Μάχη των οχυρών, 6 Απριλίου.

Ιστορικά γεγονότα, καταστάσεις, αναδρομές
Άβαταρ μέλους
Veni Vidi Vici
Δημοσιεύσεις: 3027
Εγγραφή: 14 Μαρ 2020, 10:25

Re: Μάχη των οχυρών, 6 Απριλίου.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Veni Vidi Vici » 07 Απρ 2020, 14:55

Εμπεδοκλής έγραψε:
07 Απρ 2020, 14:44
Veni Vidi Vici έγραψε:
07 Απρ 2020, 11:22
Ναι, Μακεδονικό, λάθος μου, το διόρθωσα.

15χμ από τα οχυρά.
Έχεις δει πολλές πυροβολαρχίες στην πρώτη γραμμή;
Μη το λες σε μένα...πες το σε αυτόν που έγραψε πως ο Κλάρας πολέμησε στη πρώτη γραμμή, στα οχυρά.
Αlea jacta est

Εμπεδοκλής
Δημοσιεύσεις: 20838
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 13:13

Re: Μάχη των οχυρών, 6 Απριλίου.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εμπεδοκλής » 07 Απρ 2020, 15:01

Veni Vidi Vici έγραψε:
07 Απρ 2020, 14:55
Εμπεδοκλής έγραψε:
07 Απρ 2020, 14:44
Veni Vidi Vici έγραψε:
07 Απρ 2020, 11:22
Ναι, Μακεδονικό, λάθος μου, το διόρθωσα.

15χμ από τα οχυρά.
Έχεις δει πολλές πυροβολαρχίες στην πρώτη γραμμή;
Μη το λες σε μένα...πες το σε αυτόν που έγραψε πως ο Κλάρας πολέμησε στη πρώτη γραμμή, στα οχυρά.
Ρε μαλάκα, δεν παλεύεσαι. Ανέφερα περί πρώτης γραμμής;
Το πυροβολικό ποτέ δεν πολεμά στην πρώτη γραμμή. Επίσης τα οχυρά δεν ήταν όλα στα σύνορα. Δεν παίζει να ξέρεις Χριστό από τη διάταξη του στρατού στο μακεδονικό...

Αυτό δεν αναιρεί ότι πολέμησε όταν άλλοι το έπαιζαν κουφοί.
Πολύ αμφιβάλλω και για τον κουλό παππού σου...

Άβαταρ μέλους
Veni Vidi Vici
Δημοσιεύσεις: 3027
Εγγραφή: 14 Μαρ 2020, 10:25

Re: Μάχη των οχυρών, 6 Απριλίου.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Veni Vidi Vici » 07 Απρ 2020, 15:33

Εμπεδοκλής έγραψε:
07 Απρ 2020, 15:01
Veni Vidi Vici έγραψε:
07 Απρ 2020, 14:55
Εμπεδοκλής έγραψε:
07 Απρ 2020, 14:44


Έχεις δει πολλές πυροβολαρχίες στην πρώτη γραμμή;
Μη το λες σε μένα...πες το σε αυτόν που έγραψε πως ο Κλάρας πολέμησε στη πρώτη γραμμή, στα οχυρά.
Ρε μαλάκα, δεν παλεύεσαι. Ανέφερα περί πρώτης γραμμής;
Το πυροβολικό ποτέ δεν πολεμά στην πρώτη γραμμή. Επίσης τα οχυρά δεν ήταν όλα στα σύνορα. Δεν παίζει να ξέρεις Χριστό από τη διάταξη του στρατού στο μακεδονικό...

Αυτό δεν αναιρεί ότι πολέμησε όταν άλλοι το έπαιζαν κουφοί.
Πολύ αμφιβάλλω και για τον κουλό παππού σου...
Χρατς χρουτς
Αlea jacta est

Εμπεδοκλής
Δημοσιεύσεις: 20838
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 13:13

Re: Μάχη των οχυρών, 6 Απριλίου.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εμπεδοκλής » 07 Απρ 2020, 16:10

Βγες έξω από το σπίτι σου λίγο. Κάνε κανένα περίπατο. Καλύτερα 150 ευρώ πρόστιμο παρά να στα φάνε οι ψυχολόγοι...

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 34320
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Μάχη των οχυρών, 6 Απριλίου.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 07 Απρ 2020, 16:36


Άβαταρ μέλους
Tarkovsky
Δημοσιεύσεις: 8211
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2018, 01:19
Phorum.gr user: Harry Haller's Records

Re: Μάχη των οχυρών, 6 Απριλίου.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Tarkovsky » 08 Απρ 2020, 04:20

hellegennes έγραψε:
07 Απρ 2020, 11:52
Tarkovsky έγραψε:
07 Απρ 2020, 10:21
Jolly Roger έγραψε:
06 Απρ 2020, 21:18
ΖΗΤΩΣΑΝ ΑΙ ΥΠΟ ΤΟΝ SEPP DIETRICH ΔΥΝΑΜΕΙΣ! ΖΗΤΩΣΑΝ ΑΙ ΥΠΟ ΤΟΝ ΓΕΩΡΓΙΟΝ ΚΟΥΡΟΥΚΛΗΝ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟΙ!!
hellegennes material

σκίστου τον πάτο του ζουμπά
Τι; Δεν βλέπω κάποιο λάθος. Είναι βέβαια τερατούργημα το κείμενο, αλλά γραμματικά δεν είδα κάτι. Αυτό το ζήτωσαν, βέβαια, είναι τύπος που ανάθεμα αν ήταν ποτέ σε χρήση στην αρχαία.
α, ώστε έτσι

δλδ η συγκεκριμένη υπομορφή ζωής είναι περισσότερο ορθογράφος από μένα


Πριν καμιά 10ετία έμαθα ότι μέχρι τα 11 μου τον είχα γείτονα, τέσσερα στενά παρακάτω. Τώρα αυτό. Νοιώθω άδειος... :102:
Μητσοτάκη πομπόμ-πομ

Άβαταρ μέλους
Βλήμα
Δημοσιεύσεις: 5555
Εγγραφή: 04 Ιαν 2020, 15:32

Re: Μάχη των οχυρών, 6 Απριλίου.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βλήμα » 08 Απρ 2020, 05:45

Veni Vidi Vici έγραψε:
06 Απρ 2020, 20:28
Σε κείνα τα οχυρά πολέμησε ο παππούς μου (του οποίου έχω το όνομα), γλύτωσε με μικροτραυματισμούς, γύρισε στο χωριό του, όπου λίγα χρόνια αργότερα κάποιοι κομμουνιστοσυμμορίτες του έκοψαν τα χέρια και τον έκαψαν ζωντανό, μπροστά στην οικογένειά του.

Συγγνώμη για το, ίσως, οφφ τόπικ.
Όταν ξαναμιλήσει κάποιος από οικογένειά σου για τον παππού σου φέρε στο μυαλό σου την εικόνα που έπλασες με αυτόν ως πρωταγωνιστή.
Ρε, τον Σιμπλίκιο Σιμπλικίσιμο τον διαβάσατε ή ακόμα;

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Μάχη των οχυρών, 6 Απριλίου.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 09 Απρ 2020, 02:26

Ο παππούς μου, που ποτέ δε γνώρισα έπεσε στο οχυρό Ποποτλίβιτσα κατά των Γερμανών.
Ως πρώην έφεδρος υποσμηναγός ,νομίζω ότι αξίζει να το αναφέρω.
Ευχαριστώ και συγγνώμη για την ενόχληση.

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Μάχη των οχυρών, 6 Απριλίου.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 09 Απρ 2020, 02:44

Και κανένας δεν ανέφερε τον ΗΡΩΑ Ίτσιο

Δημήτρης Ίτσιος. Ο λοχίας που σταμάτησε την γερμανική επέλαση με πέντε άντρες. Εξολόθρευσε από το πολυβολείο πάνω από 250 στρατιώτες της Βέρμαχτ...

Διαβάστε όλο το άρθρο: http://www.mixanitouxronou.gr/dimitris- ... -vermacht/

Άβαταρ μέλους
dna replication
Δημοσιεύσεις: 30296
Εγγραφή: 16 Απρ 2018, 21:29
Phorum.gr user: dna

Re: Μάχη των οχυρών, 6 Απριλίου.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dna replication » 09 Απρ 2020, 03:13

Jolly Roger έγραψε:
06 Απρ 2020, 21:18
ΖΗΤΩΣΑΝ ΑΙ ΥΠΟ ΤΟΝ SEPP DIETRICH ΔΥΝΑΜΕΙΣ! ΖΗΤΩΣΑΝ ΑΙ ΥΠΟ ΤΟΝ ΓΕΩΡΓΙΟΝ ΚΟΥΡΟΥΚΛΗΝ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟΙ!!
Tarkovsky έγραψε:
08 Απρ 2020, 04:20
hellegennes έγραψε:
07 Απρ 2020, 11:52
Tarkovsky έγραψε:
07 Απρ 2020, 10:21
hellegennes material
σκίστου τον πάτο του ζουμπά
Τι; Δεν βλέπω κάποιο λάθος. Είναι βέβαια τερατούργημα το κείμενο, αλλά γραμματικά δεν είδα κάτι. Αυτό το ζήτωσαν, βέβαια, είναι τύπος που ανάθεμα αν ήταν ποτέ σε χρήση στην αρχαία.
α, ώστε έτσι
δλδ η συγκεκριμένη υπομορφή ζωής είναι περισσότερο ορθογράφος από μένα
Πριν καμιά 10ετία έμαθα ότι μέχρι τα 11 μου τον είχα γείτονα, τέσσερα στενά παρακάτω. Τώρα αυτό. Νοιώθω άδειος... :102:
δεν ξέρει καθαρεύουσα ο νουμπάς, τι μας το παίζει εθνικόφρων ?

ΖΗΤΩΣΑΝ ΑΙ ΥΠΟ ΤΟΝ SEPP DIETRICH ΔΥΝΑΜΕΙΣ! ΖΗΤΩΣΑΝ ΑΙ ΥΠΟ ΤΟΝ ΓΕΩΡΓΙΟΝ ΚΟΥΡΟΥΚΛΗΝ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟΙAI!!
Наше дело правое - победа будет за нами!

Άβαταρ μέλους
Tarkovsky
Δημοσιεύσεις: 8211
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2018, 01:19
Phorum.gr user: Harry Haller's Records

Re: Μάχη των οχυρών, 6 Απριλίου.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Tarkovsky » 09 Απρ 2020, 18:56

dna replication έγραψε:
09 Απρ 2020, 03:13
δεν ξέρει καθαρεύουσα ο νουμπάς, τι μας το παίζει εθνικόφρων ?

ΖΗΤΩΣΑΝ ΑΙ ΥΠΟ ΤΟΝ SEPP DIETRICH ΔΥΝΑΜΕΙΣ! ΖΗΤΩΣΑΝ ΑΙ ΥΠΟ ΤΟΝ ΓΕΩΡΓΙΟΝ ΚΟΥΡΟΥΚΛΗΝ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟΙAI!!
άστα Ταβάριτς, πάθαμε Χαρκόβ ΙΙ, επιτεθήκαμε και τον ήπιαμε αγρίως

σωστά το 'γραψε ο Ναζής, πέρα από τον Χέλη το επιβεβαίωσε μετ' επιτάσεως και η θυγατέρα



υποχωρούμε συντεταγμένα και περιμένουμε να τον πετσοκόψει πρώτα η ρασπουτίτσα :lol:
Μητσοτάκη πομπόμ-πομ

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 28676
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Μάχη των οχυρών, 6 Απριλίου.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 09 Απρ 2020, 20:43

6 Απριλίου 2020
Ο ήρωας λοχίας Δ. Ίτσιος έριξε 38.000 σφαίρες εναντίον των Γερμανών.

Εικόνα

Η γερμανική εισβολή στην Ελλάδα ξεκίνησε στις 6 Απριλίου του 1941 και παρά την ισχυρή και εντυπωσιακή αντίσταση των Ελλήνων και των στρατευμάτων τους, η υποχώρηση ήρθε 4 μέρες αργότερα. Η παράδοση έγινε στις 9 Απριλίου.

Πολλά είναι τα πρόσωπα που θα μπορούσαν να ξεχωρίσουν για την ηρωϊκή αντίσταση των Ελλήνων. Ένας λοχίας όμως παίρνει τον πρώτο ρόλο.

Εικόνα

Ομολογουμένως, το πρόσωπο που ξεχώρισε μέσα απο το γεγονός αυτό είναι ο λοχίας Δημήτρης Ίτσιος, ο οποίος μόνος του με ακόμα πέντε άντρες απέκρουσε την εισβολή των Γερμανών και εξολόθρευσε με το πολυβόλο πάνω απο 250 στρατιώτες της Βέρμαχτ. Ο Δημήτρης Ίτσιος ήταν, έφεδρος υπαξιωματικός του Ελληνικού στρατού κατά τη διάρκεια της γερμανικής εισβολής στην Ελλάδα τον Απρίλιο του 1941.

Εικόνα

Επικεφαλής ολιγάριθμων ανδρών αντιστάθηκε μέχρις εσχάτων στην επίθεση που δέχθηκε και από το πολυβολείο του προκάλεσε μεγάλες απώλειες στον εχθρό.
Παραδόθηκε μαζί με τους άνδρες του όταν τα πυρομαχικά τους εξαντλήθηκαν, αλλά δολοφονήθηκε εν ψυχρώ από τον επικεφαλής γερμανό σωματάρχη, στρατηγό Σόρνερ.

Εικόνα

Ο Ίτσιος είχε ρίξει 38.000 σφαίρες εναντίον των Γερμανών!

Οι Γερμανοί λοιπόν, εισέβαλαν την 6η Απριλίου του 1941 προσπαθώντας να διασπάσουν τη γραμμή Μεταξά, από τα σύνορα της Ελλάδας με την Βουλγαρία και τη Γιουγκοσλαβια. Όλοι οι Έλληνες στρατιώτες έδωσαν μια ηρωική μάχη και αντιστάθηκαν δυναμικά στους Γερμανούς.
Ο Δημήτρης Ίτσιος όμως, έφεδρος λοχίας και επικεφαλής της αντίστασης στο πολυβολείο, Π8 στην ομορφοπλαγιά του Μπέλες πάνω από τα Άνω Πορόια Σερρών, αν και μόνος του με πέντε μόνο στρατιώτες , δεν παραδόθηκε.

Εικόνα

Ο λοχίας Ίτσιος αποδείχτηκε πολύ πιο δυναμικός απο ότι υπολόγιζαν.
Η αντίστασή του κράτησε όσο περισσότερο μπορούσε και πιο συγκεκριμένα μέχρι να του τελειώσουν τα πυρομαχικά.

Εικόνα

Εικόνα

Με πάνω απο 38 χιλιάδες σφαίρες σκότωσε πάνω απο 250 Γερμανούς στρατιώτες και τον σημαντικό για τους αντιπάλους, αντισυνταγματάρχη, Έμπελινγκ.
Ο Ίτσιος είχε ως εντολή να σταματήσει τους Γερμανούς ώστε οι ελληνικές δυνάμεις να καταφέρουν να κερδίσουν χρόνο. Ωστόσο, τη στιγμή που οι Γερμανοί τον εγκλωβίζουν ο Έλληνας λοχίας δίνει διαταγή στους άλλους πέντε στρατιώτες να αποχωρήσουν ώστε να αντιμετωπίσει μόνος του τη νέα επίθεση.

Ωστόσο, δύο απο τους φαντάρους αρνήθηκαν πεισματικά να αφήσουν τον επικεφαλής Δημήτρη Ίτσιο και έτσι οι τρεις άντρες άρχισαν να αποκρούουν τις απανωτές γερμανικές επιθέσεις. Κατάφεραν να αποφύγουν όλες τις βολές των Στούκας καθώς και να αντιμετωπίσουν την επίθεση των χερσαίων δυνάμεων των Γερμανών.
Δυστύχως, η εξάντληση των πυρομαχικών τους τους ανάγκασε να παραδοθούν.

Οι Γερμανοί πλησίασαν επιφυλακτικά τους άντρες και άρχισε ένας διάλογος μεταξύ του Έλληνα λοχία και Γερμανού επικεφαλής:

Στρατηγός Σόρνερ: Που είναι ο αξιωματικός σου;

Λοχίας Δημήτρης Ίτσιος: δεν υπάρχει, εγώ είμαι επικεφαλής

Στρατηγός Σόρνερ: εσύ;

Λοχίας Δημήτρης Ίτσιος: ναι

Στρατηγός Σόρνερ: συγχαρητήρια, με την αντίσταση σου ζωντάνεψες το πνεύμα των προγόνων σου

Λοχίας Δημήτρης Ίτσιος: έκανα το καθήκον μου

Στρατηγός Σόρνερ: και τώρα πρέπει να κάνω και εγώ το δικό μου. Μου στοίχισες πάνω από διακόσιους άνδρες.

Ο Γερμανός διοικητής διέταξε να τον σκοτώσουν. Όταν ο Ίτσιος ρώτησε γιατί, δεν έλαβε καμία απάντηση.

Ο Σόρνερ έδωσε εντολή να τον τιμήσουν και στη συνεχεια τον εκτέλεσε ο ίδιος.
Τους δύο άλλους άντρες, που παρέμειναν στο πλευρό του Ίτσιου, τους άφησε ελεύθερους. Αυτοί άλλωστε ήταν που διηγήθηκαν τα γεγονότα και την αυτοθυσία του Ίτσιου, που έμεινε στην ιστορία.
Ο Ίτσιος παρασημοφορήθηκε και ένα στρατόπεδο πήρε το όνομα του.
Στον Ίτσιο αποδόθηκε ο βαθμός του Επιλοχία καθώς και το Αργυρό Αριστείο Ανδρείας.

Αρκετό καιρό αργότερα, το 1946 η σύζυγος του Ίτσιου κατάφερε να ανασύρει τα οστά του άνδρα της και να τα μεταφέρει για ενταφιασμό στο χωριό τους, τα Άνω Πορρόια.

Ο λοχίας με τη στρατηγική και τον ηρωισμό του συνέβαλε σημαντικά στην αντίσταση της εισβολής των Γερμανών, κερδίζοντας χρόνο για τους συμπατριώτες του.



hellas-now.com

Άβαταρ μέλους
Veni Vidi Vici
Δημοσιεύσεις: 3027
Εγγραφή: 14 Μαρ 2020, 10:25

Re: Μάχη των οχυρών, 6 Απριλίου.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Veni Vidi Vici » 09 Απρ 2020, 20:48

Εμπεδοκλής έγραψε:
07 Απρ 2020, 16:10
Βγες έξω από το σπίτι σου λίγο. Κάνε κανένα περίπατο. Καλύτερα 150 ευρώ πρόστιμο παρά να στα φάνε οι ψυχολόγοι...
Σου απαντάω επειδή είμαι στην τουαλέτα και έχω δυσκοιλιότητα.

Η γνώμη σου με ενδιαφέρει τόσο όσο και ο μηχανισμός αποστράγγισης του χλοοτάπητα στο γήπεδο του Λεβαδειακού.

γγγκκκμμμμμ...πλατς! :toiletp:

Ουφ, βγήκε...σε ευχαριστώ για τη βοήθεια.
Αlea jacta est

Εμπεδοκλής
Δημοσιεύσεις: 20838
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 13:13

Re: Μάχη των οχυρών, 6 Απριλίου.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εμπεδοκλής » 09 Απρ 2020, 20:51

Εντάξει, ηρέμησε τώρα. Γιατί σε βλέπω στα ψυχοφάρμακα.

Άβαταρ μέλους
Obi Wan Iakobi
Δημοσιεύσεις: 15683
Εγγραφή: 19 Ιαν 2020, 22:20

Re: Μάχη των οχυρών, 6 Απριλίου.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Obi Wan Iakobi » 09 Απρ 2020, 21:15

κορόιδο έγραψε:
06 Απρ 2020, 20:42


Αυτό που θέλει να πει είναι ότι οι Γερμανοί πολεμούσαν πολιτισμένα μέχρι που ήρθαν οι κομμουνιστές και τους ανάγκασαν να σφάζουν και να βιάζουν αμάχους.
Γιατι πολιτισμενα δεν πολεμησαν?απεδωσαν τιμες στα Οχυρα,δεν κρατησαν καν ελληνες αιχμαλωτους και αφησαν την γαλανολευκη στην Ακροπολη.Ξερεις πολλους που θα το εκαναν αυτο?

Το οτι οι κομμουνιστες σκοτωναν μεμονωμενους γερμανους και τους ακρωτηριαζαν ξεροντας οτι θα προκαλουσαν σφαγες αμαχων ειναι επισης γεγονος.
Η αλήθεια είναι μια μικροαστική εμμονή.

Βλαδίμηρος Ίλιτς Λένιν

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιστορία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών