγώ έχω συμφωνήσει και στο παρελθόν ότι και οι Μακεδόνες είναι εξίσου ανόητοι που προωθούν την δήθεν μακεδονική καταγωγή τους. Ούτε καν Σλάβοι δεν είναι.
Γκέοργκ, δέξου το τρομπόνι που σε κέρασε σαν άντρας ρε μαλάκα.
Και πες και ένα ευχαριστώ, τόσα πράματα έμαθες πάλι.
Γκούντεν μόργκεν.
:wave:
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Georg Von Balkanen
Δημοσιεύσεις: 1646
Εγγραφή: 04 Σεπ 2019, 11:33

Re: Το βασίλειο του Λαζισταν. (Πόντιοι)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Georg Von Balkanen » 24 Δεκ 2019, 12:04

Μπίστης έγραψε:
24 Δεκ 2019, 11:40
Maejima έγραψε:
24 Δεκ 2019, 09:46
... λυσάξανε να βγάλουν τους Αλβανούς έποικους από τον Καύκασο και όχι εντόπιους και αποτύχαν οικτρά (οι Αλβανοί γενετικά είναι από τους πιο λιγότερο ανεμιγμένους, αν όχι ο λιγότερος, παλαιο-βαλκανικούς πληθυσμούς)
:vp6:
Μπιστη, εσύ θα ξέρεις καλυτερα. Τι πιστεύουν οι Αρβανίτες σήμερα; εγώ παρατηρώ ότι αναπτύσσουν όλο και περισσότερο αλβανική συνείδηση. Πολλοί ψάχνονται στην Αλβανία για να βρουν συγγενείς κλπ

Georg Von Balkanen
Δημοσιεύσεις: 1646
Εγγραφή: 04 Σεπ 2019, 11:33

Re: Το βασίλειο του Λαζισταν. (Πόντιοι)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Georg Von Balkanen » 24 Δεκ 2019, 12:05

sys3x έγραψε:
24 Δεκ 2019, 11:46
Οθωμανέλλην έγραψε:
24 Δεκ 2019, 11:30
Maejima έγραψε:
24 Δεκ 2019, 09:46


Συμφωνώ μαζί σου και νομίζω ότι ήδη τα περισσότερα από τα οποία γράφω εδώ για τη γενετική και την ανθρωπολογία του Καυκάσου είναι κοινός τόπος με μία απλή αναζήτηση στο internet.

Δεν καταλαβαίνω τη ψύχωση μερικών σώνει και καλά να αποδείξουν στο μυαλό τους ότι τάχαμ οι Πόντιοι δεν είναι 100% αρχαίοι Ίωνες. Καλά είναι δυνατόν; Ένας πληθυσμός να έχει παρουσία σε έναν τόπο χιλιάδες χρόνια και να μην έχει προσμίξεις με τους εντόπιους; Σε ποιό σημείο του πλανήτη συνέβει αυτό ακριβώς; Οι Πόντιοι (Ρωμιοί και νύν Τούρκοι) και οι Χεμσίν Αρμένιοι (όχι αυτοί στην Αρμενία, δηλαδή οι Αρμένιοι proper) έχουν αδιαμφισβήτητη κλίση προς την Μεσόγειο, λόγω της καταγωγής τους και των ιστορικών διαδικασιών που έλαβαν χώρα.

Και τα Ρωμέικα δεν είναι divergent γλώσσα που λέει ο φίλος πιο πάνω. Η Οφιτική Ποντιακή διάλεκτος (Ophitic) είναι σχεδόν ατόφια η ελληνιστική κοινή. Και έχω φίλο Τούρκο από εκείνα τα μέρη (Όφι, ανατολική Τραπεζούντα) που τα μιλάει άπταιστα (https://en.wikipedia.org/wiki/Pontic_Greek).



Ο Σλαβικός εθνικισμός των Βαλκανίων παίζει να είναι ο πιο βλακώδης και καθυστερημένος του κόσμου. Αφού λυσάξανε να βγάλουν τους Αλβανούς έποικους από τον Καύκασο και όχι εντόπιους και αποτύχαν οικτρά (οι Αλβανοί γενετικά είναι από τους πιο λιγότερο ανεμιγμένους, αν όχι ο λιγότερος, παλαιο-βαλκανικούς πληθυσμούς) οι σλαβομακεδόνες τώρα το γύρισαν να μισούν τους Πόντιους και τους Μικρασιάτες ότι δήθεν τους κλέψαν την γή. Άλλη όρεξη δεν είχαν οι Έλληνες της Ανατολής, να αφήσουν τον δρόμο του μεταξιού και τις μετροπόλεις τους που έσφυζαν από ζωή και πλούτο και να έρθουν στα κωλοχώρια της Μακεδονίας που οι σλαβομακεδόνες ζούσαν με τα ζώα μέσα σε σπίτια χωρίς πατώματα. Άλλα ήταν οι ιστορικές διαδικασίες τέτοιες που επέβαλλαν αυτές τις μετακινήσεις, τώρα τί να λέμε 100 χρόνια μετά.

Τέλος πάντων, γραφτήκαν ενδιαφέροντα πράγματα από αρκετούς και νομίζω ότι το νήμα πήρε άλλη τροπή από αυτήν που προσδοκούσε ο εμπνευστής του.
Πήγε ακριβώς εκεί που έπρεπε. Εγώ έχω συμφωνήσει και στο παρελθόν ότι και οι Μακεδόνες είναι εξίσου ανόητοι που προωθούν την δήθεν μακεδονική καταγωγή τους. Ούτε καν Σλάβοι δεν είναι.
Γκέοργκ, δέξου το τρομπόνι που σε κέρασε σαν άντρας ρε μαλάκα.
Και πες και ένα ευχαριστώ, τόσα πράματα έμαθες πάλι.
Γκούντεν μόργκεν.
:wave:
Διάβασες καθόλου τι έγραψε; το είπε και πιο πριν ο άνθρωπος, δεν είστε ελληνες φυλετικά. Τα ίδια λέει που λέω και εγώ τόσο καιρο

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37774
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Το βασίλειο του Λαζισταν. (Πόντιοι)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 24 Δεκ 2019, 12:10

Τα ολόιδια πούλιμ, εγώ σε καταλαβαίνω πάντως να ξες.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
akirav
Δημοσιεύσεις: 2603
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 05:47
Phorum.gr user: akirav

Re: Το βασίλειο του Λαζισταν. (Πόντιοι)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από akirav » 24 Δεκ 2019, 12:31

sys3x έγραψε:
24 Δεκ 2019, 11:46


Γκέοργκ, δέξου το τρομπόνι που σε κέρασε σαν άντρας ρε μαλάκα.
ειμαι σιγουρος οτι γραφει γιατι γουσταρει να τρομπονιαζεται
Merlinus Sum, Qui Me Tangit Turbat Mundum

Άβαταρ μέλους
Ζαποτέκος
Δημοσιεύσεις: 8939
Εγγραφή: 14 Ιαν 2019, 17:08

Re: Το βασίλειο του Λαζισταν. (Πόντιοι)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζαποτέκος » 24 Δεκ 2019, 12:48

Maejima έγραψε:
24 Δεκ 2019, 09:46
Πολύ σωστά τα λες. :smt023

Δεν καταλαβαίνω τη ψύχωση μερικών σώνει και καλά να αποδείξουν στο μυαλό τους ότι τάχαμ οι Πόντιοι δεν είναι 100% αρχαίοι Ίωνες.
Ακριβώς. Λες και οι Ίωνες και γενικά οι αρχαίοι Έλληνες ήταν ένας λαός χωρίς προσμίξεις. Ας αφήσουμε τον Ηρόδοτο να μιλήσει για τους Ίωνες της Ιωνίας , τους Έλληνες που δημιούργησαν τον μεγάλο ελληνικό πολιτισμό της Ανατολής κατά την αρχαϊκή εποχή.

… η εξήγηση, πως είναι τάχα αυτοί περισσότερο Ίωνες από τους άλλους Ίωνες ή ευγενέστερης καταγωγής, είναι μεγάλη ανοησία και να τη λέει κανείς: αφού ένα μεγάλο ποσοστό ανάμεσά τους αποτελούν οι Άβαντες από την Εύβοια, που με την Ιωνία δεν τους δένει ούτε καν το όνομα, κι είναι ακόμη ανακατωμένοι μαζί τους Μινύαι από τον Ορχομενό και Καδμείοι και Δρύοπες και μια αποσπασμένη ομάδα από Φωκείς, και Μολοσσοί και Πελασγοί από την Αρκαδία και Δωριείς από την Επίδαυρο· κι άλλες πολλές φυλές είναι ανακατωμένες μαζί τους. [1.146.2] Κι αυτοί ακόμη που ξεκίνησαν από το πρυτανείο των Αθηναίων, και γι᾽ αυτό πιστεύουν πως είναι οι πιο ευγενείς και καθαρόαιμοι Ίωνες, κι αυτοί ακόμη δεν έφεραν στην αποικία μαζί τους γυναίκες, αλλά παντρεύτηκαν γυναίκες από την Καρία, αφού πρώτα σκότωσαν τους γονείς τους. [1.146.3] Γι᾽ αυτόν το φόνο οι γυναίκες αυτές έβαλαν νόμο και δέθηκαν μεταξύ τους μ᾽ όρκο, που τον παρέδωσαν στα κορίτσια τους, να μην καθίσουν ποτέ πια στο τραπέζι μαζί με τους άντρες τους, μήτε να προσφωνήσουν η καθεμιά τον άντρα της με το όνομά του, επειδή τους σκότωσαν τους πατέρες τους και τα παιδιά τους, κι ύστερα από αυτό που έκαναν τις πήρανε γυναίκες. Αυτά συνέβαιναν στη Μίλητο.
http://www.greek-language.gr/digitalRes ... 30&page=26
… εις μικράς μεν ατυχίας ευρεθήσεται φίλος, εις μεγίστην δε και επιμένουσαν συμφοράν μηδείς σε πλανήση , φίλος ουκ έσται . ( Στρατηγικόν Κεκαυμένου )

Άβαταρ μέλους
Ζαποτέκος
Δημοσιεύσεις: 8939
Εγγραφή: 14 Ιαν 2019, 17:08

Re: Το βασίλειο του Λαζισταν. (Πόντιοι)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζαποτέκος » 24 Δεκ 2019, 13:01

Arisvilla έγραψε:
24 Δεκ 2019, 10:34
Κοίταξε η διαμάχη μεταξύ των προσφύγων και των "ντόπιων" στην ελληνική Μακεδονία ήταν έντονη στο παρελθόν μέχρι και τον εμφύλιο. Μετά άλλαξαν τα πράγματα και τώρα δεν υπάρχει πραγματική διαμάχη. Παλιά ειδικά στη Δυτική Μακεδονία σφάζονταν μεταξύ τους χωριά ντόπιων και χωριά προσφύγων. Στο άλλο που γράφεις για τους Αλβανούς έχει εν μέρει δίκιο και εν μέρει άδικο. Οι Αλβανοί δεν ήρθαν βέβαια από τον Καύκασο αλλά αυτόχθονες στην περιοχή τους και Ιλλυριοί δεν είναι. Ηταν θρακικό φύλο που μάλλον μετακινήθηκε στο χώρο της Σημερινής Αλβανίας από την περιοχή της Δυτικής Βουλγαρίας- Ανατολικής Σερβίας. Πολλοί τους συνδέουν με τους Αρχαίους Βησσούς.
Πάντως να πούμε ότι οι πρόσφυγες δεν συνάντησαν εμπόδια μόνο απ' τους σλαβόφωνους αλλά και απ' τους ελληνόγωνους , τους βλαχόφωνους και τους αρβανιτόφωνους. Επίσης οι "πρόσφυγες" δεν ήταν κάτι ενιαίο. Δεν σημαίνει πως ο ελληνόφωνος , ο αρμενόφωνος και ο τουρκόφωνος πρόσφυγας ή ο Θρακιώτης , ο Σμυρνιός , ο Πόντιος και ο Καππαδόκης θα τα έβρισκαν μεταξύ τους.
Οθωμανέλλην έγραψε:
24 Δεκ 2019, 11:30
Πήγε ακριβώς εκεί που έπρεπε. Εγώ έχω συμφωνήσει και στο παρελθόν ότι και οι Μακεδόνες είναι εξίσου ανόητοι που προωθούν την δήθεν μακεδονική καταγωγή τους. Ούτε καν Σλάβοι δεν είναι.
Και τι είναι οι Σλαβομακεδόνες ; :smt017 Φυσικά και είναι Σλάβοι και συγκεκριμένα Βούλγαροι. Τουλάχιστον έτσι τους αναφέρουν όλες οι πηγές ως και τον 19ο αι. οπότε και άρχισε να εμφανίζεται η "μακεδονικότητα".
… εις μικράς μεν ατυχίας ευρεθήσεται φίλος, εις μεγίστην δε και επιμένουσαν συμφοράν μηδείς σε πλανήση , φίλος ουκ έσται . ( Στρατηγικόν Κεκαυμένου )

Georg Von Balkanen
Δημοσιεύσεις: 1646
Εγγραφή: 04 Σεπ 2019, 11:33

Re: Το βασίλειο του Λαζισταν. (Πόντιοι)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Georg Von Balkanen » 24 Δεκ 2019, 13:05

Ζαποτέκος έγραψε:
24 Δεκ 2019, 13:01
Arisvilla έγραψε:
24 Δεκ 2019, 10:34
Κοίταξε η διαμάχη μεταξύ των προσφύγων και των "ντόπιων" στην ελληνική Μακεδονία ήταν έντονη στο παρελθόν μέχρι και τον εμφύλιο. Μετά άλλαξαν τα πράγματα και τώρα δεν υπάρχει πραγματική διαμάχη. Παλιά ειδικά στη Δυτική Μακεδονία σφάζονταν μεταξύ τους χωριά ντόπιων και χωριά προσφύγων. Στο άλλο που γράφεις για τους Αλβανούς έχει εν μέρει δίκιο και εν μέρει άδικο. Οι Αλβανοί δεν ήρθαν βέβαια από τον Καύκασο αλλά αυτόχθονες στην περιοχή τους και Ιλλυριοί δεν είναι. Ηταν θρακικό φύλο που μάλλον μετακινήθηκε στο χώρο της Σημερινής Αλβανίας από την περιοχή της Δυτικής Βουλγαρίας- Ανατολικής Σερβίας. Πολλοί τους συνδέουν με τους Αρχαίους Βησσούς.
Πάντως να πούμε ότι οι πρόσφυγες δεν συνάντησαν εμπόδια μόνο απ' τους σλαβόφωνους αλλά και απ' τους ελληνόγωνους , τους βλαχόφωνους και τους αρβανιτόφωνους. Επίσης οι "πρόσφυγες" δεν ήταν κάτι ενιαίο. Δεν σημαίνει πως ο ελληνόφωνος , ο αρμενόφωνος και ο τουρκόφωνος πρόσφυγας ή ο Θρακιώτης , ο Σμυρνιός , ο Πόντιος και ο Καππαδόκης θα τα έβρισκαν μεταξύ τους.
Οθωμανέλλην έγραψε:
24 Δεκ 2019, 11:30
Πήγε ακριβώς εκεί που έπρεπε. Εγώ έχω συμφωνήσει και στο παρελθόν ότι και οι Μακεδόνες είναι εξίσου ανόητοι που προωθούν την δήθεν μακεδονική καταγωγή τους. Ούτε καν Σλάβοι δεν είναι.
Και τι είναι οι Σλαβομακεδόνες ; :smt017 Φυσικά και είναι Σλάβοι και συγκεκριμένα Βούλγαροι. Τουλάχιστον έτσι τους αναφέρουν όλες οι πηγές ως και τον 19ο αι. οπότε και άρχισε να εμφανίζεται η "μακεδονικότητα".
Οι Σλάβοι των Βαλκανίων είναι και Σλάβοι μεταξύ άλλων. Ουσιαστικά στα Βαλκάνια μιλάμε για συνονθύλευμα λαών και κουλτούρας. Οι Σλάβοι των Βαλκανίων ειναι πιο κοντά στους Έλληνες πάρα σε Ρώσους ή Πολωνούς ας πούμε. Με εξαίρεση τους Κροάτες.

Άβαταρ μέλους
Ζαποτέκος
Δημοσιεύσεις: 8939
Εγγραφή: 14 Ιαν 2019, 17:08

Re: Το βασίλειο του Λαζισταν. (Πόντιοι)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζαποτέκος » 24 Δεκ 2019, 13:22

Οθωμανέλλην έγραψε:
24 Δεκ 2019, 13:05
Οι Σλάβοι των Βαλκανίων είναι και Σλάβοι μεταξύ άλλων. Ουσιαστικά στα Βαλκάνια μιλάμε για συνονθύλευμα λαών και κουλτούρας. Οι Σλάβοι των Βαλκανίων ειναι πιο κοντά στους Έλληνες πάρα σε Ρώσους ή Πολωνούς ας πούμε. Με εξαίρεση τους Κροάτες.
Θα πρέπει να μου ξεκαθαρίσεις με τι όρους θέλεις να μιλάμε . Με όρους γενετικής και φυλών

Εικόνα

που δεν έχουν καμιά σχέση με την ιστορία αλλά με την βιολογία ή με όρους εθνών , εθνοτήτων, λαών και λαοτήτων που είναι αυτοί που σχετίζονται με την ιστορία.

Εσύ να θεωρείς πως ο Πούσκιν δεν είναι Ρώσος

Εικόνα

αλλά Αιθίοπας και ο Δουμάς δεν είναι Γάλλος αλλά "Αφρικανός".
Εικόνα:fp:
… εις μικράς μεν ατυχίας ευρεθήσεται φίλος, εις μεγίστην δε και επιμένουσαν συμφοράν μηδείς σε πλανήση , φίλος ουκ έσται . ( Στρατηγικόν Κεκαυμένου )

run
Δημοσιεύσεις: 9314
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:02
Phorum.gr user: ran
Τοποθεσία: sterea ellada

Re: Το βασίλειο του Λαζισταν. (Πόντιοι)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από run » 24 Δεκ 2019, 13:27

Οθωμανέλλην έγραψε:
24 Δεκ 2019, 12:04
Μπίστης έγραψε:
24 Δεκ 2019, 11:40
Maejima έγραψε:
24 Δεκ 2019, 09:46
... λυσάξανε να βγάλουν τους Αλβανούς έποικους από τον Καύκασο και όχι εντόπιους και αποτύχαν οικτρά (οι Αλβανοί γενετικά είναι από τους πιο λιγότερο ανεμιγμένους, αν όχι ο λιγότερος, παλαιο-βαλκανικούς πληθυσμούς)
:vp6:
Μπιστη, εσύ θα ξέρεις καλυτερα. Τι πιστεύουν οι Αρβανίτες σήμερα; εγώ παρατηρώ ότι αναπτύσσουν όλο και περισσότερο αλβανική συνείδηση. Πολλοί ψάχνονται στην Αλβανία για να βρουν συγγενείς κλπ
καλα κρασια
αθάνατος καραίσκος" ρωτηκσα τον μπουτζον μου πασά και μουπε να μη σε προσκυνησω"

Ρουμ
Δημοσιεύσεις: 2291
Εγγραφή: 27 Σεπ 2019, 12:36
Phorum.gr user: Πιτερ

Re: Το βασίλειο του Λαζισταν. (Πόντιοι)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ρουμ » 24 Δεκ 2019, 14:43

Οθωμανέλλην έγραψε:
24 Δεκ 2019, 12:04
Πολλοί ψάχνονται στην Αλβανία για να βρουν συγγενείς κλπ
:smt082:giggle::p8::vp6::vp5:

Georg Von Balkanen
Δημοσιεύσεις: 1646
Εγγραφή: 04 Σεπ 2019, 11:33

Re: Το βασίλειο του Λαζισταν. (Πόντιοι)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Georg Von Balkanen » 24 Δεκ 2019, 14:52

Ρουμ έγραψε:
24 Δεκ 2019, 14:43
Οθωμανέλλην έγραψε:
24 Δεκ 2019, 12:04
Πολλοί ψάχνονται στην Αλβανία για να βρουν συγγενείς κλπ
:smt082:giggle::p8::vp6::vp5:
Ρωτα τον Μπιστη. Αυτός τα λεει

Ρουμ
Δημοσιεύσεις: 2291
Εγγραφή: 27 Σεπ 2019, 12:36
Phorum.gr user: Πιτερ

Re: Το βασίλειο του Λαζισταν. (Πόντιοι)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ρουμ » 24 Δεκ 2019, 14:59

Οθωμανέλλην έγραψε:
24 Δεκ 2019, 14:52


Ρωτα τον Μπιστη. Αυτός τα λεει
:hammer::hammer::hammer:

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιστορία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών