Καλύτεροι πολεμιστές; ΧΑ! Από ΤΥΧΗ κέρδισαν

Ιστορικά γεγονότα, καταστάσεις, αναδρομές
nemo
Δημοσιεύσεις: 7133
Εγγραφή: 04 Ιούλ 2018, 11:08

Re: Καλύτεροι πολεμιστές; ΧΑ! Από ΤΥΧΗ κέρδισαν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nemo » 01 Αύγ 2020, 20:24

ΓΑΛΗ έγραψε:
01 Αύγ 2020, 19:42
nemo έγραψε:
01 Αύγ 2020, 18:37
ΓΑΛΗ έγραψε:
01 Αύγ 2020, 17:06


Την έχω δει, ήταν όντως ενδιαφέρουσα ομιλία. Και δεν ήταν η μόνη. Ναι, ο Λιαντίνης προσπαθούσε να εμβαθύνει στα πράγματα αλλά επειδή ήταν ο ίδιος παθιασμένος, οι περισσότεροι εστίαζαν στο πάθος του, χαρακτηρίζοντας το ενίοτε και γραφικότητα, χωρίς να αντιλαμβάνονται αυτό που έλεγε. Ως χαρακτήρας, μου θυμίζει πολύ τον Γιαννόπουλο. Είχαν το ίδιο πάθος (για την ακρίβεια ήταν ερωτευμένοι με την Ελλάδα), από κάποιους εκτιμήθηκαν, από κάποιους θεωρήθηκαν γραφικοί και ήταν αμφότεροι σκηνοθέτες της αυτοκτονίας τους.
Ωραίοι και οι δυο !... ως πιο μίζερο τύπο ποιον θα χαρακτήριζες τον Λιαντίνη; ή τον Γιαννόπουλο; :p2:
Μου φαίνεται περίεργο το ερώτημα γιατί δεν βρίσκω κάτι μίζερο ούτε στον έναν ούτε στον άλλον.

Είναι σα να με ρωτάς ποιος από τους δύο ήταν πιο χοντρός, δηλαδή κάτι τελείως άσχετο και για τους δύο.
υποκειμενικά πάντα είναι αυτά ..μίζερος με την έννοια της προσφοράς

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6688
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Καλύτεροι πολεμιστές; ΧΑ! Από ΤΥΧΗ κέρδισαν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 01 Αύγ 2020, 23:43

Antipnevma έγραψε:
01 Αύγ 2020, 13:06
Προτείνω αυτό το βιβλίο. Ξεβρακώνει πανηγυρικά την ιδέα που έχουν αυτά τα ταγάρια για την φάλαγγα και τους αρχαίους Έλληνες "οπλίτες".
Εγώ πάλι σου προτείνω Αυτό το βιβλίο.

Αν δεν σου αρέσει, διάβασε αυτό...
Η Ιστορία έχει γνωμοδοτήσει:
Οι Έλληνες, συνασπισμένοι ή όχι, από το 490 μέχρι το 450 π.Χ, όπου συνάντησαν τους Πέρσες, είτε σε ξηρά είτε στην θάλλασα, τους πήγαν γ@μιώντας. Σποραδικές και πρόσκαιρες επιτυχίες των Περσών, δεν ανέτρεψαν την οριστική ήττα τους.
Η επόμενη πολεμική συνάντηση, έγινε το 334 π.Χ στον Γρανικό ποταμό, όπου οι Πέρσες, ακόμα μια φορά, ηττήθηκαν κατά κράτος.
Ο Αλέξανδρος μέσα στα επόμενα τρία χρόνια κατέλυσε την Περσική αυτοκρατορία, διαλύοντας τους Πέρσες σε όποια μάχη δόθηκε.
Αυτή είναι η καταγραμμένη ιστορική αλήθεια, όσο και αν κοάζουν τα βατράχια.
Τόσες πολλές νίκες και σε ξηρά και σε θάλασσα, και στο τέλος κατάλυση της αυτοκρατορίας των Περσών, μόνον ένας ηλίθιος θα το απέδιδε στην τύχη! Ευτυχώς οι ιστορικοί δεν ανήκουν στην κατηγορία αυτήν.
Δεν έχουν σχέση οι υπερβολές του Ηρόδοτου. Τις γνωρίζουν ο ιστορικοί και το θέμα αυτό έχει λήξει.
Ούτε οι φουρτούνες, ούτε τα κακοτράχαλα εδάφη, ούτε ο ανάδρομος Ερμής, ούτε και η ουρά του γαϊδάτου που έσταξε, φταίνε για τις απανωτές ήττες των Περσών. Γνωρίζουμε όλοι, ιστορικοί και απλοί άνθρωποι, γιατί οι Έλληνες ξέσκισαν τους Πέρσες.
Αλλά κάποιοι, δεν τολμούν να το ομολογήσουν ούτε στον ίδιο τους τον εαυτό.
Τόσο μικρά ανθρωπάκια είναι...

Και τώρα φύσα και εσύ το περσικό τρομπόνι, να γουστάρουμε.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69748
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Καλύτεροι πολεμιστές; ΧΑ! Από ΤΥΧΗ κέρδισαν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 02 Αύγ 2020, 11:07

nemo έγραψε:
01 Αύγ 2020, 20:24
ΓΑΛΗ έγραψε:
01 Αύγ 2020, 19:42
nemo έγραψε:
01 Αύγ 2020, 18:37

Ωραίοι και οι δυο !... ως πιο μίζερο τύπο ποιον θα χαρακτήριζες τον Λιαντίνη; ή τον Γιαννόπουλο; :p2:
Μου φαίνεται περίεργο το ερώτημα γιατί δεν βρίσκω κάτι μίζερο ούτε στον έναν ούτε στον άλλον.

Είναι σα να με ρωτάς ποιος από τους δύο ήταν πιο χοντρός, δηλαδή κάτι τελείως άσχετο και για τους δύο.
υποκειμενικά πάντα είναι αυτά ..μίζερος με την έννοια της προσφοράς
Aν εννοείς ότι δεν πρόσφεραν ό,τι μπορούσαν να προσφέρουν... και πάλι δεν καταλαβαίνω.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

demo162
Δημοσιεύσεις: 80
Εγγραφή: 23 Ιούλ 2020, 10:23

Re: Καλύτεροι πολεμιστές; ΧΑ! Από ΤΥΧΗ κέρδισαν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από demo162 » 02 Αύγ 2020, 11:50

Ρε μεγάλε ήμαρτον πια. Ωραία. Να παραδεχθούμε ότι επί 170 χρόνια είχαμε κολωφαρδία. Συνεχώς όμως ε? Δεν υπήρξε ούτε ανώτερη πολεμική τέχνη και στρατηγική, ούτε ανώτεροι ηγέτες, ούτε ανώτερος πολιτισμός, ούτε ανώτερο πολιτικό σύστημα, ούτε, ούτε, ούτε τίποτα. Ευχαριστήθηκες τώρα? Για πες μας τι παρακαταθήκες έχουν αφήσει οι Ιρανοί στην παγκόσμια ιστορία (πολιτικά, πολιτισμικά. αρχιτεκτονικά, ιατρικά, θεατρικά, γλωσσικά, επιστημονικά κλπ) και τι εμείς. Να υποθέσω ότι όλα όσα συνέβησαν τότε στον Ελληνικό και Ελληνιστικό χώρο ήταν όλα θέμα τύχης. Ακόμα και οι Ρωμαίοι αντέγραψαν το μεγαλύτερο μέρος του πολιτισμού μας.
δύο τὰ ἐναντιώτατα εὐβουλίᾳ
εἶναι, τάχος τε καὶ ὀργήν
Θουκυδίδου Ιστορία Γ 35

nemo
Δημοσιεύσεις: 7133
Εγγραφή: 04 Ιούλ 2018, 11:08

Re: Καλύτεροι πολεμιστές; ΧΑ! Από ΤΥΧΗ κέρδισαν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nemo » 02 Αύγ 2020, 12:30

ΓΑΛΗ έγραψε:
02 Αύγ 2020, 11:07
nemo έγραψε:
01 Αύγ 2020, 20:24
ΓΑΛΗ έγραψε:
01 Αύγ 2020, 19:42


Μου φαίνεται περίεργο το ερώτημα γιατί δεν βρίσκω κάτι μίζερο ούτε στον έναν ούτε στον άλλον.

Είναι σα να με ρωτάς ποιος από τους δύο ήταν πιο χοντρός, δηλαδή κάτι τελείως άσχετο και για τους δύο.
υποκειμενικά πάντα είναι αυτά ..μίζερος με την έννοια της προσφοράς
Aν εννοείς ότι δεν πρόσφεραν ό,τι μπορούσαν να προσφέρουν... και πάλι δεν καταλαβαίνω.
Ήταν μια ξαφνική σκέψη που έκανα με αφορμή τον συσχετισμό που έκανες μεταξύ των δυο
και στην επιλογή του τρόπου θανάτου τους -ο ένας κρύφτηκε και ο άλλος (Μετά τούτο ίππευσε, στεφανωμένος με αγριολούλουδα, και, αφού ανήρτησεν επάνω του ένα κομψόν σάκκον πλήρη βαρών και επλύθη με αρώματα, ώρμησε προς τα μαινόμενα κύματα και την ανοιξιάτικην μπόραν και απερίγραπτον τραγικήν ορμήν. Όταν έφθασε, καβάλλα εις το άλογο που εκολυμβούσεν, εις τα βαθειά, τότε επυροβόλησε κατά της κεφαλής του και αχάθη, ενώ το άλογο, αγριεμένο και ρουθουνίζον, απανήλθεν εις την ακτήν.)
Τον Λιαντινη παρόλο που τον συμπαθώ πολύ τον θεωρώ μίζερο είτε με την επιλογή του θανάτου είτε με την φιλοσοφία του

Άβαταρ μέλους
OANNHSEA
Δημοσιεύσεις: 8437
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 11:27

Re: Καλύτεροι πολεμιστές; ΧΑ! Από ΤΥΧΗ κέρδισαν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από OANNHSEA » 02 Αύγ 2020, 14:31

nemo έγραψε:
02 Αύγ 2020, 12:30
Τον Λιαντινη παρόλο που τον συμπαθώ πολύ τον θεωρώ μίζερο είτε με την επιλογή του θανάτου είτε με την φιλοσοφία του
Όταν κάποιος έχει σοβαρά ψυχολογικά προβλήματα, τότε το μυαλό του σταματά να σκέφτεται λογικά...

.
Bellum omnium contra omnes
Ου παντός πλειν εις Κόρινθον...

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69748
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Καλύτεροι πολεμιστές; ΧΑ! Από ΤΥΧΗ κέρδισαν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 02 Αύγ 2020, 14:39

nemo έγραψε:
02 Αύγ 2020, 12:30
ΓΑΛΗ έγραψε:
02 Αύγ 2020, 11:07
nemo έγραψε:
01 Αύγ 2020, 20:24

υποκειμενικά πάντα είναι αυτά ..μίζερος με την έννοια της προσφοράς
Aν εννοείς ότι δεν πρόσφεραν ό,τι μπορούσαν να προσφέρουν... και πάλι δεν καταλαβαίνω.
Ήταν μια ξαφνική σκέψη που έκανα με αφορμή τον συσχετισμό που έκανες μεταξύ των δυο
και στην επιλογή του τρόπου θανάτου τους -ο ένας κρύφτηκε και ο άλλος (Μετά τούτο ίππευσε, στεφανωμένος με αγριολούλουδα, και, αφού ανήρτησεν επάνω του ένα κομψόν σάκκον πλήρη βαρών και επλύθη με αρώματα, ώρμησε προς τα μαινόμενα κύματα και την ανοιξιάτικην μπόραν και απερίγραπτον τραγικήν ορμήν. Όταν έφθασε, καβάλλα εις το άλογο που εκολυμβούσεν, εις τα βαθειά, τότε επυροβόλησε κατά της κεφαλής του και αχάθη, ενώ το άλογο, αγριεμένο και ρουθουνίζον, απανήλθεν εις την ακτήν.)
Τον Λιαντινη παρόλο που τον συμπαθώ πολύ τον θεωρώ μίζερο είτε με την επιλογή του θανάτου είτε με την φιλοσοφία του
Η αλήθεια είναι ότι εγώ δεν είμαι ΤΟΣΟ απαιτητική στις εκτιμήσεις μου.

Απλώς αναρωτιέμαι πως θα χαρακτήριζες την πλειοψηφία των φλεγόμενων από πάθος εθνικιστών με τις πλαστικές πανοπλίες και τα ανορθόγραφα ρητά του σήμερα, αν βρίσκεις μίζερο τον Λιαντίνη.

Και αναρωτιέμαι πόσοι από αυτούς έχουν διαβάσει κάτι παραπάνω από τρεις γραμμές για τη ζωή και το περιβάλλον του Γιαννόπουλου ή του Λιαντίνη.


Εγώ δεν έχω πρόβλημα με τις πικρές αλήθειες, nemo. :lol:

Δηλώνω εθνικίστρια αλλά με τον τρόπο που το αντιλαμβάνομαι εγώ και όχι ο κάθε ενθουσιασμένος.

Γι' αυτό χαρακτηρίζω και ως φιλελληνική την προσέγγιση μου. :lol:
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

nemo
Δημοσιεύσεις: 7133
Εγγραφή: 04 Ιούλ 2018, 11:08

Re: Καλύτεροι πολεμιστές; ΧΑ! Από ΤΥΧΗ κέρδισαν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nemo » 02 Αύγ 2020, 14:56

OANNHSEA έγραψε:
02 Αύγ 2020, 14:31
nemo έγραψε:
02 Αύγ 2020, 12:30
Τον Λιαντινη παρόλο που τον συμπαθώ πολύ τον θεωρώ μίζερο είτε με την επιλογή του θανάτου είτε με την φιλοσοφία του
Όταν κάποιος έχει σοβαρά ψυχολογικά προβλήματα, τότε το μυαλό του σταματά να σκέφτεται λογικά...

.
Δεν είχε κανένα πρόβλημα ψυχολογικό απλά ο τύπος ζούσε σε μια μικρή από μας απόσταση

nemo
Δημοσιεύσεις: 7133
Εγγραφή: 04 Ιούλ 2018, 11:08

Re: Καλύτεροι πολεμιστές; ΧΑ! Από ΤΥΧΗ κέρδισαν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nemo » 02 Αύγ 2020, 15:12

ΓΑΛΗ έγραψε:
02 Αύγ 2020, 14:39


Απλώς αναρωτιέμαι πως θα χαρακτήριζες την πλειοψηφία των φλεγόμενων από πάθος εθνικιστών με τις πλαστικές πανοπλίες και τα ανορθόγραφα ρητά του σήμερα, αν βρίσκεις μίζερο τον Λιαντίνη.

Και αναρωτιέμαι πόσοι από αυτούς έχουν διαβάσει κάτι παραπάνω από τρεις γραμμές για τη ζωή και το περιβάλλον του Γιαννόπουλου ή του Λιαντίνη.
Το είπες πολλές φορές αυτό και πάντα με προβλημάτιζε για ποια θα ήταν η σωστή απάντηση
κάτι είπε και ο Λιαντίνης αλλά δεν θυμάμαι ακριβώς αλλά πάνω κάτω στο ίδιο μήκος με την δική σου άποψη
εγώ έχω άλλη γνώμη αυτήν του Γιαννακόπουλου - είτε με πλαστικές σημαίες είτε με τους κώλους έξω
είτε με τα εικονίσματα εγω συνυπάρχω μαζί τους γιατί ο στόχος και η αγάπη είναι ο ίδιος
και πόσοι απο αυτούς που ελευθέρωσαν την Ελλάδα γνώριζαν γραφή και ανάγνωση;

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27000
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Καλύτεροι πολεμιστές; ΧΑ! Από ΤΥΧΗ κέρδισαν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 02 Αύγ 2020, 16:44

.
The most successful strategy on the ancient battlefield was using hoplites in a tight formation called the phalanx. Each man protected both himself and partially his neighbour with his large circular shield, carried on his left arm. Moving in unison the phalanx could push and attack the enemy whilst minimising each man’s exposure. Usually eight to twelve men deep and providing the maximum front possible to minimise the risk of being outflanked, the phalanx became a regular feature of the better-trained armies, particularly the Spartans. Thermopylae in 480 BCE and Plataea in 479 BCE were battles where the hoplite phalanx proved devastatingly effective.
https://www.ancient.eu/Greek_Warfare/

Κλάψτε γοερά ελληνόφωνοι μισ/ανθέλληνες! :smt077:
.

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27000
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Καλύτεροι πολεμιστές; ΧΑ! Από ΤΥΧΗ κέρδισαν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 02 Αύγ 2020, 16:53

zteo έγραψε:
01 Αύγ 2020, 16:09
Ειναι γεγονος οτι την ναυμαχια της Σαλαμινας την κερδισαν οι Ελληνες με την τυχη να ειναι με το μερος τους.Μην ξεχνατε οτι ο Περσικος στολος ηταν τουλαχιστον ισαξιος με τον Ελληνικο.
Απλα οι Ελληνες στην Σαλαμινα οταν ειδαν οτι παγιδευτηκαν καναν ντου προκειμενου να πεθανουν μαχομενοι ηρωικα κατι που αιφνιδιασε τον Περσικο στολο.
Εξυπνάκια, οι Έλληνες που ήταν γνώστες του τόπου ξεκίνησαν την επίθεση με τον ευνοϊκό γι αυτούς και ούριο άνεμο. Οι Πέρσες μπήκαν στα στενά ξεβράκωτοι στα αγγούρια.
Και με την τακτική του διέκπλου ξεκώλιασαν τους δεύτερους.
Και η Αρτεμισία, που την γνώριζε, διακρίθηκε.

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27000
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Καλύτεροι πολεμιστές; ΧΑ! Από ΤΥΧΗ κέρδισαν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 02 Αύγ 2020, 17:03

sharp έγραψε:
01 Αύγ 2020, 13:23
Ξεβρακώνει πανηγυρικά την ιδέα που έχουν αυτά τα ταγάρια
Όλοι οι Σλαύοι έχουν φοβερό κόμπλεξ με τους Έλληνες ρε πστμ, αλλά τούτος δω φοβάμαι πρέπει να το δει ιατρικώς.

Όχι Νάνδρε, δεν έχω την παραμικρή αμφιβολία για το ποιος κρύβεται πίσω από τον Αντμινεύμα :lol:
Η Πασιφάη είχε πρόβλημα να μπει στο παλιό. Παρά τις προσπάθειες και βοήθεια μελών δεν καταφέραμε κάτι.
Μου ζήτησε να μπούμε μαζί για παρέα στο (αν)ελεύθερο.
Τότε διάβασα τον αντμίνοβιτς και είδα πόσο μαλάκας είναι.
Κλαιγόταν που ο παππούς του δεν είχε στάτους μειονότητας.
Κλαιγόταν που το κράτος δεν του έβρισκε δουλεία του χασοδίκη.
Δήλωνε Σερβοκροάτης, σλάβος δηλαδή, και ταυτόχρονα ΑRΥΑΝ.
Δεν ξέρω αν έχει αποφασίσει πια αν είναι Σέρβος ή Κροάτης.
Και το μίσος για την χώρα και τον λαό της ξεχείλιζε.
Αλλά δεν έχει τα κατάλληλα @@ να σηκωθεί να φύγει και να πάει αλλού.
.

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27000
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Καλύτεροι πολεμιστές; ΧΑ! Από ΤΥΧΗ κέρδισαν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 02 Αύγ 2020, 17:08

zteo έγραψε:
01 Αύγ 2020, 16:56
Την αποψη οτι οι Ελληνες κερδισαν την Ναυμαχια της Σαλαμινας απο τυχη την υπερασπιζοταν και ο Ρενος Αποστολιδης. :8)
Όταν το λέει ο συγγραφέας, φιλόλογος και κριτικός της λογοτεχνίας της μεταπολεμικής γενιάς, αλλά ΜΗ ιστορικός, τί ανάγκη άλλων αποδείξεων έχουμε;
:003:

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27000
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Καλύτεροι πολεμιστές; ΧΑ! Από ΤΥΧΗ κέρδισαν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 02 Αύγ 2020, 17:13

Πλήρης κατάλογος:
http://kotsanas.com/categories.php

Άβαταρ μέλους
OANNHSEA
Δημοσιεύσεις: 8437
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 11:27

Re: Καλύτεροι πολεμιστές; ΧΑ! Από ΤΥΧΗ κέρδισαν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από OANNHSEA » 02 Αύγ 2020, 17:43

Nandros έγραψε:
02 Αύγ 2020, 16:53
zteo έγραψε:
01 Αύγ 2020, 16:09
Ειναι γεγονος οτι την ναυμαχια της Σαλαμινας την κερδισαν οι Ελληνες με την τυχη να ειναι με το μερος τους.Μην ξεχνατε οτι ο Περσικος στολος ηταν τουλαχιστον ισαξιος με τον Ελληνικο.
Απλα οι Ελληνες στην Σαλαμινα οταν ειδαν οτι παγιδευτηκαν καναν ντου προκειμενου να πεθανουν μαχομενοι ηρωικα κατι που αιφνιδιασε τον Περσικο στολο.
Εξυπνάκια, οι Έλληνες που ήταν γνώστες του τόπου ξεκίνησαν την επίθεση με τον ευνοϊκό γι αυτούς και ούριο άνεμο. Οι Πέρσες μπήκαν στα στενά ξεβράκωτοι στα αγγούρια.
Και με την τακτική του διέκπλου ξεκώλιασαν τους δεύτερους.
Και η Αρτεμισία, που την γνώριζε, διακρίθηκε.
Γιατί πάντα ξεχνάτε τον αιγυπτιακό στόλο που δεν πήρε μέρος στη μάχη;;;
200 πλοία ήταν αυτά - όχι λίγα...

.
Bellum omnium contra omnes
Ου παντός πλειν εις Κόρινθον...

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιστορία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών