Εβραϊκό πογκρόμ της Αλεξάνδρειας

Ιστορικά γεγονότα, καταστάσεις, αναδρομές
Άβαταρ μέλους
Stalker
Δημοσιεύσεις: 5656
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 08:36
Phorum.gr user: CTAΛKEP

Re: Εβραϊκό πογκρόμ της Αλεξάνδρειας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Stalker » 04 Ιούλ 2020, 12:00

Antares έγραψε:
04 Ιούλ 2020, 11:47
Εμείς στον τόπο μας μένουμε από αρχαιοτάτων χρόνων και έχουμε περάσει τα πάνδεινα. Να λυπηθούμε και όλους αυτούς που μας έχουν ξεκληρίσει; Μουσουλμάνους, Εβραίους (δεν είχαν ποτέ καλό ρόλο στην περίοδο της τουρκοκρατίας ή κάνω λάθος;).
Ζηλεύεις που σου στέρησαν το χρυσό στους ολυμπιακούς της θυματοποίησης;
If reality is the sum of our perceptions, to acquire more varying points of view is to acquire, literally, more reality

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7882
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Εβραϊκό πογκρόμ της Αλεξάνδρειας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 04 Ιούλ 2020, 12:17

Stalker έγραψε:
04 Ιούλ 2020, 12:00
Antares έγραψε:
04 Ιούλ 2020, 11:47
Εμείς στον τόπο μας μένουμε από αρχαιοτάτων χρόνων και έχουμε περάσει τα πάνδεινα. Να λυπηθούμε και όλους αυτούς που μας έχουν ξεκληρίσει; Μουσουλμάνους, Εβραίους (δεν είχαν ποτέ καλό ρόλο στην περίοδο της τουρκοκρατίας ή κάνω λάθος;).
Ζηλεύεις που σου στέρησαν το χρυσό στους ολυμπιακούς της θυματοποίησης;
Μην μου κολλάς γιατί δεν έχω πρόθεση να γράψω σε τέτοιο θέμα. Προειδοποιήθηκα για να μην ψάχνω στο σκοτάδι τον ένοχο και πιθανόν και μέσα στην οικογένειά μου. Ζήτησα προστασία για εμένα και τους δικούς μου και την λαμβάνω. Τα υπόλοιπα δεν μ' αφορούν. Δεν πρόκειται να πάω να κάνω πογκρόμ εναντίον κανενός με δικαιολογία την θρησκεία του, αλλά ούτε θα προσκυνήσω σε συναγωγή.

Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21409
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: Εβραϊκό πογκρόμ της Αλεξάνδρειας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 04 Ιούλ 2020, 12:23

Σενέκας έγραψε:
04 Ιούλ 2020, 04:31
τους έπαιρναν τις δουλειές στο δημόσιο.
ορίστε μια τρανταχτή απόδειξη ότι είμαστε απευθείας απόγονοι των αρχαίων Ελλήνων
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

Άβαταρ μέλους
Σενέκας
Δημοσιεύσεις: 14950
Εγγραφή: 24 Απρ 2020, 08:57

Re: Εβραϊκό πογκρόμ της Αλεξάνδρειας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σενέκας » 04 Ιούλ 2020, 12:30

ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
04 Ιούλ 2020, 12:23
Σενέκας έγραψε:
04 Ιούλ 2020, 04:31
τους έπαιρναν τις δουλειές στο δημόσιο.
ορίστε μια τρανταχτή απόδειξη ότι είμαστε απευθείας απόγονοι των αρχαίων Ελλήνων
ποιητική αδεία ήταν αυτό, ομολογώ :oops:
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 12:19
Η διάρροια του μπακογιάννη μετά από οξεία τροφική δηλητηρίαση είναι νέκταρ και αμβροσία

Άβαταρ μέλους
Stalker
Δημοσιεύσεις: 5656
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 08:36
Phorum.gr user: CTAΛKEP

Re: Εβραϊκό πογκρόμ της Αλεξάνδρειας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Stalker » 04 Ιούλ 2020, 12:54

Antares έγραψε:
04 Ιούλ 2020, 12:17
Μην μου κολλάς γιατί δεν έχω πρόθεση να γράψω σε τέτοιο θέμα. Προειδοποιήθηκα για να μην ψάχνω στο σκοτάδι τον ένοχο και πιθανόν και μέσα στην οικογένειά μου. Ζήτησα προστασία για εμένα και τους δικούς μου και την λαμβάνω. Τα υπόλοιπα δεν μ' αφορούν. Δεν πρόκειται να πάω να κάνω πογκρόμ εναντίον κανενός με δικαιολογία την θρησκεία του, αλλά ούτε θα προσκυνήσω σε συναγωγή.
Τι να σου πω, εμένα δεν μου φαίνεται οκ να επικαλείσαι τον αντισημιτικό τροπισμό του Αιώνιου Εβραίου και μετά να λες αφήστε με, για τον εαυτό μου τα γράφω.

Σε κάθε περίπτωση έχε το νου σου με τις ροές πληροφοριών που παρακολουθείς γιατί μάλλον δεν στα λένε καλά.
If reality is the sum of our perceptions, to acquire more varying points of view is to acquire, literally, more reality

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7882
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Εβραϊκό πογκρόμ της Αλεξάνδρειας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 04 Ιούλ 2020, 13:19

Stalker έγραψε:
04 Ιούλ 2020, 12:54

Τι να σου πω, εμένα δεν μου φαίνεται οκ να επικαλείσαι τον αντισημιτικό τροπισμό του Αιώνιου Εβραίου και μετά να λες αφήστε με, για τον εαυτό μου τα γράφω.

Σε κάθε περίπτωση έχε το νου σου με τις ροές πληροφοριών που παρακολουθείς γιατί μάλλον δεν στα λένε καλά.
Δεν αναφέρονται μόνο σε Εβραίους οι ροές πληροφοριών.
Σιχαμερότητες και εγκλήματα, που τα εγκλήματα των αστυνομικών μυθιστορημάτων ωχριούν μπροστά τους. Το καλό είναι ότι έφτασαν μέχρι τον Θεό ή τους αγγέλους του. Τι να γράψω γι' αυτά; Δεν γίνονται πιστευτά.

Άβαταρ μέλους
Σενέκας
Δημοσιεύσεις: 14950
Εγγραφή: 24 Απρ 2020, 08:57

Re: Εβραϊκό πογκρόμ της Αλεξάνδρειας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σενέκας » 04 Ιούλ 2020, 13:22

Yochanan έγραψε:
04 Ιούλ 2020, 11:48
Σενέκας έγραψε:
04 Ιούλ 2020, 11:41
Yochanan έγραψε:
04 Ιούλ 2020, 11:35
διαφωνω οτι αυτο ηταν αντισημιτισμος. αντισημιτισμος ειναι κατι συγκεκριμενο με θρησκευτικα κινητρα και βασιζεται στην εχθροτητα προς τους εβραιους λογω της θρησκειας τους απο χριστιανους κυριως και δευτερευοντως και μουσουλμανους
Μα είχε ξεκάθαρα πολιτισμικά(/θρησκευτικά) χαρακτηριστικά. Σου λέει ότι το πρώτο πράγμα που κάνανε, ήταν να πάνε και να γεμίσουν τις συναγωγές τους με αγάλματα θεών. Προφανώς τους ενοχλούσε ο ανεικονικός μονοθεϊσμός και με την πρώτη ευκαιρία μόλυναν τους τόπους λατρείας τους. Τι διαφορά έχει απ'αυτούς που πετάνε σήμερα γουρουνοκεφαλές μπροστά τζαμιά πχ;
εδω διαφωνω. ηταν μια οικονομικη συγκρουση και στα πλαισια αυτα υπηρχαν και τετοιοες φασεις οπως παντου και παντα. αλλα ο λογος που αντισημιτισμος ειναι ενδημικος στις αβραμικες θρησκειες και ειναι κατι αλλο απο τον κλασσικο ρατσισμο απεναντι στον ξενο ειναι οτι οι αβραμικες θρησκειες ειναι αποτοκα του ιουδαισμου και ισχυουν μονο αμα δεν ισχυει αυτος. αυτο ισχυει πιο πολυ για χριστιανους. ειναι δομικο το θεμα εκει δλδ, οχι απλα οι αλλοι ειναι ξενοι - διαφορετικοι. ειναι οτι ειναι συγκεκριμενα εβραιοι. κι οι μουσουλμανοι πχ θα βρισουνε και θα μαγαρισουνε ναους χριστιανων η βουδιστων και αυτο ισχυει για ολους. αυτο που λες για τους χριστιανους με τις γουρουνοκεφαλες ειναι τετοια φαση. αντισημιτισμος ειναι διαφορετικο.
Απ'όσο μπορώ να καταλάβω, με βάση όσα ξέρω για το ζήτημα τέλος πάντων, γιατί δεν μπορώ να πω ότι έχω εμβαθύνει κιόλας, αυτά που λες ότι ξεκίνησαν με τον χριστιανισμό, δε προέκυψαν τυχαία, αλλά ρίζες τους μου φαίνεται ότι αχνοφαίνονται σε περιπτώσεις όπως αυτή της Αλεξάνδρειας. Δεν ήταν τυχαία γενική ξενοφοβία. Είχε ορισμένα χαρακτηριστικά που οι χριστιανοί και οι μουσουλμάνοι μάλλον τα παρέλαβαν αυτούσια. Εξάλλου και ο χριστιανισμός και το ισλαμ, είναι παιδάκια του ελληνιστικού κόσμου
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 12:19
Η διάρροια του μπακογιάννη μετά από οξεία τροφική δηλητηρίαση είναι νέκταρ και αμβροσία

Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16287
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: Εβραϊκό πογκρόμ της Αλεξάνδρειας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 04 Ιούλ 2020, 13:24

λογικο αυτο που λες και δεν το ειχα σκεφτει αυτην την παραμετρο ναι. ειδικα για το χριστιανισμο συμφωνω 100% για ελλνιστικες ριζες. για το ισλαμ δεν ξερω - δε μου ειχε περασει απο το μυαλο
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

Άβαταρ μέλους
Σενέκας
Δημοσιεύσεις: 14950
Εγγραφή: 24 Απρ 2020, 08:57

Re: Εβραϊκό πογκρόμ της Αλεξάνδρειας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σενέκας » 04 Ιούλ 2020, 13:27

Yochanan έγραψε:
04 Ιούλ 2020, 13:24
λογικο αυτο που λες και δεν το ειχα σκεφτει αυτην την παραμετρο ναι. ειδικα για το χριστιανισμο συμφωνω 100% για ελλνιστικες ριζες. για το ισλαμ δεν ξερω - δε μου ειχε περασει απο το μυαλο
Εικόνα
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 12:19
Η διάρροια του μπακογιάννη μετά από οξεία τροφική δηλητηρίαση είναι νέκταρ και αμβροσία

Άβαταρ μέλους
Σενέκας
Δημοσιεύσεις: 14950
Εγγραφή: 24 Απρ 2020, 08:57

Re: Εβραϊκό πογκρόμ της Αλεξάνδρειας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σενέκας » 04 Ιούλ 2020, 13:31

btw μην προσπαθήσει καν να γουγλάρεις τον Κο Γούτα στα Ελληνικά. Θα βγάλει μόνο ένα ποδοσφαιριστή του ατρομήτου με το ίδιο όνομα :smt005:
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 12:19
Η διάρροια του μπακογιάννη μετά από οξεία τροφική δηλητηρίαση είναι νέκταρ και αμβροσία

Von Mackensen

Re: Εβραϊκό πογκρόμ της Αλεξάνδρειας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Von Mackensen » 04 Ιούλ 2020, 13:44

Οι Εβραίοι έκλεισαν τα μαγαζιά τους για να θρηνησουν τη Δρουσιλλα που πέθανε στη Ρώμη; Παράξενο.Εκτος και αν ήταν υποχρεωτικό.

Άβαταρ μέλους
Σενέκας
Δημοσιεύσεις: 14950
Εγγραφή: 24 Απρ 2020, 08:57

Re: Εβραϊκό πογκρόμ της Αλεξάνδρειας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σενέκας » 04 Ιούλ 2020, 13:50

Von Mackensen έγραψε:
04 Ιούλ 2020, 13:44
Οι Εβραίοι έκλεισαν τα μαγαζιά τους για να θρηνησουν τη Δρουσιλλα που πέθανε στη Ρώμη; Παράξενο.Εκτος και αν ήταν υποχρεωτικό.
Έχει παραπομπή στο λινκ. Ήταν εντολή του αυτοκράτορα να κλείσουν τα μαγαζιά για την αδερφή του, εθνικό πένθος βασικά. Υποθέτω ότι τα έκλεισαν ήθελαν δεν ήθελαν
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 12:19
Η διάρροια του μπακογιάννη μετά από οξεία τροφική δηλητηρίαση είναι νέκταρ και αμβροσία

Antigeist

Re: Εβραϊκό πογκρόμ της Αλεξάνδρειας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antigeist » 04 Ιούλ 2020, 14:14

Βασική αιτία ήταν η φανατική και φύσει δυσανεκτική θρησκεία τους. Άμα ήταν και αυτοί φυσιολογικοί άνθρωποι της εποχής δηλαδή πολυθειστές κανείς δεν θα τους έδινε σημασία. Η δράση έχει αντίδραση. Όταν προβάλλεις κάπου με πρόσωπο αδιάλλακτο και "περιούσιο" μοιραία γίνεσαι στόχος.

Οι χειρότερες θρησκείες του κόσμου είναι οι αβρααμικές. Μέσω του ιουδαισμού ο χριστιανισμός κληρονόμησε παραληρηματικές αντιλήψεις περί μοναδικής νόμιμης θρησκείας και περιούσιου γένους (δηλαδή ιδεολογικά θεμελιωμένου εθνικού μίσους), φύτεψε παρανοϊκούς φόβους και ανωμαλίες όπως μίσος απέναντι στα εγκόσμια, καταπίεση της σεξουαλικότητας ή σεξουαλικών προτιμήσεων, ιδεολογική κάλυψη καθικιών της εξουσίας μέσω της ελέω Θεού ιδεολογίας κτλ. Πολύ πιο ψυχικά υγιής θα ήταν η ανθρωπότητα αν εξαφανιζόταν ο βάκιλλος των αβρααμικών θρησκειών.

Άβαταρ μέλους
Σενέκας
Δημοσιεύσεις: 14950
Εγγραφή: 24 Απρ 2020, 08:57

Re: Εβραϊκό πογκρόμ της Αλεξάνδρειας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σενέκας » 04 Ιούλ 2020, 18:09

For after plundering them of everything, and driving them from their homes, and expelling them by main force from most of the quarters of the city, our people, as if they were blockaded and hemmed in by a circle of besieging enemies, being oppressed by a terrible scarcity and want of necessary things, and seeing their wives and their children dying before their eyes by an unnatural famine 63 (for every other place was full of prosperity and abundance, as the river had irrigated the cornº lands plentifully with its inundations, and as all the champaign country, which is devoted to the purposes of bearing wheat, was this year supplying a most abundant over-crop of corn with very unusual fertility), 64 being no longer able to support their want, some, though they had never been used to do so before, came to the houses of their friends and relations to beg them to contribute such food as was absolutely necessary as a charity; others, who from their high and free-born spirit could not endure the condition of beggars, as being a slavish state unbecoming the dignity of a freeman, came down into the market with no other object than, miserable men that they were, to buy food for their families and for themselves.

65 And then, being immediately seized by those who had excited the seditious multitude against them, they were treacherously put to death, and then were dragged along and trampled under foot by the whole city, and completely destroyed, without the least portion of them being left which could possibly receive burial; 66 and in this way their enemies, who in their savage p75 madness had become transformed into the nature of wild beasts, slew them and thousands of others with all kinds of agony and tortures, and newly invented cruelties, for wherever they met with or caught sight of a Jew, they stoned him, or beat him with sticks, not at once delivering their blows upon mortal parts, lest they should die speedily, and so speedily escape from the sufferings which it was their design to inflict upon them.

67 Some persons even, going still great and greater lengths in the iniquity and license of their barbarity, disdained all blunter weapons, and took up the most efficacious arms of all, fire and iron, and slew many with the sword, and destroyed not a few with flames. 68 And the most merciless of all their persecutors in some instances burnt whole families, husbands with their wives, and infant children with their parents, in the middle of the city, sparing neither age nor youth, nor the innocent helplessness of infants. And when they had a scarcity of fuel, they collected faggots of green wood, and slew them by the smoke rather than by fire, contriving a still more miserable and protracted death for those unhappy people, so that their bodies lay about promiscuously in every direction half burnt, a grievous and most miserable sight.
:-?
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 12:19
Η διάρροια του μπακογιάννη μετά από οξεία τροφική δηλητηρίαση είναι νέκταρ και αμβροσία

Άβαταρ μέλους
Σενέκας
Δημοσιεύσεις: 14950
Εγγραφή: 24 Απρ 2020, 08:57

Re: Εβραϊκό πογκρόμ της Αλεξάνδρειας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σενέκας » 04 Ιούλ 2020, 18:29

καλησπέρα Juno :D
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 12:19
Η διάρροια του μπακογιάννη μετά από οξεία τροφική δηλητηρίαση είναι νέκταρ και αμβροσία

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιστορία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών