Πόσα κοινά έχουν οι Έλληνες με τους Τούρκους;

Ιστορικά γεγονότα, καταστάσεις, αναδρομές

Vini Vici
Δημοσιεύσεις: 164
Εγγραφή: 05 Απρ 2020, 22:15
Phorum.gr user: Ko$tas

Re: Πόσα κοινά έχουν οι Έλληνες με τους Τούρκους;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Vini Vici » 26 Ιούλ 2020, 15:18

Fluffy έγραψε:
26 Ιούλ 2020, 15:05
Vini Vici έγραψε:
26 Ιούλ 2020, 14:53
Και στη Μακεδονία αρκετοί ντόπιοι μιλούσαν τούρκικα.
Ισχύει, κάποιοι ντόπιοι μιλούσαν και ρωμεικα
Excuse me?


Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40706
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Πόσα κοινά έχουν οι Έλληνες με τους Τούρκους;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 26 Ιούλ 2020, 18:35

Γιάννης έγραψε:
26 Ιούλ 2020, 12:00
hellegennes έγραψε:
24 Ιούλ 2020, 16:12
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
24 Ιούλ 2020, 15:52


και στη γλώσσα έχουμε κάποια κοινά
Μπα, δεν θα το 'λεγα. Έχουμε όπως έχω πει κι αλλού κάποιο υπόλοιπο περί των 1000 λέξεων, εκ των οποίων είναι βαριά σε χρήση οι 500,
Αυτά τα νούμερα ισχύουν για τη νότια και τη νησιωτική Ελλάδα. Για την βόρεια, και ειδικά στην επαρχία, κάντα τουλάχιστον τριπλάσια.
Δεν νομίζω. Εγώ ακόμα κι απ' αυτές τις 500 πολλές ούτε καν που τις ξέρω. Ας πιάσουμε το άλφα που είναι και εύκολο:

αβτζής, αλατζάς, αμπάς, ανταλής, αντάμης, αντερί, αντέτι, ασουρές, αχμάκης. Αν δεν είχα το λεξικό μπροστά μου, δεν θα ήξερα τι σημαίνουν. Δεν τις έχω ακούσει ποτέ στην ζωή μου.

Παρεμπιπτόντως, ακόμα κι αν δεν υπήρχε ιστορικά η εκκαθάριση της γλώσσας από δάνεια, αυτά τα δάνεια θα εξαφανίζονταν τελείως σε μερικές γενιές.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6688
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Πόσα κοινά έχουν οι Έλληνες με τους Τούρκους;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 26 Ιούλ 2020, 18:39

Κόκκορας έγραψε:
26 Ιούλ 2020, 14:46
μέσα από την Σμύρνη ήταν; οι δικοί μου οι σμυρνιοί δεν γνώριζαν ΓΡΙ τούρκικα,λεξεις σποραδικες
αντιθέτως οι πόντιοι με μητρική πάντα την ελληνική(ποντιακά) γνώριζαν τούρκικα καλά.
Από τα περίχωρα. Συγκεκριμένα από τον Μπουτζά.
Αλλά ασχολούντο με το εμπόριο (του πατέρα μου), οπότε είχαν μάθει τούρκικα.

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6688
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Πόσα κοινά έχουν οι Έλληνες με τους Τούρκους;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 26 Ιούλ 2020, 18:46

Fluffy έγραψε:
26 Ιούλ 2020, 15:03
Λοξίας έγραψε:
26 Ιούλ 2020, 14:40
[οι μεγάλοι μίλαγαν και ελληνικά και αρβανίτικα. Ήταν δίγλωσσοι. Οι νεώτεροι όχι και τόσο αρβανίτικα, ενώ οι τότε συνομίληκοί μου ελάχιστα. Οι σημερινοί νέοι, ξέρουν μόνον βρισιές στα αρβανίτικα.
Αυτό έγινε από την εθνική εκπαίδευση που μισούσε οτιδήποτε παρέκκλινε από την εθνική γλώσσα, έφτασε μέχρι το σημείο να μισεί την δημοτική.γενικα ο λαϊκός πλούτος ήταν υπό διωγμον. Πόσες λαότητες έχασαν τον παραδοσιακό τους πλούτο από το ξύλο του δασκάλου και το ρετσινόλαδο του χωροφύλακα;

Χάρηκα πολύ που γινονται προσπάθειες να αναδειχτεί από διάφορες εθνοτικές μειονότητες ο γλωσσικό και πολιτιστικός πλούτος τους Ο πλούτος των βλάχικων, το αμπετσνταρ κ.α.
Αυτό έγινε, στον όποιο βαθμό (μην μπλέξουμε με σκοπιμότητες τώρα), στην βόρεια Ελλάδα και σε συγκεκριμένς περιοχές.
Όχι στην νότια Ελλάδα και ειδικά στην Πελοπόννησο ή στα νησιά του Αργοσαρωνικού. Δεν υπήρχε καν τέτοια "ανάγκη" εκεί.
Απλώς, η αρβανίτικη σίγησε ομαλά χωρίς κρατική παρέμβαση.

Άβαταρ μέλους
Fluffy
Δημοσιεύσεις: 21735
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2019, 08:54

Re: Πόσα κοινά έχουν οι Έλληνες με τους Τούρκους;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fluffy » 26 Ιούλ 2020, 18:49

Λοξίας έγραψε:
26 Ιούλ 2020, 18:46
Fluffy έγραψε:
26 Ιούλ 2020, 15:03
Λοξίας έγραψε:
26 Ιούλ 2020, 14:40
[οι μεγάλοι μίλαγαν και ελληνικά και αρβανίτικα. Ήταν δίγλωσσοι. Οι νεώτεροι όχι και τόσο αρβανίτικα, ενώ οι τότε συνομίληκοί μου ελάχιστα. Οι σημερινοί νέοι, ξέρουν μόνον βρισιές στα αρβανίτικα.
Αυτό έγινε από την εθνική εκπαίδευση που μισούσε οτιδήποτε παρέκκλινε από την εθνική γλώσσα, έφτασε μέχρι το σημείο να μισεί την δημοτική.γενικα ο λαϊκός πλούτος ήταν υπό διωγμον. Πόσες λαότητες έχασαν τον παραδοσιακό τους πλούτο από το ξύλο του δασκάλου και το ρετσινόλαδο του χωροφύλακα;

Χάρηκα πολύ που γινονται προσπάθειες να αναδειχτεί από διάφορες εθνοτικές μειονότητες ο γλωσσικό και πολιτιστικός πλούτος τους Ο πλούτος των βλάχικων, το αμπετσνταρ κ.α.
Αυτό έγινε, στον όποιο βαθμό (μην μπλέξουμε με σκοπιμότητες τώρα), στην βόρεια Ελλάδα και σε συγκεκριμένς περιοχές.
Όχι στην νότια Ελλάδα και ειδικά στην Πελοπόννησο ή στα νησιά του Αργοσαρωνικού. Δεν υπήρχε καν τέτοια "ανάγκη" εκεί.
Απλώς, η αρβανίτικη σίγησε ομαλά χωρίς κρατική παρέμβαση.
Οι περισσότεροι δεν ήξεραν ρωμεικα στον ελλαδικό χώρο, εξελληνίστηκε με κρατική παρέμβαση. Στις νέες χώρες ακόμα περισσότερο.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37812
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Πόσα κοινά έχουν οι Έλληνες με τους Τούρκους;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 26 Ιούλ 2020, 19:09

Gewponos90 έγραψε:
25 Ιούλ 2020, 00:40
Maejima έγραψε:
25 Ιούλ 2020, 00:34
Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
25 Ιούλ 2020, 00:29
Σιγά ρε φίλε μην ψάχνω τη γενετική της κάθεμιας για να φτιαχτω. Μια χαρά είναι οι τουρκαλες, καβλοτατες. Το θέμα δεν είναι το dna, αλλά να μεγαλώνεις όπως πρέπει, σε καλό περιβάλλον, και μη γερνάς πριν την ώρα σου. Άλλωστε οι εθνικισμοι δημιουργούν πάντα τα προβλήματα στους λαούς. Αν υπάρχει ανεκτικότητα, συνεργασία, αλλά και επιφυλακή για τυχόν βρωμερα εθνικια, όλα τα άλλα λύνονται. Άλλωστε θα ψοφησουμε όλοι μια μερα, γιατί να τρωγομαστε; Τώρα για τα dna, κατι τεστ έχω δει λένε στο ίντερνετ , παπαριες. Για να σου τρώνε τα λεφτά. Εγώ άλλωστε είμαι από Άρτα, πολύ Έλλην. Δε χρειάζεται.
Ρε, φίλε, αν θές να κάνεις παιδιά με Τουρκάλα και να σου βγούν τα παιδιά σχιστομάτηδες νίντζα, μαγκιά σου, εμένα δεν μου πέφτει λόγος, κάνε και με Εσκιμώα για ακόμα καλύτερα αποτελέσματα.

Αλλά δεν είμαστε ο 'ίδιος λαός' πώς να το κάνουμε τώρα. Και για να μην γίνουμε ίδιοι, το πληρώσαμε το λογαριασμό σε αίμα. Δεν θα τους ξεχάσουμε τους ανθρώπους μας και τους προγόνους μας που μαρτύρησαν για τις καύλες του καθενός.

Ειδικός στην γενετική φαίνεσαι εσύ. Αληθεια, τι έχεις τελειώσει;
Δε ξέρω τι έχει τελειώσει ο μάε, ξέρω όμως ότι τελειώνει αβέρτα στα μούτρα της εκάστοτε αριστεράντζας.
:D
Δωρεάν κιόλα, μάλλον το κάνει από καθαρή ευχαρίστηση.
:lol:
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.


Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6688
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Πόσα κοινά έχουν οι Έλληνες με τους Τούρκους;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 26 Ιούλ 2020, 19:18

Fluffy έγραψε:
26 Ιούλ 2020, 18:49
Οι περισσότεροι δεν ήξεραν ρωμεικα στον ελλαδικό χώρο, εξελληνίστηκε με κρατική παρέμβαση. Στις νέες χώρες ακόμα περισσότερο.
Οι Αρβανίτες όταν κατέβηκαν στην νότια Ελλάδα, φυσικά και δεν ήξεραν ελληνικά.
Με την πάροδο των χρόνων, έμαθαν ελληνικά άριστα και τα χρησιμοποιούσαν το ίδιο καλά με τα αρβανίτικα.
Με ακόμα περισσότερη πάροδο χρόνου, η ελληνική έγινε η μητρική γλώσσα και τα αρβανίτικα η δεύτερη, που την μιλούσαν στο σπίτι.
Σε μερικές γενιές, τα αρβανίτικα είχαν σιγήσει.

'Οπως και οι πρώτοι έλληνες μετανάστες στην Αμερική, δεν ήξεραν καν αγγλικά.
Με την πάροδο των χρόνων, έμαθαν άριστα αγγλικά και τα χρησιμοποιούσαν το ίδιο καλά με τα ελληνικά.
Με ακόμα περισσότερη πάροδο χρόνου, η αγγλική έγινε η μητρική γλώσσα και τα ελληνικά η δεύτερη, που τα μιλούσαν στο σπίτι.
Σε μερικές γενιές, τα ελληνικά είχαν σιγήσει.

Τα παραδείγματα είναι ευθέως ανάλογα.

Δεν υπήρξε "κρατική" παρέμβαση του είδους που εννοείς στη νότιο Ελλάδα (Αττική, Πελοπόννησο).
Δεν ήταν ανάγκη να παρέμβει το κράτος.

Υπάχουν φωτοτυπίες (δεν λέω τον τόπο, πάντως νότια Ελλάδα) προικοσυμφώνων του 1750-1800, όπου είναι γραμμένα και στα ελληνικά και στα αρβανίτικα. Μετά, όλο και πιο συχνά, τα περισσότερα ήταν γραμμένα μόνο στα ελληνικά, μέχρι τα τελευταία του είδους, κάπου στα 1930, που δεν γράφοντο πλέον και στα αρβανίτικα.
Τα μέρη αυτά, ουδέποτε δέχθηκαν κρατική παρέμβαση για να "ξεχάσουν" τα αρβανίτικα.
Η γλώσσα σίγησε και ήταν φυσιολογικό κάτι τέτοιο.

Άβαταρ μέλους
Fluffy
Δημοσιεύσεις: 21735
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2019, 08:54

Re: Πόσα κοινά έχουν οι Έλληνες με τους Τούρκους;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fluffy » 26 Ιούλ 2020, 19:24

Λοξίας έγραψε:
26 Ιούλ 2020, 19:18
Fluffy έγραψε:
26 Ιούλ 2020, 18:49
Οι περισσότεροι δεν ήξεραν ρωμεικα στον ελλαδικό χώρο, εξελληνίστηκε με κρατική παρέμβαση. Στις νέες χώρες ακόμα περισσότερο.
Οι Αρβανίτες όταν κατέβηκαν στην νότια Ελλάδα, φυσικά και δεν ήξεραν ελληνικά.
Με την πάροδο των χρόνων, έμαθαν ελληνικά άριστα και τα χρησιμοποιούσαν το ίδιο καλά με τα αρβανίτικα.
Με ακόμα περισσότερη πάροδο χρόνου, η ελληνική έγινε η μητρική γλώσσα και τα αρβανίτικα η δεύτερη, που την μιλούσαν στο σπίτι.
Σε μερικές γενιές, τα αρβανίτικα είχαν σιγήσει.

'Οπως και οι πρώτοι έλληνες μετανάστες στην Αμερική, δεν ήξεραν καν αγγλικά.
Με την πάροδο των χρόνων, έμαθαν άριστα αγγλικά και τα χρησιμοποιούσαν το ίδιο καλά με τα ελληνικά.
Με ακόμα περισσότερη πάροδο χρόνου, η αγγλική έγινε η μητρική γλώσσα και τα ελληνικά η δεύτερη, που τα μιλούσαν στο σπίτι.
Σε μερικές γενιές, τα ελληνικά είχαν σιγήσει.

Τα παραδείγματα είναι ευθέως ανάλογα.

Δεν υπήρξε "κρατική" παρέμβαση του είδους που εννοείς στη νότιο Ελλάδα (Αττική, Πελοπόννησο).
Δεν ήταν ανάγκη να παρέμβει το κράτος.

Υπάχουν φωτοτυπίες (δεν λέω τον τόπο, πάντως νότια Ελλάδα) προικοσυμφώνων του 1750-1800, όπου είναι γραμμένα και στα ελληνικά και στα αρβανίτικα. Μετά, όλο και πιο συχνά, τα περισσότερα ήταν γραμμένα μόνο στα ελληνικά, μέχρι τα τελευταία του είδους, κάπου στα 1930, που δεν γράφοντο πλέον και στα αρβανίτικα.
Τα μέρη αυτά, ουδέποτε δέχθηκαν κρατική παρέμβαση για να "ξεχάσουν" τα αρβανίτικα.
Η γλώσσα σίγησε και ήταν φυσιολογικό κάτι τέτοιο.
Υπήρχε μέλημα του κράτους για να Διατηρηθεί ο αλβανικός πλούτος;
Μέχρι και αλλαγή τον τοπωνυμίων επιχειρήθηκε από την οργανωμένη πολιτεία για να ξεριζώσει ότι δε θεωρούσε εθνικά ωφέλιμο.

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6688
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Πόσα κοινά έχουν οι Έλληνες με τους Τούρκους;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 26 Ιούλ 2020, 20:09

Δηλαδή, έπρεπε να υπάρχει μέλημα του κράτους των ΗΠΑ, να διατηρηθεί ο ελληνκός πλούτος της ομογένειας των ελλήνων ε;
Μην ξεχνάς, ότι η ελληνική ομογένεια των ΗΠΑ υπολογίζεται σε 3 εκατομμύρια.
Πολλοί περισσότεροι από τους Αρβανίτες της Αττικής-Πελοποννήσου της τότε εποχής.

Αλλά ΟΚ.
Προφανώς έχεις απόψεις που αντικρούονται με την πραγματικότητα.

Άβαταρ μέλους
Juno
Δημοσιεύσεις: 17016
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:46

Re: Πόσα κοινά έχουν οι Έλληνες με τους Τούρκους;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Juno » 26 Ιούλ 2020, 20:18

Fluffy έγραψε:
26 Ιούλ 2020, 19:24
Υπήρχε μέλημα του κράτους για να Διατηρηθεί ο αλβανικός πλούτος;
Ο ποιος; :str8jack::str8jack::str8jack:
Βρε Λιοντάρη μου, να ψάξουμε να σου βρούμε δουλειά να μην εξευτελίζεσαι έτσι για 0,60€; Ούτε ο Καρανίκας δεν γράφει τέτοια στο twitter.


Fluffy έγραψε:
26 Ιούλ 2020, 19:24
Μέχρι και αλλαγή επαναφορα τον αρχαίων τοπωνυμίων που είχαν αλλάξει τα μεμέτια επιχειρήθηκε από την οργανωμένη πολιτεία για να ξεριζώσει ότι δε θεωρούσε εθνικά ωφέλιμο.
Fixed
Leporello έγραψε:
24 Ιαν 2019, 18:07
Nέα τζουνιά! Ο Αβέρωφ με αυτά που δήλωνε το ... 1962 θα διαψεύσει ΕΜΕΝΑ που μιλάω την γλώσσα.
Leporello: γιατί ο Αβέρωφ δεν ήξερε τι έλεγε!

Άβαταρ μέλους
Myrsini
Δημοσιεύσεις: 895
Εγγραφή: 22 Μαρ 2020, 15:15

Re: Πόσα κοινά έχουν οι Έλληνες με τους Τούρκους;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Myrsini » 26 Ιούλ 2020, 20:29

Juno έγραψε:
26 Ιούλ 2020, 11:23
Myrsini έγραψε:
25 Ιούλ 2020, 13:04
Juno έγραψε:
24 Ιούλ 2020, 23:56

Και δεν φταίω εγώ που γράφεις σαν την Εσθήρ μετά από μαθήματα διαχείρισης θυμού.
Και δεν είναι μόνον ο τρόπος γραφής, οι λέξεις, η αναβλύζουσα λαχτάρα για αποδοχή, αλλά πλέον και οι προτιμήσεις: και αυτή υποστηρίζει τα μεμέτια.
:smt005:
Ωραία,άσε τα άλλα,δεν θα λέω τα ίδια, αλλά για πες μου.Που υποστήριξα γω τους Τούρκους;Ένα μηνυματάκι δείξε μου.

Ούτε καν δεν τους συμπαθώ.Αλλά δυστυχώς έχουμε πολλά κοινά,αυτό εξηγώ.Μάλιστα δες τα μηνύματα μου σε εκείνον τον οθωμανολάγνο . :102: Antigeist.

Αν δεν λέω σε κάθε μήνυμα ''σφάξτε τους Τούρκους'' σημαίνει ότι τους υποστηρίζω; :smt005:
Όχι δεν αφήνω τα άλλα.
Σου απάντησα με συγκεκριμένα επιχειρηματα για τα φαγητά. Δεν έχεις να πεις κάτι;
Ρε πας καλά; Όταν έγραψα ''ας τα τα άλλα'' αναφερόμουν σε αυτό που λες για Εσθήρ.

Τι φαγητά μου λες; :o
Μα ξαναλέω γω έγραψα μόνο ότι έχουμε πολλά φαγητά,λέξεις γενικώς πολλά κοινά με Τούρκους.Και ταυτόχρονα λέω ότι δεν ξέρω ποιός τα έκανε πρώτος,ποιός πήρε απο ποιόν κοκ.
Αυτό και μόνο αυτό.Λέω κανένα ψέμμα;
Πας καλά;
Προσπάθησε να κοντρολάρεις την τσαντίλα σου.Σίγουρα δεν σου βγαίνει σε καλό.
Το έχω δει και εδώ. :)

Άβαταρ μέλους
Κόκκορας
Δημοσιεύσεις: 18344
Εγγραφή: 03 Ιουν 2018, 17:20
Phorum.gr user: Κόκορας
Τοποθεσία: Συμβασιλεύουσα Πόλις

Re: Πόσα κοινά έχουν οι Έλληνες με τους Τούρκους;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κόκκορας » 26 Ιούλ 2020, 21:49

Λοξίας έγραψε:
26 Ιούλ 2020, 18:39
Κόκκορας έγραψε:
26 Ιούλ 2020, 14:46
μέσα από την Σμύρνη ήταν; οι δικοί μου οι σμυρνιοί δεν γνώριζαν ΓΡΙ τούρκικα,λεξεις σποραδικες
αντιθέτως οι πόντιοι με μητρική πάντα την ελληνική(ποντιακά) γνώριζαν τούρκικα καλά.
Από τα περίχωρα. Συγκεκριμένα από τον Μπουτζά.
Αλλά ασχολούντο με το εμπόριο (του πατέρα μου), οπότε είχαν μάθει τούρκικα.
και μενα κατι αναλογο(εννοω σε ασχολια)

αα
σε προαστιο αριστοκρατικο ηταν της Σμυρνης(συνδεοταν με τρενο μαλιστα με την πολη)μαζι με μπουρνοβα τα καλυτερα
κυριλε :)

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιστορία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών