Επετειακό νήμα του ΟΧΙ.

Ιστορικά γεγονότα, καταστάσεις, αναδρομές
Άβαταρ μέλους
Πορφύριος Εξαρχίδης
Δημοσιεύσεις: 9720
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 10:03
Phorum.gr user: Πορφύριος Εξαρχίδης

Re: Επετειακό νήμα του ΟΧΙ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πορφύριος Εξαρχίδης » 28 Οκτ 2020, 10:56

Orion22 έγραψε:
28 Οκτ 2020, 10:53
Πόσο γαμάτος τύπος.

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 35077
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Επετειακό νήμα του ΟΧΙ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 28 Οκτ 2020, 11:10

Τζιτζιμιτζιχότζιρας έγραψε:
28 Οκτ 2020, 10:36
Αλλά που κολλάει με το 40;
Ρώτησε ο Yochanan για την πατρίδα του βασιλέως.

Άβαταρ μέλους
Νon4me
Δημοσιεύσεις: 10166
Εγγραφή: 14 Ιαν 2019, 12:20
Phorum.gr user: Νon4me

Re: Επετειακό νήμα του ΟΧΙ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νon4me » 28 Οκτ 2020, 11:24

Obi Wan Iakobi έγραψε:
28 Οκτ 2020, 10:51
Fluffy έγραψε:
27 Οκτ 2020, 22:22
Φυσικα ο αρης με τον λαο το ελευθερωσαν. Διαβασε ιστορια.
Ναι.

Εικόνα
Σε κάθε επέτειο τα ίδια και τα ίδια παραμυθακια . Ο κυναιδος δηλωσιας ως ήρωας και το κωμα που αιματοκυλησε την ελλ συνεργαζόμενο με τον εχθρό ως απελευθερωτης .. αν ο Χίτλερ δε , δεν είχε σπάσει και το προξενιό με τον πατερουλη θα μας λέγαν μέχρι σήμερα ότι κακώς αντισταθήκαμε :bored:


Άβαταρ μέλους
Γενιά της Αμαρτίας
Δημοσιεύσεις: 9229
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 23:03
Phorum.gr user: Γενιά των 700
Τοποθεσία: Εμπροσθοφυλακή.

Re: Επετειακό νήμα του ΟΧΙ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γενιά της Αμαρτίας » 28 Οκτ 2020, 11:27

Ισχύει αυτό που λεν ότι το αντάρτικο των κομμουνιστώνε ήταν βασικά μικροεπεισόδια και πλιάτσικο;

Δεν έχω διαβάσει αυτό το κομμάτι της Ιστορίας και θα θελα να μάθω
Έτσι πρέπει να γίνει, έτσι θα γίνει.

Άβαταρ μέλους
Fluffy
Δημοσιεύσεις: 21735
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2019, 08:54

Re: Επετειακό νήμα του ΟΧΙ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fluffy » 28 Οκτ 2020, 11:27

Jimmy81 έγραψε:
28 Οκτ 2020, 04:39
Εγώ θα αναφέρω τα "θραύσματα" συγκεχυμένων αναμνήσεων που μου διηγούνταν ο παππούς μου που πολέμησε το '40 στην Αλβανία (ο άλλος παππούς είχε πολεμήσει στο Μικρασιατικό). Και αναφέρω συγκεχυμένες αναμνήσεις επειδή την περίοοδο που μου τα έλεγε είχε αρχίσει να "τα χάνει" κι εγώ όντας σε μικρή ηλικία δεν θυμάμαι πολλά. Μου περιέγραφε πως είχαν πιάσει έναν Ιταλό αιχμάλωτο ο οποίος έκλαιγε από το φόβο του. Μου λέει "του ρίξαμε μερικά σκαμπίλια να συνέλθει και του είπαμε να μην φοβάται κι ότι δεν θα τον πειράξουμε".

Μετά προσπαθούσα να ανασυνθέσω με βάση τις σκόρπιες περιγραφές του το δρομολόγιο που έκανε στα χρόνια του πολέμου. Μου έλεγε ότι έχει πάει Αίγυπτο και Ιταλία και ότι "ήμασταν με τους εθνικόφρονες" (ποτέ δεν κατάλαβα τι ακριβώς εννοούσε με αυτό το τελευταίο). Αυτό σημαίνει ότι συμμετείχε στις ελληνικές στρατιωτικές επιχειρήσεις στην Αίγυπτο και πιθανότατα στο Ρίμινι της Ιταλίας. Ειδικά η επαφή με το ιταλικό στοιχείο άφησε τα σημάδια της διότι εκεί που τρώγαμε και έπινε τη μπύρα του άρχιζε να πετά ιταλικές φράσεις της καθημερινότητας ή να απαγγέλει τα ιταλικά νούμερα ως το 20. Αυτό δεν δικαιολογείται καθότι ήταν αγράμματος. Και εννοείται τα κοροϊδευτικά τραγούδια για τον Ντούτσε ήταν συνοδευτικά κάθε μεσημεριανού γεύματος.

Τέλος πάντων, πάλι καλά που συγκράτησα κι αυτά τα λίγα. Μιλάμε για δύσκολη συνεννόηση.
Όπως έχουν καταμαρτυρήσει λαϊκοί άνθρωποι που είχαν πέσει στα νύχια των εθνικόφρονων και πολεμούσαν για αυτούς «φεύγαμε για το μέτωπο με το χαμόγελο στα χείλη, η μεταξική δικτατορία είχε εξαθλιώσει σε υπερτατα επίπεδα την ζωή των πολιτών που ο πόλεμος μετατράπηκε ως η σημανικότερη στιγμή της ζωής τους, μόνο εκεί μπορουσαν να την νοηματοδοτήσουν και να ξεφύγουν από την αθλιότητα που είχε επέλθει η "ειρηνική" ζωή, σε ύπαιθρο και πόλεις, κάτω από την μεταξική μπότα»

Άβαταρ μέλους
Obi Wan Iakobi
Δημοσιεύσεις: 15683
Εγγραφή: 19 Ιαν 2020, 22:20

Re: Επετειακό νήμα του ΟΧΙ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Obi Wan Iakobi » 28 Οκτ 2020, 11:36

Γενιά της Αμαρτίας έγραψε:
28 Οκτ 2020, 11:27
Ισχύει αυτό που λεν ότι το αντάρτικο των κομμουνιστώνε ήταν βασικά μικροεπεισόδια και πλιάτσικο;

Δεν έχω διαβάσει αυτό το κομμάτι της Ιστορίας και θα θελα να μάθω
Βεβαιοτατα.Πολυ περισσοτερους δεξιους ανταρτες και αντιΚΚΕδες αριστερους σκοτωναν παρα γερμανους.
Η αλήθεια είναι μια μικροαστική εμμονή.

Βλαδίμηρος Ίλιτς Λένιν

Άβαταρ μέλους
Lord Brum
Δημοσιεύσεις: 15355
Εγγραφή: 08 Δεκ 2018, 00:27
Phorum.gr user: coriander

Re: Επετειακό νήμα του ΟΧΙ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lord Brum » 28 Οκτ 2020, 11:38

Fluffy έγραψε:
28 Οκτ 2020, 11:27
Jimmy81 έγραψε:
28 Οκτ 2020, 04:39
Εγώ θα αναφέρω τα "θραύσματα" συγκεχυμένων αναμνήσεων που μου διηγούνταν ο παππούς μου που πολέμησε το '40 στην Αλβανία (ο άλλος παππούς είχε πολεμήσει στο Μικρασιατικό). Και αναφέρω συγκεχυμένες αναμνήσεις επειδή την περίοοδο που μου τα έλεγε είχε αρχίσει να "τα χάνει" κι εγώ όντας σε μικρή ηλικία δεν θυμάμαι πολλά. Μου περιέγραφε πως είχαν πιάσει έναν Ιταλό αιχμάλωτο ο οποίος έκλαιγε από το φόβο του. Μου λέει "του ρίξαμε μερικά σκαμπίλια να συνέλθει και του είπαμε να μην φοβάται κι ότι δεν θα τον πειράξουμε".

Μετά προσπαθούσα να ανασυνθέσω με βάση τις σκόρπιες περιγραφές του το δρομολόγιο που έκανε στα χρόνια του πολέμου. Μου έλεγε ότι έχει πάει Αίγυπτο και Ιταλία και ότι "ήμασταν με τους εθνικόφρονες" (ποτέ δεν κατάλαβα τι ακριβώς εννοούσε με αυτό το τελευταίο). Αυτό σημαίνει ότι συμμετείχε στις ελληνικές στρατιωτικές επιχειρήσεις στην Αίγυπτο και πιθανότατα στο Ρίμινι της Ιταλίας. Ειδικά η επαφή με το ιταλικό στοιχείο άφησε τα σημάδια της διότι εκεί που τρώγαμε και έπινε τη μπύρα του άρχιζε να πετά ιταλικές φράσεις της καθημερινότητας ή να απαγγέλει τα ιταλικά νούμερα ως το 20. Αυτό δεν δικαιολογείται καθότι ήταν αγράμματος. Και εννοείται τα κοροϊδευτικά τραγούδια για τον Ντούτσε ήταν συνοδευτικά κάθε μεσημεριανού γεύματος.

Τέλος πάντων, πάλι καλά που συγκράτησα κι αυτά τα λίγα. Μιλάμε για δύσκολη συνεννόηση.
Όπως έχουν καταμαρτυρήσει λαϊκοί άνθρωποι που είχαν πέσει στα νύχια των εθνικόφρονων και πολεμούσαν για αυτούς «φεύγαμε για το μέτωπο με το χαμόγελο στα χείλη, η μεταξική δικτατορία είχε εξαθλιώσει σε υπερτατα επίπεδα την ζωή των πολιτών που ο πόλεμος μετατράπηκε ως η σημανικότερη στιγμή της ζωής τους, μόνο εκεί μπορουσαν να την νοηματοδοτήσουν και να ξεφύγουν από την αθλιότητα που είχε επέλθει η "ειρηνική" ζωή, σε ύπαιθρο και πόλεις, κάτω από την μεταξική μπότα»
πώς είναι η σημερινη ημέρα στο κόκκινο συννεφάκι σου? Αισθάνεσαι το σφυροδρέπανο να εισέρχεται βαθεία στον πρωκτό σου όταν όλα σου θυμίζουν ότι ο εθνάρχης μεταξάς που σας κερνούσε ρετσινόλαδο αντιστάθηκε στους φασίστες όταν ο πατερούλης έκανε γλυφοκώλι στον αδόλφο και το ΚΚΕ τάσονταν κατά του πολέμου?
Σκότωσε τον ζαίο που κρύβεις μέσα σου!

Άβαταρ μέλους
Obi Wan Iakobi
Δημοσιεύσεις: 15683
Εγγραφή: 19 Ιαν 2020, 22:20

Re: Επετειακό νήμα του ΟΧΙ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Obi Wan Iakobi » 28 Οκτ 2020, 11:39

Fluffy έγραψε:
28 Οκτ 2020, 11:27

Όπως έχουν καταμαρτυρήσει λαϊκοί άνθρωποι που είχαν πέσει στα νύχια των εθνικόφρονων και πολεμούσαν για αυτούς «φεύγαμε για το μέτωπο με το χαμόγελο στα χείλη, η μεταξική δικτατορία είχε εξαθλιώσει σε υπερτατα επίπεδα την ζωή των πολιτών που ο πόλεμος μετατράπηκε ως η σημανικότερη στιγμή της ζωής τους, μόνο εκεί μπορουσαν να την νοηματοδοτήσουν και να ξεφύγουν από την αθλιότητα που είχε επέλθει η "ειρηνική" ζωή, σε ύπαιθρο και πόλεις, κάτω από την μεταξική μπότα»
Ναι ο Μεταξας τους ειχε εξαθλιωσει.

ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΠΡΟΝΟΙΑ ΥΓΙΕΙΝΗ
Ιδρύθηκε η κοινωνική ασφάλιση, η έναρξη λειτουργίας του Ι.Κ.Α ήταν 1.12.1937.. Θεσμοθετήθηκε το 8ωρο, η Κυριακάτικη Αργία, που επεβλήθη σε 80 πόλεις και χωριά, οι 15 ημέρες ετησίως υποχρεωτικής άδειας. Θεσμοθετήθηκε και η αργία της Κυριακής για τους δημοσιογράφους. Υπογράφηκαν 237 συλλογικές συμβάσεις μέχρι το 1938. Απαγορεύθηκε η χρησιμοποίηση ανηλίκων σε εργασίες. Θεσμοθετήθηκε και οργανώθηκε η νοσηλεία όλων των εργαζομένων. Δημιουργήθηκαν ιατρεία για την παρακολούθηση των εγκύων. Καταπολεμήθηκε η ελονοσία. 42 ιατρεία.
Καταπολεμήθηκαν τα τραχώματα. 51 ιατρεία. Νοσηλεύτηκαν 7124 παιδιά
Οργανώθηκαν συσσίτια μαθητικά για 50.000 παιδιά. και απεφασίσθη τα συσσίτια να αποβούν παιδαγωγικός και εκπαιδευτικός θεσμός.1937. Επίσης οργανώθηκαν συσσίτια απόρων ανέργων σε 48 πόλεις της Ελλάδος.
Ιδρύθηκε η «Εργατική Εστία» με στόχο να προσφέρει ψυχαγωγία, μαθήματα γραφής και ανάγνωσης, εκδρομές, θεατρικές παραστάσεις. Ιδρύθηκε Σχολή Νοσοκόμων. Οργανώθηκε «Εκθεση Υγιεινής στο Ζάππειο 1938».
Βάσιν της προόδου, της χαράς, της ευτυχίας και της γενικής αναδημιουργίας της Ελλάδος αποτελεί η υγεία και η ευρωστία των πολιτών της...( Λόγος 1.2.37)

ΔΗΜΟΣΙΑ ΕΡΓΑ
Αναγέρθηκε το κτήριο του σιδηροδρομικού σταθμού στη Θεσσαλονίκη. Κατασκευάστηκε τα Αεροδρόμια Θεσσαλονίκης και Κρήτης. Εγιναν λιμενικά έργα στην Θεσσαλονίκη. Ανεγέρθηκαν Νοσοκομεία στην Θεσσαλονίκη 500 κλινών για συνήθεις παθήσεις, και 700 κλινών για ψυχοπαθείς.
Αναγέρθηκε το Νοσοκομείο Σωτηρία στην Αθήνα.
Κατασκευάστηκε το αεροδρόμιο στο Χασάνι.
Κατασκευάστηκε το Βασικό δίκτυο υπονόμων της Αθήνας.
«Εγιναν αντιπλημμυρικά έργα, Λαρίσης, Καρδίστης, Βοιωτικού Κηφισσού, Πλατανιάς και αποξηραντικά έργα, Λαψίστης, Μαργαριτίου,Αχέροντος , Αράχθου, Λούρου, Κουρνά Κρήτης, επίσης αρδευτικά έργα στη Λάρισσα και Καρδίτσα
Δημιουργία υδραγωγείων σε πολλά σημεία, Κάλυψη Ηριδανού, Υλισσού και διευθέτησης κοίτης ποταμών. Εγιναν έργα απόσβεσης χειμάρρων και παροχέτευση χειμάρρων Αθηνών Πειραιώς όπως και αποχετευτικά έργα εκτός Αθηνών.
Ανεγέρθηκαν Σχολεία 329 δημοτικά
Ιδρύθηκαν Παιδικοί σταθμοί 52 (σύνολο 62) και Νηπιαγωγεία 93
Ιδρύθηκαν Νυκτερινές σχολές στη Μακεδονία 1450 Γυμναστήρια, Νέας Φιλαδέλφειας Κολυμβητήριο Αθηνών. Κτίστηκαν 866 νέες προσφυγικές κατοικίες,
Δικαστικά κτίρια (Πρωτοδικεία). Τελωνεία, Τραπεζικά κτίρια,
Συνοικιακές αγορές. Εργα οδοποιίας και ανοίχτηκαν νέοι δρόμοι,
Αγορά και κατασκευή σιδηροδρομικών οχημάτων
Ηλεκτροκίνηση σιδηροδρόμου Αθηνών Κηφισιάς
Μετεωρολογικός σταθμός Πειραιώς. Ιδρύθηκε Σχολή Λιμενικών Υπαλλήλων
Η αλήθεια είναι μια μικροαστική εμμονή.

Βλαδίμηρος Ίλιτς Λένιν

Άβαταρ μέλους
Fluffy
Δημοσιεύσεις: 21735
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2019, 08:54

Re: Επετειακό νήμα του ΟΧΙ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fluffy » 28 Οκτ 2020, 11:43

αυτό με έχουν μαρτυρήσει άνθρωποι όπως ο παπούς του τζιμυ

Άβαταρ μέλους
Obi Wan Iakobi
Δημοσιεύσεις: 15683
Εγγραφή: 19 Ιαν 2020, 22:20

Re: Επετειακό νήμα του ΟΧΙ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Obi Wan Iakobi » 28 Οκτ 2020, 11:51

Fluffy έγραψε:
28 Οκτ 2020, 11:43
αυτό με έχουν μαρτυρήσει άνθρωποι όπως ο παπούς του τζιμυ
O παππους ηταν στα καλα του?
Η αλήθεια είναι μια μικροαστική εμμονή.

Βλαδίμηρος Ίλιτς Λένιν

Άβαταρ μέλους
Nostalgia
Δημοσιεύσεις: 9518
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:24
Phorum.gr user: Nostalgia

Re: Επετειακό νήμα του ΟΧΙ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nostalgia » 28 Οκτ 2020, 12:08

Αίλουρος έγραψε:
28 Οκτ 2020, 10:10
Βγήκε έξω για να πάρω τον καφέ μου και με ικανοποίηση παρατήρησα ότι μετρημένες στα δάχτυλα ενός χεριού είναι κρεμασμένες σημαίες στα μπαλκόνια.
Στα Δυτικα Προαστεια οπου περασα βλεπω περισσοτερες απο καθε φορα.
"Εγώ Μανιάτα φυσικιά. Θα στεϊρωθού 'ς τα γόνατα. Και όλους τους φίλους θα δεχτού κατά που πρέπει καθενού...."

Άβαταρ μέλους
περαστικος
Δημοσιεύσεις: 1528
Εγγραφή: 22 Δεκ 2019, 18:29

Re: Επετειακό νήμα του ΟΧΙ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από περαστικος » 28 Οκτ 2020, 12:13

Fluffy έγραψε:
27 Οκτ 2020, 22:31
Βλεπουμε και ποιοι βγαζουν μισος
Εμείς, φιλε μου, τραγουδαμε για να σμίξουμε τον κόσμο
Ενιοτε χρησιμοποιουμε και κανα κονσερβοκουτι σε παιδια...
Ζενίθεδρος έγραψε:
21 Οκτ 2020, 22:16
Το μόνο τραγούδι που αξίζει να ακουστεί για να τιμήσει το 21, θα είναι τα ουρλιαχτά των Τούρκων όταν θα πέφτουν στο κεφάλι τους τα πυρηνικά στις μεγαλύτερες τους πόλεις.

Άβαταρ μέλους
Orion22
Δημοσιεύσεις: 14927
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:41

Re: Επετειακό νήμα του ΟΧΙ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Orion22 » 28 Οκτ 2020, 12:24

Εικόνα
Dolce et decorum est contra pasok.* pugnatre
@gov.gr : «You were given the choice between war and dishonour. You chose dishonour, and you will have war.»

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Επετειακό νήμα του ΟΧΙ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 28 Οκτ 2020, 12:33

"ΣΥΡΑΤΕ ΣΠΑΘΗΝ"

Οι «τρελοί» με τα σπαθιά στα χέρια που ανάγκασαν σε υποχώρηση τους Γερμανούς. Η μάχη που οι Έλληνες ιππείς κατέβηκαν από τα άλογα και «έσυραν την σπάθην»...


https://www.mixanitouxronou.gr/i-machi- ... germanous/


Μου την "είπαν" πέρυσι γι' αυτή την ανάρτηση ,αλλά γω και φέτος εμμονικά την ξαναέβαλα. :wink

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιστορία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών