Τι ηταν πραγματικα ο εμφυλιος πολεμος και γιατι η αριστερα ηταν ποιο πατριωτικη απο την δεξια

Ιστορικά γεγονότα, καταστάσεις, αναδρομές
Άβαταρ μέλους
John Dear
Δημοσιεύσεις: 1225
Εγγραφή: 03 Δεκ 2018, 01:21

Re: Τι ηταν πραγματικα ο εμφυλιος πολεμος και γιατι η αριστερα ηταν ποιο πατριωτικη απο την δεξια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από John Dear » 12 Ιούλ 2020, 17:59

BlastFromThePast έγραψε:
12 Ιούλ 2020, 17:55
Chainis έγραψε:
12 Ιούλ 2020, 16:05


1. Δεν είμαι καπιταλιστης γιατί δεν διαχειριστηκα ποτέ μου κεφάλαια δικά μου η άλλων με σκοπό το κέρδος.
Μεγάλωσα σε αγροτική οικογένεια και δούλεψα πάντα μισθωτούς στον ιδιωτικό τομέα.
Κλασικός self-hating worker δηλαδή. Πιστεύεις ότι όσο πιο φανατικά υπερασπίζεσαι τους αφέντες του, τόσο αυξάνονται οι πιθανότητες να σου πετάξουν κάποιο κόκκαλο; Θλιβερό! :e040:
Chainis έγραψε:
12 Ιούλ 2020, 16:05
2.Τωρα το γυρίσαμε το τροπάριο.
Δεν είναι ότι δεν έσφαζε η ΟΠΛΑ είναι ότι είχαν δίκιο να σφάζουν.
Γελάω, ποιος ισχυρίστηκε ότι ήταν λέσχη προβληματισμού η ΟΠΛΑ; Μπράβο της που συνέβαλε να καθαρίσει έστω και λίγο η Ελλάδα. Γι' αυτό τη θυμόμαστε και την τιμούμε! :smt038
Chainis έγραψε:
12 Ιούλ 2020, 16:05
Το απόγειο του φασισμού για τον οποίο κατηγορείς εμένα.
Ξέρεις πόσο υπέφερα οι Γερμανοί προλεταριοι στα χέρια των Εβραίων καπιταλιστων; άρα καλά έκανε ο Χίτλερ και δεν άφησε ρουθούνι Εβραίου, αυτό μου λες κι αναμενόμενο να το λες αφού κόκκινοι και μαύροι φασίστες είστε και οι δύο ιδεολογίες.
Οι Γερμανοί και οι Εβραίοι προλετάριοι υπέφεραν και οι δύο στα χέρια των Γερμανών, Εβραίων και όλων των άλλων καπιταλιστών. Ο Χίτλερ τους είχε στα όπα όπα όμως τους Γερμανούς καπιταλιστές, όπως τον είχαν κι εκείνοι άλλωστε, γιατί σαν κι εσένα ήταν φανατικός λάτρης της άγριας εκμετάλλευσης. Και βρέθηκαν και για εκείνον παλικάρια, όπως εκείνα της ΟΠΛΑ, και τον ώθησαν στο πιο ταιριαστό τέλος. Τους τιμούμε και αυτούς! :blm:

Περιληπτικά, πήξε μοναρχοφασιστάκο. Ξαναλέω, ο τρίτος γύρος θα είναι ο τελικός. :wave:

:goodpost:

Άβαταρ μέλους
Chainis
Δημοσιεύσεις: 21282
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:39
Phorum.gr user: Chainis

Re: Τι ηταν πραγματικα ο εμφυλιος πολεμος και γιατι η αριστερα ηταν ποιο πατριωτικη απο την δεξια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chainis » 12 Ιούλ 2020, 18:37

BlastFromThePast έγραψε:
12 Ιούλ 2020, 17:55
Chainis έγραψε:
12 Ιούλ 2020, 16:05


1. Δεν είμαι καπιταλιστης γιατί δεν διαχειριστηκα ποτέ μου κεφάλαια δικά μου η άλλων με σκοπό το κέρδος.
Μεγάλωσα σε αγροτική οικογένεια και δούλεψα πάντα μισθωτούς στον ιδιωτικό τομέα.
Κλασικός self-hating worker δηλαδή. Πιστεύεις ότι όσο πιο φανατικά υπερασπίζεσαι τους αφέντες του, τόσο αυξάνονται οι πιθανότητες να σου πετάξουν κάποιο κόκκαλο; Θλιβερό! :e040:
Chainis έγραψε:
12 Ιούλ 2020, 16:05
2.Τωρα το γυρίσαμε το τροπάριο.
Δεν είναι ότι δεν έσφαζε η ΟΠΛΑ είναι ότι είχαν δίκιο να σφάζουν.
Γελάω, ποιος ισχυρίστηκε ότι ήταν λέσχη προβληματισμού η ΟΠΛΑ; Μπράβο της που συνέβαλε να καθαρίσει έστω και λίγο η Ελλάδα. Γι' αυτό τη θυμόμαστε και την τιμούμε! :smt038
Chainis έγραψε:
12 Ιούλ 2020, 16:05
Το απόγειο του φασισμού για τον οποίο κατηγορείς εμένα.
Ξέρεις πόσο υπέφερα οι Γερμανοί προλεταριοι στα χέρια των Εβραίων καπιταλιστων; άρα καλά έκανε ο Χίτλερ και δεν άφησε ρουθούνι Εβραίου, αυτό μου λες κι αναμενόμενο να το λες αφού κόκκινοι και μαύροι φασίστες είστε και οι δύο ιδεολογίες.
Οι Γερμανοί και οι Εβραίοι προλετάριοι υπέφεραν και οι δύο στα χέρια των Γερμανών, Εβραίων και όλων των άλλων καπιταλιστών. Ο Χίτλερ τους είχε στα όπα όπα όμως τους Γερμανούς καπιταλιστές, όπως τον είχαν κι εκείνοι άλλωστε, γιατί σαν κι εσένα ήταν φανατικός λάτρης της άγριας εκμετάλλευσης. Και βρέθηκαν και για εκείνον παλικάρια, όπως εκείνα της ΟΠΛΑ, και τον ώθησαν στο πιο ταιριαστό τέλος. Τους τιμούμε και αυτούς! :blm:

Περιληπτικά, πήξε μοναρχοφασιστάκο. Ξαναλέω, ο τρίτος γύρος θα είναι ο τελικός. :wave:
Για το ζουμί περί εμφυλίου και ποιος φταίει γι' αυτόν κουβέντα το απολιθωμα οπότε το γύρισε στους χαρακτηρισμους κατά την αγαπημένη τακτική των φασιστών.

Ξέρεις σε τι διαφέρεις από τους ναζί εσύ και η ιδεολογία σου;
Σε τίποτα απολύτως.

- και οι δύο ιδεολογίες στηρίζονται σε δικτατορίκα καθεστώτα, χωρίς αυτά δεν μπορούν να λειτουργήσουν, οπότε αν είχες κουκούτσι μυαλό θα καταλάβαινες πόσο γελοίο είναι να λες τους άλλους φασίστες.

- και οι δύο έχουν ανάγκη έναν ισόβιο ηγέτη δικτάτορα τόσο φωτισμένο που δεν αμφισβητειται από κανένα.

- και οι δύο μισούν τον άνθρωπο έτσι όπως είναι και θέλουν να φτιάξουν τον δικό τους τέλειο άνθρωπο, οι με τον ανίκητο υπερανθρωπο οι δε τον αταξικο μη ανταγωνιστικο άνθρωπο.
Ο μέγιστος φασισμός!

- και οι δύο χρειάζονται εχθρούς που πρέπει να εξοντώσουν για να ευημερησει ο λαός, οι μεν βρήκαν τους Εβραίους και όσους βάφτισαν υπανθρωπους οι δε τους άστους, μικροαστπυς κι όποιον ήθελαν κατά καιρούς.
Κάποιος φωτισμένος κομμουνιστής ηγέτης βάφτισε εχθρούς και τους εξοντώσει μαζικά όσους φορούσαν γυαλιά.

- και οι δύο έκαναν την μαζική εξόντωση αμάχων και αοπλων αντιπάλων επιστήμη.

Δεν γράφω άλλο, δεν μπορώ να αντέξω τόση δημοκρατία εγώ ο μοναρχοφασιστας και δούλος των αφεντικών μου! :smt005:

Α ρε ζωντοβολα που ονειρεύεστε ότι θα αλλάξετε και τον κόσμο. :sal9:
Όπου δεν κατάφερε να επικρατήσει ο ΕΛΑΣ εξοντωνοντας τις άλλες αντιστασιακες οργανώσεις δεν υπήρξαν και τάγματα ασφαλείας

Μάργκαρετ Θάτσερ:
Ο σοσιαλισμός είναι πολύ καλός μέχρι να τελειώσουν τα λεφτά των αλλων

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27013
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Τι ηταν πραγματικα ο εμφυλιος πολεμος και γιατι η αριστερα ηταν ποιο πατριωτικη απο την δεξια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 12 Ιούλ 2020, 19:06

BlastFromThePast έγραψε:
12 Ιούλ 2020, 17:55
Ξαναλέω, ο τρίτος γύρος θα είναι ο τελικός. :wave:
Και θα καταλήξει ΠΑΛΙ εδώ:
Μην το ανοίξεις γιατί θα στενοχωρηθείς!Show
Είσαι σίγουρος; Σε προειδοποίησα!Show
Εικόνα
:c020:
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
Chainis
Δημοσιεύσεις: 21282
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:39
Phorum.gr user: Chainis

Re: Τι ηταν πραγματικα ο εμφυλιος πολεμος και γιατι η αριστερα ηταν ποιο πατριωτικη απο την δεξια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chainis » 13 Ιούλ 2020, 11:55

John Dear έγραψε:
12 Ιούλ 2020, 16:34
Chainis έγραψε:
12 Ιούλ 2020, 16:05
NKVD_SMERSH έγραψε:
12 Ιούλ 2020, 14:19
1. Chainis είσαι φασίστας και Καπιταλιστής. Το ξέρουμε αυτό.

2. Τολμάς και μιλάς, όταν γνωρίζεις ότι από τις αρχές του 1900 χιλιάδες προοδευτικοί, σοσιαλιστές, κομμουνιστές, δημοκράτες και λοιποί βρέθηκαν σε ξερονήσια και στην εξορία και μάλιστα κάποιοι ανήλικοι όπως ο παππούς μου;

Τι περίμενες να κάνουν στους υποστηρικτές αυτών των πολιτικών;

3. Από την στιγμή που δέχεσαι τα γεγονότα του 1945 - 1949, όπως σε βολεύουν και τάχθηκες με χίτες και λοιπούς δωσιλόγους κατατάσσεσαι στους επάρατους.

4. Όσο για τον Σούρλα και για τους λοιπούς, έλα εδώ στα χωριά της Λάρισας να δεις σε τι υπόληψη τον έχουν. Και μάθε ότι τον έσωσαν οι συγγενείς του πολλές φορές που ήταν στο ΕΑΜ.

5. Κρίμα που το Τιμωρό χέρι του Λαού, δεν εξολόθρευσε όλα τα φασισταριά, τους καπιταλιστές δήθεν Δημοκράτες σαν εσένα.
1. Δεν είμαι καπιταλιστης γιατί δεν διαχειριστηκα ποτέ μου κεφάλαια δικά μου η άλλων με σκοπό το κέρδος.
Μεγάλωσα σε αγροτική οικογένεια και δούλεψα πάντα μισθωτούς στον ιδιωτικό τομέα.
Σιχαίνομαι τον φασισμό και τον μαύρο και τον κόκκινο επομένως δεν είμαι ούτε φασίστας.
Και τώρα αλλουγιαλλου είσαι.

2.Τωρα το γυρίσαμε το τροπάριο.
Δεν είναι ότι δεν έσφαζε η ΟΠΛΑ είναι ότι είχαν δίκιο να σφάζουν.
Το απόγειο του φασισμού για τον οποίο κατηγορείς εμένα.
Ξέρεις πόσο υπέφερα οι Γερμανοί προλεταριοι στα χέρια των Εβραίων καπιταλιστων; άρα καλά έκανε ο Χίτλερ και δεν άφησε ρουθούνι Εβραίου, αυτό μου λες κι αναμενόμενο να το λες αφού κόκκινοι και μαύροι φασίστες είστε και οι δύο ιδεολογίες.
Σύντροφε, ανθρωπισμος που έχει στόχο την εκδίκηση και την εξαφάνιση του αντιπάλου δεν είναι ανθρωπισμος, είναι φασιστική βαρβαροτητα και πολύ περισσότερο δεν έχει σχέση με δημοκρατία.
(αναφέρομαι στην δημοκρατία γιατί με είπες εσύ εμένα φασίστα πριν).

3. Κατ' αρχήν τα γεγονότα ήταν του 43-49 και όχι του 45-49.
Βολεύει το ΚΚΕ να αγνοούμε αυτή την περίοδο όμως τότε το ΚΚΕ εχτσε τις βάσεις του εμφύλιου.
Απο το 43
- επιτέθηκε σε όλες τις μη ελεγχόμενες από αυτό αντιστασιακες οργανωσεις και τις διέλυσε με τα όπλα εκτός από την ΕΟΚ στην Κρήτη την οργάνωση του Αντων Τσαους στην Αν. Μακεδονία και τον ΕΔΕΣ στην Ήπειρο.
Αν μετρήσεις τις μαχες που έδωσε ο ΕΛΑΣ εναντίον Ελλήνων και εναντίον Ιταλών και Γερμανών κατά των Ελλήνων είναι οι περισσότερες.
- επειδή οι μη κομουνιστικες οργανώσεις στην πλειοψηφία τους ήταν στελεχομενες από αξιωματικούς αυτοί οι αξιωματικοί που επέζησαν και έβλεπαν ότι το κεφάλι τους κουνιέται κατέφυγαν στα τάγματα ασφαλείας κι έτσι αυτά μαζικοποιηθηκαν και έγιναν αξιομαχα.
Ο καλύτερος στρατολογος των ΤΑ ήταν το ΚΚΕ και η δράση του.
Δες την υπογραφή μου.
- όταν ένοιωσε ισχυρό το ΚΚΕ και ήταν βέβαιο ότι μπορεί να διεκδικήσει την εξουσία στην χώρα μετά την κατοχή άρχισε την σφαγή "αντιδραστικων" δηλαδή όσων πίστευε ότι δεν θα καλοδεχτούν την εξουσία του.
Δημοκρατικά πάντα όχι σαν εμάς τους φασίστες.

4. Η δεν κατάλαβες τι σου είπα η το αποφεύγεις.
Δεν με ενδιαφέρει ο Σουρλας και η προσωπική του ιστορία ούτε ο Μαγγανας η ο Παπαδογκονας που μπορεί να ήταν από άγιοι μέχρι καθίκια του κέρατα.
Αυτό που σου ειπα είναι ότι μετά την Βάρκιζα που έπαψε ο τρόμος του ΚΚΕ οι οργανώσεις αυτών που συζητάμε μαζικοποιηθηκαν απότομα.
Έχεις άποψη γιατί έγινε αυτό;
Αφού αναφέρθηκες σε τοπικές εμπειρίες να σου πω και από τα μέρη μου.
Την Χ του Γρίβα δεν την ήξερε κανένας στην Κορινθία μέχρι τα Δεκεμβριανα, την έμαθαν τότε γιατί πολέμησε σκληρά το ΚΚΕ στην Αθήνα.
Σε 2-3 μήνες μετά η Χ είχε πυρήνες των 3-5-10 ατόμων σε κάθε χωριό κι όλοι όσοι έγιναν μέλη είχαν κοινό χαρακτηριστικό ότι είχαν σφαγμενους συγγενείς από το ΚΚΕ και σκοπό να μην αφήσουν κανένα κομουνιστη ατιμώρητο και κανέναν δεν ενδιέφερε το ποιόν και ο χαρακτήρας του Γρίβα.
Όπως εύστοχα έχει γράψει ο Μουμτζης, ο αντικομουνισμος της λευκής τρομοκρατίας ήταν μαζικός και βιωματικός.

5. Κρίμα που τόσες χιλιάδες κόσμος γέροι νέοι άντρες γυναίκες παιδιά πέθαναν άδικα χωρίς να ξέρουν το γιατί και ακόμα πιο κρίμα ότι υπάρχουν σήμερα έστω και λίγοι Έλληνες που επικροτουν τα εγκλήματα του ΚΚΕ.

Τα υπόλοιπα του ποστ σου ήταν ανάξια σχολιασμού, δεν ενδιαφέρουν κανένα οι χιλιοειπωμενες προσδοκίες και τα όνειρα των κομμουνιστών.
Αφού ρουφιανέψατε, αφού καλοδεχτήκατε τους κατακτητές Άγγλους μας φτιάχνετε και καινούργια ιστορία με ανύπαρκτα γεγονότα. Κι ακόμα κρατάτε την ίδια προδοτική στάση.
Ποιος ρουφιανεψε ρε ασχετε;
Όλη η Ελλάδα που μόλις αφοπλιστηκε το ΚΚΕ σταμάτησε η τρομοκρατία του κι έπαψαν να φοβουνται το έγραψαν στ αρχιδια τους;
Η συμφωνία του ΚΚΕ με τους Γερμανούς να αποχωρήσουν Χωρις να τους πειράξει κανένας ήταν πατριωτική πράξη;
Εξήγησε μας εσύ που δεν διαστρευλωνεις την ιστορία γιατί στην Κρήτη την Ήπειρο και την Αν. Μακεδονία δεν δημιουργήθηκαν τάγματα ασφαλείας.
Η πραγματική ιστορία λέει ότι το ΚΚΕ σε ένα χρόνο από το καλοκαίρι του 43 μέχρι του 44 έσφαξε σε έναν μόνο νόμο της χώρας την τότε Αργολιδοκορινθια περισσότερους από όσοι κομουνιστές σκοτώθηκαν σε όλη την Ελλάδα το 45-46 από την λευκή τρομοκρατία.
1350 σφαγμένοι στην Αργολιδοκορινθια από το ΚΚΕ, 1280 κκεδες θύματα της λτ σε όλη την Ελλάδα.

Την πραγματική ιστορία το ΚΚΕ την βαφτίζει διαστρευλωση γιατί το απογυμνωνει από το ειδυλλιακό αφήγημα που μας σέρβιρε τόσες δεκαετίες
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Chainis την 14 Ιούλ 2020, 00:06, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Όπου δεν κατάφερε να επικρατήσει ο ΕΛΑΣ εξοντωνοντας τις άλλες αντιστασιακες οργανώσεις δεν υπήρξαν και τάγματα ασφαλείας

Μάργκαρετ Θάτσερ:
Ο σοσιαλισμός είναι πολύ καλός μέχρι να τελειώσουν τα λεφτά των αλλων

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27013
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Τι ηταν πραγματικα ο εμφυλιος πολεμος και γιατι η αριστερα ηταν ποιο πατριωτικη απο την δεξια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 13 Ιούλ 2020, 20:09

Chainis έγραψε:
13 Ιούλ 2020, 11:55
Ποιος ρουφιανεψε ρε ασχετε;
Όλη η Ελλάδα που μόλις αφοπλιστικά το ΚΚΕ σταμάτησε η τρομοκρατία του κι έπαψαν να φοβουνται το έγραψαν στ αρχιδια τους;
Η συμφωνία του ΚΚΕ με τους Γερμανούς να αποχωρήσουν Χωρις να τους πειράξει κανένας ήταν πατριωτική πράξη;
Εξήγησε μας εσύ που δεν διαστρευλωνεις την ιστορία γιατί στην Κρήτη την Ήπειρο και την Αν. Μακεδονία δεν δημιουργήθηκαν τάγματα ασφαλείας.
Η πραγματική ιστορία λέει ότι το ΚΚΕ σε ένα χρόνο από το καλοκαίρι του 43 μέχρι του 44 έσφαξε σε έναν μόνο νόμο της χώρας την τότε Αργολιδοκορινθια περισσότερους από όσοι κομουνιστές σκοτώθηκαν σε όλη την Ελλάδα το 45-46 από την λευκή τρομοκρατία.
1350 σφαγμένοι στην Αργολιδοκορινθια από το ΚΚΕ, 1280 κκεδες θύματα της λτ σε όλη την Ελλάδα.

Την πραγματική ιστορία το ΚΚΕ την βαφτίζει διαστρευλωση γιατί το απογυμνωνει από το ειδυλλιακό αφήγημα που μας σέρβιρε τόσες δεκαετίες
Πώς τον πετσόκοψες έτσι; :003:

Τις δεκαετίες '70-'80 είχαν το πεδίο της μάχης δικό τους. Τώρα η πληροφορία είναι 1-2 κλικ μακρυά!
.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Στρακαστρουκας
Δημοσιεύσεις: 11219
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 17:48
Phorum.gr user: Στρακαστρουκας

Re: Τί ήταν πραγματικά ο συμμοριτοπόλεμος και γιατί η αριστερά είναι πιο προδοτική από την δεξιά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στρακαστρουκας » 20 Ιούλ 2020, 12:05

Nandros έγραψε:
12 Ιούλ 2020, 13:18
Για τις προδοσίες του κοκοέ δεν θα μας πεις κάτι; Σου πήρα τα σώβρακα;
Όσο για το τί είμαι εγώ, πάρε σειρά στο τέλος της ουράς, να μου κολλήσεις και την δική σου ταμπέλα.
Είμαι εναντίον όλων των ειδών φασισμού: Μαύρου, φαιού, κόκκινου (του δικού σου), μαυροκόκκινου, δεξιόστροφου και αριστερόστροφου.
.
Θα μου πεις και εσυ για τα κονσερβοκουτια και τις αλλες προπαγανδιστικες μαλακιες που ελεγε η δεξια της εποχης?
FACT 1: Αν ειχαν κερδισει οι Γερμανοι η χωρα θα υφιστατω τριχοτομηση. Οι κομμουνιστες πολεμησαν εναντια σε αυτο το ενδεχομενο, οι φιλοι των Ναζι πολεμησαν υπερ
FACT 2: Οι κομμουνιστες θα ειχαν καταλαβει την εξουσια αν δεν ειχε υπαρξει ξενη επεμβαση που εφερε πισω τον βασιλια. Το ποσο δημοφιλης ηταν ο βασιλιας αποδυκνειετε απο το γεγονος οτι τελικα εφυγε απο...τους χουντικους. Αλλα αυτη ειναι η δεξια στην Ελλαδα εδω και 80 χρονια. Δωσιλογοι των ξενων δυναμεων
FACT 3: Παρε τους φιλους σου τους χουντικους και τους ναζι και τους φιλοβασιλικους και πατε για κανα καφεδακι. Το ξερω οτι δεν συμπαθας κανεναν απο αυτους, ολους σας ομως σας ενωνει ο αντικομμουνισμος
"Δεν ειμαι ΝΔλης αλλα..."

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32738
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Τι ηταν πραγματικα ο εμφυλιος πολεμος και γιατι η αριστερα ηταν ποιο πατριωτικη απο την δεξια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 20 Ιούλ 2020, 12:35

Στρακαστρουκας έγραψε:
11 Ιούλ 2020, 23:10
Με το πληρωμα του χρονου η χωρα απελευθερωνεται με οκοιωθελη αποχωρηση των Γερμανων.
:smt005::smt005::smt005:

νομιζω καπου εκει τριγυρω επαιζε ενας πολεμος, δεν ειμαι και σιγουρος.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32738
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Τι ηταν πραγματικα ο εμφυλιος πολεμος και γιατι η αριστερα ηταν ποιο πατριωτικη απο την δεξια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 20 Ιούλ 2020, 12:43

NKVD_SMERSH έγραψε:
12 Ιούλ 2020, 02:24
Το ότι οι δωσίλογοι δεν εκτελέστηκαν, δεν κρεμάστηκαν και δεν πετάχτηκαν στις Πηγάδες, δεν ήταν αιτία για τον Εμφύλιο;
ε, μερικοι απο αυτους κρεμαστηκαν σε φανοστατες. :bored:
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Τι ηταν πραγματικα ο εμφυλιος πολεμος και γιατι η αριστερα ηταν ποιο πατριωτικη απο την δεξια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 20 Ιούλ 2020, 12:49

Ο εμφύλιος πόλεμος είναι μία ηλιθιότητα και μισή.
Δεν υπάρχουν νικητές και ηττημένοι. Όλοι πιάνονται βλάκες, καθένας από τη δική του πλευρά.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32738
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Τι ηταν πραγματικα ο εμφυλιος πολεμος και γιατι η αριστερα ηταν ποιο πατριωτικη απο την δεξια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 20 Ιούλ 2020, 13:05

NKVD_SMERSH έγραψε:
12 Ιούλ 2020, 14:19
δεν θα ζήσεις, ευτυχώς για εσένα να δεις το Σφυροδρέπανο στην Ακρόπολη.

κανενας δεν θα το δει αυτο, γιατι δεν προκειται να γινει.

ποτε.

ποτε ομως.

α. και πηξε. :)
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32738
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Τι ηταν πραγματικα ο εμφυλιος πολεμος και γιατι η αριστερα ηταν ποιο πατριωτικη απο την δεξια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 20 Ιούλ 2020, 13:09

John Dear έγραψε:
12 Ιούλ 2020, 16:34


Αφού ρουφιανέψατε, αφού καλοδεχτήκατε τους κατακτητές Άγγλους μας φτιάχνετε και καινούργια ιστορία με ανύπαρκτα γεγονότα. Κι ακόμα κρατάτε την ίδια προδοτική στάση.
οι αγγλοι ηταν συμμαχοι και απελευθερωτες. αυτοι εδιωξαν τους γερμανους, δεν εφυγαν επειδη βαρεθηκαν.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32738
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Τι ηταν πραγματικα ο εμφυλιος πολεμος και γιατι η αριστερα ηταν ποιο πατριωτικη απο την δεξια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 20 Ιούλ 2020, 13:10

BlastFromThePast έγραψε:
12 Ιούλ 2020, 17:55

Περιληπτικά, πήξε μοναρχοφασιστάκο. Ξαναλέω, ο τρίτος γύρος θα είναι ο τελικός. :wave:
δεν εχει τριτο γυρο. ποτε.

καθε αποπειρα για ξεκινημα τριτου γυρου απο εσας, θα ειναι τελειωτικη. για εσας. :102:
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27013
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Τί ήταν πραγματικά ο συμμοριτοπόλεμος και γιατί η αριστερά είναι πιο προδοτική από την δεξιά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 21 Ιούλ 2020, 16:22

Στρακαστρουκας έγραψε:
20 Ιούλ 2020, 12:05
Nandros έγραψε:
12 Ιούλ 2020, 13:18
Για τις προδοσίες του κοκοέ δεν θα μας πεις κάτι; Σου πήρα τα σώβρακα;
Όσο για το τί είμαι εγώ, πάρε σειρά στο τέλος της ουράς, να μου κολλήσεις και την δική σου ταμπέλα.
Είμαι εναντίον όλων των ειδών φασισμού: Μαύρου, φαιού, κόκκινου (του δικού σου), μαυροκόκκινου, δεξιόστροφου και αριστερόστροφου.
.
Θα μου πεις και εσυ για τα κονσερβοκουτια και τις αλλες προπαγανδιστικες μαλακιες που ελεγε η δεξια της εποχης?
FACT 1: Αν ειχαν κερδισει οι Γερμανοι η χωρα θα υφιστατω τριχοτομηση. Οι κομμουνιστες πολεμησαν εναντια σε αυτο το ενδεχομενο, οι φιλοι των Ναζι πολεμησαν υπερ
FACT 2: Οι κομμουνιστες θα ειχαν καταλαβει την εξουσια αν δεν ειχε υπαρξει ξενη επεμβαση που εφερε πισω τον βασιλια. Το ποσο δημοφιλης ηταν ο βασιλιας αποδυκνειετε απο το γεγονος οτι τελικα εφυγε απο...τους χουντικους. Αλλα αυτη ειναι η δεξια στην Ελλαδα εδω και 80 χρονια. Δωσιλογοι των ξενων δυναμεων
FACT 3: Παρε τους φιλους σου τους χουντικους και τους ναζι και τους φιλοβασιλικους και πατε για κανα καφεδακι. Το ξερω οτι δεν συμπαθας κανεναν απο αυτους, ολους σας ομως σας ενωνει ο αντικομμουνισμος
Fact 1: Άστο καλύτερα γιατί βρωμάει, ειδικά η "αντίσταση" στην Δράμα, που μετά σφαγιάστηκε ο ντόπιος πληθυσμός ή η "εκδίωξη" των Γερμανών από την Θ/νίκη, που έφυγαν ατουφέκιστοι και μετά εκ του ασφαλούς μπήκε ο ΕΛΑΣ. :g030:

Fact 2α: Κάποιος να του πει για την χαρτοπετσέτα του Τσώρτσιλ, που μοίρασε την Ευρώπη με τον Στάλιν!
Fact 2β: Επίσης να μας εξηγήσει γιατί οι Σοβιετικοί σταμάτησαν στα σύνορα μας με την Βουλγαρία και γιατί δεν μπουκάρισαν νότια;
Fact 2γ:
Nandros έγραψε:
17 Οκτ 2018, 17:31
Νόμιζαν πως οι ΑγγλοΑμερικάνοι θα ανέχονταν σοβιετικό καθεστώς στην Ελλάδα, που θα έδινε ελεύθερη πρόσβαση στην Μεσόγειο στην Σοβιετία και που θα ήταν απειλή στις θαλάσσιες διαδρομές τους Γιβραλτάρ-Σουέζ;
Ούτε με σφαίρες!
Θα έκαναν κανονική απόβαση, αυτή την φορά σε εχθρικό έδαφος, και οι καταστροφές και το αίμα θα ήταν πολλαπλάσια.

Γεωστρατηγικοπολιτικά κρετίνοι!
Fact 3: Δεν είναι ντροπή ο αντικομμουνισμός. Είναι τιμή μου και καμάρι μου να μην γουστάρω τους προδότες της πατρίδας ΜΟΥ (όχι δικής σου)
Και σεις τα νεοκομμουνιστάκια είσαστε στην ίδια φάση με τους νεοφασίστες και νεοναζί. Προσπαθείτε να αναστήσετε ψόφια καθεστώτα, καταδικασμένα από την Ιστορία. Κώλος και βρακί όλοι σας μαζί!
:g030:

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιστορία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών