Καλύτεροι πολεμιστές; ΧΑ! Από ΤΥΧΗ κέρδισαν

Ιστορικά γεγονότα, καταστάσεις, αναδρομές
Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Καλύτεροι πολεμιστές; ΧΑ! Από ΤΥΧΗ κέρδισαν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 01 Αύγ 2020, 16:55

ΓΑΛΗ έγραψε:
01 Αύγ 2020, 16:52
zteo έγραψε:
01 Αύγ 2020, 16:33
ΓΑΛΗ έγραψε:
01 Αύγ 2020, 16:31


Ναι βρε αστέρι μου, ήσουν σαφέστατος.

Μια χαρά λειτουργεί το τσιπάκι. :)
Δεν ειναι τσιπακι ειναι η αληθεια μηπως θες να σου αναφερω μαχες του Αλεκου που τις κερδισε απο καθαρη τυχη. :8)
Όχι, μου φτάνουν οι εμπνευσμένες ιστορικές αναλύσεις που διάβασα από την αρχή του θέματος.

Ούτως ή άλλως, έχετε χάσει αρκετά επεισόδια κι εγώ βαριέμαι να ξαναδώ το ίδιο έργο.
Δες τούρκικα. Γιατί δεν βλέπεις;
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

zteo
Δημοσιεύσεις: 9854
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 02:36

Re: Καλύτεροι πολεμιστές; ΧΑ! Από ΤΥΧΗ κέρδισαν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από zteo » 01 Αύγ 2020, 16:56

Την αποψη οτι οι Ελληνες κερδισαν την Ναυμαχια της Σαλαμινας απο τυχη την υπερασπιζοταν και ο Ρενος Αποστολιδης. :8)
Όποιος σπέρνει Τσιπρες και ραντίζει Ανδρουλακηδες θερίζει Μητσοτακιδες και μια γκέισα Παναγία.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 68600
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Καλύτεροι πολεμιστές; ΧΑ! Από ΤΥΧΗ κέρδισαν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 01 Αύγ 2020, 17:06

Χαοτικός έγραψε:
01 Αύγ 2020, 16:26
(Δες ομιλία Λιαντίνη για την Ωραία Ελένη, η οποία δεν παρουσιάζεται με μετρήσιμα αντιλήψιμα χαρακτηριστικά. Η ομορφιά επίτηδες δεν ορίζεται και αφήνεται φλου.)
Την έχω δει, ήταν όντως ενδιαφέρουσα ομιλία. Και δεν ήταν η μόνη. Ναι, ο Λιαντίνης προσπαθούσε να εμβαθύνει στα πράγματα αλλά επειδή ήταν ο ίδιος παθιασμένος, οι περισσότεροι εστίαζαν στο πάθος του, χαρακτηρίζοντας το ενίοτε και γραφικότητα, χωρίς να αντιλαμβάνονται αυτό που έλεγε. Ως χαρακτήρας, μου θυμίζει πολύ τον Γιαννόπουλο. Είχαν το ίδιο πάθος (για την ακρίβεια ήταν ερωτευμένοι με την Ελλάδα), από κάποιους εκτιμήθηκαν, από κάποιους θεωρήθηκαν γραφικοί και ήταν αμφότεροι σκηνοθέτες της αυτοκτονίας τους.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Καλύτεροι πολεμιστές; ΧΑ! Από ΤΥΧΗ κέρδισαν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 01 Αύγ 2020, 17:08

ΓΑΛΗ έγραψε:
01 Αύγ 2020, 17:06
Χαοτικός έγραψε:
01 Αύγ 2020, 16:26
(Δες ομιλία Λιαντίνη για την Ωραία Ελένη, η οποία δεν παρουσιάζεται με μετρήσιμα αντιλήψιμα χαρακτηριστικά. Η ομορφιά επίτηδες δεν ορίζεται και αφήνεται φλου.)
Την έχω δει, ήταν όντως ενδιαφέρουσα ομιλία. Και δεν ήταν η μόνη. Ναι, ο Λιαντίνης προσπαθούσε να εμβαθύνει στα πράγματα αλλά επειδή ήταν ο ίδιος παθιασμένος, οι περισσότεροι εστίαζαν στο πάθος του, χαρακτηρίζοντας το ενίοτε και γραφικότητα, χωρίς να αντιλαμβάνονται αυτό που έλεγε. Ως χαρακτήρας, μου θυμίζει πολύ τον Γιαννόπουλο. Είχαν το ίδιο πάθος (για την ακρίβεια ήταν ερωτευμένοι με την Ελλάδα), από κάποιους εκτιμήθηκαν, από κάποιους θεωρήθηκαν γραφικοί και ήταν αμφότεροι σκηνοθέτες της αυτοκτονίας τους.

Εσύ αγαπάς την Ελλάδα ρε ή πουλητάρι; :D
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 68600
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Καλύτεροι πολεμιστές; ΧΑ! Από ΤΥΧΗ κέρδισαν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 01 Αύγ 2020, 17:12

zteo έγραψε:
01 Αύγ 2020, 16:56
Την αποψη οτι οι Ελληνες κερδισαν την Ναυμαχια της Σαλαμινας απο τυχη την υπερασπιζοταν και ο Ρενος Αποστολιδης. :8)
Ε και λοιπόν;

Ο Αποστολίδης είχε πολύ καλές και πολύ κακές στιγμές, αν και οι δεύτερες ήταν λιγότερες.

Εκεί που είναι ΑΠΟΛΥΤΩΣ απογοητευτικός είναι στην ανάλυση του ποιήματος "Στα 200 π.Χ." του Καβάφη.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

zteo
Δημοσιεύσεις: 9854
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 02:36

Re: Καλύτεροι πολεμιστές; ΧΑ! Από ΤΥΧΗ κέρδισαν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από zteo » 01 Αύγ 2020, 17:14

ΓΑΛΗ έγραψε:
01 Αύγ 2020, 17:12
zteo έγραψε:
01 Αύγ 2020, 16:56
Την αποψη οτι οι Ελληνες κερδισαν την Ναυμαχια της Σαλαμινας απο τυχη την υπερασπιζοταν και ο Ρενος Αποστολιδης. :8)
Ε και λοιπόν;

Ο Αποστολίδης είχε πολύ καλές και πολύ κακές στιγμές, αν και οι δεύτερες ήταν λιγότερες.

Εκεί που είναι ΑΠΟΛΥΤΩΣ απογοητευτικός είναι στην ανάλυση του ποιήματος "Στα 200 π.Χ." του Καβάφη.
Εχεις ξεχασει κατι σημαντικο οτι ο τροπος που γινοταν οι μαχες τοτε βασιζοταν σε εναν μεγαλο βαθμο στην τυχη.
Όποιος σπέρνει Τσιπρες και ραντίζει Ανδρουλακηδες θερίζει Μητσοτακιδες και μια γκέισα Παναγία.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 68600
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Καλύτεροι πολεμιστές; ΧΑ! Από ΤΥΧΗ κέρδισαν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 01 Αύγ 2020, 17:20

Χαοτικός έγραψε:
01 Αύγ 2020, 17:08
ΓΑΛΗ έγραψε:
01 Αύγ 2020, 17:06
Χαοτικός έγραψε:
01 Αύγ 2020, 16:26
(Δες ομιλία Λιαντίνη για την Ωραία Ελένη, η οποία δεν παρουσιάζεται με μετρήσιμα αντιλήψιμα χαρακτηριστικά. Η ομορφιά επίτηδες δεν ορίζεται και αφήνεται φλου.)
Την έχω δει, ήταν όντως ενδιαφέρουσα ομιλία. Και δεν ήταν η μόνη. Ναι, ο Λιαντίνης προσπαθούσε να εμβαθύνει στα πράγματα αλλά επειδή ήταν ο ίδιος παθιασμένος, οι περισσότεροι εστίαζαν στο πάθος του, χαρακτηρίζοντας το ενίοτε και γραφικότητα, χωρίς να αντιλαμβάνονται αυτό που έλεγε. Ως χαρακτήρας, μου θυμίζει πολύ τον Γιαννόπουλο. Είχαν το ίδιο πάθος (για την ακρίβεια ήταν ερωτευμένοι με την Ελλάδα), από κάποιους εκτιμήθηκαν, από κάποιους θεωρήθηκαν γραφικοί και ήταν αμφότεροι σκηνοθέτες της αυτοκτονίας τους.

Εσύ αγαπάς την Ελλάδα ρε ή πουλητάρι; :D
Για να είμαι ειλικρινής, την Ελλάδα γενικώς και αορίστως, σαφώς όχι.
Τη δική μου Ελλάδα, ναι, την αγαπώ. Και όσο πιο λογικά προσεγγίζω αυτό το συναίσθημα, τόσο περισσότερο την αγαπώ.
Είναι μάλλον φιλελληνική η προσέγγιση μου. :lol:
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Καλύτεροι πολεμιστές; ΧΑ! Από ΤΥΧΗ κέρδισαν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 01 Αύγ 2020, 17:26

ΓΑΛΗ έγραψε:
01 Αύγ 2020, 17:20
Χαοτικός έγραψε:
01 Αύγ 2020, 17:08
ΓΑΛΗ έγραψε:
01 Αύγ 2020, 17:06


Την έχω δει, ήταν όντως ενδιαφέρουσα ομιλία. Και δεν ήταν η μόνη. Ναι, ο Λιαντίνης προσπαθούσε να εμβαθύνει στα πράγματα αλλά επειδή ήταν ο ίδιος παθιασμένος, οι περισσότεροι εστίαζαν στο πάθος του, χαρακτηρίζοντας το ενίοτε και γραφικότητα, χωρίς να αντιλαμβάνονται αυτό που έλεγε. Ως χαρακτήρας, μου θυμίζει πολύ τον Γιαννόπουλο. Είχαν το ίδιο πάθος (για την ακρίβεια ήταν ερωτευμένοι με την Ελλάδα), από κάποιους εκτιμήθηκαν, από κάποιους θεωρήθηκαν γραφικοί και ήταν αμφότεροι σκηνοθέτες της αυτοκτονίας τους.

Εσύ αγαπάς την Ελλάδα ρε ή πουλητάρι; :D
Για να είμαι ειλικρινής, την Ελλάδα γενικώς και αορίστως, σαφώς όχι.
Τη δική μου Ελλάδα, ναι, την αγαπώ. Και όσο πιο λογικά προσεγγίζω αυτό το συναίσθημα, τόσο περισσότερο την αγαπώ.
Είναι μάλλον φιλελληνική η προσέγγιση μου. :lol:
Μαλακίες. Η δική σου Ελλάδα δεν έχει τρανς και χασικλήδες. Μπουουου!

Εικόνα
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 22702
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Καλύτεροι πολεμιστές; ΧΑ! Από ΤΥΧΗ κέρδισαν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 01 Αύγ 2020, 18:07

Χαοτικός έγραψε:
01 Αύγ 2020, 16:26
AlienWay έγραψε:
01 Αύγ 2020, 16:05
Χαοτικός έγραψε:
01 Αύγ 2020, 15:50

Και τέλος τι μαλακία ερώτηση είναι αυτή; Τον ήπιε ένας στρατός πολλαπλάσιος του ελληνικού και δεν είναι καλοί πολεμιστές;
Ναι αλλά μας λένε ότι τον ήπιε αυτός ο πολλαπλάσιος στρατός σε τέσσερις πολέμους, λόγω ΤΥΧΗΣ.
Ναι και τι θες τώρα; Λένε κι ότι το σύμπαν έγινε λόγω τύχης. Θα τους κράξεις αυτούς ή δεν σε παίρνει επειδή επιστήμονες κύρους και παγκόσμιας εμβέλειας αφού;
Ασφαλώς ήταν η τύχη. Έτυχε οι καλύτεροι να είναι από δω μεριά και τα ορκς από κει. τι να κάνουμε τώρα;

Οι παράγοντες που εξετάζουμε κάθε φορά έχουν να κάνουν με αυτό που πραγματικά ψάχνουμε. μερικά είναι απτά. άλλα είναι φενάκη να αξιώνεις να τα βρεις ενώ δεν υπάρχουν. Εν προκειμένω ούτε η σωματική διάπλαση εχει να κάνει ούτε το DNA. Η κουβέντα θα μπορούσε να γίνει για να δούμε αν υπάρχει ηρωιλίκι ή όχι. Αν υφίσταται αντικειμενικά ρε παιδί μου. Κι αν ναι, ακολουθεί το ερώτημα αν είναι ήρωες οι έλλληνες ή όχι. εκεί παίζει το τι θέση έχεις απέναντι στην ιστορία την πολιτική κλπ. Για μένα είναι ξεκάθαρο. Άμα είσαι πουλημένος ξεφτίλας (πουλημένος για μια καλή κουβέντα από τον ισχυρό της παρέας, για ένα χαμόγελο της μαλακισμένης και καριόλας πλην όμορφης γκόμενας της παρέας, την αποδοχή στο επίπεδο του υπερΕΓΩ σου από τους γονείς και το σύστημα αξιών που εκφράζουν) θα εκστρατεύσεις ψέμματα και αλήθειες, θα τα αναμίξεις έτσι ώστε να περάσεις μίσος για τις αξιώσεις και τα όνειρα και την ιστορία των Ελλήνων. Τα οποία είναι ασαφή μεν αλλά έτσι πρέπει να είναι. Δεν θα τα βάλουμε όλα στη ζυγαριά και τη μέτρηση. (Δες ομιλία Λιαντίνη για την Ωραία Ελένη, η οποία δεν παρουσιάζεται με μετρήσιμα αντιλήψιμα χαρακτηριστικά. Η ομορφιά επίτηδες δεν ορίζεται και αφήνεται φλου.)

Άμα είσαι αγνός με όνειρα για το μέλλον, εξέλιξη βελτίωση και καλούς σκοπούς, θα αγαπάς την ιστορία σου και θα εκστρατεύσεις επίσης ψέμματα και αλήθειες, θα τα αναμίξεις έτσι ώστε να παραμένει ζωντανό το δέος, ο μύθος και η καλλιέργεια ενότητας και ισχύος.

Τα αντικειμενικά που ψάχνεις είναι αυταπάτη. Δεν υπάρχει ψέμα και αλήθεια. Υπάρχει μόνο η επιθυμία σου και ο προσανατολισμός σου.

και λέω ότι η εγωπάθεια, η ντροπή για τον εαυτό μας από την άλλη και ένα σωρό αρνητικά και συμπλεγματικά συναισθήματα, θα σε οδηγήσουν στον ανθελληνισμό και την εμμονική τάση να αντιδράς στην έπαρση του πατριωτικού αισθήματος.
Θεωρώ ότι αυτό που ένωσε τους Ελληνες για να πετύχουν αυτές τις νίκες ήταν η αγάπη τους για τον τόπο τους, για τα αγαπημένα τους πρόσωπα και για την ελευθερία.

Σε αντίθεση με τους Πέτσες που πολεμούσαν από υποχρέωση.
Ζούμε σε μια οικονομία.

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Καλύτεροι πολεμιστές; ΧΑ! Από ΤΥΧΗ κέρδισαν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 01 Αύγ 2020, 18:14

AlienWay έγραψε:
01 Αύγ 2020, 18:07
Χαοτικός έγραψε:
01 Αύγ 2020, 16:26
AlienWay έγραψε:
01 Αύγ 2020, 16:05


Ναι αλλά μας λένε ότι τον ήπιε αυτός ο πολλαπλάσιος στρατός σε τέσσερις πολέμους, λόγω ΤΥΧΗΣ.
Ναι και τι θες τώρα; Λένε κι ότι το σύμπαν έγινε λόγω τύχης. Θα τους κράξεις αυτούς ή δεν σε παίρνει επειδή επιστήμονες κύρους και παγκόσμιας εμβέλειας αφού;
Ασφαλώς ήταν η τύχη. Έτυχε οι καλύτεροι να είναι από δω μεριά και τα ορκς από κει. τι να κάνουμε τώρα;

Οι παράγοντες που εξετάζουμε κάθε φορά έχουν να κάνουν με αυτό που πραγματικά ψάχνουμε. μερικά είναι απτά. άλλα είναι φενάκη να αξιώνεις να τα βρεις ενώ δεν υπάρχουν. Εν προκειμένω ούτε η σωματική διάπλαση εχει να κάνει ούτε το DNA. Η κουβέντα θα μπορούσε να γίνει για να δούμε αν υπάρχει ηρωιλίκι ή όχι. Αν υφίσταται αντικειμενικά ρε παιδί μου. Κι αν ναι, ακολουθεί το ερώτημα αν είναι ήρωες οι έλλληνες ή όχι. εκεί παίζει το τι θέση έχεις απέναντι στην ιστορία την πολιτική κλπ. Για μένα είναι ξεκάθαρο. Άμα είσαι πουλημένος ξεφτίλας (πουλημένος για μια καλή κουβέντα από τον ισχυρό της παρέας, για ένα χαμόγελο της μαλακισμένης και καριόλας πλην όμορφης γκόμενας της παρέας, την αποδοχή στο επίπεδο του υπερΕΓΩ σου από τους γονείς και το σύστημα αξιών που εκφράζουν) θα εκστρατεύσεις ψέμματα και αλήθειες, θα τα αναμίξεις έτσι ώστε να περάσεις μίσος για τις αξιώσεις και τα όνειρα και την ιστορία των Ελλήνων. Τα οποία είναι ασαφή μεν αλλά έτσι πρέπει να είναι. Δεν θα τα βάλουμε όλα στη ζυγαριά και τη μέτρηση. (Δες ομιλία Λιαντίνη για την Ωραία Ελένη, η οποία δεν παρουσιάζεται με μετρήσιμα αντιλήψιμα χαρακτηριστικά. Η ομορφιά επίτηδες δεν ορίζεται και αφήνεται φλου.)

Άμα είσαι αγνός με όνειρα για το μέλλον, εξέλιξη βελτίωση και καλούς σκοπούς, θα αγαπάς την ιστορία σου και θα εκστρατεύσεις επίσης ψέμματα και αλήθειες, θα τα αναμίξεις έτσι ώστε να παραμένει ζωντανό το δέος, ο μύθος και η καλλιέργεια ενότητας και ισχύος.

Τα αντικειμενικά που ψάχνεις είναι αυταπάτη. Δεν υπάρχει ψέμα και αλήθεια. Υπάρχει μόνο η επιθυμία σου και ο προσανατολισμός σου.

και λέω ότι η εγωπάθεια, η ντροπή για τον εαυτό μας από την άλλη και ένα σωρό αρνητικά και συμπλεγματικά συναισθήματα, θα σε οδηγήσουν στον ανθελληνισμό και την εμμονική τάση να αντιδράς στην έπαρση του πατριωτικού αισθήματος.
Θεωρώ ότι αυτό που ένωσε τους Ελληνες για να πετύχουν αυτές τις νίκες ήταν η αγάπη τους για τον τόπο τους, για τα αγαπημένα τους πρόσωπα και για την ελευθερία.

Σε αντίθεση με τους Πέτσες που πολεμούσαν από υποχρέωση.
Ακριβώς αυτά μας ενώνουν. Συν τα κρυφά που δεν προλαβαίνουμε καν να τα αντιληφθούμε αλλά υπάρχουν και μας κινούν. δεν θέλουμε υποταγή σε ξένες κουλτούρες και σε ξένα ήθη. Σε άλλον τρόπο σκέψης. έχουμε μία πολύ καλή συνταγή σε χαρακτηριστικά που μας κάνει διαχρονικά γαμάτους και πρέπει να μείνουμε τέτοιοι.
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
Chainis
Δημοσιεύσεις: 21282
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:39
Phorum.gr user: Chainis

Re: Καλύτεροι πολεμιστές; ΧΑ! Από ΤΥΧΗ κέρδισαν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chainis » 01 Αύγ 2020, 18:24

Antipnevma έγραψε:
01 Αύγ 2020, 13:16

Και οι Ρωμαίοι και οι Οθωμανοί είχαν εσωτερικές συγκρούσεις αλλά σοβαροί άνθρωποι όντες ήταν σε θέση να τις ξεπερνούν και έτσι να γίνονται σπουδαίοι. Οι ηλίθιοι οι αρχαίοι Έλληνες δεν σταμάτησαν ποτέ την φαγομάρα και την μίρλα.
Γι αυτό οι αρχαίοι Έλληνες δεν άφησαν τιποτα στην ιστορία εν αντίθεση με τους Οθωμανούς ας πούμε.

Ομορφαντρα μουυυυυυυ!!!!!!
Όπου δεν κατάφερε να επικρατήσει ο ΕΛΑΣ εξοντωνοντας τις άλλες αντιστασιακες οργανώσεις δεν υπήρξαν και τάγματα ασφαλείας

Μάργκαρετ Θάτσερ:
Ο σοσιαλισμός είναι πολύ καλός μέχρι να τελειώσουν τα λεφτά των αλλων

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Καλύτεροι πολεμιστές; ΧΑ! Από ΤΥΧΗ κέρδισαν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 01 Αύγ 2020, 18:27

Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

nemo
Δημοσιεύσεις: 6897
Εγγραφή: 04 Ιούλ 2018, 11:08

Re: Καλύτεροι πολεμιστές; ΧΑ! Από ΤΥΧΗ κέρδισαν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nemo » 01 Αύγ 2020, 18:37

ΓΑΛΗ έγραψε:
01 Αύγ 2020, 17:06
Χαοτικός έγραψε:
01 Αύγ 2020, 16:26
(Δες ομιλία Λιαντίνη για την Ωραία Ελένη, η οποία δεν παρουσιάζεται με μετρήσιμα αντιλήψιμα χαρακτηριστικά. Η ομορφιά επίτηδες δεν ορίζεται και αφήνεται φλου.)
Την έχω δει, ήταν όντως ενδιαφέρουσα ομιλία. Και δεν ήταν η μόνη. Ναι, ο Λιαντίνης προσπαθούσε να εμβαθύνει στα πράγματα αλλά επειδή ήταν ο ίδιος παθιασμένος, οι περισσότεροι εστίαζαν στο πάθος του, χαρακτηρίζοντας το ενίοτε και γραφικότητα, χωρίς να αντιλαμβάνονται αυτό που έλεγε. Ως χαρακτήρας, μου θυμίζει πολύ τον Γιαννόπουλο. Είχαν το ίδιο πάθος (για την ακρίβεια ήταν ερωτευμένοι με την Ελλάδα), από κάποιους εκτιμήθηκαν, από κάποιους θεωρήθηκαν γραφικοί και ήταν αμφότεροι σκηνοθέτες της αυτοκτονίας τους.
Ωραίοι και οι δυο !... ως πιο μίζερο τύπο ποιον θα χαρακτήριζες τον Λιαντίνη; ή τον Γιαννόπουλο; :p2:

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 68600
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Καλύτεροι πολεμιστές; ΧΑ! Από ΤΥΧΗ κέρδισαν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 01 Αύγ 2020, 18:48

Χαοτικός έγραψε:
01 Αύγ 2020, 17:26
ΓΑΛΗ έγραψε:
01 Αύγ 2020, 17:20
Χαοτικός έγραψε:
01 Αύγ 2020, 17:08



Εσύ αγαπάς την Ελλάδα ρε ή πουλητάρι; :D
Για να είμαι ειλικρινής, την Ελλάδα γενικώς και αορίστως, σαφώς όχι.
Τη δική μου Ελλάδα, ναι, την αγαπώ. Και όσο πιο λογικά προσεγγίζω αυτό το συναίσθημα, τόσο περισσότερο την αγαπώ.
Είναι μάλλον φιλελληνική η προσέγγιση μου. :lol:
Μαλακίες. Η δική σου Ελλάδα δεν έχει τρανς και χασικλήδες. Μπουουου!
Μακάρι να ήταν αυτό το πρόβλημα.

Η συστηματική υποτίμηση δεν γίνεται από τρανς και χασικλήδες.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 68600
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Καλύτεροι πολεμιστές; ΧΑ! Από ΤΥΧΗ κέρδισαν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 01 Αύγ 2020, 19:42

nemo έγραψε:
01 Αύγ 2020, 18:37
ΓΑΛΗ έγραψε:
01 Αύγ 2020, 17:06
Χαοτικός έγραψε:
01 Αύγ 2020, 16:26
(Δες ομιλία Λιαντίνη για την Ωραία Ελένη, η οποία δεν παρουσιάζεται με μετρήσιμα αντιλήψιμα χαρακτηριστικά. Η ομορφιά επίτηδες δεν ορίζεται και αφήνεται φλου.)
Την έχω δει, ήταν όντως ενδιαφέρουσα ομιλία. Και δεν ήταν η μόνη. Ναι, ο Λιαντίνης προσπαθούσε να εμβαθύνει στα πράγματα αλλά επειδή ήταν ο ίδιος παθιασμένος, οι περισσότεροι εστίαζαν στο πάθος του, χαρακτηρίζοντας το ενίοτε και γραφικότητα, χωρίς να αντιλαμβάνονται αυτό που έλεγε. Ως χαρακτήρας, μου θυμίζει πολύ τον Γιαννόπουλο. Είχαν το ίδιο πάθος (για την ακρίβεια ήταν ερωτευμένοι με την Ελλάδα), από κάποιους εκτιμήθηκαν, από κάποιους θεωρήθηκαν γραφικοί και ήταν αμφότεροι σκηνοθέτες της αυτοκτονίας τους.
Ωραίοι και οι δυο !... ως πιο μίζερο τύπο ποιον θα χαρακτήριζες τον Λιαντίνη; ή τον Γιαννόπουλο; :p2:
Μου φαίνεται περίεργο το ερώτημα γιατί δεν βρίσκω κάτι μίζερο ούτε στον έναν ούτε στον άλλον.

Είναι σα να με ρωτάς ποιος από τους δύο ήταν πιο χοντρός, δηλαδή κάτι τελείως άσχετο και για τους δύο.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιστορία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών