Πως η καταδίκη της αυτοκτονίας απο την εκκλησία οδηγούσε ανθρώπους στον φόνο

Ιστορικά γεγονότα, καταστάσεις, αναδρομές
Άβαταρ μέλους
Σενέκας
Δημοσιεύσεις: 14640
Εγγραφή: 24 Απρ 2020, 08:57

Re: Πως η καταδίκη της αυτοκτονίας απο την εκκλησία οδηγούσε ανθρώπους στον φόνο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σενέκας » 21 Ιουν 2020, 00:06

'Εχουν γραφτεί πολλά για το ζήτημα. Να και ένα επιστημονικό paper που το εξηγεί σε βάθος και κάνει αναφορά σε συγκεκριμένες υποθέσεις. Είναι τόσες πολλές που δε νομίζω ότι υπάρχει αμφιβολία, όπως υπονοεί η Γαλή ότι μπορε τα κίνητρα των δραστών να μην ήταν αυτά που δήλωναν
είναι κωμικό τραγικό πάντων ότι αυτό ήταν το κοινωνικό φαινόμενο που έγινε έναυσμα ώστε οι Ευρωπαίοι να προβληματιστούν για το ζήτημα της θανατικής ποινής και να αρχίσουν να την καταργούν κιόλας :lol::oops:
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 12:19
Η διάρροια του μπακογιάννη μετά από οξεία τροφική δηλητηρίαση είναι νέκταρ και αμβροσία

Άβαταρ μέλους
Lugozzi
Δημοσιεύσεις: 15717
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:31
Τοποθεσία: Βόρεια Περιοχή του Πρώτου Μέρους

Re: Πως η καταδίκη της αυτοκτονίας απο την εκκλησία οδηγούσε ανθρώπους στον φόνο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lugozzi » 21 Ιουν 2020, 00:14

“Don't let a win get to your head or a loss to your heart.”

Άβαταρ μέλους
lonelyrider
Δημοσιεύσεις: 3709
Εγγραφή: 28 Ιούλ 2018, 00:12
Phorum.gr user: lonelyrider
Τοποθεσία: Τόπος ζώντων

Re: Πως η καταδίκη της αυτοκτονίας απο την εκκλησία οδηγούσε ανθρώπους στον φόνο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από lonelyrider » 21 Ιουν 2020, 00:15

Σενέκας έγραψε:
20 Ιουν 2020, 23:43
lonelyrider έγραψε:
20 Ιουν 2020, 23:37
Δεν ξέρουμε ποιος πάει στο παράδεισο και ποιος στη κόλαση. Εξαιρέσεις είναι ο ληστής επί του σταυρού, ο Ιούδας που κολάστηκε καθώς και οι Άγιοι και δίκαιοι παλαιάς και Καινής διαθήκης που εσώθησαν όπως οι προφήτες οι απόστολοι κ.ο.κ. Αυτό που σίγουρα ξέρουμε είναι ότι ο Θεός ου μυκτηρίζεται όπως λέει η Γραφή. Δεν μπορείς να Τον κοροϊδέψεις. Άρα με τέτοιου είδους τεχνάσματα σαν αυτό που πραγματεύεται το νήμα , μάλλον στο διάολο καταλήγει η ψυχή. Άσχετα με την εξομολόγηση. Με τέτοια πρόθεση δεν είναι έγκυρη. Γνώμη μου.
Εντάξει, δεν ξέρουμε ακριβώς αλλά τέλος πάντων με βάση τα ιερά βιβλία και την παράδοση έχουμε μια καλή ιδέα, αλλιώς δε θα είχε νόημα ούτε η εκκλησία ούτε οι ιεροί κανόνες. Το απευθύνω και στη ΓΑΛΗ που είπε το ίδιο, γιατί είναι κοροϊδία; Έφόσον από κάθε άποψη φαίνεται να είναι ηθικά καλυμμένοι.

η τελευταία γραμμή σου πάντως περισσότερο ευχή δηλώνει, όχι σιγουριά ότι αυτοί οι τύποι δεν κατάφεραν όντως να χακάρουν το σύστημα και τώρα βρίσκονται στον παράδεισο
Στο παράδεισο πας μόνο άμα το αξίζεις βάση των έργων σου. Το σύστημα είναι απαραβίαστο από αλχημείες και κομπίνες γιατί κατασκευαστής του είναι ο Θεός. Και έτσι δεν χακάρεται ούτε από τον Gates , ούτε από τον Ζούκεμπεργκ ούτε από τον Νίο ούτε από κανέναν.
"Οἶδά σου τὰ ἔργα, ὅτι οὔτε ψυχρὸς εἶ οὔτε ζεστός· ὄφελον ψυχρὸς ἦς ἢ ζεστός, οὕτως ὅτι χλιαρὸς εἶ, καὶ οὔτε ζεστὸς οὔτε ψυχρός, μέλλω σε ἐμέσαι ἐκ τοῦ στόματός μου." (Αποκάλυψη 3,15-16)

Άβαταρ μέλους
Σενέκας
Δημοσιεύσεις: 14640
Εγγραφή: 24 Απρ 2020, 08:57

Re: Πως η καταδίκη της αυτοκτονίας απο την εκκλησία οδηγούσε ανθρώπους στον φόνο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σενέκας » 21 Ιουν 2020, 00:21

lonelyrider έγραψε:
21 Ιουν 2020, 00:15
Σενέκας έγραψε:
20 Ιουν 2020, 23:43
lonelyrider έγραψε:
20 Ιουν 2020, 23:37
Δεν ξέρουμε ποιος πάει στο παράδεισο και ποιος στη κόλαση. Εξαιρέσεις είναι ο ληστής επί του σταυρού, ο Ιούδας που κολάστηκε καθώς και οι Άγιοι και δίκαιοι παλαιάς και Καινής διαθήκης που εσώθησαν όπως οι προφήτες οι απόστολοι κ.ο.κ. Αυτό που σίγουρα ξέρουμε είναι ότι ο Θεός ου μυκτηρίζεται όπως λέει η Γραφή. Δεν μπορείς να Τον κοροϊδέψεις. Άρα με τέτοιου είδους τεχνάσματα σαν αυτό που πραγματεύεται το νήμα , μάλλον στο διάολο καταλήγει η ψυχή. Άσχετα με την εξομολόγηση. Με τέτοια πρόθεση δεν είναι έγκυρη. Γνώμη μου.
Εντάξει, δεν ξέρουμε ακριβώς αλλά τέλος πάντων με βάση τα ιερά βιβλία και την παράδοση έχουμε μια καλή ιδέα, αλλιώς δε θα είχε νόημα ούτε η εκκλησία ούτε οι ιεροί κανόνες. Το απευθύνω και στη ΓΑΛΗ που είπε το ίδιο, γιατί είναι κοροϊδία; Έφόσον από κάθε άποψη φαίνεται να είναι ηθικά καλυμμένοι.

η τελευταία γραμμή σου πάντως περισσότερο ευχή δηλώνει, όχι σιγουριά ότι αυτοί οι τύποι δεν κατάφεραν όντως να χακάρουν το σύστημα και τώρα βρίσκονται στον παράδεισο
Στο παράδεισο πας μόνο άμα το αξίζεις βάση των έργων σου. Το σύστημα είναι απαραβίαστο από αλχημείες και κομπίνες γιατί κατασκευαστής του είναι ο Θεός. Και έτσι δεν χακάρεται ούτε από τον Gates , ούτε από τον Ζούκεμπεργκ ούτε από τον Νίο ούτε από κανέναν.
και πάλι, έχω την εντύπωση ότι δηλώνει ευχή. Εξάλλου, για πολλούς δολοφόνους αναφέρεται ότι ήταν υπόδειγμα χριστιανών. Αιρετικοί τέλος πάντων, αλλά πέρα απο το ήταν πλανεμένοι, ήξεραν τις γραφές, και με βάση αυτές θεωρούσαν τον εαυτό τους καλυμμένο :102:
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 12:19
Η διάρροια του μπακογιάννη μετά από οξεία τροφική δηλητηρίαση είναι νέκταρ και αμβροσία

Άβαταρ μέλους
lonelyrider
Δημοσιεύσεις: 3709
Εγγραφή: 28 Ιούλ 2018, 00:12
Phorum.gr user: lonelyrider
Τοποθεσία: Τόπος ζώντων

Re: Πως η καταδίκη της αυτοκτονίας απο την εκκλησία οδηγούσε ανθρώπους στον φόνο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από lonelyrider » 21 Ιουν 2020, 00:34

Σενέκας έγραψε:
21 Ιουν 2020, 00:21

και πάλι, έχω την εντύπωση ότι δηλώνει ευχή. Εξάλλου, για πολλούς δολοφόνους αναφέρεται ότι ήταν υπόδειγμα χριστιανών. Αιρετικοί τέλος πάντων, αλλά πέρα απο το ήταν πλανεμένοι, ήξεραν τις γραφές, και με βάση αυτές θεωρούσαν τον εαυτό τους καλυμμένο :102:
Τι εννοείς ότι εύχομαι να πηγαίνουν στην κόλαση οι άνθρωποι?
"Οἶδά σου τὰ ἔργα, ὅτι οὔτε ψυχρὸς εἶ οὔτε ζεστός· ὄφελον ψυχρὸς ἦς ἢ ζεστός, οὕτως ὅτι χλιαρὸς εἶ, καὶ οὔτε ζεστὸς οὔτε ψυχρός, μέλλω σε ἐμέσαι ἐκ τοῦ στόματός μου." (Αποκάλυψη 3,15-16)

Άβαταρ μέλους
Σενέκας
Δημοσιεύσεις: 14640
Εγγραφή: 24 Απρ 2020, 08:57

Re: Πως η καταδίκη της αυτοκτονίας απο την εκκλησία οδηγούσε ανθρώπους στον φόνο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σενέκας » 21 Ιουν 2020, 00:38

lonelyrider έγραψε:
21 Ιουν 2020, 00:34
Σενέκας έγραψε:
21 Ιουν 2020, 00:21

και πάλι, έχω την εντύπωση ότι δηλώνει ευχή. Εξάλλου, για πολλούς δολοφόνους αναφέρεται ότι ήταν υπόδειγμα χριστιανών. Αιρετικοί τέλος πάντων, αλλά πέρα απο το ήταν πλανεμένοι, ήξεραν τις γραφές, και με βάση αυτές θεωρούσαν τον εαυτό τους καλυμμένο :102:
Τι εννοείς ότι εύχομαι να πηγαίνουν στην κόλαση οι άνθρωποι?
Ευχή ότι το σχέδιό τους δεν δούλεψε τελικά και ο θεός τους τιμώρησε
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 12:19
Η διάρροια του μπακογιάννη μετά από οξεία τροφική δηλητηρίαση είναι νέκταρ και αμβροσία

Άβαταρ μέλους
Ζαποτέκος
Δημοσιεύσεις: 8928
Εγγραφή: 14 Ιαν 2019, 17:08

Re: Πως η καταδίκη της αυτοκτονίας απο την εκκλησία οδηγούσε ανθρώπους στον φόνο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζαποτέκος » 21 Ιουν 2020, 09:03

ζητούσαν συγχώρεση απο τον θεό για τον φόνο, ο θεός τους συγχωρούσε,
Σενέκας έγραψε:
20 Ιουν 2020, 23:06
Θα ήθελα και τη γνώμη ενός χριστιανού πάντως, γιατί μου φαίνεται ο τέλειος τρόπος να πηδήξει κανείς ολόκληρο το σύστημα. Δεν μπορώ να βρω κάποια τρύπα στο σχέδιο θέλω να πω, που ίσως να τους έστειλε στην κόλαση
Αν ζητούσαν συγχώρεση μόνο για τον φόνο του παιδιού τότε δεν νομίζω πως ο Θεός θα τους συγχωρούσε. :lol: Πώς το λέει ο Παπαδιαμάντης να δεις: Πλην υπάρχει υποκρισία και εν τη ειλικρινεία. Δεν διέπραξαν μόνο την αμαρτία του φόνου. Ουσιαστικά το σχέδιό τους ολόκληρο ήταν αμαρτία κατά του Θεού, πως και καλά θα τον ξεγελάσουν. Διὰ τοῦτο λέγω ὑμῖν, πᾶσα ἁμαρτία καὶ βλασφημία ἀφεθήσεται τοῖς ἀνθρώποις, ἡ δὲ τοῦ Πνεύματος βλασφημία οὐκ ἀφεθήσεται τοῖς ἀνθρώποις· Αν δεν υπήρξε ειλικρινής και ανυπόκριτη μετάνοια για όλο το σχέδιό τους - το οποίο τις οδηγούσε και πάλι στον θάνατο από δική τους επιλογή - συγχώρεση δεν έβλεπαν. :102:

  • Ἀμὴν λέγω ὑμῖν ὅτι πάντα ἀφεθήσεται τοῖς υἱοῖς τῶν ἀνθρώπων τὰ ἁμαρτήματα καὶ αἱ βλασφημίαι ὅσας ἐὰν βλασφημήσωσιν. ὃς δ᾿ ἂν βλασφημήσῃ εἰς τὸ Πνεῦμα τὸ Ἅγιον, οὐκ ἔχει ἄφεσιν εἰς τὸν αἰῶνα, ἀλλ᾿ ἔνοχός ἐστιν αἰωνίου κρίσεως·


  • διατί ἐπλήρωσεν ὁ σατανᾶς τὴν καρδίαν σου, ψεύσασθαί σε τὸ Πνεῦμα τὸ Ἅγιον (...) τί ὅτι ἔθου ἐν τῇ καρδίᾳ σου τὸ πρᾶγμα τοῦτο; οὐκ ἐψεύσω ἀνθρώποις, ἀλλὰ τῷ Θεῷ.(...) τί ὅτι συνεφωνήθη ὑμῖν πειράσαι τὸ Πνεῦμα Κυρίου;
… εις μικράς μεν ατυχίας ευρεθήσεται φίλος, εις μεγίστην δε και επιμένουσαν συμφοράν μηδείς σε πλανήση , φίλος ουκ έσται . ( Στρατηγικόν Κεκαυμένου )

Άβαταρ μέλους
Σενέκας
Δημοσιεύσεις: 14640
Εγγραφή: 24 Απρ 2020, 08:57

Re: Πως η καταδίκη της αυτοκτονίας απο την εκκλησία οδηγούσε ανθρώπους στον φόνο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σενέκας » 21 Ιουν 2020, 09:52

Ζαποτέκος έγραψε:
21 Ιουν 2020, 09:03
ζητούσαν συγχώρεση απο τον θεό για τον φόνο, ο θεός τους συγχωρούσε,
Σενέκας έγραψε:
20 Ιουν 2020, 23:06
Θα ήθελα και τη γνώμη ενός χριστιανού πάντως, γιατί μου φαίνεται ο τέλειος τρόπος να πηδήξει κανείς ολόκληρο το σύστημα. Δεν μπορώ να βρω κάποια τρύπα στο σχέδιο θέλω να πω, που ίσως να τους έστειλε στην κόλαση
Αν ζητούσαν συγχώρεση μόνο για τον φόνο του παιδιού τότε δεν νομίζω πως ο Θεός θα τους συγχωρούσε. :lol: Πώς το λέει ο Παπαδιαμάντης να δεις: Πλην υπάρχει υποκρισία και εν τη ειλικρινεία. Δεν διέπραξαν μόνο την αμαρτία του φόνου. Ουσιαστικά το σχέδιό τους ολόκληρο ήταν αμαρτία κατά του Θεού, πως και καλά θα τον ξεγελάσουν. Διὰ τοῦτο λέγω ὑμῖν, πᾶσα ἁμαρτία καὶ βλασφημία ἀφεθήσεται τοῖς ἀνθρώποις, ἡ δὲ τοῦ Πνεύματος βλασφημία οὐκ ἀφεθήσεται τοῖς ἀνθρώποις· Αν δεν υπήρξε ειλικρινής και ανυπόκριτη μετάνοια για όλο το σχέδιό τους - το οποίο τις οδηγούσε και πάλι στον θάνατο από δική τους επιλογή - συγχώρεση δεν έβλεπαν. :102:

  • Ἀμὴν λέγω ὑμῖν ὅτι πάντα ἀφεθήσεται τοῖς υἱοῖς τῶν ἀνθρώπων τὰ ἁμαρτήματα καὶ αἱ βλασφημίαι ὅσας ἐὰν βλασφημήσωσιν. ὃς δ᾿ ἂν βλασφημήσῃ εἰς τὸ Πνεῦμα τὸ Ἅγιον, οὐκ ἔχει ἄφεσιν εἰς τὸν αἰῶνα, ἀλλ᾿ ἔνοχός ἐστιν αἰωνίου κρίσεως·


  • διατί ἐπλήρωσεν ὁ σατανᾶς τὴν καρδίαν σου, ψεύσασθαί σε τὸ Πνεῦμα τὸ Ἅγιον (...) τί ὅτι ἔθου ἐν τῇ καρδίᾳ σου τὸ πρᾶγμα τοῦτο; οὐκ ἐψεύσω ἀνθρώποις, ἀλλὰ τῷ Θεῷ.(...) τί ὅτι συνεφωνήθη ὑμῖν πειράσαι τὸ Πνεῦμα Κυρίου;
Βλασφημία κατά του πνεύματος δεν είναι η αυτοκτονία; Αυτό είναι που ήθελαν να αποφύγουν, και τα κατάφεραν. Τώρα ναι, η ειλικρινής μετάνοια είναι ένα θεμα, αλλά τουλάχιστον μ'αυτό τον τρόπο είχαν τη δυνατότητα να εξομολογηθούν και να μετανοήσουν.

Τώρα, το να ξεγελάσουν το θεό, πάλι δεν το βλέπω. Ναι, είναι gamey το trick, αλλά παίζει στα όρια της κοροϊδίας. Αφού είναι το κράτους που τους έστελνε σε θάνατο, δεν το έκαναν μόνοι τους :102:
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 12:19
Η διάρροια του μπακογιάννη μετά από οξεία τροφική δηλητηρίαση είναι νέκταρ και αμβροσία

Άβαταρ μέλους
Custom_F
Δημοσιεύσεις: 9262
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 02:12

Re: Πως η καταδίκη της αυτοκτονίας απο την εκκλησία οδηγούσε ανθρώπους στον φόνο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Custom_F » 21 Ιουν 2020, 09:53

Ζαποτέκος έγραψε:
21 Ιουν 2020, 09:03
ζητούσαν συγχώρεση απο τον θεό για τον φόνο, ο θεός τους συγχωρούσε,
Σενέκας έγραψε:
20 Ιουν 2020, 23:06
Θα ήθελα και τη γνώμη ενός χριστιανού πάντως, γιατί μου φαίνεται ο τέλειος τρόπος να πηδήξει κανείς ολόκληρο το σύστημα. Δεν μπορώ να βρω κάποια τρύπα στο σχέδιο θέλω να πω, που ίσως να τους έστειλε στην κόλαση
Αν ζητούσαν συγχώρεση μόνο για τον φόνο του παιδιού τότε δεν νομίζω πως ο Θεός θα τους συγχωρούσε. :lol: Πώς το λέει ο Παπαδιαμάντης να δεις: Πλην υπάρχει υποκρισία και εν τη ειλικρινεία. Δεν διέπραξαν μόνο την αμαρτία του φόνου. Ουσιαστικά το σχέδιό τους ολόκληρο ήταν αμαρτία κατά του Θεού, πως και καλά θα τον ξεγελάσουν. Διὰ τοῦτο λέγω ὑμῖν, πᾶσα ἁμαρτία καὶ βλασφημία ἀφεθήσεται τοῖς ἀνθρώποις, ἡ δὲ τοῦ Πνεύματος βλασφημία οὐκ ἀφεθήσεται τοῖς ἀνθρώποις· Αν δεν υπήρξε ειλικρινής και ανυπόκριτη μετάνοια για όλο το σχέδιό τους - το οποίο τις οδηγούσε και πάλι στον θάνατο από δική τους επιλογή - συγχώρεση δεν έβλεπαν. :102:

  • Ἀμὴν λέγω ὑμῖν ὅτι πάντα ἀφεθήσεται τοῖς υἱοῖς τῶν ἀνθρώπων τὰ ἁμαρτήματα καὶ αἱ βλασφημίαι ὅσας ἐὰν βλασφημήσωσιν. ὃς δ᾿ ἂν βλασφημήσῃ εἰς τὸ Πνεῦμα τὸ Ἅγιον, οὐκ ἔχει ἄφεσιν εἰς τὸν αἰῶνα, ἀλλ᾿ ἔνοχός ἐστιν αἰωνίου κρίσεως·


  • διατί ἐπλήρωσεν ὁ σατανᾶς τὴν καρδίαν σου, ψεύσασθαί σε τὸ Πνεῦμα τὸ Ἅγιον (...) τί ὅτι ἔθου ἐν τῇ καρδίᾳ σου τὸ πρᾶγμα τοῦτο; οὐκ ἐψεύσω ἀνθρώποις, ἀλλὰ τῷ Θεῷ.(...) τί ὅτι συνεφωνήθη ὑμῖν πειράσαι τὸ Πνεῦμα Κυρίου;
Σωστό.

Δυστυχως το μυαλό τους δεν τα ανέλυε τόσο πολύ. Μετέφραζαν για "λόγια του Θεού", σαν να διαβάζουν τους νόμους κ τους κανόνες της πόλης. Δεν υπήρχε περίπτωση να μετανοησουν πραγματικά γιαυτό που έκαναν.

Βέβαια η δική μου γνώμη είναι ότι δε θα κατέληγαν πουθενά παραπέρα από το χώμα, έτσι κ αλλιώς, με όποιο τρόπο, αλλά είναι άλλο θέμα.

Η Αγία γραφή θα έπρεπε να κυκλοφορεί με λυσαρι κατανόησης. Αλλά κ πάλι, ήξεραν να διαβάζουν; δύσκολο. Ο,τι τους έλεγαν, πάνω κάτω, μέσες άκρες κ ότι καταλάβαιναν.

HaTeRs GoNnA hAtE... :102:
νύχτα έγραψε:
23 Δεκ 2019, 09:51
...η φιλία γενικώς μας εξημερώνει

Άβαταρ μέλους
Ζαποτέκος
Δημοσιεύσεις: 8928
Εγγραφή: 14 Ιαν 2019, 17:08

Re: Πως η καταδίκη της αυτοκτονίας απο την εκκλησία οδηγούσε ανθρώπους στον φόνο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζαποτέκος » 21 Ιουν 2020, 10:08

Σενέκας έγραψε:
21 Ιουν 2020, 09:52
Ζαποτέκος έγραψε:
21 Ιουν 2020, 09:03
ζητούσαν συγχώρεση απο τον θεό για τον φόνο, ο θεός τους συγχωρούσε,
Σενέκας έγραψε:
20 Ιουν 2020, 23:06
Θα ήθελα και τη γνώμη ενός χριστιανού πάντως, γιατί μου φαίνεται ο τέλειος τρόπος να πηδήξει κανείς ολόκληρο το σύστημα. Δεν μπορώ να βρω κάποια τρύπα στο σχέδιο θέλω να πω, που ίσως να τους έστειλε στην κόλαση
Αν ζητούσαν συγχώρεση μόνο για τον φόνο του παιδιού τότε δεν νομίζω πως ο Θεός θα τους συγχωρούσε. :lol: Πώς το λέει ο Παπαδιαμάντης να δεις: Πλην υπάρχει υποκρισία και εν τη ειλικρινεία. Δεν διέπραξαν μόνο την αμαρτία του φόνου. Ουσιαστικά το σχέδιό τους ολόκληρο ήταν αμαρτία κατά του Θεού, πως και καλά θα τον ξεγελάσουν. Διὰ τοῦτο λέγω ὑμῖν, πᾶσα ἁμαρτία καὶ βλασφημία ἀφεθήσεται τοῖς ἀνθρώποις, ἡ δὲ τοῦ Πνεύματος βλασφημία οὐκ ἀφεθήσεται τοῖς ἀνθρώποις· Αν δεν υπήρξε ειλικρινής και ανυπόκριτη μετάνοια για όλο το σχέδιό τους - το οποίο τις οδηγούσε και πάλι στον θάνατο από δική τους επιλογή - συγχώρεση δεν έβλεπαν. :102:

  • Ἀμὴν λέγω ὑμῖν ὅτι πάντα ἀφεθήσεται τοῖς υἱοῖς τῶν ἀνθρώπων τὰ ἁμαρτήματα καὶ αἱ βλασφημίαι ὅσας ἐὰν βλασφημήσωσιν. ὃς δ᾿ ἂν βλασφημήσῃ εἰς τὸ Πνεῦμα τὸ Ἅγιον, οὐκ ἔχει ἄφεσιν εἰς τὸν αἰῶνα, ἀλλ᾿ ἔνοχός ἐστιν αἰωνίου κρίσεως·


  • διατί ἐπλήρωσεν ὁ σατανᾶς τὴν καρδίαν σου, ψεύσασθαί σε τὸ Πνεῦμα τὸ Ἅγιον (...) τί ὅτι ἔθου ἐν τῇ καρδίᾳ σου τὸ πρᾶγμα τοῦτο; οὐκ ἐψεύσω ἀνθρώποις, ἀλλὰ τῷ Θεῷ.(...) τί ὅτι συνεφωνήθη ὑμῖν πειράσαι τὸ Πνεῦμα Κυρίου;
Βλασφημία κατά του πνεύματος δεν είναι η αυτοκτονία; Αυτό είναι που ήθελαν να αποφύγουν, και τα κατάφεραν. Τώρα ναι, η ειλικρινής μετάνοια είναι ένα θεμα, αλλά τουλάχιστον μ'αυτό τον τρόπο είχαν τη δυνατότητα να εξομολογηθούν και να μετανοήσουν.

Τώρα, το να ξεγελάσουν το θεό, πάλι δεν το βλέπω. Ναι, είναι gamey το trick, αλλά παίζει στα όρια της κοροϊδίας. Αφού είναι το κράτους που τους έστελνε σε θάνατο, δεν το έκαναν μόνοι τους :102:
Μα και πάλι αυτοκτονία είναι. Δεν τις σκοτώνει το κράτος, αυτές το προκαλούν. Αν εγώ θέλω να πεθάνω και πάω σε μια αγέλη λιονταριών και τα αρχίσω στα κλωτσομπουνίδια και μετά αυτά με φάνε , θα φταίνε τα λιοντάρια που δεν ξηγήθηκαν καλά ή εγώ που επιζητούσα τον θάνατό μου ; Εδώ η εκκλησία καταδικάζει το εισπηδητικό μαρτύριο και τον ου κατ' επίγνωσιν ζήλον , και θα κερδίσουν αυτές συγχώρεση που νομίζουν πως ξεγέλασαν το σύστημα , θείο και ανθρώπινο ; :lol:
… εις μικράς μεν ατυχίας ευρεθήσεται φίλος, εις μεγίστην δε και επιμένουσαν συμφοράν μηδείς σε πλανήση , φίλος ουκ έσται . ( Στρατηγικόν Κεκαυμένου )

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Πως η καταδίκη της αυτοκτονίας απο την εκκλησία οδηγούσε ανθρώπους στον φόνο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 21 Ιουν 2020, 10:20

Είναι απίστευτο πόσο μερικοί πιστοί θεωρούν το Θεό -τον οποίο υποτίθεται ότι υπηρετούν- ηλίθιο...

Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14049
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: Πως η καταδίκη της αυτοκτονίας απο την εκκλησία οδηγούσε ανθρώπους στον φόνο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 21 Ιουν 2020, 10:31

ΓΑΛΗ έγραψε:
20 Ιουν 2020, 23:38
*Κάποιες παραδεχόντουσαν και ότι ήταν μάγισσες σε κάποιες εκρήξεις ειλικρίνειας. :)
Ενδιαφέρον και συναφές θέμα. Οι υποτιθέμενες μάγισσες υποβάλλονταν σε βασανιστήρια γιά να ομολογήσουν. Αν ομολογούσαν, τα βάσανα θα τελείωναν σχετικά σύντομα, αφού θα εκτελούντο. Αν δεν ομολογούσαν, υποβάλλονταν σε διάφορα τεστ, τα οποία ήταν εξ ίσου βασανιστικά, μέχρι να βρεθεί τρόπος να εκτελεσθούν χωρίς ομολογία. Αφού λοιπόν θα πέθαιναν έτσι κι'αλλιώς, γεννάται το ερώτημα γιατί δεν ομολογούσαν γιά να δώσουν τέλος στο μαρτύριο. Η απάντηση είναι ότι δεν ήθελαν να πουν ψέμματα ότι είναι μάγισσες και έτσι να πάνε στην κόλαση, καθώς μάλιστα έχοντας κάνει συμβόλαιο με τον διάβολο δεν εδικαιούντο εξομολόγησης. (παρ'όλα αυτά, υπήρξαν περιπτώσεις μαγισσών στις οποίες έγινε εξομολόγηση πριν από την εκτέλεση).
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

Άβαταρ μέλους
Σενέκας
Δημοσιεύσεις: 14640
Εγγραφή: 24 Απρ 2020, 08:57

Re: Πως η καταδίκη της αυτοκτονίας απο την εκκλησία οδηγούσε ανθρώπους στον φόνο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σενέκας » 21 Ιουν 2020, 10:36

ενδεικτικά, μερικές υποθέσεις απο δω
In May 24, 1704, at about ten in the morning, Agnes Catherina
Schickin, a thirty-year-old serving woman from the town of Schorndorf
in Wurttemberg arrived at the village of Krumhard. After asking
for and receiving a glass of milk from a local peasant woman, Agnes was on her
way out of the village when she saw four, in her words, “beautiful little boys”1
playing together by the roadside. She approached the children and asked for
directions to Schorndorf. When one of the boys, Hans Michael Furch, the
seven-year-old son of the local cowherder, said he knew the way, she offered
him a gift and asked him to walk with her. The three other boys wanted to
come along, too, but she dissuaded them. Agnes and the seven-year-old
walked off into the forest alone.


Over the course of the day, Agnes took the boy deep into the forest, where
they encountered several passers-by, who would later testify that they saw
them walking, talking, and sitting down together. At four in the afternoon, a
passing messenger saw the boy sitting down while she knelt before him delousing
him. But this affectionate intimacy would come to an abrupt end.

When the boy wanted to return home in the evening, she threw him violently to the
ground. Begging for mercy, the boy tried to appease her by reciting his
prayers, the “Our Father,” and the Creed among them. This was repeated
three times. Twice his prayers moved her. She even helped the trembling boy
to his feet, but the third time, she felt “embittered.” Throwing the boy to the
ground again, she drew a knife and cut his throat so deeply that, as she later
described, she could “look down into his neck.” As his “bright blood”
flowed, she said to him, “May God protect you, you sweet angel, you are an
angel before God.”


Leaving him to die, she returned to Schorndorf where she
told the first people she met about the murder and was taken into custody.
Asked how she could justify killing an innocent child, she answered that the

The details of this dramatic murder narrative, drawn from Agnes’ unsolicited
and voluntary confession, conform to a particular cultural pattern; the crime
unfolded according to a specific liturgy. This case was an example of what
eighteenth-century German jurists came to call “indirect suicide” (mittelbarer
Selbstmord ),3 but one might call suicide by proxy. The perpetrators of suicide
by proxy committed murder with the intention of bringing about their own
death by execution and thus avoiding the eternal damnation that befell direct
suicides. Sometimes such suicidal individuals also committed other capital
crimes, such as arson, or confessed to crimes they had not committed, usually
classic infanticide, i.e., the murder of a newborn infant by its unwed mother,4
or bestiality.5

The most frequent form of suicide by proxy, however, involved
murder. The perpetrators typically chose children as their victims because, as
the eighteenth-century jurist Carl Ferdinand Hommel explained, they believed
that the “child they murdered, having not yet sinned, would also attain salvation
and be spared the damnation it might have earned at an older age.”6 Often after a
series of unsuccessful suicide attempts, perpetrators of suicide by proxy arrived at
the decision to commit a murder. Sometimes they selected a specific child as
their victim; at other times they chose a victim quite at random—killing “the
next best child” that crossed their path.

....


He related the case of a Swede of sound mind and good reputation
who stabbed a four-year-old boy in the neck as he was playing in front of his
parents’ house. Huet reported the man’s confession: “I know very well that
there is no surer way to achieve eternal salvation than if the fully conscious
soul exits a strong body . . ., and is carried upward to God by the pious
prayers of people of faith. . .. I realized it would be impossible to die this way
unless I committed a capital crime, so I thought it would be easiest. . . if I
killed a boy not yet corrupted by this life.” The man, Huet reported, went to
his death “joyfully, loudly singing sacred hymns.”


....

Maria Magdalena Wolf, the orphaned daughter of a local citizen and furrier, appeared at
the gates of the city dungeon, announced she had murdered a child, and
demanded to be let in. Earlier that day, she had twice attempted to drown
herself in the river Pegnitz beyond the city walls, but each time she had
“repented” at the thought that this “desperate” act of suicide would cost her
salvation. Returning to the city, she abducted an unknown child in the
market square—as it turned out, this was the eight-month-old baby girl of a
local soldier—carried her outside the walls and strangled her with her handkerchief.
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 12:19
Η διάρροια του μπακογιάννη μετά από οξεία τροφική δηλητηρίαση είναι νέκταρ και αμβροσία

Άβαταρ μέλους
Σενέκας
Δημοσιεύσεις: 14640
Εγγραφή: 24 Απρ 2020, 08:57

Re: Πως η καταδίκη της αυτοκτονίας απο την εκκλησία οδηγούσε ανθρώπους στον φόνο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σενέκας » 21 Ιουν 2020, 10:51

It is clear that the incidence of suicide by proxy extended well beyond
Scandinavia and northeastern Germany, and that Catholics as well as Protestants
engaged in the practice. The nine people executed for suicide by proxy in
Vienna were, unsurprisingly, all Catholic. The prostitute Margaretha N., alias
Schilichte Grodl, executed in Munich in 1783 for drowning a baby girl in the
Isar River, was Catholic.71 Two of the five confirmed proxy killings in Augsburg
were committed by Catholics, as was the one attempted proxy murder.72

After the Catholic miller “S. A.” from Hilpoltstein in Bavaria unsuccessfully tried to
cut the throat of his five-year-old son in 1724, he was cured of his mental distress
by going on a pilgrimage to the nearby Jesuit shrine of Heilig Kreuz in Bergen,
near Neuburg an der Donau. The cure was not permanent, however. Twenty one
years later he cut the throat of his nine-year-old daughter. “It was a gift from
God,” he told his interrogators, that he had killed his child and not himself, “for
in the contrary case he would have gone to the devil with body and soul.”73

The Silesian Catholic peasant Hans-Christian Henatschel cut the throat of his nine week-
old baby in 1762, after praying to the saints and engaging in a Friday fast
failed to stave off his suicidal urges.
74
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 12:19
Η διάρροια του μπακογιάννη μετά από οξεία τροφική δηλητηρίαση είναι νέκταρ και αμβροσία

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24588
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: Πως η καταδίκη της αυτοκτονίας απο την εκκλησία οδηγούσε ανθρώπους στον φόνο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 21 Ιουν 2020, 12:21

Σενέκας έγραψε:
20 Ιουν 2020, 23:06
Θα ήθελα και τη γνώμη ενός χριστιανού πάντως, γιατί μου φαίνεται ο τέλειος τρόπος να πηδήξει κανείς ολόκληρο το σύστημα. Δεν μπορώ να βρω κάποια τρύπα στο σχέδιο θέλω να πω, που ίσως να τους έστειλε στην κόλαση
Σε περίπτωση που δεν το ξέρεις
Α αν κάνεις δολοφονία πας στην κολαση
Β και τα παραπάνω εκτός από δολοφονίες είναι και αυτοκτονίες. Οι πράξεις τους έγιναν καθαρά για να αυτοκτονισουν

Βάσει του χριστιανισμου όλοι αυτοί στις ιστορίες που αναφέρεις την έχουν βαμςνη για την αιωνιότητα

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιστορία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών