Ειμαι ανθρωπος, ως εκ τουτου δεν δυναται να ειμαι κομμουνιστης!

Ιστορικά γεγονότα, καταστάσεις, αναδρομές
Άβαταρ μέλους
Belisarius
Δημοσιεύσεις: 4945
Εγγραφή: 20 Μάιος 2018, 02:50
Phorum.gr user: Belisarius
Τοποθεσία: Στην ουρά του λύκου

Re: Ειμαι ανθρωπος, ως εκ τουτου δεν δυναται να ειμαι κομμουνιστης!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Belisarius » 07 Φεβ 2021, 10:58

Chainis έγραψε:
22 Νοέμ 2020, 17:17
Obi Wan Iakobi έγραψε:
22 Νοέμ 2020, 16:36
Αυτα τα εφτιαξαν μεταπολεμικα.
Ε ναι, πριν τους σφάξουν, προπολεμικα, ήταν καπω; δύσκολο.
:D

pylothess
Δημοσιεύσεις: 6735
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: Ειμαι ανθρωπος, ως εκ τουτου δεν δυναται να ειμαι κομμουνιστης!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 07 Φεβ 2021, 11:04

πατησιωτης έγραψε:
07 Φεβ 2021, 10:54
pylothess έγραψε:
07 Φεβ 2021, 10:46
Το ΚΚΕ έκανε πότε ανοιχτά κριτική στον Μάο;Πήρε πότε θέση για την Κίνα;
Εννοείται και γίνονταν ομηρικές μάχες στα αμφιθέατρα της δεκαετίας του 70 με τους μαοικούς για το ποιός είχε τον πραγματικό σοσιαλισμό.Ωστόσο η κριτική ήταν λίγο αμήχανη γιατί τον έλεγαν οππορτουνιστή,εξτρεμιστή και τυχοδιώκτη ενώ οι μαοικοι έλεγαν καθαρά ότι μετά το θάνατο του Στάλιν και με τον Χρουστσωφ έχει παλινορθωθεί στην ΕΣΣΔ ο καπιταλισμός.Αυτό όμως ήταν και η αχίλλειος πτέρνα τους διότι όταν συνέβησαν τα ίδια στην Κίνα και ανέβηκε ο Τενγκ Χσιάο Πινγκ ήσαν αναγκασμένοι να αποστασιοποιηθούν και γύρω στο 1979 όλα τα μαοικά κόμματα διαλύθηκαν.Επιβιώνουν κάποια θραύσματα τύπου ΟΑΚΚΕ που τους έχουν βγάλει όλους ιμπεριαλιστές.
ΜΛ- ΚΚΕ, ΚΚΕ- μλ ,ΚΟΕ, ΟΑΚΚΕ κ.τ.λ. Η Κ.Ο.Ε. μάλιστα, (κομμουνιστική οργάνωση ελλάδας) είχε προσχωρήσει και στον ΣΥ.ΡΙΖ.Α. παραμερίζοντας τις όποιες ιδεολογικές διαφορές είχανε μεταξύ τους ,χάριν της ενότητας της αριστεράς, για να συγκροτηθεί ένα ευρύ ενιαίο μέτωπο ,κατηγορώντας μάλιστα το Κ.Κ.Ε. για δογματισμό, σεχταρισμό, απομονωτισμό . Σήμερα οι περισσότερες αριστερές οργανώσεις μεταξύ αυτών και η Κ.Ο.Ε. έχουν αποχωρήσει από τον ΣΥ.ΡΙΖ.Α.

Στο τέλος μόνο ένας χαϊλάντερ θα μείνει , στο τέλος μόνο το Κ.Κ.Ε. θα επιβιώσει. Το Κ.Κ.Ε. είναι πολύ σκληρό για να πεθάνει. Die Hard. Τα πρώτα 100 χρόνια είναι δύσκολα. Το Κ.Κ.Ε. τα έχει περάσει τα 100 χρόνια.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Ειμαι ανθρωπος, ως εκ τουτου δεν δυναται να ειμαι κομμουνιστης!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 07 Φεβ 2021, 11:08

AlienWay έγραψε:
06 Φεβ 2021, 16:36
Η επανάληψη είναι μήτηρ της μάθησης.
Ή και ανοϊκή δραστηριότητα.

Άβαταρ μέλους
Obi Wan Iakobi
Δημοσιεύσεις: 15683
Εγγραφή: 19 Ιαν 2020, 22:20

Re: Ειμαι ανθρωπος, ως εκ τουτου δεν δυναται να ειμαι κομμουνιστης!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Obi Wan Iakobi » 07 Φεβ 2021, 13:03

pylothess έγραψε:
07 Φεβ 2021, 11:04


Στο τέλος μόνο ένας χαϊλάντερ θα μείνει , στο τέλος μόνο το Κ.Κ.Ε. θα επιβιώσει. Το Κ.Κ.Ε. είναι πολύ σκληρό για να πεθάνει. Die Hard. Τα πρώτα 100 χρόνια είναι δύσκολα. Το Κ.Κ.Ε. τα έχει περάσει τα 100 χρόνια.
Αρα και η ΟΑΚΚΕ που θα προσπαθει αιωνια να το ανασυγκροτησει :lol:
Η αλήθεια είναι μια μικροαστική εμμονή.

Βλαδίμηρος Ίλιτς Λένιν

pylothess
Δημοσιεύσεις: 6735
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: Ειμαι ανθρωπος, ως εκ τουτου δεν δυναται να ειμαι κομμουνιστης!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 07 Φεβ 2021, 13:54

Obi Wan Iakobi έγραψε:
07 Φεβ 2021, 13:03
pylothess έγραψε:
07 Φεβ 2021, 11:04


Στο τέλος μόνο ένας χαϊλάντερ θα μείνει , στο τέλος μόνο το Κ.Κ.Ε. θα επιβιώσει. Το Κ.Κ.Ε. είναι πολύ σκληρό για να πεθάνει. Die Hard. Τα πρώτα 100 χρόνια είναι δύσκολα. Το Κ.Κ.Ε. τα έχει περάσει τα 100 χρόνια.
Αρα και η ΟΑΚΚΕ που θα προσπαθει αιωνια να το ανασυγκροτησει :lol:
Θαυμάζω ειλικρινά το Κομμουνιστικό Κόμμα Ελλάδος που κατάφερε να αντέξει έναν αιώνα. Που έχει σταθερές θέσεις σε σημείου θρησκευτικού δογματισμού και κατάφερε με τον έναν ή με τον άλλο τρόπο να έχει κάποιο λόγο στα πράγματα. Παρ'όλο που το 5% είναι μικρό ποσοστό , ωστόσο για ένα κομμουνιστικό κόμμα πολύ σημαντικό αν σκεφτεί κανείς ότι το Κομμουνιστικό Κόμμα Ρωσικής Ομποσπονδίας στις εκλογές πήρε μόνο 8%. Έχει κοινοβουλευτική εκπροσώπηση , δημοσιογραφική εκπροσώπηση, εκλέγει δημάρχους, ελέγχει σωματεία και εργατικά κέντρα ,οργανώνει απεργίες . Δεν ξέρω τώρα αν τα φεστιβάλ της ΚΝΕ εντάσσονται και αυτά στα πλαίσια της κομματικής δράσης και της προπαγάνδας ή αν πρέπει να τα δούμε μόνο σαν πολιτιστικές εκδηλώσεις. Επίσης στα ΑΕΙ , η Πανσπουδαστική ή το ΜΑΣ( τα μπερδεύω αυτά τα δυο ) είναι δεύτερη δύναμη.

Άβαταρ μέλους
Obi Wan Iakobi
Δημοσιεύσεις: 15683
Εγγραφή: 19 Ιαν 2020, 22:20

Re: Ειμαι ανθρωπος, ως εκ τουτου δεν δυναται να ειμαι κομμουνιστης!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Obi Wan Iakobi » 07 Φεβ 2021, 14:03

pylothess έγραψε:
07 Φεβ 2021, 13:54


Θαυμάζω ειλικρινά το Κομμουνιστικό Κόμμα Ελλάδος που κατάφερε να αντέξει έναν αιώνα. Που έχει σταθερές θέσεις σε σημείου θρησκευτικού δογματισμού και κατάφερε με τον έναν ή με τον άλλο τρόπο να έχει κάποιο λόγο στα πράγματα. Παρ'όλο που το 5% είναι μικρό ποσοστό , ωστόσο για ένα κομμουνιστικό κόμμα πολύ σημαντικό αν σκεφτεί κανείς ότι το Κομμουνιστικό Κόμμα Ρωσικής Ομποσπονδίας στις εκλογές πήρε μόνο 8%. Έχει κοινοβουλευτική εκπροσώπηση , δημοσιογραφική εκπροσώπηση, εκλέγει δημάρχους, ελέγχει σωματεία και εργατικά κέντρα ,οργανώνει απεργίες . Δεν ξέρω τώρα αν τα φεστιβάλ της ΚΝΕ εντάσσονται και αυτά στα πλαίσια της κομματικής δράσης και της προπαγάνδας ή αν πρέπει να τα δούμε μόνο σαν πολιτιστικές εκδηλώσεις. Επίσης στα ΑΕΙ , η Πανσπουδαστική ή το ΜΑΣ( τα μπερδεύω αυτά τα δυο ) είναι δεύτερη δύναμη.
To σταθερες το συζηταμε,κομμα που αλλαζει θεσεις για διαφορα ζητηματα πχ Πολυτεχνειο(αρχικα το ελεγαν προβοκατσια) μουσικη(καταδικαζαν το ρεμπετικο και τη ροκ μετα τα δεχτηκαν) τον Βελουχιωτη(τον διεγραψαν μετα τον αποκατεστησαν) τον αντικαπιταλισμο(πουλησαν τον 902 σε οφσορ) τον αντιαστισμο(εφτασαν να συγκυβερνησουν με τους αστους το 89) δεν το λες πολυ σταθερο.Οτι ειναι οργανωμενοι ειναι γιαυτο και φαινονται οι δρασεις τους παρα το μικρο τους ποσοστο.
Η αλήθεια είναι μια μικροαστική εμμονή.

Βλαδίμηρος Ίλιτς Λένιν

pylothess
Δημοσιεύσεις: 6735
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: Ειμαι ανθρωπος, ως εκ τουτου δεν δυναται να ειμαι κομμουνιστης!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 07 Φεβ 2021, 15:19

Obi Wan Iakobi έγραψε:
07 Φεβ 2021, 14:03
pylothess έγραψε:
07 Φεβ 2021, 13:54


Θαυμάζω ειλικρινά το Κομμουνιστικό Κόμμα Ελλάδος που κατάφερε να αντέξει έναν αιώνα. Που έχει σταθερές θέσεις σε σημείου θρησκευτικού δογματισμού και κατάφερε με τον έναν ή με τον άλλο τρόπο να έχει κάποιο λόγο στα πράγματα. Παρ'όλο που το 5% είναι μικρό ποσοστό , ωστόσο για ένα κομμουνιστικό κόμμα πολύ σημαντικό αν σκεφτεί κανείς ότι το Κομμουνιστικό Κόμμα Ρωσικής Ομποσπονδίας στις εκλογές πήρε μόνο 8%. Έχει κοινοβουλευτική εκπροσώπηση , δημοσιογραφική εκπροσώπηση, εκλέγει δημάρχους, ελέγχει σωματεία και εργατικά κέντρα ,οργανώνει απεργίες . Δεν ξέρω τώρα αν τα φεστιβάλ της ΚΝΕ εντάσσονται και αυτά στα πλαίσια της κομματικής δράσης και της προπαγάνδας ή αν πρέπει να τα δούμε μόνο σαν πολιτιστικές εκδηλώσεις. Επίσης στα ΑΕΙ , η Πανσπουδαστική ή το ΜΑΣ( τα μπερδεύω αυτά τα δυο ) είναι δεύτερη δύναμη.
To σταθερες το συζηταμε,κομμα που αλλαζει θεσεις για διαφορα ζητηματα πχ Πολυτεχνειο(αρχικα το ελεγαν προβοκατσια) μουσικη(καταδικαζαν το ρεμπετικο και τη ροκ μετα τα δεχτηκαν) τον Βελουχιωτη(τον διεγραψαν μετα τον αποκατεστησαν) τον αντικαπιταλισμο(πουλησαν τον 902 σε οφσορ) τον αντιαστισμο(εφτασαν να συγκηβερνησουν με τους αστους το 89) δεν το λες πολυ σταθερο.Οτι ειναι οργανωμενοι ειναι γιαυτο και φαινονται οι δρασεις τους παρα το μικρο τους ποσοστο.
Ακόμη και έτσι όμως κατάφεραν να καθιερωθούν στην συνείδηση του κόσμου ως κόμμα επαναστατικό. Πέρα από αυτό , η στρατηγική του κόμματος είναι σταθερή , ξεκάθαρη και σαφέστατα διατυπωμένη.

Για το ρεμπέτικο δεν γνωρίζω και μου φαίνεται υπερβολή επειδή το ρεμπέτικο υπήρχε ήδη από το 1920 . Για τη ροκ μουσική αν και δεν το πίστευα το άκουσα από συντρόφισσα να μου λέει πως ο Φλωράκης είχε πει πως οι κνίτες δεν πρέπει να ακούνε ροκ μουσική!!! Δεν είχα ακούσει που είπε το όνομα του Φλωράκη και είπα ότι αυτά είναι φασιστικά και μου έκανε την εξής παρατήρηση:" Μα το είπε ο Φλωράκης" Δεν το ήξερα δηλαδή ότι ο Γ.Γ. έχει το αλάθητο του πάπα.

Αυτό για τον Βελουχιώτη πρέπει να το κρατήσουμε . Όταν κατηγορήσει ποτέ το ΚΚΕ κάποιους ότι δεν ήθελαν την επανάσταση επειδή αναγκάστηκαν να προβούν σε δύσκολες αποφάσεις λόγω των δύσκολων συνθηκών που επικρτούσαν να τους το θυμήσουμε τους κυρίους Κουκουέδες. Δεν μιλάνε για σκοινί στο σπίτι του κρεμασμένου . Και ο νοών νοείτο.Δύο μέτρα και δύο σταθμα. Όπως επίσης να θυμήσουμε ότι ο ίδιος ο Ριζοσπάστης έγραφε πως το ΚΚΕ είχε αναγνωρίσει στον Μακεδονικό λαό το δικαίωμα της εθνικής αποκατάστασης !!! Αυτά να τα συγκρατήσουμε για μελλοντική χρήση . Θα μας χρειαστούνε.

Αν έχεις διαβάσει καμιά φορά Ριζοσπάστη μάλλον θα είχες παρατηρήσει ότι πολλές φορές τέλειωναν έναν άρθρο με την διαπίστωση ότι ένα πρόβλημα θα λυθεί μόνο όταν σταματήσουν να υπάρχουν οι αιτίες που το γεννούν οι οποίες βρίσκονται στο καπιταλιστικό τρόπο παραγωγής. Και η λύση είναι η ανατροπή του καπιταλιστικού τρόπου παραγωγής. Όλα πάντα πρέπει εκεί να καταλήγουν. Αυτή είναι η βασική στρατηγική του κόμματος.

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 34693
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Ειμαι ανθρωπος, ως εκ τουτου δεν δυναται να ειμαι κομμουνιστης!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 07 Φεβ 2021, 15:24

pylothess έγραψε:
07 Φεβ 2021, 15:19
Για τη ροκ μουσική αν και δεν το πίστευα το άκουσα από συντρόφισσα να μου λέει πως ο Φλωράκης είχε πει πως οι κνίτες δεν πρέπει να ακούνε ροκ μουσική!!
Ήταν στα πλαίσια της εκστρατείας όχι στον αμερικάνικο τρόπο ζωής.

Άβαταρ μέλους
Obi Wan Iakobi
Δημοσιεύσεις: 15683
Εγγραφή: 19 Ιαν 2020, 22:20

Re: Ειμαι ανθρωπος, ως εκ τουτου δεν δυναται να ειμαι κομμουνιστης!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Obi Wan Iakobi » 07 Φεβ 2021, 15:30

pylothess έγραψε:
07 Φεβ 2021, 15:19


Ακόμη και έτσι όμως κατάφεραν να καθιερωθούν στην συνείδηση του κόσμου ως κόμμα επαναστατικό. Πέρα από αυτό , η στρατηγική του κόμματος είναι σταθερή , ξεκάθαρη και σαφέστατα διατυπωμένη.

Για το ρεμπέτικο δεν γνωρίζω και μου φαίνεται υπερβολή επειδή το ρεμπέτικο υπήρχε ήδη από το 1920 . Για τη ροκ μουσική αν και δεν το πίστευα το άκουσα από συντρόφισσα να μου λέει πως ο Φλωράκης είχε πει πως οι κνίτες δεν πρέπει να ακούνε ροκ μουσική!!! Δεν είχα ακούσει που είπε το όνομα του Φλωράκη και είπα ότι αυτά είναι φασιστικά και μου έκανε την εξής παρατήρηση:" Μα το είπε ο Φλωράκης" Δεν το ήξερα δηλαδή ότι ο Γ.Γ. έχει το αλάθητο του πάπα.

Αυτό για τον Βελουχιώτη πρέπει να το κρατήσουμε . Όταν κατηγορήσει ποτέ το ΚΚΕ κάποιους ότι δεν ήθελαν την επανάσταση επειδή αναγκάστηκαν να προβούν σε δύσκολες αποφάσεις λόγω των δύσκολων συνθηκών που επικρτούσαν να τους το θυμήσουμε τους κυρίους Κουκουέδες. Δεν μιλάνε για σκοινί στο σπίτι του κρεμασμένου . Και ο νοών νοείτο.Δύο μέτρα και δύο σταθμα. Όπως επίσης να θυμήσουμε ότι ο ίδιος ο Ριζοσπάστης έγραφε πως το ΚΚΕ είχε αναγνωρίσει στον Μακεδονικό λαό το δικαίωμα της εθνικής αποκατάστασης !!! Αυτά να τα συγκρατήσουμε για μελλοντική χρήση . Θα μας χρειαστούνε.

Αν έχεις διαβάσει καμιά φορά Ριζοσπάστη μάλλον θα είχες παρατηρήσει ότι πολλές φορές τέλειωναν έναν άρθρο με την διαπίστωση ότι ένα πρόβλημα θα λυθεί μόνο όταν σταματήσουν να υπάρχουν οι αιτίες που το γεννούν οι οποίες βρίσκονται στο καπιταλιστικό τρόπο παραγωγής. Και η λύση είναι η ανατροπή του καπιταλιστικού τρόπου παραγωγής. Όλα πάντα πρέπει εκεί να καταλήγουν. Αυτή είναι η βασική στρατηγική του κόμματος.


Αυτο ειναι το περιεργο,μπορουν ακομα και πουλανε επαναστατικοτητα.Και για τα ρεμπετικα ισχυει και για το ροκ εχω προσωπικο παραδειγμα πατερα φιλου μου που τον διεγραψαν για αυτον ακριβως το λογο.Νομιζω και τα Levis τα απερριπταν λογω αμερικης :lol:

Εκτος των σκοπιανων ο Ριζος υποστηριζε και τον Κεμαλ αλλα μετα το επαιζε φιλος των μικρασιατων προσφυγων.

Θα ανατρεψουν το καπιταλιστικο συστημα ενω ειναι οι ιδιοι καπιταλιστες σε οφσορ πουλησαν τον 902 και ειχαν κανει μονοπωλιο την Τυποεκδοτικη(ειχαν βγαλει και ανακοινωση ατομα του κλαδου).
Η αλήθεια είναι μια μικροαστική εμμονή.

Βλαδίμηρος Ίλιτς Λένιν

pylothess
Δημοσιεύσεις: 6735
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: Ειμαι ανθρωπος, ως εκ τουτου δεν δυναται να ειμαι κομμουνιστης!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 07 Φεβ 2021, 17:04

Obi Wan Iakobi έγραψε:
07 Φεβ 2021, 15:30
pylothess έγραψε:
07 Φεβ 2021, 15:19


Ακόμη και έτσι όμως κατάφεραν να καθιερωθούν στην συνείδηση του κόσμου ως κόμμα επαναστατικό. Πέρα από αυτό , η στρατηγική του κόμματος είναι σταθερή , ξεκάθαρη και σαφέστατα διατυπωμένη.

Για το ρεμπέτικο δεν γνωρίζω και μου φαίνεται υπερβολή επειδή το ρεμπέτικο υπήρχε ήδη από το 1920 . Για τη ροκ μουσική αν και δεν το πίστευα το άκουσα από συντρόφισσα να μου λέει πως ο Φλωράκης είχε πει πως οι κνίτες δεν πρέπει να ακούνε ροκ μουσική!!! Δεν είχα ακούσει που είπε το όνομα του Φλωράκη και είπα ότι αυτά είναι φασιστικά και μου έκανε την εξής παρατήρηση:" Μα το είπε ο Φλωράκης" Δεν το ήξερα δηλαδή ότι ο Γ.Γ. έχει το αλάθητο του πάπα.

Αυτό για τον Βελουχιώτη πρέπει να το κρατήσουμε . Όταν κατηγορήσει ποτέ το ΚΚΕ κάποιους ότι δεν ήθελαν την επανάσταση επειδή αναγκάστηκαν να προβούν σε δύσκολες αποφάσεις λόγω των δύσκολων συνθηκών που επικρτούσαν να τους το θυμήσουμε τους κυρίους Κουκουέδες. Δεν μιλάνε για σκοινί στο σπίτι του κρεμασμένου . Και ο νοών νοείτο.Δύο μέτρα και δύο σταθμα. Όπως επίσης να θυμήσουμε ότι ο ίδιος ο Ριζοσπάστης έγραφε πως το ΚΚΕ είχε αναγνωρίσει στον Μακεδονικό λαό το δικαίωμα της εθνικής αποκατάστασης !!! Αυτά να τα συγκρατήσουμε για μελλοντική χρήση . Θα μας χρειαστούνε.

Αν έχεις διαβάσει καμιά φορά Ριζοσπάστη μάλλον θα είχες παρατηρήσει ότι πολλές φορές τέλειωναν έναν άρθρο με την διαπίστωση ότι ένα πρόβλημα θα λυθεί μόνο όταν σταματήσουν να υπάρχουν οι αιτίες που το γεννούν οι οποίες βρίσκονται στο καπιταλιστικό τρόπο παραγωγής. Και η λύση είναι η ανατροπή του καπιταλιστικού τρόπου παραγωγής. Όλα πάντα πρέπει εκεί να καταλήγουν. Αυτή είναι η βασική στρατηγική του κόμματος.



Αυτο ειναι το περιεργο,μπορουν ακομα και πουλανε επαναστατικοτητα.Και για τα ρεμπετικα ισχυει και για το ροκ εχω προσωπικο παραδειγμα πατερα φιλου μου που τον διεγραψαν για αυτον ακριβως το λογο.Νομιζω και τα Levis τα απερριπταν λογω αμερικης :lol:

Εκτος των σκοπιανων ο Ριζος υποστηριζε και τον Κεμαλ αλλα μετα το επαιζε φιλος των μικρασιατων προσφυγων.

Θα ανατρεψουν το καπιταλιστικο συστημα ενω ειναι οι ιδιοι καπιταλιστες σε οφσορ πουλησαν τον 902 και ειχαν κανει μονοπωλιο την Τυποεκδοτικη(ειχαν βγαλει και ανακοινωση ατομα του κλαδου).
Μάλλον μπερδεύτηκες με τις παραθέσεις . Δεν τα έχω γράψει αυτά εγώ. Τον πατέρα του φίλου σου τον διέγραψαν επειδή άκουγε ροκ η ρεμπέτικο; Και να σκεφτείς ότι σήμερα τα φεστιβάλ της ΚΝΕ γεμάτα από ρεμπέτες και ροκάδες καλλιτέχνες. Αλήθεια διέγραφαν τόσο εύκολα κόσμο; Αν έχεις την καλοσύνη πες μου σε παρακαλώ τι έγινε μετά;Αναγνώρισαν το λάθος; Τον ξαναέγραψαν; Τον ξαναπλησίασαν; Ο άνθρωπος αυτός τι στάση είχε απέναντί τους γνωρίζεις; Τους γύρισε την πλάτη η συνέχισε να τους υποστηρίζει;

Τον Κεμάλ Ατατούρκ τον υποστήριζε η ΕΣΣΔ στη Μικρασιατική Εκστρατεία. Πολλοί ισχυρίζονται ότι το έκανε αυτό επειδή η Ελλάδα είχε συμμετάσχει στην εκστρατεία καταστολής της Οκτωβριανής επανάστασης των Μπολσεβίκων στην Ουκρανία αλλά ίσως να μην ήταν αυτός ο κύριος λόγος. Ο κύριος λόγος πρέπει να ήταν μάλλον η γενικότερη πολιτική της ΕΣΣΔ να υποστηρίζει κινήματα ανατρεπτικά. Ο Κεμάλ Ατατούρκ εκείνη την περίοδο ίσως να εξέφραζε για τους Μαρξιστές μια μορφή προοδευτικής μετάβασης από την φεουδαρχική Οθωμανική αυτοκρατορία σε μια προοδευτική φιλελεύθερη αστική δημοκρατία μέσω της ανατροπής του Σουλτάνου. Κάτι σαν την Γαλλική επανάσταση που αποκεφάλισαν την Μαρία Αντουανέτα και μετά ανέλαβε να κυβερνάει αυταρχικά ο Ροβεσπίέρος. Βέβαια για να πούμε και τα στραβά , οι Γάλλοι φιλελεύθεροι κατά την Γαλλική επανάσταση έκαναν πολλά εγκλήματα. Η περίοδος της τρομοκρατίας. Μετά νομίζω ανέλαβε ο Μ.Ναπολέοντας ο Βοναπάρτης. Ας πούμε ότι ο Κεμάλ Ατατούρκ για τους Σοβιετικούς ίσως να εξέφραζε ένα είδος πρωτόγονης αστικής δημοκρατίας. Φυσικά , εκείνη την περίοδο η Ελλάδα τόσο για την ΕΣΣΔ όσο και για την Τουρκία ήταν μια ιμπεριαλιστική αποικιοκρατική δύναμη μαζί με την Αγγλία ,την Γαλλία και την Ιταλία.
Πέρα από αυτή όμως την μεγάλη ανάλυση , δεν νομίζω πως έφταιγε το ΚΚΕ για την ήττα της Ελλάδας στη Μικρά Ασία . Εξάλλου ο Ιωάννης Μεταξάς είχε δηλώσει εξαρχής την αντίθεση του σε ένα τέτοιο εγχείρημα επειδή το θεωρούσε ακατόρθωτο.Απλά οι Κομμουνιστές , μετά την αποτυχία της Μικρασιατικής Εκστρατείας ήταν ας πούμε κάτι σαν εξιλαστήριο θύμα.

Άβαταρ μέλους
Obi Wan Iakobi
Δημοσιεύσεις: 15683
Εγγραφή: 19 Ιαν 2020, 22:20

Re: Ειμαι ανθρωπος, ως εκ τουτου δεν δυναται να ειμαι κομμουνιστης!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Obi Wan Iakobi » 07 Φεβ 2021, 17:44

pylothess κλασικο ροκ ακουγε.Οχι δεν ξανασχοληθηκε αυτος.

Ο Ριζος ειπε γιατι υποστηριζε τον Κεμαλ.Για να χασουν οι αστικοτσιφλικαδες.Μεγαλη Ελλαδα δεν ηθελαν.Μεγαλη Σοβιετια μονο.
Η αλήθεια είναι μια μικροαστική εμμονή.

Βλαδίμηρος Ίλιτς Λένιν

pylothess
Δημοσιεύσεις: 6735
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: Ειμαι ανθρωπος, ως εκ τουτου δεν δυναται να ειμαι κομμουνιστης!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 07 Φεβ 2021, 17:49

Obi Wan Iakobi έγραψε:
07 Φεβ 2021, 17:44
pylothess κλασικο ροκ ακουγε.Οχι δεν ξανασχοληθηκε αυτος.

Ο Ριζος ειπε γιατι υποστηριζε τον Κεμαλ.Για να χασουν οι αστικοτσιφλικαδες.Μεγαλη Ελλαδα δεν ηθελαν.Μεγαλη Σοβιετια μονο.
Καλά ρε μιλάνε ποτέ έτσι οι πολιτικοί; Πρώην πολιτικοί κρατούμενοι μιλήσανε στην ΕΡΤ 1 σε ντοκυμαντέρ και είπανε πως φυλακές ,εξορίες ,βασανιστήρια ,κ.λ.π. είχαν όχι επειδή ήταν κομμουνιστές . Λόγω του Μακεδονικού τους έκλειναν φυλακή.

ΤΑΥΓΕΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 1399
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2018, 20:08
Phorum.gr user: ΤΑΥΓΕΤΗΣ

Re: Ειμαι ανθρωπος, ως εκ τουτου δεν δυναται να ειμαι κομμουνιστης!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΤΑΥΓΕΤΗΣ » 07 Φεβ 2021, 20:12

Ας μιλησω και εγω που τα ξερω λεπτομερως.
Οι κομμουνιστες περαν απο εγκληματιες ηταν και βλακες.
Το λιγοστο μυαλο τους το διεθεταν και το διαθετουν για να σκοτωνουν τους ...εχθρους του λαου και σαν τετοιον λενε οποιον γουσταρουν.Το ειδαμε και στην ελλαδα τα ετη 1943-1949.Και επι κατοχης εξ αιτιας του ΚΚΕ πεθαναν απο πεινα και στην ελλαδα.Πχ οταν ηρθαν τροφημα απο αγγλους το 1944 επεβαλαν απεργεια στους λιμενεργατες δεν ξεφορτωνοταν τροφημα και ετσι ο λαος δεν ετρεφετο.Μην μου πειτε οτι δχεν τα ξερετε αυτα.

Στην ρωσια του λενιν πεθαναν απο πεινα 2 εκατομυρια.Δεν πεθαναν περισσοτεροι διοτι τους βοηθισαν οι αμερικανοι ,και ο ηλιθιος(και λογω συφιλης στον εγκεφαλο) Λενιν ειχε το μυαλο του πως να κανει προπαγανδα με μπολικα χρηματα των τσαρων και οχι να γλυτωσει τον λαο απο πεινα,Σκασιλα του, μην νομιζετε οτι και εδω οι διΑΦΟΡΕς κομμουνιστικες σεχτες(ΚΚΕ,ΣΥΡΙΖΑ,Ανταρσυα κτλ) μισουν λιγωτερο τον ελληνικο λαο που δηθεν μΑΧΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟΝ απο οτι οι ρωσοι μπολσεβικοι τον ρωσικο.( αλλα οι ρωσοι τον εστειλαν στον διαβολο εμεις αυτους τους εγκληματιθες του ψηφιζουμε .τοσο μηυαλο εχουμε)
Επι σταλιν στην ουκρανια που τροφοδοτουσε με σιτηρα επι χρονια ολη τη ευρωπη πεθαναν απο πεινα 7 εκατομυρια ανθρωποι.Παρατηρηθηκαν και κανιβαλισμοι.Το λεει η Applebaum στο βιβλιο της ο κοκκινος λιμος με λεπτομερειες εχει βγει και ενα κινηματογραφικο εργο με τιτλο <<mr.Jones>> που λεει την αληθεια με ακριβεια.βρες τε το και δες τε το.
Στην ουκρανια καθε χρονο γιορταζουν το γολομοντορ,και η ουκρανικη πρεσβεια στην ελλαδα επισης,αλλα κανεναν παλιοτομαρο ακομα και της δηθεν δεξιας νδ δεν παει να αποτισει φορο τιμης απο φοβο μην τον πουν τα ρεμαλια της αριστερας ..φασιστα.
Εκει περαν της βλακειας του σταλιν και τον ομοιων του (καμενεφ,μπουχαριν κτλ που μετα τρια χρονια τους εξοντωσε και δεν πρεπει να λυπουμαστε για αυτο)υπηρχε και ενας τσαρλατανος βιολογιος (δηθεν βιολογος ουτε το γυμνασιο δεν ειχε βγαλει αλλα ηταν μαθητης του ..σταλιν!!)ο λυσενκο προσταζε να καλλιεργησουν πχ καλαμποκι ,σιταρι κτλ σε εδαφος και κλιμα που δεν εκαλλιεργειτο διοτι στον σοσιαλισμο ολα γινονται!!!
Παμε τωρα στην μαοικη κινα.
Ο μεγαλος ..τιμονιερης κτλ εβγαλε το ρητο.<<Τα φυτα μεγαλωνουν καλυτερα με παρεα>> Και διεταξε να σπερνουν σιταρι μαζι με καλαμποκι και σε αυξημενες ποσοτητες.Τελικα δεν φυτρωνε τιποτε!!! Η πεινα κυριαρχησε και μετα του εφταιγε ο ..αμερικανικος ιμπεριαλισμος!!!τα σπουργιτια ,οι σαμποτερ πρακτορες των ιαπωνων κτλ
Συμφωνα με την apllebaum( αν θυμαμαι καλα οτι αυτη το γραφει) πεθαναν 22 εκατομυρια ανθρωποι απο πεινα.Η διαφορα μεταξυ της σταλινικης πεινας και της μαοικης ειναι περαν του αρισθμου και η εξης: Οι ρωσοι ετρωγαν τα δικα τους παιδια απο πεινα.Οι κινεζοι πιο εξυπνοι ανταλασσαν τα νεκρα απο πεινα παιδια τους με τους γειτονες και τα ετρωγαν.Τα υπολοιπα ειναι τα ιδια πχ για τις αιτιες της πεινας,τι ετρωγαν οι πεινασμενοι κτλ.
και ξαναβαζω το ερωτημα: Μπορει να θεωρηθει μορφωμενος ενας ανθρωπος που θελει ενα τετοιο καθεστως; Και συμφωνω με τον νηματοθετη,Μπορει να θεωρηθει ανθρωπος αυτος που θελει τετοιο καθεστως;
Οταν καποιος κανει εγκλημα και μετανοει ειναι ανθρωπος.Αν κανει εγκλημα και καμαρωνει για αυτο ειναι κομμουνιστης.
Επι 100 κομμουνιστων οι 59 ειναι αφελεις(βλακες),οι 40 αγυρτες(δηλ λαμογια ) και μονον ενας πραγματικος μπολσεβικος.ΛΕΝΙΝ 1917

pylothess
Δημοσιεύσεις: 6735
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: Ειμαι ανθρωπος, ως εκ τουτου δεν δυναται να ειμαι κομμουνιστης!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 07 Φεβ 2021, 20:54

ΤΑΥΓΕΤΗΣ έγραψε:
07 Φεβ 2021, 20:12

και ξαναβαζω το ερωτημα: Μπορει να θεωρηθει μορφωμενος ενας ανθρωπος που θελει ενα τετοιο καθεστως; Και συμφωνω με τον νηματοθετη,Μπορει να θεωρηθει ανθρωπος αυτος που θελει τετοιο καθεστως;
Ειλικρινά , πες μου σε παρακαλώ, πως εξηγείς το γεγονός ότι η Πανσπουδαστική είναι η δεύτερη στα ΑΕΙ; Από οικογενειακή παράδοση; Από άγνοια; Από συναισθηματισμό; Δεν προπαγανδίζω υπέρ του ΚΚΕ απλά ρωτάω.

ΤΑΥΓΕΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 1399
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2018, 20:08
Phorum.gr user: ΤΑΥΓΕΤΗΣ

Re: Ειμαι ανθρωπος, ως εκ τουτου δεν δυναται να ειμαι κομμουνιστης!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΤΑΥΓΕΤΗΣ » 07 Φεβ 2021, 20:59

Αυτο ειναι το περιεργο,μπορουν ακομα και πουλανε επαναστατικοτητα.Και για τα ρεμπετικα ισχυει και για το ροκ εχω προσωπικο παραδειγμα πατερα φιλου μου που τον διεγραψαν για αυτον ακριβως το λογο.Νομιζω και τα Levis τα απερριπταν λογω αμερικης :lol:

Εκτος των σκοπιανων ο Ριζος υποστηριζε και τον Κεμαλ αλλα μετα το επαιζε φιλος των μικρασιατων προσφυγων.
εχετε προσεξει τι ειδους ατομα ειναι αυτα που γινονται οπαδοι τους.διαβαστε την μελετη του λεμπεση η επαναστατικη μαζα και θα τους δειτε αναλυτικα.
Οταν καποιος κανει εγκλημα και μετανοει ειναι ανθρωπος.Αν κανει εγκλημα και καμαρωνει για αυτο ειναι κομμουνιστης.
Επι 100 κομμουνιστων οι 59 ειναι αφελεις(βλακες),οι 40 αγυρτες(δηλ λαμογια ) και μονον ενας πραγματικος μπολσεβικος.ΛΕΝΙΝ 1917

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιστορία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών