Αλέξανδρος; Καίσαρας; ΧΑ! Αυτός ήταν κατακτητής!

Ιστορικά γεγονότα, καταστάσεις, αναδρομές
Άβαταρ μέλους
Chainis
Δημοσιεύσεις: 21282
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:39
Phorum.gr user: Chainis

Re: Αλέξανδρος; Καίσαρας; ΧΑ! Αυτός ήταν κατακτητής!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chainis » 19 Οκτ 2020, 20:36

Καβαλάρης έγραψε:
19 Οκτ 2020, 10:37
Πού το είδατε το ΠΓΔΜ;
Ωπα, έχεις δίκιο λάθος μου.
Μου μεταφράζει αυτόματα στα Ελληνικά και το King of Macedonia το έκανε βασιλιάς της ΠΓΔΜ η μαλακια.
Σόρυ.
Όπου δεν κατάφερε να επικρατήσει ο ΕΛΑΣ εξοντωνοντας τις άλλες αντιστασιακες οργανώσεις δεν υπήρξαν και τάγματα ασφαλείας

Μάργκαρετ Θάτσερ:
Ο σοσιαλισμός είναι πολύ καλός μέχρι να τελειώσουν τα λεφτά των αλλων

Antipnevma
Δημοσιεύσεις: 1499
Εγγραφή: 23 Ιούλ 2020, 12:11

Re: Αλέξανδρος; Καίσαρας; ΧΑ! Αυτός ήταν κατακτητής!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antipnevma » 19 Οκτ 2020, 20:50

Chainis έγραψε:
19 Οκτ 2020, 20:36
Καβαλάρης έγραψε:
19 Οκτ 2020, 10:37
Πού το είδατε το ΠΓΔΜ;
Ωπα, έχεις δίκιο λάθος μου.
Μου μεταφράζει αυτόματα στα Ελληνικά και το King of Macedonia το έκανε βασιλιάς της ΠΓΔΜ η μαλακια.
Σόρυ.
:smt005:

Antipnevma
Δημοσιεύσεις: 1499
Εγγραφή: 23 Ιούλ 2020, 12:11

Re: Αλέξανδρος; Καίσαρας; ΧΑ! Αυτός ήταν κατακτητής!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antipnevma » 23 Οκτ 2020, 13:09

Λοξίας έγραψε:
19 Οκτ 2020, 17:23
Antipnevma έγραψε:
19 Οκτ 2020, 13:07
Φίλε ξέρεις ποιό οι αρχαίοι Έλληνες θεωρούσαν το χειρότερο όλων των ελαττωμάτων; Την ύβρι. Ήταν τόση η αξία που δίνανε στην ιδέα της μετριοφροσύνης που περπατούσαν αργά και σταθερά με το ένα χέρι να κρατάει τον καρπό. Οι νεοέλληνες είναι το ακριβώς αντίθετο από αυτό. Σε ό,τι και να πουν ή να κάνουν ξεχειλίζει ύβρις και παραφροσύνη. Το να μην θες να αναγνωρίσεις την ανωτερότητα ξένων λαών όπως φαίνεται ξεκάθαρα μέσα από τα επιτεύγματα τους (δυτικοί λαοί σε πολιτισμικό και τουρκομογγολικοί σε πολεμικό επίπεδο) είναι μέγιστη ύβρις και επιπλέον είναι και αυτιστικό γιατί δείχνει υπερβολική προσήλωση στον εαυτό.
Ναι, τα ξέρουμε τα ελαττώματά μας. Μην κουβαλάς άδικα κουκουβάγιες στην Αθήνα.

Αλλά, ΔΕΝ απάντησες ποιος είναι ο απώτερος σκοπός όλων αυτών των γελοιών επιχειρημάτων, όπως "οι 'Ελληνες νίκησαν στους πολέμους εναντίον των Περσών, λόγω κωλοφαρδίας".
Το ξέρω ότι το ξέρεις πως είναι εντελώς ηλίθιο να ισχυριστεί κάποιος κάτι τέτοιο.
Γι' αυτό θέλω να μάθω τον πραγματικό λόγο (που ΔΕΝ θα τον ομολογήσεις, αλλά λέμε τώρα...), που επιδίδεσαι σε μια ακατάσχετη φαυλολογία για την "ανάνηψη" των νεοελλήνων.
Δεν υπάρχει απώτερος σκοπός. Δεν μου κάνει εντύπωση που σκέφτεσαι έτσι βέβαια γιατί εσείς οι εθνικιστές δεν υπάρχει συνωμοσία και "απώτερος σκοπός" που δεν είστε ικανοί να πιστέψετε. Ο Αλέξανδρος μπορεί να ήταν φλώρος με βάση τα macho κριτήρια αλλά σίγουρα ήταν άξιος πολεμιστής και κατακτητής. Και πράγματι στην ευρωπαϊκή ιστορία εκτός από τον Καίσαρα δεν μπορεί να τον ανταγωνιστεί κάποιος άλλος. Όμως δεν μπορεί να ανταγωνιστεί τα μεγαθήρια της Ασίας όπως τον Τιμούρ.

Οι Έλληνες δεν απέκρουσαν την περσική εισβολή επειδή ήταν καλύτεροι πολεμιστές στο τακτικό επίπεδο. Στο σχετικό νήμα παρέθεσα βιβλία που εξηγούν τους πραγματικούς λόγους. Απίστευτη τύχη και απίστευτη ψυχολογική αντοχή. Τώρα άμα θες να ανοίξεις κάνα ρημάδι καλώς.

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6714
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Αλέξανδρος; Καίσαρας; ΧΑ! Αυτός ήταν κατακτητής!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 23 Οκτ 2020, 19:23

Antipnevma έγραψε:
23 Οκτ 2020, 13:09
Δεν υπάρχει απώτερος σκοπός. Δεν μου κάνει εντύπωση που σκέφτεσαι έτσι βέβαια γιατί εσείς οι εθνικιστές δεν υπάρχει συνωμοσία και "απώτερος σκοπός" που δεν είστε ικανοί να πιστέψετε. Ο Αλέξανδρος μπορεί να ήταν φλώρος με βάση τα macho κριτήρια αλλά σίγουρα ήταν άξιος πολεμιστής και κατακτητής. Και πράγματι στην ευρωπαϊκή ιστορία εκτός από τον Καίσαρα δεν μπορεί να τον ανταγωνιστεί κάποιος άλλος. Όμως δεν μπορεί να ανταγωνιστεί τα μεγαθήρια της Ασίας όπως τον Τιμούρ.

Οι Έλληνες δεν απέκρουσαν την περσική εισβολή επειδή ήταν καλύτεροι πολεμιστές στο τακτικό επίπεδο. Στο σχετικό νήμα παρέθεσα βιβλία που εξηγούν τους πραγματικούς λόγους. Απίστευτη τύχη και απίστευτη ψυχολογική αντοχή. Τώρα άμα θες να ανοίξεις κάνα ρημάδι καλώς.
"εσείς οι εθνικιστές"...
Μάλιστα...για γέλια. Όποιος σε προσγειώνει στην πραγματικότητα, είναι εθνικιστής ε;
Δεν μου λες; Το 1972, οι γονείς σου είχαν γεννηθεί ή μπα; Μπα ε;
Ήδη από το 1972, μάλωνα με συμφοιτητές, με φίλους, με παρέες για το ποιος ήταν πραγματικά ο Αλέξανδρος.
Και όταν ανέφερα πως σε γεωγραφικά μεγέθη, ο Τζένγκις Χαν είχε κατακτήσει μεγαλύτερη έκταση από τον Αλέξανδρο, έπεφτε φωτιά...
Κόψε λοιπόν τις πίπες περί εθνικισμού σε εμένα.

Όταν μεγαλώσεις, θα καταλάβεις (λέμε τώρα), πως όταν μετράμε έναν άνθρωπο με βάση το άλφα κριτήριο, δεν μας ενδιαφέρει το βήτα.
Και, κυρίως, δεν επικαλούμαστε το βήτα κριτήριο σε μια προσπάθεια μείωσης των επιτευγμάτων αυτού του ανθρώπου.
Ο Αλέξανδρος μετριέται ως στρατηλάτης, κατακτητής, διοικητής κ.λπ. ΔΕΝ μας ενδιαφέρει αν κοιμόταν και με γυναίκες και με άντρες.
Το ίδιο δεν μας ενδιαφέρουν και οι σεξουαλικές προτιμήσεις του Καίσαρα, μιας και τον ανέφερες, που και αυτός είχε κατηγορηθεί ως "'αντρας όλων των γυναικών και γυναίκα όλων των αντρών". Και μάντεψε από ποιους;
Από κάποιους άσημους, ζηλόφθονες και ανίκανους για οτιδήποτε άλλο εκτός από κουτσομπολιό...σου θυμίζει κάτι;

Τα επιτεύγματα του αντρός μετράμε και τον αντίκτυπο που άφησε στην Ιστορία.
Αν τώρα, κάποιος νιώθει μειονεκτικά απέναντι σε ένα σπουδαίο ιστορικό πρόσωπο, υπάρχουν και οι ψυχολόγοι.
Τα φόρα δεν κάνουν για ψυχοθεραπεία...

Σχετικά με τα δύο βιβλία που παρέθεσες αναφορικά για τους Περσικούς πολέμους, υπάρχουν άλλα 100 και μάλιστα κλάσεις ανώτερα, τα οποία εξηγούν και επεξηγούν τα πάντα. Και το έχουν κάνει εδώ και αιώνες και το συνεχίζουν και σήμερα. Και γι' αυτό διδάσκονται στο τμήμα Ιστορίας όλων των πανεπιστημίων του κόσμου. Τα δικά σου, καλά είναι για καμιά δυσκοιλιότητα. Κόψε τις πίπες λοιπόν...

"Απίστευτη τύχη" και λοιπές πίπες, είναι για τους λαούς που δεν έχουν να δείξουν τίποτε το αξιόλογο στην Ιστορία, οπότε παρακαλάνε να ψοφήσει η κατσίκα του γείτονα.
Αλήθεια, ο λαός σου έχει να δείξει κάποιο κατόρθωμα στην ιστορία, έχει αναδείξει κάποιον σπουδαίο άντρα ή θα ασχολείσαι με τα βρακιά του Αλέξανδρου, προσπαθώντας να ψοφήσεις την κατσίκα του γείτονά σου;

Ρημάδι, και όχι ένα άλλα δέκα, έχω ανοίξει από όταν εσύ μπουσουλούσες...

Άντε καραγκιοζάκο...

Antipnevma
Δημοσιεύσεις: 1499
Εγγραφή: 23 Ιούλ 2020, 12:11

Re: Αλέξανδρος; Καίσαρας; ΧΑ! Αυτός ήταν κατακτητής!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antipnevma » 23 Οκτ 2020, 20:08

Λοξίας έγραψε:
23 Οκτ 2020, 19:23
Antipnevma έγραψε:
23 Οκτ 2020, 13:09
Δεν υπάρχει απώτερος σκοπός. Δεν μου κάνει εντύπωση που σκέφτεσαι έτσι βέβαια γιατί εσείς οι εθνικιστές δεν υπάρχει συνωμοσία και "απώτερος σκοπός" που δεν είστε ικανοί να πιστέψετε. Ο Αλέξανδρος μπορεί να ήταν φλώρος με βάση τα macho κριτήρια αλλά σίγουρα ήταν άξιος πολεμιστής και κατακτητής. Και πράγματι στην ευρωπαϊκή ιστορία εκτός από τον Καίσαρα δεν μπορεί να τον ανταγωνιστεί κάποιος άλλος. Όμως δεν μπορεί να ανταγωνιστεί τα μεγαθήρια της Ασίας όπως τον Τιμούρ.

Οι Έλληνες δεν απέκρουσαν την περσική εισβολή επειδή ήταν καλύτεροι πολεμιστές στο τακτικό επίπεδο. Στο σχετικό νήμα παρέθεσα βιβλία που εξηγούν τους πραγματικούς λόγους. Απίστευτη τύχη και απίστευτη ψυχολογική αντοχή. Τώρα άμα θες να ανοίξεις κάνα ρημάδι καλώς.
"εσείς οι εθνικιστές"...
Μάλιστα...για γέλια. Όποιος σε προσγειώνει στην πραγματικότητα, είναι εθνικιστής ε;
Δεν μου λες; Το 1972, οι γονείς σου είχαν γεννηθεί ή μπα; Μπα ε;
Ήδη από το 1972, μάλωνα με συμφοιτητές, με φίλους, με παρέες για το ποιος ήταν πραγματικά ο Αλέξανδρος.
Και όταν ανέφερα πως σε γεωγραφικά μεγέθη, ο Τζένγκις Χαν είχε κατακτήσει μεγαλύτερη έκταση από τον Αλέξανδρο, έπεφτε φωτιά...
Κόψε λοιπόν τις πίπες περί εθνικισμού σε εμένα.

Όταν μεγαλώσεις, θα καταλάβεις (λέμε τώρα), πως όταν μετράμε έναν άνθρωπο με βάση το άλφα κριτήριο, δεν μας ενδιαφέρει το βήτα.
Και, κυρίως, δεν επικαλούμαστε το βήτα κριτήριο σε μια προσπάθεια μείωσης των επιτευγμάτων αυτού του ανθρώπου.
Ο Αλέξανδρος μετριέται ως στρατηλάτης, κατακτητής, διοικητής κ.λπ. ΔΕΝ μας ενδιαφέρει αν κοιμόταν και με γυναίκες και με άντρες.
Το ίδιο δεν μας ενδιαφέρουν και οι σεξουαλικές προτιμήσεις του Καίσαρα, μιας και τον ανέφερες, που και αυτός είχε κατηγορηθεί ως "'αντρας όλων των γυναικών και γυναίκα όλων των αντρών". Και μάντεψε από ποιους;
Από κάποιους άσημους, ζηλόφθονες και ανίκανους για οτιδήποτε άλλο εκτός από κουτσομπολιό...σου θυμίζει κάτι;

Τα επιτεύγματα του αντρός μετράμε και τον αντίκτυπο που άφησε στην Ιστορία.
Αν τώρα, κάποιος νιώθει μειονεκτικά απέναντι σε ένα σπουδαίο ιστορικό πρόσωπο, υπάρχουν και οι ψυχολόγοι.
Τα φόρα δεν κάνουν για ψυχοθεραπεία...

Σχετικά με τα δύο βιβλία που παρέθεσες αναφορικά για τους Περσικούς πολέμους, υπάρχουν άλλα 100 και μάλιστα κλάσεις ανώτερα, τα οποία εξηγούν και επεξηγούν τα πάντα. Και το έχουν κάνει εδώ και αιώνες και το συνεχίζουν και σήμερα. Και γι' αυτό διδάσκονται στο τμήμα Ιστορίας όλων των πανεπιστημίων του κόσμου. Τα δικά σου, καλά είναι για καμιά δυσκοιλιότητα. Κόψε τις πίπες λοιπόν...

"Απίστευτη τύχη" και λοιπές πίπες, είναι για τους λαούς που δεν έχουν να δείξουν τίποτε το αξιόλογο στην Ιστορία, οπότε παρακαλάνε να ψοφήσει η κατσίκα του γείτονα.
Αλήθεια, ο λαός σου έχει να δείξει κάποιο κατόρθωμα στην ιστορία, έχει αναδείξει κάποιον σπουδαίο άντρα ή θα ασχολείσαι με τα βρακιά του Αλέξανδρου, προσπαθώντας να ψοφήσεις την κατσίκα του γείτονά σου;

Ρημάδι, και όχι ένα άλλα δέκα, έχω ανοίξει από όταν εσύ μπουσουλούσες...

Άντε καραγκιοζάκο...
Έλληνας είμαι ρε χαζό. Δεν μπορώ να το αλλάξω ούτε και θέλω να το αλλάξω απλά σε αντίθεση με σένα δεν είμαι και τοοοσο περήφανος γι' αυτό γιατί δεν είμαι τόσο αφελής σαν εσένα να φαντασιώνομαι ότι δώσαμε τα φώτα στον πολιτισμό. Αυτό που δίναμε τον περισσότερο καιρό ήταν κώλο. Εσένα μπορεί (υποτίθεται) να μην σε ενδιαφέρει αν τον έπαιρνε ο Αλέξανδρος άλλους όμως (τους γνωστούς φαντασιόπληκτους) τους ενδιαφέρει. Και δεν υπάρχει καν λόγος να συγκρίνεις τον Αλέξανδρο με τον πολέμαρχο των πολέμαρχων που λέγεται Τζένγκις. Και με τους εφθαλίτες Ούννους να τον συγκρίνεις πάλι πολύ μικρότερη βγαίνει η κατά τα άλλα χρήσιμη μόνο για ούρηση και τεκνοποίηση ψωλή του. Για να μην μιλήσουμε για το γεγονός ότι η αυτοκρατορία του ήταν μια πορδή που διαλύθηκε μόλις πέθανε. Για να μην μιλήσουμε για το γεγονός ότι έγραφε στα αρχίδια του την ελληνική κουλτούρα και δεν είχε κανένα πρόβλημα να εκπερσιστεί.

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6714
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Αλέξανδρος; Καίσαρας; ΧΑ! Αυτός ήταν κατακτητής!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 23 Οκτ 2020, 22:01

Antipnevma έγραψε:
23 Οκτ 2020, 20:08
Έλληνας είμαι ρε χαζό. Δεν μπορώ να το αλλάξω ούτε και θέλω να το αλλάξω απλά σε αντίθεση με σένα δεν είμαι και τοοοσο περήφανος γι' αυτό γιατί δεν είμαι τόσο αφελής σαν εσένα να φαντασιώνομαι ότι δώσαμε τα φώτα στον πολιτισμό.
Αν είσαι έλληνας, τότε έχεις πρόβλημα ταυτότητας.
Σαν τον δεκαπεντάχρονο Γιώργο, που ακόμα δεν έχειν βρει την ταυτότητά του και ποζάρει με μαλλί μοϊκάνα για να λέγεται ο "Γιώργης ο μοϊκάνας"...
...μόλις βρει ταυτότητα, κόβεται και το μαλλί και το "μοϊκάνας" από το όνομά του.

Στο υπόλοιπο, ούτε τον λήγοντα. Να στο ξαναπώ τότε και ας φαίνεται σαν περιαυτολογία...
Όταν εγώ από το 1970, μίλαγα για καθαρή κατακτητική εκστρατεία του Αλεξάνδρου και πως τα περί εκπολιτισμού ήταν για τα βιβλία του δημοτικού, οι γονείς σου δεν είχαν γεννηθεί καν! Οπότε, κόψε τις ΠΙΠΕΣ σε εμένα και μη μου το παίζεις δήθεν αντικειμενικότητα.
Antipnevma έγραψε:
23 Οκτ 2020, 20:08
Αυτό που δίναμε τον περισσότερο καιρό ήταν κώλο. Εσένα μπορεί (υποτίθεται) να μην σε ενδιαφέρει αν τον έπαιρνε ο Αλέξανδρος άλλους όμως (τους γνωστούς φαντασιόπληκτους) τους ενδιαφέρει. Και δεν υπάρχει καν λόγος να συγκρίνεις τον Αλέξανδρο με τον πολέμαρχο των πολέμαρχων που λέγεται Τζένγκις. Και με τους εφθαλίτες Ούννους να τον συγκρίνεις πάλι πολύ μικρότερη βγαίνει η κατά τα άλλα χρήσιμη μόνο για ούρηση και τεκνοποίηση ψωλή του. Για να μην μιλήσουμε για το γεγονός ότι η αυτοκρατορία του ήταν μια πορδή που διαλύθηκε μόλις πέθανε. Για να μην μιλήσουμε για το γεγονός ότι έγραφε στα αρχίδια του την ελληνική κουλτούρα και δεν είχε κανένα πρόβλημα να εκπερσιστεί.
Αυτό, το ότι συνεχώς μπλέκεις τις σεξουαλικές προτιμήσεις και τα αναπαραγωγικά όργανα των ιστορικών προσωπικοτήτων και τα συγκρίνεις με το επιτεύγματά τους, να το προσέξεις. Αν είναι σε πρώιμο στάδιο, κάτι μπορεί να κάνει η επιστήμη.
Χώρια που έχεις μια τάση για κοπρολαλία...

Προσγειώσου, πριν είναι αργά.

Antipnevma
Δημοσιεύσεις: 1499
Εγγραφή: 23 Ιούλ 2020, 12:11

Re: Αλέξανδρος; Καίσαρας; ΧΑ! Αυτός ήταν κατακτητής!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antipnevma » 24 Οκτ 2020, 10:15

Λοξίας έγραψε:
23 Οκτ 2020, 22:01
Antipnevma έγραψε:
23 Οκτ 2020, 20:08
Έλληνας είμαι ρε χαζό. Δεν μπορώ να το αλλάξω ούτε και θέλω να το αλλάξω απλά σε αντίθεση με σένα δεν είμαι και τοοοσο περήφανος γι' αυτό γιατί δεν είμαι τόσο αφελής σαν εσένα να φαντασιώνομαι ότι δώσαμε τα φώτα στον πολιτισμό.
Αν είσαι έλληνας, τότε έχεις πρόβλημα ταυτότητας.
Σαν τον δεκαπεντάχρονο Γιώργο, που ακόμα δεν έχειν βρει την ταυτότητά του και ποζάρει με μαλλί μοϊκάνα για να λέγεται ο "Γιώργης ο μοϊκάνας"...
...μόλις βρει ταυτότητα, κόβεται και το μαλλί και το "μοϊκάνας" από το όνομά του.

Στο υπόλοιπο, ούτε τον λήγοντα. Να στο ξαναπώ τότε και ας φαίνεται σαν περιαυτολογία...
Όταν εγώ από το 1970, μίλαγα για καθαρή κατακτητική εκστρατεία του Αλεξάνδρου και πως τα περί εκπολιτισμού ήταν για τα βιβλία του δημοτικού, οι γονείς σου δεν είχαν γεννηθεί καν! Οπότε, κόψε τις ΠΙΠΕΣ σε εμένα και μη μου το παίζεις δήθεν αντικειμενικότητα.
Antipnevma έγραψε:
23 Οκτ 2020, 20:08
Αυτό που δίναμε τον περισσότερο καιρό ήταν κώλο. Εσένα μπορεί (υποτίθεται) να μην σε ενδιαφέρει αν τον έπαιρνε ο Αλέξανδρος άλλους όμως (τους γνωστούς φαντασιόπληκτους) τους ενδιαφέρει. Και δεν υπάρχει καν λόγος να συγκρίνεις τον Αλέξανδρο με τον πολέμαρχο των πολέμαρχων που λέγεται Τζένγκις. Και με τους εφθαλίτες Ούννους να τον συγκρίνεις πάλι πολύ μικρότερη βγαίνει η κατά τα άλλα χρήσιμη μόνο για ούρηση και τεκνοποίηση ψωλή του. Για να μην μιλήσουμε για το γεγονός ότι η αυτοκρατορία του ήταν μια πορδή που διαλύθηκε μόλις πέθανε. Για να μην μιλήσουμε για το γεγονός ότι έγραφε στα αρχίδια του την ελληνική κουλτούρα και δεν είχε κανένα πρόβλημα να εκπερσιστεί.
Αυτό, το ότι συνεχώς μπλέκεις τις σεξουαλικές προτιμήσεις και τα αναπαραγωγικά όργανα των ιστορικών προσωπικοτήτων και τα συγκρίνεις με το επιτεύγματά τους, να το προσέξεις. Αν είναι σε πρώιμο στάδιο, κάτι μπορεί να κάνει η επιστήμη.
Χώρια που έχεις μια τάση για κοπρολαλία...

Προσγειώσου, πριν είναι αργά.
Και γιατί έχω πρόβλημα ταυτότητας ρε άνθρωπε; Που το συμπέρανες αυτό;

Μία χαρά είχαν γεννηθεί οι γονείς μου τότε. Δεν είμαι πιτσιρικάς πια. Έχω πατήσει τα 30.

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6714
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Αλέξανδρος; Καίσαρας; ΧΑ! Αυτός ήταν κατακτητής!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 25 Οκτ 2020, 00:21

Antipnevma έγραψε:
24 Οκτ 2020, 10:15
Και γιατί έχω πρόβλημα ταυτότητας ρε άνθρωπε; Που το συμπέρανες αυτό;
Από την συμπεριφορά σου, η οποία δεν είναι αυτή ενός 15άρη.
Ανακάλυψες και εσύ τον Αλέξανδρο και σπεύδεις (θυμωμένος), να τον κατακρίνεις στα φόρα επειδή σε έχουν τσαντίσει οι σεξουαλικές προτιμήσεις του.
Συγκρίνεις τον Αλέξανδρο με άλλους κατακτητές και προσπαθείς να τον μειώσεις επειδή κοιμόταν σε δυο κρεβάτια.
Καμία σχέση με ψύχραιμη ιστορική ματιά.
Φαντάζομαι ότι και τον Καίσαρα με τον ίδια ζύγια θα τον συγκρίνεις με τον Τεμουζίν ε;
Και, επί πλέον, είσαι στα όρια της κοπρολαλίας. Που είναι μία από τις άμυνες ενός 15άρη όταν του φέρνουν αντιρρήσεις σε όσα ισχυρίζεται.


Antipnevma έγραψε:
24 Οκτ 2020, 10:15
Μία χαρά είχαν γεννηθεί οι γονείς μου τότε. Δεν είμαι πιτσιρικάς πια. Έχω πατήσει τα 30.
Αλήθεια; Όπως είπα, δεν σου φαίνεται.
Από την άλλη, έχεις μια λανθασμένη και εντελώς επιφανειακή αντίληψη για την Ιστορία, τις προσωπικότητες που καθόρισαν την πορεία της και τα ιστορικά γεγονότα που σημάδεψαν τις εποχές.
Τα μεγέθη τέτοιων ανδρών/γυναικών και των επιτευγμάτων τους, τα μετράμε με άλλα ζύγια. ΟΧΙ με τις τσουτσούνες τους.
Για τις προσωπικότητες (και όχι μόνον) που καθόρισαν την Ιστορία και που ο αντίκτυπος και η επιρροή τους φτάνει μέχρι τις μέρες μας, ΔΕΝ μας ενδιαφέρουν οι σεξουαλικές τους προτιμήσεις.
Αυτές ενδιαφέρουν την κωλοφυλλάδα ESPRESSO, την Πάνια και τους εραστές της κλειδαρότρυπας. Άντε και τα 15χρονα...

Όμως το γιατί εκδηλώνεις ένα τέτοιο μένος εναντίον των αρχαίων Ελλήνων, είναι κάτι που όντως έχει ενδιαφέρον...

Antipnevma
Δημοσιεύσεις: 1499
Εγγραφή: 23 Ιούλ 2020, 12:11

Re: Αλέξανδρος; Καίσαρας; ΧΑ! Αυτός ήταν κατακτητής!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antipnevma » 25 Οκτ 2020, 01:46

Λοξίας έγραψε:
25 Οκτ 2020, 00:21
Antipnevma έγραψε:
24 Οκτ 2020, 10:15
Και γιατί έχω πρόβλημα ταυτότητας ρε άνθρωπε; Που το συμπέρανες αυτό;
Από την συμπεριφορά σου, η οποία δεν είναι αυτή ενός 15άρη.
Ανακάλυψες και εσύ τον Αλέξανδρο και σπεύδεις (θυμωμένος), να τον κατακρίνεις στα φόρα επειδή σε έχουν τσαντίσει οι σεξουαλικές προτιμήσεις του.
Συγκρίνεις τον Αλέξανδρο με άλλους κατακτητές και προσπαθείς να τον μειώσεις επειδή κοιμόταν σε δυο κρεβάτια.
Καμία σχέση με ψύχραιμη ιστορική ματιά.
Φαντάζομαι ότι και τον Καίσαρα με τον ίδια ζύγια θα τον συγκρίνεις με τον Τεμουζίν ε;
Και, επί πλέον, είσαι στα όρια της κοπρολαλίας. Που είναι μία από τις άμυνες ενός 15άρη όταν του φέρνουν αντιρρήσεις σε όσα ισχυρίζεται.


Antipnevma έγραψε:
24 Οκτ 2020, 10:15
Μία χαρά είχαν γεννηθεί οι γονείς μου τότε. Δεν είμαι πιτσιρικάς πια. Έχω πατήσει τα 30.
Αλήθεια; Όπως είπα, δεν σου φαίνεται.
Από την άλλη, έχεις μια λανθασμένη και εντελώς επιφανειακή αντίληψη για την Ιστορία, τις προσωπικότητες που καθόρισαν την πορεία της και τα ιστορικά γεγονότα που σημάδεψαν τις εποχές.
Τα μεγέθη τέτοιων ανδρών/γυναικών και των επιτευγμάτων τους, τα μετράμε με άλλα ζύγια. ΟΧΙ με τις τσουτσούνες τους.
Για τις προσωπικότητες (και όχι μόνον) που καθόρισαν την Ιστορία και που ο αντίκτυπος και η επιρροή τους φτάνει μέχρι τις μέρες μας, ΔΕΝ μας ενδιαφέρουν οι σεξουαλικές τους προτιμήσεις.
Αυτές ενδιαφέρουν την κωλοφυλλάδα ESPRESSO, την Πάνια και τους εραστές της κλειδαρότρυπας. Άντε και τα 15χρονα...

Όμως το γιατί εκδηλώνεις ένα τέτοιο μένος εναντίον των αρχαίων Ελλήνων, είναι κάτι που όντως έχει ενδιαφέρον...
Που εκδηλώνω μένος για τους αρχαίους Έλληνες; Μα τι μαλακιές λες συνέχεια τέλος πάντων; Μπορεί να συνεννοηθεί άνθρωπος μαζί σου;

Είπαμε δεν με ενδιαφέρει ότι ήταν όμο και φλώρος ο Αλέκος. Αυτοί όμως που τον λατρεύουν τόσο πολύ που φοβούνται μην τους τον κλέψουν άλλες χώρες θα πρέπει να αποδεχτούν αυτό το κεντρικό σημείο της προσωπικότητας του και δεν τους βλέπω να το κάνουν. Ίσως αυτό να είναι και το πιο σπουδαίο πράγμα για τον Αλέξανδρο. Απέδειξε ότι μπορείς να είσαι άντρακλας ακόμα και αν είσαι τέτοιος.

Jolly Roger
Δημοσιεύσεις: 8524
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2018, 00:21
Phorum.gr user: Jolly Roger

Re: Αλέξανδρος; Καίσαρας; ΧΑ! Αυτός ήταν κατακτητής!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jolly Roger » 25 Οκτ 2020, 01:52

ναι μόνο ο Αλέξανδρος το απέδειξε. Λες κι οι Επαμεινώνδας, Καίσαρας, Μαχμούτ της Γάζνας, Μπαμπούρ, Ευγένιος της Σαβοΐας, Βαντόμ, Μέγας Φρειδερίκος και φον Στόυμπεν δεν τον έπαιρναν από πίσω καταγεγραμμένα.

Άβαταρ μέλους
Καβαλάρης
Δημοσιεύσεις: 1747
Εγγραφή: 01 Ιαν 2019, 18:07
Phorum.gr user: Doc McCoy
Τοποθεσία: Άγρια Δύση

Re: Αλέξανδρος; Καίσαρας; ΧΑ! Αυτός ήταν κατακτητής!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καβαλάρης » 25 Οκτ 2020, 07:54

Antipnevma έγραψε:
25 Οκτ 2020, 01:46
Είπαμε δεν με ενδιαφέρει ότι ήταν όμο και φλώρος ο Αλέκος. Αυτοί όμως που τον λατρεύουν τόσο πολύ που φοβούνται μην τους τον κλέψουν άλλες χώρες θα πρέπει να αποδεχτούν αυτό το κεντρικό σημείο της προσωπικότητας του και δεν τους βλέπω να το κάνουν.
Διότι είναι δύσκολο να γίνουν αποδεκτές ανιστόρητες φαντασιώσεις. Εσύ είσαι αυτός που πρέπει να ανοίξει κανά βιβλίο αντί να γυροφέρνει σε σκουπιδοσελίδες. Και δεν βλέπω να το κάνεις.
Antipnevma έγραψε:
25 Οκτ 2020, 01:46
Ίσως αυτό να είναι και το πιο σπουδαίο πράγμα για τον Αλέξανδρο. Απέδειξε ότι μπορείς να είσαι άντρακλας ακόμα και αν είσαι τέτοιος.
Την μία άντρακλας την άλλη φλώρος. Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Καβαλάρης την 25 Οκτ 2020, 08:45, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Αριστερά: Διανοητική γάγγραινα διαλύουσα τα εγκεφαλικά κύτταρα. Παράδειγμα:
Ναύτης έγραψε:
18 Μαρ 2024, 11:04
οι πρόγονοί σου -και οι δικοί μου- στην πλειονότητά τους δεν μιλούσαν τα ελληνικά στην καθημερινότητά τους.

Antipnevma
Δημοσιεύσεις: 1499
Εγγραφή: 23 Ιούλ 2020, 12:11

Re: Αλέξανδρος; Καίσαρας; ΧΑ! Αυτός ήταν κατακτητής!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antipnevma » 25 Οκτ 2020, 08:44

Καβαλάρης έγραψε:
25 Οκτ 2020, 07:54
Antipnevma έγραψε:
25 Οκτ 2020, 01:46
Είπαμε δεν με ενδιαφέρει ότι ήταν όμο και φλώρος ο Αλέκος. Αυτοί όμως που τον λατρεύουν τόσο πολύ που φοβούνται μην τους τον κλέψουν άλλες χώρες θα πρέπει να αποδεχτούν αυτό το κεντρικό σημείο της προσωπικότητας του και δεν τους βλέπω να το κάνουν.
Διότι είναι δύσκολο να γίνουν αποδεκτές ανιστόρητες φαντασιώσεις. Εσύ είσαι αυτός που πρέπει να ανοίξει κανά βιβλίο αντί να γυροφέρνει σε σκουπιδοσελίδες. Και δεν βλέπω να το κάνεις.
Antipnevma έγραψε:
25 Οκτ 2020, 01:46
Ίσως αυτό να είναι και το πιο σπουδαίο πράγμα για τον Αλέξανδρο. Απέδειξε ότι μπορείς να είσαι άντρακλας ακόμα και αν είσαι τέτοιος.
Την μία άντρακλας την άλλη φλώρος. Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν.
Για πες μερικές σκουπιδοσελίδες στις οποίες γυροφέρνω.

Φυσικά και ήταν φλώρος ένας τύπος που ενώ οι συνομίληκοί ασχολούνταν με κυνήγια, γαμήσια και γυμνάσια αυτός χαραμιζόταν με τις μαλακίες του Αριστοτέλη.

Άβαταρ μέλους
Καβαλάρης
Δημοσιεύσεις: 1747
Εγγραφή: 01 Ιαν 2019, 18:07
Phorum.gr user: Doc McCoy
Τοποθεσία: Άγρια Δύση

Re: Αλέξανδρος; Καίσαρας; ΧΑ! Αυτός ήταν κατακτητής!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καβαλάρης » 25 Οκτ 2020, 08:47

Antipnevma έγραψε:
25 Οκτ 2020, 08:44
Για πες μερικές σκουπιδοσελίδες στις οποίες γυροφέρνω.
Το είπα ήδη. Αυτή που επικαλέστηκες.
Antipnevma έγραψε:
25 Οκτ 2020, 08:44
Φυσικά και ήταν φλώρος ένας τύπος που ενώ οι συνομίληκοί ασχολούνταν με κυνήγια, γαμήσια και γυμνάσια αυτός χαραμιζόταν με τις μαλακίες του Αριστοτέλη.
Εικόνα
Αριστερά: Διανοητική γάγγραινα διαλύουσα τα εγκεφαλικά κύτταρα. Παράδειγμα:
Ναύτης έγραψε:
18 Μαρ 2024, 11:04
οι πρόγονοί σου -και οι δικοί μου- στην πλειονότητά τους δεν μιλούσαν τα ελληνικά στην καθημερινότητά τους.

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6714
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Αλέξανδρος; Καίσαρας; ΧΑ! Αυτός ήταν κατακτητής!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 25 Οκτ 2020, 09:50

Antipnevma έγραψε:
25 Οκτ 2020, 01:46
Που εκδηλώνω μένος για τους αρχαίους Έλληνες; Μα τι μαλακιές λες συνέχεια τέλος πάντων; Μπορεί να συνεννοηθεί άνθρωπος μαζί σου;
Το ότι υπεστήριζες μετά μανίας πως οι νίκες των Ελλήνων έναντι των Περσών οφείλοντο καθαρά στην τύχη, δεν είναι μένος εναντίον των αρχαίων Ελλήνων ε;
Το ότι έφερνες ένα άρθρο (άκου ένα άρθρο!), που είχε γράψει ένας ιστορικός σε ένα πανεπιστημιακό περιοδικό, για να υποστηρίξεις πως οι αρχαίοι Έλληνες είχαν απίστευτη κωλοφαρδία και μόνον, δεν είναι μένος ε;
Το ότι δεν ελάμβανες υπ' όψιν σου τις εκατοντάδες επιστημονικές πραγματείες που έχουν γραφτεί και διδάσκονται σε όλα τα πανεπιστήμια του κόσμου (πιθανότατα δεν έχεις διαβάσει ούτε μία), για τους ελληνοπερσικούς πολέμους, αλλά επέμενες στα συμπεράσματα ενός ένα ρατσιστικού άρθρου, δεν είναι μένος ε;
Το ότι δεν έγινε μόνον μία μάχη αλλά πολλές και αφού σε ΟΛΕΣ οι Έληνες νίκησαν κατά κράτος, οπότε δεν μπορεί να μιλάς για τύχη βιάζοντας ακόμα και την κοινή λογική, δεν είναι μένος ε;
Μαζί με το μένος, έπρεπε να γράψω και ιστορικά αμόρφωτος, για να γίνει πιο ολοκληρωμένο.


Antipnevma έγραψε:
25 Οκτ 2020, 01:46
Είπαμε δεν με ενδιαφέρει ότι ήταν όμο και φλώρος ο Αλέκος.
Ναι ε;
Έχει μετρήσει πόσες φορές έχεις αναφερθεί στις σεξουαλικές προτιμήσεις του Αλέξανδρου, απλώς και μόνον για να επιτύχεις κάποια μείωση; Για μέτρησέ τις και μετά έλα να μου πεις ότι δεν σ' ενδιαφέρει.
Ακόμα και αυτη η ύψιστη μαλακία που γράφεις, δείχνει τα ελατήριά σου...
Antipnevma έγραψε:
25 Οκτ 2020, 01:46
Αυτοί όμως που τον λατρεύουν τόσο πολύ που φοβούνται μην τους τον κλέψουν άλλες χώρες θα πρέπει να αποδεχτούν αυτό το κεντρικό σημείο της προσωπικότητας του και δεν τους βλέπω να το κάνουν.
...όταν σε έναν άντρα του βεληνεκούς του Αλέξανδρου, εσύ θεωρείς ως κεντρικό σημείο της προσωπικότητάς του το ότι κοιμόταν σε δυο κρεβάτια, μου φτάνει για να καταλάβω το δικό σου ποιον...

Ρε 30άρη μπούλη, ζηλεύεις τον Αλέξανδρο και τα επιτεύγματά του; ζηλεύεις τα κατορθώματα των αρχαίων Ελλήνων; Γιατί;
Και ο Αλέξανδρος, όπως και οι αρχαίοι Έλληνες, δεν είχαν μόνον προτερήματα. Είχαν και ελαττώματα. Και μάλιστα τα ελαττώματά τους, κάποιες φορές τους είχαν στοιχίσει ακριβά. Έχουν επισημανθεί, έχουν αναλυθεί ιστορικά και έχουν καταγραφεί. Η μαλακία των Αθηναίων να σκοτώσουν τους οπαδούς του Κύλωνα, είναι ένα μελανό σημείο. Αλλά υπάρχουν άλλα δέκα φωτεινότερα σημεία, που έχουν αντίκτυπο ως τις μέρες μας.
Γι' αυτό και κανείς σοβαρός άνθρωπος, επιστήμονας ή όχι, δεν έχει προσπαθήσει να μειώσει τα επιτεύγματα των αρχαίων Ελλήνων εξ αιτίας ενός ή δύο ατοπημάτων.
Μόνο μια χούφτα πουθενάδες, που μερικές φορές καμώνονται τους Έλληνες (το να ξέρεις καλά την γλώσσα δεν σε κάνει Έλληνα), προσπαθούν με ουρανομήκεις και κουτσομπολίστικες μαλακίες στα φόρα να ρίξουν λίγο λάσπη. Και πάντα, καμώνονται πως τάχα τα γράφουν για τους εθνικιστές...
Άσε ρε 30άρη μπούλη...υπάρχουν υπερεθνικιστές Έλληνες, όπως υπάρχουν υπερεθνικιστές σε κάθε λαό.
Άντε τράβα σε κάνα Ιταλικό φόρουμ να τους γράψεις πως ο Καίσαρας ήταν μια κουνίστρω και τίποτε άλλο, αφού είχε το ίδιο "ελάττωμα" με τον Αλέξανδρο.

Ρε συ! Μπας και ζηλεύεις τον Αλέξανδρο επειδή είσαι και εσύ κουνίστρω αλλά δεν έχεις καταφέρει να νικήσεις ούτε στο Mortal Combat;

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6714
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Αλέξανδρος; Καίσαρας; ΧΑ! Αυτός ήταν κατακτητής!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 25 Οκτ 2020, 09:52

Antipnevma έγραψε:
25 Οκτ 2020, 08:44
Φυσικά και ήταν φλώρος ένας τύπος που ενώ οι συνομίληκοί ασχολούνταν με κυνήγια, γαμήσια και γυμνάσια αυτός χαραμιζόταν με τις μαλακίες του Αριστοτέλη.
Εντάξει...έχεις σοβαρό πρόβλημα.
Καθαρή ζηλοτυπία. Σαν την πούστρω που της φάγανε τον νταβατζή...

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιστορία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών