Θάτσερ

Ιστορικά γεγονότα, καταστάσεις, αναδρομές
πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 34898
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Θάτσερ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 19 Νοέμ 2020, 14:54

Zelda έγραψε:
19 Νοέμ 2020, 14:41
πατησιωτης έγραψε:
19 Νοέμ 2020, 14:39
wooded glade έγραψε:
18 Νοέμ 2020, 16:23
Μετά τις εκλογές του 79 τα σκληρά αβγά που την είχαν ψηφίσει έλεγαν "τι κρίμα, γιατί δεν καίμε τους ινδο-πακιστανούς τώρα αφού".
Kατά τα λοιπά η Θάτσερ ήταν ένας από τους 4 ιππότες της Αποκαλύψεως που εμφανίσθηκαν περί το 1980 και τελείωσαν τον σοσιαλισμό του 20ου αιώνα.
Θάτσερ,Τενγκ Χσιάο Πινγκ,Ρήγκαν και Γκορμπατσώφ.
5 με τον Μένιο Κουτσόγιωργα
Μου θυμίζεις ένα περιστατικό λίγο πριν την άνοδο του ΠΑΣΟΚ.Σε κατάμεστο πανεπιστημιακό αμφιθέατρο μιλάει ο Άκης Τσοχατζόπουλος για τον σοσιαλιστικό μετασχηματισμό της κοινωνίας και μετά δέχεται ερωτήσεις.Κάποιος περίεργος τον ρωτάει : αυτός ο μονεταρισμός που επαγγέλλεται η Θάτσερ τι είναι;
Σκέφτεται λίγο ο Άκης και απαντά : ΔΕΝ ξέρω τι είναι αλλά με τη βοήθεια του λαικού κινήματος μπορούμε να τον αντιμετωπίσουμε. :lol:
Η αλήθεια είναι ότι η εμφάνισή της το 1979 μου θύμισε τη φράση "ο Ιορδάνης εστράφη προς τα οπίσω".
Τη δεκαετία του 70 δεν υπήρχε θέμα ιδιωτικοποιήσεων στην Ελλάδα αλλά μόνο κρατικοποιήσεων.Ο Καραμανλής είχε κρατικοποιήσει κάποια,ο Παπανδρέου επαγγελλόταν και άλλα και οι πιο αριστεροί όλα εκτός από τα περίπτερα.Οτι θα υπάρχει πολιτικός που θα πουλήσει κρατικές επιχειρήσεις σε ιδιώτες και μάλιστα ότι θα εκλεγεί με παρόμοιο πρόγραμμα ήταν αδιανόητο.
Την ημέρα των εκλογών ήμουν σε εκδρομή στην Κρήτη και συζήτησα με Άγγλους τουρίστες.Τους ρωτούσα μα την υποστηρίζετε για να πουλήσει όλα αυτά σε ιδιώτες και μου έλεγαν ναι και δεν το πίστευα.

Zelda
Δημοσιεύσεις: 5676
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2019, 03:13

Re: Θάτσερ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Zelda » 19 Νοέμ 2020, 15:18

πατησιωτης έγραψε:
19 Νοέμ 2020, 14:54
Zelda έγραψε:
19 Νοέμ 2020, 14:41
πατησιωτης έγραψε:
19 Νοέμ 2020, 14:39


Kατά τα λοιπά η Θάτσερ ήταν ένας από τους 4 ιππότες της Αποκαλύψεως που εμφανίσθηκαν περί το 1980 και τελείωσαν τον σοσιαλισμό του 20ου αιώνα.
Θάτσερ,Τενγκ Χσιάο Πινγκ,Ρήγκαν και Γκορμπατσώφ.
5 με τον Μένιο Κουτσόγιωργα
Μου θυμίζεις ένα περιστατικό λίγο πριν την άνοδο του ΠΑΣΟΚ.Σε κατάμεστο πανεπιστημιακό αμφιθέατρο μιλάει ο Άκης Τσοχατζόπουλος για τον σοσιαλιστικό μετασχηματισμό της κοινωνίας και μετά δέχεται ερωτήσεις.Κάποιος περίεργος τον ρωτάει : αυτός ο μονεταρισμός που επαγγέλλεται η Θάτσερ τι είναι;
Σκέφτεται λίγο ο Άκης και απαντά : ΔΕΝ ξέρω τι είναι αλλά με τη βοήθεια του λαικού κινήματος μπορούμε να τον αντιμετωπίσουμε. :lol:
Η αλήθεια είναι ότι η εμφάνισή της το 1979 μου θύμισε τη φράση "ο Ιορδάνης εστράφη προς τα οπίσω".
Τη δεκαετία του 70 δεν υπήρχε θέμα ιδιωτικοποιήσεων στην Ελλάδα αλλά μόνο κρατικοποιήσεων.Ο Καραμανλής είχε κρατικοποιήσει κάποια,ο Παπανδρέου επαγγελλόταν και άλλα και οι πιο αριστεροί όλα εκτός από τα περίπτερα.Οτι θα υπάρχει πολιτικός που θα πουλήσει κρατικές επιχειρήσεις σε ιδιώτες και μάλιστα ότι θα εκλεγεί με παρόμοιο πρόγραμμα ήταν αδιανόητο.
Την ημέρα των εκλογών ήμουν σε εκδρομή στην Κρήτη και συζήτησα με Άγγλους τουρίστες.Τους ρωτούσα μα την υποστηρίζετε για να πουλήσει όλα αυτά σε ιδιώτες και μου έλεγαν ναι και δεν το πίστευα.
Ο γερο-Καραμανλης αν ειχε συνεχισει στην ενεργο πολιτικη στα 80's, θα προσπαθουσε να μιμηθει σε ενα βαθμο τη Θατσερ και τον Ρηγκαν.

Το χαρακτηριστικο του Καραμανλη απο τα 50's ηταν οτι προσπαθουσε να προσαρμοσει την Ελλαδα στα διεθνη τεκταινομενα.

Στα 70's αυτο που εκανε ο Καραμανλης ηταν ο κανονας στις περισσοτερες χωρες, που οδηγησε και σε μεγαλη κριση του δυτικου συστηματος.

Θεωρω οτι καποιοι που ισχυριζονται οτι συνεχιζουν την πολιτικη του κληρονομια με το επιχειρημα οτι ειναι κατα των ιδιωτικοποιήσεων δεν εχουν καταλαβει τι πραγματικα πρεσβευε.

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 34898
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Θάτσερ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 19 Νοέμ 2020, 15:20

Σε αυτό συμφωνώ.

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Θάτσερ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 19 Νοέμ 2020, 19:05

πατησιωτης έγραψε:
19 Νοέμ 2020, 14:39
wooded glade έγραψε:
18 Νοέμ 2020, 16:23
Μετά τις εκλογές του 79 τα σκληρά αβγά που την είχαν ψηφίσει έλεγαν "τι κρίμα, γιατί δεν καίμε τους ινδο-πακιστανούς τώρα αφού".
There is no question of race in the new conservtive culture.Το έχεις ακούσει αυτό;
Kατά τα λοιπά η Θάτσερ ήταν ένας από τους 4 ιππότες της Αποκαλύψεως που εμφανίσθηκαν περί το 1980 και τελείωσαν τον σοσιαλισμό του 20ου αιώνα.
Θάτσερ,Τενγκ Χσιάο Πινγκ,Ρήγκαν και Γκορμπατσώφ.
Οι οπαδοί λαίμαι.
Η ίδια έκανε που και που σχόλια τύπου Τραμπ για να τους υφαρπάσσει την ψήφο και να μην ψηφίσουν άλλο, stay at home κλπ.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Άβαταρ μέλους
Obi Wan Iakobi
Δημοσιεύσεις: 15683
Εγγραφή: 19 Ιαν 2020, 22:20

Re: Θάτσερ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Obi Wan Iakobi » 20 Νοέμ 2020, 12:35

Είμαι εξαιρετικά υπομονετική, με την προϋπόθεση ότι στο τέλος θα περάσει το δικό μου.

Μάργκαρετ Θάτσερ
Η αλήθεια είναι μια μικροαστική εμμονή.

Βλαδίμηρος Ίλιτς Λένιν

Look whos talking
Δημοσιεύσεις: 94
Εγγραφή: 06 Απρ 2021, 08:09

Re: Θάτσερ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Look whos talking » 09 Απρ 2021, 06:59

Η επικοτερη κινηση, τη μερα που πεθανε, οι Chumbawamba κυκλοφορησαν δωρεαν στο διαδικτυο τραγουδια που εγραψαν για κεινη τη μερα


So long, so long, you kept me waiting so long, so long,
let me serenade you with one last song
you'll back where you belong so long, so long,
good bye good bye...
you sing you lie
bye bye
So long, so long, you kept me waiting so long, so long,
let me serenade you with one last song
you'll back where you belong so long, so long,
farewell, farewell
Read the epitaph, ring the bell,
you’ve got a one-way ticket to hell
farewell, farewell
So long, so long, you kept me waiting so long, so long,
let me serenade you with one last song
you'll back where you belong so long, so long.
So long, so long, you kept me waiting so long, so long,
let me serenade you with one last song
you'll back where you belong so long, so long.





Back in 2005, anarchist collective Chumbawumba pre-sold an EP called In Memoriam: Margaret Thatcher which they would keep under wraps until the prime minister passed away. Since Thatcher did pass earlier this week, the band has delivered the EP and is also streaming the release online. Along with that, the band delivered a eulogy:
Let's make it clear: This is a cause to celebrate, to party, to stamp the dirt down. Tomorrow we can carry on shouting and writing and working and singing and striking against the successive governments that have so clearly followed Thatcher's Slash & Burn policies, none more so than the present lot. But for now, we can have a drink and a dance and propose a toast to the demise of someone who blighted so many people's lives for so long. If we must show a little reverence and decorum at this time, then so be it. Our deepest sympathies go out to the families of all Margaret Thatcher's victims.

https://www.antiwarsongs.org/canzone.ph ... n&id=44761

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70092
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Θάτσερ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 09 Απρ 2021, 08:00

Jimmy81 έγραψε:
17 Νοέμ 2020, 23:53
Ένας μόνο μεγάλος άνδρας την έβαλε στη θέση της την σκληρή κυρία. :8)

Εικόνα

https://www.apodytiriakias.gr/politika/ ... atser.aspx

Ο ΑΝΔΡΕΑΣ ΚΑΙ ΤΑ ΦΟΒΕΡΑ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ ΣΤΗ ΘΑΤΣΕΡ!!!
Γράφει ο Ισαάκ Διαμαντίδης

Έχω γράψει για την περιβόητη «ώρα ΠΑΣΟΚ», τη συνήθεια των στελεχών του να προσέρχονται στα ραντεβού τους με μεγάλη καθυστέρηση. Τον κανόνα αυτό... δεν παραβίασε ο Ανδρέας Παπανδρέου ούτε για χάρη της σιδηράς κυρίας της Μ. Βρετανίας Μάργκαρετ Θάτσερ, οι σχέσεις με την οποία ήταν ιδιαίτερα τεταμένες. Με αφορμή την επέτειο του θανάτου της ''σιδηράς κυρίας'', πέθανε 7 Απριλίου 2013, αξίζει να διαβάσεις ένα πέρα για πέρα αληθινό περιστατικό...

...Η Βρετανίδα πρωθυπουργός σχεδόν μισούσε τον Ανδρέα, πρώτον γιατί ήταν αντίθετοι πολιτικά, δεύτερον γιατί η Ελλάδα διατηρούσε καλές σχέσεις με τους Άραβες, τρίτον γιατί δεν άντεχε να ακούει όσα λέγονταν για τις ερωτικές επιδόσεις του Παπανδρέου και τέταρτον γιατί της είχε κάνει δύσκολη τη ζωή από τότε που άρχισε να διεκδικεί την καθιέρωση των Μεσογειακών Ολοκληρωμένων Προγραμμάτων, το κόστος των οποίων θα πλήρωνε μεταξύ άλλων και η Αγγλία.

Σε μία σύνοδο κορυφής των ηγετών της τότε ΕΟΚ, η κόντρα ανάμεσα τους ξεπέρασε όλα τα όρια. Η Θάτσερ έφερνε συνεχώς αντιρρήσεις και ο Ανδρέας δεν μπόρεσε να κρατηθεί. «Κυρία μου, μας έχετε σπάσει τα αρχίδια» της είπε, προκαλώντας το μειδίαμα των άλλων ηγετών και την οργή της ίδιας. Εκείνη τη στιγμή η Θάτσερ δεν είπε τίποτα.
Όταν, όμως, η χώρα της ανέλαβε την προεδρία της ΕΟΚ έκανε την πρωτοφανή πολιτική απρέπεια να μην έρθει στην Ελλάδα, στο πλαίσιο της περιοδείας της στις ευρωπαϊκές πρωτεύουσες για την προετοιμασία της συνόδου κορυφής. Ήταν γκάφα της, γι αυτό ζήτησε από τον Ανδρέα να πάρουν μαζυ το πρωινό στο ξενοδοχείο που έμεναν όλοι οι ηγέτες. Το ραντεβού είχε οριστεί για τις 8 και 30, αλλά ο Έλληνας πρωθυπουργός μέχρι την ώρα εκείνη κοιμόταν και κανείς δεν τολμούσε να τον ξυπνήσει.

Το τόλμησε, κάποια στιγμή ο διπλωματικός του σύμβουλος Χρήστος Μαχαιρίτσας και τον έπεισε να πάει στο ραντεβού έστω και σε''ώρα ΠΑΣΟΚ'', δηλαδή με μεγάλη καθυστέρηση.
Η πανίσχυρη Θάτσερ με το ζόρι συγκράτησε την οργή της. Είναι, όμως, βέβαιο ότι τίποτε δεν θα την συγκρατούσε αν ήξερε ελληνικά και καταλάβαινε τι είπε γι αυτήν ο Ανδρέας στο ασανσέρ του ξενοδοχείου.

Ο Έλληνας πρωθυπουργός συνοδευόταν από τον τότε υπουργό των Εξωτερικών Γιάννη Χαραλαμπόπουλο, στον οποίο γύρισε και είπε πονηρά. «Γιάννη, αυτήν την γαμάς;». Ο Χαραλαμπόπουλος έγινε κατακόκκινος, η Θάτσερ τους κοίταξε περίεργα και ο Ανδρέας είχε σκάσει στα γέλια...


Να θυμιθούμε και τι παραδεχόταν η Θάτσερ για τον Ανδρέα: «Δεν τον συμπάθησα, αλλά ποτέ δεν έφυγε από Διάσκεψη Κορυφής της ΕΟΚ, χωρίς να πάρει κάτι για τη χώρα του».
Κατά τα άλλα, ανησυχείτε βαθιά και πλέρια για τη συμπεριφορά του Ερνογάν. :lol:
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 34898
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Θάτσερ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 09 Απρ 2021, 08:17

ΓΑΛΗ έγραψε:
09 Απρ 2021, 08:00
Κατά τα άλλα, ανησυχείτε βαθιά και πλέρια για τη συμπεριφορά του Ερνογάν.
Οπως γράφω και στο σχετικό νήμα το εσωτερικό ακροατήριο "εξωτικών" ηγετών λαμβάνεται υπ όψιν στη διεθνή πολιτική όπως και οι ανάγκες τους (Βαρουφάκης κλπ).
Αλλά και η δήλωση της Θάτσερ για τον Ανδρέα που δεν συμπαθούσε εντάσσεται στο δικό της αντιευρωπαικό παιγνίδι που κορυφώθηκε στις μέρες μας με το Grexit - Brexit.Eίτε φύγεις από την ΕΕ επειδή είσαι νεοφιλελεύθερος είτε επειδή είσαι σοσιαλιστής,η πραγματικότητα είναι ότι έφυγες από την ΕΕ. :D
Η δήλωση της Θάτσερ για την πολιτική Ανδρέα αντιπαραθέτει την οντότητα "χώρα του" δηλ. Ελλάδα με την οντότητα ΕΟΚ - η ΕΟΚ είναι κάτι από το οποίο οι σωστοί πολιτικοί πρέπει να "παίρνουν'" κάτι.Και τι θα μείνει από αυτήν εάν όλοι κοιτάζουν να παίρνουν και κανείς να μη δίνει;Τίποτε φυσικά όπως θα ήθελαν οι Άγγλοι. :lol: Πάντα χρησιμοποιούσαν τις αντιευρωπαικές στάσεις της αριστεράς της ηπειρωτικής Ευρώπης για να παίξουν το δικό τους παιγνίδι αποδυνάμωσης.

Άβαταρ μέλους
Scouser
Δημοσιεύσεις: 11691
Εγγραφή: 13 Αύγ 2020, 23:18

Re: Θάτσερ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Scouser » 09 Απρ 2021, 08:24

Zelda έγραψε:
19 Νοέμ 2020, 15:18
πατησιωτης έγραψε:
19 Νοέμ 2020, 14:54
Zelda έγραψε:
19 Νοέμ 2020, 14:41


5 με τον Μένιο Κουτσόγιωργα
Μου θυμίζεις ένα περιστατικό λίγο πριν την άνοδο του ΠΑΣΟΚ.Σε κατάμεστο πανεπιστημιακό αμφιθέατρο μιλάει ο Άκης Τσοχατζόπουλος για τον σοσιαλιστικό μετασχηματισμό της κοινωνίας και μετά δέχεται ερωτήσεις.Κάποιος περίεργος τον ρωτάει : αυτός ο μονεταρισμός που επαγγέλλεται η Θάτσερ τι είναι;
Σκέφτεται λίγο ο Άκης και απαντά : ΔΕΝ ξέρω τι είναι αλλά με τη βοήθεια του λαικού κινήματος μπορούμε να τον αντιμετωπίσουμε. :lol:
Η αλήθεια είναι ότι η εμφάνισή της το 1979 μου θύμισε τη φράση "ο Ιορδάνης εστράφη προς τα οπίσω".
Τη δεκαετία του 70 δεν υπήρχε θέμα ιδιωτικοποιήσεων στην Ελλάδα αλλά μόνο κρατικοποιήσεων.Ο Καραμανλής είχε κρατικοποιήσει κάποια,ο Παπανδρέου επαγγελλόταν και άλλα και οι πιο αριστεροί όλα εκτός από τα περίπτερα.Οτι θα υπάρχει πολιτικός που θα πουλήσει κρατικές επιχειρήσεις σε ιδιώτες και μάλιστα ότι θα εκλεγεί με παρόμοιο πρόγραμμα ήταν αδιανόητο.
Την ημέρα των εκλογών ήμουν σε εκδρομή στην Κρήτη και συζήτησα με Άγγλους τουρίστες.Τους ρωτούσα μα την υποστηρίζετε για να πουλήσει όλα αυτά σε ιδιώτες και μου έλεγαν ναι και δεν το πίστευα.
Ο γερο-Καραμανλης αν ειχε συνεχισει στην ενεργο πολιτικη στα 80's, θα προσπαθουσε να μιμηθει σε ενα βαθμο τη Θατσερ και τον Ρηγκαν.

Το χαρακτηριστικο του Καραμανλη απο τα 50's ηταν οτι προσπαθουσε να προσαρμοσει την Ελλαδα στα διεθνη τεκταινομενα.

Στα 70's αυτο που εκανε ο Καραμανλης ηταν ο κανονας στις περισσοτερες χωρες, που οδηγησε και σε μεγαλη κριση του δυτικου συστηματος.

Θεωρω οτι καποιοι που ισχυριζονται οτι συνεχιζουν την πολιτικη του κληρονομια με το επιχειρημα οτι ειναι κατα των ιδιωτικοποιήσεων δεν εχουν καταλαβει τι πραγματικα πρεσβευε.
Ο ανιψιός του πάντως, και όλοι οι ''καραμανλικοί'' του περιβάλλοντός του, μόνο τη Θάτσερ και τον Ρήγκαν δεν προσπάθησαν να μιμηθούν.
''That's not what your fucking job is. You are bullshiting people, you are acting as a propagandist. It's not 'mostly peaceful' when a car is on fire''. Joe Rogan

Άβαταρ μέλους
georgebi
Δημοσιεύσεις: 21003
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 14:17

Re: Θάτσερ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από georgebi » 08 Απρ 2024, 13:04

Α ρε Μαργκαρετ....τόσα χρονια κανείς δεν σε ξεχνάει

Ουτε οι μεν :smt023

Εικόνα

αλλά ούτε και οι δε :102:

Εικόνα
Εικόνα
看起来和闻起来像狗屎的东西,您无需舔以确保它是狗屎..... :102:
SpoilerShow
Ότι φαίνεται σκατά και μυρίζει σαν σκατά δεν χρειάζεται να το γλείψεις για να βεβαιωθείς ότι είναι σκατά..

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23261
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Θάτσερ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 08 Απρ 2024, 13:21

Τα όποια επιτεύγματα της Θάτσερ, συναρτώνται άμεσα με το μακροοικονομικό κλίμα της εποχής, δυστυχώς όμως, όπως αποδείχτηκε αργότερα, δεν μπορούν να αποτελέσουν αντίδοτο για την περίπτωση που "τελειώσουν τα λεφτά των άλλων".

Τα ίδια ισχύουν για τις διαλέξεις που έδινε ο Μίλτον Φρήντμαν. Ουσιαστικά σε μια εποχή ευημερίας, περιέγραψε το γιατί οι καπιταλιστικές χώρες ευημερούν περισσότερο, αλλά μέχρι εκεί.
Ζούμε σε μια οικονομία.

Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Δημοσιεύσεις: 15085
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:21

Re: Θάτσερ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Οργισμένος » 08 Απρ 2024, 13:34

πατησιωτης έγραψε:
19 Νοέμ 2020, 14:54
Zelda έγραψε:
19 Νοέμ 2020, 14:41
πατησιωτης έγραψε:
19 Νοέμ 2020, 14:39


Kατά τα λοιπά η Θάτσερ ήταν ένας από τους 4 ιππότες της Αποκαλύψεως που εμφανίσθηκαν περί το 1980 και τελείωσαν τον σοσιαλισμό του 20ου αιώνα.
Θάτσερ,Τενγκ Χσιάο Πινγκ,Ρήγκαν και Γκορμπατσώφ.
5 με τον Μένιο Κουτσόγιωργα
Μου θυμίζεις ένα περιστατικό λίγο πριν την άνοδο του ΠΑΣΟΚ.Σε κατάμεστο πανεπιστημιακό αμφιθέατρο μιλάει ο Άκης Τσοχατζόπουλος για τον σοσιαλιστικό μετασχηματισμό της κοινωνίας και μετά δέχεται ερωτήσεις.Κάποιος περίεργος τον ρωτάει : αυτός ο μονεταρισμός που επαγγέλλεται η Θάτσερ τι είναι;
Σκέφτεται λίγο ο Άκης και απαντά : ΔΕΝ ξέρω τι είναι αλλά με τη βοήθεια του λαικού κινήματος μπορούμε να τον αντιμετωπίσουμε. :lol:
Η αλήθεια είναι ότι η εμφάνισή της το 1979 μου θύμισε τη φράση "ο Ιορδάνης εστράφη προς τα οπίσω".
Τη δεκαετία του 70 δεν υπήρχε θέμα ιδιωτικοποιήσεων στην Ελλάδα αλλά μόνο κρατικοποιήσεων.Ο Καραμανλής είχε κρατικοποιήσει κάποια,ο Παπανδρέου επαγγελλόταν και άλλα και οι πιο αριστεροί όλα εκτός από τα περίπτερα.Οτι θα υπάρχει πολιτικός που θα πουλήσει κρατικές επιχειρήσεις σε ιδιώτες και μάλιστα ότι θα εκλεγεί με παρόμοιο πρόγραμμα ήταν αδιανόητο.
Την ημέρα των εκλογών ήμουν σε εκδρομή στην Κρήτη και συζήτησα με Άγγλους τουρίστες.Τους ρωτούσα μα την υποστηρίζετε για να πουλήσει όλα αυτά σε ιδιώτες και μου έλεγαν ναι και δεν το πίστευα.
Καμια ευρωπαικη χωρα δεν διανοουταν να πωλησει κρατικες μεσα στα πλαισια του κευνσιανισμου και των 2 απανωτων πετρελαικων κρισεων του 70. Ολες οι δυτικες χωρες προσπαθουσαν να σωσουτν την κατασταση με επιβολη σκληρου κευνσιανισμου δλδ αγορας προβληματικων κοκ. το οποιο απετυχε. Επειτα Θατσερ και Ριγκαν εδειξαν το δρομο και οι λοιποι ακολουθησαν οσο ο Ανδρεας κατεστρεφε τη χωρα επιβαλλοντας σοβιετισμο , κατι το οποιο σταματησε το 90 διχως ομως το απαραιτητο ξεβρωμισμα του κρατους απο Μητσοτακη που εκανε τη μεγα βλακεια να μην επαναλαβει τις εκογες με ενισχυμενη αναλογικη ή και γιατι οχι με πλειοψηφικο συστημα. Επειτα τα γνωστα βοδια αρχισαν να κατηγορουν την ΕΟΚ για την ολη κατασταση. Μπορεις ακομα και σε αυτο το νημα να διαβασεις τις παπαριες που γραφουν. Ειναι αδιορθωτοι ηλιθιοι .
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Δημοσιεύσεις: 15085
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:21

Re: Θάτσερ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Οργισμένος » 08 Απρ 2024, 13:37

AlienWay έγραψε:
08 Απρ 2024, 13:21
Τα όποια επιτεύγματα της Θάτσερ, συναρτώνται άμεσα με το μακροοικονομικό κλίμα της εποχής, δυστυχώς όμως, όπως αποδείχτηκε αργότερα, δεν μπορούν να αποτελέσουν αντίδοτο για την περίπτωση που "τελειώσουν τα λεφτά των άλλων".

Τα ίδια ισχύουν για τις διαλέξεις που έδινε ο Μίλτον Φρήντμαν. Ουσιαστικά σε μια εποχή ευημερίας, περιέγραψε το γιατί οι καπιταλιστικές χώρες ευημερούν περισσότερο, αλλά μέχρι εκεί.
Δεν αποδειχτηκε απολυτως τιποτα πλην της αποτελεσματικοτητας των πολιτικων Θατσερ Ρηγκαν που αντιμετωπισαν την κριση με φιλελευθερα μονεταριστικα μετρα κοντρα στο τοτε ρευμα του κευνσιανισμου, μιλαμε για τον πολιτισμενο κοσμο παντα.


Αληθεια σε περιοδο μη ευημεριας ποιος ευημερει περισσοτερο;
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Δημοσιεύσεις: 15085
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:21

Re: Θάτσερ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Οργισμένος » 08 Απρ 2024, 13:39

Scouser έγραψε:
09 Απρ 2021, 08:24
Zelda έγραψε:
19 Νοέμ 2020, 15:18
πατησιωτης έγραψε:
19 Νοέμ 2020, 14:54


Μου θυμίζεις ένα περιστατικό λίγο πριν την άνοδο του ΠΑΣΟΚ.Σε κατάμεστο πανεπιστημιακό αμφιθέατρο μιλάει ο Άκης Τσοχατζόπουλος για τον σοσιαλιστικό μετασχηματισμό της κοινωνίας και μετά δέχεται ερωτήσεις.Κάποιος περίεργος τον ρωτάει : αυτός ο μονεταρισμός που επαγγέλλεται η Θάτσερ τι είναι;
Σκέφτεται λίγο ο Άκης και απαντά : ΔΕΝ ξέρω τι είναι αλλά με τη βοήθεια του λαικού κινήματος μπορούμε να τον αντιμετωπίσουμε. :lol:
Η αλήθεια είναι ότι η εμφάνισή της το 1979 μου θύμισε τη φράση "ο Ιορδάνης εστράφη προς τα οπίσω".
Τη δεκαετία του 70 δεν υπήρχε θέμα ιδιωτικοποιήσεων στην Ελλάδα αλλά μόνο κρατικοποιήσεων.Ο Καραμανλής είχε κρατικοποιήσει κάποια,ο Παπανδρέου επαγγελλόταν και άλλα και οι πιο αριστεροί όλα εκτός από τα περίπτερα.Οτι θα υπάρχει πολιτικός που θα πουλήσει κρατικές επιχειρήσεις σε ιδιώτες και μάλιστα ότι θα εκλεγεί με παρόμοιο πρόγραμμα ήταν αδιανόητο.
Την ημέρα των εκλογών ήμουν σε εκδρομή στην Κρήτη και συζήτησα με Άγγλους τουρίστες.Τους ρωτούσα μα την υποστηρίζετε για να πουλήσει όλα αυτά σε ιδιώτες και μου έλεγαν ναι και δεν το πίστευα.
Ο γερο-Καραμανλης αν ειχε συνεχισει στην ενεργο πολιτικη στα 80's, θα προσπαθουσε να μιμηθει σε ενα βαθμο τη Θατσερ και τον Ρηγκαν.

Το χαρακτηριστικο του Καραμανλη απο τα 50's ηταν οτι προσπαθουσε να προσαρμοσει την Ελλαδα στα διεθνη τεκταινομενα.

Στα 70's αυτο που εκανε ο Καραμανλης ηταν ο κανονας στις περισσοτερες χωρες, που οδηγησε και σε μεγαλη κριση του δυτικου συστηματος.

Θεωρω οτι καποιοι που ισχυριζονται οτι συνεχιζουν την πολιτικη του κληρονομια με το επιχειρημα οτι ειναι κατα των ιδιωτικοποιήσεων δεν εχουν καταλαβει τι πραγματικα πρεσβευε.
Ο ανιψιός του πάντως, και όλοι οι ''καραμανλικοί'' του περιβάλλοντός του, μόνο τη Θάτσερ και τον Ρήγκαν δεν προσπάθησαν να μιμηθούν.
Δεν προλαβαν βεβαιως να μιμηθουν τιποτα. ΟΙ πολιτικες Ρηκαν Βολκερ Θατσερ εφαρμοστηκαν κυριως στις αρχες του 80 οταν εμεις ειχαμε το βλακα για πθ.
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42988
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Θάτσερ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 08 Απρ 2024, 13:44

Είπε ότι δεν υπάρχει κοινωνία και προσπάθησε να το εφαρμόσει. Σήμερα είναι νεκρή, κοινωνία υπάρχει και θα υπάρχει και θα υπάρχει για άλλα 3 χιλιάδες χρόνια τουλάχιστον. Το μόνο που κατάφερε είναι να την κάνει πιο άρρωστη.

Τα υπόλοιπα είναι για βλαμμένους με αλυσοπρίονα.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ιστορία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών